Eene Adelina Path nor de toekomet. Adelina Patti moet achter de coulissen van de Keizerlijke opera te St.-Petersburg een muzikaal wonderkind ont dekt hebben. Het onderwerpelijk kind, een negen jarig meisje, had Madame Patti meermalen in de partij van „Marguérite" in Faust gehoord, en bootste haar gezang zoo nauwkeurig 11a, dat de beroemde cantatrice, toen zij eens van het tooneel afging, in de meening verkeerde dat de herhaling van de tonen, die zij zoo even gezongen had, het werk van de echo was. Toen zij het fijne van de zaak vernam, wilde zij het met zulke schoone stemmiddelen begaafde meisje als kind aannemen; daar echter de ouders dit weigerden, zal het kind op haar kosten aan het conservatoire te St.-Petersburg opgeleid worden. De jeugdige zangeres heet Adler. In Essex bestaat eene sekte, onder den naam van zonderlinge lieden (Peculiar People), die het verleenen -van geneeskundige hulp bij ziekte als een inbreuk op de Goddelijke beschikking beschouwt. Dezer dagen had eane lijkschouwing plaats van een kind, wiens dood het gevolg was van hardnekkige weigering der .ouders, om ge neeskundigen bijstand in te roepen. Op de vraag van een deskundige, waarom dit verzuimd was, antwoordde de moeder: „Wij gelooven niet in de geneeskracht van doktersdrankjes. Wij geloo ven uitsluitend .aan de kracht van het gebed om de zieken te doen herstellenhet is dui God» wil, dat mijn kind gestorven is." KOLONIEIV. ÜOST-1NDIË. Wij ontvangen de O.-I. berichten, loopende tot 22 Febr. Wij ontleenen daaraan het volgende: ln het Overzicht van den Javabode leest men: Den 19d" is de verjaardag van Z. M. den Ko ning hier plechtig gevierd. Van de voorgenomen groote parade moest, uithoofde van den onguu- stigen toestand van het terrein, afgezien worden. Ook de gebruikelijke volksspelen op het Konings plein zijn door zware regenbuien verstoord. De lijn Kedong-Djatti-Solo van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden is den 18d,u voor het verkeer geopend. Voorloopig vertrekt '3 morgens éen trein van Samarang en 's middags éen trein Yan Solo. Aan den gouverneur van Sumatra's Westkust, den heer Arriëns, is wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend. Zijn opvolger is nog niet benoemd. In den vroegen ochtend van 16 Februari, te vijf minuten voor halfvier, is te Buitenzorg eene vrij sterke aardbeving waargenomen, die twee a drie seconden aanhield en vergezeld ging van een krakend onderaardsch geluid. Schade is niet aangericht. Behalve op de hoofdplaats zelve, heeft men nergens elders in het Buitenzorgsche van dezen aardschok iets bespeurd. De gepensioneerde kapitein Schmidt, te Soe rabaya, meent een middel ontdekt te hebben om den beetwortel in Indtë op zoodanige wijze en in zulk een groote hoeveelheid te cultiveeren, dat hij het suikerriet met voordeel zal kunnen ver vangen. In het algemeen overzicht van het Nieuw Bat. Handbl. leest men De nieuwstijdingen, die wij onze Europeesche lezers kunnen mededeelen, zijn weinig in getal. Een gerucht, dat de Padang den 10dM> in omloop kwam, alsof te Sibogha eene beweging onder de Toekaneezen was uitgebroken, later dat de ket- tinggangers in opstand waren gekomen, is door niets bevestigd. Het Indisch bestuur heeft, evenals ten aanzien van andere buitenbezittingen, voor Borneo's Wester- afdeeling bepaald, dat geene verplichte persoon lijke diensten, beloond of onbeloond, mogen ge vorderd worden, anders dan wauneer zulks inge val van algemeene rampen tijdelijk mocht noodig zijn. Ten andere zijn eenige wijzigingen gebracht in de bepalingen omtrent de belooningen, aan vervaardigers van leermiddelen voor het inlandsch onderwijs toe te kennen. De algemeene regeling van dit onderwerp laat zich intusschen nog altijd wachten. Zoo even is ter reede gekomen het Ned. schip Etcctra, gezagv. Landweer, aan boord hebbende een detachement suppletietroepen, sterk 125 onder officieren en manschappen, onder bevel van den kap. der inf. H. W. De Bruyn, medegeleiders de luitenants van dat wapen H. Lawick van Pabft en G. A. De Wit. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indié zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel departement. Benoemd: Tot resid. van Tagal, N. D. Lammers van Toorenburg; tot 2den sub.-griff. bij den raad van just, te Batavia, Mr. J. C. Mulock Houwer; tot griff. bij den landr. te Demak, F. W. Dumas; tot contr. 3de kl. bij het binnen), best, up Sumatra's Westkust, J. Th. Halkema Jr. en W. J. M. Michielsen; tot ambten, ter besch. bij het binn. bestuur in I de Z.- en O.-afd. van Borneo, A-. M. Joekes, en bij het binnenl. bestuur in Menado, P. J. Koore man; tot adv. an proc. bij het hoog-ger. Mr. C. baron De Vos van Steen wijk; bij het binnenl. bestuur in Riouw, tot contr. 1ste kl., H. Visser, contr. 2de kl.; bij het binnenl. bestuur in Suma tra's Westk., tot contr. 2de kl. J. A. Tange, contr. 3de kl., en tot contr. 3de kl., B. G. W. W. C. baron Van Iloëvell en D. P. Jentink; tot lid van het coll. van boedelm. te Batavia, W. F. Ploegman Jr.; tot havenin., tevens fung. comin.-ontv. der in- en uilvoerr. te Anjer, Jhr. J. C. H. Cliftord Kocq van Breugel; tot tijd. 3den comm. bij de alg. rekenk. voor de exam, en liquid. A Keller; tot notaris te Modjokerto, te vens vendum. aldaar, J. E. Langeveld; tot comm.- ontv. der in- en uitvoerr. te Singkel, J. A. Blom; tot lsten deurw. bij den raad van just, te Batavia, J. C. L. A. Gallez. Eervol ontslagen: met wachtg. J. C. Hem- ler en D. C. H. Voogt, hoofdcomm. en 1ste comm. bij de afil. voor het bijwerken van de alg. boe- k«n en reken.; eerv. met pens., de posth. tevens pakhuism. bij het stseukolendep. te Laboean Deteh A. L. Plat en de telegr. 2de kl. A. S. Ahlers; eervol de telegr. 3de kl. H. M. Andrée Willens. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den 2den stadsgeneesh. te Samarang, Dr. J. P. Dozy; den contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. in Riouw, Mr. J. A. M. Van Cats baron De Raelden gouv. van Su matra's Westk. N. A. Th. Arriens; den cotnm.- vis. bij de cont. en rech. te Batavia P. J. Pre- vost en den ing. 3de kl. bij den waterst. enz. J. J. Dijkstra. Departement van Oorlog. Be noe md tet pi. comm. te Soerabaya, de luit.-kol. L. F. Donleben en tot beheerder der stamb. bij het dep. van oorlog, J. P. Sehreuders. Ontslagen: Op verz. eerv., met pen»., de civ. kl. bij het afd.-niil.-mag. te Samarang F. B. Joseph; eerv. wegens lichamel. ongesch., met pens., de 1ste luit. der inf., A. Hissink; op verz. eerv., als dir. van het groot mil.-hosp te Welte vreden M. W. De Val, gep. kapit. der inf.; en met pens. de 2de eomtn teven» magazijnm. bij het groot mil.-hosp. te Weltevreden Th. Van der Kolk Bevorderd: Bij den mil. geuoesk. dienst. Tot oflfi. van gez. 2de kl. de off. van gez. 3de kl. C. A. Prin», G. B. Lowe, J. J. P. Landman, H. H. P. Wielandt en P A. Giesbers. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., we gens ziekte, aan den maj. der inf. F. A. C. Bloem; aan den off. van ges. 2de kl. K. G. Bakker; aan den onderopz. bij den instrument-makers-winkel en de draaierij bij den art.-constructie-winkel te Soerabaya L T. Kautbach; aan den ouder-int. lste kl. van de mil. adm C. Pabst. Marine Departement. Benoemd: Tot ing. lste kl. bij den scheepsbouw, de ing. 2de kl. bij het marine-etabl. te Onrust W. B Mensing; tot ge- zagh. lste kl., H. F. Bemesten, thans 2de kl.; tot gezagh. Sde kl. W. J. Van Santen, thans lste stuurman; tot lsten mach., de 2de mach. J. P. Graat; tot lsten stuurm. W. J.Peuardtot inach.- leerl. 2de kl. E. Werner. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, aan den chef van de afd. hydrographie bij het dep. der mar. A. C. J. Edeling. Aangekomen en vertrokken personen. Van Amsterdam per Ned. schip Louiee, gezagv. Bonjer. De heer Le Roy, Schrik en echtg. Van Sorgen, echtg. en 5 kinderen. Naar Nederland per Ned. schip Maria Adriana, gezagv. Ruhaak. De heer Bogaard. Per Rus», schip Auttraliè, gezagv. der Ertmann. De heer Hinze. Per Nederl. schip India Packet, gezagv. Diepering Majoor Pabst, echtg. en 4 kinderen, luit. t./z. Hazenberg, de heer Hermann en 2 militairen. Naar Amsterdam per Ned. schip Eentgeiindheid, gezagv. De Waal. De heeren Prott en echtg. en Beijer. BUITENLAND. Frankrfik. De spanning, die in de laatste dagen de publieke opinie ten aanzien van het senatus-consult be- heerscht, is het gevolg van de teleurstelling, die dit staatsstuk onder de constitutioneelgezinden teweegbrengt. Niet alleen dut deze voorgestelde grondwetsherziening veel te wenscheo overlaat, maar het ministerie brengt zijn bedoelingen en de oprechtheid van deze hervorming in verden king, door het Wetgevend Lichaam voor-als-nog iedere inmenging in de conslitutioneele hervor ming te ontzeggen en onmogelijk te maken. Dit zijn niet de eenige moeilijkheden waartegen Ollivier te kampen heelt. De Keizer schijnt vesl geneigdheid aan den dag te leggen, om de nieuwe grondwet aan de uitspraak des volks te onder werpen derhalve het uitlokken van een plebis ciet, een geliefkoosd stokpaardje van keizer Napoleon ten tijde hij nog onbeperkt alles naar zijn wil kon schikken. Hoewel daarvan officieel niets bekend is, geeft vooral tot de veronderstel ling van een en ander aanleiding het beginsel dat bij het Senaatsbesluit in art, 13 van het ont werp is neergelegd: „De Keizer is verantwoor delijk voor het Fransche volk, terwijl hij steeds het recht heeft om daarop een beroep te doen." Hierdoor toch reserveert de Keizer zich een mid del, om telkens als hij dit noodig acht de con stitutie te veranderen. Schijnbaar is dit beginsel zeer democratisch, maar in werkelijkheid van zeer verontrustenden aard. Het gebruik, dat Napo leon van die volksuitspraken sedert 1352 maakte, ligt nog te zeer in eiksgeheugen en juist de herinne ring daaraan doet de vrienden der staatkundige vrijheid zeer weinig sympathie koesteren voor deze bepaling van art. 13. In eene bijeenkomst van de afgevaardigden der linker- en rechtercentrums, waaraan dit Ministerie zijn ontstaan te danken heeft, is een en ander breedvoerig besproken. Voornamelijk werd be raadslaagd over de vraag, of het werkelijk on tijdig is, dat het Wetg. Lichaam eene prealabele discussie houdt over de constitutioneele hervor mingen, die thans aan het oordeel van den .Senaat zijn onderworpen, en de quaestie van het plebisciet. Algemeen kwam men met kracht op tegeu de poging van het Ministerie, om de Kamer het stil zwijgen op te leggen; van vele zijden werd te kennen gegeven dat de Regeering bepaald van het denkbeeld, om een plebisciet uit te lokken, zwanger ging. En juist deze omstandigheden maak ten het nog meer noodig dan vroeger dat de Ka mer met het Ministerie over die brandpunten van den dag van gedachte kon wisseleu. De heer Thiers was in deze vergadering tegen woordig. Z. i. had het Kabinet fouten begaan, en was de nieuwe constitutie ver van bevredigend. Niettemin verklaarde hij zich bereid, Maandag nogmaals den wil van het Kabinet te volgen, op voorwaarde dat het ondubbelzinnige verklaringen zou afleggen, dat het tot geen plebisciet zijn toe vlucht zou nemeu. I)e vergadering nam ten slotte het volgend besluit: Eeue commissie zal Zondag (gisteren) hare opwachting bij den Minister van Justitie maken, om hem kennis te geveu van de denk wijze der 45 afgevaardigden, die niet beweren dat het Wetg. Lichaam hel recht heeft zich in de plaats van den Senaat te stellen, maar van oordeel zyu dat de vertegenwoordigers der natie hel recht hebben hunne inzichten en wenschen te openbaren nopens de radicale hervormingen, die het ministerie in de constitutie weiischt in te voeren. De commissie heeft vervolgens in last de ziens