Amsterdam, 16 Maart. In tie gemeenteraadszit ting van lieden is na eenige discussiën eene in structie vastgesteld voor den nieuw-benoemden haven- en dokmeester, en voor de onder-haven en doknieesters. Bij die gelegenheid heeftdeheer Mr. E. N. Rahusen den burgemeester geïnterpel leerd over de onlangs door Z. M. den Koning ge dane benoeming van den hoofdcommissaris van politie alhier, tot waterschout, üe burgemeester antwoordde, dat hij hoopte dat alles goed zou gaan, maar dat het zou moeten blijken. De hoofd commissaris had de betrekking vroeger en nu tijdelijk gedurende senigeu tijd waargenomen en geen bezwaar in de blijvende vervulling van beide betrekkingen gezien. Op de vraag van den heer Iloltzinan of burgemeester en wethouders ook pogingen hadden aangewend bij de regee ring om, na het bedanken van den heer Cramer, den benoemden haven- en dokmeester tot water schout te doen benoemen, antwoordde de burge meester, dat hij van ontslag en benoeming ge lijktijdig uit de Staats-Couraut had kennisgenomen en, ofschoon hoofd van de politie in deze ge meente, door den Minister van Justitie niet was geraadpleegd over de benoeming van gemelden hoofdcommissaris. De heeren Wildschut en A. Van Bosse gaven over dit feit nadrukkelijk hun leedwezen te kennen. Afgescheiden van de ove rigens door hen erkende goede hoedanigheden van den heer Mr. F. De Klopper in zijne quali- teit van hoofdcommissaris, meenden zij dat hier sprake was van de vervulling eener geheel an dere betrekking. 's-Grayeniiage, 17 Maart. Aanstaanden Don derdag, 24 dezer, zal door den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer Dullert, aan de leden dier vergadering, in het hotel Paulez een groot diner worden aangeboden, waarop ook genoodigd zijn de ministers, de voor zitter van de Eerste Kamer en de griffiers van de beide Kamers. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden onderzocht: het amendement vau den heer Fokker, op het wets ontwerp nopens de vreemde loterijen, en wijders de wetsontwerpen: 1". tot herziening van onder scheiden bepalingen der wet van 12 April 1850 enz., houdende regeling van het briefport en van de aangelegenheden der brievenposterijen 2". betrekkelijk de openbare middelen van vervoer. Gisteren is door de Noord-Brabantsch-Duit- sclie Spoorweg-Maatschappij, door tusschenkomst van hare kassiers de heeren R. Mees en Zonen te Rotterdam, ter voldoening aan art. 1 der concessie-voorwaarden, bij den betaalmeester te Rotterdam gestort de som van 150,000 als bij drage voor defensie-werken. Onmiddellijk daarna is door den heer W. H. Van Meukeren, als pre sident dier Maatschappij, per telegraaf last gegeven de werkzaamheden voor den bouw van den spoorweg van Boxtel over Gennep en Goch naar Wezel aan te vangen te Gennep, op Dinsdag a. s. den 22 Maart 1870, des voormiddags te elf ureD. Het is thans zeker, dat deze nieuwe spoor wegverbinding in September 1872 voor het publiek verkeer zal worden geopend. De groote kerkeraad der Ned.-Port.-Israël. gemeente alhier, heeft, in zijue zitting van eer gisterenavond, .na langdurige beraadslagingen, besloten 1°. met 8 stemmen tegen 1, om niet toe te treden tot het reglement voor de Israëlitiesche kerkgenootschappen, laatstelijk door de constitu- eerende vergadering vastgestelden 2°. met 7 stemmen tegen 2, om wel toe te treden tot het voorstel, namens het bestuur der Ned.-Port.-Israël. gemeente te Amsterdam gedaan, tot het vormen van een afzonderlijk Ned.-Port.