N°. BI 31. Donderdag Ao. 1870. 28 April. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COXJRANX. Voor Leiden per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regelO.iS. Grootere lettors naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 37 April. Wij lezen in het Noorden: „Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Lei den besloten om, met terzijdestelling van een plan tot rioleering dier stad, opgemaakt door de hee- ren Van Niftrik, stads-ingenieur te Amsterdam, en Van der Waijen Pieterszen, gemeente-archi tect te 's-Gravenhage, het rioolstelsel van den heer Charles T. Liernur, op een gedeelte der stad toe te passen. Dit bericht is voor Amsterdammers belangrijk, omdat sedert Febr. 1869, dat is dus gedurende weldra li maanden, door burgemeester en wet houders van Amsterdam gedacht wordt, wat zij met dat stelsel van Liernur zullen beginnen. Het schijnt dat de raadscommissie tot voorbe reiding der publieke werken een zeer gunstig rapport over dat plan heeft uitgebracht, en met aandrang heeft geadviseerd om daarmede een begin van toepassing te maken op de Looierssloot. Waar het schijnt eveneens dat de regeering niet voornemens is, dat rapport publiek te maken, immers men hoort of ziet er nog niets van. Waarom Amsterdam toch altijd zoo achter blijft? Te Leiden is de zaak sedert kort aanhan gig; te Amsterdam sedert 14 maanden. Het was voor Amsterdam weggelegd om de baan te bre ken. Nu gaat Leiden voor. Doch 't is billijk dat de stad, die van ouds de zetel der wetenschap was, den weg ter vooruitgang wijze. Amsterdam blijve dan maar, dank zij onzen regeerders, stik ken in den modder zooals onlangs een dier regeerders heeft gezegd en innog wat anders." Te Berlijn heeft het gemeentebestuur besloten een proef te nemen met het pneumatisch riool stelsel op een groep woningen, en aan den heer Liernur opgedragen de planueu daarvoor te ver vaardigen. Vad.) Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat bij den zomerdienst van de Hollandsche IJze- ren-Spoorweg-Waatschappij, die met 1 Mei aan staande aanvangt, dagelijks retourbiljetten zullen worden uitgegeven, die geldig zijn op den dag der afgifte en den daarop volgenden dag. De vracht vermindering voor kinderen is ook toepasselijk op de retourbiljetten. Sneltreinen zullen rijden voor alle klasten, zonder prijsverhooging. Des Zondags avonds te kwartier voor elven rijdt een buitengewone trein van den Haag naar Leiden. Behalve het depot en het reserve-eskadron van het 1ste regiment huzaren, dat Zaterdag a. s. van Zutfen alhier verwacht wordt, zal dien dag ook hier aankomen de 4de kompagnie van het 3de bataljon vierde regiment infanterie, thans te Gouda in garnizoen. Voor het akten-examen in Zuid-Holland zijn gisteren geëxamineerd 14 candidaat-hoofdonder- wijzers; toegelaten 1, de heer Posthumus; afge wezen 13. In de wiskunde 9; toegelaten 1; afgewezen 8. Tot het natuurkundig examen te Utrecht (9-23 April) werden toegelaten, na voldoend afgelegd literarisch examen of vroeger verkregen vrijstel ling, 40 adspiranten (13 burger en 27 militaire). Hiervan trokken zich vóór of tijdens het examen 4 (1 burger en 3 militaire) adspiranten terug, ter wijl van de 36 resteerende 10 (4 burger en 6 militaire) adspiranten aan liet geheele examen wenschten deel te nemen, terwijl door de overige 26 (8 burger en 18 militaire) adspiranten alleen voor de vakken a. h. c. d. van art. 4 der wet van 1 Juni 65 voldoend examen is afgelegd; al dus voor a. b. c. en d. door de heeren burger- adspiranten F. J. Van den Berg, J. H. Geluk, Ph. Kooperberg, N. Lansdorp Jzn., H. J. Man schot, door de heeren militaire-adspiranten J. Van Deventer, G. J. H. Furnée, N. L. Holwerda, G. A. Von Leeuwen, J. G. J. Van Oppenraay; en in vakken a. b. c. d. e. f. door de heeren burger- adspiranten K. J. Lette en H. E. J. Lührs, door de heeren militaire-adspiranten J. M. Huizinga, P. Schijff. Het arbeiderscongres, dat te Antwerpen gehou den is, heeft, naar men mededeelt, boven ver wachting de algemeene belangstelling gewekt. Uit Nederland was de opkomst van afgevaar- digden van vereenigingen zeer talrijk. Tot leden van het bureau werden gekozen de HH. Post uit Amsterdam, als voorz., Scheepers uit Arnhem, als secr., Coenen en Buurmans uit Antwerpen, Delplancke uit Brussel, Heindrick uit Luik en een afgevaardigde uit Gent. Het debat werd met de meeste kalmte gevoerd, in tegenstelling van hetgeen gewoonlijk op dergelijke congressen plaats heeft. Het voorstel van den gezel Herreboudt, om een manifest te richten aan de 1100 werklieden van de vlas-fabriek nabij St.