wijze der Regeering te vernemen betrekkelijk de haar toegeschreven bedoetiugen nopens tiet plebisciet. Dat de quaestie van het plebisciet haar ont staan niet te danken heeft aan losse geruchten, blijkt uit de inlichtingen, die het Journal dei Debate geeft over het eerste onderzoek van het ontwerp- senatus-con9ult in de afdeelingen van den Senaat. Daarin komt o. a. voor, dat de vraag opzichtens de noodzakelijkheid van een plebisciet ter be krachtiging der nieuwe constitutie, in al de af deelingen aan de orde werd gesteld. Met belangstelling zien wij de berichten vnn de zitting van het Wetg. Lichaam op heden, waarin die vraagstukken aan de orde zijn, te gemout. De toestand te Creuzot wordt ernstiger. Za terdag-avond had er een botsing plaats t.usschen soldaten met vrouwen uit de heffe des volks, die beletten wilden dat de arbeiders, die zich nog niet bij de werkstakers hadden aangesloten, iu de werkplaatsen gingen. üliigeland. Londen, 2 April. Het Hoogerhuis heeft de wet tot bescherming van personen en eigendomuien in Ierland aangenomen. Het Lagerhuis heelt zich met de door het Huis der Lords op de bill voor gestelde amendementen vereenigd. De bill behoeft nu nog de bekrachtiging dor Koningin om afgekondigd te worden. Het Lagerhuis zette de behandeling over de lersche landbill voort. De beraadslagingen liepen voornamelijk over het Ultlersche pachtrecht en de quaestie nopens de schadeloosstelling voor de verbeteringen der akkers. Voor eenige dagen werd op een pachthoeve in een der graafschappen van Ierland eeu kist mot wapens in beslag genomen. Dit leidde tot de ont dekking dat talrijke bezendingen van kisten uit Liverpool en Dublin, die alsgevuld met meel aange geven waren, niets anders dan wapenen bevatten. De generaal Charles Grey, tweede zoon van den beroemden minister graaf Grey en sedert hare troonsbestijging particulier secretaris van koningin Victoria, is dezer dagen in den ouder, dom van 66 jaren overleden De laatste termijn voor de inzending van voorwerpen op dein Juli te houden internationale tentoonstelling van voorwerpen voor het bedrijf en de huishouding van den werkman, is op 2^ April gesteld. ]Vooi-d-Buitsc)ie Bond. Over den politieken kamp in Wurtembergzegt de Frankf. Ztg.„Het is een Duitsche strijd, een strijd, welks atloop voor het gansche Duitsche vaderland van het hoogste gewicht is Het geldt de vraag, of het vaderland een zal worden in den geest der Duitsche vrijheid of in den ziu van het Pruisisch militair despotismus. Delft het Zwa m,,, bische volk het onderspit, dan is niet alleen Wur,™ tembergs onderhoorigheid onder Pruisen beslist, maar de gevolgen zullen zich ook buiten Wurijn temberg doen gevoelen. Na Wurtemberg za; Beieren dan in het militaire dwangbuis gesnoerd worden, en dan kan men veilig alle hoop op een vrij Duitschland laten varen. Maar zegeviert hei verzet tegen de Pruisische militaire dictatuur dan kan de overbrugging van den Main, de ver. eeniging van Duitschland in den geest der vrij. heid aanvangen."' Uit Munchen wordt, gemeld, dat de paus toe stemming verleend heeft om Döllinger, Fioscli- hammer en Pichler, de schrijvers der brieve: over het concilie in de Augtb. Alg. Ztg., in den ba: te doen. Ooatenryk-Houg. Monarchie. Nadat reeds sedert geruimen tijd de Czechisehi afgevaardigden uit Bohemen en laatstelijk ook een deel der Tyrolsche afgevaardigden uit dei Rijksraad afwezig waren gebleven, hebben than; ook de afgevaardigden van Gallicië, op éene uil zondering na, en de heer Petrino uit de Buko wina, benevens de Slovenische afgevaardigdei besloten huu mandaat neder te leggen. Blijken hunne in de zitting van Donderdag medegedeeld! kennisgeving is de reden van dit besluit daarii gelegen, dat de inhoud van het memoranduii van de meerderheid der ministers, de loop de beraadslagingen over het adres van antwoord Oj troonrede in de kamer, en over de Gallicisch- resolutie