X°. 3115. Donderdag A°. 1870. 7 April. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel.0.15. Grootere letlrer naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 6 April. BUITENLAN DSCH OVERZICHT. Oostenryk is een crisis ingetreden, die reeds ng vermoed werd. De halfslachtige en dubbel- unige politiek van het ministerie Uasner ten in.t'ii van de Kroonlanden, waaronder vooral allicië, moest bij de klimmende ontevredenheid n dit land overwinnen of het onderspit delven, I i ieder geval een practisch resultaat hebben, liet ministerie was opgetreden juist om deze laak, waarvoor ook het vorig Kabinet moest (wichten, tot oplossing te brengen. Aanvankelijk lam zij den schijn aan, de grieven van de Polen Ie gemoet te willen treden. De bekende Gallische lesolutie, waarbij Gallicië onder den schepter van l et Huis van Habsburg eene volkomene politieke I elfstandigheid eischt, werd door Hasner niet I uitweg voor onuitvoerbaar verklaard. Maar meer I rernam men ook niet van hem. In zijne redevoe- I ingen draaide hij altijd als een mug om de I ;aarshet waren meerendeels beloften en ge- liieenplaatsen, die dan eens hoop dan weder te leurstelling verschaften. Kortom, het ministerie Itlasner voerde tot dusver een modderpolitiek. lïindelijk zou liet zich moeten verklaren, toen lie afgevaardigde van den Rijksraad Rechbauer |en voorstel deed om de Polen tevreden te tellen. Thans moest een standpunt gekozen wor- Ileu, dat geen twijfel ineer overliet; het Kabinet leed dit en koos een weg, die zijn recht van ■estaan geheel verloochende, want bij monde au den minister Giskra werd verklaard, dat den llegee.ring dit voorstel zou bestrijden. Intusschen I vilde het. Kabinet ook een einde maken aan de I elkens herhaalde bedreigingen van de talrijke I il'gevaardigden der Kroonlanden in den Rijksraad, I au te zullen uittreden als het ministerie den I lationalen wensclien langer het hoofd bood. Een Keaw kiesstelsel moest deze kwaal genezen: directe verkiezingen, waardoor de afgevaardig den niet meer door en uit de Landdagen be- ■oefden gekozen te worden, en derhalve hui len den invloed van die lichamen zouden staan. I)it nu gaf aanleiding tot een twist tusschen de I ninisters. De keizer keurde dit ontwerp, liet verk van Dr. Giskra, af en zijn ambtgenoolen rerschilden van hem omtrent den tijd van in- liening. Giskra vond hierin reden om zijn ont- ;lag in te dienen. Hij bekwam dit, maar zou nog heiligen tijd aan het hoofd van het departement I jlijven staan. Dien tijd heeft hij benuttigd tot Me indiening van een voorloopig ontwerp tot re- heling van het kiesstelsel, waarbij de consti tutie wordt aangevuld in dien zin, dat de di- Irecte verkiezingen worden ingevoerd, wanneer Je Landdagen weigeren afgevaardigden te zen- I den. Toen nu de commissie uit den Rijksraad, in wier lianden het wetsontwerp gesteld was en aan wier oordeel ook de Gallische resolutie onderworpen is, liet eersle goedkeurde en bovendien concludeerde lot iiiet-liewilliging in de eischen van Gallicië, ge- henrde er wat zich had laten voorzien: 35 Pool- sclie afgevaardigden verlieten den Rijksraad en iverden gevólgd door de Slavonen, Istriërs en Bukowinersvoeg hierbij de nog afwezige Cze- clien en Tyrolers,- dan blijkt liet dat de Rijks raad niet meer mag worden genoemd de verte- Senivoordiging van de Oostenrijk-Hongaarsche Monarchie. Dat het ministerie zeer verlegen met ile zaak was, blijkt, dat het den keizer voorstelde ile Landdagen te ontbinden, welker afgevaardig den den Rijksraad verlieten, en daarvan eene kabinets-quaestie maakte. De keizer heelt dit ge weigerd, waarop de regeering haar ontslag heeft ingediend. De keizer heeft dit aangenomen en Jen vroegeren minister voor landbouw, graaf Allred Patozki, met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Frankryk heeft gelijk alle andere landen te wor stelen metal debezwaren aan een overgangstijdperk in de politiek verbonden. Het ministerie Ollivier heeft het ontwerp-senaats-besluit ingediend,waarbij Je verhouding der constitueerende en wetgevende machten en de verhouding der beide Kamers onderling wordt geregeld. Vandaar een heftige strijd tusschen hem en het Wetgevend