3V°. 3128 Maandag A°. 1870. 25 April. DAGBLAD PRIJS DEZEE COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVEETENTIÏÏN. Voor iederen regel. .1J 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 23 April. Thans zien het licht de Verslagen van deVer- eeniging tot verbetering van de Volksgezondheid hier. Velen zullen zeker met genoegen kennis Ismen van de belangrijke onderzoekingen, door I ?.ze vereeniging ingesteld, en waarvan wij vroe- lir reeds, na de vergadering van 18 Februari, I tkele bijzonderheden aan onze lezers mededeel- |:n. Behalve de verslagen der verschillende sectiën lüdt men hier ook de twee brieven door de lereeniging aan den Gemeenteraad alhier gericht, letreffende de verbetering van het Rioolstelsel, eene zaak die, naar wij hopen hedenmiddag haar leslag zal krijgen, met de kaart van dit gedeelte der stad, waar met de verbetering een begin moet gemaakt worden. Voorts vindt men hierin ook de kaart van een vierde gedeelte der stad, eurig uitgewerkt waarop staan aangeteekend oor ieder perceel het aantal overledenen aan Icholera en typhus van 18531869, en verder de |arkenshokken, mestvaalten enz., die helaasnog iel te veel binnen onze stad gevonden worden. Men zal er ook inzien, hoe de l"8 sectie, die I elast is met het onderzoek der woningen te B.eiden, heeft voorgesteld om zich bij verzoekschrift H)t de regeering dezer gemeente, te wenden, en te wijzen op het groote belang, dat tot de uit- I oering worde overgegaan van die artikelen der politieverordening, betreffende de huizen, die ter ewoning nadeelig zijn voor de gezondheid. En zijn ook de resultaten, waartoe de verschil- nde sectiën komen merkwaardig ongunstig des te meer mogen wij haar dank weten, dat zij de vinger op de wond legt, en zoodoende de jublieke consciëntie wakker roept. Is deze slechts Jenmaal outwaakt, men zal er uiet tegen opzien, j zich, zij 't dan ook hoogst aanzienlijke offers >or de verbetering der volksgezondheid te ge 'oosten Naar wij van goederhand vernemen, heeft de najoor-kommandant der dd. schutterij alhier voor lopig gunstig beschikt op het hem aangeboden dres, tot verandering der uren voor het exer- eeren bestemd, a. s. Maandag-middag zullen de xercitiën voor 't laatst van 13 uren plaats lebben, en voortaan weder op den ouden voet, an 57 uren s'avonds, gehouden worden. Heden had op het Gemeenlandshuis alhier voor ijkgraaf en Hoogheeinr. de openbare besteding aats van-, 1°. Verdieping van de kom achter de uizen te Halfweg; 2°. Verdieping van het IJ or de boezemsluis van het stoomgemaal te paarndam; 3". het verplanten van 25001) bos lelmgewas onder Zandvoort en Bloemendaal van 47000 bos onder Katwijk en Noordwijk van 28000 bos onder Wassenaar; 6". het ver- nderen van eenige kamers op het Gemeenlands- uis te Leiden en daarmede in verband zijnde erkzaamhedenen 7°. het vervoeren en verwer en van puin en grint aan den Spaarndam- lien dijk. De uitslag is dat het l8 perceel werd aangenomen oor J. Holster voor 1399; het 2= door N. M. allentgoed voor 597het 3e door H. Van Duijn 2.50 per 100 boshet 4» door P. Drommel voor 2.60 per 100 bos; het 5» door K. Drommel voor 2.90 per 100 bos; het 6e niet gegund; en het e door M. Lam boo voor 217. men later vermoed heeft, dat zij door het riool hadden willen ontsnappen. Nu er dezer dagen twee gevangenen wegens gekrenkte geestvermo gens naar het krankzinnigengesticht te Utrecht vervoerd zijn, moet alweder Jacob De Vletter dit misgelden. Het publiek schijnt te nieenen, dat er geen slechter, geen gevaarlijker, geen brutaler, geen zieker en gekker gevangene te Leeuwarden zit, dan de ongelukkige, die als hoofdaanlegger van het Rotterdamsche oproer veroordeeld is. Er moet een einde komen aan die even be spottelijke als onwaardige exploitatie van Jacob De Vletter ten behoeve van courantennieuws. De wauwelaars en schandalenliefhebbersinden lande mogen een andere staf opzoeken, dan eenige on zinnige vertelseltjes betreffende een man, wien de onteerende tuchthuisstraf en het treurige tucht huisleven in cel of werkzaal, bij spinnewiel of weefgetouw reeds zwaar genoeg moet wegen. De domme en bange vijanden van den man (wij