worden vrijgelaten. Het imperatieve van ad- missie-examens voor H. B. S. werd algemeen verkieselijk geacht, terwijl men meende dat van de wijze, waarop het eind-examen zal worden afgenomen, de meerdere of mindere vrijheid van het leerplan der vijfde klasse geheel afhangt. Op de vraag omtrent de grenzen tusschen uit gebreid lager- en middelbaar ouderwijs, werd in hoofdzaak geantwoord, dat de vergadering geen grenzen heeft te stellen voor het eerste en dat het tweede begint, wanneer de leerlingen vol doen aan de eischen, zooals die door Dr. Sleyo Patvé in zijn statistisch overzicht over het mid delbaar onderwijs over 1868 in de Economist zijn opgegeven. De vergadering werd bijgewoond door 48 leden, waaronder het honorair lid Prof. M. Salverda uit Groningen. In plaats van het aftredend lid van het be stuur, Dr. D. De Loos, die de vergadering leidde, werd gekozen de heer J. P. A. Frangois, terwijl bepaald werd, dat de volgende algeui. verg. zal worden gehouden te Amsterdam in de laat ste week van Augustus des volgenden jaars. Haar men verneemt, heeft zich te Utrecht eene kommissie gevormd uit leden der Utrecht- sche vereeuiging voor fabriek- en handwerks- nijverheid met het doel om den arbeidenden stand in staat te stellen, door afzondering van kleine teruujnsgewijze bijdragen zich op eene gemakkelijke wijze tegen den winter te voor zien van de meest noodzakelijke levensbehoeften en brandstollen. Tot het comité voor den Nederl. Juristendag behooren nog de HH. Mrs. A. S. v. Hierop en Aug. Philips, advocaten te Amsterdam. Zondag 1.1. heeft te Amsterdam eene bijeenkomst plaats gehad van een aantal werklieden, om de vraag te bespreken: „Is de emigratie naar Amerika voor de Nederlandsche werklieden al dan niet wensche- lijk?" Men was algemeen van gevoelen, dat de lust om in het buitenland te arbeiden onder onze werklieden genoegzaam bestond en alleen doel treffend behoefde bevorderd te worden. Kennis van de verschillende toestanden daar ginds, en het geven van de gelegenheid tot vertrekken, dit zou velen bewegen om hunne bekwaamheden, die hier te lande over 't algemeen slecht betaald worden, daar te doen schatten, waar de voort brengselen van den arbeid niet alleen worden op prijs gesteld, maar tevens de arbeider, de schep per van dat alles, als een nuttig mensch wordt gewaardeerd, of althans zoodanig voor zijn ar beid wordt beloond, dat hij zich en de zijnen onderhouden kan. De aanwezigen besloten, eene commissie te formeeren, welke pogen zou eene vereeniging op te richteu, ten doel hebbende „de emigratie van Hederlandsche werklieden naar Amerika te bevorderen." Men deelt mede: „Op den vrij algemeenen toestand van malaise in Hed. Indië maakt Makassar eene betrekke lijk vrij gunstige uitzondering. De handel is hier met zoo gedrukt als overal elders; de kollieoogst bedroeg dit jaar honderdduizend picols, terwijl deze het vorig jaar slechts vijftigduizend picols beliep. De kotlie hier is eene geheel en al vrije cultuur; jammer echter, dat de bereiding nogal te wenscheu overlaat, anders zou zij gewis onder de beste soorten in ludié gerekend kunnen wor den. De politieke toestand iu het gouvernement vau Celebes is zoo geweuscht mogelijk; het is niet de rustige rust, die in vele gedeelten van Hed. ludië heersekt, maar het is de ware onbe nevelde rust, gepaard met welvaart en vooruit gang. Hebben vroegere expeditiën de oorlogzuch- tigeu tot zwijgen gebracht, het kalme maar scherp toeziende bestuur van den tegenwoordi- gen gouverneur van Celebes en onderhoorigheden. heeft daar de juiste partij van weten te trekken, en den bestaandeu toestand van rust en welvaart in het leven geroepen." Te Rio-Janeiro overleed den 14dan Maart 11. de heer Jules Posno, consul-generaal der Nederlan- den aldaar, ridder der orde van den Hed. Leeuw en olücier der orde van de Roos van Brazilië. Hij viel als slachtoffer der gele koorts