nderwijs mede dat de nieuwe leeraar zich intijds op de hoogte stelt van de vorderingen der leer lingen in iedere klasse en zijn leerplan ontwerpt, dat hij zelf de admissie-examina afneemt en den cursus begint. Onlangs is een eervol ontslag aan een der leeraren gegeven tegen het eiud van den loopenden cursus. Hoe moet dat verstaan worden Wordt dien heer zijne wedde tot half Juli uit betaald of tot 1°. September? Het laatste wordt mijns inziens door de billijkheid geëischt. De leer aar, die den vau hem gevorderden arbeid ver richt heeft, heeft aanspraak op de vacantie. Ver der evenwel mag men niet gaan. De leerlingen der scholen hebben ook hunne belangen en het is te hopen dat de Gemeenteraad die niet uit het oog zal verliezen. Acht gij deze weinige regelen een plaatsje in uw blad waardig, het zal mij aangenaam wezen- Gemengde Berichten. Zaterdagnacht te 3 uren trachtte een polder- rast te Vlissingen zoo goed en zoo kwaad hij kon zijne woning te bereiken. Bij het dok gekomen stapte hij mis en Keesje-lief viel in 't watertje diep Hij gaf onmiddellijk hoorbare blijken van afkeu ring, met het gewenschte gevolg, dat de wacht hebbende onderofficier aan boord van het wacht- cliip met een sloep ter hulp kwam en de vol doening mocht smaken, den drenkeling nu van linnen en van buiteu even nat, aan den wal te irengen. Men schrijft uit Goes: „Zekere arbeider A. G., oud 69 jaren, ging Maandag-morgen wandelen en was Dinsdag morgen nog niet teruggekeerd. Zijn schoonzoon, over de afwezigheid van den ouden man ver ontrust, ging aan het zoeken, en vond hem, naar men zegt, op 54 uur van de stad in een water put verdronken Nu zou men denken, dat het eerste werk van den schoonzoon zoude zijn, den drenkeling op het droge te brengen; maar bang als hij was iets onwettigs te doen, keerde hij eerst naar de stad terug om bij de politie te vragen wat hij doen moest. Men begrijpt welk antwoord hij ontvin; en eerst 2 uren later had men zich over tuigd dat hij werkelijk verdronken was. De re denen zijn tot heden onbekend. Reeds Woensdag kwamen ous geruchten ter ooren omtrent eene krankzinnige familie te's-Graven- hage, die door woorden en daden schrik en oustel- tenis verspreidde, doch hetgeen wij toen vernamen, was nog niet van dien aard om tot mededeeling n ous blad te leiden. Honderdag echter namen die geruchten grootere roportiën aan en hoorden wij zelfs van levens brandgevaar gewagen, waarom wij getracht rebben juiste informatiën in te winnen, welke his door een der buren van het ongelukkig ge lzin welwillend verstrekt zijn. Aan het einde van den Bezuidenhoutschen weg |(aan de grenzen der gemeente) staat een boeren- lwoning, bewooud door eene weduwe met haar Idochter en drie zoons; zijnde beide eersteu on- Iwijs en de drie laatsteu volslagen krankzinnig, [terwijl de vader van dat ongelukkig huisgezin [verleden jaar aldaar in het geneeskundig gesticht Ivoor krankzinnigen bezweken is aan dezelfde Ikwaal. Die droevige toestand is in de laatste dagen |zeer verergerd en trok de aandacht der politie. Vergezeld van den heer Dr. Muller hield de Ilieer commissaris van politie Wulffers Woensdag [eene inspectie in loco en toen bleek dat de ge [geruchten, van de „dolle hoeve" uitgegaan, maar Ial te gegrond wareu en dat overbrenging, van |twee der zuons althans, noodzakelijk was. Donderdag-morgen heeft uien zulks beproefd, [maar vruchteloos; hoewel zij beiden reeds met |liuune moeder in een gereed staand rijtuig had- |den plaats genomeu, heeft men bij gebrek aan [de noodige physieke hulp voor het oogenblik [er in moeten berusten dat zij het rijtuig verlieten |eu huiswaarts keerden. binds is huune razernij nog dermate verineer- |derd, dat de ongelukkigen getracht hebben een |liooimijtje in brand te steken, waaromheen zij |dau dansten dat zij den inboedel