kennen er, aristocraten natuurlijk, die hem zouden willen laten ophangen 1) mogen bedenken, dat hetgeen er goeds was in De Vletter en in zijn streven, door hun afkeer en hunne praatjes op den duur niet kan worden benadeeld. En de vrienden van den ongelukkige mogen doen als hij zelf en van oordeel zijn, dat zij best doen met den man vooreerst te laten rusten gelijk hij zelf rustig is. Daarbij mogen gewone en ongewone correspondenten in het oog houden, dat het pu bliek op het hooren van den naam van De Vlet ter aanstonds de ooren opsteekt, dat de man een familie heeft, die hij slechts een beperkt aantal malen in het jaar over zijn toestand mag inlich ten, en dat zij dus hier hunne taak ernstiger dan ooit moeten opvatten. Intusschen zijn wij in staat mede te deelen, dat er op het gedrag van De Vletter in het tucht huis niets valt aan te merken, en dat ook zijne gezondheid goed is. Of het zoo blijven zal, zal natuurlijk de toekomst, niet de Toekomst, moeten leeren. Eergisteren is de algemeene vergadering gehouden der aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt. Uit het verslag, door commissarissen uitgebracht, blijkt, dat bijna alle in omloop zijnde hypothe caire obligatiën zijn ingekomen, en dus de schik king met de schuldeischers met goed gevolg is afgeloopen. De financiën staan gunstig. De exploitatie levert een netto winst op van ƒ20,000. Uit de exploitatierekening over 1869 blijkt, dat de gewone onkosten bedroegen 105,504.10, de buitengewone (behalve de nieuwe trappen, enz.) ƒ55,337.69, dat aan contributiën is ontvangen ruim ƒ60,000, aan entréegelden ƒ86,369.87, aan huur voor de internationale tentoonstelling ƒ40,000, aan het buffet ƒ20,798.51. Het getal leden bedraagt thans 5055, d. i. 2641 meer dan op 15 April 1869. De winst moet voor de helft worden uitgekeerd aan de obligatiehouders, wier vorderingen voor de helft in actes de puissance zijn geconverteerd, waarvan 2774 zijn uitgereikt. v. d. Chijs, die van tijd tot tijd brieven over hare reizen in dat blad plaatste, dat de redactie niets meer van haar vernomen heeft na haar laatste schrijven, dat in de nummers van 2, 3 en 4 Maart werd opgenomen en gedateerd was van 23 Febr. uit Girgenti. Zij schreef daarin o. a.„Om geen acht dagen op een boot te wachten, vertrek ik heden per post naar Salerno. Niemand van mijn reisgezelschap durfde dit te dpen uit vrees voor de roovers, die in Jan. 11. driemaal posten en di ligences aanrandden; maar uwe correspondente heeft moed genoeg om den belangrijken tocht door Licosa te wagen." De redactie deeldtdusin de ongerustheid, die nopens het lot van de on verschrokken reizigster bestaat. De heer H. A. Wijnne, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen, heeft in eene uitgewerkte nota zijne denkbeelden ont wikkeld omtrent eene hervorming onzer tarief wetgeving. De heer Wijnne berekent in zijne nota, dat de opbrengst van het tarief, zooals hij het ingericht wenscht te hebben, zou bedragen ƒ1,675,000. Vermits hierdoor echter eene mindere ont vangst van bijna 2% millioen zou ontstaan, wenscht hij op de koffie een invoerrecht te Jeggen van 10 cent het kilo, waardoor eene opbrengst van ƒ2,200,000 kan worden verkregen, makende met de reeds genoemde ƒ1,675,000, een totaal van ƒ3,875,000. Het eenig thans nog bestaande uitvoerrecht, dal op lompen, wenscht de heer Wijnne ook ge! eel afgeschaft te zien. In het belang der oudheidkunde deelt men mede, dat de staat der Nederlanden door aan koop thans eigenaar is geworden van de twee grafkelders der Hunnen, gelegen nabij Eininen, ten einde die (evenals onlangs met een Hunnelied in de provincie Drenthe heeft plaats gehad) tegen vernieling te beveiligen. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het Departement van Marine ingekomen telegram, den 22"t8n dezer van Cadix naar Ferrol vertrokken. Aan boord was alles wel. Tot consul van den Noord-Duitschen Bond te Amsterdam is in de plaats van wijlen den heer Hepner benoemd de heer L. Hoyack. Z. M. heeft benoemd tot kapit. bij de batalj. jagers van het reg. gren. en jagers, it la suite van het corps, tot kapit. bij het reg. rijd. artill., a la suite van het corps en tot ritm. bij het 4de reg. huz., a la suite j van het corps, HD. tweeden Zoon prins Alexander I der Nederlanden, en genoemden prins bevorderd tot j luit. ter zee 1ste kl. a la suite. Z. M heeft de benoeming van G. Blokhuis Gz., I burg. van Sassenheim, tot secret, dier gemeente be- krachtigd, en aan den fabriek- en magazijnmeester j voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea H. J. J. Jansen, als waardeering zijner goede diensten, verleend den personeelen titel I van ingenieur. Gedurende deze week zijn dagelijks in het erkhuis alhier opgenomen van 126 tot 145 vol- 'assen personen en van 49 tot 63 kinderen. Men schrijft ons uit Leeuwarden, dd. 21 April: Het geven van berichten is niet alleen een ■uaestie van goede trouw, en het geven van juiste lerichten niet de zaak van iederen gewonen cor espondent. Ik beroep mij dan ook volstrekt niet |p die deugd of op dien titel wanneer ik met fracht opkom tegen het bericht van het blad de toekomst betreffende Jacob De Vletter, in uw blad fan heden overgenomen. Ik weet niet, of het pn het ongeduld en de babbelzucht van hetpu- pl'ek, dan wel aan de lage intriges zijner vijan- fen, of misschien ook aan de onhandigheid zijner Dienden te wijten is, dat. er van tijd tot tijd [■llurlei dwaze berichten omtrent Jacob De Vlet- er in de dagbladen voorkomen. Voor eenigen l'jd heeft men hem met een paar tuchtelingen fan het laagste kaliber in een riool laten zitten, frodat een viertal van die ongelukkigen 's nachts lu een ledige werkzaal waren doorgedrongen, en Gelijk wij voor eenigen tijd gemeld hebben, heeft de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs te Amsterdam zich bij adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend om te vragen 1°. dat er een splitsing kome van het diploma, bedoeld in art. 55 dier wet, rege lende het middelbaar onderwijs, opdat zoowel aan de candidaten van het eindexamen, die alleen in de wis- en natuurkundige vakken, als aan hen, die alleen in de letterkundige vakken voldoen, elk een afzonderlijk bewijs of diploma worde uitgereikt, en 2". dat er uiet het oog op de. handels school te Amsterdam een diploma verkrijgbaar worde gesteld voor hen, die een voldoend examen afleggen in de handelswetenschappen. De Minister van Binnen], Zaken heeft daarop geantwoord, dat wat het eerste verzoek betreft daaraan niet kan worden voldaan zonder dat de wet wordt veranderd, en dat buitendien dat verzoek den Minister voorkomt den geest en de strekking dier wet te miskennen en blijken te dragen van onvoldoende bekendheid metdenalge- meenen toestand van het middelbaar onderwijs, met de door de regeering gegeven voorschriften betreffende de examens, en met den uitslag der tot dusver gehouden examens. Het tweede verzoek zal de Minister in over weging nemen. Men leest in de Rott. Ct. omtrent Mevr. Storm- Amstbkdam, 22 April. Door het vonnis, dat de rechtbank eergisteren uitsprak, heeft onze politie, de gemeente, vertegenwoordigd in het hoofd van de politie, den burgemeester, zelf bekeurd. Iemand was door een ijverig politie-dienaar in het boekje geschreven wegens overtreding van art. 1 der politie-verordening. Art. 1 luidt: „Ieder eigenaar van een perceel is verplicht om de. straatgoot, loopende langs het hem toebehoorende perceel, te herstellen en van dekplanken te voorzien, bin nen die dagen, nadat hein van de zijde der politie daartoe aanschrijving is gedaan." De bekl. werd van alle rechtsvervolging ont slagen op grond 1°. dat hij geen eigenaar was der goot, maar dat de goot gemeente-eigendom was; 2°. dat art. 1 der bewuste verordening te algemeen was gesteld en dus verplichting tot herstel van goten oplegt die gemeente-eigendom waren; 3°. dat de rechter bevoegd is plaatselijke veror deningen aan de wet te toetsen, en 4*. dat dit artikel onwettig was als strijdende met de ge meente-wet. Jhr. Mozes Salvador, die sedert de verkie zingen niets van zich deed hooren, heeft Donder dag-avond in het logement de Zwaan, op den Nieuwendijk te Amsterdam, de rechterlijke macht in Nederland, gewogen en te licht bevonden. Op de meest krasse en krachtige w.jze kwam hij op tegen de bevolen