Z I S Het Concilie heeft eindelijk een der schemata, dat de fide (van het geloof); aangenomen. Men weet hoe de welsprekende bisschop Strostnayer bij de beraadslagingen over deze leerstelling opkwam tegen de bepalingen, waarbij het protestantismus als de moeder van atheïsme en pantheïsme ver oordeeld werd. De bisschop verwekte hierdoor zooveel ergernis, dat hij als het ware van den kansel verjaagd werd, onder het uiten van tal rijke bedreigingen. Niettemin had dit ten gevolge dat er eenige wijzigingen in het schema werdeD gebracht, en aan die concessiën aan de minder heid is bet toe te schrijven dat de Vaders zich bijna eenstemmig voor het eerste hooldstuk ver klaard hebben. De bedoeling aau Frankrijk toegeschreven om, wanneer Rome niet aan de miuderheid toegeeft, zijne troepen terug te nemen, blijkt niet bestaan te hebben. De pas geboren prinses van Napels op wie de Bourbons hunne hoop hadden gevestigd, is overleden. De Senaat in Rnmenlë, die gewoon is iederen vooruitgang tegen te houden, heeft andermaal het hoogst onpractische besluit genomen, waarbij de door de regeering voorgestelde verhooging der grondbelasting is verworpen; het ministeria Golesco, dat niet weet hoe nu uit de finantieele moeilijkheden te geraken, is blijkens de laatste telegrammen afgetreden. Aan het Noorden wordt uit Leiden geschreven: „Leiden juich! Zijne IJdelheid P. Regout heeft aan de bibliotheek onzer Hoogeschool ten ge schenke aangeboden: een afdruk van zijne speech op 17 Nov. tot 800 oud-krijgers in de zaal der Vereeniging, een afdruk van de toasten door hem uitgebracht op het banket door Prins Frederik 400 genoodigden aangeboden, een afbeelding van diverse ridderorden, die de borst van Z. IJ. ver sieren, eene prachtige photographie van het mo nument en een dito van Z. IJ. zelve in het cos- tuum van ridder vau den H. Gregorius. Als hij het geld, dat hij voor al die prullen heeft uitgegeven, cadeau had gedaan aan de mi litaire invalieden-huizen te Leiden en te Bron beek had bij zeer zeker meer aanspraak kunnen maken op de dankbaarheid van het nageslacht." In verscheidene dagbladen werd dezer dagen vermeld, dat in een café chantant te 's-Hage een heer te paard was binnengekomen. Iets derge lijks vond gisteren in den sigarenwinkel van den heer Sperna Weiland, om den hoek van deWa- tersteeg alhier, plaats. Was het eerste geval slechts een grap van den bekenden koffiehuishouder M. in de Wagenstraat te 's-Hage, en ging dit zoo bedaard mogelijk toe, in het laatste geval koos een hollend paard met het rijtuig waaraan het gespannen was, den weg door de winkeldeur. Of het aan onvoorzichtigheid van den koetsier was toe te schrijven, is moeilijk uit te maken, maar men heeft wel opgemerkt dat de passagiers eenige remplapanten waren, die een feestelijk gebruik van hun handgeld maakten. De winkelier moet nog al eenige schade gele den hebben. In de vergadering vau de Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling letterkunde, van 11 April 11., werd gelezen een verslag der commissie voor het charterboek over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. De commissie heeft de kopij van twee afleveringen van het tweede deel grootendeels gereed gemaakt. De uitgevers heb ben de eerste aflevering juist doen verschijnen, die 279 oorkonden, loopende van het jaar 1256 tot 1274, bevat. De tweede aflevering is ter perse. Vervolgens spreekt de heer Leemans over ge lukkige en ongelukkige dagen bij de oude Egyp- tenaren. Hij loont aan dat verscheidene hierati- sche en demolischehandschriften tan hel Museum van Oudheden te Leiden daarover veel merk waardigs leereu, vooral ook de kalenders, van welke een onlangs door het lid der academie, den heer V. Chabas, is vertaald uit een papyrus van het Britsch Museum. De spreker wijst tevens op het gewicht der kalenders en der thauina- turgische schriften voor de kennis der Egyptische godsdienstleer Het gesprokene geeft aauleiding tot opmerkin gen en vragen aau de heeren Moll, Francken en Boot. Sedert de laatste opgaaf zijn bij de commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst ingekomenvan den minister van binnen- landsche zaken, een photogram van de ontgra ven poort en stadsmuur van het bastion St.