8114. Woensdag A°. 1870. 6 April. LFIDSCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS ID KR ADVKRTENTIKN. Voor iederen regel..."J 0.15. Grootere letl.r naar de plaatsruimte die zij beslaan. f Lelden, 5 April. lieden gehouden algemeene vergadering der Bpeniging tot instandhouding en bloei der Hpekschool voor Zeevaaart alhier was bijzonder bezocht. Het was een groote teleurstelling 0de eere-voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik der lerlatideii, die H. D. tegenwoordigheid had |;ezegd, door eene vergadering van de Maat- ippij Nederland te Amsterdam, in de volvoering dit voornemen verhinderd werd. it het verslag bleek o. a., dat in 1869 zich I den aangemeld 106 sollicitanten; 88 werden l lgekeurd. Er zijn 76 kweekelingen als scheeps- I ;ens of licht-matroos in dienst getreden, terwijl ij de koopvaardij werden geplaatst. Tot 1 uari 1870 zijn door deze Kweekschool 847 ^gens tot hunne bestemming gebracht, waarvan hij 's lands vloot en 51 hij de koopvaardij. |le rekening der Vereenigingsluit meteen klein ig slot, Over het algemeen heeft de inrichting te verheugen in groote belangstelling van zijde van het publiek, waardoor wel degelijk e vezen wordt dat het publiek het nut erkent de Kweekschool voor Zeevaart sticht. iij den raad der gemeente Groningen is inge- nen eene missieve van de heeren Schretlen C0., fabrikanten van ijzer- en metaalwerken te tien, waarin zij het een krenkende bejegening men voor hun eergevoel, dat zij zijn voorbij- aan hij de aanbesteding van een ijzeren brug dier stede, welk werk is gegund aan de ren Enthoven C°. te 's-Gravenhage, en arbij zij verzoeken eene openbare verklaring het gemeentebestuur, dat de voorbijgang is eest onwillekeurig en geenszins toe te schrij ve aan insoliditeit hunner firma. Het adres is isie gelegd. loor de verkiezing van 25 leden voor het kies college der Ned. Hervormde Gemeente alhier zijn ingekomen 2034 stembiljetten. let nationaal tooneelgezelschap van den Kon. sc ouwburg der residentie gaf gisterenavond eene vo Drstelling tot sluiting van het tooneel voor dit se zoen zoo althans was het aangekondigd, maar Idere bekendmakingen overtuigden ons van het egerideel, want de commissie is er in geslaagd directie van het Tliéatre Royal Francais de Haye tegen morgen naar hier te doen komen. In hoever dit van invloed is geweest op de voor telling van Margot de bloemenverkoopster willen lij niet heslissen, maar het is een feit dat de liouwburg gisterenavond niet zoo bezet was als voor eene aangekondigde, sluitingsvoorstelling [el hadden gewenscht en verwacht. Heeft wer- lijk het openbaar maken der voorstelling van t Fransch tooneel te gelijker tijd met die, waar ede de heer Valois de reeks voorstellingen van t jaar zou sluiten, nadeelig gewerkt op de op rust van het publiek, dan zien wij daarin eene billijkheid voor genoemden directeur. Wat. de voorstelling zelve betreft, is het ons nieuw gebleken, dat hoe goed en gemakkelijk schouwburgzaal ook moge zijn, de tooneelma- ,e toestel en het decoratief voor het opvoeren van |l soort van drama's gansch niet geschikt is. ij wenschen over het drauia weinig in het idden te brengen. Het is eene aaneenschakeling op effect berekende scènes en onmogelijke «standen, die een onoordeelkundig publiek ledeslepen, ja het grootst genoegen doen; aar het is overigens niet tnoeielijk de onmo- Hjkheid van dergelijke tooneelproducten te seffen. Dit belet evenwel niet, dat de vertoo- rs daarin kunnen uitkomen, hetgeen mevrouw [alois en Picéni en de heeren Spoor, ICiehl, Ro- r Faassen, Haspels eu A. Faassen ten volle waarheid hebben. 2. 