N°. 3141. Dinsdag A°. 1870. 10 Mei. LESDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel. .70.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 9 Mei. DE OPHEFFING VAN DE RECHTBANK TE LEIDEN. III. Heeft, gelijk wij gezien hebben, de ontwerper van het thans ingediende wetsontwerp op de rechterlijke indeeling niet gelet op de sinds 1862 veranderde plaatselijke toestanden en is reeds daarom, afgescheiden van andere redenen, de aan neming er van, gelijk het thans luidt, niet te verwachten, toch willen wij kortelijk nog onder zoeken van welk gewicht de argumenten zijn, die voor de opheffing van de rechtbank te Leiden, aangevoerd zijn. Het ontwerp stelt zich niet voor een radicale verandering in den toestand te brengen. Plannen als wij onlangs lazen in de Arnhemscke Courant, om een groote vereenvoudiging te brengen in onze rechterlijke organisatie, door de opheffing van alle rechtbanken, komen hier niet in aanmerking, daar hét wetsontwerp zich baseert op eene wet, de wet op de rechterlijke inrichting van 1861; maar zelfs heeft de regeering blijkens het ont werp zich niet afgevraagd, welke plaatsen, met de kaart van het land voor zich, de meest geschikste plaatsen voor een rechtbank zouden zijn; zij heeft eenvoudig zich deze vragen gesteld: welke recht banken kunnen behouden, en welke kunnen op geheven worden? Alleen voor de rechtbank te Goes is een uitzoudering gemaakt. Deze zal blij- ens het ontwerp verplaatst worden naar Axel, waar tot nu toe geen rechtbank bestond. Niet eene gelijke inkrimping van rechtbanken ls van provinciale hoven, die van 11 tot 5 wor- en gereduceerd, wordt er voorgesteld. Van de 34 echtbanken, worden er slechts 7 opgeheven. Er estoud reden hiervoor, daar reeds nu de recht- anken veel meer werkzaamheden hebben dan de hoven, en in strafzaken haar werkkring belang rijk uitgebreid, die van de hoven zeer vermin derd wordt. Groote inkrimping van het aantal rechtbanken zou bij de tegenwoordige wet slechts gepaard kunnen gaan met uitbreiding van per soneel van die rechtbanken, die behouden zouden blijven. Is uit dit oogpunt gezien, de opheffing der echtbank te Leiden gerechtvaardigd? Het is niet de vraag, of er geene argumenten an te geven zijn voor de opheffing der recht- ank alhier, het is niet de vraag hoe dicht het tation Leiden bij het station 's Hage ligt; het is e vraag of wanneer er 27 rechtbanken in het aud bestaan, niet volgens mathematische bereke- ingen op gelijke afstanden van elkander geves- igd, maar zoo over 't land verspreid, dat men 'oor een district de meest bezochte plaats, een entrum zoekt, of in dit geval Leiden, een ge- emeente van 40,000 zielen, niet een rechtbank ehoort te hebben? Leiden toch neemt niet alleen, wat het aantal arer inwoners betreft, de vijfde plaats in onder de emeenten van ons land, het is in het bezit van een cademie, waardoor niet alleen jaarlijks honderde ongelieden hier heengaan, die bij de opheffiDg er rechtbank alle gelegenheid zouden missen m bij hunne rechtsgeleerde studiën zich met de raktijk bekend te maken, maar waardoor liet ok een middenpunt vormt, waar raad en hulp, ïen denke bijv. aan zieken en gebrekkigen vordt gehaald. Doch vooral is Leiden een cen- rum door zijn marktnaar Leiden gaan de in- ezetenen van alle naburige gemeenten om daar e koopen en te verkoopen. De markt te Leiden s een van de eersten van geheel ons land; e opheffing van onze rechtbank zou daarom verwegende bezwaren hebben. En geheel ver eerd wordt dan ook door de regeering de vraag esteld, hoever Leiden van 's-Hage ligt, als voor- ame plaatsen van het district nog een belang- ijk eind weegs van Leiden verwijderd zijn. Doordat Leiden in het bezit is van een markt, vaar zoovelen uit de omtrek komen, terwijl het oor zijn omvang en zijn academie daarbij eene laats is, waarmede alle gemeenten uit den om- rek in verschillende betrekkingen bestaan, vormt et Leidsche district een