-Maar- ten te Wijk; van den burgemeester van Kessel, in Limburg, bericht over de slooping van de oude kerk in die gemeente; tan Mr. C. li. B. Boot, te Oud-Beierland, eene op zijn verzoek vervaar digde teekening van een ouden eikenhouten schoor steenmantel in de hofstede het Paradijs, onder die gemeente, en beschrijving van twee daarop uitgebeitelde geslachtwapens. Na deze opgave gaat de gewone vergadering over in eene buitengewone. woordige zitting van de Staten Generaal, zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer. Met de Indische mail is te Londen een briet aangekomen, waarin de laatste berichten over Dr. Livingstone en de eholera-epidemie in Zuid- Afrika vervat zijn. De brief is door Dr. Kirk, Engelsch vertegenwoordiger te Zanzibar, uit Bombay aan de regeering gericht en gedagtee- kend van den 6d« Februari 11. Hij schrijft daarin, dat de cholera nog altijd te Zanzibar heerscht en vele menschenoffers eischt. De heer Kirk geeft vervolgens eene vertaling van een schrijven van de inboorlingen, die met het vervoer van de door Livingstoue bestelde goederen naar Udschid- schi belast zijn en waaruit blijkt, dat de cholera zich meer landwaarts verspreidt. Eene groote, van Napanweze aangekomen karavaan met elpenbeen bevracht, werd door deze ziekte aangetast. Dr. Kirk had het voornemen otn manschappen naar Udschidsc.hi te zenden ten einde Livingstone bij zijn ondernemingen behulpzaam te zijn, maar moest daarvan voorloopig alzien omdat de epidemie nog altijd hevig in die streken woedt. Uit het Birzalaud en Gazembe is bericht ontvangen, dat de bevolking van Usgara hevig door de cholera geteisterd wordt; zij had Uzori echter nog niet bereikt. Te Ouwa stierven dagelijks 200 inenschen. Dr. Kirk waarschuwt ernstig de oorlogschepen voor het gevaar, dat de ongeionde kuststreken en hel in nemen van vrachten in die streken aanbieden. De Roti. Cl., niet te verwarren met de Nieuwe Rolterdamsche Courant, deelt mede, dat binnenkort te Rotterdam een weekblad zal verschijnen onder den naam de Tien geboden, gewijd aan kerk en staat (I), dat zich uitsluitend ten doel stelt een over zicht te geven van de preeken, die des Zondags in de kerken gehouden worden. De Fransche tolk te Jerusalem, de heer Cle- mont-Ganueau, heeft eene ontdekking gedaan, die alleszins van belang te achten is voor de jood- sche historie. Ten oosten van de Doode-Zee, in het land der Moabieten, heeft hij gevonden een bazalt-zuil, waarop eene inscriptie van ruim der tig regels in Phoenitische. karakters, welker vorm ouder is dan een der tot nog toe bekende. De eerste regel vangt aan met: „lk Mcsha, de zoon van Chamos." Chamos of Kamos, was koning der Moabieten en tijdgenoot van Elisa en Jehosapliat of Josaphat, koning in Juda en van Achab, Ahazia en Jeharam of Joram, koningen van Israël. Het opschrift vermeldt de twisten van Mesha met de koningen van Israël en noemt de steden, door Mesha gebouwd op, benevens de teuipëls door hem aan den god van Chamos gewijd. Het monument dagteekent uit de negende eeuw vóór Christus en uit de eerste na Salomo, en der halve ongeveer twee eeuwen ouder dan de Sar- cophaag van den koning van Sion, Echmonuazar. Een afschrift met eene begeleidende memorie is aan de Académie des Inscriptions gezonden men verwacht er spoedig de uitgave van in druk. Bij Kon. besluit van 11 dezer is op verlangen der Italiaanscbe regeering eene commissie benoemd om de behulpzame hand te bieden aan de Nederlandsche inzenders voor de internationale maritieme tentoon stelling, welke van I September tot 30 November dezes jaars te Napels zal worden gehouden, en tevens de Nederlandsche regeering bij die tentoonstelling en het daarmede verbonden congres te vertegenwoor digen. Tot leden van die commissie zijn benoemd de heeren: W. A. Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam, als voor zitter; Joan Muller, lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam; H. T. Groen van Waarder, scheepsbouwmeester te Amsterdam; J. P. Dudok van Heel, te Amsterdam, chef van de Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen aldaar; A. Roland Holst, chef vau eene stoomtouw- slagerij te AmsterdamW. F. A. Beyerinck, direc teur ingenieur van de fabriek //de Atlas" te Amster dam C. F. Van Berckel, lid van het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen, te Delft; H. Kerdijk, koopman te Rotterdam; Dr. P. Pincoffs, te Napels; J. 11 udig, lid van den gemeen teraad en consul van Italië te Rotterdam, als se cretaris. Bij Zijner Majesteit» besluit vau 8 April jl., n°. 20, is de heer L Hoyack erkend en toegelaten als consul van den Noord Duitscheo Bond te Amsterdam, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. Wij vernemen dat de heer Mr. G. A. Fokker het voornemen heeft, bij het eindigen der tegen Amsterdam, 13 April. Door het comité der Vereeniging het lioode Kruis alhier is de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Welke voorbereidende maatregelen zouden, bij het bezetten en verdedi gen van de Ainsterdainsche linie, voor het ver zorgen van zieken en gewonden genomen moe ten worden? Welk materieel en hoedanig geor ganiseerd personeel zou er beschikbaar moeten zijn, om aan de gewonden en de zieken eene doelmatige verpleging te verzekeren?" De antwoorden moeten vóór 1 Jan. 1871 inge zonden worden. De steller van het best gekeurde antwoord kan, naar verkiezing óf over de soin van 7200 óf over eene medaille van die waarde beschikken, maar staat, daarbij aan het comité zijn kopijrecht, af. Gisterenavond is in de vergadering van de Maatschappij voor den Werkenden Stand opgericht eene afdeeling kosthuis, ten doel hebbende den werkman tegen geringen prijs, goed middag-, ochtend-, avond-eten en nachtverblijf te verschaf fen. Tevens is het algemeen bestuur gemachtigd eene leening te sluiten a f 25,000 rentend4 pCt. Naar men meldt is deze leening reeds voor 4/5 geplaatst Dezer dagen is per Jan Pieterszoon Koen, kapit. C. Huijser van Reenen, reederij van de heeren Boissevain en C0., alhier, van Pasoeroean aangebracht als geschenk voor Natura Artis Ma- gistra een prachtige pantertijger met baar jong afkomstig uit het Solo-district van Java. Als een zeldzaamheid kan medegedeeld worden, dat het jong slechts weinige dagen oud was toen het aan boord kwam en dus de grootste zorg vereischte; gedurende, de eerste helft van de reis was het zoo mak, dat het nu en dan los rondliep op het dek, steeds uit. de hand at en de grootste gehecht heid aan den gezagvoerder betooude. De zorg, welke de moeder voor haar jong besteed heeft, voornamelijk in slecht weder, moet bewonderens waardig geweest zijn. Het is voornamelijk toe te schrijven aan de trouwe zorg, aan boord betoond, dat onze zoölogische tuin weder een paar tijgers rijker is geworden. Bekend is het toch, dat het tneerendeel der verzonden tijgers op reis van Java naar Nederland sterven. Dank zij de medewerking van eenige der aanzienlijkste firma's te dezer stede, zullen binnen zeer weinige weken, aan het stedelijk bestuur, uitgewerkte plannen en teekeningen woi'den ingediend, betreffende de vereeniging van beurs en centraahelegraafstation. Met betrekkelijk ge ringe kosten kan het tegenwoordige gebouw daar voor worden geschikt gemaakt en dan daaraan tevens worden toegevoegd een aantal lokalen en inrichtingen, die, ofschoon zij aan eene werkelijk goede, beurs niet kunnen worden gemist, aan de onze geheel ontbreken. Arnhem, 13 April. Het kiescollege der Neder- duitsch-IIervormde gemeente alhier, heeft in zijne vergadering van 12 dezer, ter voorziening in de vacature, door het vertrek van Dr. P. D. Schouw Sandvoort ontstaan, het navolgende twaalftal pre dikanten