Tm N0. 3124. Woensdag A°. 1870. 20 April. ^ijk f 'Vijl i Ou 106: lidz:| 123. i tel an il tent; in k N, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DKR ADVKRTKNTIEN. Voor iederen regel...'f 0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 19 April. Cf. n een brief uit den Haag aan de Middelb. leest men „Onze koningin is uit Engeland teruggekeerd. |w-l licht heeft het ook uwe aandacht getrokken de kunstlievende vorstin te Londen onder- eidene verzamelingen en instellingen bezocht :ft, die hare belangstelling ruimschoots bevre- ;en konden, en dat zij op den laatsten dag van far verblijf bij den voortreffelijken historieschrij- Hotley, toevallig ook Amerikaansch gezant te Londen, heeft gemiddagmaald met Dickens, ilkie Collins en andere Britsche beroemdheden, het niet vreemd dat onze vorstin, die, waar 't pas komt, onze Nederlandsche schilders en nkunstenaars zoo gaarne een blijk geeft van minnelijke belangstelling, van onze Nederland se geschiedschrijvers, onze Nederlandsche ge erden en schrijvers, zoo weinigen anders dan, zoo maar nog hij name kent? Onze koningin is terug. Zou 't waar zijn dat ,re reis in verband heeft gestaan met huw°- ksplannen voor den Prins van Oranje? Onmo- lijk acht ik het niet, en in ieder geval is het een lit dat, behalve door zijne herhaalde tegen woor- gheid in den Raad van State, de Prins in den atsten tijd blijken heeft gegeven, niet slechts n belangstelling in de openbare zaak, maar ook n de zucht om in andere opzichten zich in die nstiger levensrichting te willen bewegen, die toekomstigen Koning van een vrij volk, wel- ht ook den vorstelijken echtgenoot, het volle sef zijner schoone roeping kan geven I Het heeft Z. H. den Koning, den Beschermheer lin den Nederl. Weerbaarheids-Bond, zoo schrijft Slen uit Utrecht, behaagd, het centraal-comité van genoemden Bond, onverminderd 's Konings belangrijken jaarlijksclien vaandelprijs, bestaande vól 20 achterladers, systeem Remmington, voor den nationalen wedstrijd, om de 6 maanden te doen toekomen: 20 stuks soortgelijke geweren, voorzien van bajonet, kordonriem en schroeve- Hraaier, benevens kogeltangen (ieder voor 6 ko- ils) en 1200 patronen, met de bepaling, dat :ze ter keuze van het comité aan die korpsen, it den Nederl. Weerbaarheids-Bond behoorende, lullen worden uitgereikt, welke 's Konings vaan- lelprijs niet gewonnen hebben. De heer advocaat-generaal bij het Provin- iaal Gerechtshof van Utrecht, Mr. E. A. A. IJs- |el de Schepper, heeft het noodig geacht het ar- est van het Hof, waaraan hij de eer heeft ver- ionden te zijn, van 26 Juli 1869, in eene bro- hure, niet in den handel, te verdedigen tegen e aanvallen waaraan het van de zijde van de vveede Kamer der Staten-Generaal heeft bloot- estaan. Volgens dezen hooggeplaatsten rechterlij ken ambtenaar mag in 's Hofs arrest niet wor- en gezien eene rechterlijke dwaling in den ge- onen zin des woords, daar het niet anders is an een subjectief volkomen juist gewijsde, ge- even door een redder die door de beschuldigde n dwaling was gebracht. Over het verzuim van het Openbaar Ministerie m zich omtrent de juistheid van de opgave van den leeftijd door Dirkje Veldhuizen te vergewis sen, bewaart de heer advocaat-generaal het stil zwijgen, maar hij treedt in eene gissing der ver moedelijke oorzaak dier verkeerde opgave, waar uit dan tevens zou blijken, dat zij het misdrijf waaraan zij werd schuldig verklaard niet zon der oordeel des onderscheids heeft gepleegd. De heer advocaat-generaal bepaalt zich tot eene verdediging van het Hof, dat alleen door de beschuldigde omtrent een feitelijk punt is misleid, en van haren raadsman, den advocaat Mr. R. Melvil baron van Lijnden, die tevens ter griffie (jel. Arr.