-Israël. kerkge nootschap. Ook het ontwerp-reglement daartoe strekkende werd behandeld en behoudens enkele wijzigingen met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Het is thans aan de goedkeuring van den grooten kerkeraad te Amsterdam onderworpen. Mocht die goedkeurig weldra volgen, dan verwacht men, dat de vestiging van dit afzonderlijk kerkgenoot schap spoedig tot stand komen zal. Rotterdam, 16 Maart. Een aantal handelaren alhier hebben aan de Tweede Kamer een adres opgezonden, waarin zij eerbiedig verzoeken, om marktberichten, prijscouranten, circulaires en alle stukken, die blijkbaar tot bevordering van het handelsverkeer strekken, welken naam zij ook dragen mogen hetzij die periodiek of niet periodiek mochten uitkomen bij de wet met dagbladen en nieuwspapieren gelijk te stellen. Dordrecht, 17 Maart. De gemeenteraad heeft f 1200 toegestaan ter bestrijding der onkosten van volksfeesten, te geven bij gelegenheid vaD de 24ste algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw. Ook zijn 4 gouden me dailles toegestaan voor de bij die gelegenheid te houden algemeene tentoonstelling van landbouw en veeteelt. Gouda, 17 Maart. Zaterdag-avond werd een werkman, op den weg onder Btoemendaal, door 5 man aangevallen en van zijn pas ontvangen weekloon, f 6, beroofd. In den nacht tusschtn Zondag en Maandag werd beproefd om in het wachthuisje van den bediende van den commis saris der aanlegplaats der stoom booten in te tre ken; denkelijk meenden de dieven aan de deur van de bewaarplaats der goederen te zijn. Zij hebben gepoogd het slot te openen en dit daar door wel onbruikbaar gemaakt, maar kondendat toch niet openen. Het is te hopen dat onze waak zame politie de bende boosdoeners spoedig zal ontdekken, die sedert eenigen tijd de stad en den omtrek onveilig maakt. Godderak, 16 Maart. Het 6jarig dochtertje van den heer P. S. H. alhier speelde eergisteren met andere kinderen van haren leeftijd; zij kwam op den inval om stukjes riet aan te steken en die als brandende sigaren in den mond te hou den. Ongelukkig vatte het japonnetje van voor noemd kind vuur. Op het geschreeuw der overi gen kwam men de kleine te hulp, maar het was te laat: zij was zoo deerlijk gebrand dat zij na 12 uren lijdens den geest gaf. Apeldoorn, 15 Maart. Z. M. de Koning is heden morgen om halfnegen op het paleis 't Loo aan gekomen. Aan het vurig verlangen van den ijverigen en bekwamen bloemist van Z. M. op 't Loo, om een bloemenkast te hebben, is aanvankelijk voldaan. Een gedeelte, lang 14 meter, breed 6 meter en hoog 5 meter is voltooid. De geheele kast gereed zijnde, zal men de planten uit alle oorden der wereld kunnen hebben, omdat men de verschil lende warmtegraden kan aanbrengen die de plan ten behoeven. Reeds zijn zaden uit Egypte, Japan en andere landen ontvangen en nog is men zaden van andere oorden wachtende. Eeu fraaie verzameling Nieuw- Hollandsche planten is reeds aanwezig. Aan de verfraaiing van het park wordt met kracht ge werkt. Elst, 14 Maart. Een honderdtal van de voor naamste ingezetenen, hoofden van huisgezinnen uit deze gemeente, hebben zich bij uitvoerig request tot Z. M. den Koning gewend, om over de niet- herbenoeming van den heer H. L. J. Romer als Burgemeester te dezer plaatse vau hun leedgevoel te doen blijken. ArnhCl.) Nieuwaal, 13 Maart. De mazelen, die sedert eenigen tijd in het naburige dorp Gameren heersch- ten, bepaaldelijk onder de kinderen en nog al enkele offers eischteD, terwijl zij zóo algemeen voorkwamen, dat de openbare school er tijdelijk om gesloten werd, beginnen zich thans onder de jeugdige bevolking te dezer plaatse ook te ver- toouen. Middelburg, 15 Maart. Voor den handwerks man ii hier tegenwoordig veel werkbehalve dat men op onderscheidene plaatsen nieuwe wonin gen ziet verrijzen, is er een algemeene geest om panden, die vroeger in verval waren, te herstel len en een fraaier uitzicht te geven; zoowel de waarde der vaste panden als de huurprijzen zijn in den laatsten tijd aanmerkelijk gestegen. Enschedé, 15 Maart. Een vreeselijke kloppartij had gepasseerden Zondag te Glauerbeek aan de Pruisische grenzen plaats, waar twee partijen tegenover elkander stonden, en niet slechts mes sen, maar ook hooivorken en dergelijke als wa penen