Lichaam nver de vraag, of deze hervorming aan een Tolks- Lesluit moet onderworpen worden. De oiïicieele strijd daarover dagteekent sedert gisteren, want Voor dien tijd weerde liet Kabinet iedere poging Jan de linkerzijde af, om het over de constitutio neel quaestie te interpelleeren, ja het dreigde met eene Kabinets-quaestie, indien daaraan niet werd voldaan. Het ministerie is daarop terugge komen en heeft gisteren eene interpellatie van den heer Grévy toegestaan. Het resultaat daarvan was, dat thans uit den mond van den minister Ollivier vernomen werd, dat het ministerie be sloten had het senatus-consult aan de goedkeu ring des rolks te onderwerpen. De linkerzijde is hiermede volstrekt, niet ingenomen. Bij een volks- besluit, zeide gisteren de heer Grévy, krijgt men eene stemming, zonder voorbereidende discussie. Een plebisciet is voor geene wijziging vatbaarhet volk geeft op de gestelde vraag eenvoudig „ja of neen" ten antwoord. Het mist er alle initia tief bij. Men laat het land slechts de keus tus schen stilstand of revolutie. Het algemeen stem recht is geschikt om die periode der revolutiën te sluiten, maar het plebisciet opent dit tijdperk opnieuw. Op die wijze krijgt men geen vrijheid. Het plebisciet is nimmer een goed middel geweest voor de uitoefening van den nationalen wil. Is er ooit een uitgeschreven, dat niet goedgekeurd werd? Welk plebisciet zou niet aangenomen worden. Ook het recht dat de keizer zich voor behoudt, omdat geen wijzigingen in de constitutie mogen komen dan op zijn voorstel en door de goedkeuring van het volk, geeft de linkerzijde aanleiding te betoogen dat het Senaatsbesluit in stede vrijheid te geven de macht der Kamer be perkt. Ja de heer Grévy zeide gisteren, dat het Senaatsbesluit geen vooruitgang, maar gevaarlijk was. Het voert Frankrijk op den weg der revolutie terug. Een en ander is niet van verregaande over drijving vrij te pleiten, ofschoon wij niet kannen verhelen, dat het Senaatsbesluit ook ons niet vol doet. Het is zeker niet in overeenstemming met de denkbeelden, die men zich gevormd heeft na den hekenden brief van den keizer. Het bevel van den keizer aan prins Bonaparte om Frankrijk te verlaten, heelt niet den slechten indruk uitgewisclil dien het vonnis van Tours heeft gemaakt. Nog dagelijks kan men de gevol gen van die ontevredenheid, vooral te Parijs, waar nemen. In Engeland is de wet tot herstel der orde en veiligheid in Ierland aangenomen; bij het IIoo- gerhuis ondervond de bill slechts weinig bestrij ding. De Iersche landwet wordt in comité be handeld en geamendeerd. Vóór Paschen hoopt Gladstone ook dezen maatregel tot stand gebracht te hebben. Het kabinet in Spanje heeft wederom eene wijziging ondergaan. Na den Minister van Marine, Topete, is de Minister van Koloniën, Becerra, afgetreden. De Spaansche Regeering heeft eene circulaire aan hare vertegenwoordigers in het buitenland gericht. Daarin zet zij duidelijk uiteen, waarom Spanje zich onthouden moet van alle inmenging in de zaken van het Concilie. -Staat en Kerk zijn volkomen gescheiden en de Regeering zal dus ook geene hesluiten aan het Concilie erken nen, dan voor zooverre die met de wetten van den Staat overeenkomen. Onder de vele wetsontwerpen, welke thans bij de Cortes aanhangig zijn, is dat er een van de belangrijkste, hetwelk de zoogenaamde hervor mingen van de geestelijkheid betreft, waardoor het groot aantal aartsbisdommen en bisdommen verminderd wordt. Op liet Concilie te Rome blijft het vrij on stuimig toegaan. In de laatste algemeene verga dering heeft de lieer Strossinayer het gewaagd te verklaren, dat niet alle protestanten ter kwa der trouw waren en het protestantisme geenszins de bron van atheïsme en materialisme kon wor den geacht. Die verdediging heeft zooveel ergernis verwekt, dat de bisschop van Sirmium verplicht is geworden liet spreekgestoelte te verlaten. De verhouding tusschen Rome en Italië is in de Italiaansche Kamer ter sprake gebracht. De minister van buiteniandsche zaken heeft zich geheel in denzelfden zin verklaard als de Oos- tenrijksche en Spaansche ministers. De minister voegde er bij, dat het Italiaansche gouvernement minder dan