41. heeft benoemd tot broeder der orde van ui Nederlandschen Leeuw Teunis Mets, vroeger dschipper, thans conducteur der postadminis- fatie tusschen Texel en het Nieuwe Diep, wo- eride aan het Oude Schild op Texel. Uit Hoorn wordt geschreven, dat Z. M. aan m aantal gevangenen, daartoe door de commis- je van administratie voorgedragen, wegens goed idrag vermindering van straftijd heeft verleend. personen hebben 3 maanden, 8 zes maanden fslag gekregen en 3 zijn geheel ontslagen. Nopens het sterfgeval op den huize V. bij R. (Gelderland) wordt gemeld, dat de zaak is onder zocht en nog een onderwerp van de bemoeiing der justitie uitmaakt. Een onderzoek in loco, waartoe dadelijk na het bekend worden van het voorval besloten werd, is niet doorgegaan toen van de overledene twee brieven gevonden wer den, waarin van haar voornemen om zich het leven te benemen duidelijk zou zijn gebleken. Dat dit voornemen is uitgevoerd eu dus aan een zelfmoord te denken is, daaraan twijfelt op dit oogenblik hier niemand meer. Dat Prof. Schnee- voogt uit Amsterdam de lijkschouwing zou heb ben verricht, is bepaald onjuist; het lijk is on derzocht door den geneesheer uit het naburige B. wiens visum repertum in handen der justitie is. De N. R. Cl. van heden zegt dienaangaande; „Over het geheimzinnig voorval op het Gelder- dersche lustslot blijven we nog steeds in het on zekere. We ontvangen wel berichten, maar geene, die ons genoegzaam vertrouwen inboezemen. Men bedenke toch, dat evenzeer als het ouze roeping is, waar wij kunnen, licht te versprei den en licht te vragen, ook de plicht, op ons rust behoedzaam te zijn dat niet op losse geruch ten of vermoedens iemand van een vreeselijke misdaad worde beticht. Van éen brief bejammerden wij het, dat de schrijver zich niet anders geteekend heeft dan „eenige trouwe lezers der N. Rott. Ct." Nu wij den naam van den schrijver niet kennen, moe ten wij ook dit ernstig en gemoedelijk woord ter zij leggen. Moge weldra het publiek, dat billijkerwijze iu spanning verkeert, worden bevredigd, hetzij door de zekerheid dat de ongelukkige dame zich zelve het leven benomen heeft, hetzij ioor het bericht, dat de justitie, haar roeping getrouw, werkzaam is om recht te doen." De heer Ran van Gameren, de president van het hof van Gelderland, is een gevaarlijk man. De lezer oordeele slechts uit liet volgende feit. Bij arrest van 31 Maart 1870 is de persoon vau Teunis Bruggink wegens vijf verschillende mis drijven, waaronder dat van landlooperij, veroor deeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 2 jaren en eene geldboete van f 25, met bepaling, voegde de heer Rao er bij, dal hij na hel einde van zijnen straftijd ter beschikking van de hooge re geering ia! blijven." Zelfs de minst wetgeleerde onzer lezers weet, dat de lieer Rau daardoor een straf uitsprak, die ruim zesenvijftig jaren hij ons is afgeschaft. Raadsheeren, openhaar ministerie en balie scha terden van lachen, maar de arme president be greep niet, wat er belachelijks aan was; hij was waarschijnlijk reeds weder vergeten, dat hij een seconde te voren tot algemeene( stichting 'een ar tikel uit de wet van '54 had voorgelezen, waarbij het stellen onder liet toezicht der hooge regeering is afgeschaft. De griffier heeft natuurlijk de herstelde straf niet in het geschreven arrest opgenomen, doch uitgesproken is zij ter openbare terechtzitting. Ieder neme zich in acht; want wie weet of de heer Rau niet van plan is éen voor éen alle oude straften en pijnigingen weer in te voeren. Het Noorden.) Uit eene particuliere correspondentie uit St.- George d'Elmina ontvangen, verneemt men dat de verjaardag van Z. M. den Koning aldaar feestelijk werd gevierd. Vlaggen wapperden op alle redoutes en forten en in alle straten. Het geschut van het hoofdkasteel, het fort, de redou tes en het stoomschip Vice Admiraal Koopman, los ten een saluut van 33 schoten, hetgeen op dien dag nog tweemalen werd herhaald. De bezetting van de sterkten en de equipage van de schepen hielden parade. De gouverneur bood aan alle autoriteiten des middags een luisterr.jk diner aan, waar de hartelijkste toasten op de Koninklijke familie werden uitgebracht, en des avonds werd een bal gegeven in een zaal, waar 's Konings buste werd verlicht door een honderdtal was kaarsen. De negerbevolking werd vermaakt door eene verlichting van het fort Koenraadsburg op den berg St.