ASSAUT EB CARROÜSSEL, J De prefect van het Departement der Rhone Jeeft aan de inaires van het derde kiesdistrict, Jvaarin binnenkort eene verkiezing moet ge- Jcliieden voor het Wetgevend Lichaam, een cir- Julaire gericht die doet zien dat het verlangen Jan de Regeering om het stelsel van dwang bij Je verkiezingen te laten varen, ernstig wordt op- OVERTUI&END BEWIJS. ADVERTEHTIEW. GROOT MILITAIR iet Fransche volk langs den geleidelijken weg ene nieuwe staatsinrichting te schenken, en [it is het streven van Ollivier. In de laatste dagen liep er een kruisvuur van eruchten over oneenigheid tusschen dien pre- nier en zijn ambtgenooten nopens sommige be- lalingeu der constitutie, die door het senaats- lesluit niet zouden afgeschaft worden en daardoor Jeze hervormingen van weinig beteekenis zou naken. Het blijkt heden dat die geruchten ijdel zijn, yant juist de artikelen waarop het meest gedoeld yerd, zijn bij dit besluit, dat gisteren bij den lenaat is ingediend, ingetrokken en daardoor is Jus alle twijfel opgeheven. Het bedoeld senatus-consult, dat de heerOlli- ker op verlangen van den Keizer, gisteren aan jen Senaat heeft ingediend, is van den volgenden uhoud Artikel 1. De Senaat deelt de wetgevende puicht met den Keizer en het Wetgevend Lichaam. I Hij heeft het recht om voorstellen van wet Ie doen, hoewel iedere belastingwet eerst door het IVetgevend Lichaam moet goedgekeurd worden. Artikel 2. Het aantal senatoren kan vermeer- Berd worden tot 2/3 van het getal leden van het IVetgevend Lichaam, daaronder niet begrepen de lenatoren, die krachtens hunne betrekking zitting n den Senaat hebben. (Dit zijn de maarschalken, kardinalen en admiralen). De Keizer kan niet meer dan 20 senatoren per aar benoemen. Artikel 3. Het grondwetgevend gezag aan den benaat toegekend bij de artikelen 31 en 32 van de tonstitutie van 14 Januari 1852 wordt ingetrokken. Artikel 4. De voorschriften bij dit senatus-consult gevoegd en die begrepen zijn in de plebiscieten fan 1421 December 1851 en van 2122 No vember 1852, of die daaruit voortvloeien, vor- Inen de grondwet van het Keizerrijk. Artikel 5. De grondwet kan alleen gewijzigd Lorden door het volk, op voorstel van den Keizer. Artikel 6. Worden ingetrokken paragraaf 2 kan art. 25 en de artikelen 19, 26, 27, 28, 29, feo, 31, 32, 33, 35, 40, 41, 52 en 57 van de con stitutie, zoomede alle bepalingen in strijd met net tegenwoordig senatus-consult, onverminderd Be afschaffing, die reeds voortspruit zoowel uit liet plebisciet van 21 en 23 November 1852, als Lit de sedert afgekondigde senaatsbesluiten, en Bepaaldelijk die van 8 September 1869. I Artikel 7. De voorschriften van de constitutie lan 14 Januari 1852 en die van de senaatsbe- Kluiten sedert dit tijdstip afgekondigd, en die niet litdrukkelijk of stilzwijgend afgeschaft zijn, of die «iet in de voorschriften bij dit artikel ge- Joegd opgenomen zijn, hebben kracht van wjet. Dezen tekst ontvingen wij heden laat op den Iniddag, zoodat er weinig tijd overschoot tot nadere leschouwingeD. Een vluchtige blik doet echter lien, dat wij terecht in ons nummer van Vrijdag 1.1. de Keizerlijke boodschap aldus expliceerden, Bat de constitutie voortaan slechts uit enkele be- linselen zal bestaan: het zijn die vijf bepalingen, lie wij toen reeds aan onze lezers mededeelden, In welke het plebisciet van 1852 uitmaken, ver- Ineerderd met dat besluit, waarbij de herstelling lan het keizerrijk is gedecreteerd, die voor het vervolg de constitutie van het keizerrijk uitmaakt, Ivelke alleen op voorstel van den Keizer, door Volksstemming kan gewijzigd worden. H Wat thans constitutie heet, wordt gewone wet, In kan op dezelfde wijze als alle andere wetten Bewijzigd worden. Welke bepalingen nog van Bracht blijven en welke afgeschaft worden is Bene vraag, die alzoo van minder belang is. H Zoowel het Wetgevend Lichaam als de