stoomschip Vice-Admiraal Koopman den 3d<™ bevo rens van daar de terugreis naar Nederland aan genomen. Katwijk aan Zee, 29 April. Sedert Vrijdag 11. zijn 30 schuiten aangekomen met meer vangst van schol, ver om de Noord. De besomming is echter zeer ongelijk, van ƒ140 tot ƒ420 in 8 a 10 dagen reis; de prijzen blijven goed staande. Noordwijk aan Zee, 29 April. Onze schuiten zijn alle in deze week aangeweest, met eene vangst, die onze zeelieden zeer verheugde, waar door er meer geest en leven is gekomen; de be somming was van ƒ250 tot 115, gemiddeld 160. Esmond a/Z., 28 April. Door den ingevallen storm loopt het deze week slecht af met de visscherij. Gisteren kwamen de meeste schuiten uit zee terug met redelijke vangst; zij besomden van 75 tot 120 gulden. De booten hebben deze week geen schelvisch aangebracht, voornamelijk door het ruwe weer. Zandvookt, 28 April. De visscherij is tegen woordig zeer uiteenloopende; er zijn er die nog ƒ100 besommen en ook van ƒ16. Sommigen van gen alleen tongen en in 't geheel geen schol. Maandag kwam er een schuit aan na 7 dagen reis die alleen tongen had, deze besomde/124; gisteren een die van alles had in 4 dagen 87, de stuurlieden weteD zelf niet waarheen, want komen zij weder op dezelfde hoogte terug, dan is de visch weer weg, waar zij deze den voor- gaanden keer vingen. De binnen-visscherij geeft tot heden nog niets; in deze week was er nog wat garnalen. Amsterdam, 1 Mei. HH. MM. de Koning en de Koningin, benevens Z, K. H. prins Alexander, hebben heden, met aanzienlijk gevolg, de gods dienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk, onder het gehoor van Dr. E. Laurillard. Z. K. H. de prins van Oranje was door eene lichte onge steldheid verhinderd zich ter kerk te begeven. Hedennamiddag heeft Z. M. de tuinen van het Zoölogisch Genootschap N. A. M. bezocht. Een 50tal genoodigden, waaronder eenige pro fessoren en de pred. Laurillard, heeft hedenmid dag deelgenomen aan het diner ten hove. Hedenavond is er eene soirée van een dertig tal genoodigden bij H. M. de Koningin, in de troonzaal. Het heeft Z. M. behaagd het beschermheer schap te aanvaarden over de Vereenigiug van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen. In den laatsten tijd is het plan van een nieuwen, prachtigen nationalen schouwburg, 't zij op de Botermarkt, 't zij elders, ernstiger dan ooit ter sprake gekomeD. Wanneer 't gebouw er eenmaal is, hoopt men, in overleg met onze o- pas gestichten BonJ, ook repertoire en spel te hervormen. Met genoegen verneemt men thans, dat HH. MM. de Koning en Koningin hunne hooge ingenomenheid met zoodanig plan hebbeu betuigd, en den wensch te kennen gegeven, om tot stichting van zulk een gebouw, waarvoor, zoo wij zijn ingelicht, de architect Oudshoorn reeds een plan heeft ont worpen, en dat inderdaad een sieraad voor de hoofdstad zou worden, op onbekrompen wijze bij te dragen. 's-Gravenhage, 30 April. Gisterenavond heeft alhier de laatste en vrij talrijk bezochte verga dering voor dit seizoen plaats gehad van de Ver- eeniging ter beoefening van de krijgswetenschap. Als spreker trad op de heer A. Pompe, die eene krijgskundige beschouwing leverde over den veld tocht bij Langensalza, gelijk men weet zoo nood lottig voor het dappere Hanoveraansche leger uitgevallen op den 27,lcn Juni 1866, zóo zelfs dat de overwinnaar die dapperheid openlijk roemde. De spreker had eene op zeer groote schaal en keurig bewerkte kaart naast zich geplaatst, waarop de verschillende stellingen der vijandelijke legers juist waren aangegeven of verder in den loop der beschouwing naar gelang der omstandighe den werden veranderd. Het kan hier het oog merk zeker niet zijn om den spreker te volgen in zijne uitvoerige strategische en tactische be