van den bouw- [kneclit verbrand hebben, hetgeeu dien man de |\vijk naar de stad heeft doen nemen, en dat zij [tot ergernis der voorbijgangers geheel ongekleed, [met hooivorken gewapend, op den openbaren [weg loopen, enz. De bureu zijn niet gerust, te meer daar de [kranken schietgeweer in huis hebben en 't be- [keud is, dat zij met het gebruik daarvan goed [vertrouwd zijn. Onze berichtgever meende te weten dat der Ipolitie ook vau deze laatste omstandigheden reeds Ikennis was gegeven eu vleide zich dat voor dat [de nachtstilte door hen verstoord kon worden, |zij reeds èn voor zich zeiven èn voor de buren [onschadelijk zouden zijn gemaakt, al ware't dan [ook niet behulp van deu sterken arm, hetgeen [wellicht noodig kon zijn, daar de toegang tot de [hoeve, thans door de buren „de dolle" genaamd, [aan allen volstandig wordt geweigerd. Bet beleid eu de onversaagdheid onzer gemeen- telijke politie geeft allen grond tot de onderstel ling, dat de zeer verklaarbare ongerustheid van de buren spoedig zal wijken en dat, 0111 een woord van onzen zegsman te gebruiken, de arme jon gens met een zacht lijntje naar de stad zullen worden getrokken. (O. v. Z. ll.) BUITENLAND. Franln-y k. De linkerzijde in het Wetgevend Lichaam heeft de volgende proclamatie tot het Fransche volk gericht „Aan onze medeburgers. De 2de December heeft Frankrijk onder het juk van éen man gebracht. Thans is het persoonlijk gezag beoordeeld naar zijn vruchten. De ondervinding veroordeeldt, de natie verfoeit het. Bij de laatste verkiezingen heeft de Fransche natie in hooge mate van zijn alvermogenden wil doen blijken: in de plaats van het persoonlijk gezag wenscht het de regeering des lauds door het land te stellen. Verwezenlijkt de nieuwe coustitutie, waarover de regeering u uitspraak afvraagt, den natioualen wensch Neen. De nieuwe constitutie vestigt geen regeerings- vorm van het land door het land. Zij is er slechts eene ijdele vertooning van. De onbeperkte regeeringsvorm is volstrekt niet getroffen; hij staat nog daar met ongeschonden behoud van zijn meest geduchte prerogatieven uitwendig door het onbeperkte recht om verdragen te sluiten en den oorlog te verklaren, rechten, waarvan gedurende 15 jaren een voor het vaderland zoo noodlottig gebruik is gemaakt; inwendig door de onbeperkte macht van het hoofd van den staat, gesteund door ministers die hij benoemt, door een raad van state die hij alweder benoemt, door een senaat die hij nog eens benoemt, door een wet gevend lichaam verkregen uit het stelsel van of- fieieele candidaturen en door administratieven dwang, door het opperbevel over de legermacht, door het uitdeelen van posten, kortom door een on draaglijke centralisatie, die alle staatsmachten van het land in handen van de regeering speelt, die de gemeenten vau hun zelfstandigheid berooft en die zelfs aan de gemeenteraden het recht ont houdt in hun stedelijk bestuur naar vrije keus te voorzien. Eindelijk en tot bekroning van dit gebouw van keizerlijk alvermogen, geeft de nieuwe con stitutie aan den uitsluitenden willekeur van het hoofd van den staat het recht prijs onomstoote- 1 ijk en noodwendig eigendom vau elk vrij volk het recht om de grondwettige instellingen te her vormen, wanneer het dit onvermijdelijk acht, ter- zelfdertijd dat zij aan de uitvoerende macht liet cesarische recht geeft vaneen beroep op het volk, dat niets anders is dan eene voortdureude be dreiging met een staatsgreep. Zoo is nu de constitutie, welke men u voor stelt. Men vraagt eenvoudig u zeiven weg te cij feren. Wilt gij daartoe medewerken? Wilt gij den oubegrensden willekeur van het keizerrijk hernieuwen? Wilt gij onder den schijn van een parlemen tairen regeeringsvorm, het onbeperkt bewind be stendigen en verduurzamen? Indien dit uw wil is stem dan ja. Maar zoo gij uit