i i v gezag en bekwaamheid, de hand aan het werk had geslagen en ijverig bezig was met het voor bereiden van de verwezenlijking zijner denk beelden. Dit bericht wordt bevestigd en men verneemt dat zich op eene te 's-Hage den 1 ldrn dezer ge houden vergadering een comité gevormd heeft, van de volgende heerende hoogleeraren J. A. Fruin, J. E. Goudsmit en A. E. J. Modderman en B. J. Gratama; Mr. G. De Vries, lid van den Raad van State; Mr. Wiutgens, oud-Minister van Justitie; Mrs. J. A. Jolles en J. G. Kist, raadshee- ren in den Hoogen Raad; Mrs. J. Kappeynevan de Coppello en A. De Pinto, advocaten en Mr. J. De Bas, notaris te 's-GravenhageMr. A. A. De Pinto, referendaris bij hat Departement van Jus titie; Mr. A. De Vries, raadsheer in het Provin ciaal Gerechthof in Noord-Holland, Mr. C. H. Backer Jr., advocaat-generaal aldaar, en Mr. M. J. Pijnappel, advocaat te AmsterdamMr. C. J. Reep maker en Mr. G. J. A. Faber, procureur te Rot terdam Mr. F. B. Coninck Liefsting, lid van de rechtbank en Mr. G. A. Van Hamel, advocaat te Leiden. Tot president van het comité werd door de ver gadering benoemd Mr. J. E. Goudsmit, tot secre taris Mr. G. A. Van Hamel. Door Burgemeester en Wethouders alhier is bekend gemaakt, dat het kohier van de plaatse- selijke directe belasting over 1S70 op 14 April voorloopig is vastgesteld, en van dien dag tot en met den 28,t,I> April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (finantieele afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Hedenmiddag te halftwee is er brand ontstaan in de werkplaats van M. J. Loeber in de Pie terskerkstraat. Spoedig was de politie en de brandweer aanwezig, waardoor het is mogen gelukken om den brand spoedig meester te worden. Er hebben 8 spuiten water gegeven. Naar wij vernemen is de geleden schade ech ter niet onbelangrijk. Hoe de brand ontstaan is, is nog onbekend. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 127 tot 144 vol wassen personen en van 56 tot 64 kinderen. De Koning-Groothertog heeft den heer M. S. Schmolck, vice-president van het Prov. Gerechts hof in Zuid-Holland, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. De spoorweg 's-Gravenhage-Gouda zal heden, 16 April, van regeeringswege worden opgenomen. Om trent de aanmerkingen, door de regeering gemaakt op de voorgenomen dienstregeling, waaraan trou wens voldaan is, hebben de wonderlijkste geruch ten geloopen, als zoude de regeering de Rijnspoor wegmaatschappij gedwarsboomd hebben in haar plan om tusscheu 's-Gravenhage en Gouda een groot aantal treinen te doen loopen. De zaak is deze, dat de regeering, in aanmerking genomen de gesteldheid van den grond, waarover de lijn zich uitstrekt, aan de maatschappij in bedenking gegeven heeft, of het voor den goeden en veili- gen staat van de nieuwe baan wel wenschelijk en geraden was, om terstond, terwijl de spoordijk nog pas gelegd is over den veenachtigen en dras- sigen bodem, haar te belasten met den zwaren last van een zoo groot aantal heen- en weer rij dende treinen. De regeering was van oordeel, dat het voor den weg veiliger was, in den beginne, zoolang hij zijn zetting nog niet geheel verkregen had, iets minder van zijn draag- en weerstands vermogen te vergen, en de maatschappij heeft de juistheid van dit bezwaar toegegeven. (Vad.) De uitslag voor het 2de achttal candidaten van het 1ste gedeelte van het natuurkundig staats examen is als volgt: geheel geslaagd zijn de mi litaire studenten J. C. Gaerthé en J. G. J. Van Oppenraay en de burger candidaat Geluk; 2 mi litaire studenten zijn gedeeltelijk geslaagd; 1 heeft zich teruggetrokken1 zal het examen doen en 1 is afgewezen. Van de deze week dus ge zamenlijk geëxamineerde 16 candidaten zijn toe gelaten 4 militaire studenten, zijnde de heeren Furné, Gaerthé, Holwerda en Van Oppenraay, en 2 burgercandidaten, de heeren Geluk en Ko- perberg. Het