lane "i t in I i ok Met afscheidsliederen van de kinderen werd iet oude en slechte schoollokaal verlaten en bij iet intreden van het nieuwe gebouw hield de Diirgemeester eene korte en krachtige rede, waarin luidelijk doorstraalde dat het dagelijksch bestuur udBioordrongen is van de waarheid: vooruitgang is n v de leus van onzen tijd. veit 's-Gravenhage, 28 April. Voor het provinciaal '.ree rerechtshof in Zuid-Holland, kamer van strafza- •psl ten, onder voorzitterschap van Mr. Francois, werd m ieden de zaak behandeld van Hendrik Strieker, ent van Rotterdam (waarvan wij in ons nummer van siot 6 April onder het opschrift „moord te Rotter- 'rij lam" reeds de akte van beschuldiging mededeel- ndit leii), beschuldigd vau moedwilligen doodslag, voor ere ifgegaan, vergezeld of gevolgd door eenvoudigen n liefstal. Die doodslag is gepleegd op Dinsdag 15 )ngi februari jl, op de 7Sjarige weduwe Van Win- 1 'i 'erde. Volgens verklaring van deskundigen was jaa de dood der vrouw eenig en alleen het gevolg >lul >an verstikking en meer in 't bijzonder van ver- srsl worging door middel van het toeknijpen van den e f'. lals met de hand van een volwassen mensch. t d In deze zaak werden achttien getuigen gehoord, isat iit welk getuigenverhoor echter geene nadere een fijzonderheden ziju gebleken. Alleen werd door dei len eersten deskundige Dr. Rienderholï ver- and tlaard, dat besch., toen hij ten vorigen jare in het Ziekenhuis zich bevond, hij in zijne betrekking hi pan geneesheer aan die inrichting, hem als pa- ient heeft behandeld en werkelijk zenuwachtige cha mndoeningen bij hem zijn bevonden, die naar iste bet hoofd werkten, vei Besch. blijft bij zijne verklaring dat hij niet inei bet huis der verslagene is ingedrongen, maar is lao doe dig nal I 01 voo! tri ba- det 8«j zooi det) isl mi zijl kei igel tetj >ekj 08 lel hi ipel vei| rei Mil isiej de- tul bel src til >or| iel binnengelaten. Overigens erkent besch. alles wat ter terechtzitting is gebleken, maar geeft voor dat hij naar de weduwe is gegaan zonder plan om geweld té plegen. Vervolgens kwam adv.-gen. Mr. Terpstra aan het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Z.- E.-G.-A. begint met er op te wijzen dat deze iaak vooral te Rotterdam veel sensatie heeft »emaakt. Deze zaak zegt Z.-E.-G.-A. bewijst op nieuw de groote onbeschaamdheid, boosheid en kwaden wil die ook in onze dagen nog wordt aangetroffen. Er is gedood en bestolen door iemand, ie, toen toevallig de huisdeur was ontsloten, met ;eweld en tegen de wil der bewoonster is bin- engedrongen. Adv.-gen. wees er verder op dat ,e debatten der terechtzitting voldoende hebben bewezen wie den doodslag en den diefstal heeft epleegd, dat de deskundigen hebben verklaard at de dood eenig en alleen het gevolg is geweest an verstikking, door worging met de hand van :en volwassen mensch veroorzaakt. Wat de dief- ilal aangaat zegt Z.-E.-G.-A. dat het opmerkelijk dat het alles zilvergeld is dat zich in het knipje bevindt, terwijl eenige koperen munt op den grond verspreid lag. Het vragen, zooals besch. eeds vroeger opgaf, om zes gulden ter leen, acht ij te veel gekunsteld om waarheid te zijn. In eldzaken was de verslagene uiterst omzichtig en uinig. Wanneer besch. geen kwaad toen of roeger in den zin had, zou hij hier niet staan eschuldigd eene 68jarige vrouw te hebben ge worgd. Dat het geweld hevig geweest is blijkt it het verslag van deskundigen; de diefstal preekt te duidelijk van het booze opzet, om lan- ;er daarbij stil te staan. Adv. acht dus het feit ;epleegd en wel door den besch. en acht op hem oepasselijk art. 13 u°. 3 der wet van 1354. Ten slotte deelde Z.-E.-G.-A. mede, dat volgens irj hem ingekomen berichten de besch. overal waar hij gewoond heeft allerongunstigst bekend taat, zich overgevende aan den sterken drank en e lui om te werken dat hij een woesten en pvliegenden aard bezit, en dat hem zijns ouders uis te Delft, wegens wangedrag is ontzegd; dat ij zijn werk uit eigen beweging heeft verlaten, dat eene dainesvereeniging de vrouw met wie hij leefde, na hare bevalling, en ook hein an alles heeft voorzien. .Adv.