rJ s' waarde ter opvoering van drie nieuwe stukken, !j' waarvoor buitendien de stad de decoratiën levert, a'z vervuld en voorts de geringe leemte aangevuld enr Mêv met reprises. Twee dezer drie opera's schijnen zeer aan de muzikale eischen van de abonnenten te vol doen, het zijn: le Petit Faust, en sedert eenige dagen la Princesse Trébizonde, welke vorstin reeds bij een eerste bezoek aan ons theater door een vorst, die niet in hare residentie woont, is ontvangen geworden. Be beroemde componisten van deze opera's zijn de heeren Hervé en Offenbach, waarvoor de heer Gounod, die de derde nieuwe opera, Mireille, schreef, de vlag moest strijken 1 Het is hier volstrekt de plaats niet, en buiten dien gedoogt de plaatsruimte niet in beoordee lingen te treden, maar in de hoop dat de redactie van de Kölnische Zeilung of graaf Von Bismarck uw blad moge lezen, mijnheer de redacteur, mag ^"'ik een zaak niet onvermeld laten, en deze is dat !sPuin Petit Faust eenige coupletten voorkomen, die ^"'eene verheerlijking zijn van das Deutsche Valerland en telkens en telkens als die gezongen worden ioor het kuische Gretchen en Dr. Faust, worden zij niet alleen stormachtig toegejuicht maar ge- biseerd. Er kan wellicht voor de Kölnische Zeilungdie onlangs nog schreef dat de Pruisenvrees van Ne derland bijna geheel geweken is, een nieuw argument of nog iets anders voor deze hare be wering in gelegen zijn. tok. n.D en tag in 't a uist zak. ïidl "gei retro Ufli nde irut a 61 3 Hi i vi ledi lege el ijl leut En nu ten slotte een woord, niet over het bezwaar dat de commissie van toezicht op de lml1 normaallessen had tegen de verzoeken van meis jes! om toegelaten te worden tot de normaal lessen, omdat „zij het niet geraden vond jon- erte: IOOOC.U, UUIUUI ff hij i.vau gens en meisjes van dien leeftijd in dezelfde ;l'. klasse gedurende de avonduren te vereenigen," want daaraan is reeds tegemoet gekomen door het ii het leven roepen van dergelijke inrichting voor meisjes; ook niet over het feit dat een aanmer kelijk getal ingezetenen hemel en aarde beweegt oinlde Gevangenpoort weg te ruimen, waardoor eenige bewoners van de Praktizijnshoek een schoon en ruim gezicht zouden verkrijgenmaar een woord over de verwaarlooziog onzer Aca demie van Beeldende Kunsten of liever de Tee- keu-academie. Is het niet een schande voor de residentie, dat eene inrichting, die in 1656 opgericht en steeds 'lei1 door hare ondersteuning bloeide; waarvan de i commissie van toezicht op het middelbaar in zijn va:jongst verslag getuigt, dat de toestand van het ^''-onderwijs aldaar in het algemeen gunstig mag dac- heeten en er schreden voorwaarts gedaan worden mie: i va n In ake ev Ei idei ttioi Doat igea :erei op den weg der ontwikkeling, waarvan onze desB Zijl toekomstige ambachtslieden, met goeden wil en ïr volharding, groot voordeel kunnen trekken - thans -lii in zulk eene finantieele bekrompenheid verkeert, dat de raad van bestuur als alternatief heeft ge- ;iel steld: verhoogd subsidie van gemeentewege of in. I opheffing der Academie? !g- f Het is treurig, dat, waar het werk van deze ïei l inrichting op de Internationale Tentoonstelling te ofc Amsterdam een zilveren medaille is waardig ge keurd, de raad van bestuur moet constateeren dat mi del ondervinding van de laatste jaren doet ver- da; smoeden dat veel vermindering, geen venneerde- C: ring van het ledental in de toekomst tegemoet wordt gezien; immers van 1865 tot 1870 is het ledental van 231 op 180 gedaald. Waar blijft nu de kunstliefde en kunstzin der residentie! eet! Nog sterker is het argument van den raad voor >an-1 del weinige belangstelling in den ambachtsman enlde eenige hier bestaande gelegenheid om zich aar inI zijn vak behoorlijk te bekwamen, als hij an zegt: ior- lEen laatst beroep op de belangstelling der ingezetenen is reeds beproefd. Leden en niet-leden en der Academie zijn