eenheid, zooals er wel- icht weinigen bestaan. Al is de rechtbank dan u twee of meer uren van de verste gemeente n het district verwijderd, de belangen der jus- iciabelen worden er weinig door gekrenkt, want le bewoners van het district komen toch hier aak. Wat het aantal zaken betreft, die jaarlijks behandeld worden, neemt Leiden de 18" plaats in van de 34 rechtbanken. Waarom dan van de 7 rechtbanken die opgehe ven worden juist die genomen, die niet alleen voor de inwoners zelve, maar voor het geheele dis trict, de aangewezen plaats is? Maar daarbij schijnt in het ontwerp voorbij gezien te zijn dat door de opheffing der Leidsche rechtbank de rechtbank te 's-Gravenhage een werkkring krijgt, die zooveelomvattend is, dat uitbreiding van personeel bepaald noodzakelijk zal zijn. Het is uit de tabellen bij het wetsontwerp|ge- voegd duidelijk te zien, dat, wordt het grootste deel van het district Leiden bij dat van 's-Hage ge voegd, jaarlijks het aantal daar te behandelen zaken dat van alle rechtbanken Rotterdam en Amsterdam uitgezonderd zal overtreffen. Had de ontwerper van de wet dit alles over wogen, er is geen twijfel aan, of hij had inge zien dat zoolang er nog 27 rechtbanken in ons vaderland blijven bestaan, de Leidsche recht bank niet opgeheven mag worden. Op 4 Mei zou te 's-Hage de jaarvergadering gehouden worden van de algemeene (conserva tieve) kiesvereeniging, dezelfde die in het vorige jaar werd opgericht met het bepaalde doel om bij de toen gehouden verkiezingen aan de con servatieve partij eene meerderheid te verschaffen. Of werkelijk de vergadering gehouden is, we ten wij niet. Het Dagblad heeft op zeer pompeuse wijze aan gekondigd dat de vergadering zou plaats hebben, en met vervaarlijk geraas de „welgezinde" opge trommeld om tot de vereeniging toe te treden. De toekomst van het land hing er van af. Er was geen ander redmiddel meer voor Ne derland, dan toetreding lot deze algemeene kies vereeniging. Die bezat het politieke Malz-extract en de po litieke Urbanus-pillen en de politieke Revalenta en het politieke Bullrichs-zout en de politieke Holloway-zalf. Zij kou dus alle politieke kwalen genezen, waaraan Nederland lijdt. Men betaalde maar vijf gulden. Gebruiksaan wijzingen gratis. Nu is de 4d' Mei de groote dag voorbij gegaan, en de conservatieve bladen hebben ge zwegen over de vergadering der algemeene kies vereeniging. Het Dagblad heeft zelfs niet gemeld, dat de vergadering heeft plaats gehad, nog veel minder meegedeeld wat er was verhandeld. Geen woord over deze zoo gewichtige verga dering, nadat zij had plaats gehad. Vanwaar dat stilzwijgen? Schuilt er iets achter? Is het er niet naar wensch gegaan? Heeft het optrommelen van het Dagblad geen effect gehad? Is het doel mislukt? Heeft men weer een échec geleden? Het zwijgen van het Dagblad zou nog hieruit kunnen voortvloeien, dat de voorname heeren, die aan het hoofd der vereeniging staan, ook dit maal evenals in het vorig jaar het Dagblad bij een diner of zoo iets hebben gepasseerd. Maar dan zou toch wel eenig ander conservatief blad melding hebben gemaakt van het gebeurde op de vergadering. Vanwaar dan toch dat totale stilzwijgen? Er is nog éene verklaring mogelijkdeze name lijk, dat de oningewijden, de niet-welgezinden, niet mogen weten wat er in deze gewichtige vergadering verhandeld en besloten is. Zou het dit zijn Zouden de conservatieve heeren openbaarheid schuwen Zouden er zaken verhandeld zijn, die het dag licht niet kunnen velen Hoogst opmerkelijk is in elk geval de geheim zinnigheid, waarin deze vergadering der opge- rommelde „welgezinden," die f 5 contribueeren om Nederland te redden, gehuld werd.! Zbld Bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn aanhangig gebleven de volgende wetsontwer pen: 1°. op de grondbelasting; 2°. regeling van het onderwijs van Rijkswege in de beeldende kunsten3°. aanvulling en verhooging van hoofd stuk V der Staatsbegrootiug voor 1870 (Haven te Harlingen); 4°. wijziging der wet van 28 Juni 1854 (Staatsblad N°. 