in den ouderdom van slechts ruim 33 jaren. De Vlaamsche maatschappij „de Veldbloem", te Brussel, legde onlaug3 te Brussel een verzoek schrift ter teekening, gericht tegen het ontwerp van burgerlijke rechtsvordering, dat voor het arrondissement Brussel het Vlaamsch niet aan neemt als eene taal, die men bezigen mag voor de rechtbanken. Dit verzoekschrift werd terstond met een 200tal handteekeningen voorzien, hetgeen genoegzaam bewijst, dat de Vlamingen aldaar zich van hunne taal voor den rechter wenschen te bedienen. Haar het schijnt, willen andere Vlaamsche kringen van Brussel het voorbeeld der „Veldbloem" volgen, zoodat regeering en vertegen woordiging zullen worden bekend gemaakt met de grieven, die te dezer zake bestaan, De Toekomst meldt het volgende: „Naar men zegt, zou de heer J. De Vletter lijdende zijn aan hevige vlagen van krankzin nigheid, waarom zijne overbrenging naar een krankzinnigengesticht waarschijnlijk noodig zou zijn." De redactie voegt er bij „Wij ontvangen dit bericht van onzen gewonen correspondent en hebben geen reden zijne goede trouw te wantrou wen. 't Komt ons echter zeer onwaarschijnlijk voor." De luit. ter zee der 2de kl. S. H. Binkes wordt met den l,"l> Mei a. s. geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s. aan den kapitein bij het korps ingenieurs, mineurs en sap- peurs W. T. Koster, op het daartoe door hem ge daan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en is hij met ingang van dien datum benoemd tot retèrendaria bij het Departement van Binnen- landsche Zaken. Z. M. heeft aan H. W. Jansen te Amsterdam en aan B. Bongers en P. Van Tiel, beiden te Zeeland, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruia Fidei et Virluti, hun door den Paus geschonken. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij te Rot terdam benoemd tot laten luitenant-kwartiermeester A. C. R. Hansen, thans 2den luitenant-kwartier meester; tot 2d en luitenant-kwartiermeester J. J. Corsten Jz., thans adj udant-onderofficier-vaandel- drager. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. C. G. Pollones, candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der ma rechaussee te benoemen: bij de divisie marechaussee van Noord-Brabant en Zeeland, tot majoor en kom- mandant van de divisie, den kapit. T. Prins, van de divisie; in den rang van lsten luit. en in zijne an- cienneteit als zoodanig over te plaatsen, bij opge- melde divisie, den lsten luit.-adj. C. A. Prins, van het 5de reg. inf. Z. M. heeft goedgevonden: den kapit. A. James, van het 5de reg. inf., op zijn verzoek, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van den 28sten Augustus 1851 Staatsblad n°. 128), voor den tijd van éen jaar en zonder bezwaar der schatkist, op non-activiteit te stellen; bij het wapen der inf. te benoemen, bij het lste reg. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. O. J. Vaillant, van het korpsbij het 3de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.) den lsten luit. A. 8. C. Saurel, van het reg. gren. en jagersbij het 5de reg., tot kapit. van de 3de kl. (n. o. v. r.) den lsten luit. J. U. Santhagens, van het reg. gren. en jagers; bij het 8ste reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. W. F. P. J. Happé, van liet korps; iu zijnen rang over te plaatsen, bij het reg. gren. en jagers, den kapit. Jhr. W. L. Van Spengler, van het 7de reg. inf. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf. te benoemen, tot luit.-kol., den majoor L. K. Kirsch, van het wapen, thans tijdelijk gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Amsterdam, 19 April. De afdeeling Kosthuizen der Maatschappij voor den Werkenden Stand beeft heden hare leening, groot ƒ25,000, opengesteld. De, Maalsch. v. d. W. 5. garandeert den inschrij vers eene rente van 4 pCt., naast eene jaarlijk- sche aflossing, terwijl een kring van ijverige, invloedrijke ingezetenen de belangen der afdeeling zal behartigen. De behoefte aan volksgaarkeukens is te Rotterdam en 's-Hage voldoende gebleken daar werken zij reeds met uitnemend gevolg. 