uitgenoodigd oin de instelling t< Nte komen bezichtigen. Slechts een twinliglalpersonen ris-1 gaf aan de uitnoodiging gehoor; zij kwamen, zagen, de| betuigden hun voldoeningen gingen weder heen, enl bij den aanvang van jaar 1869 was het leden tal vermeerderd met vijf, maar verminderd met 13. Mag, nadat zulk een uitkomst verkregen is, het bestuur andermaal overgaan tot een beroep opl de ingezetenen, alsof de Academie geen in stelling van onderwijs, maar eene instelling van liefdadigheid ware JÖVaardiger kon de raad van bestuur niet der residentie hare verregaande onverschilligheid voor oogen houden, in' eene inrichting, aan wier hoofd kunstenaars als Koelman en Lacomblé staan. Alleen reeds het middel dat zoodanige inrich ting den jeugdigen ambachtsman uitstekenden ge legenheid aanbiedt om de lange winteravonden met teekenen in plaats van in de kroeg, die leerschool van alle kwaad, door te brengen wij spreken nu niet eens van veredeliDg en bescha ving moest genoeg zijn oin honderde bereid te vinden om de uiterst karige contributie op te ngen. oe het zij, wij staan thans voor het fait Ompli, dat de ingezetenen niet vrijwillig wen- ihen bij te dragen; dat een gemeente-subsidie Onder deze omstandigheden van 4500 te laag is ten net ao- sns in- in- le lie ;en en ire ms I .e- kt, om de uitgaven te bestrijden, en dat dus de door den raad van bestuur gevraagde verhooging van het subsidie met 1600 zeer billijk is. B. en Weth. erkennen dat dit verzoek onont beerlijk is, zal de oude, maar nog voortdurend zoo hoogst nuttige inrichting in stand kunnen blijven, en hebben niet geaarzeld de aanvraag van den raad van bestuur te ondersteunen door een voorstel in dien geest te doen. De gemeenteraad zal dit zeker niet afstemmen, maar doet dit lichaam dat wel, dan begaat het een schromelijke fout; dan zou het opnieuw too- nen gelijk in vele andere gevallen, dat het de belangen van dal gedeelte der gemeente niet be grijpt, hetwelk niet wordt vertegenwoordigd. Boom. Gr e me ngde Berichten. Te Groningen is in de vorige week overleden G. Tebbes wed. van A. Jans in den ouderdom van ruim honderd jaren. Te Arum pruttelt men over het proces-verbaal van den veldwachter tegen de leden van den ijs- club met hunne dames. Deze heeren hielden on langs eene hardrijderij onder elkander en kwamen overeen om 's avonds, een iegelijk met zijne vrouw of allerliefste, in het logement te vergaderen, ten einde de pret met een genoeglijk samenzijn te be sluiten. Zooals het gaat in dergelijke gevallen de avond vloog om, en toen de veldwachter het uur van scheiden kwam aankondigen, vond men het nog veel te vroeg om heen te gaan. 't Zat er zoo goed, men beviel elkaar zoo wel en de burgemeester zou het met dit geval zoo nauw niet nemen, kortom men bleef. De man van orde ging heen, kwam weldra terug en dreigde met proces-verbaal, 't Hielp niet. Daarop heeft hij tegen aller verwachtiug in, de heeren en da mes werkelijk aangeklaagd wegens te lang ver blijf in de herberg. Welk eene confusie: dames te lang in de herberg 1 Eene dagvaarding om voor het kantongerecht te Bolsward te verschij nen, volgde al spoedig. De leden hebben daarop eene vergadering belegd om te besluiten, hoe men in dezen zou handelen: en corps opgaan naar de rechtzaal of stilletjes thuis blijven en het von nis afwachten. De uitslag is ons nog onbekend. Dr. Strousberg, de bekende eigenaar van een aantal industrieele ondernemingen, heeft Zondag jl. zijne zilveren bruiloft gevierd. Bij die gelegen heid heeft Dr. Strousberg drie ridderorden ont vangen, eene Pruisische, eene Hohenzollernsche en eene van den vorst van Rumëuië. Twee groote zalen der door Dr. Strousberg vorstelijk ingerichte woning waren met geschenken ge vuld. Onder de geschenken worden vermeld een kostbare spoorwagen ter waarde van 14,000 tha ler, een stoomboot eu uit Ruinënië 16 paardeu van het edelste ras. Het