Senaat ■och hebben het recht 0111 voorstellen van wet Ie doen en alzoo thans om deze vroegere consti- Jitie te wijzigen. Of de bepaling, dat de Maires ■oor de uitvoerende macht worden benoemd, is ge- I Schrapt, beteekent weinig, want weigert de Seuaat Bin in overeenstemming met de zienswijze van Je linkerzijde uit het Wetgevend Lichaam, an jers te beslissen, dan baat de afschaffing niets. I Bedriegen wij ons niet, dan opent deze be langrijke wijziging in den regeeringsvorm van Jet Keizerrijk, den weg tot tallooze coutlicten Jusschen de verschillende staatsmachten! De heer Ollivier zeide bij de aanbieding van Jit voorstel, dat de Senaat door zijn goedkeuring Jaaraan te hechten, zijn eigene macht zou ver- Jninderen, maar een offer brengen aan het land Jn den Souverein zou helpen in zijn streven om Je vrijheid aan Frankrijk te schenken. Vrijdag Jal de Senaat dit senatus-consult in overweging Jeinen. Jeiat. I Aan het slot dezer circulaire komt namelijk ■e volgende zinsnede voor: „Ten slotte, mijnheer Jc llaire, verzoek ik u uitdrukkelijk te waken. Jat de gemeente-ambtenaren zich stipt zullen Jnthouden van iederen slap die den schijn geeft van een daad van inmenging in of dwang op de verkiezing. In het bijzonder gelast ik u de kiesbiljetten niet te doen rondbrengen door de veldwachters. Gij moet zoo is de wil van 's Keizers regee ring alles vermijden wat aan de vrije uiting van de kiezers in den weg zou kunnen staan en zorg dragen dat het gemeentebestuur door alle gepaste en in zijn bereik liggeude middelen de vrijheid van de verkiezing verzekert." Zwitserland. Aan een schrijven uit Bern ontleenen wij het volgende De bondsraad bracht in eene dezer dagen ge houden zitting eene nota ter tafel, waarbij de Pauselijke nuntius bij den Zwitserschen bond, Mgr. Agnozzi, zware klachten uitte over de te Bazel gehouden Carnaval-vermakelijkheden, die den Heiligen Stoel en het Concilie in een bespotte lijk daglicht stelden. Hij beschouwde dit, „als aan den Katholieken godsdienst vijandiggezinde en verfoeilijke vertooningen." Al mogen die Bazel- sche grappen nog zoo scherp zijn geweest, zij wegen toch bij lange na niet op tegen de ban vonnissen, die Rome nog voor korten tijd trots alle instellingen van onzen tijd, tegen de ver lichting en de wetenschap heeft geslingerd. Rome zal zich hoegenaamd niet behoeven te verwon deren dat zijn bezwaren door den bondsraad voor kennisgeving zijn aangenomen en zoo kalm mogelijk ter zijde gelegd zijn. In Zwitserland neemt overigens de geest van verzet tegen de ultramontaansche vertooningen met den dag krach tiger toe. Het merkwaardigste dat zich op dit gebied in den jongsten tijd voordeed, is eene van het kanton Aargau uitgegane oproeping aan alle Katholieken in Zwitserland, om een Katholiek- kerkelijken Hervormingsbond op te richten. In deze oproeping komt o. a. voor „Duizenden katholieken in Zwitserland wachten slechts op een teeken, eene aanleiding en een gunstig oogenblik, om openlijk tegen het pau selijk drijven, de geestelijke opperheerschappij en nog tal van andere ongezonde toestanden in verzet te komen. Zij begeeren eene kerkelijke omwen teling. Reeds zijn de pogingen van de bevoegde autoriteiten om meer vrijheid voor de gemeenten in verschillende kerkelijke vraagstukken te beko men, met goed gevolg bekroond; de wetten van Zürich behandelen den katholieken geestelijke ge lijk ieder ander ambtenaar. Eene nieuwe wet geving op het huwelijk voor Zwitserland zal ons van veel geestelijken druk bevrijden. Waarvoor zouden wij niet den weg banen naar meer met den geest des tijds strookende hervormingen en pogingen aanwenden om het katholieke volk het oude recht van zelfregeering in kerkelijke zaken weer te geven!" En verder: „Wij Katholieken van Zwitserland hebben met de stellingen niets te maken. Wij sluiten ons van ganscher harte aan bij den verstandigen