N°. 3113, Dinsdag A°. 1870. 5 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke. Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel.0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. I.elden, 4 April. Wij ontvingen heden van verschillende zijden I liet heuglijk bericht, dat de inschrijvingen voor de Stoomvaart-Maatschappij op Oost-Indië I door het Kanaal van Suez, het benoodigd kapi- j taal verre overtreffen. Men verzekert dat Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik ieder voor een bedrag van 70,000 hebben deelgenomen aan de inschrijving voor de stoomvaart op Indië. lu liet jongst verschenen nummer van den Tijd spiegel leest men onder het opschrift: „degalg een pleiziertje", het volgend stuk „De argumenten vóór de doodstraf zijn nog niet uitgeput. Nadat reeds al de Christelijk gerefor meerde kerkeraden gesproken en alles bijeenver zameld hebben wat O. en N. Testament kan opleveren, heeft Ds. Van Rhijn nog een spik- splinter nieuwe drangreden gevonden. Hij wil de doodstraf behouden ook in het belang van den misdadiger. Daar komt dus het goede hart van den braven Dominé weder boven. Niet uit haat, niet uit wraakzucht, niet uit bloeddorstig heid wil hij den ongelukkige aan de galg helpen, integendeel 1 hij wil hem nog een klein genoegen verschaffen, hij wil hem ter dood laten brengen, opdat alzoo voldaan worde aan den eisch van zijn geweten, en hij zich door boete te doen de eeuwige genade verwerve! Alles goed en wel; maar riekt dit laatste niet een weinig naar den mutsaard? Is er niet een klein luchtje aan van „verdienstelijkheid der goede werken"? Dat komt er van als men een tijdlang Remonstrantsch pre dikant is geweest. Daar komt het systeem nooit zonder kleerscheuren af." O. Wij vernemen dat Z. K. H. Prins Hendrik i morgen de algemeene vergadering van de Ver- leeniging tot bevordering van den bloei der I Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, met HD. Itegenwoordigheid zal vereeren. Onder reserve (daar een paar heeren de benoe ming nog niet aangenomen hebben) deelt de Gorcumscke Cl. de volgende lijst der leden van de hoofdcommissie mede, welke zich vormt om aan H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden, ter gelegenheid van Haar huwelijk, een nationaal cadeau aan te bieden Mr. J. Messchert van Vollenhoven, lid van de Eerste Kamer, te Amsterdam, voorzitter; Mr. Saaymans Vader, lid der Tweede Kamer, te Goes, onder-voorzitter Jhr. J. L. De Jonge, lid der Provinciale Staten van Zeeland, wethouder te Zierikzee, hoofd-penningmeesterde heer B. De Vries, hoofdredacteur der Noordstar, te Gro ningen, secretaris; de heer J. W. Vader, lid der Provinciale Staten van Zeeland te Cortgene, (N.-Beveland), penningm. voor Zeeland; de heer A. .1. Bierens, burgemeester van St.-Annaland, penningm. voor Zeeland en Noord-Brabant; de kapitein der infanterie H. H. F. Salomon, te Maastricht, penningm. voor Zeeland en Noord- Brabant; de 1ste luit, der infanterie De Korte, te Grave, penningm. voor Noord-Brabant en Gel derland; de heer R. Sasse, te Utrecht, penningm. voor Utrecht en Noord-Holland; de heer A. J. Hoekwater JDz., penningm. voor Noord-en Zuid- Holland de heer John De Jongh, van Londen, hotel Weide, te Blokzijl, penningm. voor Over- ijselde heer C. Bouricius, rijksontvanger te Zuidhoru, penningm. voor Groningen en Drenthe; Ds. E. H. Lasonder, te Leeuwarden, penningm. t'oor Frieslanden de heer M. L. Seybel, te IVestkerke (Tholen), secretaris. In de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie- ren, die wegens onbekendheid der adressanten 'Het bezorgd zijn kunnen worden: Anna Luyts, J. De Wilde, C. H. Kemper, Wed. P. A. Wenniger-van Hoorn, P. Holterman, L. Van Boordt, G. Hechler, J. Van Orvel, P. Keu- talaar, H. Voorthuizen, G. Rozeman, allen te Amsterdam; Groos te Bodegraven; Schatten» en Brave Dominé, zeg ik op het voetspoor van den generaal Moop (zie Oids, Maart), al vindt de Kerk. Courant het ook vrij rtgepast om zoo