Da hoolllnaarMeppel opnam, kan alleszins gunstig genoemd nge tten worden. Zoowel aan gebouwen als kunstwerken is veel zorg besteed. Afsluitingen, seintoestellen m telegraaf zijn in orde. Het personeel is óf voor landen óf aangewezen. De stations zijn gereed op enkele kleinigheden na, évenzoo de wachterswoningeu. De Helpmans- n Oranje-kanaalbruggen voldoen zeer goed, even als ^de vaste in de sectie voorhanden. Wanneer nu nog eenige ballast is opgebracht, kan met het begin van Mei de opening voor het publiek verkeer zonder bezwaar plaats hebben. Wanneer de behoefte zulks mocht vorderen, zal bij de Help- mansbrug later nog een wachterswoning worden hjgebouwd. Gr e me ngde Berichten. Men meldt uit Rheden van 25 April: Onlangs werd hier een allerbrutaalste diefstal met inbraak gepleegd van visch, uit een geslo ten bun, in de rivier den IJsel gelegen. Meer dan honderd ponden snoek werden ontvreemd, en jonge zalmen, die daar werden bewaard, om allengs de rivier te bevolken, geraakten in het ongereede. Onze politie, geassisteerd door de rijks- veldwacht uit Arnhem, heeft de vermoedelijke daders ontdekt, die heden terecht staan. Het zijn twee personen, wier reputatie niet te best is, en die vóór eenigen tijd verdacht werden van een dergelijken diefstal, toen ten nadeele van een onzer aanzienlijke ingezetenen gepleegd. Men hoopt dat deze gevaarlijke lieden voor eenigen tijd zullen worden onschadelijk gemaakt. De winkeliers te Rotterdam worden in de N. H. Ct. gewaarschuwd voor eene zestigjarige vrouw, vrij dik en gezet van postuur, die er haar werk van schijnt te maken, om in de winkels baga tellen te koopen, en dan een rijksdaalder of een gulden in betaling te geven met het doel om onder het inwisselen behendig een gedeelte van het op de toonbank neergetelde geld weg te mof felen, en dan te beweren, dat haar te weinig wordt teruggegeven. In het Utr. Dagbl. komt de volgende adverten tie voor: „Heden ontsliep, na kort doch smarte lijk lijden, mijne teergeliefde kraai, in den ouder dom van slechts twee jaren. Utrecht, 22 April 1870. Abraham André. NB. De overledene zal opgezet worden." In het tusschen Maastricht en Roermond gele gen dorp Maaseyck bestaat een meisjes-instituut, dat bij voorkeur kweekelingen uit Duitschland en Nederland opneemt. Den 22"t,l> Maart jl. viel in dat instituut de volgende grappige gebeurte nis voor. 's Morgens, toen zich de ontbijtklok deed hooren, traden de Duitsche meisjes van top tot teen in 't wit en zwart gekleed de eetzaal binnen. Naar de oorzaak van deze verkleeding gevraagd, verklaarde de woordvoerdster, dat 't de geboortedag des Konings van Pruisen was, tot welks "viering zij zich, zooals de plicht van elke Duitsche was, hadden opgeschikt. Tot zoover ging 't nu. goed, en die jeugdige patriotjes hadden wel toejuiching verdiend. Maar zoo dachten de Nederlandsche jongejufiertjes er niet over; zij zagen in dat wit en zwart eene demonstratie tegen haar eigen vaderland en verzetten zich halsstarrig tegen deu nieuwen feestdag. Eerst werd de strijd met woorden ge streden, doch toen men 't niet meer met het vrouwelijke wapen, 't tongetje, afkon, bogon de kampstrijd met handen en voeten, waaraan de internationale instituut-directrice een einde wist te maken, door de strijdvoerende vertegenwoor digsters der twee mogendheden met elkaar te verzoenen. Uit Doesburg meldt men van 26 April, aan de Arnh. Ct.: In de laatste dagen der vorige week hebben hier vrij ernstige vechtpartijen plaats ge had tusschen burgers en infanteristen, waarvan de eersten wellicht door de drukke voorjaars- markt waren opgewonden, de laatsten misschien vreugdedronken over de komst van hun nieuwen majoor. Van beide kanten zijn er personen ge wond of onder den voet geraakt. Opmerkelijk is het dat het vorige bataljon steeds in de beste verstandhouding met de