schrijving van dezen veldtocht tot op den nood- lottigen dag van 27 Juni. Zij droeg het blijk van veel nasporing en consciëntieuze nauwkeurigheid, terrein-studie en onpartijdigheid. Liever trachten wij het doel te onderkennen en aan te wijzen, dat de spr. zich voorstelde bij de keuze en de be handeling juist van dit wapenfeit uit de jongste krijgsgeschiedenis. En dan stelde hij reeds bij de inleiding op den voorgrond, hoe de waarde der strategie dikwerf verloren gaat onder politieke roerselen en kansberekeningen en hoe maar al zeer slechte voorbereiding en inrichting van een lijn, ook bij numerieke overmacht, de nederlaag doet lijden, en dat ook juist eerst op het slacht- veld de feilen openbaar worden ten aanzien van bewapening, verdedigingsmiddelen, oorlogstoebe- reidselen enz. Het was daarom dan ook dat hij Langensalza tot onderwerp had gekozen, omdat die waarheid juist bij dien veldslag maar al te zeer bevestigd was geworden, want zóo ergens dan ontbrak het bier aan behoorlijke voorberei ding en goede krijgsaanvoeringide legerorganisatie in Hanover was gebrekkig, de oefening en bewape ning van het leger lieten veel te wenschen over. Spr. leidde uit een en ander, natuurlijk in vele bijzonderheden toegelicht, eenige algemeene slot sommen af, hierop nederkomende: dat de groote zaak betrekkelijk de vuuruitwerking op het slag veld niet zoo zeer ligt in de wapens dan in de verdeeling der strijdkrachten en de opstelling dei- troepen; dat zelfs het meest juiste schot op het oefeningsterrein nog niet veel waarborg geeft mor de handeling op het strijdveld; dat alles aan komt op het beleid dat over 't algemeen zelfs hooger staat dan geestkracht, moed en doodsver achting; dat men geene goede soldaten, veel min officieren, als de nood aan den man is kan improviseeren, maar dat gezette oefening, studie en praktijk te zamen, de ware hulpmiddelen zijn; dat hij daarom evenwel niet eene geheel eenzijdige of bloot theoretische opleiding kan aanprijzen, maar dat de oefeningen veelal afhankelijk zijn van het geld en samenhangen met de geheele legerorganisatie, terwijl oefeningen op groote schaal steeds van het grootste gewicht te beschou wen zijn. Het Hanoveraansche leger had aanvan kelijk voordeel behaald en kon naar Zuid-Duitsch- land trekken om zich met het bondsleger te vereenigen, doch het kou van het behaald voordeel geen genoegzame partij trekken wegens de velerlei gebreken, tekortkomingen eu feilen in de organi satie. Het was tot stilstand gedoemd en ten slotte ver keerde de aanvankelijke overwinning in eene ne derlaag en werd Hanover een wiügewest van Pruisen. Hij leidde daaruit dan ook af, hoe iedere staat, en vooral eene kleine, intijds voorzorgen dient te nemen en zijne organisatie te voltooien ten einde dadelijk gereed te zijn bij naderend gevaar. Eene goede legerorganisatie zegt soms meer dan een groot aantal troepen. Napoleon I begreep dit ten volle. Noch de volmaaktheid der wapenen, noch ook de beste verschansingskunst zal een leger voor ondergang behoeden, als niet manschappen en aanvoerders als 't ware éen geheel uitmaken, als niet alle voorzorgsmaatre gelen behoorlijk genomen worden, als niet het grootste vertrouwen in de bekwaamheid van deze aanvoerders bestaat. Spreker besloot met den wensch dat onze legerorganisatie spoedig moge tot stand komen en hoopte dat alsdan de oplos sing van het vraagstuk zal plaats hebben in dien zin, dat het Nederlandsche leger in staat zij de onafhankelijkheid en de vrijheid van 't dierbaar vaderland te verdedigen en te handhaven I Deze rede werd met groote belangstelling gevolgd en aan 't einde met blijken van onverdeelde goed keuring begroet, waarop nog eene korte discus sie plaats had. Scheveningen, 2 Mei. In den vroegen morgen van