tegenstand van de pre laten van Duitschland, Frankrijk en Hongarije, en slaan met diep leedwezen gade dat de meeste bisschoppen van ons vaderland zich in het gareel van Jezuïten en ultramontanen begeven. Wij ver langen onvoorwaardelijk eene hervorming onzer kerkelijke instellingen op democratische grond slagen lx rustende waardoor ieder katholiek staats burger niet verkort wordt in de uitoefening van zijn rechten, kortom eene hervorming onze repu bliek waardig. Wij verklaren rondweg dat het tegen ons ge zond verstand, ons geweten en godsdienstig ge voel zou stuiten, nog langer tot een katholicisme aan te kleven dat aandruischt en zich kant te gen de wetenschap, de verlichting en de bescha ving, tegen de inzichten van millioenen men- schen, en dat door de verkondiging van nieuwe ongehoorde leerstellingen zich bespottelijk maakt in de oogen van de beschaafde wereld, ja door de zelfvergoding van zijn hoogsten priester rondweg den terugkeer van het heidendom predikt." TELEGRAMMEiN. Parijs, 28 Maart. De heer Jules Ferry heeft in het Wetgevend Lichaam het volgende wetsont werp ingediend„Eenig artikel. De Hooge Raad van Justitie is afgeschaft." De heer Haentjens heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij eene belasting op de inkomsten wordt ingevoerd en een groot aantal andere belastingen, voornamelijk op levensmiddelen, worden afgeschaft. De lieer Montpayroux heeft verlof gevraagd voor eene interpellatie betreffende de wijzigingen, welke de regeering door middel van het aangekondigde se natus-consult denkt aan te brengen in den werk kring van het Wetgevend Lichaam. De heer Gag- neur heeft een wetsontwerp ingediend 'twelk ten doel heeft om den pachter te doen deelenin verbe teringen, die door hem aan zijne pachthoeve zijn aangebracht. Naar men uit goede bron ver neemt, zal Frankrijk niet bij zijnen eisch om een bijzonderen gevolmachtigde naar het Concilie te zenden, blijven volharden. Voorts wordt ver zekerd, dat er gisteren verscheidene personen in hechtenis genomen zijn ter zake van het beweerde komplot, en dat er teSt.-Ouen 18 arrestatiën heb ben plaats gevonden. Crcuzot, 28 Maart. De arbeid is heden door een groot aantal werklieden hervat. Stuttgart, 28 Maart. De Staats-Anzciger bevat eene bekendmaking van het Ministerie, waarin wordt aangekondigd dat de Regeering in over weging heeft genomen in hoever eene beperking in de sterkte der linietroepen, vermindering van recruteering en diensttijd en beperkte weder invoering der plaatsvervanging mogelijk is. De Regeering verlangt volgens haar constitutioneel recht, dat hare voorstellen daaromtrent op grond wettige wijze worden onderzocht en belooft alsdan de daarop te maken aanmerkingen te beantwoor den. Zij meent intusschen te moeten opkomen tegen het vermoeden dat zij onder invloed van Pruisen staat. Zij is besloten te waken tegen Wurtembcrgs onafhankelijkheid, maar ook tegen agitatiën tot verbreking van bestaande tractaten. Parijs, 28 Maart. Het hof van Assises van het departement der Seine, heeft den persoon van Lathauvers veroordeeld tot de straf des doods, wegens moord onlangs door hem gepleegd op me vrouw Lombard. Florence, 28 Maart. In de Kamer der Afge vaardigden heeft de minister Venosta, in ant woord op eene vraag nopens de bedoelingen der regeering ten opzichte van het concilie, geantwoord dat het kabinet vertrouwende op het gezag der wetten en de vrijheid aan den godsdienst ver leend, blijft volharden bij zijn besluit om zich van alle tusschenkomst te onthouden. De Regeering bepaalt zich tot het ondersteunen der verzoeningsge zinde pogingen van de Italiaansche bisschoppen. Overeenkomstig het beginsel van scheiding tus schen kerk en staat, zal de regeering aan de kerk volledige vrijheid laten in het verkondigen harer leerstellingen. Nadat nog verscheiden sprekers het woord hadden gevoerd, is de orde van