100), tot regeling van het armbestuur5°. verhooging van hoofdstuk VI (Marine) der staatsbegrooting voor 1870 (aan schaffing van gebogen torenplaten), en 6°. ver booging van hoofdstuk VIII (Oorlog) der Staats begrooting voor 1870 (buitengewone aanschaffing van nieuwe vuurwapenen). Men verneemt dat deze wetsontwerpen voor- loopig bij de Eerste Kamer aanhangig zullen blijven en zij daarvoor, immers voor het oogen- blik, niet opzettelijk zal worden bijeengeroepen, maar dat, zoodra de Tweede Kamer, die Dins dag aanstaande hare werkzaamheden hervat, eenig gewichtig wetsontwerp zal hebben aan genomen, de Eerste Kamer zal bijeenkomen, om ook de bovengemelde wetsontwerpen af te doen. Men verwacht dat dit nog vóo'r het einde dezer maand het geval zal kunnen zijn. Naar men met zekerheid verneemt is thans bij den Raad van State ingekomen het wetsont werp tot afschaffing der artt. 414—416 Code Pénal betrekkelijk de arbeiderscoalitiën. De naamdag van H. K. H. Prinses Marianne werd heden alhier herdacht door het uitsteken der driekleur van alle openbare gebouwen. Het college van Zetters voor de directe belas tingen alhier brengt ter kennis van belangheb benden, dat tot de aangifte van patent enz. da gelijks zal worden gevaceerd in een der vertrek ken van het raadhuis, Zon- en Feestdagen uit gezonderd, en wel van des voormiddags lien tot des namiddags twee uren. Naar wij vernemen, heeft ook te Nijmegen een onbekende gever aan de Nederlandsche Gustaaf- Adolf-Vereeniging een gift van 100 geschonken. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 151 kinderen, als 74 zoons en 77 doch ters overleden 244 personen, als 25 mannen, 19 vrouwen, 88 zonen en 112 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 21 paren. Te Dordrecht is Donderdag overleden de heer P. J. De Raadt van Hendrik Ido Ambacht, lid der Provinciale Staten "van Zuid-Holland. Men schrijft ons uit Noordwijk-Binnen van 8 Mei: Woensdag 11 Mei des (namiddags te 5 uren zal de heer J. J. De Beucker in het Hof van Hol land alhier een voordracht over land- en tuin bouw houden. Met zekerheid verneemt men, dat door de Re- géering de beide reglementen, dat van de Con- stitueerende Vergadering en dat van de Portu- geesche kerkeraden, gelijkelijk zijn behandelddat beide op grond der wet van 10 September 1853, Staatsblad n°. 102, door de Regeering voor ken nisgeving zijn aangenomen, en dat omtrent de plaats "van vestiging der zetels van de centrale commissie en van de Portugeesche Iloofd-com- missie, het advies van den Raad van State is gevraagd en deswege nader zal worden beslist. Van de 60 candidaten voor den rang van hoofd onderwijzer bij het voor de provincie Noord-Hol land te Haarlem gehouden examen, zijn er 10 ge slaagd. De gemeenteraad te Groningen heeft besloten, f 1000 te besteden voor het reinigen der wonin gen van onvermogenden. De luit. Guyot, bekend door het gebeurde in de Herv. kerk te Vlissingen, bericht dat hem niet verzocht is den hoed af te nemen. Als fatsoenlijk man zou hij aan zulk een verzoek voldaan heb ben. Toen hij op den schouder werd getikt, en met dreigend gebaar hem werd gezegd: „Geef geen aanstoot," meende hij te kunnen volstaan met te zeggen: „Neen mijnheer". Hij raadt den redacteurs van den Koerier en van 't D v. Z.-Ii., die zijn gedrag hoogelijk afkeurden, niet aan, „door het vroolijke lenteweder zich te laten ver leiden, persoonlijk dé zaak in loco te komen onderzoeken." Naar men verneemt, hebben de 1ste officieren van gezondheid der 1ste klasse, Dr. A. W. M. Van Hasselt, kolonel te Amsterdam, en Dr. J. Weteling, luit.