heeft men practisch aangevat, zooals men dat te Rotterdam gewoon is, alwaar men zulke al- gemeene belangen weet te regelen, zonder dit in verband te brengen met zaken van geloofs- ol anderen strijd. Het is te hopen, dat zulk eene samenwerking verder ingang moge vinden en dat die volksklasse, voor welke de ambachts school bestemd is, meer en meer moge leeren wat het zegt als allen medewerken tot de alge- meene welvaart, die door socialistische en com munistische beginselen niet bevorderd, maar ver nietigd wordt. De Burgemeester meende na al het gesprokene zich te kunnen bepalen tot een eenvoudig woord aan de leerlingen en richtte dan ook tot hen eene recht hartelijke toespraak. Ten slotte bracht de heer Pincoffs, nadat nog eenige autoriteiten het woord hadden gevoerd, namens het Bestuur zijn dank aan allen die hunne belangstelling in de zaak hebben doen blijken. Terwijl na afloop dezer bijeenkomst de leer lingen werden onthaald, was voor de aanwezigen de gelegenheid geopend tot bezichtiging der in richting, waarvan eene korte beschrijving volgt: Op den beganen grond heeft men de woning van den directeur en de bestuurders-kamer, be nevens eene lees- en eene conversatiezaal, van de Leeskamer van het Nut van 't Algemeen, ten dienste van den werkman. In het souterrain vindt men de werkplaatsen voor de bedrijven van metselaars, steenhouwers en boetseerders, met de noodige bergplaatsen voor materialen, enz. Op de eerste bovenverdieping komt men in twee leerlokalen voor herhalings-onderwijs en onderricht in de wis- en natuurkundige weten schappen; voorts zijn aldaar de directeurs kamer, twee groote teekenlokalen en eene kamer voor de onderwijzers tijdens de rust tusschen de lessen. Op de daarop volgende verdieping is de groote teekenzaal (lang 20, breed 6 meters) en zijn twee lokalen voorloopig ingericht tot onderwijs in hand- en ornament-teekenen, alsook tot het tee kenen naar voorwerpen in de ruimte. Verder zijn ook aldaar de noodige bergplaatsen voor materialen, gereedschappen enz. en eene wacht kamer voor onderwijzers. Op de derde verdieping is eene kolossale ruimte voor verdere uitbreiding beschikbaar. Voorloopig wordt daar naast eene huisschilders-werkplaats gereed gemaakt. Achter het gebouw is eene open plaats en daarachter vindt inen de volgende werkplaatsen: 1°. voor blik-, koper- en ander metaalwerk, met smidse en forceerbank; 2°. voor smederij (vuur werk); 3°. voor smids-, bank- en draaiwerk4°. voor het timmermansvak. Boven deze werkplaat sen is het lokaal voor de werkzaamheden van het houtdraaiers-, het beeldhouwers- en het schrijnwerkersbedrijf. Behalve voor de genoemde vakken zijn er ook leerlingen aangenomen voor het steendrukken, boekdrukkeu en letterzetten. Deze leerlingen zullen echter eerst nog het voorbereidend onder wijs genieten. Te 5 uren vereenigden zich aan een diner in de Kon. Ned. Yachtclub alle genoodigden van het bestuur, benevens eenige autoriteiten, die tot de oprichting der Vereeniging belangrijke diensten hebben bewezen, terwijl ook een tal van belang stellende oprichters, daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld, aan het diner deelnamen. Onder de geïnviteerden merkte men op den mi nister, den commissaris des Konings, de leden der Tweede Kamer, de commissie uit de Gedepu teerde Staten, enz. enz. De. officieele toasten waren gewijd aan Z. M. den IConing en het Koninklijk Huis, aan den minister van binnenlandsche zaken, den commis saris des Konings en onzen geachten burgemees ter, zoomede aan het bestuur van de Ambachts school in 't algemeen en den voorzitter in 't bijzonder. Utrecht, 11 April. De Palmpaardenmarkt heeft gisteren aan de Bilt, heden alhier vrijwat