heden omstreeks te 4 uren werd alhier uoor den klapwaker Den Heyer brand ontdekt iD een achter de woning van mej. de wede. G. De Jager gelegen pakhuis in de Kerkstraat, waarin een groot aantal getaande en geoliede haringnetten van de Haagsche maatschappij tot exploitatie van zeevisscherij Regt door Zee geborgen waren. De heer commissaris van politie Van Schoonhoven en de brandmeester A. Krul waren het eerst op de plaats van het onheil tegenwoordig, en werden spoedig gevolgd door de brandweer en politie-ambtenaren, zoodat men er in mocht sla gen te beletten dat de brand, die een ernstig aanzien had, zich aan de belendende gebouwen mededeelde. Men vermoedt dat hij ontstaan is door de broeiing der netten. De heer burgemees ter en de opperbrand meester waren uit de stad toegesneld. Het pakhuis, dat tegen brandschade verzekerd was, is geheel uitgebrand. De schade aan het pakhuis beloopt ƒ700 en aan de netten die niet verzekerd zijn, ongeveer tienduizend gulden. Rotterdam, 1 Mei. Het honderdjarig bestaan van het weeshuis der Evangelisch-Luthersche gemeente alhier werd heden in de voormiddag-godsdienst oefening dier gemeente dankbaar herdacht. Ds. Ch. Plaat had tot tekst zijner leerrede Jac. 1, vs. 27a. De weezen hebben bij deze gelegenheid, onder leiding van hunnen onderwijzer, twee liederen gezongen. Delft, 30 April. Donderdag jl. werd in de na bijheid dezer stad, achter den molen van den Ouden Broekpolder, de eerste spade in den grond gestoken tot het aanleggen der werken, benoo- digd voor de droogmaking van de plassen in de Oude en Nieuwe Broekpolders, gelegen onder de gemeenten Rijswijk en Vrijenban. Middelburg, 29 April. Gisteren werd op een buitengewone vergadering vaD het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door het bestuur kennis gegeven, dat slechts zes per sonen zich bereid verklaard hadden tot oprich ting der Vereeniging tot verbetering van het ge halte der dienstboden. Nadat de president verklaard had, dat de daartoe vanwege het departement rondgezonden circulaire verkeerd was begrepen, werd besloten de quaestie over de verhouding der dienstboden tot hunne meesters en meesteressen op een vol gende buitengewone vergadering, te houden in Mei, te bespreken en het plau tot oprichting eener Vereeniging tot verberering dier verhou ding vooralsnog te laten rusten. Ten slotte werd de vraag„in hoever er ver betering te brengen zou zijn in den toestand der arbeidende klasse in het algemeen," welke, reeds op de vorige vergadering in behandeling was gebracht, verder besproken. Groningen, 30 April. Het. adres aan Z. M. den Koning, door vele ingezetenen geteekend, het ver zoek inhoudende om opheffing dezer vesting, wordt overmorgen opgezonden. 1NGEZONDE1V. NIEUWE NUMMERING DER HUIZEN. Onder al hetgene door het Hooggeachtte Ge meentebestuur alhier, vooral in den laatsten tijd wordt aangewend om ODze stad te verfraaijeu en te verbeteren, mag met regt in aanmerking ko men de nieuwe nummering der huizen. Reeds lang hebben wij in grootere steden zoo als te 's-Hage en elders er het groote gemak van mogen ondervinden; regt verblijdend was het ons dan ook dat deze goede maatregel ook hier wordt aangeweud, die vooral voor vreemdelingen van onberekenbaar nut is. Te wenschen ware het nu dat door de ingezetenen deze nieuwe num mers zoo spoedig mogelijk werden aangeschaft, en vooral dat zij vóór de aanstaande feesten, waa neer een groot aantal vreemdelingen onze siad weder zullen bezoeken, zoo algemeen mogelijk zijn. De geheele kosten, die nu reeds op 45 cents gebracht zijn kunnen toch niemand weerhouden om tot spoedige uitvoering mede te werken. Zoo het niet algemeen wordt, zal het zoo lastig als makke lijk zijn en het is daarom dat wij meenen deze nieuwe nummering