-Jago met Bengaalsch vuur, wat haar zeer verrastte. Aan liet de vorige week te Deventer gehouden openhaar examen van de burger-avondschool na men drie leerlingen deel, waarvan twee uit Twello en éen uit Deventer. De uitslag van dit examen, dat in alle opzichten volkomen aan de verwachting beantwoordde, pleit zeer voor het onderwijs op deze soort van scholen gegeven. Aan twee metselaars en een letterzetter toch weid zonder eenig bedenken een getuigschrift of diploma uitgereikt, vermeldende, dat zij met »rucht het onderwijs hebben bijgewoond in de vakken van het middelbaar onderwijs, voor zoo verre dit op de burger- dag- en avondscholen gegeven wordt. Naar wij vernemen, zou er verschil van mee- ning aangaande de zeewaardigheid van de Argus bestaan tusschen twee deskundigen. De kominan- dant zou het vaartuig onzeewaardig keuren, de loods daarentegen, die liet schip begeleidde, zou aaugaande de zeewaardigheid er van, niet den minsten twijfel koesteren. Aangenomen dat wij juist zijn ingelicht, zou dan de. reden van het verschillend oordeel ook hierin kunnen liggen, dat marine-officieren, aan groote schepen gewoon, misschien over de zeewaardigheid van kleine schepen wat spoedig ongunstig deuken? NR. Ct.) Naar luid van Het Vaderland, zullen eerstdaags de volgende benoemingen bekend wordende kol. van het 4de reg. inf. Booms tot chef van den generalen staf. De kol. Jackson van het 1ste reg. huzaren, tot generaal-afdeelingskomniandant (e Arnhem. De kol. van het reg. gren. en jagers Mac Leod tot afd.-komm. in de ode afd. en gou verneur van de residentie. De luit.-kol. Leinaitre bij het reg. gren. en jagers tot komui. van het reg. De luit. kol. Des Tombes van het 2de reg. huz. te Venlo tot kol.-koinm. van liet. 1ste reg. Iiuz. te 's-Gravenhage. Onder dagteekening van den 15del1 Februari 1870 zijn o. a. de navolgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uitmakende het Nederlandsche eskader in Oost-Indië: Zr. Ms. raderstoomschip 1ste klasse Amsterdam, kapitein-luitenant ter zee P. Koning, is op reis naar Timor. Zr. Ms. raderstoomscliip 2de klasse Bromo, ka pitein-luitenant ter zee H. P. Van Boneval Faure, ligt ter reede van Clieribon beschikbaar voor de n dienst. Zr. Ms. raderstoomscliip 1ste klasse Ardjoeno, luit. ter zee 1ste klasse Jhr. G. H. O. Van Heeuis- kerck van Beest, tijdelijk kommandaut, ligt te Soerabaya beschikbaar voor den dienst. Zr. Ms. opneiiiingsvaartuig Stavoren, luitenant ter zee 2de klasse C. L. Vau Woelderen, ligt te Palembang tot verversching der equipage. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse Alaas en Waal, luitenant ter' zee 1ste klasse J. B. A. De Josselin de Jong, gestatiouneerd ter Westkust van Sumatra, ter tijdelijke versterking. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Willem, kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd, is op reis naar de Westkust van Sumatra ter tijdelijke versterking. Zr. Ms. ijzeren raderstoomschip Sumatra, luite nant ter zee 1ste klasse A. Dronkers, ondergaat te Onrust eenige herstellingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Djambi, kapitein-luitenant ter zee J. H. K. Croes, gesta- tionneerd ter reede van Cheribon, beschikbaar voor den dienst. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Curacao, kapitein luitenant ter zee Jhr. M. W. Bowier, is op reis naar de Roode Zee en de Perzische Golf. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de klasse Afarnix, kapitein-luitenant ter zee W. Enslie, is den I"'" Februari jl. vertrokken naar Japan. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. raderstoomschip de Valk den 8d™ dezer te Marseille aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij beschikking van 1 April 1870 is aan Teunis De K lerk, te Raamsdonk, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een sohroefstoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Raamsdonk en Rotterdam, eu een sleepdienst in verhand daarmede tusschen gemeld plaatsen. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 2d*n dezer, n°. 