vertier aangebracht. De handel was gisteren al druk. Men gaf zelfs 1600 a 1SOO per span. Op de markt alhier waren heden 740 paarden aan de lijnde handel was levendig, zoowel door Fransche als Duitsche kooplieden. Als gewoonlijk werden in verschillende koffie huizen muzikale soirée's gegeven. Een rijpartij van eenige studenten met koetsiers en postiljons in costuum uit den tijd van Lodewijk XIV trok gisteren veel aandacht. Ambt Vot.leshove, 9 April. Dat men met krank zinnigen niet genoeg op zijne hoede kan zijn bleek weder uit het volgende voorval. Drie in gezetenen zouden een lijder van hier naar het gesticht te Deventer overbrengen. Om de reis in éen dag heen en lerug te kunnen maken, ging men in den nacht vertrekken. Bij de herberg „de Noorde" gekomen, nam de krankzinnige een sprong en greep tegelijk de teugels van het paard, waardoor dit met den boerenkleedwagen van den hoogen dijk viel en het onderst boven kan telde. Allen kwamen ouder den wagen, waarvan het kleed intusschen in brand geraakte door het vuur uit een plaatstoof, die men, benevens een lantaarn, had medegenomen. De voerman en de beide geleiders maakten spoedig dat ze bui ten den wagen kwamen; het kostte echter veel moeite ook de patiënt in veiligheid te brengen, hetgeen eindelijk gelukte, terwijl ook het dek kleed inmiddels gebluscht werd en men de reis met open wagen moest vervolgen. Vollenhove, 10 April. Het dijksbestuur in dit district heeft, onder voorbehoud der goed keuring van heeren Gedeputeerde Staten, bepaald, dat de turfbelasting over dit jaar zal bedragen een en een halve cent per centiare gespreid veen. Die belasting bedroeg in 1869 twee cent, en van 18361868 éen cent per centiare. Eeue heffing tegen éen cent leverde over 1865 a 1S68 een ge middelde opbrengst van f 19,397, zoodat nu ge raamd kan worden over 1870 30,000. De om slag over de onroerende goederen naar 10 pCt. van het belastbaar inkomen, bedroeg in de laatste jaren f 24,000. De dijkslasten bedragen in dit district nu f54,000 'sjaars, 10,000 minder dan in 1869 en f10,000 meer dau in 1868. Meppel, 10 April. Het aantal sollicitanten voor de onderscheidene eerstdaags te vergeven baan tjes, op de weldra voltooide spoorweglijn Mep pel—Groningen, bedraagt, naar men zegt, p. m. 800. Leeuwarden, 11 April. De vereeniging Eigen brood bovenal, die reeds eenige jaren geleden 36 arbeiderswoningen heeft doen stichten, heeft thaus het bouwen van 24 zoodanige woningen aanbe steed. Aannemer is geworden R. R. Dijkstra te Joure, voor f16,800. Harlingkn, 9 April. Met het oog op de aan staande verbetering onzer haven, heeft zich, on middellijk na de aanneming van het wetsontwerp daaromtrent door de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zich hier eene reederij gevormd, die nu te Liverpool een barkschip heeft aangekocht, veel grooter dan hier ooit een in de vaart is ge weest. Moge dit voorbeeld door anderen gevolgd worden. HarlCl.) Suilde, 9 April. Naar aanleiding van een be richt, voorkomende in de Veendammer Courant van den 7d'° dezer, zoude men alhier voornemens zijn om bij de te houden feesten, bij de opening van den spoorweg Meppel-Assen-Groningen, de vlag gen halfstok te laten wapperen, ten teeken van rouw, dat deze volkrijke gemeente niet in het spoorwegnet is opgenomen en men minstens twee uur gaans noodig heeft het station te Assen te bereiken. Daar indertijd door het bestuur dezer gemeente niet een enkele poging bij de hooge Regeering is aangewend om het spoor dichterbij langs deze gemeente te krijgen, 't welk gevoegelijk op min kostbare wijze had kunnen geschieden, heeft het den schijn dat hier geen sprake kan zijn van rouw, maar wel van berouw over wer