examen wordt hervat na Paschen. De heer Keppel-Hesselink deelt in de Arnh. Cl. het volgende mede: Door een vriend opmerkzaam gemaakt, onder zocht ik eenige rijksdaalders, en vond een 15tal kunstig doorboord; waarschijnlijk zijn in de plaats der daaruit gehaalde zilveren, looden ingewan den gebracht. Wij meenen verplicht te zijn, daarop opmerk zaam te maken. Een geacht handelshuis deelt aan de N. H. C. het volgend bericht mede, dat het ontving van een handelsvriend in Petersburg (Virginia) dd. 31 Maart 11.: :.Eenige uwer landslieden zijn allerschandelijkst bedrogen^ door beginsellooze agenten van eene A emigratie-maatschappij. Onze administratie deed i gisteren een poging om 500 Nederlanders te hulp te komen, die in de vijftig mijlen van hier ver wijderde streek Amelia van gebrek omkomen. „Is het niet plicht tegen zulke agenten te waarschuwen?" Door den Minister van Justitie zijn benoemd: tot directeur der cellulaire gevangenis te Am sterdam, de heer O. Dijkman, thans directeur van het huis van burgerlijke en militaire ver zekering te Arnhem, en tot onderdirecteur van de cellulaire gevangenis te Amsterdam, de heer W. Van Dijk, thans eerste bewaarder in dat gesticht. Bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zijn, na afgelegd examen, tot surnu merair benoemd de heerenJ. Braambeek van Oostburg te Zwolle, J. Broersma van Leeuwarden te Leeuwarden, J. P. Van der Bijll van Poortugal te Venlo, A. J. P. Cardinaal van Rotterdam Ie Zutfen, A. J. Van Gelder van Bussum teGelder- malsen, W. Piepers van Franeker te Harlingen, J. Ploeg Jr. van Groningen te Groningen, H. E. Roijen van 's-Gravenhage te Velp, W. L. Van der Sluys van Tilburg te Tilburg, B. Zeilmaker van Sneek te Heerenveen. De gewone audientiën vau den minister van justitie zullen op Woensdag en Donderdag 20 en 21 April aanstaande, niet plaats hebben. Z. M. heeft aan monsignor A. J. Pluym, bisschop van Nicopolis, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van Frans Joseph. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.-recbt- bank te Amersfoort Mr. A. R. Van Bel, thans rech ter in die rechtbank. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw Mr. G. J. C. Schneither, laatstelijk vice-president van het Provinciaal Gerechtshof in Gelderland. Z. M. heeft bepaald, dat de bij art. 21 van het reglement voor de opleiding van de cadets bij het korps mariniers bedoelde commissie tot het afnemen van het examen voor den rang van 2den luit. van de cadets van het derde studiejaar, in dit jaar zal bestaan uit: den kommandant en inspecteur van het korps mariniers, als voorzitterden kapit.-luit. ter zee G. H. Bakker en den kapit. der 1ste klasse bij voorschreven korps J. Gautier, als leden. Z. M. heeft bepaald, dat het kantoor der reg. en dom. voor het derde en vierde kanton van het eerste arrondiss. der Prov. Overljsel, thans gevestigd in de gemeente Vollenhove, hoofdplaats van gemeld derde kanton, met den lsten Juli a.s. zal worden gevestigd in de gemeente Steenwijk, hoofdplaats van genoemd vierde kanton. Amsterdam, 15 April Voor het Prov. Gerechts hof alhier werd heden de zaak behandeld van Agnes V., oud 25 jaren, dienstbode te Haarlem, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal gepleegd door de ongehuwde moeder. Nadat 5 getuigeD gehoord waren en de besch. bij hare erkentenis volhard, doch beweerd had het kind gedurende en dus vóór de geboorte den strot te hebben toegedrukt, requireerde de Adv.-Generaal Jhr. Mr. C. H. Backer hare schuldigverklaring en veroordeeling tot een tuchthuisstraf van 7 jaren. De haar ambtshalve, toegevoegde verdediger Mr. P. Pet beweerde intusschen, dat niet bewezen was dat de dood van het kind door de daad van de beschuldigde was veroorzaakt, daar de her- senberoerte, waaraan het volgens de verklaring der gehoorde deskundigen was gestorven, ook een andere oorzaak konde hebben. Hij vroeg dus hare vrijspraak en concludeerde subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging, op grond dat het feit vóór en niet na de geboorte van het kind geschied zou zijn. Het hof verklaarde haar echter nog heden schuldig aan het haar ten laste gelegde, en veroordeelde haar tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. 