ondervinding geleerd hebt, zoo de achttienjarige verdrukking, noch de aanran dingen der vrijheid; zoo noch Mexico of Sado wa, de vermeerdering der schuld met vijf milliards of de begrootingen met tekorten van twee mil liards, de conscripte of de zware belastingen en de zware militaire lichtingen, uit uw geheugen gewischt zijn, dan kuut gij onmogelijk ja stemmeu. Want al deze rampen, waarvan in Fi aunkrijk nog langen tijd de sporen zichtbaar zullen zijn, zijn voor achttien jaren voortgesproten uit twee plebiscieten, geheel in denzelfden geest met het geen u thans wordt voorgelegd. Want zoowel heden als toen vroeg men u een vrijbrief, de vernietiging van uw souvereiniteit, de overlevering van de volksrechten in handen van éen man en éene familie, de berooving van het onvergankelijk recht der toekomstige geslachten. In naam der volkssouvereiuiteit en de na tionale waardigheid, in naam van de maalschap- gelijke orde en rust, die niet verzekerd kunnen worden door de gelijkmaking van de belangen der standen, dan in eene vrije democratie, laat uwe stemming eene verwerping zijn van de nieuwe constitutie. Verzet er u tegen door een ontkennende stem, door een oningevulden stem brief of onthoud u zelf van stemming elke vorm van verzet brengt het zijne toe tot een uitslag ten voordeele der vrijheid. Wat ons betreft, wij zijn vast besloten neen te stemmen, en wij geven een ieder deu raad om neen in de bus te leggen. Is geteekeudArago, Bancel, Créinieux, Des- seaux, Dorian, Esquiros, Ferry, Gagneur, Gam- betta, Garnier Pagés, Girault, Glais Bizoin, Grévy, Magnin, Ordinaire Pelletan, Simon, allen afge vaardigden. Delescluse, Dupartal, Jourdain, Lavertujon, Le- franc, Peyrat, UIbach, Veron, allen vertegenwoor digers van de pers van Parijs en de departe menten. In het politiek overzicht van het Journal O/ficiel leest men, dat naar luid eener correspondentie uit Djeddah, de plechtige feestdagen van de bedevaart naar Mekka zonder nadeel aan den openbaren gezondheidstoestand te berokkenen, geëindigd zijn, ofschoon tweehonderdduizend bedevaartgangers er deel aan namen. De groot vizier van Mekka en de gouverneur-generaal van deze provincie, bijgestaan door den onder-voorzitter van den geneeskundigen raad van Konstantinopel, hebben persoonlijk gewaakt voor de richtige uitvoe ring van de hygiënische maatregelen, die te dieu einde verordend waren. Men mag dus verwachten dat deze tweehonderdduizend vrome muzelman nen ons geen epidemie als resultaat van hun bedevaart overbrengen. De staatscommissie voor de instelling der vrij heid vau het hooger onderwijs vergaderde Woens dag onder voorzitterschap van den nieuwbenoem- den minister ad interim voor het onderwijs, den heer Maurice Richard. De minister achtte zich gelukkig met de commissie te kunnen samen werken om een wetsontwerp voor te bereiden over een onderwerp, waarin hij een groot belang stelde. Vervolgens zette de. commissie hare werk zaamheden voort, waarbij de minister de leiding overliet aan den ondervoorzitter, den heer Guizot. Engeland. Bij het veelvuldig geschrijf over het plebisciet en de „plebiscitaire periode" in Frankrijk, laat de Engelsche pers zich niet afleiden van de andere vraagstukken, die nog altijd aan den politieken horizont zichtbaar zijn. Graaf Bismarcks politiek ten opzichte van Denemarken werd voor een dag of wat door de Pall Mali Gazelle eens duchtig ter hand genomen. Het komt haar voor dat die po litiek hoe gevolgrijk uit een materieel oogpunt, op deu duur eene demoraliseerende invloed uit oefent. Als Bulwer in zijn recht was toen hij verkondigde dat een regeering, die in het bui tenland niet geëerbiedigdwordt, nimmer in staat is in haar eigen land orde te houden, dan zou Pruisen aan den vooravond van geweldige in wendige verwarring moeten staan. Hel Duitsche volk