-Rechtliank te Utrecht werkzaam is, en die den hijstand van Prof. Van der Li til, geneesheer-directeur van het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen te Utrecht, heeft inge roepen, om omtrent hare verstandelijke vermo gens uitspraak te doen, en welke bevoegde ge neeskundige eene uitspraak heeft gedaan die geacht mag worden het besluit van haren raads man om geen nader onderzoek nopens haren psychischen toestand te provoceeren, voldoende te rechtvaardigen. De heer advocaat-generaal werpt de schuld van "ie misleiding des rechters terug op de burgemees ters van Houten en Schalkwijk, die, bekend met de onjuiste opgave der beschuldigde, hun plicht als hulpofficieren van Justitie hebben verzuimd door niet tijdig te waarschuwen, en in dat ge val alsnog verdienen te dier zake ernstig te worden berispt. Eindelijk schetst de heer advocaat-generaal met donkere kleuren het ijzingwekkende mis drijf, door Dirkje Veldhuizen gepleegd, ten betooge dat, na het vernemen der feiten, door haar bedreven, liet rechtsgevoel van ieder wel denkende door het verleenen van volkomene gratie moet worden gekrenkt. Naar wij vernemen is het volgende adres, door eenige onderofficieren der dd. Schutterij alhier ontworpen en van 109 handteekeningen van be langhebbenden voorzien, dezer dagen aan hun kominandant opgezonden Aan den Hoog Edel Gestrenge Heer J. SCHELTEMA, Kommandaut der dd. Schutterij te Leideu. Hoog Edel Gestr. Heer! Ondergeteekenden, allen leden der dd. Schut terij te Leiden, bij de laatst gehoudene inspectie de bataillonsorder vernomen hebbende, regelende het uur der exercitiën, volgens welke deze in plaats van 57 uren van 13 uren zullen wor den gehouden, naderen tot UEd.Gestr. met het beleefd maar dringend verzoek, dat het UEd.Gestr. moge behagen gemelde order in te trekken en den dienst weder op den ouden voet te regelen. Adressanten gevoelen zich verplicht ook met het oog op de voorlaatste alinea van art. 42 der Wet van 11 April 1S27 Staatsblad N°. 17 zich bij adres tot UEd.Gestr. te wenden, aangezien hun maatschappelijk standpunt door dien maat regel bemoeilijkt wordt en het hun uit dien hoofde bijna onmogelijk wordt de exercitiën bij te wonen. Immers voor velen uit den burgerstand is het bezwaarlijk om juist in de drukte hunner bezig heden aan die verplichting te voldoen, maar ook een niet minder groot aantal uit de arbeidende klasse .ziet zich daardoor zeer bemoeilijkt- Bovendien achten adressanten het niet onnoo- dig UEd.Gestr. hierop te wijzen, dat de tijd van 13 uren samenvalt met de grootste warmte van den dag, eene omstandigheid die zelfs bij de le- geroefeningen in aanmerking wordt genomen. Adressanten vertrouwen dan ook ten volle, dat aan hun billijken wensch zal worden voldaan. Immers daar waar de belangen onzer stad door UEd.Gestr. zoozeer worden behartigd, koesteren adressanten dezelfde verwachting waar hunne persoonlijke belangen door een genomen besluit worden bedreigd. 't Welk doende, enz. Het zal zeker de goedkeuring van velen mó gen wegdragen dat aan de school van de Maat schappij voor Toonkunst alhier, voortaan ook onderwijs zal wordeu gegeven op blaasinstru menten. Vooral brengen wij dit onder de aandacht van ouders, die hun zoons met welk doel ook, een muzikale opleiding wenschen te geven. Wij houden ons overtuigd dat de bewijzen van bekwaamheid van vele leerlingen op andere instrumenten waarborgen ziju, dat ook voor de nieuwe afdeeling goede meesters zijn gekozen. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden de beste ele menten van het jeugdige muziekkorps der dd. schutterij alhier, daarvoor zijn aangewezen. Wij verwachten van dezen maatregel voor den bloei, waarin deze schoone inrichting zich reeds mag verheugen, veel goeds Ten slotte zij er nog eens op gewezen, dat men zich vóór 30 April a. s. tot inschrijving van leerlingen schriftelijk behoort aan te melden hij Art. 42 der Schutterij wet luidt: De schutterijen zullen jaarlijks van I April tot I October, op gezette dagen iu het schieten naar de schijf worden geoefend, bij welke gelegenheid tevens eene verdere oefening zal plaats hebbeu, zoo veel zulks voor de gewone dienst onontbeerlijk is te achten. Die oefeningen zullen telkens, in tijd vau vrede, hoogstens twee uren mogen duren, eu altijd een half uur vódr zonne-ondergaug moeten zyn afgeloopen; zij zullen niet-spoediger op eikanderen mo gen volgen dan van 14 tot 14 dagen en by voorkeur des Zondags zoo veel mogelijk na het afloopen van alle godsdieust-oefeningen plaats hebben, doch in geen geval voor des middags te vijf uren aanvangen. De schntter, die de tioodige bekwaamheid bezit of heeft ver kregen, zal dadelijk van bet bywoueo dezer oefeningen worden vrijgesteld. den heer J. Hoog, commissaris-secretaris der Maatschappij. De 1ste luit-adj. J C. Rijnbende van het 2de re giment, te 's-Bosch in garnizoen, is in rang over geplaatst bij het 1ste reg., om het depot-eskadron te Leiden te kommandeeren, in afwachting dat hij bij de 1ste promotie tot ritmeester zal be noemd worden. Heden heeft men op de Ruïne de toebereidse len aangevangen tot den bouw van de feesttent voor het Lustrum der hoogeschool, in Juni aan staande. Naar men verneemt zoude bij de regeering het voornemen bestaan om het aantal raadsheeren in het Hof in Drenthe met éen levermeerderen, en zoude alzoo het Hof worden gemachtigd om eene voordracht tot dat einde in te zenden. Men verneemt dat de staatscommissie voor de herziening der wetgeving op de eigendoms-over- dracht van onroerende goederen, enz., benoemd bij Kon. besluit van 9 Febr. 1867, N°. 