familiaar te spreken van een „IVelEerwaarde ^aer Geleerde." Reese te Deventer; Van Hasselt te Doesburg; J. Booth te Dordrecht; F. Moll, F. Stolze, beiden te 's-GravenhageS. Zandstra te Knijpe; M. v. d. Veer te Leide.n; J. Straatsma te Moerdijk; A. Smit te Naaldwijk; Mevr. v. d. Burg te Noord- wijk; J. Butte, Staudel, Van Ham, allen te Rot terdam; Huygens te Sassenheim H. T. Cost te Schiedam; A. J. Stoel te Spaarnwoudc. Heden is alhier ten R,aadhuize aanbesteed het vergrooten van het schoollocaal voor onvermo- genden bij de Rijnstraat. De inschrijvers waren J. Van der Kamp voor f 7777 W. L. Leget voor f 7700; K. Ivaptein den Bouwmeester voor f 7743; A. Verhoog voor f7600; W. F. Van der Heyden voor f7900; S. Van Leeuwen voor f5500' A. Carlier voor f 7800J. J. Hasselbach voor 7848; C. C. Van Rijsbergen voor f 7190, en H. Driessen voor f7150. Aan laatstgenoemde, te Oegstgeest, is het werk gegund. Zoowel van de bloemententoonstelling te Am sterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, als van eene gelijktijdig te 's-Hage in de Ridderzaal ge opende, wordt gemeld, dat zij in allen opzichte aan de verwachting voldoen. Zoowel de tentoon gestelde bloemen en planten als de rangschikking voldoen algemeen. De Nederlandsche Regeering heefl bij het Bel gisch gouvernement gereclameerd tegen het bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend wetsont werp tot rerhooging der belasting op den bran dewijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge van de uitvoering der werken voor de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk, de gedeelten dezer rivier, in de richting der overbrugging tusschen den Zuid-Hollandschen wal en den naastbijstaanden pijler en eveneens die tusschen den Noord-Brabantschen oever en den naastbijstaanden pijler, voor de scheepvaart onveilig zijn te achten. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, den 2den dezer van Bar celona naar Marseille vertrokken. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen mededeeling, is Zr. Ms. schroefstoom- schip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee. der 1ste klasse K. C. Bunnik, den 21sten Februari jl. van de Kust van Guinea vertrokken, met bestemming naar Nederland. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 6den April en die van den Minister van Oorlog op Donderdag den 7'len April niet plaats hebben. Z. M. heeft als blijk van goedkeuriug en te vredenheid toegekend: aan E. Hardy, kapitein van het Fransche barkschip Anaïs, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855 n°. 61, en een loffelijk getuigschrift, en aan E. Ségnineai, lsten stuurman, L. Lehuic, J. Ca- dier, J. M. Derideau, P. M. Bihoret en R. Quelard, matrozen, behoorende tot de bemanning van hetzelfde schip, eene geldelijke belooning bene vens een loffelijk getuigschrift, wegens de mensch- lievende hulp door hen verleend aan het Ne- derlandsch galjootschip Union, ea de redding van een deel der bemanning bij het verongelukken van dat schip in de Golf van Biscaye op 17 Ja nuari jl. Z. M. heeft met ingang van 1 April aan den heer P. H. Bruyn, op zijn verzoek, eervol ODtslag verleend als schoolopziener in het elfde school district der provincie Noord-Holland, en tot school opziener in dat district benoemd den heer Mr. J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam. Katwijk a|Zee, 1 April. Gedurende de laatste weken mocht de visschersvloot te Katwijk, zonder beduidende stoornis van wind of weder, hare uitreis doen en doorgaans op den gewenschten tijd met ve.rsche visch terugkeeren. De visch- vangst was tamelijk, ook, behalve schol, die het hoofdproduct uitmaakte, wat fijne rischsoorten betreft, met geregelde verzendingen naar het bui tenland. Van die fijne soorten komt er schaars aan de markt, omdat men er toch op verre na niet voor bedingen zou wat er de buitenlander voor betaalt. Sedert de laatste opgaaf zijn 18 schuiten aan gekomen met weinig tarbot en tongen; zij besnm- rlen