eenig ander in staat was invloed uit te oefenen. Door sommige leden werd eene poging gedaan, om door de Kamer eenig votum over het beginsel der onfeilbaarheid uit te lokken, wat echter niet gelukte. De oproerige beweging, in verscheidene groote steden uitgebarsten, is geëindigd niet het in hechtenis nemen van de belhamels. Zij schijnt aangestookt te zijn door Mazzini en andere re publikeinen. De Noord-ltnltsclie Bond houdt zich steeds bezig met wetgevenden arbeid. Op voorstel van den afgevaardigde Lasker is, in strijd met de bondsregeering, besloten tot de herziening van I het militaire wetboek over te gaan, voor de afdoening van het algemeene strafwetboek. Het ministerie in Wurtemberg maakt de plan nen gereed, waardoor aan de bezuinigingspolitiek der oppositie zal worden voldaan. In Beleren heeft de oppositie liet zoover weten te brengen, dat dezelfde Kamer, die de redevoering van den minister-president Von Bray had toe gejuicht, waarbij hij verklaarde dat de Regeering eene eerlijke en openhartige politiek zal voeren, en dat er geen geheime tractaten door Beieren tegenover Pruisen te vervullen waren, bijkans met algemeene stemmen de conclusie van het rapport omtrent de buitengewone militaire uit gaven heeft aangenomen. Daarbij weigert name lijk alle buitengewone uitgaven, met uitzonde ring van de kosten voor den aankoop van 75,000 geweren. Wij noodigen onze lezers, die leden van liet departement Leiden der Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen zijn, nadrukkelijk uit de gewone ver gadering bij te wonen, die morgenavond te half- acht in liet departementsgebouw op de Ruïne zal worden gehouden. Wij herinneren dat be halve eenige andere onderwerpen, die niet van belang ontbloot zijn, ook aan de orde zal wor den gesteld liet groot vraagstuk van den dag, nopens den toestand der kinderen, arbeidende in de fabrieken. Daar wij niet twijfelen of het voorstel l"t adliaesie aan liet adres, door het Hoofdbestuur te dier zake tot de regeering gericht, zal druk besproken worden, meenen wij de leden geen ondienst te bewijzen, dit adres hier te doen volgen: Aan Z. M. den Koningl Het hoofdbestuur der Maatschappij lot Nul van 'l Algemeen heeft met groote belangstelling ken nis genomen van liet rapport der „commissie be last met liet onderzoek naar den toestand der kinderen, in fabrieken arbeidende." De feiten, in dit rapport medegedeeld, bewij zen maar al te zeer, dat ook in ons vaderland duizenden ouders de macht over hunne kinderen misbruiken en, door ze te dwingen tot te vroeg- tijdigen, te zwareu of te langdurigen arbeid, aan hunne zoowel lichamelijke als geestelijke en zedelijke ontwikkeling onherstelbaar nadeel toebrengen. Uwe Majesteit zal ongetwijfeld de algemeene overtuiging deelen, dat tegen dit bedenkelijk verschijnsel krachtdadige maatregelen moeten genomen worden. Moge over leerplichtigheid vooralsnog verschil van meening bestaan, tegen wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken kan in beginsel niemand bezwaar hebben dan wie de vrijheid verwart met willekeur, misbruik van macht en straffelooze schending van een plicht door de zedeleer en ook door de wet (art. 353 Burg. Wetb.) opgelegd. Het schijnt derhalve raad zaam laatstbedöelden wettelijken maatregel niet uit te stellen, totdat de vraag der leerplichtigheid lot oplossing zal zijn gebracht. Het voorbeeld, in het buitenland gegeven, en de ervaring, daar opgedaan, bewijzen dat de ar beid van kinderen in fabrieken zonder overwe gend bezwaar aan wettelijke regeling kan wor den onderworpen, en dat niet enkel de arbei dende klasse, maar de nationale nijverheid in 't algemeen daarvan de schoonste vruchten te wachten heeft. In 't belang van de toekomst van ons vader land en tot uitvoering van een ons door de al gemeene vergadering onzer Maatschappij ver strekten last, wenden wij ons tot U. M., met eerbiedig verzoek dut het Haar behage zoo spoe dig mogelijk aan de Staten-Generaai een ont werp aan te bieden tot wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken. Gisteren heeft te Rotterdam op liet binnenplein van de sociëteit Harmonie vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw de aangekon- tentoonstelling van vee. en pluimgedierte plaats gehad. Na afloop der tentoonstelliog werden o. a. de volgende toegekende prijzen uitgereikt: Afdeeling A. Gemest vee. Vette schapeneersle pr. f 10, A. Van den Burg, te Hazerswoude; tweede pr. fa, P. Rijnsburger Jr., te Leiderdorp; derde pr. 3, dezelfde. Afdeeling D. Aanfok vee. Rijstieren, oud 2 jaren, eerste pr. f 30, P. Kaptein, te Leiderdorp. Prijzen van het Bestuur. Een prijs van f 15, D. Niekerk, te Leidschendain, voor een koe. Bij Kon. besluit van den 27"'"° Februari, heelt Z. M. goedgevonden en verstaan, met uitbreiding in zooverre van den inhoud van art. G van liet besluit van den 25,ten Februari 1869, n°. 16, hou dende bepalingen nopens de kleeding der militie- commissarissen aan de bedoelde hoofdofficieren te vergunnen, om zoowel in als buiten dienst, de sclioudersnoeren met kwasten te dragen, zooals die voor de officieren van liet wapen der infan terie volgens hunnen rang, bij art. 2 van Z. M. besluit van den 16den Mei 1866, n°. 74, zijn vast gesteld met inachtneming van het bepaalde be sluit van den 14den Augustus 1S56," n°. 60, ten opzichte van de ondersclieidingsteekenen voor de gepensioneerde officieren. De Minister van Oorlog heeft bij resolutie van 28 Maart j 1., goedgevonden te bepalen dat het aantal geweren voor de bajonetvechtkunst in liet vervolg zal bedragen: bij het regiment grenadiers en jagers en bij een regiment infanterie 250; hij liet instructiebataljon 100; bij liet balaljo» mi neurs en sappeurs 50; en bij het koloniaal werf depot 125; en 2°. dat het aantal schermsabels wordt bepaald als volgt: bij liet reg. grenadiers en ja gers en bij een reg. inf. 100; bij liet instructie bataljon 60; hij een reg. huzaren 60; hij liet reg. veld-artillerie 45; bij een reg. vesting-art. 35; hij liet reg. rijdende-art. 25; bij liet korps pontonniers 12; bij de artillerie-instructie-kompagnie 20; hij het bataljon mineurs en sappeurs 20 en hij liet koloniaaal werfdepot 40. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren181 kinderen, als 60 zonen en 71 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden: 200 personen, als 15 mannen, 28 vrouwen, 71 zoons en 86 dochters, daarenbo ven als levenloos aangegeven 6 gehuwd 17 paren. Gisterenavond te 8 uren heeft men alhier een Noorderlicht waargenomen, dat een oogenblikiu al zijn pracht schitterde. Breede straalbundels schoten op uit liet Noorden on Noordwesten. Er bleef eindelijk niets over dan een roode flik kering, die zicli verplaatste naar liet Westen en tegen lialfnegen verdween. Voor een paar dagen namen wij uit de Kam per Courant een artikeltje over betreffende den plotselingen dood der baronesse v. P., omtrent welke, zaak verschillende geruchten in omloop waren. Het ware wensclielijk, zeiden wij, dat de justitie op eenigerlei wijze aan de geruchten een einde maakte. Aan dat verlangen is thans voldaan. Op de meest stellige wijze is ons van oiïicieele zijde verzekerd, dat liet onderzoek, hij een geweldda- digen dood vereisclit, behoorlijk heelt plaats gehad en dat daaruit overtuigend gebleken is, dat hier slechts aan zelfmoord was te denken. (Arnh. Cl.) Gisteren heeft in 'een der vertrekken van liet raadhuis te Amsterdam plaats gehad de hij ken nisgeving van 17 Maart 1S70 aangekondigde uit loting van 78 obligatiën uit de geldleening van f 3,000,000, ten behoeve van liet Kanaal duor Holland op zijn Smalst. Uitgeloot zijn de navol gende nummers: N°. 10, 37, 107, 273, 446, 600, 820, 823, 850, 925, 1076, 1205, 1221, 1270, 1327,1472, 1490, 1506, 1536, 1582, 1628, 1720, 1836, 1851, 1902, 2064, 2079, 2147, 2180, 2263, 2340, 2429, 2541, 2717, 2782, 2746, 2846, 3176, 3206, 3245, 3396, 3419, 3511, 3636, 3787, 3887, 3900, 3927, 3938, 3986, 3988, 4049, 4068, 4245, 42S5, 4297, 4325, 4462, 4515, 4730, 4754, 4874, 5009, 5148, 5156, 5167, 5187, 5331, 5354, 546S, 5537, 5576, 5725, 5832, 5843, 5857, 5927, en 5977de laatste 8 nummers gesplitst in aandeelen van f 100. De aflossing der uitgetrokken obligatiën, welke in dorso voldaan geteekend zullen moeten zijn, zal, te beginnen met Maandag 2 Mei a. s. en

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1