roemde ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlan den, gebouwd te Birkenhead door de firma Laird Brothers. De Guinea is 61 meters lang, 12.2 me ters wijd, 7.43 meters hol en gewapend met twee getrokken kanonnen van 23 centimeters (300- ponders) in den toren, en van hetzelfde kaliber als de Prins Hendrik der Nederlandenbovendien voert het nog 4 middelbare kanonnen (30-ponders). Het stoomvermogen is 400 nominale paarde- kracht, verdeeld over twee machines, welke, on afhankelijk van elkander, ieder een schroef drij ven. Het zal gepantserd worden met platen van 1.62 decimeter dikte. Onder dagteekening van den 15d™ Maart 1870 zijn o. a. de navolgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uitmakende het Nederl. eskader in Oost-Indië: Zr. Ms. korvet Van Speyk, kapitein ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, wachtschip ter reede Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Curasao, kapit.- luit. ter zee Jhr. M. W. Bowier, is op reis naar de Roode Zee en de Perzische Golf. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Marnix, kapit.- luit. ter zee W. Enslie, is den lsten Februari jl. vertrokken naar Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Bali, luitenant ter zee 1ste kl. P. J. D. Breukelman, ligt te Soe- rabayaom nagezien te worden. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luitenant ter zee 1ste kl. H. E. A. Frucht, ligt te Soerabaya om door de keuringscommissie on derzocht te worden. Zr. Ms. raderstoomschip 2de kl. Bromo, kapit.- luit. ter zee H. P. Van Boneval Faure, ligt ter reede van Cheribon beschikbaar voor den dienst. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, kapit.-luit. ter zee H. D. Slegt, is den 9den Maart 1870 uit Nederland ter reede van Batavia aan gekomen. Z. M. heeft benoemd tot ridder van de orde van den Nederlandse hen Leeuw, Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester der gemeente Amsterdam; Mr. C. D. ABser, raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Noord-HollandP. E. H. Praetorius, president van den raad van bestuur van het Rijks-museum van schilderijen en het prentenkabinet te Amsterdam Mr. P. M. G. Van Hees, algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amster dam; S. W. Josephus Jitta, president van de Am- •terdamsche Kanaal-maatschappij te Amsterdam. Z. M. heeft als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid de zilveren medaille, ingesteld bij Ko ninklijk besluit van 22 September 1855, n°. 64, en een loffelijk getuigschrift toegekend aan Giuseppe Maccio, kapitein van de Italiaansche brik Conobbi, wegens de redding der bemanning van het op reis van Glasgow naar Amsterdam verongelukte Neder- landsch schoonerschip St.-Petersburg, op 28 Maart 1870. Z. M. heeft aan Mr. S. Vissering, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van kom- mandeur 2de klasse der Danebrogsorde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft aan Mr. M. M. Von Baumhauer, re ferendaris bij het departement van binnenlandsche zaken te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van komman- deur 2de klasse der Danebrogsorde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft benoemd tot 2den luitenant bij het korps, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 'a lands weerbaarheid Prederik Hendrik teVelzen, L. Zegera Veeckens Jr. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij te Schoon hoven, tot auditeur bij den Schuttersraad benoemd H. P. Voorduin, notaris aldaar. Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van J. R. Boerlage, burgemeester van Zandvoort, tot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft aan P. Merkus op zijn verzoek eervol ontBlag verleend als burgemeester van Vrijenban benoemd tot burgem. van Vrijenban, C. D. Vreede, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. van Lisse; tot burgem. van Lisse, H. C. Schuit van Oas- tricurn, onder toekenning van eervol ontslag als bur gem. van Sluipwijk en van Stein, en tot burgem. van Sluipwijk en van Stein, P, H. Bulaeus Brack, ten einde die betrekkingen gelijktijdig te bekleeden met het burgemeestersambt te Reeuwijk. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein W. graaf van Limburg Stirum, van het reg. veld-art., op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en het bedrag te bepalen op 1035 's jaars, en aan genoemden kapitein den rang te verleenen van majoor. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der art. te benoemenbij den staf van het wapen, tot kapit. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. H. J. Krantz, van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie; bij het reg. veld- art., tot lsten luit. (n. o. v. r.) den 2den luit. Jhr. 1'. J. A, des Tombe, van het korps; bij het 2dereg. vest.-art., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. M. J. Telchuys, van het korps; bij het 3de reg. vest.- art., tot kapit. van de 3de kl. (n, o. v. r.) den lsten luit. W. M. Dinaux, van het korps pontonniers. Amsterdam, '2 Mei. Hedenavond heeft de ver eeniging de kieswet (voorzitter Mr. Van Nierop) met algemeene stemmen aangenomen een voor- stel, luidende: De vereeniging, overwegende dat de kiesvereeniging Burgerplicht zich bereid heeft verklaard hare taak over te nemen, besluit eene fusie der beide vereenigingen goed te keuren en zich alzoo te ontbinden. De heer Carré heeft van den Koning ver gunning gekregen, voortaan zijn circus met den naam van Koninklijk NederlandsChe te bestem pelen. Bestuurderen van het Volks-Zangonderwijs hebben het voornemen opgevat, het laatste toon- gedicht van Wilhelmus Smits (Onverwelkbre krans), uit te geven in klavier-partituur, met de voortref felijke begeleiding, die Smits zelf daaraan heeft toegevoegd, „en die 't (ofschoon oorspronkelijk met orkest uitgevoerd) geschikt maakt, om reeds in eenzame studie aan 't klavier, maar bovenal daar, waar een achttal matig geoefende zange ressen en zangers zich vereenigen, den „Zegen des Lieds" te doen nederdalen in alle Nederland- sche huizen en harten." Het werk wordt uitgegeven in groot 8". (zoo genaamd Petersformaat) en bevat ongeveer 65 bladzijden gegraveerde notendruk. „De zuivere opbrengst van het werk zal besteed worden, zegt de commissie, in den geest en naar het hart van hem, dien wij (en zoo wij vertrou wen geheel het vaderland) een gedenkteeken der liefde willen stichten; een gedenkteeken dat wij ieder, die dit met ons wil, zal 't ons dank wij ten niet nader aanduiden 's-Gravenhage, 2 Mei. Gisterenavond is aan het station van den Nederl. Rijnspoorweg de laatste trein te twaalf uren, in plaats van tien minuten over elven aangekomen. Toevallig bevond zich op dien trein Z.Exc, de Minister van Justitie ko mende van Utrecht. Z.Exc. heeft onmiddellijk na zijne, aankomst een agent van politie ontboden en hem last gegeven tot het opmaken vaD proces verbaal, een last, die in zeer bevelende bewoor dingen moet zijn verstrekt, en die niet werd in getrokken, nadat de stationschef zich op de meest beseheiden wijze de opmerking veroorloofde, dat het een geheel nieuwen dienst betrof, en dat het nog te verwonderen was, dat in de eerste dagen de dienst zóo geregeld zijn gang kon gaan. De vertraging moet te wijten zijn geweest aan een oponthoud te Gouda, alwaar feesten werden ge vierd die een grooten toeloop van boeren hadden uitgelokt. 's-Hage, 3 Mei. Gisteren is er in het lokaal op den Fluweelen Burgwal een aanvang gemaakt met het vergelijkend onderzoek voor hen, die zich voor de betrekking van leerling-telegraphist had den aangemeld. Gisterenavond heeft er in het Kon. Zool. Bot. Genootschap van acclamatatie eene zeer langdurige vergadering plaats gehad van leden aandeelhouders. Zij was door het bestuur bijeen geroepen tot het ontvangen van eeuige mededee- lingen nopens het aan den heer R. T. Maitland, op zijn verzoek, verleende eervol ontslag als direc teur van dat Genootschap. De voorzitter, Dr. Blee- ker, gaf een breedvoerig verslag van hetgeen tusschen het bestuur en den heer M. was