onder de aandacht van de ingezetenen te mogen brengen en met nadruk aanbevelen. Met verlangen zien wij reeds de nummering der overige straten te gemoet. N. Gemengde Berichten. Men schrijft uit Sneek van 28 April: Naar wij vernemen, heeft gisterenmiddag op het Heegermeer het volgende plaats gehad. Vier onzer stadgenooten waren des morgens van hier uitgezeild, om in een naburig dorp zaken te ver richten. Op de hoogte van het dorp Nijega is hunne boot omgeslagen, waardoor allen in groot levensgevaar verkeerden. Na een half uur in den vreeselijksten toestand te hebben verkeerd, daagde echter redding op. De schipper v. d. Wal, van Nijega, naderde met zijn veerschip en redde hen van een anders wissen dood. Liefderijk werden zij bij hem opgenomen en van het noodige voor zien, zoodat ze behouden alhier zijn gearriveerd. Amerikaansche dagblad-literatuur. Volgens statis- liscliu opgaven verschijnen in de Vereenigde Staten 5,244 dagbladen, waarvan 542 dagelijks, 4,425 wekelijks en 27 maandelijks. Te New-York be staat het grootste aantal, te weten 675, waaronder 77 dagbladen. Na de hoofdstad komt Pensylvanië in aanmerking met 495 couranten, waaronder 49 dagbladen; vervolgens Illinois met 415; Ohio met 377; Indiana met 269; Missouri met 240; Jowa met 228 en Massachusets met 219. De vrouw van zekeren B., steenhouwer, te Kampen, werd Zaterdag-ochtend geworgd te bed gevonden. De justitie doet onderzoek. BUITENLAND. Frankrijk. Als een staaltje van de opgewondenheid die op dit oogenblik onder de Parijsche democra tie heerscht en langs welke wegen de volksmen ners de menigte tegen het plebisciet in het har nas pogen te jagen, geven wij hier verslag van een der talrijke openbare bijeenkomsten die thans, het tijdstip der voorbereiding tot de stemming, worden gehouden. De vergadering werd gehouden in de zaal des Follies-Bergère en bijgewoond door meer dan vierduizend personen. Het keizerrijk werd ge ducht aangevallen. Eerst werden tot eere-voorzitters benoemd Ro- chefort, Mégy en Flourens. Nadat eenige opgewonden sprekers het woord hadden gevoerd, was de beurt aan UlricdeFon- vielle, die met stormachtige bijvalsbetuigingen begroet werd. Na hem betrad de president der vergadering de tribune en het is bij zijn toespraak, die eeue akte van beschuldiging was, dat wij zullen stil staan. Hij gewaagde in opgeschroefde en gezwollen bewoordingen van den laatsten en beslissenden veldslag, dien men thans tegen het keizerrijk te voeren had, de openbare minachting waaronder het moest bezwijken, enz. Onder voortdurende toejuichingen las hij deze akte van beschuldiging voor Akte van beschuldiging tegen het keizerrijk. „In naam van het algemeen rechtsbewustzijn en het openbaar geweten „aangezien Karei Lodewijk Bonaparte, genoemd Napoleon III, in den nacht van 2 December 1851, willekeurig een groot aantal burgers heeft doen in hechtenis nemen en in den kerker op- sl uiten j „aangezien hij in de dagen van 2, 3 en 4 December 1851 te Parijs, en gedurende de gan- inigi tenis ik I rev g V O ui a, g- Me se' he, lijk kei ning uit£ ;te ;roi et n fïk sehe maand in de departementen, burgers doen vermoorden door omgekochte handlao „aangezien hij in het jaar 1S52 door o- kochte schelmen tien duizend burgers heeft ombrengen, deporteeren en gevangen netnei zonder eenig rechterlijk vonnis, óf door va| rechtbanken, die niet op wettige wijze ingesteld „aangezien hij door huurlingen verwoei] moord en roof in Frankrijk deed plegen „aangezien hij in 1852, 1857, 1863 en door gewelddadigheden en bedreigingen de gers belemmerd heeft in de vrije uitoefening hun burgerschapsrechten; „aangezien hij zelf of omgekochte liedei stemmingen van het volk door valschheid thentieke geschriften heeft veranderd „aangezien hij sedert 1851 