's-Gravenhage, 20 April. Men verneemt dat de heer De Morinault is benoemd tot tweeden secre taris. bij het Fransche gezantschap te 's-Hage. Rotterdam, 19 April. Het korps Koninklijke scherpschutters rukte gisterenmorgen te halfacht de stad uit tot het maken eener militaire pro menade naar Delft en terug. Te Overschie ont moette men het korps scherpschutters van Schie dam, dat zich aansloot en onder kommando stelde van majoor A. Van Stolk. Bij de uitspanning de „Zwet", een uur van Delft, werd drie kwartier uur rust gehouden en werd voor de manschappen door genoemden majoor voor brood en bier gezorgd. Op ongeveer een half uur afstand van Delft kwamen de gar- nizoens-kommandant Delprat en de majoor Veeren de korpsen te gemoet rijden. De officieren van het korps Kon. scherpschutters van de residentie kwamen de korpsen reeds buiten Delft te gemoet. Het korps vrijwilligers van Delft onder bevel van den kolonel Moerman, ontving de binnen trekkende troepen en geleidde hen naar de Sociëteit „de Doelen." Te 3 uren verliet men de stad. Te 7 uren rukten de manschappen Rotterdam weder binnen. Zij waren dien dag 12 uren onder de wapenen geweest. Arnhem, 18 April. De raad dezer gemeente heelt eergisteren met algemeene stemmen zijne goedkeuring verleend aan het plan voor eene hoogere burgerschool voor meisjes te dezer stede dat de den 29>l8n Januari benoemde raadscom missie, bestaande uit de heeren Van de Wall, Boissevain en Dullert, in een zeer uitvoerig rap port den raad had voorgedragen. Door dit besluit heeft eene natuurlijk hier veel besprokene zaak haar beslag gekregen. Doen zich middelerwijl geen groote bezwaren op, dan is het voornemen genoemde inrichting met den aanvang van het volgende jaar te openen in een gebouw van het departement Arnhem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aan den Jans-binnensingel, thans in gebruik voor eene naai- en breischool, welk gebouw eene belangrijke vertimmering zal onder gaan en waar naast eene woning voor de di rectrice, met eene zaal voor het onderwijs in het teekenen en de Datuur- en scheikunde ge bouwd zal worden. Harderwijk, 19 April. De apotheker van de 3de klasse, J. Van Selms, van het O.-I. leger, zal den 30aten dezer te Rotterdam embarqueereu aan boord van het schip Kosmopoliet II, om met dien bodem naar Java te vertrekken, en de apothe ker van de 2de klasse, K. Milius, van het leger in West-Iudië, zal den 19dsn dezer te Nieuwe Diep aan boord van het schip Suriname embar- queeren, om met dien bodem naar Suriname te vertrekken. Vollenhove, 16 April. Heden is alhier rond gezonden een ontwerp der statuten van de op te richten Zuiderzee-telegraafmaatschappij, ten doel hebbende vestiging van telegraafkantoren te Kuinre, Blokzijl en Vollenhove. Het kapitaal be draagt ƒ8000, in aaudeelen van ƒ100. De conces sionaris De Jongh brengt in de vennootschap tegen nader vast te stellen schadevergoeding de aan ZEd. verleende concessie, zonder eenige an dere verbintenis. Heden is door visschers tusschen Schok land en Urk drijvende gevonden het lijk van een man, reeds in gevorderden staat van ontbinding, gekleed met wit Engelsch lederen broek, blauw baaien ondergoed, grijze kousen en geruit boe- zeroem. Men vermoedt dat deze persoon en het meisje wier lijk eergisteren hier is aangespoeld, hebben behoord tot de opvarenden op het vaar tuig hetwelk voor ongeveer drie maanden nabij Urk is vergaan. Gemengde Berichten. Te Amsterdam zou onlaDgs eene bedriegerij op groote schaal hebben plaats gegrepen, waarvan men de navolgende bijzonderheden verhaalt. De zer dagen ontving een geacht handelshuis aldaar een schrijven uit Parijs van een aldaar gevestig- den handelsvriend, de overkomst van een edel man