dienden. Verscheidene personen zijn min of meer ernstig gewond; een hunner kreeg aan den hals zulk eene diepe en gevaarlijke wonde, dat hij stellig dood gebloed zou zijn, zoo niet juist toevallig daar ter plaatse geneeskundige hulp aanwezig ware geweest. Groningen, 14 Maart. Met het oog op de thans in enkele steden van Rusland heerschende cho lera, heeft de Vereenigiug ter Bevordering der Volksgezondheid alhier gemeend bijtijds maatre gelen te moeten nemen tot wering dier ziekte in ons land. Dientengevolge is een commissie benoemd, met den geneeskundigen inspecteur als president, die aan de bevoegde autoriteiten de maatregelen zal kenbaar maken, welke nuttig of noodig zijn om dat doel te bereiken. Breda, 14 Maart. Door de Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt 1ste afdeeling is besloten dit jaar tot aanmoediging eenige zilveren medailles uit te loven aan de hoveniers, die: a. de grootste vierkante oppervlakte beteelt met aardbeziën; b. die de grootste hoeveelheid kersen cultiveert; c. die de grootste oppervlakte met kool bepoot; d. die zich het meest op aan kweeking vau asperges toelegt; e. die zich het meest met het vervroegen van groenten bezig houdt; f. die zich bijzonder toelegt op het ver duurzamen van groenten; g. die het meest ge tracht heeft de bestaande groenteusoorten te ver beteren of van elders ingevoerde nieuwe en goede te kweeken. HAAGSCHE KKUVELARIJJEN. De thermometer wijst niet meer zoo laag als voor eenige weken; het kwikzilver rijst, en wij hebben reeds dagen gehad dat de zon met haar gouden stralen koesterde. Welk een harden winter hebben wij beleefd! Sedert 1845 is het zoo bitter koud niet geweest. Er waren dagen dat de trottoirs en wandelplaat sen waren ontvolkt. Die het vermijden kon bleef thuis achter den haard, en die op straat moest voor beroepsbezigheden droeg zorg zich goed in te bakeren, en toch hij die bij zoo of zooveel graden onder nul nog roeping voor humor ge voelde, kon op straat van komische oogen blikken in legio getuige zijn. Ongelukkig genoeg dat die buitengewonestrenge koude niet alleen haar komische maar ook treu rige zijde heeft. Onze bladen waren opgevuld met de treurigste gevolgen er van. Dan las men dat hier, dan dat daar iemand doodgevroren of ver stijfd van de koude was gevonden. En die be klagenswaardige personen dan, die in de uitoefe ning van hun plicht den snijdenden noordoosten wind trotseeren moeten die soldaten, politie- en postbeambten, of spoorweg-conducteurs! En toch zijn die nog mild bedeeld boven die groote massa die honger en gebrek lijdt; ze zijn warm gekleed, en hebben een goed onderkomen. Wie zal echter dat lijden van die anderen beschrij ven, de ellende die in groote steden, vooral in tijdeD als deze, het hoofd kommervoller en dreigender dan ooit opsteekt! Maar als de lucht wat helder is en de koude wat matiger, dan komen ook de genoegens van dit jaargetijde opdageu: de wandelplaatsen zoo als het Haagsche bosch en het kanaal worden in de namiddaguren druk bezocht, en de rij paden bieden een mengeling, vooral des Zondags, v- rijke equipages en heeren te paard, terwijl de toegevrozen vijvers of grachten een onafzij bare massa van schaatsenrijders en schaatsenr. sters op en neer zwaait. Het is een vroot gezicht vol verscheidenheid en bevalligheid: bonte en zwierige menigte op de spiegelglas baan, die doodslaap van de natuur en die ks van toiletten van de om de vijvers warreles familiën. Wordt het donker, ziju de lantaarns ontstok gaat dan eens door de voornaamste wijken. D schittert 't licht uit de statige woningeD, en diner of soirée in vollen gang. Den Haag in dit opzicht een andere stad geworden in laatste tien jaren. De aristocratie wedijvert m de diplomatie in glansrijke festijnen, en de luisi die Z.Exc. de minister van buitenlandsche zak de heer Roest van Limburg ten toon spreidt in lange jaren