dat zich gaarne vroolijk maakt over vreese- lijke tooneelen in het Fransche wetgevend lichaam, vergeet daarbij teu eenenmale, dat zich die ook in zijn eigen parlement voordoen. Het blad prijst den Sleeswijkschen afgev. Krijger ten zeerste over zijn houding bij het wetboek van strafrecht tegenover de Rismarcksche politiek, en leidt uit een van Berlijn aan de Kölnische Zeilung gerichten brief af, nat graaf Bismarck niet al leen geen plan heeft om het Prager-vredesver drag uit te voereu, maar zelfs groote voorliefde aan den dag legt om het nog met bij den Noord- Duitschen bond ingelijfde deel van het groothertog dom Hessen, als een onduldbare anomalie te behan delen. „Wij zijn niet zoo achterdochtig" zegt het blad, „om te kunnen aannemen dat de Engelsche of' eene andere mogendheid tegen den liondskauselier te velde zal trekken, maar het zou toch niet kwaad zijn te weten welke deelen van Europa Bismarck zich dezen zomer zal toeëigenen". Woensdag overleed te Londen de lion. Julian X. Fane. De overledene, een zoon van den graaf van Westmoreland, was van 1811 tot 1863 in verschillende diplomatieke betrekkingen werkzaam en laatstelijk als secretaris belast met het op stellen der protocollen bij de conferentie te Lon den over de Luxemburgsche quaestie. Kerkeiyire Staat. De Augsb. Allg. Zl. vestigt de aaudaclit op een artikel der Civilta Caltolica, waarin betoogd wordt, dat, om eene stelling door liet concilie tot leer stuk te doen verheffen, geene aan eenstemmig heid grenzende meerderheid vereischt wordt. „Het is eene Gallicaansche dwaalleer heet het in de Civilta om de toestemming der geheele kerk, en derhalve ook de toestemming van het geheele concilie, tot eene voorwaarde voor eene dogmatische beslissing te maken. Eene eenvou dige meerderheid van stemmen is geheel vol doende; want in laatste instantie is het toch altijd de wil en de stem van een enkel man, namelijk van den paus, waarin alle kracht en gezag voor de beslissing gelegen is. Indien hij zich aansloot aan hel oordeel van de minderheid der bisschoppen, dan zou dit daarmede tot ge loofsartikel voor de geheele christelijke wereld verheven worden; indien het echter de meerder heid is, welke het met hem eens is, dan ver dwijnt in elk geval iedere bedenking. Waar ook ooit een strijd moge ontstaan, zij het in de ver strooide of in de vergaderde kerk (het concilie), daar is het de zaak van den paus om met zijne machtspreuk aan het verschil een einde te maken, eu te zeggen: „Dit is waarheid; wie daaraan gelooft, behoort tot de kerk; wie daaraan niet geloolt, die zij vervloekt." Men ziet hieruit zegt de berichtgever dat de Jezuïeten en de overige wereld weder van verschillende meening zijn. De wereld meent: de paus moet eerst door het concilie voor onfeilbaar verklaard worden, eu eerst daarmede zou die onfeilbaarheid een alge meen geloofsartikel worden. De schrijvers der Civilta daarentegen zijn vau oordeel: de paus eu hij alleen, is reeds onfeilbaar; hij is het altijd geweest; alle gezag in geloofszaken is slechts een van hein uitstralend licht en lost zich in zijn gezag ophet concilie, hetzij de meerderheid of al de leden, kan, wel beschouwd, alleen hierom den patis voor onfeilbaar verklaren, omdat het weet, dat de voorgaande pausen zich voor on feilbaar gehouden hebben, en dat ook de tegen woordige paus aan zijne eigene onfeilbaarheid gelooft, en die als liet ware gevoeltWaarom moeten wij den paus (vraagt de berichtgever) derhalve voor onfeilbaar houden? Omdat h.j het zegt en omdat iedereen het woord des pausen op straf van verlies zijner zaligheid gelooven moet. En waarom moeten wij zijne woorden gelooven? Omdat hij onfeilbaar is. Op deze cirkel-redenee ring komt dus, volgens den berichtgever der ge noemde Allgemcine Zeilung, het betoog der Ci vilta neder: „De Paus