inhechtenisneming van Dr. F. S. Elders uit Haarlem, die door het Hof in Noord-Holland in raadkamer vergaderd, bij arrest van 5 April j.l. naar de openbare terechtzitting van dat Hof is verwezen ter zake dat hij op 17 Feb. j.l. op verzoek van Mev. Wiersma eene valsche verklaring zou hebben afgegeven, waarbij hij den heer Wiersma in een toestand verklaarde, die zijne opname in een krankzinnigengesticht noodzakelijk maakte. Het is ons niet bekend waarover de heer S. verontwaardigd is, maar wel dat het rechtsgevoel van den heer Salvador uit eigen ondervinding zeer licht ontvlambaar is. Onder de leiding van den heer G. A. Heinze werd gisterenavond in het kerkgebouw der Her steld Evangelisch Luthersche gemeente de open bare uitvoering gehouden door de Zangvereeniging tot verbetering van het kerkgezang, en tot open bare uitvoering van stichtelijke muziekwerken van koor- en solo-zang. Ds. Westhof vulde de pauze aan door een toe spraak over het groote gevaar, dat aan de beoefe ning der kunst somwijlen voor het heil der ziel is verbonden. Onze kommiezen zijn wakkerder dan die te Winschoten. Tegenover de jongste klacht van den afgevaardigde den heer Jonckbloet over de smokkelarij in zijn district, kunnen de Amster- datnsche afgevaardigden met welgevallen wijzen op eene aanhaling van 12 fusten spiritus, ieder a 10 liters, die in den nacht van 20 op 21 dezer per stoomboot Vesla ingevoerd, met den smokke laar werden in beslag genomen. Maandag jl. (tweede Paaschdag) zijn in de bad- en zweminrichting aan den Oosterdoksdijk de pijpen van de toestellen, alsmede de perspom pen en de schellen met geweld afgerukt en ver nield; klok, buffetgoederen enz. medegenomen en hier ter stede verkocht. De dader is gevat. Commissarissen der Maatschappij van Wel dadigheid hebben tot secretaris bij die maatschappij benoemd den heer L. W. Van Os, te Frede- riksoord. Alkmaar, 22 April. De verwezenlijking van het plan om het eiland Wieringen met, Noord-Hol land te vereeuigen, nadert met rassche schreden. Voor de droogmakingen die daartoe moeten ge schieden zijn door eene commissie uit de polder besturen de kosten op ƒ17,150,000 geraamd. Niet minder dan 18000 bunders land zou daardoor worden gewonnen. 's-Gravenhage, 23 April. Nadere bijzonderheden omtrent de feestelijke opening van den spoorweg Gouda-den Haag zijn Nadat de gewoue trein uit Amsterdam van tien minuten voor halftwaalf te Gouda aangeko men is, die uit Emmerik van tien minuten voor elven en die van Rotterdam van vijf .minuten voor halftwee, vertrekt te tien minuten voor tweeën de feesttrein, die dan te halfdrie in de Residentie aankomt, wanneer de reizigers feestelijk worden ontvangen. Na die ontvangst wordt in eene der wachtkamers gelegenheid gegeven om partij te maken. Het concert wordt uitgevoerd door de kapel en onder leiding van den heer E. Stumpff. Des avonds illuminatie vanwege de gemeente en te halfnegen soirée musicale en dansante. Bij het hal, onder de leiding van den balletnieester, den heer Ch. Zinck, doet zich de stafmuziek, met den heer Dunkier aan het hoofd, hooren. O. a. wordt eene „polka mazurka" door een dilettant, den heer F. H. Boogaard, gecomponeerd en der Rijnspoorweg-Maatschappij opgedragen, uitge voerd. Rotterdam, 21 April. Naar men verneemt zul len aanst. Woensdag hier 140 cavaleristen aan komen, om dienst te doen en zulks als voorzorgs maatregel, doordien thans vele vreemde werk lieden bij den spoorwegaanleg hier in de nabij heid werkzaam zijn. Arnhem, 23 April Op den 19den en 20"?n April jl. werd door de vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederland, in de gymnas- tiekschool op den Jansbinnensingel alhier, eene vergadering gehouden, die op den 19d8d, des mid dags te 12 uren, door den voorzitter werd ge opend. De voorzitter stelt aan de orde het benoemen van een bestuurslid in de plaals van het aftre dend lid, den heer II. Esliuijs; deze vraagt het woord en verzoekt de leden hunne keuze niet op hem uit te brengen, daar hij zich genoodzaakt zon zien te bedanken. De uitslag der stemming was, dat hij werd herkozen, waarna de leden

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1