zoo niet bijgewoond, leder^ Dinsdag zijn zijne salons het vereenigingspi,in p van de keur der residentie. Ook de recepiijj bij andere aanzieulijken zijn in vollen gaiij worden meermalen met vorstelijke gasten vereent Ten Hove is het dezen winter zeer stil. Hi gewoon Januari-bal is nog door geen andt: soirées gevolgd en het groot bal dat in Februt meestal bij Z. K. H. Prins Frederik 500 a 6 genoodigden in de prachtige bovenzalen van Hl paleis vereeuigt, is tot dusver ten gevolge vi zeer betreurenswaardige familie-omstandighedi uitgebleven. Daarin is ook de oorzaak gelege dat ten Hove weinig omgaat en de vorstelijk personen voor langen of korten tijd de resident verlaten, iets dat 's winters zelden plaats vindt waar waar vervi met Tw muzi doen, dagei reeds een h ontva De de hi Go ui schre He dien linge van uw I eene en t r zij r bisee Er ODlai derla argu weri Inmiddels zijn de voorlezingen en concerte: in vollen gang, hoewel het geven van privaa concerten binnen de residentie door degelijk artisten in de laatste jaren steeds is afgenouie en voor de bewoners onzer stad, niet-leden va de Diligeiitia- of Toonkunst-concerten, zelden genot van degelijke artisten te kunnen smakt En bezw noru je3 i lesse gens klas; wan in h meïs kelij om eeni; demi ken Is eene door comi ong: W ij hoorden in Oefening kweekt kennis o. a. een ev! degelijke als boeiende voordracht van Ds. K*.i,0l vau Heyuingen, van -Deventer, over een oudei Hm werp dat een kind van dezeu tijd is: de zittin; van een congres, een congres van zaken, zooal spreker zeide. De zaken warendeugden, eigen schappen, kunsten en wetenschappen. De heeiei vrijmoedigheid, ondervinding, welsprekendheid logica en afwisseliug hadden de oproeping to' bijwoning van dit internationaal congres vat zaken gedaan. Spr. het achtereenvolgens afeLnd"e trouwe bezoekers van congressen zooals pedan-|leet terie, onpartijdigheid enz. op leveudige en afwi. op seleude wijze aan de discussiën op dit congre; toek deelnemen, waarbij vooral des sprekers fijn ge yoih voel voor het geestige en comische in toespehn|jn z gen op hedeudaagsche toestanden uitkwam. dat Ook de heeren critiek, opvoeding, statistiekI stelt nijverheid, ondervinding, mode, ontwikkelin. 0phc deugd en nog anderen, liet spr. opmerking-; mededeelen over hunne verhouding tot de met- schen en de zonderlinge wijze, waarop deze sous met heu omsprongen. De redenaar sprak zeer gemakkelijk, en me; de eeu meesterschap over het onderwerp, da'.f moe in een vorm, uitstekend door stijl, gegoten, dei ring diepe keunis van den zedeuieester verried. wor lede H inrii Ami keui resii M De opera te bezoeken behoort tot den toon in de residentie, zoodot men zeker kan zijn driemaal 's weeks behalve de maeceuassen eet ieder te vinden, die eene gelegenheid tot uitspan-I de ning of uitstalling zoekt. en c De afwisseling is bijzonder rijk dit speeljaai in De directeur is zijn boekje niet te buitengegaan zegt hij heeft de aan het subsidie verbonden voor- SI ingr geheeten. De van het koper uitgaande kracht noemt men -+- (positieve), die van het zink ko mende (negatieve) electriciteit of stroom. Deze stroom of spanning duurt voort, totdat de zuren hunne kracht hebben verloren of de me talen zijn verteerd. Wordt echter de verbindings dra i losgemaakt, dan houdt die spanning (stroom) plotseling op. Men ziet zoo, dat de stroom zich eerst dan vertoont, wanneer de metaleD in het poreuze potje door middel der zuren en buiten om tevens in verbinding zijn. Zulk eene inrichting noemt meD Daniëlls ele ment; voegt men eenige dergelijke elementen naast elkander, dan verkrijgt men eene batterij: zij worden dan zoodanig verbonden, dat het zink uit het éene glas verbonden wordt met het koper van het volgende. Vermits in ieder element een zink- en een koper-cylinder aanwezig is, moeten, door het koper van het eene element met het