ontelbare aansi heeft gepleegd op de persoonlijke vrijheid rechten der natie; „aangezien hij door het plaatsen van zijn Ia C tenis op de Fransche munt, die munt heeiiktko! gemaakten vervalscht, (aanhoudende toejuic atlde: en bisgeroep, zoodat de spreker dezeoverv „Pe moest herhalen.) ®dt „aangezien hij reeds 19 jaren 's lands g taarii ten zijnen bate of van handlangers rooft; ïen. „aangezien hij, in zijn eigen, niet gewt Wat belang, het Fransche leger naar nietvijamlt Ik 1 landen heeft gezonden: „Misdaden voorzien en met straffen bedt bij de artikelen 93, 302, 91, 110, 114, 132 85 Code Pénal „aangezien de Fransche natie reeds in 1863 en 1869 door hare stemmingen, van dé structie en vervolging van den beschuldigd li doen blijken, en dat derhalve de verjarin:- van toepassing is; wat de toe te passen straf betreft: „aan de doodstraf, ofschoon nog volgens onze van kracht, is afgeschaft door de stem dei dlze el e i II ry izer ch ol u un ittei „Het Fransche volk „Veroordeelt Karei Lodewijk Napoleon parte, genoemd Napoleon III, tot de sti levenslangen dwangarbeid. „Van dit vonnis zullen afschriften worder I zonden door gansch Frankrijk, ten einde jg de goedkeuring der natie te onderwerpen Gedaan te Parijs, den 28sten April 1870 Bij de woorden: „Bonaparte, genoemd J leon III, wordt veroordeeld tot leven: dwangarbeid", sprong de aanwezige com van politie, die tot dusver geen woord gespit] had, van zijn stoel op, en verbood de voo ,te [ijk ktl ,nb ai I ak D: M |eb< if hi bur: in op ;o i de on in in 'v: F d vi V' a der vergadering. P«ey' Het doel was echter bereikt en de vergif Bu^ ging uiteen onder het zingen der Marseillai- Ij11' Uit een en ander blijkt dat het recht van stei eeniging en het vrije woord in den uitg' sten zin wordt toegestaan, en alzoo de nagekomen door Ollivigr in het Wetg. Li afgelegd. Naar onze wijze van zien, heeft dit reden en moet men het toelaten dezer band., heid alleen verklaren uit 's Keizers oogmerk des te meer het roode spooksel der revo doen uitkomen, ten einde de welgezind-71 eene trouwe opkomst aan de stembus uit te 1 Dergelijke kunstgrepen zijn niet vreeru Frankrijk; evenzoo hadden wij de geruc het geschrijf opgevat over een komplot tege leven van den Keizer, dat door de politie dekt. En ofschoon het officieele blad va Keizerrijk volgens een ontvangen telegra. wij hieronder mededeelen, die geruchten be I heidt, houden wij het komplot zoo niet I een uitvindsel van den Keizer in overleil zijn gevreesden prefect Piétri opgemaakt! toch voor een sterk overdreven feit om I nadruk aan het argument Ie kunnen b ten, dat een ieder die tegen het plebisciet s I voor de revolutie is. Ziehier het bericht uit het Journal Ofjicie „Sedert eenigen tijd was de politie op het van eene samenzwering tegen het leven vr: Keizer. Gisterenmorgen te negen uren hebbende tenaren van de politieke afdeeling van de pl tuur van politie, gearresteerd zekeren Baurie - kort geleden uit Engeland aangekomen. Hij bij zich eene aanzienlijke som gelds, een ge revolver en een brief uit Londen, van een de meest verdachte mannen van het Febr komplot. Dit stuk, zoomede de bekentenis van Ba laten geen twijfel over omtrent de bedo waarmede hij in Frankrijk is gekomen, besluit om onmiddellijk de voorgenomen e uit te voeren. 's Avonds zijn nog andere personen in de Belleville in hechtenis genomen. Bij een van hen, zekeren Roussel, heeft men kist met bommen, een hoeveelheid kruit en v'i gelden in beslag genomen. Deze samenzwering schijnt in verband telt met het komplot, waarover de instructie bijna afgeloopen is. Sedert gisteren is de 1 ijverig in de weer." Volgens de hedenmiddag ontvangen beri'i zijn de voornaamste leiders van de ar beid'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2