treurig Mordaunt-proces, waarin de prins van Wales betrokkeu was en eene ver van be nijdbare rol heeft vervuld, heeft in Engeland aan leiding gegeven tot publieke demonstraties tegen genoemd lid der koninklijke familie. Zoo heeft het volgende in het Adelphi-theater te Londen plaats gehad: Men gaf drie stukken. Het eerste (Hij is zoo dom niet, als hij er wel uitzietbevatte toevallig zoovele zetten, die kondeu toegepast worden op de zaak „Mordaunt and Mordauut", dat de prins zich gelukkig mocht achten, daarbij niet tegen woordig te zijn geweest. Hij kwam met de prinses binnen, toen het tweede stuk, een stuk in vijf bedrijven, de Nachtegaal, begon. Geen der gebruikelijke toejuichingen deed zich hooren. In de eerste pauze ging de prins spoedig naar buiten en keerde eerst terug, toen het gordijn was opgehaald. In de volgende pauze bleef hij zitten, doch dadelijk begon men te sissen en te fluiten. Deze teekenen van afkeuring kwamen van de galerijen, doch ten deele ook van ach teren uit het parterre. In de loges en de „or- chestre-stalls" klapten sommigen in de handen om de sissers en fluiters tot zwijgen te brengen, doch deze begonnen telkens opnieuw. Dat alarm duurde ongeveer tien minuten. De prins, die door dit alles zeer geraakt was, lorgnetteerde in den beginne in de richting van waar hoofd zakelijk het tumult kwam; toen dat niet hielp, trok hij zich in de loge terug en ging achterover in den fauteuil liggen, blijkbaar in verwarring Tevergeefs poogde de muziek van het orkest aan het schandaal een einde te maken. Tever geefs ook boog zich de prinses ongetwijfeld door haren gemaal daartoe verzocht over de balustrade heen, natuurlijk om hem te dekken. Het fluiten en handgeklap duurde intusschen onafgebroken voort. Eens liet zich op het ge laat der prinses duidelijk een glimlach bemer ken, toen het sissen en fluiten weer begon; men zegt en dat is wel eenigszins te verkla ren dat de prinses over de houding van haren man zeer ontevreden is. Toen bet gordijn omhoog ging, was het weer rustig, maar zoodra het weder pauze was, ging de prins dadelijk naar buiten en kwam telkens eerst terug als de voorhang werd omhoog getrokken. Aan het slot van de Nachtegaal verliet de prins met zijne gade de loge. Hij had genoeg ge zien en gehoord. Zaterdag 1.1. stierf te Laekeu een tweejarig kind aan de gevolgen van eene vergiftiging. Den commissaris van politie van die gemeente werd nog denzelfden avond van een en ander aangifte gedaan. Uit zijn onderzoek bleek dat de dood van het jeugdige slachtoffer niet aan gewone omstandigheden toe te schrijven, maar het werk was van eene misdadige hand. Zekere Anna Motquin, 19 jaren oud, bekende ten laatste dat zij aan dit haar onecht kind luci ferskoppen had toegediend, met de bedoeling om het van kant te maken en zich zoodoende van een last te bevrijden, dien zij niet langer kon dragen. De onnatuurlijke moeder is hierop in verzekerde bewaring gesteld. In New-York is een bankiershuis opgericht, aan welks hoofd eene dame staat, terwijl alle bedienden van het vrouwelijk geslacht zijn. Men verwacht niet zonder reden dat dit huis binnen korten tijd goede zaken zal doen. BUITENLAND. Franki-yk. Het Journal des Débats bevat een hoofdartikel van de hand des heeren Prévost-Paradol over het verzet dat de dagbladen den senaat tegen de constitutio- ueele hervormingen van het Ministerie toeschrij ven. Wij hebben het, zegt het blad, voor een tiental dagen voorspeld en niets wasgemakkelijkerdan dit. Twee wegenstonden bij zijn optreden voor het mini sterie open de eerste, o. i. de beste en ondanks deu schijn van het tegendeel de meest gemakkelijke, was voor alles de indiening van een wetsontwerp op de benoeming van de inaires, een herziening van het kiesrecht om vóór den winter aan Frank rijk eene nieuwe vertegenwoording uit vrije ver kiezingen en deu nationalen wil voortgekomen, te