-geu. eindigde met e verklaren dat luiheid en dronkenschap hem ot een moordenaar hebben gemaakt, en requi- eerde, gelijk wij reeds gisteren mededeelden, «buldigverklaring aan moedwilligen doodslag, ge- t'olgd, vergezeld of voorafgegaan door eenvoudigen lelstal, na vroeger reeds tot langer dan éen jaar ie zijn,veroordeeld geweest, en veroordeeling tot nchthuisstraf van met minder dan 5 en niet anger dan 26 jaren en 8 maanden. De verdediger aan den besch. toegevoegd, Mr. hilipse, achtte het bewijs niet geleverd dat hier an doodslag kon worden gedacht, en zag met ertrouwen in deze duistere zaak 's Hols uitspraak e geinoet. Burgemeester en Wethouders hebben het ordeel van de Commissie van Toezicht op de «holen voor middelbaar onderwijs ingewonnen opens het voorstel van de heeren De Piuto c. s. m aanvrage van een subsidie voor de hoogere 'urgerschool. Dier commissie is het nu, van haar stand- unt bevordering der belangen van het on- erwijs geheel hetzelfde uit welke bron de 'itgaven worden gedekt. Wordt er echter een lubsidie verkregen, dan zal de commissie weder 'jmoediger kunnen handelen en de heer in- 'pecteur van zijn kant ook weder hoogere eischen unnen stellen. Burgemeester en Wethouders vereenigen zich bij meerderheid met het voorstel, en ofschoon nu Amsterdam en Maastricht 10,000 subsidie ge nieten, willen zij hun eisch voor 's-Gravenhage niet te hoog stellen en adviseeren dus den raad een subsidie van 7000 uit 's Rijks financiën aan te vragen. Arnhem, 28 April. De nominatie voor een lid der arrondissements-rechtbank alhier, in de plaats van Mr. L. Udo de Haes, is aldus samengesteld: 1°. Mr. J. J. Smits, lid van de arr.-rechtbank te te Tiel; 2". Mr. D. J. Mom Visch, lid van de arr.- rechtbank te Gorcum; 3'. Jhr. Mr. O. Q. Van Swin- deren, subst.-griffier bij de arr.-rechtbank alhier. Nijmegen, 26 April. In de laatste veertien da gen zijn door de ambtenaren te Ubbergen en Groesbeek drie belangrijke aanhalingen van spi ritus gedaan; niet minder dan 4ÜU liters a 50 pCt. werden opgebracht en tegen vier bekende smok kelaars werd geverbaliseerd. Bij een dier aanha lingen stonden drie komuiiezen tegenover tien smokkelaars. Er viel een geduchte kloppartij voor, waarbij een der kommiezen een vuistslag onder het oog kreeg, dien hij evenwel met woeker te ruggaf; de smokkelaars moesten echter met achterlating der pakken spiritus het veld ruimen. Tilburg, 27 April. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap over de Weerbaarheids-afdee- ling Willem II alhier aangenomen. li u i r ii is i v in i>. JFrauki-y Ia. Het Centraal Comité voor het plebisciet, te Parijs opgericht met het doel om het publiek der hoofdstad en der departementen gunstig voor de nieuwe staatsregeling te stemmen, heeft mede gedeeld dat het reeds kennis heeft gekregen van het oordeel van honderd zesentachtig dagbla den over het plebisciet, en dat 115 van die dag bladen daaraan eene zeer bepaalde toetreding schenken; dat 36 eene- min of meer onzijdige houding aannemen, en dat slechts 8 zich er tegen verklaren, ongerekend 27 andere dagbladen die erkende organen van onverzoenlijke vijanden des keizerrijks zijn, en dus natuurlijk alles afkeuren wat tot eer en nut voor het keizerrijk strekt. Aan een bij de Indépendance Beige Dins dag ontvangen schrijven uit Parijs zijn de vol gende bijzouderhedeu ontleend: „Dat het Cen traal Comité voor het plebisciet geene moeite spaart blijkt ook uit de uitgebreide briefwisse ling die het voert; volgens de jongste opgave had het uit de departementen reeds honderd en tien duizend brieven ontvangen, allen verklaringen van toetreding inhoudende. „De telegraaf is thans zoo