's-Gravenhage, 15 April. De 1"« luitenant J. C. Rijnbende is in rang overgeplaatst van het 2d« bij het l'1' regiment huzaren alhier. De minister van marine heeft gedurende eenige dagen de residentie verlaten en zich o. a. naar Terschelling begeven. De directeur van het Kon. kabinet van schil derijen alhier, heeft ter kennis van het publiek gebracht, dat het kabinet, wegens daarin te ver richten werkzaamheden, gedurende eenige dagen van en met den 17den dezer, zal gesloten zijn. De wederopening zal in tijd en wijle worden mede- gedeald. Schiedam, 13 April. In de Raadsvergadering van gisterenavond is besloten tot het definitief overbrengen der Latijnsche school naar de hoogere burgerschool, met de Commissie van Toezicht dier Inrichting als College van Curatoren. Dientenge volge zal op eene jaarwedde van f 1800 een rec tor met den graad van doctor in de letteren worden aangesteld voor het onderwijs in de La tijnsche en Grieksche talen en letterkunde, als mede antiquiteiten, oude geschiedenis en oude aardrijkskunde. Het minerva) of schoolgeld der leerlingen aan deze inrichting, die daarvoor bo vendien onderwijs zullen ontvangen in de levende talen en eenige andere leervakken der hoogere burgerschool, werd bepaald op f 60 'sjaars. Voorts werd in deze zitting besloten een lokaal voor openbare school voor gewoon- en meer uit gebreid lager onderwijs voor jongens, voorberei dingsschool voor het middelbaar onderwijs, op een gedeelte van den tuingrond der Latijnsche school, en tot lokaal voor het onderwijs in de gymnastiek voor de leerlingen der hoogere bur gerschool en voor die der voorbereidende lagere school, te bezigen den zuidelijken vleugel van gemelde Latijnsche school, en het overig gedeelte van dit gebouw te doen dienen als woning voor den hoofdonderwijzer der lagere school. Utricht, 14 April. Het bevel over de genie-en artillerie-troepen, die gedurende de maanden Au gustus en September a. s. in het kamp te Zeist zullen kampeeren, is opgedragen aan den kolonel F. A. T. Delprat, kommandant van het l*'" reg. vestingartillerie. Groningen, 12 April. In de vergadering van het departement Groningen der Nederl. maat schappij ter bevordering van nijverheid, gisteren gehouden, is besloten aan heeren leden der com missie van de in het vorige jaar alhier gehouden tentoonstelling van photographie, aan de leden der jury en den eersten ontwerper er van, prof. Van Hall, eeoe bronzen medaille tot aandenken te schenken van wege het departement. Gemengde Berichten. In het laatste nummer van Fraser's Magaiinc lazen wij een vrij opmerkelijk artikel, dat tot titel voert The cost of a Napoleon", en waarin de schrijver, W. R. G., berekent wat de tegenwoor dige Keizer der Franschen voor Europa en in het bijzonder voor zijn eigen land gedaan heeft, en wat hij aan geld en inenschenlevens gekost heeft aan de wereld. Voor hen, die van de sta tistiek houden en tot wier verbeelding cijfers het best spreken, is dit opstel zeker bijzonder belang rijk, maar het is toch ook de aandacht waardig van lien, die, door ondervinding geleerd, voor statistieke cijfers een soort van eerbiedigen afkeer hebben. De schrijver plaatst de volgende zaken in het credit van Napoleon: Voornamelijk aan hem is de bevrijding van Europa van het Russische overwicht, door middel van den Krim-oorlog, te danken. Hij heeft Italië bevrijd van het Oosten- rijksche juk door den oorlog van 1859; den rijk dom van Frankrijk heeft hij ontzaglijk vermeer derd, zijn handel viermalen en zijn spoorwegnet