de diplomatie kunnen leiden,Die commissie j t onderscheidene zittingen en hoort vele des- j digen. Tusschenbeide ontbreekt het bij zulke ooren niet aan warme en excentrieke episo- Zoo was in de laatste zitting der commissie harer leden niet van zijn stuk af te brengen, te onderzoeken welke personen de Britsche ,nt te Parijs, lord Lyons, aan zijn tafel noo- De secretaris van staat bij het departement an buitenlandsche zaken, wien bij zijn verhoor el vraag werd gedaan, was van meening dat ezant daarin volkomen vrij was, daar er voorschriften op dit stuk bestondenhet ,k van zelf dat lord Lyons niet met zijn akker of slachter zou aanzitten. Over dit ant- rd was interpellaut, de heer Ryland, eenigszins velig en merkte op, dat de gezant te veel at, dat de bakker en slachter tot de inkom- bijdragen, waaruit zijn bezoldiging betaald dt. De secretaris antwoordde, dat de heer land evenmin zijn bakker en slachter tot en zou toelaten, hoewel het toch wel kon zijn deze medegewerkt hadden om hem in het 'ement te brengen. De heer Ryland zweeg, drong niet langer aan om de dischgenooten lord Lyons te hooren noemen. en vreeselijke gebeurtenis heeft te Djezaïs- ihau in de gevangenis van Smyrna plaats gehad. >e gevangenen, ongeveer 200 in getal en voor het rendeel bestaande uit sluipmoordenaars en ikroovers, zoowel de reeds veroordeelde als zij zich in voorarrest bevonden, vormden het plan te ontsnappen. Om dit ten uitvoer te leggen, lesten zij óf de waakzaamheid van de bewaar- s verschalken, hetgeen onmogelijk was, öf ze moorden. Tot dit laatste werd besloten. Op oogenblik dat de bewakers zich in de gangen toonden en hunne werkzaamheden verrichtten, btten de boosdoeners den tijd gekomen voor [u helsch plan. Onverwacht wierpen zij zich hen en doodden er eenige, terwijl andere, Idat zij door de boeven van hunr.e wapens be- fd waren, in een der cellen werden opge ien. Vervolgens begaven zij zich naar de deur |r gevangenis, die zij trachtten open te breken, lukkig was hun plan zoo goed overlegd, dat t den gouverneur bij tijds was ter ooren geko- n. Hij nam dadelijk de noodige maatregelen den voortgang van het geweld te stuiten, het oogenblik dat de deur bezweek onder de woedende pogingen der boeven, verschenen troepen op de plaats voor de gevangenis. Eene nmatie van den bevelhebber om zich over te |ven, beantwoordden zij met een hevig schroot- [ur en door het gooien met steenen en andere irwerpen. Een luitenant en tien gendarmen weiden ernstig gewond. Na eene tweede sommatie, die even vruchteloos als de eerste was, besloot kommandant geweld met geweld te keeren er werd op de wederspannigen gevuurd, ge- lgd door een uitval met de bloote sabel. n verwoedende strijd volgde nu tusschen de troepen en de booswichten, waarvan eenige die nog in de gevangenis waren gebleven, uit de vensters van de hoogste verdieping op de sol- laten vuurden, en lien met kokend water be goten. Eindelijk, nadat zoowel van de eene als I in de andere zijde veel bloed vergoten was, lioesten de gevangenen het onderspit delven In gaven zich over. Vier hunner waren gedood In drie andere doodelijk gekwetst. De weder- I pannigsten werden goed geboeid aan boord van I en fregat gebracht. Een onderzoek naar de oor |aak van dit bloedig voorval is reeds aange- angen. Den 17(,e' Febr. werd het rijtuig van Dr. H lip Singoijoedan aangerand door 3 Eur. soldaten, Jvaarvan een dreigde den koetsier van den bok e zullen scheuren. Gelukkig was de politie in lie nabijheid en kon zij tusschen beiden komen, >tu geweld te verhoeden. Een dier militairen, livien waarschijnlijk de bekende kabinets-missive 'an den legerkommandant door het hoofd speelde, rondde de aanranding op het motief: «Ik ben soldaat mijnheer en daar moet men meer respect voor hebben dan voor een burger." BUITENLAND. Franlirijli. Uit den stroom van officieuze berichten en eruchten, kan