-Gilles te Brussel, omtrent hunne aansluiting aan de Internationale Arbeidersvereeniging, werd door het congres aan genomen. Zooals men weet, zijn door het sprin gen van een der stoomketels aan genoemde fa briek, onderscheidene personen gedoodvolgens op het congres gedane mededeelingen was de ketel slechts voor 6 paardekrachten gemaakt, terwijl er tot 8 paardekrachten gestookt werd. Tevens werd er mededeeling gedaan, dat de centrale raad der Belgische afdeeliDg besloten had, tegen den fabrikant bij de rechtbank een eisch tot schadeloosstelling aan de nagelatene be trekking der slachtoffers in te dienen. Ten slotte nam het congres, met algemeene stemmen op éen na, het volgende besluit„Het congres is van meening, dat het eenige middel, omtoteene spoedige oplossing der sociale quaestie te gera ken, daarin bestaat, dat alle werklieden en werk- mansvereenigingen zich aansluiten bij de Inter nationale." Liefhebbers van pret wordt Zaterdag, Zondag en Maandag te Assen en Meppel ruimschoots de gelegenheid aangeboden om zich te vermaken. Het is de opening van de spoorweglijn Meppel Assen—Groningen, die den Achterhoek feest doet vieren. Muziek, volksspelen, optochten, matinées, diners, soirees, illuminatiën, vuurwerken, kin derfeesten, enz. enz., alles op een groote schaal aangelegd, is zeker wel geschikt om velen Daar het Noorden te lokken. De Kóln. Zeitung zegt, dat de geruchten alsof de Luxemburgers wenschen geannexeerd te wor den, geheel ongegrond zijn. Zoo is op eene in- teekenlijst tót oprichting van een gedenkteeken voor Gendebien, die indertijd er zich tegen aan kantte dat Luxemburg van België gescheiden werd, voor£slechts 388 fr. geteekend. Omtrent de /^.öO-stukken waarvan sprake is in deze courant dd. 15 April, n°. 5002, vernemen wij van ofiicieele zijde, dat een drietal dier munt stukken, door den heer Keppel Hesselink ver dacht van vervalscht te zijn, door de justitie ter 'fine van onderzoek aan het muntcollege te Utrecht zijn opgezonden, en dat door dit college thans is verklaard, dat alle drie rijksdaalders zijn echt en niet geschonden. ArnhCt.) Uit Utrecht wordt geschreven, dat op aanstaan den Zaterdag 30 April, des avonds te 6 uren, bij de heeren Kemink en Zoon te Utrecht, eene allerbelangrijkste en fraaie verzameling schilde rijen zal verkocht worden, waaronder van Nico laas Maas, W. Van Mieris, Paulus Moreelse, Vereist, Jan Kobell, M. A. Koekkoek, enz., ter wijl zich daaronder verscheidene zeer interes sante historische portretten bevinden, als o. a. een levensgroot portret van Johan De Wit, door P. Vereist, een portret van Prins Maurits, van Maarten Harpertszoon Tromp, van Reinoud III van Brederode, te paard, van Jhr. Willem Ploos van Amstel, A°. 1578, van een Jhr. van Borse- len, 1569, enz., een gezicht op Amsterdam, 17de eeuw, gezien uit het IJ, geteekend P. C. (Coopse Wijders nog een zeer rijke en fraaie verzame ling geschilderde glazen, met geschilderde wa pens van Teylingen, Strik van Linschoten, Ploos van Amstel, Westrheene, Beerninck, VaD Muyde van Dijck, enz. De audiëntie van den minister van marine zal op aanstaanden Vrijdag den 29,,<l° dezer, en die van den minister van binnenl. zaken op Zater dag den 30"eu April niet plaats hebben. Amsterdam, 26 April. De Koning, Koningin, Prins van Oranje en gevolg arriveerden gisteren te 3 min. over halfdrie aan de Willemspoort en kwamen te kwartier voor drieën op den Dam aan, waar zij door de talrijke menigte met hoezees werden ontvangen. Naar ouder gewoonte ver toonden HH. Majesteiten en Zijne Hoogheid zich op het balkon van het paleis. Vijf vrouwen en twee mannen boden den Koning verzoekschriften aan. Het gevolg van den Koning en den Kroonprins bestaat uit de heeren baronnen Van Aylva van Pallandt, Jhr. Clifford, luit.-gen. De Stuers, baron Van Doorn van West-Capelle, kolonel Mansfeldt, baron Snouckart van Schauenburg, kapit.