in de commissie van het huis, bij hei de overtuiging hadden doen ontstaan, dat de hooj op voldoening aan het rechtmatig verlangen nasi uitbreiding van de autonomie der Kroonlandet niet vervuld zou worden, terwijl laatstelijk dooi de indiening van de noodkieswet het voornemei der Regeering gebleken was om, in stede vsi uitbreiding der autonomie te bewilligen, zelfi de thans bestaande en grondwettig gewaarborgd! rechten van de landdagen der onderscheiden ge westen te verkorten, lu berichten uit Weeuei wordt de opmerking gemaakt dat deze stap da Poolsche en Slovenische afgevaardigden in zoovei gunstig voor de Regeering is, als daardoor 4 aanneming der noodkieswet nagenoeg verzeker! wordt, naardien de daarvoor vereischte meei derheid van tweederden der stemmen than gemakkelijker te verkrijgem zal zijn, dan wat neer die afgevaardigden, welke de wet natuur lijk zouden bestreden hehben, nog in het hui aanwezig waren. Aan den anderen kant echte ontveinst men zich niet, dat de op die wijze ti stand gebrachte wet, bestemd om de opposit) der landdagen te fuuiken, veel van hare zedi lijke kracht zal missen, daar zij zal zijn aaugt nomen door eene vergadering, die eigenlijk nit meer als vertegenwoordiging van het rijk bi schouwd kan worden. Men was dan ook ms sender beduchtheid dat de positie van het mi nisterie ten gevolge daarvan nog moeilijker zOi worden. Volgens) de Neue Freie Preese zou 4 besloten hebben van den Keizer machtiging i vragen tot ontbinding der landdagen, wier afgt vaardigden hun mandaat nedergelegd hebben,e 0111, wanneer die machtiging niet verleend wieri zijn ontslag te vragen. Belfirië. «genie Bij de behandeling van de begrooting voor bt li dee Departement van Justitie in de Belgische Kamt I (De van Afgevaardigden is door den heer Lienart ge »»rho wezen op de neiging van de leden der rechterlijk Hes ji macht in België om in requisitoiren en uitsprakei Sehef getuigen, of wel beklaagden welke niet kunne: Sloop! veroordeeld worden, te grieven. De heerLienai Be ho wees te dien opzichte op de in Belgische vonni- door 1 sen, naar zijne bewering, veelvuldig voorkomendf uitdrukking,: „dat de schuld niet genoegzaam g bleken is." De Minister van Justitie Bara erken dat de aan de magistratuur toegekende rechten til misbruiken kunnen leiden, maar wees op moeilijkheid om op dat gebied regelen aan geven. Men kan overigens niet als algemeenf regel stellen, dat het openbaar ministerie noo: de moraliteit van getuigen kan bespreken. tH- heer Coomans verklaarde het volstre kt niet den Minister eens te zijn, en te gelooven dat magistratuur zoowel als de balie op dat terrei veel te ver gaan en de eerste het recht niet hee om af te keureu wat zij niet het recht heeftof te straften. „Men moet erkennen zeide spreker dat de rechterlijke macht in de alp Jming De h legl ae Ma |orLe btei iorr hol iet tge He u. n j Ma ud' ud De ud iü, 1c parit nibiei De 3 ast: te Bi bij v 'i"g Lei recht: b. t Beb j gen meene achting eenigszins is gedaald." Dei laatste woorden hadden zeer natuurlijk een t gemeene opschudding in de Kamer ten gevolg1 Te midden van eene levendige agitatie betoog' de heer Coomans voorts, dat men bij benoenu' gen van rechterlijke ambtenaren personen uiod kiezen, die zich niet met politiek bemoeiden. B Minister van Justitie eischte van den heer Co' mans dat hij bewijzen zou leveren voor zij!1 aanvallen tegen de magistratuur, daar men to3 niet lichtvaardig dergelijke aanvallen inochtdoe1- Het debat ging daarop langzamerhand over i' eene discussie over de wenschelijkheid eenerba ziening van het wetboek van strafvorderin' waarbij de heer Coomans als zijn gevoelen2 kennen gaf dat men niet zoovele zaken o>ot> Jan g( VU h (taats; f'J d< lm tol fhatk: 8,001 Ier be leid Serhoo lu'c1 gingen (200 fcedrag f»g d ftetnen legroo lan te |et re» ffjhapp:

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2