bur gerij is gebleven, evenals de kanonniers, welke dan ook bij de laatste vechtpartijen op de hand waren der burgers. Gisterenavond is de orde niet gestoord geworden. De rechtbank te Alkmaar heeft eene 22jarige jonge dochter veroordeeld tot 6 weken eenzame opsluiting en f 8 boete, wegens gewelddadigheden, aan haren vader gepleegd, zoodat hij een wond aan het oog had bekomen. BUITENLAND. Frankrijk. Eergisteren is in het ofiicieele dagblad van het Eransche keizerrijk mededeeliug aan het publiek gedaan van een schrijven, door den minister Ollivier uit Parijs onder dagteekening van 25 April aan zijne kiezers in het departement du Var gericht, en aldus luidend: „Mijne waarde medeburgers, op het land pleegt men te zeggen dat het goed is, van tijd tot tijd liet doode hout uit de boomen te snoeien opdat hunne levende deelen zich krachtig ontwikkelen. De Keizer heeft nu insgelijks het doode hout uit zijne constitutie gesnoeid, opdat zij nieuwe kracht hebbe eu als verjongd worde. „Op den 8,,en Mei zal hij u vragen of hij wèl gedaan heeft. Ik raad u dat beroep in opgewekte stemming te beantwoorden en allen ter stembus te komen met een biljet waarop geschreven staat: Ja. „Eenige lieden zullen u aansporen om neen t antwoorden. Luistert niet naar hen. „Sedert lang kent gij mij. Verscheidenen onder u herinneren zich wat ik gesproken heb toen ik, de eerste stappen op mijne levensbaan doende, in uwe landstreken rondreisde. Laat hen u zeg gen of niet mijne woorden altijd tegen de ge welddadigheid, tegen de verbolgenheid en den haat waren gericht, en of ik niet destijds de revolutionaire begrippen bestreed met even veel vastberadenheid als ik het thans doe. „Weet gij, vanwaar die eenheid in mijne denkbeelden komt? Van de eenheid in de stem ming van mijn gevoel. In het politieke heb ik maar éen hartstocht gehad, namelijk liefde voor het groote en goede volk van Frankrijken de wensch om te verzachten wat het te lijden had, om het in zijne verstandelijke, stoffelijke en zedelijke gesteldheid hooger te verheffen, is het wat mij de gelaten onderwerping aan de dage- lijksche armzaligheden van het publieke leven gemakkelijk heeft gemaakt. „En nu vraag ik: wie is het zoenoffer voor de revolutiën? Is het niet het volk? Wanneer de orde op de straat gestoord wordt en er stilstand in de zaken komt, wordt er niet door de Voor zienigheid boven onze hoofden eene revolutie in de elementen bewerktde zon gaat voort de korennaren en de druiventrossen tot rijpheid te brengen, en de rijke man lijdt nooit gebrek. Doch wat eene ellende is er daarentegen in de woning van den armen arbeidsmanDat is de reden waarom ik de revolutiën altijd verfoeid heb. „Luistert niet naar degenen die u aanraden tegen te stemmen. Onderstelt dat zij op den 8"en Mei in uw departement en overal in Frankrijk de bovenhand krijgen; wat zou er alsdan gebeu ren Zij zouden zich wreken, zouden inkerkeren, zouden uitbannen; zij zouden de sociale republiek oprichten, zouden de rijke lieden met harde maat regelen treffen gelijk zij het in uwe gezelschap pen beloven. En dan vervolgens? Dat zou niet langer duren dan een dag van stormweder. De natie, zich over een voorbijgaanden aanval van zwakheid schamend, zou weldra op de been ko men en zeggen: Lang genoeg in regeeringloos- heid en in wanorde geleefd! En degenen die harde maatregelen hadden genomen, zouden op hunne beurt met hardheden getroffen worden. „Onderstelt integendeel, dat onze vrienden de zege behalen: hoe geheel anders zal het alsdan gaan! Een lange tijd van veiligheid, van ver trouwen op de toekomst en van rust zal ons dan verzekerd zijn. Ontheven van de belemmering door de discussiën over de grondwet, door de in- terpellatiën, door de bedreigingen met oproer, door de voorspellingen van eene revolutie, zul len de Keizer en zijne ministers zich, nog