voor gevallen, vau de gehouden briefwisseling, van de klachten, die zoowel bij vroegere besturen als bij het tegenwoordige tegen den heer M., als directeur gerezen waren enz. Hij deed daarbij uitkomen, dat het bestuur bevoegd was den directeur en de beambten en bedienden te ontslaan, en dat het hier geschied was op het eigen verzoek van den lieer M. Daarop heeft de heer M. de mede- deelingen van het bestuur breedvoerig beant woord en zich tegen al het aangevoerde verdedigd. Toen hebben verschillende leden en ook oud-bestuurders het woord gevoerd en werden er onderscheidene voorstellen gedaan, die de strek king hadden, óf om de beslissing ten deze uit te stellen, óf zich onbevoegd te verklaren eenig oor deel over de ontstane verschillen te vellen, óf de zaak aan te houden tot na de vaststelling der nieuwe statuten, óf te trachten de ontstane ver schillen te vereffenen. Het Bestuur dat in deze eenstemmig was drong echter aan op eene dade lijke en afdoende beslissing, die, uitgelokt werd door eene gemotiveerde orde van den dag, aan geboden door een der leden, die vroeger het adres ten voordeele van den heer M. hadden ondertee kend. De strekking daarvan was, om het bestuur te bedanken voor de gedane mededeelingen en de gegeven inlichtingen en derhalve een votum van vertrouwen uit te breugen. Dat voorstel werd met 126 tegen 79 stemmen aangenomen. Na het nemen van dat besluit bedankte de voorzitter de leden voor hunne getrouwe opkomst, voor de betoonde deelneming in de belangen van het Genootschap, en voor het vernieuwd blijk van vertrouwen door de vergadering aan het bestuur gegeven, waarna de vergadering werd gescheiden. Groningen, 29 April. De Commissaris des Ko- nings in deze provincie, heeft eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in dit gewest, welke in het Prov. Blad, n°. 33, is opgenomen, rakende het nemen van maatregelen ter voorko ming van epidemische ziekten, en wel naar aa'n- leiding van de jongste missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende het mo gelijk voorkomen van cholera en de beschouwin gen omtrent dat onderwerp, van den Commissaris des Konings, op diens verzoek medegedeeld door den geneeskundigen inspecteur van de provincie, alsmede de voorschriften dienovereenkomstig door dezen ambtenaar gedaan. Enschede, 30 April. De Raad dezer Gemeente heeft tot hoofdonderwijzeres aan de gesubsidieerde Fransche school voor meisjes benoemd mejufvr. T. Geertsma, thans werkzaam aan 't opvoedings instituut van mevrouw Van Calcar te Wasse naar, Harlinqen, 80 April. Ongeveer 160 landver huizers naar Noord-Amerika zijn van hier heden vertrokken, per Engelsche stoomschepen, over Huil. Zij waren meereudeels uit de verschillende omstreken van Assen afkomstig. In de vorige week verloor een der 96, die toen afreisden, zijn portefeuille met f 360 waarde; zij is echter terecht gekomen, doordien de waarde in wissels be stond. Harlinqen, 2 Mei. Naar men meent, zal de aansluiting van den Noorderspoorweg op zoo danige wijze eerlang plaats hebben, dat Oldenburg den spoorweg aanleggen zal, die nog ontbreekt, en daartoe subsidie zal worden verleend door Pruisen en Nederland. Grouw, 1 Mei. Het hoofdbestuur der maat schappij tot Nut van 'l Algemeen heeft ten behoeve der oprichting van een voorbereidings-school in deze gemeente, aan het departement alhier ge schonken de belangrijke som van 1500. Ge steund door die som, is het aan het gemeentebe stuur mogelijk geworden, een school te stichten, die geheel gebouwd en ingericht is naar de eischen en de behoeften van den tegenwoordigen tijd. 