samengesteld P. Van Son, te Warmond; K. F. Creutzberg, te Maarsen; Dr. A. Van der Flier, te Eemnes- Binnen; J. H. Guldenarm, te Oostveen; G. Swaan, te Eemnes-BuitenW. Vliegenthart, te Vreeland; Dr. J. A. Gerth van Wijk, te Kampen J. H. J. De Wolff, te Dalfsen; M. J. Van Maas dijk, te Haarlem; N. Osti, te Hattem; J. J. Ippius Fockens, te Beest; J. C. De Vijver, te Scheveningen. Hoogkëppel, 12 April. De afdeeling Doesburg der Geldersche Maatschappij van Landbouw, hield gisteren te Hammelo, in deze gemeente, eene interessante vergadering. De heer E. G. Planten, burgemeester van Steenderen, sedert 25 jaren voorzitter der afdeeling, was, op zijn verzoek, bij aftreding benoemd tot onder-voorzitter, in plaats van den heer E G. A. baron Van Pal- landt, welkeu het voorzitterschap werd opgedra gen. De afdeeling, den heer Planten een duur zaam blijk van hulde willende, aanbieden, over handigde den jubilaris een prachtige zilveren medaille met inscriptie. Menig hartelijk gespro ken woord, zoo door den aftredenden als nieu wen voorzitter, getuigde van warme belang stelling. Utrecht, 13 April. Gisterenavond werd alhier eene gecombineerde vergadering gehouden van al de vier sectiën van de vereeniging tot verbe tering der volksgezondheid, onder voorzitterschap van Prof. M. Hoek. Dr. Overbeek de Meijer gaf een overzicht van de verschillende, systemen van rioolstelsel en schet ste achtereenvolgens: 1°. Het zoogen. système libre, 2'. het puttenstelsel, 3°. het spoelstelsel, 4°. het ton nenstelsel (fosses mobiles) en 5°. het systeem van Liernur en de wijziging van Swens. Bij het Liernur-sgsteem werd langer stilgestaanspr. gaf eene berekening, hoeveel de aanleg voor de ge- heele stad Utrecht zoude eischen, en wat de gevolgen eener dergelijke exploitatie zouden zijn. Hij beval dit ten warmste aau. Dr. Snellen wees er op, dat het système hbre, hetgeen geen eigenlijk systeem is, maar waarbij het vuil op den weg en in de grachten vrij uit loopt, hier te Utrecht nog zeer algemeene toe passing vindt. Langs de grachten ziet men van elk huis de riolen aan den waterkant uitmonden, bijna nergens geheel onder water, zoodat de lucht vrijen toegang tot den rioolinhoud heeft. Boven dien ziet men aan de grensmuren vau de werven een aantal van uitmondingen, waardoor het grond water over de werf wordt uitgestort. Van deze uitmondingen zijn er aan de gezamenlijke grach ten van onze stad meer dan duizend. Vele zijn blijkbaar in verbinding gebracht met lozingen van menage-water en ander vuil. Dit loopt langs de werftnuren en vormt plassen aan de werven een belangrijk middel 0111 de lucht voor de gezond heid schadelijk te maken, hetgeen hier zijn invloed ruimschoots heeft doen kennen. Na eene belangrijke, discussie werden de vol gende besluiten door de vergadering aange nomen 1". De vergadering verklaart dat de toestand der riolen te Utrecht geheel onhoudbaar gewor den, dat eene ingrijpende verbetering onvermij delijk is. 2". De vereeniging zal bij het stedelijk bestuur aandringen op zoodanige verbetering, en veVzojl ken, dat er een proef genomen worde met lie] stelsel van Lieruur. Op voorstel van den heer Hubrecht. werd nq aangenomen op het voorstel aan het gemeenliH bestuur zoo spoedig mogelijk te doen volgen eelt uitgewerkt plan van aanleg voor de proef mef het Liernur-sgsteem. Er werd opgemerkt, dat deze laatste arbei] geen waarborg zal geven, dat dit belang hie] door te spoediger door het gemeentebestuur behartigd worden; zooals, helaas, gebleken is In het plau tot de verbetering van wijk C, tot weltl uitwerking ook de vereeniging medewerkte, mail waarvan de behandeling sedert ongeveer een ja dn van vergadering tot vergadering door den gT meenteraad is verschoven. Nadat de voorzitter eene mededeeling gedat I had omtrent een daargesteld verband tusschendL gezondheidscommissie en deze vereeniging, kwaiBD ter tafel eene missive van de cholera-eommissi .een waarbij gevraagd wordt, welke preventieve maa ove