van ƒ50 tot f160. Noordwijk a/Zee, 31 Maart. Van hier kan men met genoegen melden, dat sedert. Vrijdag 11. toen de schuiten weer alle ter visscherij zijn afgevaren er thans weer meer dan de helft zijn aangeweest of morgen aankomen, met een gezegende besom ming. De beschouwing was f 150 tot f170. Eomond a/Zee, 31 Maart. Onze vloot is gedeel telijk gepasseerden Zaterdag naar de visscherij vertrokken. Tot heden zijn er 5 schuiten aange weest; 4 daarvan hadden om de Noord gevischt en brachten aan 9 tot 28 snees schol, 2 tot 5 manden braad en 2 tot 3 niaDden rog besomden f80 tot f150. De vijfde schuit had hier op den wal gevischt en besomde ruim f 40 voor 50 roggen, 20 tongen, 1 tarbot en 3 manden braad. Men is deze week ook met de beug in zee ge weest, doch heeft niets gevangen. Haarlem, 2 April. Bij het alhier gevestigde departement der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid is eenigen tijd geleden de vraag ter sprake gebracht, of ook hier ter stede eene volksgaarkeuken met goed gevolg zon zijn op te richten en in stand te houden. Het depar tement heeft toen twee zijner leden uitgenoodigd, de te 's-Gravenhage in werking zijnde volksgaar keuken te gaan bezoeken en van hunne bevinding verslag te doen. In de op 28 Maart jl. gehouden vergadering hebben die twee heeren hun rapport uitgebracht, en daarop is het besluit genomen om vanwege het departement over te gaan tot de oprichting van eene volksgaarkeuken. Aan het bestuur is opgedragen, zich met andere belang stellenden in deze zaak in betrekking te stellen en met hen te heramen de middelen, waardoor, en de wijze, waarop aan het genomen besluit nitvoering zal worden gegeven. 's-Gravenhage, 4 April. Heden wordt er in de vlakte van Waalsdorp een plaatselijke wedstrijd gehouden van het korps Koninklijke 's-Graven- haagsche scherpschutters. Men vleit zieh met een bezoek van Z. M. den Koning en HH. KK. HH. de Prinsen. In dit kamp zijn de noodige toebe reidselen gemaakt tot Hunne ontvangst. Het kamp prijkt met 's lands "vlag. Te 9 uren rukten de scherpschutters, met het muziekkorps der jagers aan het hoofd, uit deze residentie naar het kamp. Rotterdam, 2 April. De lieer Dr. IC. M. Giltay sloot gisterenavond de reeks zijner natuurkundige lezingen bij het Bataa/sch Genootschap der Proef ondervindelijke Wijsbegeerte en legde tevens zijn lectoraat bij dat genootschap neder. Na het ein digen zijner rede, die meteen een afscheidswoord was, bracht de praeses magnificus hulde aan de liefde van den aftredenden lector voor de weten schap, aan zijn moed en humaniteit en bood hem namens het genootschap eene goude medaille aan, prijkende aan de eene zijde met den stempelde! Genootschaps en op de keerzijde, onder het om schrift: Artibus acgvisita gloria met de inscriptie: Viro doclissimo Carola Marino Giltay, munere lectoris per sex lustra functo MDCCCLXX. Hierbij was ge voegd een diploma, welks inhoud, door Dr. v. d. Pant voorgelezen zijnde, met langdurige toejui ching werd begroet. Vervolgens werd hem, bij monde van den heer H. C. De Wolff, namens een groot aantal toe hoorders bij de physische voordrachten aange boden eene prachtige pendule, prijkende met het beeld van Columbus en een zeer eigenaardig aan gebracht toepasselijk opschrift, benevens twee af zonderlijke bronzen heelden Albrecht Durer en Golttius). Arnhem, 2 April. De arrondissements-rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van T. F. Hiensch c. s., beschuldigd van diefstal van circa f30,000 aan effecten, en overwogen, dat, hoewel de houdiDg der beklaagden, hunne herhaalde leu genachtige verklaringen en het minder waar schijnlijke hunner opgave omtrent de schenking, gewichtige bezwaren tegen hen hadden doen ver rijzen, deze niet voldoende waren om het wettig en overtuigend bewijs hunner schuld te leveren, mitsdien de beklaagden, overeenkomstig de con clusie van het O. M., vrijgesproken en de onmid dellijke invrijheidstelling van den eersten be klaagde