's-Bosch, 2 Mei. Te halfzeven arriveerden alhier uit Boxtel, tot waar zij per staatsspoor vervoerd waren, de staf en de. muziek van het 2de reg. huzaren, gevolgd door de hen te gemoet gereden eskadrons en voorafgegaan door de muziek van het 5de reg. inf. Zij werden ingehaald door den generaal-majoor baron Van Dedem, oud-kom man- dant van hetzelfde reg. huzaren, thans gekom- mandeerd door den kolonel Michelhoff, den kolonel Van der Schrieck, kommandant van het 5de reg. inf. en verdere hoofd- en andere officieren. Het binnenkomen geleek wel eeu triomfantelijken intocht, welke gedaan werd onder het spelen der muziek van de huzaren van het populaire lied: Dal gaat naar den Bosch toe lekkere lieve Gerritje, enz. Duizenden en duizenden menschen waren op de been. Soms kon niet voorwaarts worden gemar cheerd door de opgehoopte menigte; ook hierbij, hetzij ter hunner eeregezegd, was niettegenstaande den Zaterdag, het schoone. geslacht weder ruim schoots vertegenwoordigd. Sedert 184S, toen na het uitbreken der Febru- ari-revolutie in Frankrijk, het reg. lauciers van hier, ten gevolge, van voorzorgsmaatregelen naar Breda moest oprukken, hadden wij geen cava- leriemuziek meer in garnizoen. Een wachtmeester der huzaren, die had ge weigerd zijn verlofpas op de. eerste vordering aan een marechaussee te vertoonen en dezen politie beambte feitelijk had beleedigd, is door den krijgsraad alhier veroordeeld geworden tot cellu laire gevangenisstraf. Dat deze les aan den onderofficier gegeven, an deren tot waarschuwing moge strekken. Maastricht, 2 Mei. Het prov. gerechtshof in Limburg behandelde dezer dagen de zaak van J. H. Habets, beschuldigd van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten aan zijn 9jarig zoontje, ten gevolge waarvan het knaapje den volgenden morgen is overleden. Het O. M., dat 14 getuigen charge had opgeroepen, requireerde schuldigverklaring aan moedwilligen manslag en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 15 jaren. Mr. E. Gadiot, die als verdediger van den be schuldigde optrad, trachtte aan te toonen, dat het overlijden niet aan de toegebrachte slagen, maar aan de heerschende strenge koude moest worden toegeschreven, en concludeerde mitsdien tot vrij spraak. Het Hof heeft de uitspraak bepaald op Vrijdag 6 Mei. KOLONIËN. Aan de Locomotief is ontleend Uit Grobogan (Part. Corr.). Over de Loessi bij de hoofdplaats Poerwodadie is bij ontstentenis van een brug voor de overvaart een pont beschikbaar, die bediend wordt door 12 dienstplichtigen, wien men een tegemoetkoming van 12cent per dag heeft beloofd, en door 2 mandoers, die 50 cent per dag zouden ontvangen. Sedert meer een jaar is de uitbetaling achterwege gebleven: de man doers b. v. wachten reeds 12 maanden op betaling I Prestige wat wordt er met u gesold I Den 3den Maart is goedgevonden en verstaan 1°. Te bepalen, dat te Koepang, hoofdplaats der residentie Timor, eene schutterij zal worden op gericht, samengesteld uit a. eene compagnie Europeanen of met dezen gelijkgestelden; b. een korps Chineezen. Het korps Chineezen zal bestaan uit een kapi tein en uit kamponghoofden naar de behoefte, en overigens uit zoo vele weerbare mannen dier natie, als zich metterwoon te Koepang bevinden. De oprichting van dit korps Chineezen alleen de strekking hebbende, om bij gelegenheid van brand, oproer of dergelijke omstandigheden zich onder hunne eigen hoofden geregeld te verzamelen en hunne eigen kampong te beveiligen of te ver dedigen, zoo zullen zij op hunne gewone wijze gekleed en allen van eigen wapenen voorzien zijn. 2°. Op de schutterij te Koepang van toepassing te verklaren het Reglement voor de schutterijen op Java Staatsblad 1838, n°. 22) met de sedert daarin gebrachte wijzigingen, met uitznnderiin van het bepaalde bij art. 2 b. Men is onlangs van Regeeringswege begon, nen om in de dessa Ngemba nabij Poerwodadie in deze. residentie, eene Artesische put te boren ter opsporing van de hoofdbronnen der aardolie welke daar aan den dag komt. Men bezigt dui. toe den boortoestel die vroeger diende tot het boren der Artesische putten te Poerwodadie et Koewoe, welke plaatsen thans wetenschappelijk en practisch zijn gebleken niet vatbaar te zijE om van water te worden voorzien door middd. van Artesische putten. Wij hopen dat de putborini te Ngemba met goed succes zal worden bekroont en verwachten dan spoedig in de gelegenheid gesteld te worden, om, in stede van bij de toko houders, ons