zorg vuldiger dan vroeger, kunnen bezig houden met de middelen om het lot van den ongegoede te verzachten zonder schending van het recht der gegoeden; en wij zullen niet beducht behoeven te zijn voor die tijden van burgerkrijg, waarin niet de zonen aan hunne vaders, maar de vaders aan hunne zonen de oogen sluiten. „Gaat dan, mijne waarde landgenooten, gaat gezamenlijk en met opgewektheid naar de stem bus. Bij de jongste verkiezingen voor het Wet gevend Lichaam hebt gij, door de vrije uiting van uw eigen wil de zege over de revolutie behalend, aau Frankrijk een voorbeeld gegeven, hetwelk te Lyon is nagevolgd en overal nage volgd zal worden. Hervat uw werk bij gelegen heid van het plebisciethoudt samenkomsten geeft u eene organisatie; en laat u niet bang maken door degenen die de geringheid hunner getalsterkte aanvullen met het gedruis hetwelk zij maken. „Indien zij honigzoete taal spraken, zou het voor mij begrijpelijk zijn, dat gij u liet verleiden. Maar hoe zou het mogelijk zijn, dat gij geen wederstand boodt aan eene plompe, grove taal, vol laagheden en smaad; eene waardige uitdruk king van begrippen die naar het stoffelijke ge richt zijn, en waarin noch voor 's inenschen ziel noch voor God plaats meer is 1 „Zendt ons eene flinke meerderheid van stem men. Ik zal ze ontvangen als een getuigenis uwer toegenegenheid en de kracht die ik heb om u te dienen zal daardoor worden vermeer derd. Geheel de uwe; Emile Ollivier, volksafgevaardigde van het eerste kiesdistrict van het deparemeut du Var." De Fransche balie heefteen van haar beroemd ste leden verloren. Advocaat Marie is gisterenmogen in den ouder dom van 71 jaren overleden. Voor eenige maanden herdacht de Parijsche balie de vijftigjarige ambtsvervulling van hun kundigen confrater. Engeland. Het Britsche Lagerhuis heeft verleden Maan dag zijne zittingen hervat. Dadelijk en zonder te wachten op eene interpellatie, heeft de Re geering de ontvangen brieven en telegrammen betrekkelijk de gevangenneming en vermoording van Britsche en Italiaansche onderdanen door Griekschestruikroovers, ter tafel van het Huis nedergelegd. De heer Otway voegde daarbij, dat de omstandige berichten van den moord door de Regeering met ongeduld werden tegemoet gezien, maar denkelijk niet voor 6 Mei zouden ontvangen worden. Hij betreurde het, dat het Grieksche gouvernement niet had kunnen beslui ten om aan de struikroovers de amnestie, door hen als voorwaarde voor het loslaten der gevan genen geëischt, te bewilligen, waartoe het door den Britschen gezant dringend was aangespoord. Bij het Lagerhuis is van regeeringswege eene wet voorgedragen, strekkende om de be stuurders, hoogleeraren en gegradueerden der hoogescholen van Oxford en Cambridge te ont heffen van de aloude verplichting om belijdenis van het geloof der Anglicaansche kerk en van den protestantschen godsdienst af te leggen. Oostenr-jjli-Houg;- Monarchie. Uit eene officieuze Weener brou wordt onder dagteekening van den 23,ten dezer gemeld„Ge durende de drie laatste dagen is de ministerraad onder voorzitting des Keizers driemalen verga derd geweest, en op dit oogenblik zullen de ont werpen van het kabinet waarschijnlijk reeds de goedkeuring des Keizers erlangd hebben. Men mag intusschen onderstellen, dat alleen de groote omtrekken van het plan definitief vastgesteld zijn: want de onderhandelingen met de leiders der nationaliteiten, welke thans een aanvang zul len nemen, zouden weinig hoop op een goeden uitslag aanbieden, wanneer men hun een onver anderlijk vestgesteld programma wilde voorleg gen en niet in de détails eenige speelruimte voor het bewilligen van de eene of andere concessie gelaten had. Intusschen schijnt het kabinet vast besloten te hebben om bij die onderhandelingen van den beginne af met nadruk te kennen te geven dat het in geenen deele denkt