keloosheid. KOLONIËN; BATAVIA, 3 Maart. Vanwege de Loge de Ster in hel Oosten te Batavia is eene lofwaardige poging ingesteld om de ingezetenen van Nederlandsch-Indië en meer bijzonder de daar aanwezige Vrijmetselaren be kend te maken met het, onder beschermheerschap van den Grootmeester-Nationaal van de orde der Vrijmetselaren in Nederland en van H. K. H. Prinses Erederik der Nederlanden, te 's-Graven- hage in 1866 opgerichte Opvoeding-geslicht voor kin deren van overleden minvermogende vrijmetselaren, on der den naam van Louisa-stichting Het Bestuur der Loge heeft daartoe verspreid een verslag, waarin de geschiedenis omtrent de wording van dat. gesticht en zijn doel worden medegedeeld; met bijvoeging tevens van een ge drukte en in eene enveloppe aan het adres der heeren J. W. C. Diepenheim en IC. W. F. d'Ar- naud Gerkens te Batavia besloten inschrijvings biljet, ten behoeve van hen, die voor de voor melde inrichting hunne bijdragen wenschen af te zonderen. Bij de op 25 Februari 1870 door de heeren John Pryce C°. gehoudene verkooping voor 'slands rekening van: 1000 Ned. pond boter, 10000 gezout vleesch, 5000 spek, 10000 gerookt spek, zijn de volgende prijzen verkregen: Boter per vat van 20 Ned. pond f 28.a f 28.75. Vleesch 9 2.75 3. i/ 14Ü 3.25 3.50. u 23 u u li 4-50 u 5. Spek 25 7.25 n ii H 06 u 24.50 26. Wanneer de Javascha Courant nu zoude willen mededeelen, hoeveel die boter, vleesch en spek in Nederland gekost hebben en hoeveel daarvoor j nog uit anderen hoofde tot aan de aankomst 1 dier goederen in Indië is uitgegeven, zal gemak kelijk kunnen berekend worden, welk verlies deze staatszorg van den Minister van Koloniën, Hasselman, den lande heeft opgeleverd. Zulke bijdragen, hoe gering ook, die ous in staat stelleu over de hougere voortreffelijkheid, de grootere spaarzaamheid en het dieper door zicht van het eene ministerie boven hei andere te oordeelen, mogen vooral niet worden versmaad in een tijdperk, waarin de conservatieve partij verzwakt en verslagen, naar middelen zoekt om I de natie van de gevaren van „het modern prin cipe van koloniaal beheer" te overtuigen. (Bal. Hand.) Soerabaya, 21 Febr. Vrijdag dwaalde eenege- heele kompanie Europeanen met getrokken gol- loks door de kampongs om groen te kappen, ter versiering der kazerne op 's Konings verjaardag. Minder aangenaam was dit voor de Inlanders, die er hunne nieuw geplante vruchtboomen en ander gewas bij inschoten, zooals o. a. achter de woning van den wedono plaats vond. (Bat. Hand.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik haast mij U gerust te stellen; ik las in uw N°. van gister avond, dat U bang was, dat de heer P. Regout onze stad zou overslaan bij het uitdeelen van de prachtige photographieën, welke tot een blijvend aandenken aan de onthulling van het Nationale Monument moeten strekken. Ook de Bibliotheek der Hoogeschool heeft, een afdruk ontvangen van hetgean genoemde heer sprak op den 17 Nov.U. tot de 800 oud-krijgers in de zaal der Vereeniging; van de toasten door hem uitgebracht op het banket door Prins Frederik aan 400 ge noodigden aangeboden, een afbeelding van de ridderorden die de borst van dezen industrieel versieren, en een groote photographie van het Monument; in het midden van al hetwelk in een uitstekend photogram de milde gever zelf prijkt in staatsie-rok met steek en degen, ten voete uit, als onder-voorzitter van de ;Hoofd-commissie voor het Monument. Een bestendig lezer. Wij betuigen den inzender hartelijk dank voor deze heuglijke mededeeling, waardoor onze lezers in staat, gesteld worden te vernemen, dat bedoelde glas- en aardewerkfabrikant ook bin nen onze veste voor het nageslacht bewaard zal blijven. Red. De