den dag, door het kabinet voorgesteld, aangenomen. Marktberichten. Rotterdam, 28 Maart. Granen met redelijken aanvoer; bij het einde der markt, vooral voor de afwijkende soorten, flauw gestemd. Afwijkende Tarwe 25 ets. per mud lager; puike dito prijsh.; Winter- en Zomer-Gerst 10 ets. per mud lager; Haver 10 ets. per mud hooger; Boekweit f5 per last hooger; Koolzaad 2 per last hooger; Paar- denboonen 10 ets. per mud lager. Overige ar tikelen onveranderd. Meekrap. De aanbiedingen waren niet groot, de prijzen onveranderd; bij beperkten kooplust werd weinig verkocht. STATKN-GENERALAL. Bij de Tweede Kamer is ontvangen een wetsont werp tut wijziging der wet van 10 Febr, 1844 (Staatsblad n°. tij, houdende aanvulling der instructie voor de algemeene rekenkamer. De Kegeering heelt zich verplicht gezien de tusschenkomst der wetge vende macht in een verschil met de algemeene re kenkamer in te roepen ten einde dat verschil van gevoelen te doen ophouden en eenige uitgaven te doen verevenen. Moest het stelsel door de algemeene rekenkamer voorgestaan algemeen worden ingevoerd, het gevolg daarvan zou wezen dat ói hooge begroo tingen zouden moeten worden toegestaan omdat men dan bij het opmaken der ramingen in meer eventua liteiten dan thans zou hebben te voorzien, óf gedurig wetten zouden moeten worden'voorgedragen om fond sen van het eene op het andere dienstjaar te doen overbrengen. Art. 1 van het ontwerp stelt voor art 1 der wet van 1844 eeue nieuwe lezing vast, die het bestaande stelsel bevestigd, doch de uitlegging afsDijdt, laatstelijk door de rekenkamer aan dat art. gegeven. Daartoe schijnt alleen noodig de weglating der woorden: „over hetwelk de noodige gelden voor dezelve op de staatsbegroetrag zijn toegestaan." Deze woorden toch geven de algemeene rekenkamer tot hare uitlegging der wet aanleiding, en zijn inderdaad overbodig, omdat geene verevening door die kamer denkbaar is, zonder dat daartoe de noodige gelden bij den betrokken begrootingspost zijn toegestaan. In het verslag der commissie van de Tweede Ka mer over de inlichtingen van den Minister van Ju stitie op het adres van den predikant li. Ph. Cal- koeu, betrekkelijk een door het prov. gerechtshof van Utrecht ten laste van Dirkje Veldhuizen gewe zen arrest wordt gezegd: „Er blijkt alzoo, gelijk de procureur-generaal in Utrecht doet opmerken, dat eeu meisje van 15 jaar ten onrechte is gebracht naar een tuchthuis, dat zij is verwezen tot de doodstraf, waartoe zij in geen geval mocht zijn vereordeeld; en dat zij heelt terecht gestaan voor het hof, waarvoor zij niet mocht terecht staan. „Uwe commissie heeft de eer voor te stellen, dat de Kamer besluite met toezending .van dit verslag, den Minister van Justitie in overweging te geven: 1°. aan Zijne Majesteit voor te stellen Dirkje Veld huizen te ontheffen van al de gevolgen van het ar rest van 26 Juli 1869; 2". de noodzakelijkheid van wettelijke voorschriften om van dwalingen in straf zaken bij rechterlijk onderzoek te kunnen doen blij ken en op verkeerd gewijsde te kunnen terugkomen. LAATSÏJE BERICHTEN. (Per telegraaf.) Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De beraadslaging over het wetsontwerp op de codeficatie der grondbelasting is voortgezet. Na eeue uitvoerige discussie over art. 25 (no pens de vrijdommen) zijn twee amendementen voorgesteld door de HH. Van Eek en Cremers verworpen en is het artikel aangenomen met 59 tegen 11 stemmen. Daarop is de discussie teruggegaan tot art. 21, over het tarief voor hermeting. Na eene lange woordenwisseling is de redactie der regeering aangenomen, zoomede artt. 22 tot 24. Morgen voortzetting. Men zegt, dat Z. M. de Koning, tijdens zijn verblijf te Amsterdam, den eersten steen leggen zal voor de Zuiderzeesluizen te Schellingwoude( welke plechtigheid op feestelijke wijze zal ge schieden. H. M. de Koningin heeft, volgens uit Londen ontvangen berichten, heden de terugreis naar Nederland aangenomen. Zaterdag dineerde HD. bij den markies Clauricarde, die bij deze gele genheid de voornaamste leden van het corps di plomatique en vele aristocratische familiën had genoodigd. Zondag woonde H. M. de godsdienst oefening in de Koninklijke kapel St.