zevenmalen vergroot; hij heeft voortdurend zijne beste pogingen aangewend, om een innig verbond van vrede met Engeland te behouden en hij heeft een gezonde handelsstaatkunde ingevoerd, terwijl hij de gemeentewegen verbeterd en de boeren in de gelegenheid gesteld heeft hun be spaard geld op veilige wijze uit te leenen. Alles te zamen genomen, heeft de Keizer een vruchtbaarmakenden invloed uitgeoefend (onge veer hetzelfde zou men zeggen van een zak guano; de uitdrukking is niet fraai gekozen). In 's Keizers debet komt het volgende: Hij heeft aanleiding gegeven tot groote verkwisting en buitensporige weelde en door middel van Parijs, heeft hij de geheele wereld met deze ondeugden besmet. De nationale schuld heeft hij verdubbeld, het staande leger heeft hij vergroot, hierdoor ge heel Europa dwingende hetzelfde te doen, en de jaarlijksche uitgaven van het rijk zijn door hem met 250 millioen franken vermeerderd. Europa heeft hij in drie oorlogen gewikkeld, en daardoor heett zijue troonsbeklimming 1,000,000 inenschen levens en 12,500,000,000 franken gekost, terwijl hij bovendien den standaard van staatkundige en sociale zedelijkheid verlaagd heeft, en den harts tocht voor enkel materieele weelde en comfort aangekweekt, heeft welke een der gevaarlijkste verschijnselen is in het Frankrijk onzer dagen. Bij het Fransche ministerie van schoone kun sten zijn volgens de Liberté niet minder dan 260 iegge tweehondenestig verzoekschriften aanhan gig, waarbij vergunning wordt gevraagd om jonge meisjes beneden de 15 jaren in théaters of café- concerts te doen optreden. De tegenwoordige regeering verleent echter slechts hoogst zelden vergunning, vooral niet aan café-concerts. BUITENLAND. Frankrijk. Het ministerie heeft werkelijk de twee leden, die uit het zoogenaamde linkercentrum gekozen waren, en daarmede zonder twijfel een grooten steun in het Wetgevend Lichaam verloren. De ministerieele bladen hebben thans eene moeielijke post: en een artikel in het Jour nal des Dêbats van den bekenden Prévost-Paradol erkent dit ook volmondig. De schrijver, die in tegenstelling van andere medewerkers van dat blad, steeds op'eene ont binding van het Wetg. Lichaam had aangedron gen, wijst er nu op, welke de gevolgen zijn van het niet nemen van dezen maatregel. Het land, zeide men, moest niet in rep en roer gebracht worden door nieuwe verkiezingen, de proef zou op dit oogenblik te gevaarlijk zijn geweest: welnu, een veel gevaarlijker proef zal nu geno men worden, door het volk te doen stemmen over de constitutie. En waarom heeft die stem ming plaats? Op die vraag geeft deze schrijver ten antwoord, dat eigenlijk het denkbeeld eener I .4 tS - i |n 'sc nieuwe constitutie alleen ontstaan is om eene ver andering in de benoeming der maires te brengen. Prévost-Paradol toont verder aan, dat bij een parlementairen regeeringsvorin een dergelijk be- roep op het volk, buiten de wetgevende verga dering om, een onding is. Toch wil hij niet aan nemen, wat zij, die van den beginne af aaD de liberale maatregelen des Keizers met wan- trouwen hebben begroet, beweeren, dat uit dii overblijfsel van de vroegere keizerlijke regeerin; volgt, dat het den Keizer nooit ernst is geweesl met zijne nieuwe constitutie. De keizer, zoo schrijd hij, wil wel degelijk een parlementairen regee ringsvorm invoeren, maar dit neemt niet wegijl dat hij nog altijd blijft hechten aan eenige theo riën van vroeger, en zoo ook aan het plebisciet Dat echter een minister als Ollivier zulk eei maatregel heeft kunnen voorstellen, komt den schrijver ongeloofelijk voor. In den Senaat zijn de discussiën over hel Senatus-Consult aangevangen: verschillende wij zigingen zijn voorgesteld, minder de beginselet betreffende, dan wel tot verduidelijking dienende Onder anderen is er voorgesteld om het Corpi légistatif, daar het nu niet meer de eenige wetl gevende vergadering zal