regelen door de vereeniging aan de. cholera-cocBg' missie worden aanbevolen met het oog op dreigende nadering eener nieuwe cholera-epid mie. Er is besloten deze belangrijke vraag in c afzonderlijke sectiën te behandelen; terwijl h bestuur daarvan een rapport zal opmaken t zoo spoedig mogelijk aan de cholera-cötniniss toezenden. Middelburg, 12 April. Het provinciaal gerecht hof in Zeeland heeft gisteren het volgende arre in hooger beroep uitgesproken Adriaan Kieboom, oud 45 jaren, schipper e koopman, wonende te 's-Heer-Arendskerke - beklaagd ter zake dat hij in den loop van ht jaar 1869 zich bedrieglijk heeft doen ter hat stellen f22.50, door valschelijk in betaling te gt ven een coupon der Nederlansche Rijnspoorwej maatschappij N°. 4374, verschenen 1 Novembf 1860, welke hij wist dat verjaard was en aki geene waarde meer had, was bij vonnis di arrondissemenls-rechtbank te Goes, dd. 24 Janua jl., schuldig verklaard aan bedrieglijke oplic ting, door, met gebruikmaking van bedrieglijk middelen aan het bestaan van een nietbestaan vermogen te doen gelooven, zich gelden te dof afgeven, en langs dien weg zich bedrieglijk mee ter te maken van een deel van eens anders ber tmgen, en te dier zake, onder aanneming v: verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eei cellulaire gevangenisstraf vao éene maand en de kosten van het rechtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officii van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het i bovengemeld vonnis vernietigd en verklaard het feit, aan den beklaagde ten laste gelegd, n misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding levert, en hem te dier zake ontslagen van rechtsvervolging, de kosten in beide iustantiëu vallen te dragen door den staat, en wel op d gronden: dat eeD coupon van rente eeDer schu| bekentenis geen circuleerend betaalmiddel is, slechts eene aanwijzing wanneer en waar uitgedrukte geldsom kan ontvangen worden ;t verder aan een coupon betaalbaar gesteld oj November 1860, in 1869 niet alle waarde fc ontzegd worden, zoolang de betaling daarvan n gevraagd is aan en geweigerd door de person ot kantoren ter betaling aangewezenvermitsl steeds van den wil des schuldenaars alléén bl al hangen of hij de verjaring zal inroepen als in del om zich van de verbintenis te bevrijden, een middel dat de rechter zelf niet ambtshal mag toepassen; dat eindelijk het in betaling, ven van zoogenaamd verjaarde coupons, scho die uit den aard der zaak slechts eene onzeke van den wil des schuldenaars afhankelijke waai hebben, zelfs inet de wetenschap dat de betali op grond der verjaring kan geweigerd word en met de oneerlijke bedoeling om het gev; der niet voldoening door een ander te latend gen, op zich zeten zonder meer niet zoodaü manoeuvre frauduleuse oplevert, als wordt gevord om het zich ter hand doen stellen van geld die coupons onder het gebruik der strafwet doen vallen. Gemengde Berichten. Een moord te Rotterdam. Op den 3de" Mei I860 werd door het Prot ciaal Gerechtshof van Zuid-Holland, met bert ging van een vonnis van de Arrondissetnii Rechtbank te Rotterdam, een lSjarig jongel ter zake van „eenvoudigeu diefstal" tot ge» genisstraf voor den tijd van éen jaar veroordet Zes jaren waren verloopen, sinds hij uit de t ker ontslagen was, toen diezelfde persoon aui maal zich vergreep, en, ter zake van het ine' willig toebrengen van slagen en stooten, vert deeld werd tot 15 dagen gevangenisstraf, in zame opsluiting te ondergaan. Thans zal deze persoon op Donderdag den April a. s., des morgens te 10 uren, wede" voor het. Provinciaal Gerechtshof verschijnen schuldigd van moedwilligen doodslag, voort gaan, vergezeld of gevolgd door eenvoud'! diefstal. Het is Hendrik Strieker, die te Ro' dam een 80-jarige jufvrouw had vermoord reeds in handen der justitie was. reu Rk pi..: Ben In Jevi Jntl led len kor Ier ■vel nier ■ve litie due Lof* ■vei I E Ikui

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2