men thans, hoewel het officieele orakel nog niet gesproken heeft, als zeker be schouwen dat de heer Buffet, minister van finan ciën, stellig zijn ontslag heeft ingediend en beko men. Zijn verzoek om ontslag moet hij vergezeld hebben doen gaan van eene kathegorische ver klaring, dat hij zich niet kon vereenigen met het senatus-consult, bijaldien de bepalingen in artikel vijf vervat, die aan den Keizer het recht verlee- nen beroepen op het volk te doen, zonder toe stemming van de wetgevende macht, gehandhaafd werden. De Keizer heeft aan dezen wensch, ofschoon 't die ook is van het liberale Frankrijk, niet willen toegeven. Hoe hem ook voor oogen is gehouden dat dit stelsel slechts dan in een parle mentaire!) regeeringsvorm past, wanneer de wet gevende macht daarin gekend wordt, niets ver mocht hem van zijn wil, waarin hij door Rouher en zijn aanhang gesterkt wordt, af te brengen. Ofschoon nu verzekerd wordt dat de crisis met j de aftreding van den heer Buffet zal geëindigd zijn en de overige ministers vast aaneengesloten staan, ligt het voor de hand dat men daaromtrent alle zekerheid mist. De heer Buffet was vóór zijn ministerschap een van de bekwaamste hoofden van het linkercentrum, de meerderheid van de 116 afgevaardigden die in het vorig jaar den Keizer de noodzakelijkheid van liberale hervor mingen met gunstigen uitslag betoogd hebben. Al keert de heer Buffet nu niet in het Wetge vend Lichaam terug, zoo zullen waarschijnlijk zijn politieke vrienden geenszins gezind zijn het ministerie, waaruit nu de ongeveinsde vertegen woordiger van hun richting is getreden, te blijven steunen. Men kan er nu reeds de sporen van waarnemen in de organen dezer partij. De Francais o. a. geeft aan de staatslieden, die in het ministerie zitting hebben en die het tot de geestverwanten van het linkercentrum rekent, den raad 't voor beeld van den heer Buffet te volgen en verwijt den heer Ollivier dat hij zijn ambtgenooten, die getrouw willen blijven aan het vooropgezet pro gramma, afvalt. Voegt men daar nu bij dat er nog altijd sprake is dat ook leden van het kabinet, die tot het rechter-centrum behoorden, zullen aftreden, dan kon het wel eens gebeuren, dat, wanneer Ollivier zich vau nieuwe ambtgenooten omringde, de beide centrums zich bij de uiterste of radicale linkerzijde aansloten en dan is het minder denkbaar dat hij zulke schitterende par lementaire zegepralen zal behalen als in den laatsten tijd meermaleu het geval was. De correctioneele rechtbank te Antun deed Zaterdag uitspraak in de zaak van de werklie den, die bij de werkstakingen te Creuzot in hechtenis waren genomen. Het vonnis viel zeer streng uit. Een arbeider werd tot drie jaren, vijf tot twee jaren, drie tot dertien maanden, acht tot zes maanden, vier tot drie maanden en een tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Bij de revue, die Vrijdag 11. op het champ de Mars plaats had, viel het volgende voor: Op het oogenblik dat de Keizer de troepen voorbij reed, liep een man op hem aan, die uitriep „Naar Cayenne! Naar Cayenne!" De man, die zeer armoedig gekleed was, werd dadelijk ge grepen en naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Men vond bij hem een zak met 1100 fr., drie obligation van de nationale schuld die 30,000 fr. rente vertegenwoordigden, en een dolk. Bij eene huiszoeking in zijn woning vond men, twee sabels, vijf lansen, twee revolvers, dertien knodsen, vijftien dolken, zes bajonetten en acht degenstokken. Bovendien ontdekte men 60,000 franken aan goudgeld. Naar de rechtvaardiging van zijn gedrag gevraagd, antwoordde hij: dat de uitroep van de troepen„leve de Keizer", hem in geestdrift had doen ontvlammen en dat zijne daad de uiting was van zijne vaderlands liefde. In een dezer dagen gehouden, talrijk bezochte vergadering van studenten der medische school te Parijs is besloten otn te protesteeren