aankondigende, welke met zijne echtgenoot een bezoek aan Nederland vvenschte te brengen, en met uitnoodiging, het edele echtpaar gul en gastvrij te ontvangen. Ten bepaalden tijde arri veerden de verwachte gasten. Nadat de gebrui kelijke beleefdheidsformaliteiten waren in acht genomen, noodigde men de vrienden uit, hun intrek ten zijnen huize te nemen, waarvoor eerst (quasi) beleefdelijk werd bedankt, doch hetwelk daarna, op aandringen van den gastheer, gra- cieuzelijk werd aangenomen. De gasten logeer den dan ook eenige dagen ten huize van den gullen en gastvrijen vriend; gedurende dezen tijd beijverde men zich, hun het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken, terwijl men hun al het merkwaardige van Amsterdam deed be zichtigen en aan openbare vermakelijkheden deelnemen, en tot dit alles eigen rijtuig en paarden ter hunner beschikking stelde, van al hetwelk door hen dan ook ruimschoots gebruik werd gemaakt. Na liet vertrek der logé's bleek, dat men de dupe van eene schandelijke bedrie gerij was geweest, aangezien het schrijven uit Parijs niet van den gewaanden handelsvriend afkomstig was geweest, terwijl valsche namen en titels waren opgegeven geworden. Eene me nigte rekeningen werden daarna ten huize van den gastheer bezorgd wegens voorwerpen, waar onder van aanzienlijke waarde, door de logé's in onderscheiden winkels aangekocht; de leve ranciers hadden hierin geen kwaad gezien, door dien de gekochte goederen ten huize eensgeach- ten handelaars moesten worden afgeleverd. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de vol doening achterwege bleef; het ingesteld onder zoek heeft tot dusverre geen resultaat opgeleverd. Donderdag is een stoomketel in de groote vlas fabriek te Saiut-Gillis, iu België, gesprongen, het geen eene vreeselijke ramp ten gevolge heeft gehad. De ketel sloeg met zulk eene hevige kracht uit een, dat de brokstukken den muur eener op vijf tien meters afstand gelegen werkplaats doorboor den, en eene daar aan den arbeid zijnde vrouw doodelijk troffen. Een achttiental mannelijke en vrouwelijke werklieden werden gedood en min of meer zwaar gekwetst. De schade door de ontploffing en den daarop gevolgden brand aan werkplaatsen, materiaal en machines veroorzaakt, wordt op 200,000 franken geraamd. Een eerzame Kamper huismoeder van 50 jaar, die voor 19 jaar haar luiermand op non-activi teit had gesteld, en deze zelfs later aan hare gehuwde dochters ten geschenke had gegeven, is jl. Vrijdag-morgen zeer vroeg, in alle stilte, bevallen van een welgeschapen dochter. Kraam vrouw en kleine zijn zeer welvarend; de vader krabt zich achter de oorenl Uit Dordrecht bericht men, dd. 18 April: „Gisterenochtend omstreeks halfacht is in de Kolfstraat in het huis, beneden bewoond door R. O. Van Ameyden, brand ontdekt. Deze be woner, zijne oogen naar de zoldering slaande, merkte daarin een brandend gat op, terwijl de bewoners der bovenverdieping uit de stad wart Daar de schoorsteenen van de boven- en be:' denwoning in elkander loopen, vermoedt tn.: dat door het stoken van de kachel benetl het roet in den bovenschoorsteen in brand I geraakt, door een reet op den schoorsteenmat der bovenwoning en vervolgens op den grol is gevallen, en daar het gat heeft gemaakt, wal door men den brand gewaar werd. Deze is I tusschen met een extincteur kunnen geblust worden, zoodat de hulp eener inmiddels aacj rukte slangbrandspuit onnoodig is' geweest." Verleden Dinsdag werd, volgens de N. K. Cl\ Kampen begraven een voormalig hetman der t zakken, die tevens keizer was. Toen hij stierf, J vond zijn zoon zich in Engeland, evenals Z. i onze geëerbiedigde Koning, toen H. D. vad Koning Willem II, te Tilburg stierf. Een veelzijdig ontwikkeld man 1 In New-York-Herald adverteert een doorknap Yankl „Een jonkman, niet onbekend in handelszakL en met liberale principes, verlangt eene solie betrekking, die hem de