7, wordt de kapitein ter zee F. R. Toe Water, met den laatsten dezer, op zijn ver zoek, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. fregat met stoom ver mogen Admiraal van Wassenaer, en dat bevel met den l,,,n Mei daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein ter zee F. L. Geer- ÜDg, thans waarnemende de betrekking van equipagemeester der marine te Willemsoord. Tevens wordt gemelde kapitein ter zee F. R. Toe Water, bij voormeld besluit, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met ingang van den 1,,M1 Mei a. sop pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800. Z. M. heeft aan L. Van Assen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 26 April 1870, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kan tonrechter te Lemmer. 's-Hage, 4 April. Hedenmorgen werd het vaan del van het korps Koninkl. scherpschutters gehaald door een detachement, waarna het korps om lialf- negen is uitgerukt naar het veld van Waalsdorp, het terrein van de schietbaan; het werd begeleid door de muziek der jagers. Te 10 ureu begon de wedstrijd, en kort daarna had men het genoegen daarbij tegenwoordig te zien Z. K. H. Prins Hendrik. De muziek van de grenadiers verscheen als eene welwillende oplettendheid van den kolonel van 't regiment, op het terrein. De wedstrijd heeft den geheelen dag tot onge veer 4 uren geduurd. De prijs op 200 en 300 passen, behaalde de scherpschutter M. Becht, zijnde een sigarenkoker, uitgeloofd door Z. M. den Koning, en een gouden horloge, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins van Oranje. De 1ste prijs op 100 pas, een voorwerp in brons, van Z. K. H. Prins Hendrik, werd behaald dooi den schutter W. F. Amiabel. Met het Remmington-geweer behaalden de prijzen de scherpschutters Vierling en Haring. De prijzen daarvoor waren1ste prijs een veldflesch, uitge loofd door Z. M. den Koning; 2de prijs een siga- renstandaard, uitgeloofd door een liefhebber. Het schoonste weder begunstigde dezen wed strijd, die voor de oefeningen der schutters de doorslaande bewijzen opleverde. Arnhem, 3 April. Naar men van goederhand verneemt, heeft de generaal-majoor en buitenge woon adjudant des Konings, de heer A. E.G. De St.urler de Frienisberg, sedert April 1866 bevel hebber der 3de militaire afdeeling Gelderland en Overijsel dezer dagen aan den Koning zijn eervol ontslag verzocht. Als zijn opvolger hoort men vrij algemeen den kolonel Jackson noemen. Utrecht, 4 April. Aan 's rijk6 hospitaal alhier worden heden geëxamineerd 2 Duitsche genees- heeren voor de betrekking van officier van ge zondheid der 3de klasse voor ons leger in Oost- Indië. Raaltk, 1 April. Voor eenigen tijd dacht men, dat ten gevolge van de strenge vorst gedurende de maand Februari de korven veel volk verloren zouden hebben, wijl er veel bijen onder de kor ven lagen, die men dood waande. Het is in da laatste dagen echter gebleken dat deze nijvere diertjes niet dood, maar waarschijnlijk verstijfd door de koude waren. Volgens de verklaring der meeste ijmkers is de toestand thans zeer gunstig en zijn deze insecten reeds gisteren en lieden uitgevlogen. Groningen, 3 April. De senaat onzer hoogeschool heeft dezer dagen een adres gezonde aan den Minister van Binnenl. Zaken, houdende op meni- gen gewichtigen grond bezwaren tegen den maat regel, die Z. Exc. korten tijd geleden heeft ge nomen, waardoor is gewijzigd het Koninklijk besluit van het jaar 1815, over het hooger ender wijs, ten aanzien van de toekomstige studi nten in de wis- en natuurkunde, alsmede in de ge neeskunde. Men wenscht algemeen, dat de inhoud van dit adres eerlang ter kennis van het publiek zal worden gebracht. Maastricht, .4 April. Bij arrest van Vrijdag 11. van het Provinciaal Gerechtshof in Limburg, is de ontvanger der in- en uitgaande rechten van het grenskantoor Stadbroek, onder Sittard, schul dig verklaard aan twaalf valschheden in zijne registers gepleegd door het boeken van jmindere rechten dan in wezenlijkheid door hem waren ontvangen en te dier zake veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van éen jaar en twaalf geldboeten ieder van vijftig gulden. Mepïel, S April. Naar aanleiding van een he-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1