-Jaines bij, en ontving na den terugkeer in HD. hotel prins en prinses van Wales, de hertogin van Cambridge, prins Eduard van Sakseu-Weimar, den graaf van Parijs en andere hooggeplaatste personen. HUWELIJKEN, GEBUURTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Maart. gehuwd. 24. J. Van Schaik en G. A. Pbilippens. Arnhem. 24. J. C. T. Scheffer cn J. C. F. Hamacher. Amsterdam. 25. P S. Bakels en F. Breugerraau. Haarlem. Maart. bevallen 24. M. M. Vau Andel, geb. FetscheriD, D. D. Brielle. 24. C. P. J. Bohl, geb. Tachi, Z. Amsterdam. [burg. 25. E. M. Vau Tcylingen, geb Schuurbcque Boeye, L). Middel- 25. M. S. W. Reekers, geb. Vau Loon, L). Rotterdam. 26. J. G. Vau Luyk, geb. Ten Voorde, Z. Amsterdam. 26. G. C Boot, geb. Prios, Z. Amsterdam. 26. VV. A. J. Vaesen, geb. Ftimagalli, D. Rotterdam. 27. M. J. Leyds, geb. De Man, Z. Rotterdam. Maart. overleden. II. VV. Ten Boom Jr., M. 26 j. Beverwijk. 19. J. E. Sweepe, V. 24 j. Koog a/Zaan. 23. T. P. Viotta, M. 38 j. Amsterdam. 23. H. P. Lykles, M. 32 j. - Zutfen. 23. P. Bronsveld, M. 55 j. Haarlem. 23. M. S. Haynnga, geb. Baart, wede. 70 j. Haarlem. 24. J. A. M. Wiarda, geb. Bel, V. 26 j. Edam. 24. F. A. Dicbcls, M. 24 j. Nijmegen. 25. G. E. Gladbag, geb. Christel, V. 62 j. Amsterdam 26. A. M. M. Harst, V. 80 j. Rotterdam. 26 A. Pz. De. Lange, M. 32 j. VVestzaan. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 n. 8 n. 12 u. 4 0. 5 u. 8 n. 10 n. Maand. 37» 36° 36»; Dinsdag 34° 34° 42° 42° Wind: Maandag avond 5 uren N. O. JAN BRAND, zonder beroep, wonende te Zaan dam, verklaart dat ten vorigen jare zijn hoofd geheel kaal was, hetgeen op 71jarigen leeftijd zeker niet te verwonderen wasdan bij den Heer Am. DORPEMA, Fabrikant, der Zaandammer Uaarolie en Haarwater, komende, werd hem verzekerd, dal door het gebruik dier middelen zijn hoofd weder geheel met haar begroeien kon, en thans, op 72jarigen leeftijd, is zijn hoofd we der geheel met dik krullend haar begroeid, door het gebruik dier middelen. Zoo iemand uit belangstelling dit nog nader bevestigd wenscht, is hij geneigd twee HH. Gei- neeskundigen op te geven, die het volkomen zullen bevestigen. Een Jongmensch, van zeer fat- soetilijke familie, de lessen der II. B. te dezer stede bijwonende, verlangt met 1 Mei a. s. Host, Inwoning, bene vens netie vrije Hamer. Brieven met prijsopgaaf (vuur en licht mede- gerekend) onder lett. F. franco bij den Boek handelaar J. VAN DER 8CHOUVV, Breêstraat bij de Koren brugsteeg. De Hoofddirectie der Lgydscke Manlschappivan Weldadigheid maakt bekend dat, ingevolge mag- tiging der Algemeene Vergadering dd. 19 Maart 1868, van af 1°. April e. k., ten kantore van de Hee- ren LEZWIJN EIGEMAN alhier, verkrijgbaar zijn gesteld Obllgatlën ad f 100, rentende4(1, °/o, aflosbaar al pari, der vijfde serie van de Geldlee- ning groot /'20,000, tot uitbreiding van het ka pitaal der Hulpbank geopend. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Heeren LEZWIJN EIGEMAN voornoemd, alsmede bij de Heeren VAN DER SPRUYT DE GRAAF, H. A. DE SWAAN en J. M. VAN DISHOECK alhier. De Hoofddirectie voornoemd. H. OBREEN, Voorzitter. C. J. LEEMBRUGGEN, Secretaris. 2« UITVOERING. TEN VOORDEELE DER ALGEMEENE ARMEN, te geven door het 4e lieg1. Infanterie en liet 4e Keg'. 11ussaren, in garnizoen te Leiden, op Woensdag den 30'(en Maart a. des avonds om 7V> uur, in de Manége der Doclcukazcrne. Toegangkaarten a f 0.49 de persoon zijn op den avond der uitvoering te bekomen aan het locaal. bE COMMISSIE,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3