druk bezig berich ten tusscheu het gouvernement en de deparle- mentsprefecten over te brengen, dat men vele klachten over trage overbrenging van particuliere berichten hoort. „De democratische comité's, die te Parijs het plebisciet bestrijden, zeggen alle reden tot tevre denheid te hebben over de richting der publieke opinie in de departementen. Er zijn aldaar een vijltigtal republikeinsche dagbladen, die zich voor de verwerping van het plebisciet hebben verklaard zonder dat zij hiertoe door aansporin gen uit Parijs gedrongen waren. „In den politieken kring welke de heeren Ferry en Gambetta, volksafgevaardigden van de linkerzijde, tot leiders heelt, is besloten 's Kei zers proclamatie aan de Franschen te beantwoor den met een manifest tegen het plebisciet. „De ctericale dagbladen blijven nog in eene afwachtende houding jegens het gouvernement; zij schijnen ongezind om het plebisciet om niet te ondersteunendoor zekere bewilligingen voor Rome zou hunne ondersteuning wel te verkrij gen zijn. „Er bestaal geen grond voor het gerucht dat de Keizerlijke Prins bij gelegenheid van de raad pleging der natie over de nieuwe grondwet een tocht in de departementen zal doen. Maar vele aan het keizerrijk verknochte staatsmannen be geven zich uit Parijs naar hunne departementen om er voor het plebisciet te werken." De graaf Daru, de onlangs afgetreden minis ter van buitenlandsche zaken, heeft de stemge rechtigde bevolking der landstreek die hij in het Wetgevend Lichaam vertegenwoordigt, bij een open brief aangespoord om voor het plebisciet te stemmen. Engeland. In de Dinsdag gehouden zitting van het Lagerhuis is eeue langdurige discussie gevoerd over de betrekking tusscheu Groot-Britlauiiië en zijne tot zelfbeheer verheven koloniën. De staat kunde van het tegenwoordige bewind, gelijk van de laatstvorige kabinetten, isde koloniën niet onder dwang te houden, ze voor hare eigene militaire verdediging te laten zorgen, de onder linge betrekking zoo lang mogelijk aan te kwee ken en intusschen, voor het geval dat scheiding onvermijdelijk wierd, zorg te dragen dat het eene vriendschappelijke scheiding zij. Door eenige leden werd beweerd dat die staatkunde thans werd toegepast op eene wijze welke den baud tusschen de koloniën en het moederland los maakte en eerlang den afval der grootste koloniën ten gevolge zou moeten heb ben. Doch met 110 tegen 67 stemmen werd door het Huis een besluit genomen, waaruit bleek dat die bewering er weinig bijval vond. De Feniansche broederschap, die Ierland tot het hoofdtooneel harer revolutionaire werk zaamheid heeft, begint ook in Engeland hier en daar weder teekenen van leven te geven. Te Manchester, te Londen, te Newcastle en te Bir kenhead zijn door de overheid voorraden wapen tuig ontdekt en in beslag genomen, welke ver moed worden voor Feniansche aanslagen te hebben moeten dienen. Verder wordt verzekerd dat er te Londen van overheidswege maatregelen worden genomen om de bureaux van twee dag bladen, de Times en de Pall Mall Gazelle, tegen zoodanige aanslagen te beveiligen. De exceptio- neele wetsbepalingen, onlangs gemaakt voor de algemeene veiligheid in Ierland, zijn door die twee dagbladen sterk aanbevolen. Terwijl de Times, de Morning Post, de Stan dard en andere dagbladen, vergetende hoe veel er in Ierland aan de algemeene veiligheid ont breekt, het Grieksche gouvernement heftig aan vallen wegens de vermoording van Engelsche en ltaliaausche onderdanen door Grieksche struik- roovers, wordt de minder populaire stelling dat er wel iets tot verdediging of verschooning van dat gouvernement, te zeggen is, door het Daily News staande gehouden dit blad zegt ouder ande ren, dat ontzag voor eene grondwetsbepaling het Grieksche gouvernement van het verleenen der door de struikroovers geëischte amnestie weer houden heeft, en dat deze nauwgezetheid voor zeker in het oog van den