gelast. Middelburg, 4 April. Donderdag-voormiddag is het alhier in garnizoen gelegen hebbende deta chement huzaren van hier vertrokken. Een pelo ton is per Rotterdamsche stoomboot naar Woif- aartsdijk en verder over Goes, het andere over het Sloe naar zijne bestemming afgereisd. Vrijdag-middag is het nieuwe detachement uit Roermond over het Sloe alhier aangekomen. Vlissingkn, 1 April. Hedenmorgen te 8 uren is het Koninklijk Pruisisch fregat met stoomver- mogen Elisabeth van de reede gestoomd, met be stemming naar Kiel. De betrekkingen tusschen het Etat major van dien bodem en de Nederl. marine-oflicieren hier gestationneerd, waren van zeer aangenamen aard daar eenige heeren onder hunne Pruisische col lega's oude kennissen aantroffen van den tijd, dien zij gezamenlijk aan de Koninklijke Militaire Academie te. Breda doorbrachten, waar vele Pruisische zee-oflicieren, toen die inrichting daar nog bestond, hunne opleiding hebben genoten. De Hollandsche taal werd door die heeren nog vloeiend en gaarne gesproken. Ook de kleeding van officieren en schepelingen, zoowel als de scheepsgebruiken, zijn in Neder- landschen trant. Dat alles te zaam genomen bracht eene soort van sympathie teweeg, hetgeen anders zoozeer het geval niet is ten onzent omtrent veel wat Pruisisch riekt. De kapitein-luitenant ter zee, kominandant van het wachtschip, bood den Pruisischen officiereu een diner aan; terwijl de sociëteit Oefening en Genoegen die heeren uitnoodigde op eene harer soirées littéraires, musicales et dansantes. De vertooning van de Pruisische vlag, waar over in den aanvang allerlei onrustbarende ge ruchten liepen, heeft dus nu ook hier weder an nexatie ten gevolge gehadmaar ditmaal die van den wederzijdsch vriendschappelijken geest der marine-officieren van heide natiën. Politieberichten. De commissaris van politie te Alkmaar waar schuwt tegen twee personen, thans in de pro vincie Noord-Holland rondreizende; de een zich voordoendeals koopman, spreektgebrokenDuitsch, is kort van gestalte, mager en bleek en draagt een baard onder de kin oploopend in een knevel; de ander zich voordoende als knecht van den koopman, is eenigszins langer van gestalte, zwart van haar en uitzicht, en draagt een knevel. Deze personen melden zich aan en doen allerlei leugenachtige verhalen; zij bieden alsdan tegen spotprijzen karpetten, tafelkleeden, katoenen stof fen en linnen aan, zeggende de verkochte kleedeu den volgenden dag te zuilen leveren, en over den koopprijs te zullen disponeeren; later blijkt dat men bij den koop van het linnen, hetwelk zij bij zich hebben en waarvan de levering en betaling on middellijk plaats vindt, veel minder ellemaal heeft, dan daarvoor is betaald, en dat het gekochte linnen in het midden katoen bevat. De officier van justitie te Brielle bericht, dat op den 16d'" Maart jl. te Dirksland is in beslag genomen een 2)4 guldenstuk, voerende de beel tenis van Koning Willem III en het jaartal 1869, welk stuk is verklaard te zijn valsch en vervaar digd in nabootsing eener echte Rijksmuntspecie. Gemengde Berichten. Een vloek van een priester. Bij het jongste onder zoek naar de onregelmatigheden ten gevolge van den heeten strijd Tusschen de katholieke partij en de nationale partij hij de verkiezing van een lid van het parlement, in het graafschap LoDg- ford (Ierland), bleek)j dat een priester van den kansel tegen den candidaat der laatste partij den volgenden vloek had geslingerd: God geve dat de regeeriDg de Habeas-Corpus-Acte zal schorsen, opdat deze Fenian in ;den kerker kan geworpen worden, om daar zoo te verwaarloozen, dat hij door de wormen zal verteerd worden, en dan in de hel zal komen. Moge zijn tong verstom men opdat hij niet meer spreken kan zijn armen verlammen, opdat hij geen voedsel meer in zijn mond kan steken, en zijn voeten, opdat hij niet meer loopen kan; en moge zijD tranen niet anders gedroogd worden dan door het vuur der hel

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1