-luit. ter zee Van Heerdt, luit. Jhr. De Pesters; van de Koningin, de dames baronessen Van der Ouder- meulen, Van Pallandt van Keppel en Van Zuylen van Nyevelt en de heeren graaf Van Randwijck en baron Van Harden broek. Men verneemt dat Prins Alexander a. s. Vrijdag hier zal komen. Bijzonder trekt hier de aandacht een door den heer Dr. E. Laurillard, predikant alhier, uit gegeven geschrift onder den titel: De afschaffing van de doodstraf verdedigd tegen L. J. Van Rhijn. De door gemelden predikant te Wassenaar ontwik kelde stellingen tot behoud der doodstraf worden achtereenvolgens door den schrijver wederlegd. In het bijzonder staat hij stil bij de argumenten, door den heer Van Rhijn aan het Oude en Nieuwe Testament voor zijne stellingen ontleend. De heer Laurillard ontwikkelt daarbij de ziens wijze, dat, zelfs uit het streng zoogenaamd recht zinnig stelsel van dien predikant, het behoud der doodstraf uiet noodzakelijk behoeft voort te vloeien. Gouda, 26 April. Gisterenmorgen getuigden reeds vroegtijdig vele ingezetenen door het uitsteken der nationale vlag van hunne ingenomenheid met het feest van den dag. Want ofschoon de opening van den spoorweg 's-Hage-Gouda voor de residentie van groot en overwegend belang is als aansluiting van 's-Gravenhage aan de Euro- peesche lijnen, zoo miskennen wij geenszins al het goede, dat deze gebeurtenis aan de stad onzer inwoning belooft. Ook wij gaan eene toekomst van stoffelijke ontwikkeling te gemoet, die wel- dadigen invloed oefeDen moet op verlichting, be schaving en waarachtig welzijn. Ons gemeentebestuur althans begrijpt het be lang der zaak en bewees dit in zijn medewer king tot de feestviering. De directie der Rijn spoorweg-Maatschappij isin onze gemeente waardig en hartelijk ontvangen en tegen twee uren zijn de van hier genoodigden met den versierden feesttrein naar 's-Hage vertrokken. Delft, 26 April. De alhier (nieuw gebouwde Nederlandsche gist- en spiritusfabriek werd dezer dagen in werking gesteld. Met genoegen verne men wij, dat de eerste resultaten zeer gunstig zijn en vertrouwen dat de zaakkundige directeur, de heer J. C. Van Marken, door de toepassing van een hier te lande nieuw systeem, waardoor het fabrikaat veel zuiverder en duurzamer wordt dan de gewone brandersgist, aan de industrie een goeden dienst zal bewijzen. De geheele inrichting, op ruime schaal aange legd, wordt ook om den uiterlijken vorm en de soliditeit van de werktuigen, door een ieder die het genoegen had de fabriek te bezichtigen, zeer geroemd en strekt tot eer, zoowel van de ontwer pers als van de uitvoerders van het plan. Nieuw-Helvoet, 26 April. Voorheteerst is hier op het land van den heer G. Spoon een paarden- houweel of wiedmachine gebruikt, die boven verwachting voldeed. Naar gissing zal deze machine, die zeven voren gelijk afzet, drie a vier bunders daags kunnen wieden. Als men in aan merking neemt, hoe hier en in den omtrek meestal zooveel land onder het onkruid staat te verstik ken door gebrek aan een voldoend aaDtal arbei ders, dan moet men erkennen dat deze machine in een dringende behoefte voorziet. Arnhem, 26 April. Waar het onderwijs van de schoone sekse betreft, staan Haarlem en onze stad in de voorste gelederen, ja men kan beide steden veilig de baan breek ster s op dit gebied noemen. De hoofdstad en de residentie mogen zich in den slakkengang voor het geven van onderwijs aan meisjes op hun plaats gevoelen, Arnhem snelt steeds voorwaarts. Mag men met genoegen het besluit van den gemeenteraad aan halen waarbij tot een middelbare school voor meisjes besloten is, met niet minder welgevallen mag men neerzien op den steeds toenemenden bloei van onze kweekschool voor onderwijzeres sen, eeDe instelling van het Arnhemsche depar tement van de maatschappij tot Nut van 't Alge meen, gesubsidieerd door genoemd departement, het rijk en de gemeente. Door bijbouwing daar toe in staat gesteld, kan bij het openen van den nieuwen cursus, op 1 Mei a. s-, het aantal inwo nende kweekelingen, dat thans 50 bedraagt, met "7 vermeerderd worden. De vierjarige cursus is in een zesjarigen veranderd en in verband hier mede de tot opneming vereischte leeftijd van 16 jaar op 14 jaar gebracht. De directrice, mej. H. H. Brem, wordt ten gevolge van een haar op