58, op aan staanden Donderdag 21 April, hare waarschijnlijk laatste zitting zal houden. Men verneemt dat de ingenieur der 3de klasse W. Verwey Az., thans dienstdoende in Noord- Brabant, met den lsten Mei e. k. wordt toege voegd aau den hoofd-ingenieur in algemeenen dienst P. Caland. Inconsequentie der politiek. Schier overal en van alle kanten (minus éen) wordt op de afschaffing der doodstraf aangedrongen. Motieven van onder scheiden aard worden daarvoor bijgebracht. Ook door onze regeering is een wetsontwerp daartoe strekkende bij de wetgevende macht ingediend. Uitnemend. Laat ons eerbied hebben voor elk inenschenleven, ook van den boosdoener en wets overtreder. Ondertnsschen leest men thans in de dagbla den, dat ten gevolge van den hernieuwden aan val door de gezamenlijke manschappen van de Amstel en de Koopman, op de Kust van Guinea wederom 250 opstandelingen op de plaats geble ven, terwijl onzerzijds eenige officieren en 30 manschappen meestal licht gekwetst zijn. Opnieuw is dus een groot aantal menschen- levens vernietigd, om aan wet en gerechtigheid te voldoen. En ik meende, dat gij de doodstraf. Maar goede hemel, mijnheer, dat is immers geheel wat anders. Hier moest een geheele volks stam gevoelig getuchtigd worden voor aangedanen hoon en gepleegden manslag, en daarom zijn we met een sterke macht er op los getrokken, heb ben die oproerlingen en deugnieten gestraft en ze bij 20-tallen gedood, niet door beulshanden, maar in eerlijken en fatsoenlijken krijg, waarin wij immers ook zelf gekwetsten hebben beko men. Dat is toch wel iets anders dan toepassing van de doodstraf. O neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat ik dit zoo niet inzag. Ik meende dood was dood, en doodstraf was doodstraf, 't zij die op groote of kleine schaal wordt toegepast, en onverschillig of ze door de burgerlijke of door de militaire overheid geschiedt. Maar het is zoo, en huiten- dien zijn 't immers ook maar zwarten die daar doodgeschoten of doodgestoken worden. (Spectator.) De luit. ter zee der 1ste kl. C. A. E. Fauchey en de luit. ter zee der 2de kl. J. G. Bebelaar, beiden behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluia en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, de luits. ter zee der 2de kl. H. A. De Smit van den Broecke, dienende op Zr. Ms. monitor de Tijger, R. T. Du Cloux, dienende op Zr. Ms. ramschip de Schorpioen, en A. Van Linden van den Heuvell, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Nep- lunus, worden met den 30sten dezer op non-activiteit gesteld; terwijl laatstgenoemde met den 16den Mei daaraanvolgende gedetacheerd wordt ter adsiatentie van den kapitein ter zee A. R. Blommendal, chef der hydrographie van de Nederlandsche zeegaten. Voorts worden met den lsten Mei a. s. de luits. ter zee der 2de kl. A A. Escher, G. W. L. Diemont van Langerak en H. H. Hora Siccama respectievelijk geplaatst op Zr. Ms. monitor de Tijger, drijvende batterij Neptunus en ramschip de Schorpioen, en de offic. van gez. der lste kl. H. Evertse, behoorende tot de rol Tan Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, onder intrekking zijner detacheeriog op het kostschip te Rotterdam, met dien datum gedetacheerd daar ter plaatse en belast met de waarneming van den ge neeskundigen dienst, zoowel van de betnatiniug van het aldaar te stationneeren verdedigingsvaartuig als van het gedeelte mariniers in garnizoen te dier plaatse, zoo mede met de keuring der aau te werven manschappen. De offic. van administratie der lste kl. B. A. Stie- ler, laatst behoord hebbende tot het eskader iu Oost- Indië eu van daar den llden dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan inlanders van Java, Keran en Enan, verleend de bronzen medaille, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 September 1855 n°. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een Europeaan uit de Djamhattan-Boesoek-ri vier, ter hoofdplaats Batavia, op den 4den Novem ber 1869. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Ezinge benoemd T. P. Tresling. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage, op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave, als kapitein; aan de na te noemen officieren bij de dienstdoende schutterijen op hun verzoek eervol ont slag verleend, onder gehoudenheid tot het volbren gen van de op hen uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schut terij bij de reserve, met ai de gevolgen daaraan bij de wet gehecht: als bij die te 'a-Gravenhage, aan Mr. J. P. Roetert Tak, als lsten luitenant; bij die te Rotterdam, aan M. Viruly, als kapitein; bij de dienstdoende schutterijen benoemdbij die te 's-Gra venhage, tot kapitein Mr.j A. E. Elias, thans lsten luitenant; tot lsten luitenant A. D. Slotboom en H. P. Mutters, beiden thans 2den luitenant|; tot 2deu laitenant J. E. Slingervoet-Ramondt, vroeger 2den luitenant; bij die te Rotterdam, tot kapitein, P. H. Driebeek, thans lsten luitenant; tot lsten luitenant H. H. Van Dam, thans 2den luitenant; tot 2deu lui tenant C. L. Cool, thans sergeant. Z. M. heeft benoemd tot rechter plaatsvervanger in do arrondissements-rechtbank te Middelburg Jhr. Mr. D. G. Van Teylingen, advocaat aldaar. Z. M. heeft aan P. Van Andel, op zijn daortoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Bnelle; en benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Brielle, ter standplaats de gemeente Brielle, Mr. P. Van Andel, candidaat-notaris, als mede rechter-plaatsvervauger in en procureur hij de arrondissements-rechtbank aldaar, uit welke laatst- gemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend, een en ander in te gaan den lsten Mei 1870. Z. M. heeft den officier van gezondheid der 3de klasse bij het geneeskundig personeel van de land macht in West-Indië M. Vis, benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse. Z. M. heeft den officier van gezondheid der 2de klasse voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste Guinea Dr. W. E. Büchner, bevorderd tot officier van gezondheid der lste klasse. Katwijk aan Zee, 14 April. Sedert Vrijdag II. zijn 22 schuiten aangekomen, waarvan de meeste door windstilte twee weken reis maakten, met meerdere vangst van tarbot en tongen; schol zeer ongelijk van 4 tot 30 manden. De besomming liep van f 100 tot ƒ250. Noordwijk aan Zee, 14 April. De schuiten heb ben door de stilte weinig aangebracht. De be somming liep van f 75 tot ƒ120. De schelvischvangst is nog zeer gering, opmerkelijk is het dat die visch- soort zoo laatjarig onze kust bezoekt, daar ip het vorige jaar half Maart reeds zeer druk werd ge vangen. Egmond aan Zee, 14 April. Met de kordvisscherij blijft het treurig gesteldhet schijnt dat er wei nig schol te vinden is. Deze week zijn er schuiten aangekomen die na eene afwezigheid van 8 tot 17 dagen van ƒ80 tot ƒ115 besomden. Enkele schuiten hndden meer tongen en tarbot gevangen dan te voren, die voor veel geld verkocht zijn. De schelvischvangst bleef ongelijk; sommige booten vingen 20, andere 300 tot 400 visschen op een schot, hoewel zij digt hij elkander vischten. Zandvookt, 14 April. De visscherij is in deze week veel verbeterdde schuiten vangen reeds meer en na de vasten zijn de schippers van plan om binnen te gaan visschen, om reden er meer binnen-visch komt. In het begin der week be somden er van 5 dagen reis tusschen 60 en 70, een paar dagen beliep de besomming 80 in de 8 dagen en nu hedenmorgen was de besomming van 5 dagen reis 100 a 110, hoewel men daarbij in aanmerking moet nemen de hooge prijzen die in deze week besteed werden. Amsterdam, 16 April. Als een blijk hoezeer door onze assuradeuren het manmoedig gedrag in de aan deif dag gelegde zeemansohap van ge zagvoerders van schepen op hoogen prijs wordt gesteld, vernemen wij, dat dezer dagen door de Amsterdamsche en Rotterdamsche assuradeuren, op het behouden varen van het aan de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij loe- behoorende stoomschip Orion, aan den gezagvoer der van dien bodem, den heer S. v. d. Wielen Miedema, ouder meer is aangeboden, eene traaie

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1