tegen de sluiting dier school; voorts om de handelwijze van den heer Tardieu af te keuren en op diens ontslag als hoogleeraar aan te dringen. In een volgende vergadering zal beraadslaagd worden over de middelen, oin tot de verwezenlijking van het beoogde doel te geraken. Eng-elancl. Londen, 9 April. Gladstones wensch, om de Iersche Landbill nog vóór Paschen af te doen, is niet vervuld. Gelijk de vorige dagen, kwam het Lagerhuis ook in hare ochtendzitting van heden weinig vooruit. Het gold weder de quaestie nopens het stellen van grenzen voor bepalingen der bill, die uitzonderingen toestaan voor het vrije recht van contract tusschen landheer en pachter. Het kwam niet alleen tot geen beslis sing, maar tal van amendementen werden voor de latere discussie aangekondigd. Daaraan was het toe te schrijven dat ten slotte de zitting tot 28 April werd verdaagd. De bisschop Stroszmayer schijnt op het concilie in zijn verzet tegen het drijven der Roomsche curie, bijgestaan te worden door de Amerikaan sclie bisschoppen. Althans aan de Pall Mall Gaielte wordt uit Rome geschreven, dat een Amerikaan in nog heftiger bewoordingen als Stroszmayer, bij de debatten over het Schema de Fide, het protestantism us verdedigde. De pauselijke partij bleef kalm en bedaard, en de Amerikaan werd niet in de rede gevallen of tot de orde geroepen, volgens den correspondent op hoog bevel, daar het tegen Stroszmayer opgestoken tumult zeer kwaad opgenomen was. Tevens wordt de belan rijke omstandigheid medegedeeld, dat een groot deel van de bisschoppen, die voor het bovenbe doeld dogma gestemd hebben, daartoe eerst zijn overgegaan, nadat de vervloekingen van al wat maar protestant was of het protestantismus be trof, geschrapt was. Volgens een officieel verslag bedroeg de natio nale schuld van Engeland op 31 Maart 11., het eind van het finantieele jaar 1869/70, 801,406,563 pd. sterl. of f9,616,878,756. De Dublin Mail meldt, dat de Lord-luitenant (on derkoning) van Ierland, graaf Spencer, na Paschen eervol uit die betrekking zal ontslagen worden. Als zijn opvolger noemt het blad den tegenwoor- digen eersten secretaris voor Ierland, Chisester Fortescue, die daartoe tot Pair zou verheven worden. Vrijdag is te Londen eene meeting gehouden, door Prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein gepresideerd, om te beraadslagen over de te ne men maatregelen, om de schoone kunsten te ver tegenwoordigen op de jaarlijksche internationale tentoonstellingen van nijverheid. De eerste dier tentoonstellingen zal plaats hebben in het vol gende jaar. De prins wees vooral op de wen- schelijkheid der zaak in 't belang van den smaak en het kunstgevoel der industrieelen, die daar door tot hooger trap der volmaking zouden wor den gebracht. Kolonel Scott deelde mede, dat de tentoonstellings-commissie van 1851 bereid was al de kosten van deze reeks tentoonstellingen op zich te nemen en de winsten, die zij zouden op leveren, aan te wenden tot bevordering van kunst en industrie. De bekende R.-Kath. theoloog Dr. Newman (die vroeger protestant was) heeft een open brief aan den R.-K. bisschop van Birmingham geschre ven, waarin hij zich tegen de onfeilbaarverkla ring van den paus uitspreekt. Hij vreest, dat hij, als het concilie op den ingeslagen weg voortgaat, stellingen te verdedigen zal hebben, die wel niet tegen zijn eigen oordeel aandruischen, maar mis schien moeilijk tegenover de feiten der geschie denis vol te houden zijn. Ook zou de onfeilbaar verklaring voor alle schandalen uit de geschiedenis der pausen nieuwe belangstelling opwekken en de Anglikanen er van afschrikken, om zich met de R.