verzoek verleend eervol ontslag met Aug. a. s. vervangen door de adjunct-directrice mej. C. Mallinckrodt en een directeur. In plaats van wij len Mr. J. M. De Kempenaer is tot voorzitter de heer J. P. De Keyser, en in diens plaats tot secretaris de heer J. C. Vet hake gekozen. Deventer, 25 April. De hier bestaande zooge naamde instellingen tot het voorkomen van ar moede verkeerden, volgens de daarvan bekend geworden opgaven, in het afgeloopen dienstjaar meest alle in een gewenschten bloei. De spaar bank, die aan de deelhebbers 3 pCt. en aan eenige instellingen en gemeente-ambtenaren 4 pCt. rente betaalt, ontving wegens inlagen f 96810.S9 en betaalde aan de deelhebbers terug 97119.38. Het getal deelhebbers bedroeg 1729. Het zuiver bedrag van het reservefonds klom tot /"16650.50s. De spaarkas, die van hare bij de spaarbank be legde gelden eene rente van 4 pCt. geniet en deze onder hare deelhebbers verdeelt, ontving aan in lagen van 10 cent tot 1 gulden f 7036.87, terwijl zij terugbetaalde f 6969.41. Er namen in dat jaar deel 497 personen. De bijdragen der beschermhee- ren bedroegen f 226.75. Het reservefonds klom tot f 3072.80. Het ziekenfonds voor den arbeidenden stand ontving aan iDleggelden 83.63, aan contrib. der leden ƒ3164.50 en wegens bijdragen van be- schermheeren ƒ597.04. Het fonds betaalde daarente gen wegens geneesmiddelen, enz., ziekengelden en begrafeniskosten ƒ4660.231. Het getal deelnemers klom tot 2072, waarvan aan 202 uitkeeringen en onderstand werden verleend. De hulpbank ver leende aan 268 personen 295 voorschotten tot een bedrag van 35990 en ontving terug ƒ36150.60. De winst bedroeg 270.60. De bank betaalde in ont vangst eene interest van 4 pCt. De bank van leening beleende 40869 panden. Er werden ge lost 39170 en verkocht 1220 panden. De belee ningen bedroegen ƒ93887.85. Voor geloste panden werd terug ontvangen ƒ90337. De interest tegen welke de bank beleende bedroeg 10 pCt. De winst beliep ƒ177.60'. Deventer, 26 April. In de laatst gehouden zit ting van den gemeenteraad zijn zeer belangrijke besluiten genomen. Vooreerst zal een gedeelte van het stadhuis geheel verbouwd, en de politie, welke dit gedeelte thans in gebruik heeft, over gebracht worden naar de benedenzalen van het zoogenaamde landshuis, Daast het stadhuis gelegen, en waarin sedert vele jaren het gymnasium ge vestigd was. Vanouds heette dit gebouw de Bruinenberg. Onder dien naam kocht de gemeente het volgens overdracht, nog in het archief aan wezig, in het jaar 1364, voor 400 Brabantsche schilden (elk van ongeveer 2% grammen fijn goud). Het diende vroeger voor openbare ver pachtingen, verkoopingen en dergelijke, later voor de vergaderingen der Staten en Gedeputeerde Staten van de provincie, welke vroeger alhier hunne bijeenkomsten hieldeü. Daarna is het lang verhuurd geweest, en sedert was het voor het gymnasium ingericht. De sierlijke gevel, blijkbaar van lateren tijd, dateert wellicht van de 17de eeuw en is uitstekend goed onderhouden. Het gymnasium zelf zal, in afwachting van de wet op het hooger onderwijs, voorloopig in het on gebruikt staande athenaeumgebouw overgeplaatst worden. Voorts zullen de benedenvertrekken van het classieke waaggebouw op den Brink beschik baar gesteld worden voor het telegraafkantoor, mits het Rijk de kosten van inrichting voor zijne rekening nemeterwijl verder in het zoogenaamde klooster de soepkokerij en twee daarbij behoo- 1 rende magazijnen, de muziekschool, een groote I zaal voor de exercitiën van de schutterij en de vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wa- penhandel, de instrumentale muziek-klasse en de leesbibliotheek van 't Nut hunne vaste plaats terug zullen vinden, welke zij door het verbou wen der aloude fraterschool tot eene hoogere i burgerschool tijdelijk verloren hadden. 1 Breda, 26 April. Den 24"°° dezer is alhier over leden Mr. AKerstens, burgemeester dezer gemeente. Ofschoon hij die betrekking slechts korten tijd mocht bekieeden, zijn door zijn toedoen vele nut tige zaken vooral op het gebied van onderwijs, waar hij zich tegen clericale bekrompenheid onverbiddelijk verzette, tot stand gekomen en zijn dood wordt dus door de ingezetenen zeer betreurd.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1