aan een vergelijk, waardoor het Duitsche element bena deeld zou worden. Vermoedelijk zal daarbij de bepaalde verklaring gevoegd worden dat de Re geering zich niet in het geval bevindt van op de thans beproefde poging tot schikking nog eene nadere te laten volgenmaar dat zij, indien deze andermaal mocht mislukken, het als hare eenige taak zal beschouwen de bestaande constitutie in liberalen zin verder te ontwikkelen en ze met stiptheid en nauwgezetheid volledig en algemeen te doen naleven. België. Het ontwerp van wet, waarbij de regeering eene som van 15,593,500 franken voor buitenge wone uitgaven tot het uitvoeren van openbare werken heeft aangevraagd, is door de centrale afdeeling der Belgische Kamer van Vertegen woordigers eenstemmig goedgekeurd, des te be reidvaardiger daar het nagenoeg zeker is dat die geheele som uit het batig slot van het loopende dienstjaar zal kunnen worden gevonden. Van die som is een millioen franken bestemd om de voorziening in de stoffelijke behoeften van het openbaar lager onderwijs verder te bevor deren door subsidiën aan gemeentebesturen voor het bouwen van schoollocalen en voor het aan schaffen van schoolmeubelen. De centrale sectie betuigt, met groot genoegen te zien dat het gou vernement op dien weg wil voortgaan zij herin nert wat er in dien geest sedert 1842, dat is sedert de regeling van het lager onderwijs bij de be staande wet, is gedaan en welke vruchten daar door aanvankelijk reeds zijn verkregen: maar tevens zegt zij in haar rapport „Sedert 1860 is het aantal schoolgaande kinde ren met een ten honderd van de bevolking toe genomen. Dit geeft ous de vaste hoop dat, naar gelang de inrichting van het lager onderwijs beter en vollediger wordt, het aantal scholieren na der zal komen tot het cijfer van vijftien per cent van de bevolking, welk cijfer nagenoeg het aantal kinderen van zeven- tot veertienjaren ouderdom uitdrukt. Evenwel durven wij ons niet vleien met de hoop dat ooit zonder toedoen van bijzondere wetsbepalingen het aantal schoolgaande kinderen dat cijfer werkelijk zal evenaren, en dat de ouders uit eigen beweging eu vrijwillig hunne kinderen tot den veertienjarigen ouderdom op de school zullen laten blijven; doch er is, om elke ernstige reden voor schoolverzuim weg te nemen, nog zoo veel voor de inrichting van het openbaar lager onderwijs te doen, dat het ontijdig zou zijn thans te treden in de behande ling der vraag of er wettelijke dwang in plaats van overreding aangewend zou dieuen te worden om de verbreiding der zegeningen van het onder wijs beter te verzekeren." TELEGRAMiAIEN. Florence, 27 April. De Gazzetta del Popoio ver zekert, dat de parlementairecommissiën voorliet openbaar onderwijs en het leger voornemens zijn eenige deelen van de ministerieele voordrachten te verwerpen. Berlijn, 27 April. De Provincial Corretpondenz bericht dat Von Bismarck hersteld is. Dezelfde Correspondenz meldt dat de vertoogen van Frankrijk bij het Hof van Rome zeer krach tig, alhoewel welwillend luiden; de meest* mo gendheden zullen zich daarbij aansluiten. Het Tolparlement heeft het verdrag met Mexico aangenomen. ffadrld, 27 April. De Imparcial logenstraft het gerucht als zouden er ouderhandelingen gevoerd worden met Prins Frederik van Pruisen betref fende de candidatuur voor den troon van Spanje. Konstantlnopel, 27 April. Het contract wegens den aanleg van een telegraaflijn tusschen Kon- stantinopel en Odessa is geteekend. Bucharest, 27 April. Te Tecoug hebben Zon dag jl. ongeregeldheden tegen de Israëlieten plaats gehad. Verscheidene huizen en eene kerk werden geplunderd. Er zijn troepen op weg om de orde te herstellen. Athene, 27 April. De minister Soutzos heeft zijn ontslag ingediend; de heer Volaoritz is ad interim met de portefeuille van Oorlog belast. New-Tork, 27 April. Gisteren is in het kapi- tool ,te Richmond een zaal ingestort, ten gevolge waarvan veertig personen gedood zijn, daaronder vele afgevaardigden. Er zijn 150 personen gewond. Florence, 28 April. In den Senaat heeft Sella aan Digny geantwoord, dat hij genoeg fondsen beschikbaar had om de vorderingen op de schat kist te kunnen voldoen. De kredietwet voor Juli is met 73 tegen 2 stemmen aangenomen. Jladrtd, 28 April. Dinsdag-avond hebben er ongeregeldheden te Alcala en te Selva plaatsge had. Eenige personen werden gewond, maar de orde is hersteld. Denzelfden avond werd de rust te Santiago in Gallicië verstoord. Een honderdtal arrestatiën had plaats, waarna de rust niet verder verstoord is. Parijs, 28 April. Het hof van Valence heeft Bayon, als schuldig aan den laatsten moord in een spoorwagen, ter dood veroordeeld. Promotiën. Lelden, 28 April. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Van Beeck Vollenhoven, geb. te Amsterdam, met een academisch proefschrift, getiteld: De bepalingen op de beurzen van koophandel en de makelaardij van- den codice di commercio Italiano (L. I Tit. 3) vergeleken met die van hel Ncdcrlandtchc Wetboek van Koophandel B. I Til. 4. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 28 April. Het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden behandeld de zaak van Hendrik Strieker, van Rotterdam, beschul digd van moed willigen doodslag, voorafgegaan door eenvoudigen diefstal. De Advocaat-Generaal Mr. Terpstra heeft schuldigverklaring aan het ten laste gelegde feit geëischt en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van vijf tot zesentwintig jaren en acht maanden. De Advocaat Mr. Phi- lipse heeft de verdediging voorgedragen. De uit spraak is op morgen bepaald. Door Zijne Majesteit is pensioen verleend aan de navolgende predikanten, als: aan P. M. Losgert te Zuid-Beierland ad f 397P. C. Rib beek, te Kollum, ad f 600 J. M. Brown, te Rot terdam, ad f 1074; E. Pijnappel van Voorthuy- sen, te Nijmegen, ad f 1314. De commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald dat het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek van de verlofgangers der militie te land, dat volgens art. 8 van het besluit van den 4dan October 1862 in de daarbij aangewezen hoofdplaatsen der militie kantons moet plaats hebben, zal geschieden: te 's-Gravenhage, lichting 1866, Woensdag I Juni; 1867 Donderdag 2, 1868 Vrijdag 3 en 1869, Dins dag 7 Juni; Delft, Vrijdag 10 Juni; Rotterdam, lichting 1866, Woendsdag 1, 1867, Donderdag 2, 1868, Vrijdag 3 en 1869, Zaterdag 4 Juni; Schie dam, Vrijdag 10 Juni; Brielle, Maandag, 13Juni; Leiden, ilaandag 13 Juni; Gouda, Vrijdag 24 Juni; Dordrecht, Zaterdag 11 Juni; Gorcum, Woensdag 8 Juni. Gisteren zijn de zittingen der Algemeene Sy nodale commissie te 's-Hage aangevangen. Zij bestaat uit de heeren Dr. J. Witkop, pred. te Zutfen, presideut; J. J. Swiers, pred. te Havelte, vice-president; S. F. v. Hasselt, emeritus-pred., secretaris; Dr. J. H. ScholteD, hoogleeraar te Leiden; Dr. R. C. H. Rörner, pred. te Deil en Enspyk; C. Hooyer, emeritus-pred., ouderling; B. Bolleman van der Veen, pred. te Eernewoude Mr. H. Obreen, ouderling (Waalsch); B. A. Over man, pred. te HeinkenszandJhr. Mr. H. J. v. d. Heim, ouderling. De Ned. Herv. Predikanten-Vereeniging hield gisterenmorgen en avoDd hare jaarlijksche bijeen komst in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, die door omstreeks 150 predikanten werd bijge woond. Belangrijke onderwerpen in belang van kerk, maatschappij en wetenschap, werden gea- mineerd besproken. Gisteren zijn te Utrecht doorgemarcheerd het reserve en depot-eskadron van het 1ste regiment huzaren, bestaande uit 9 officieren, 85 ouder officieren en manschappen, benevens 157 paar den, komeude van Zutfen eu gaande na tr Leiden.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3