-kolonel te Utrecht, Donderdag de opdracht bekomen, zich in commissie naar Nij megen te begeven, en wel in het belang van 's Rijks dienst. Beide hoofdofficieren zijn onmid dellijk derwaarts vertrokken. Deze zending, zoo vermoedt men, staat in verband met den dood van een militair, die, ofschoon ongeschikt voor den dienst, niet uit de gelederen zou zijn ont« De luitenant ter zee der 2de klasse E. Simon Van der Aa wordt belast met het bevel overliet detachement onderofficieren en mindere schepe lingen, dat ter overvoer naar Oost-Indië den 25,t,Q dezer te Rotterdam zal inschepen op het koopvaardijschip Korienaer, gezagvoerder F. Pot, met last om zich bij aankomst in Oost-Indië Ier beschikking te stellen van den kommandaut der zeemacht en chef van het departement van ma rine aldaar. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse K. C. Bnnnik, is, volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, op zijne terugreis van de Kust van Guinea, den Td" dezer te Fal mouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente in Nedertandsch Indië de heeren C. W. Schoorel, predikant te Axel (Zee land), en J. Van der Ven, predikant te Heems kerk (Noord-Holland). Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar R. L. W. H. De Roy van Zuidewijn, laatstelijk leerling-telegraphist in Nederlandsch Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst in genoemde gewesten. Katwijk aan Zee. Sedert verleden Vrijdag zijn 18 schuiten aangekomen, welke besomden van (130 tot (300 in acht dagen reis. Vier daarvan hebben er op de kust gevischt, die van f 80 tot f 250 in vier dagen besomden. Door den noordwesten wind staan 33 schuiten aan wal, welke niet in zee kunnen komen. Noordwijk aan Zee. Volgens de vorige opgave zijn al de schuiten op éen na aangebleven en staan nog aan duin, door de noordwestenwinden en daardoor ontstane hooge zee; welke schuit ver leden week weer is aangekomen, die in den korten tijd van 4 of 5 dagen nog f 140 beschouwde, zoo dat nu hier de geheele vloot aan strand is, dat te bejammeren is daar er eenige schuiten (van andere plaatsen) hier in de Lek zulke heerlijke visch hebben gevangen. Egmond a/Z. Wegens stormweder is alhier sedert verleden week zeer weinig omgegaan; er is jl. Maandag wel gewacht om in zee te komen, maar door den storm zijn alle schuiten weder hoog op strand geslagen. Het is voor de booten ook nog niet mogelijk geweest om zee te kiezen. Er waren van onze vloot nog vijf schuiten af wezig die om de Noord vischten. Drie daarvan zijn deze week teruggekomen; zij hadden 16 en 17 dagen reis. De twee eerste schuiten kwamen Dinsdag-mor gen aan, met 19 en 20 snees schol, 10 manden klein schol en braad, waaraan zij van f 160 tot 170 besomden. De derde schuit de Egmond's Hoop, stuurman Job De Groot, kwam Woensdag-avond terug met goede vangst, Lestaande in 51 snees schol, 32 manden klein schol en braad, 7 man den schelvisch, benevens voor f 60 omvisch. De totale besomming bedroeg f 470. Zandvoort. Zondag (1 Mei) kwamen twee schui ten aan, van 8 dagen reis, die f 90 en 124 be somden en een van 3 dagen reis, f 40. In den loop der week kwamen alle schuiten aan die op de binnen-visscherij waren gegaan, hetwelk hun goed gelukt wasvan twee en drie dagen reis besomden er eenige f 120 en ook f 135. De visch blijft prijshoudend. Door het aanhoudende ruwe weder zijn de schuiten naar den wal gevlucht. Amsterdam, 7 Mei. Hedenmorgen heeft de heer J. J. L. Ten Kate, predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente alhier, de gedachtenis ge vierd van zijn 25jarige evangeliebediening, ver vuld in de gemeenten Marken, Almkerk, Mid delburg en sinds 10 jaren te dezer stede. Hij sprak, daarbij voor een zeer talrijk gehoor naar aanleiding van Johannes XXI vers 1517. Hoorn, 7 Mei. Gisteren na den middag wierp de Ternate, de oefeningsbrik voor jonge zeelie- den, onder kommando van den lsten luit. ter zee Mac Leod, voor onze reede het anker, om als gewoonlijk eenige dagen hier te vertoeven en zich van mondbehoefte te voorzien. 's-Gravenhage, 8 Mei. Gisterenavond had onder

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1