schenken. Men kon naar alle menschelijke bere kening voorzien, dat eene kamer op deze wijze samengesteld aan het ministerie op de 500 leden eene meerderheid van driehonderd stemmen zou hebben opgeleverd, in. a. w. een onomstoote- lijke regeeringskracht en vastheid van bestuur, waarnaar Frankrijk haakt en waaraan het be hoefte heeft. Iedere hervorming ware dan ge makkelijk te verkrijgen, omdat iedere poging tot tegenstand machteloos zou blijken te zijn. De tweede richting, waaraan het Ministerie zich ongelukkig heeft, vastgeklampt, of dit met vullen wil geschiedde is onze zaak niet, is om den tegeuwoordigen toestand als normaal te beschou wen, door niet alleen voort te gaan met de tegenwoordige Kamer, maar haar ook niet te ontbinden. Deze omstandigheid zet het kabinet op losse schroeven en doet het tegenover een politiek staan die schier dagelijks zijn val kan berokke nen. Het blad spoort het ministerie aan deze fout te herstellen door tegenover den senaat eene krachtige houding aan te nemen. De France behelst een artikel onder den titel de oudeen nieuwe partij. Voortaan, zegt zij, zullen er slechts twee groote richtingen zijn. „Aan de eene zijde staan de parlementairen, wier ideaal is om Frankrijk terug te voeren tot het beperkte formalismus van 1830 en 1348. Aan de andere zijde staan de liberalen die het Kei zerrijk willen vereenzelvigen met de democratie die alles verwerpen dat zweemt naar het ver laten van de beginselen der Fransche revolutie en vast overtuigd zijn dat geen vrijheid hechter en vruchtbaarder is dan die waartoe de tegen woordige regeeringsvorm geleid heeft. De Siècle die met deze rangschikking op verre na niet kan instemmen, vindt de grappigste zijde er van, dat de France de republiekeiusche partij geheel over het hoofd heeft gezien, die toch bij de jongste verkiezingen 1,500,000 stemmen op zich vereen igde. De France van gisterenavond deelt mede dat de Fransche gezant, de markies De Bauneville, gisteren uit Rome vertrokken is om zich te Civita- Vecchia naar Parijs in te schepen. De geruchten over een amnestie voor polilieke- en drukpers-delicten bij gelegenheid van den ver jaardag van den Keizerlijken Prins, worden door een bericht in het Journal O/jiciel van gisteren, niet bevestigd. Daarbij wordt alleen strafvermin dering verleend aan 52 zeelieden en soldaten die tot correctioneele gevangenisstraffen, dwangarbeid of tuchthuis veroordeeld waren. Enselaud. Londen, 15 Maart. Het was reeds te voorzien dat de regeering den droevigen toestand van Ierland niet zou trachten te bezweren door een zoodiepingrijpenden maatregel als de opheffiuo der Habeas-Corpus-acte. De gisteren hieromtrent aan de beide Huizen van het Parlement afgelegde verklaringen hebben dit bevestigd. Graaf Gran ville en Gladstone deelden respectievelijk aan de beide Huizen mede, dat a. s. Donderdag (dus heden) de minister voor de zaken van Ierland, de heer Fortescue, een bill zou indienen, die strengere straffen zal voorstellen nopens verschil lende daarbij bepaalde misdrijven, en voorts ver grijpen, die niet vielen onder het bereik van het Strafwetboek. Misdrijven uit Fenianisme gepleegd zullen niet. meer door een jury worden beoordeeld, waarbij de wet vooral het oog heeft op het dragen van wapenen, het bezit van vuurwapenen en het landloopen in nachtelijke uren. Ook zullen de bloedverwanten van de ver moorde slachtoffers of de bewoners van door moedwil beschadigde eigendommen, geldelijk schadeloos worden gesteld door het gemeeiitebe bestuur van het district waarin het geweld gepleegd. Eindelijk zullen tot opstand aanz tende bladen vervolgd worden. De bill zal slecl van tijdelijken aard zijn eu slechts op die dis tricten van toepassing worden verklaard, waar de lord-luitenaut van Ierland dit noodig acht. Het Hoogerhuis was aanvankelijk met gezind om aan het verzoek der regeering te voldoen, thans niet verder