Engelschman niet af te keuren is. Doch de Britsche minister van buitenlandsche zaken schreef aan den Britschen gezant te Athene in een dépêche van 21 April, die thans aan het Lagerhuis is voorgelegd: „De Grieksche gezant zeide mij dat het recht van kwijtschelding, door de Grieksche constitutie aan den Koning gegeven, zich niet verder uit- strekt dan tot staatsmisdaden, en dat de Koning niet bevoegd is om met zijn gezag tusschen beiden te komen waar het te doen is om schuldigen te onthellen van de straffen die op misdrijven van gewonen aard gesteld zijn. Doch hij voegde daarbij dat zijne regeering oogluikend zou toelaten al wat het Britsche gezantschap mocht willen doen om aan de roovers straffeloosheid te verzekeren en hen alzoo tot loslating der gevangenen te be wegen. „Ik antwoordde dat onze gezant reeds gemach tigd was oui aan de struikroovers middelen tot ontsnapping naar Malta te verschaffen. Maar ik voegde daarbij, dat ik de bedenking tegen de door de struikroovers gevraagde kwijtschelding niet kon beamen. De Grieksche constitutie is door het gouvernement zoo dikwerf in zaken van binnenlandsch bestuur geschonden, dat een beroep op die constitutie mijns inziens niet kon gelden als eene reden om Britsche onderdanen in levensgevaar te redden." TjKJLKLrRAMaiKN. Parijs, 28 April. Het Memorial Diplomatique meldt, dat de Paus zeide, toen hij de nota der Fransche regeering ontving, dat de kerk altijd de toe standen in aanmerking had genomen, waarin de staten gebracht werden door de eischen der volken en de tijdsom standigheden. De vertegen woordigers der mogendheden hebben aan Anto- nelli nota's overhandigd, waarin de handelwijze van Frankrijk wordt ondersteund. De meeste Fransche bisschoppen hebben de priesters in hun diocese vergund en zelfs aange spoord, deel te nemen aan de stemming op 8 Mei. Madrid, 28 April. Verscheidene dagbladen spreken het gerucht tegen, dat Serrano spoedig zou altreden en het regentschap uit drie perso nen zou worden samengesteld. 11 A IV JD K L. Petroleum. Van Pensylvanische olie bestaat nog altijd geen voorraad; er zijn uit gebrek daar van in den loop der week circa 600 vaten Ca nada-olie en Minerva tot 723.25 a ƒ23.50 ver handeld. Met de Ginona, thans te Philadelphia ladende, worden 5000 vaten gewacht waarvan 500 vaten tot 25 zijn verkocht en waartoe misschien nog meer te koop zoude zijn. Zoo even binnen 2909 vaten pr. Uriel van Philadelphia welke spoedig aan de markt worden verwacht. Oliën. Raapolie cont. 49.25Mei ƒ49; Oct. Dec. 47, 47.25; Lijnolie cont. ƒ37.25; Mei 37; Oct/Dec. 38; Patentolie cont. 53.75; Mei753.60; najaar ƒ51.75. Granen. Met vrij goeden handel willig gestemd tot vooruitgaande prijzen. Meel. 1ste qual. 16.50, 16.75; 2de qual. 13.75, ƒ15.50; 3de qual. ƒ12.25, ƒ12.75; Keizersmeel ƒ21, 25. Rechtzaken. In de correctioneele zitting d r rechtbank te Leiden van Vrijdag 29 April 1870, zijn veroordeeld C. K. te Ter Aar, wegens diefstal, tot eene cell, gev. van 7 m. A. S. te Leiden, wegens poli- tie-overtreding, tot gev. van 3d. J. V. te Oegst- geest, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot 1 jaar cell. gev. D. P. te Leiden, wegens mis handeling, tot eene gev. van 3d. D. V. we gens idem, tot eene geldb. van 25 of subsid. gev. van 5 d. P. v. W. v. B. te Woerden, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot 1 maand cell. gev. Promotion. Utrecht, 28 April. Heden werd aan dezehoo- geschool bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer J. E. Stark, geb. te Rhenen, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld De loopbaan van de planeet Hecale. Ollicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Noodigen den ingezetenen dezer gemeente uit, voor zoover zij bewouers zijn van het Noordeinde, het Rapenburg, de Breêsiraat en de Hoogewoerd, om gevolg te geven aan de voorgenomen nieuwe nommering der huizen, door het