-K. te verzoenen. Spanj e. Daar de sterkte der troepen thans te Catalonië vereenigd op 87 bataljon geschat kan worden, kan de opstand in de omstreken van Barcelona niet meer van langen duur zijn. Volgens telegra- phische berichten is dan ook van hardnekkigen tegenstand afgezien. De generaal Baldrich trok Donderdag de stad Sabadell binnen, waarop de oproermakers, die het stadhuis bemachtigd had den en van daaruit op de vrijwilligers vuurden, ijlings de vlucht namen. De opstandelingen zijn in de richting van Garcia en Elot teruggetrokken. Zaterdag tastte de generaal Gaminde de barikades van de opstandelingen te Barcelona aan. Binnen korten tijd had hij die bemachtigd, en nam, zonder groote verliezen te hebben geleden, de stad in. Het dankadres van de Cortes op het telegram dat de rust te Cuba geheel hersteld is, luidt al dus: „De constitueerende Cortes verklaren, dat zij met levendig genoegen en groote geestdrift de berichten ontvangen hebben, door den Min. van Koloniën overgelegd, en dat zoowel de op perbevelhebber als de land- en zeemacht en de vrijwilligers van Cuba, het vaderland gewichtige diensten hebben bewezen." Azië. Uit China en Japan zijn onder dagteekening Hongkong 12 Februari, en Yohohama 19 Februari, de volgende berichten aangekomen: Te Tientjin was de weersgesteldheid koud en stond de handel stil. Te Formosa wilden de Mandarijnen aan En- gelscbe kooplieden verhinderen, kamfer te ont schepen; hierdoor ontstonden ongeregeldheden. Te Shangai waren uit Parijs meubelen voor den Keizer aangekomen. Te Jeddo werden den 5dcn Februari vijfduizend huizen een prooi der vlam men. De Japansche Regeering zet hare vervol gingen tegen de christenen voort, en in het alge meen heerscht een kwade geest tegen de vreem delingen, die door de Regeering zoo streng mo gelijk bewaakt worden. geveDen zoo zou de ministerieele crisis nog tot een gewenschten uitslag kunnen leiden. Weenen, 11 April. Het Tagblatt meldt, dat de heer Rechbauer geen deel zal uitmaken van het door graaf Potozki samen te stellen Kabinet. Laatstgenoemde is door den Keizer gemachtigd tot het vormen van een voorloopig ministerie, dat zich met het beheer van 's lands zaken zal belasten, totdat uit het nieuw te kiezen Huis van Afgevaardigen een parlementair ministerie zal kunDen optredeD. De Montagsrevue noemt de heeren Benoni en Depretis, als voor minis terieele portefeuilles iu aanmerking komende, en meldt dat de heer Kellersperg geweigerd heeft, in het nieuwe Kabinet op te treden. jtfew-York, 11 April. De behandeling van het proces van Eugelsche houders van Erie-aandeelen tegen de directeuren der Erie-spoorwegmaat- schappij heeft een aanvang genomen. Aan de ge noemde directeuren wordt ten laste gelegd, dat zij op onwettige wijze zich alle controle der maatschappij hebben toegeëigend en haar, op niet te rechtvaardigen wijze, in gevaarlijke onderne mingen hebben gewikkeld. De aanklacht strekt tot schorsing van de diresteuren in hunne be trekking tot dat in het proces uitspraak zal zijn gedaan. De omwentelingsgezinden in het noorden van Mexico zijn zeer bedrijvig. Berichten uit Cuba logenstraffen de tijding, dat de opstand geëindigd zou zijn. De opstandelingen bedreigen in grooten getale het district Lastunas. Florence, 11 April. In de Kamer is beraad slaagd over de voorloopige begrooting, welke is goedgekeurd. De heer Lanza gaf de hoop te kennen, dat de revolutionaire pogingen niet zou den worden hernieuwd; geschiedde dit toch dan zouden zij worden onderdrukt. Bilea beweerde,dat het door de regeering gevolgde stelsel de oorzaak der onlusten is. Hij werd tot de orde geroepen. Parijs, 12 April. In een brief uit Barcelona wordt gemeld, dat de aldaar plaats gehad hebbende oproerige beweging van zuiver socialistischen aard was en de loting voor de militie slechts tot voor wendsel diende. De troepen hebben zich dapper gekweten en de socialisten, ofschoon door de meerderheid der bevolking verlaten, boden een hardnekkigen tegenstand. Londen, 12 April. In de zitting van het Lager huis heeft de heer Lowe gisteren de rekeningen over 1869 overgelegd. De inkomsten bedroegen 