redactie van het Leidsclie Dagblad zal velen verplichten deze regelen in haar courant op te nemen. Als het algemeen bekend is, hoe ellendig het lot is van sommige dieren en er sinds lang zoo veel stemmen opgaan tegen die onmenschelijke behandeling, zal in dat opzicht het redelijk ge voel van den mensch het best bevredigd kunnen worden als er paal en perk gesteld wordt aan zulk een willekeur. En wie zullen daaraan krachtdadiger de hand slaan, om middelen te beramen dat die afschuwelijke gewoonte ophoude, dan de gemeentebesturen. Eene geringe moeite, eene eenvoudige poging door een verzoek te doen aan den Koning of de hooge landsregeering om door wettelijke bepalin gen op de bescherming der dieren, in staat gesteld te worden, die willekeurige, ja afschuwelijke mishandeling te doen ophouden. Wanneer er des- aangaande zich stemmen beginnen te verheffen, stemmen die opgaan uit de gemeentebesturen, bestaat er gegronde hoop op welslagen: en is de Koning beschermheer der dieren, dan is het te meer eene verplichting geworden om in dat opzicht afdoende pogingen aan te wenden ten einde daardoor ook den Nederlander een nog meer beschaafd aanzien onder vreemde naburen te doen erlangen. M„ Hoek Nieuwsteeg. Gemengde Berichten. Zondag had in het dorp den Hoorn bij Texel een treurig ongeval plaats. Bij het sloopen van een woonhuis aldaar, had men de onvoorzicl> tigheid een ouden bouwvalligen muur te laten staan, die onverwachts is omgevallen en twee op de straat spelende kinderen deerlijk heeft ge kwetst. Een der kinderen verkeert in zeer zor- gelijken toestand. Zaterdag-middag werden de ingezetenen aan Epe verontrust door het luiden der brandklok, en hoewel wij de laatste tijden meermalen die sombere tonen hoorden, brachten die ook nu weer schrik en ontsteltenis teweeg. Spoedig bleek het dat het huis van J. Zwarts, even buiten het dorp in volle vlam stond, en werd door den vrij hevigen wind het op eenigen afstand staande huis van de Wed. IJsseldijk mede aangetast, dat ins gelijks totaal verbrandde. Het vee en de inboedel, dat van beiden niet verzekerd was, werd meest geredde gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Als oorzaak van den brand bij Zwarts geeft men op dat een kind, alleen bij huis zijnde, een zoogenaamd Paaschvuurtje gemaakt heeft in de onmiddellijke nabijheid van het huis, en het vuur zich daaraan medegedeeld heeft. Eene. bóeren-dienstmeid, stadwaarts gaande, was in eene galanteriewinkel gekomen, en zag een zandlooper staan. Zij vroeg den bediende wal dat voor een ding was; deze antwoordde in der haast dat zulks was om eieren te koken t ddi ■0I 2 h te Inl nu, dit beviel haar, want dacht zij, dan behoeft mijn Peer (vrijer) ze.'s avonds niet meer lauvv uit te slurpen. Spoedig was de zandlooper ge kocht en bij hare tehuiskomst schommelde zij een half dozijn eieren op en legde die om liet won derding, zoolang tot zij dacht dat het lang genoeg kn zou wezen om gaar te zijn. Daarop probeerde m zij een ei en sloeg er vrij onzacht mede tegen hare kin, doch zooals te begrijpen was, was hel ei nog in denzelfden rauwen toestand, en lieplan de. inhoud haar langs het lijf. Bemerkende dal ff het met dit nieuwmodische ding niet wilde vlot-1 ten, besloot zij het een volgende week terug te geven, en maar te zeggen, dat er zeker de kracht uit was. Men schrijft uit Cappelle op den IJsel, van ;il April Hedenochtend te halftwaalf is in de naburige gemeente Nieuwerkerk de dijk bij de achter, kerklaan doorgebroken, zoodat het water uit de ringvaart van den Zuidplaspolder in de droog makerij stroomde. De oorzaak van dit ongeval is, dat de mindere drang, die ten gevolge van de uitmaling der plassen aan de eene