plaatsen van een porcelein cyferbordje aan den boven-durpel der huis deur, of op eene andere geschikte plaats aan den hoofdingang, welke bordjes tegen betaling van 40 cents het stuk, of 55 cents met iubegrip der kosten van vasthechten, verkrijgbaar zijn bij den kopersla ger J. L. Creyghton alhier; terwijl de noodige aan wijzing omtrent de volgorde der nominers door de Commissie van Fabricage zal worden gedaan. Zij vertrouwen in deze op de algemeene medewer king der ingezetenen te mogen rekenen, waartegen de geringe kosten voorzeker geen beletsel zullea op leveren. Leiden, 28 April 1870. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 29 April. Koffie. In dit artikel had deze week weinig verandering plaats; alleen werden verkocht 1096 en 565 balen per Herman De Buy ter en Prinses Amalia, tot geheimen prijs aan éen huis. Suiker. Ruw en Geraffineerd. Iu eene vaste stemming en uiet vrij belangrijken omgang. Thee. Zonder omgang als voor behoeften. Rüst. In gepeld was de omgang zeer gering; 1480 balen ongepelde Tafel per Gi aafslroom wer den deze week verkocht. Specerijen. Stil. Van de 300 kisten Kaneel werden 80 kisten a 70 ets. in Entrepot ver kocht. Vruchten. Van de 490 kisten Gember in vei ling werden 290 kisten a 77 a 79 ets. verkocht, benevens 25 kisten Mandarijn tot 107 a 109 ets. Indigo. Den afloop der veiling hebben wij reeds gemeld; later werden nog 13 kisten afgedaan. Meekrap. Met iets meer handel tot vorige prijzen. Potasch. Petersburger loco a 14 te koop. Katoen. In lustelooze stemmingprijzen onver anderd voor loco; iets lager voor zeilende. Wol. Zonder omzettingen. Tin. Iets flauwer. Bauca 78.25, 78; Billiton 76 te koop. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het aan Gedeputeerde Staten dezer pro- viucie gerigt request vau van Hartrop en Zoon, fabriekauteu alhier, waarbij zij vergunning verzoeken om in hunne fabriekgebouwen aan den Nedergeleg- den Vestwal, wijk 1, n°. 97, 98 en 93*, kadastraal bekend Sectie F n°. 888, een sloomwerkluiy van lage drukking en van 25 paardenkracht te mugen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januanj 1824 (Staatsblad u°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der inf..rmatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Zaturdag den 30,töü April aanst., 's namiddags tc hall twee urenzullende de belanghebbenden verphgt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd iu te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 28 April 1870. L,AATa»TK BERICHTEN. 's-Gravenhage, 29 April. Z. K. H. prins Alexan der heeft zich heden met den trein van veertien minuten over elven uit de residentie naar Am sterdam begeven. Naar men verneemt, is Dirkje Veldhuizen in het opvoedingsgesticht te Zetten, bij Wuge- ningen, opgenomen. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holtand heeft heden uitspraak gedaan in de gisteren be handelde zaak van Uendrikus Strieker, beschul digd van moedwilligen doodslag, vergezeld,gevolgd of voorafgegaan van eenvoudigen diefstal. Het Hof achtte zijne schuld daaraan overtuigend bewezen, zonder dat de doodslag gestrekt heeft om den diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken of de ontdekking daarvan te voorkomen, en hem mitsdien veroordeeld tot tuchthuisstraf van vijf tien jaren. Amsterdam, 29 April. Tarwe O. B. Pools iets hooger. N. B. Poois 300 op tijd. Rogge Galatz 189, 192 c. z./k. N. Pruis, iets vaster. Levering, Mei 190, 189; Juli 189, 190; October 195, 196; 1 gulden hooger. Raapolie vliegend 44*, voor jaar 44ü, 44*, 43*, najaar 4314, 43*. Lijnolie vliegend 34*, voorjaar 34, najaar 35. Koolzaad October 78fe. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. Dam. uam. nam. avond avODd 6 u. 8 u. 12 D. 4 Q. 6 u. 8 n. 10 D. Dond. 41° 40° 38» V rijdag 37° 40° 50° 48° Wind: Donderdag middag 5 uren N. W,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3