gelegenheid aanbiedt dij zijne energie en activiteit vooruit te komen, kan naaien, vegen, wasschen, schoenpoetsen, 1 tijn, Grieksch en nieuwe talen, is zeer goed tlnj in de Engelsche literatuur, en in staat om oil ieder onderwerp van de staathuishoudkunde grol dig en vloeiend te schrijven. Als maitre d'hot kellner of secretaris zou hij uitmuntend zijn gebruiken." BUITENLAND. Frankrjjk. Het Journal des Débats bevat van de hand v| zijn talentvollen medewerker den heer Saint-Mail Girardin, eene beschouwing over het vraagstol van den dag, waaraan het volgende ontleend:! „Niemand wenscht vuriger als wij dat de aal blijvende ministers gelukkig mogen zijn in kl groote spel, dat zij en Frankrijk te gemoet gaai Zij zijn de doortastende arbeiders aan eene ondi| neming, die zij ongetwijfeld zullen voltooien na- het aangekondigd plan. Door deze gedachten tl heerscht slaan wij aandachtig den dagelij kschJ politieken strijd gade, niet om daaruit verwijtel tegen het ministerie te ziften, maar om de vel schillende inzichten en meeningen te onderkennel die deze polemiek oplevert en die een duidelil bewijs leveren van de heerschende verwarritl en onzekerheid. Twee voorname dwalingen staal op den voorgrond en de voorstanders van beide| bekampen elkander hevig, te weten: 1". Het is voor Frankrijk een gebiedende nool zakelijkheid, dat zijn nieuwe constitutie bekrul tigd en bevestigd worde door het algemeen stem recht, en wel door het algemeen stemrecht dat i geoefend wordt in den vorm van een plebisciet;zcj der dezen plechtigen waarborg kan aan de nieun hervormingen slechts een tijdelijk gezag wordj toegekend. Het is dus in het belang der vrijhei dat het plebisciet tusschen beiden trede om ha op hechte grondslagen te vestigen. 2*. Het belang van het keizerrijk en van hit keizerlijk stamhuis brengt mede, dat het plebil ciet worde aangewend om beiden onder den vel anderden staat van zaken opnieuw te erkenml en te versterken. Ons dunkt ,dat beide argumenten, het een voi-l opgezet ter bescherming der vrijheid, het andeil om als muur te dienen voor de keizerlijke djl nastie. ondeugdelijk zijn en juist verzwakken e afbreuk doen hetgeen zij te versterken beooge In Frankrijk volgden de constitutiën zich eltl ander wel snel op sedert de laatste 80 jaren; -I maar ons land is daarom nog niet genezen vtl het geloof dat het de constitutiën zijn, diedevrj heid hecht maken; het waant nog voortduren! dat de echte vrijheid, het toppunt van den volfcl wensch, nog niet bereikt is omdat men er d(-| niet in slaagde een goede constitutie te ven. Ons land is nu eenmaal overtuigd dat dl aan zijn wetgevers te wijten is, want warel deze meer logisch, meer practische en bekwairl mannen geweest, dan had het ook eene beter! constitutie gehad en zou het bijgevolg reeds lac! in het genot van de vrijheid zijn. Geef ons land dus vrij elk oogenblikeene nieuvl grondwet, het zal telkens en telkens in deD was] verkeeren dat die nu eens de beste is; vraag kl vrij om haar door éen, wilt gij twee, plebiscieiel plechtig te bekrachtigen, het zal volgaarne daï[ toe medewerken. Er zijn echter twee omstandigheden, waarrl de constitutiën ondanks de tooverkracht, welll men haar toeschrijft, niets vermogen, te wetfll een volk vrij te maken, dat slaafsch en onddl worpen wil zijn (de constitutie van 1848 geel daarvan een voorbeeld), en een volk in slaafsdl heid en onderworpenheid te brengen, dat ondfl de vrijheid wil leven (de constitutie van 1852'-'I daarvan een sprekend bewijs)." De schrijver heldert vervolgens deze t\ve-| stellingen op uit de geschiedenis van de werkki der hierbovengenoemde grondwetten, en trekt erJ'l conclusie uit, „dat men bij de toepassing van sfll grondwet nauwlettender het volks be vvustzij'l moet gadeslaan dan den invloed dien de letter vs'l de grondwet uitwerkt, en dat de grootste krad-l

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2