zijn, weder den naair van Chambre des deputes te geven, gelijk voor hei Keizerrijk zijn naam was. Maandag worden di discussiën voortgezet. De heer Segris is tot minister van financier benoemd, en de heeren Ollivier en Maurict Richard zijn ad interim met de portefeuilles vai! buiten landsche zaken en van openbaar onderwij: belast. De linkerzijde heeft met verschillende journs listen, ten huize van den heer Crémieux, eent bijeenkomst gehouden. Daarin zijn 3 besluitei genomen ten opzichte van het plebisciet. In de eerste plaats is besloten om ontkenneni te antwoorden op de vraag betreffende de aan neming der constitutie. Voorts zal men in elk| district een comité organiseeren, om de verwer ping der constitutie te verkrijgen, en ten slotte zullen de afgevaardigden, die tot de linkerzijdt behooren een manifest opstellen om het volk tol deze verwerping aan te sporen. De redactie van de Marseillaise, alzoo de onver zoenlijke republikeinsche partij, heeft zich op deze] bijeenkomst teruggetrokken. De Siècle behelst reeds een heftig artikel oi de verwerping der constitutie aan te raden. Engeland. De minister van financiën Lowe heeft dit jea fenaie de kroon gezet op zijn werk. Hij heeft voor Iv Mme' volgende jaar weder eene vermindering d belastingen voorgedragen, zoodat de incometi van zoo laag zal zijn, als tot nu toe het geval wa k°ofd Niet onbelangrijk zijn de getallen, gelijk hij in zijn speech mededeelde. De uitgaven zijn a seHutl volgt in ronde cijfers: rente der staatsschuld 2Sl.;lJa^e' millioen, oorlog en marine 22 m., binnenl. zakejj^ tei mei ard id n |rich et »er acht Irhei Lie, tdaai Lier Itreu Vati Ot n »n ai el Lh attre ram kndh p mi jeerd ferga Naa let 1 pid atve |elsel tra, [oor emee 1st g pie «08 asten let o| piich lure Ier por löra ech Ln d ft aar fuden aan, er op liikei pgpui B- iel 'ie w inen [de 'oest |e mil '"istp 10 m., financiën 5 m., packetdienst 1 m., dl telegraaf 360.000 pd. st. De uitgaven te zatnei bedragen 67,113,000 p- st. De inkomsten zijn volgt verdeeld: inkomende rechten 21% m., accijn zen 21^ m., zegel 814 m., incometax 7% m andere belastingen 2in., posterijen 5 m., tele grafen 675,000, kroondomeinen 385,000, verschil lende ontvangsten 3 m. Het totaal bedraap 71,450,000 pd. st. Dit overschot wordt gebruik voor de afschaffing of vermindering van enkelt belastingen. Het porto voor dagbladen benedei zeker gewicht (8 Eng. oneen) wordt op de heil gebracht, de suikerbelasting wordt op de helf gebracht, en enkele andere belastingen wordet geheel afgeschaft. Amerika. De sinds jaren gewoed hebbende oorlog tui schen tnsschen Paraguay en Brazilië is ten slotte geëindigd, en de dictator Lopez is gevallen. Zijl dood is een ware zegen voor het land. In he nauw gebracht door de Brazilianen, en tervvij zijn leger geheel verslagen was, wilde hij zie! niet overgeven, maar verkoos den dood, en vie door het staal van den vijand. Zijn geheele voll heeft hij door zijnen voortdurenden tegenstaul tegen Brazilië geruïneerd; TELEGRAMMEN. Hrencn, 15 April. De Abendposl tracht aan te toonen, dat het voorloopig ministerie in eene moei lijke positie verkeert. Het blad betreurt dat t' niet dadelijk voor elk departement een ministe is benoemd, en dringt aan op eene spoedige aai vulling van het kabinet, in het belang voor» van het Duitsch nationaal element. Milaan, 14 April. Naar men verneemt heeft A heer Sella zijn ontslag aangevraagd als gevolt van de hem vijandige houding van den Sens!' HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 15 April. Koffie. In Maatschappij-koffie was de omganl zeer gering in afwachting der veiling op 20 dez« bestaande uit 92,400 balen. Bij particulieren w* de omzet tamelijk uitgebreid en werden tot vast doch geheime prijzen verkocht 1157 balen VV.-I per Herman De lluytcr, 800 balen Rio per Nanned'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2