beweert: lk ben on feilbaar; en de- 700 bisschoppen verklaren: hij verdient geloof; omdat hij het zegt, is het zeker." Ten slotte wijst de Allg. Ztg. op hetgeen Prévost- Paradol onlangs in het Journ. des Débals zei de: „De ministers, die thans zoo bereidwillig het leerstuk der onfeilbaarheid willen laten doorgaan, schijnen niet te vermoeden, dat het alles m zich bevat. Indien de Paus heden voor onfeilbaar verklaard wordt, dan was hij het ook reeds gisteren; en indien hij het gisteren \\;as, dan had zijn Syllabus toen reeds even veel kracht en geldigheid als deze bezitten zal, wanneer het concilie dien zal hebben aangenomen." De gouden roos, die de Paus somtijds inde Vasten aan een vorstin zendt, welke zich door godsdienstijver onderscheidt, is thans aan de Kei zerin van Oostenrijk toegedacht. Brazilië. Uit Rio de Janeiro woi'dt van den 25slc° Maart geschreven: De nieuwstijding van den dood van Lopez veroorzaakte groote vreugde; de stad was eenige avonden geïllumineerd. Het corps diplo matique, waaronder ook de pauselijke nuntius, beuevens onderscheidene deputatiën van veree- nigingen en algemeeue besturen, hebben den Keizer geluk géwenscht met het einde van den oorlog. Generaal Camaro, de overwinnaar van Lopez, is tot burggraaf van Peletas verheven en tot veldmaarschalk bevorderd. Graal d'Eu, de opperbevelhebber van het leger eu vermoedelijk troonopvolger, wordt den 20»'«11 April te Rio ver wacht Naar gemeld wordt, zullen de Brazili- j aausche troepen Paraguay ontruimen en eene kleine bezetting van Argentijners in Assuncion achterlaten ter bescherming van het voorloopige bewind. Het drievoudig verbond zou als geëiu- I digd worden verklaard. Het lijk van Lopez is op bevel van graaf d'Eu gebalsemd en naar Rio de Janeirooverge- j bracht. De maitresse van den ex-dictator, madame I Lynch, heeft zich met hare kinderen naar Europa ingescheept. TELEBBAMMEN. Parijs, 21 April. De Electeur libre bevat een artikel des heeren Picard, waarin hij aanraadt de stembiljetten over het plebisciet niet neen in te vullen. Ifunclien, 20 April. De Minister van Binnen- tandsche Zaken heeft bij de Kamer van Afge vaardigden een ontwerp-kieswet ingediend, be rustende op het beginsel van recti tstreelac.io verkiezingen bij geheime stemming. Bucharest, 21 April. De Kamers zijn gesloten, maar zullen tot eene buitengewone zitting wor den operoepen tegen 24 Mei, ten einde over spoedvereischende wetsvoorstellen te beraadslagen. Nadat de pogingen van Joan Ghika om een Ministerie te vormen mislukt zijn, is aan den tegenwoordigen minister-president Goesco het vormen van een nieuw Kabinet opgedragen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 22 April. Koffie. Dit artikel is zeer vast gestemd, hoewel de veiling bijna 1 ets. onder taxatie gegaan is men is algemeen van gevoelen dat de veiling goed door het buitenland zal worden opgenomen en verwacht men in Mei betere prijzen. Suiker. Ruwe. De markt verkeert in eene flauwe stemming, zoodat de meeste houders be sluiten hunne aangekomene partijen op te slaan. Geraffineerd. Blijft steeds goed gevraagd; voor spoedige leveringen vonden eenige verkoopen plaats tot prijzen, welke moeilijk op verre ter mijnen te bedingen zijn. Thee. Zonder omgang in afwachting der vei ling op 22 dezer. Rijst. Zonder omgang, prijzen gedrukt. Specerijen. Zeer stil. Indigo. Bij inschrijving vonden 9 kisten koopers er gaat nu uiet veel om, daar ineu de veiling van den 26,tcu dezer wil afwachten. Sleekrap. Met weinig vraag, daardoor stil. Potaseli. Prima Petersburger a/14 te koop. Katoen. In lustelooze stemming. Wol. 30 B. B. Ayres-Wol verkocht. Tin. Banca tot 79, Billiton 77 verhandeld. Petroleum. Aanhoudend zonder omzettingen uit gebrek aan voorraad van Pensylvainë-Olio.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3