zijde van den dijk ontstaat, aan de andere zijde het evenwichl als 't ware verbreekt, en een meerderen drang uit de ringvaart van den Zuidplaspolder ten ge volge heeft. De heeren Dijkgraaf en Heemraden®'1 van Schieland waren spoedig op de plaats de: onheils tegenwoordig; en door goede maatrege len, die dadelijk in het werk gesteld werden, is men| het kwaad nu al in zoover te boven, dat waar schijnlijk geen grooter onheil van deze plotse linge inundatie te vreezen is. Als eene bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat, toen er zoo spoedig mogelijk kistingen in de ringvaart gemaakt werden, eene schuit mei potten en pannen geladen in eens op 't drogt geraakte, en tusschen de kistingen in, voorbij de brug in het dorp aan den grond is blijven zitten Zaterdag-namiddag is te Treurenburg (gemeente Empel), de huzaar K. opgevischt, welke sederi eenige weken van zijn regiment te 's-Bosch ver |(ten mist was; hij verkeerde in verren staat van ont binding en is onmiddellijk na behoorlijke lijk schouwing begraven. De ongelukkige, die waarschijnlijk zelfmoor: melli heeft begaan, was wegens wangedrag reeds twee 0ni di maal van wachtmeester tot huzaar gedegradeerd Op h< Thans wordt nog vermist de huzaar R., ditl<J w, een veertien dagen geleden in volle wapenru de tro ting op een slinksche wijze met verlof moet zijij sotnmi gegaan. geven> Uit eene statistieke, opgave van de Epervier, Ir 1 blad der Belgische duivenliefhebbers, blijkt dl' er irr ee«-eiikel jaar in België 655 prijskamp!^ met duiven hebben plaats gehad. Er waren 11,2J1 prijzen te winnen, en 89,960 duiven hebben aai die prijskampen deelgenomen. Voor iedere dal is minstens 5 fr. betaald, dus 269,880 franken ij zamen. Woensdag-middag had het volgende voorval it eene der kazernes te Parijs plaats: Bij de oefenin der 2d* klasse van de garde te voet, begaf zie een soldaat, eerst den 24"sn Maart, bij dat korf ingelijfd en nog niet geoefend, reeds eenige oi aangename opmerkingen van den korporaal d met zijne onderrichting belast was, ontvange nr hebbende met geladen geweer naar de oefenins plaats. Toen men met de exercitie begonnen was t de soldaat weder eenige aanmerkingen moe verduren, vuurde hij op den onderofficier, dit hij echter niet raakte hoewel hij op diens bon mikte. Bij ongeluk raakte, de kogel een soldsi van de garde te paard, die, tegen den post de staldeur leunende, doodelijk aan het. hoofd wei getroffen, terwijl de kogel nog eerst de politi muts van een ander had doorboord, die ligt a het hoofd werd gekwetst. De soldaat, die, na schoten te hebben, zijn geweer had laten valle gaf zich dadelijk aan zijne kameraden over, zich van hem meester maakten. Een onderzen voor den krijgsraad in de eerste militaire afdf ling is aangevangen. Voor eenigen tijd moest een kantienvrouw Oorcelles in Frankrijk de wasch in het wal zetten en zocht takkebossen om het water op stoken; gebruik makende van zijns moede afwezigheid klom een knaapje op een stoel ol in den grooten waterketel te kijken, hij hol zijn moeder naderen en valt van schrik eenski j voorover in den ketel. Middelerwijl snelt de modi af op bet angstgeschrei van haar jongen en v»| een lijkje. Dezer dagen is de Kladderadatsch, voor 4 eerst sedert vele jaren, weder in Frankrijk ;f lezen mogen worden. Bij den jaarlijkschen roei wedstrijd tusschen] universiteiten van Cambridge en Oxford M Cambridge de overwinning behaald. Negeninal achtereen had Oxford gezegevierd. Quite English Wij hebben al eens vroeger o"Jl onze berichten uit Engeland de instelling ui'T gedeeld eener staats-commissie tot ouderzl van de middelen, die tot bezuiniging op de uitga'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2