zink van het andere te verbinden, en daarmede voortgaande tot het laatste element, aan de uit einden zink en koper overblijven. Deze overblij vende noemt men zink- en koperpool, en de draad, die de polen om de batterij heen vereenigt, draagt den naam van sluitipgsdraad. Zijn op genoemde wijze de elementen veree- uigd en de beide polen door den sluitingsdraad yerbonden, dan noemt men de batterij gesloten, evenals wij bij de behandeling van een element hebben aangetoond. Men heeft dus eene soort van keten gevormd, tot de schakels waarvan de zuren en de metalen in de potten moeten mede werken. Het denkbeeld van stroom gaat dus ge paard met den gesloten verbindingsdraad of keten der batterij. VIII. Behalve de batterij Daniëll, heeft men onder scheidene andere stelsels, die voor de verschillende doeleinden, waartoe zij moeten dienen, aanbeve ling verdienen. De groote waarde eener batterij hangt daarvan af, of zij een constanten stroom levert, dat wil zeggen een stroom, die bij het vorrneu 6terker noch zwakker is dan eenige minuten later ge makkelijkheid van behandeling, lange duurzaam heid en geringe prijs zijn voorzeker groote aan bevelingen. De in onze dagen door den Franscliman Leclanché bedachte constructie verdient in al die opzichten genoemd te worden. In een glas plaatst hij eeue staaf zinkhet glas voor een gedeelte gevuld met salmiak, in den handel ook onder dien Daam bekend; door de bijvoeging van water lost dit salmiak zich op, waardoor het water, terstond na op die zouten gedaan te zijn, eeu bitterzouten smaak aan neemt. In dat vocht nu plaatst men een zeer poreuzen pot, gevuld met bruinsteen en lijn ge stampte cokes: een koolcylinder wordt hierin gezet, den bodem van den pot bereikende en boven het mengsel uitstekende. De zinkstaaf van het éene element wordt nu door middel van een metalen draad of strook met den koolcylinder van het andere verbonden en zoo vervolgens, zoodat men een zink- en een koolpoolrasp en -+- overhoudt, die men evenals bij de batterij Daniëll en als bij alle andere te gebruiken stelsels met de draden, waar langs men den stroom denkt te geleiden, in zui vere verbinding brengt. Aangezien het moeilijk gaat, een metaal aan den koolcylinder te verbinden, heeft men op dien cylinder een looden muts of kop gezet, die lucht dicht daarop wordt bevestigd, door een mengsel van lak en reuzel daarop te leggen. In die muts draait men eene schroef, waartusschen de draad of strook kan verbonden worden. Bij deze batterij heeft men alleen toe te zien, dat er in het glas eenige kristallen salmiak lig gen, ten eiude de oplossing in verzadigden toe stand blijve, en dat het zink, waarvan de con- sumtie hierbij betrekkelijk aanzienlijk is, niet verteerd zij. Zijn éen vau die beide gevallen ingetreden, dan houdt de batterij op stroom te geven. Men werpe daarom van tijd tot tijd kris tallen salmiak bij en vernieuwe zoo noodig del zinkstaaljes. Deze batterij heeft de eigenschap dat de glazen bekers niet over de helft moeten gevuld zijn mei j de salmiak-oplossing. Zulk eene batterij op genoemde wijze behan deld en van tijd tot tijd nagezien, kan minstens twee jaren en waarschijnlijk langer, ook bij on ophoudelijk dagelijksch gebruik, steeds een con stanten stroom leveren. Het is daarom niet te verwonderen, dat vanwege het rijk, zoodra die goede eigenschappen bekend werden, pogingen zijn in het werk gesteld, om ze op alle kantoren van eenig belang te plaatsen en zoo de vroegere batterij Daniëll te vervangen. De heer W. Hoven te 's-Gravenhage is in ons land de eenige depothouder van den heer Le clanché. Eeu element, geheel gereed gemaakt, kost f2.50, eene kleinere soort f'Z. Wordt vervolgd.) der te ïk gaft betu en 1 tal 13. het op steil liefd fv resii vooi hooi ting lege met leer spre vine vine brei H accr scht ond

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2