verder bij het gouvernement te voor zien in onze dagelijksehe behoefte aan petroleum Den 17den Februari had er te Limbangan. Preanger-Regentschappen, eene plechtigheid plaat die een goeden indruk maakte op de verzameld: hoofden en bevolking. Aan den 72jarigen dem hoofd van Tjiharoes, Satjapradja, werd namem den Koning de bijzondere tevredenheid van he Gouvernement betuigd en werden hem de ran» en titel toegekend van Kandroewan, ter zake van 42jarige trouwe plichtsbetrachting. De rang van Kandroewan is zeer verre verheven boven dien van Rongo in de Vorstenlanden, en slechts eeu weinig minder dan dien van Rongo in de Gou vernementslauden op Java. Den Ssten Maart is voor den Raad van Jus titie te Batavia behandeld de zaak van den heer A., voormalig boekhouder der firma's Kopersmi! Co., en Von Hemert Co. De beklaagde war in volle confessie. Het openbaar Ministerie eischte gevangenisstraf voor den tijd van 2 tot 5 jaren Te Soerabaya stierf onlangs een 44jarige klerk bij 's lands pakhuizen, die zonder het zelf te weten reeds jaren eigenaar was van een land goed dat minstens ('30,000 waard is. Eerst bij zijn dood bleek zulks aan de boedelaanvaarders. Den 28sten Februari heeft zich een Euro peesch soldaat te Solo uit heimwee van het leven beroofd; men vond het lijk staande in een gracht. Gemengde Berichten. Men schrijft uit Onderdendam (provincie Gro ningen), van 27 April Voor eenige dagen werd in het naburige Mid delstum een hond afgemaakt, die vermoed werd aan dolheid te hebben geleden. Nu heeft onder de gemeente Bedum een hondje een groote me nigte dieren (honden, schapen, hoenders) en ook een boerenknecht gebeten. Van de gebeten die ren zijn reeds eenige gestorven of afgemaakt. Dinsdag-nacht, omstreeks halftwaaU', ontstond, er brand op de zoldering van de kapitale hui- zinge van F. Mulders, bij de R.-C. kerk te Ber- licum, bestaande uit drie groote en eene kleine woning, welke eerst voor weinige ringen ver kocht waren aan het daarneven gelegen liefde gesticht. Door het aanwezig zijn op dien zolder van 200 6teen vlas en eene groote partij lijnzaad nam het woedende element zoo snel toe, dat de geheele in boedel van F. M. is verbrand; van de tapperij, den manufactuur- en kruidenierswinkel, den in boedel en de boerderij van Th. Van den Akker is ook niets gered kunnen worden dan het paard, het vee en de varkens; van den weled.gestr. heer P. J. Worm, gepensioneerd officier, die's an derendaags naar Veghel meende te vertrekken en daarom zijn inboedel ingepakt had, is bijna alles verbrand en daaronder ook naar ons wordt medegedeeld voor f 5000 waarde aan effecten uit de kleine woning is alles gered kunnen wor den van de twee eersten was alles tegen brand schade verzekerd, doch van den heer Worm, die slechts even den tijd had om met zijne echtge noot ongekleed uit bed eu huis te vluchten, on gelukkig niets. Door het hulpgeroep, het luiden der klokken van de R.-C. kerk en van den gemeentetoren, was de burgemeester, benevens eene menigte volks met de brandspuit van Berlicum spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig; ook de spuit van Middelrode kwam weldra aan. Om het brandende gebouw te blusschen, dat van alle kanten op een vuurpoel geleek en ont zettende vlammen uitbraakte, viel niet meer te denken. Een jongejufvrouw zat alleen in een dames coupé op den spoorweg tusschen Brussel en Char leroi. Plotseling kwam er een gezicht voor het glas, het portier werd geopend en een vreemde man greep de tasch weg, welke het meisje op haar schoot had. De man was meteen op den grond gesprongen, en men heeft tevergeefs ge tracht, hem op te sporen. Toevallig was er niets van eenige waarde in de mand. Ten bewijze, dat het paardevleesch te Gro ningen zeer veel aftrek vindt, diene dat alweder een nieuwe paardenslachterij binnen die stad is geopend. De 20jarige P. Van Driesclie is van Moerbeke te Zuiddorpe gaan vyonen. Onderweg beviel zij en verborg het kind in een boschje. Dit is thans

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2