over den toestand van Ierland te beraadslagen, doch ten slotte trok een der leden zijn aangekondigde interpellatie over dit onderwerp in. In het Lagerhuis verwekten alleen de woor den over de bepalingen tegen de uitspattingen der drukpers ontevredenheid op, maar het Huis werd spoedig door nadere verklaringen van Gladstone gerust gesteld. België. De Kamer van vertegenwoordiging heeft met 65 tegen 4 stemmen het ontwerp voor een her zien militair strafwetboek aangenomen. Bij deze gelegenheid verhieven zich weder alle stemmen voor de afschaffing der doodstraf, die nogthans dit strafwetboek behouden is. Ook uil het hu. gerlijk wetboek is die straf nog niet verdwenen; in het tegenwoordig zittingjaar zal deze aange legenheid niet meer op het tapijt worden ge bracht; maar men verwacht m liet volgend jaai een bepaald voorstel om voor goed met die straf te breken. TELEGRAMMEN. Madrid, 15 Maart. Het lijk van don Henri de Bourbon is heden ter aarde besteld. In de Cortes heeft de Minister van Financiën een wetsontwerp ingediend, waarin hij machti ging vraagt om het restant der schatkistbons in portefeuille, die voortspruiten uit de leening van 1868, te gelde te maken. De opbrengst daarvan zal strekken, om de schuld van het Rijk aan eenige gemeenten af te doen. Het delicit op de dienstjaren 1868, 1869 en 1870 zal voorts ook gedekt worden door deu verkoop dier schatkist bons. De Minister deelde verder mede, dat de Regeering eenige mijnen zal verkoopen. Volgens een gerucht heeft de Regeenug met een huis te Lyon reeds eene schikking ten aan zien van den verkoop der schatkistbous getroffen. Madrid, 17 Maart. In de Cortes is machtiging gevraagd tot vervolging van Anglada, de getuige bij het duel van Ulozaga in 1869. De hertog van Montpensier wordt in rechten vervolgd. Konslantlnopcl, 16 Maart. De inschrijving voor de spoorwegleemng is geopend. Den eersten dag bedroeg zij meer dan 40,000 obligatiëu. Het juiste cijfer is nog niet bekend. Ter beurze werd 1 frank premie bedongen. Er liep een gerucht, dat eene Engelsche maat schappij aan het gouvernement zou voorstellen, om zonder subsidie een spoorweg door Klein- Azië van de zee van Marmora tot Bassora aau te leggen. STATKTV' -CfKN KItAA L. TWEEDE KAMER. In het wets-ontwerp tot onteigening ten behoeve van de aan te leggen woordzee-haven, tiuiten 0e mon ding van het Nourdzeekauaal ia door de Regeering eene wijziging gebracht in den constderaus, uamshja om, in plaats van „haveo te Wijk aan Zee'" eu in het eenig artikel, in plaats van Noordzee-haveu te Wijk aan Zee", te lezen; „Noordzee-kaven ouder de gemeente Velsen." De Regeering heeft thans geantwoord op het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging der wet van Juui lból (Staatsblad 11°. 1uuj lol regeling van hel armbestuur. Daarin wordt gezegd, dat het den Minister auuga- naarn was uit het voorloopig verslag te vernemen, dat het hoofddenkbeeld van Uat voorstel bij oo groote meerderheid van de leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deel namen, bijval heelt gevuudeu. De groudeu waarop de meerderheid de bedenkingen tegen de hooldstrekking van bet ontwerp heelt weoerlegd, zijn zoozeer in overeenstemming met de zienswijze der Regeering, dat zij, ter bestrijding dier bezwaren wei nig beeft bij te voegen eu zich tot het makeu van enkele opmerkingen bepaalt. LAATSTE BER1CHTKN. 's-Gravenhage, 17 Muart. Heden, de 21ste ver jaring van het overlijden van Koning Willem II, werd als trouwe herinnering weder een krans nedergelegd op het standbeeld op het Buitenhof. Aan het Ministerie van Binnenl. Zaken is heden aanbesteed: het maken van gebouwen en andere inrichtingen voor het station te Dordrecht. Voor deze besteding waren achttien biljetten in gekomen. Minste inschrijver was de heer L. J. Van den Steeuhoven te Dordrecht voor f 322.500,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3