75,434,000 p. st.; de uitgaven 67,564,000 p. st., zoo dat er een overschot is van 7,870,000 p. st., waar van 4,000,000 p. st. gediend heeft tot bestrijding van de kosten voor den tocht naar Abessinië. De regeering is voornemens het ten vorigen jare ingevoerde stelsel voor de helling der belas tingen, toe te passen op de inkomsten-en grond belastingen. Van de nationale schuld is 7,000,000 p. st. afge lost, hetgeen inet het bedrag, dat sedert 1857 afgelost is, eene som maakt van 38 millioen. De inkomsten voor het loopende dienstjaar worden geraamd op 71,450,000 p st.; de uitgaven op 67,113,000; het overschot op 4,337,000 p. st. De heer Lowe stelt voor op de vuurwapenen een belasting te heffen van 1 pd. st. per persoon en de jachtakten af te schaffen. De vrijwilligers zullen vrijdom erlangen van deze belasting. De belasting zal 150,000 pd. st. opbrengen en het saldo dus 4,487,000 pd. st. worden. De minister wenschtgeconsolideerden te verwisselen in annuni- teiten, de inkomsten-belasting te brengen op 4d. per pd. stde belasting af te schaffen op de kaarten, de zeep en de papierfabrikatie, verder het porto op de dagbladeu te verminderen op de helft en de belasting op de suiker te verminderen. rhll ,I X; RAMMl iN Buenos, 3 Maart (over Londen). Lopez heeft Mattogrosso bemachtigd en eene overwinning op de Brazilianen behaald. Een geheel regiment der Brazilianen is daarbij vernietigd. Lyon, 11 April. Bij de hier gehouden verkie zing voor een lid van het Wetgevend Lichaam is de heer Mangini gekozen met 15,348 stemmen, terwijl op den heer Fonvielle 7827 stemmen waren uitgebracht. Parijs, 11 April. De heer De Bannevitle is gisteren van hier naar zijn gezantschapspost te Rome teruggekeerd. In antwoord op eene interpellatie heeft de minister Ollivier in het Wetgevend Lichaam ge zegd, dat de Regeering hare meening omtrent de wijze van benoeming der maires niet kan mededeelen voordat over het senatus-consult ge- stemd is. Die minister heeft voorts de gedragslijn van het Kabinet toegelicht en verdedigd. De heer Favre heeft den minister Buffet de redenen voor zijn uittreden uit het Kabinet gevraagd. De heer Buffet heeft daarop gezegd, dat het thans niet het geschikte oogenblik was om daaromtrent op helderingen te geven. Volgens den Francais zal de demissie van den j minister Buffet, zoo zij werkelijk verleend wordt, I niet geïsoleerd staan. De Keizer zou echter ge- i neigd zijn aan de openbare meening gehoor te Marktberichten. Rotterdam, 11 April. De koffieveiling op 21 dezer door de Ned. H.-M. te Amsterdam te hou den zal bestaan uit ongeveer 31,100 balen Java en 7700 balen Padang liggende te Amsterdam, 29,600 balen Java liggende te Rotterdam, 8800 balen Java liggende te Middelburg, 10,200 balen Java liggende te Dordrecht en 5000 balen Java liggende te Schiedam, te zamen 92,400 balen. Granen. Redelijke aanvoer en voor consumptie opgeruimd. Koolzaad d 2 hooger. Witte boonen 50 ets. lager, Overige artikelen als voren. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gkavenhage, 12 April. De kiesvereeniging de Grondwet hield gisterenmiddag in de zaal der Vereeniging eene vergadering. Bij die gelegen heid legde de heer Mr. J. G. G. Gleichman het voorzitterschap neder, daar zijn tijd van aftreding gekomen, en hij niet herkiesbaar was. In de af scheidsrede vestigde hij een blik op Europa, op ons land en op deze gemeente, ten einde daaruit de noodzakelijkheid aan te toonen, dat alle waarlijk vrijzinnige mannen elkander de hand reikten en alle gepaste middelen aanwendden, om hunne beginselen te doen zegevieren. Hij wees daarbij op al hetgeen nog op verschillend gebied te doen was. Daarbij werd ook de kolo niale quaestie niet over hel hoofd gezien. Eu wat plaatselijke belangen betrof, werd herinnerd aan rioolstelsel, drinkwater, haven en zoovele

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3