N°. 3097. Donderdag A°. 1870. 17 Maart. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel...0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 16 Maart. BUITENLAN DSCH OVERZICHT. Er is sedert ons vorig overzicht op politiek gebied in Europa niets voorgevallen dat groot nieuws kan heeten. De regeering van Frankrijk blijft als het ware roorthollen om de baan van het despotisme te verlaten. De parlementaire hervormingen worden ondanks de concilie-aangelegenheden niet uit het og verloren. Er wordt door het ministerie zelfs noeite gedaan om aan de eiscben van de linker zijde, de echte constitutioneele partij van het jaar 1818, al meer en meer tegemoet te komen. De artijen in de Kamer reiken elkander de hand er verzoening en wat sedert 1852 nog nimmer ebeurd is ziet men thans plaats grijpen: een ules Simon wordt benoemd tot president en een ambetta tot secretaris van een der afdeelingen, waarin de Kamer deze week verschillende inge diende wetsontwerpen onderzoekt. De Senaat is echter nog een groot struikel blok voor deze wedergeboorte van Frankrijk. Dit Lichaam kan alle wijzigingen in de consti- utie, die het ministerie zou noodig achten, tegen houden, en geeft reeds blijk zoo te zullen han delen, maar het is de vraag of de sterke stroom an de openbare meening het niet tot andere gedachten zal brengen. Immers van den geest van da constitutie van 1852 is men thans geheel afgewekenwelke was die anders dan eene aaneenschakeling van maat regelen waardoor een man, alleenheer6cher over de natie, met haar naar zijn fantasie kon doen en laten wat hij wilde? Zou men dus mogen verwachten, dat, waar het autocratisch keizerrijk wijselijk heeft ingezien, dat het zich als zoodanig niet meer kan staande houden, en zich dus in liet kleed van het parle mentair keizerrijk heeft gestoken, de Senaat, of heter de uitvoerder van den vroegeren wil van dien eenen man, zijn nieuw regeeringstelsel zou te lijf willen? Het zou o. i. een raadsel zijn, en wij staan eerder de meening voor, dat, hoe on- geloofelijk 't ook in den beginne was dat Na poleon den tegenwoordigen stap zou doen, het nu op den weg van den Senaat ligt hem hierin de voetsporen te drukken. Den 7d"° dezer werd bij het Concilie te Rome het voorstel aangeboden, dat de onfeilbaarheids verklaring van den Paus inhield, en waarvan de tekst door de Kölnische Zeilung het eerst is open baar gemaakt. Tevergeefs heeft Frankrijks Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Daru, vertoogen bij den Heiligen Stoel ingediend om den Paus en de curie van dit zijn lievelings-idee af te doen zien; tevergeefs zou hij zelfs volgens de be kende brieven van de Times verklaard hebben, dat, werd de onfeilbaarheid leerstellig gemaakt, de Fransche troepen uit Rome zouden worden teruggeroepen. De Jezuïeten-partij stoort zich daar niet aan en gaat recht op haar doel af, zonder een oogenblik er aan te denken, waarheen die weg zal leiden. De Fransche regeering moet dan ook reeds besloten hebben een buitengewoon gevol machtigde naar Rome te zenden, om te waken dat de besluiten van het Concilie niet in strijd zullen geraken met de belangen van Frankrijk en de bepaliDgen van het concordaat. Het wordt met iederen dag zoo duidelijk dat hetgeen in Rome voorbereid wordt, bij het gansch beschaafd en ontwikkeld Europa afkeer verwekt, dat de protesten, zelfs van hooge geestelijken, wier eer lijke godsdienstzin en heilige liefdesvuur voorde kerk door niemand verdacht worden, als paddestoe len uit den grond verrijzen. Ja wat ste.rker is, hef tige voorstanders van Paus Pius en zijn wereld lijke macht, schromen niet openlijk in verzet te komen, getuige de plotselinge afval van den heer Falloux en den thans overleden heer De Honta- lembert, welke laatste de eeuwigheid is ingegaan als verklaard tegenstander van den Paus en zijn drijvers. Ten bewijze dat beide heeren hechte zuilen van het ultramontanisme waren, halen wij de volgende zinsneden aan uit den open brief van den bisschop van Orleans in 1861 geschreven aan den burggraaf De la Guéronnière, in antwoord op diens brochure: La France, Rome et Tllalie: „Parmi les Catholiques laiques, il y enaquel- ques-uns de plus dévoués, de plus connus; la re connaissance de l'Église et le respect de l'opinion unissent leurs voix pour en nommerdcux: M. en Montalembert, M. de Falloux. N'appartenant pas au même parti, tous deux out en I'honneur d'etre placés par la Providence de manière servir, dans des occassions écla- tantes, leur pays et les intéréts religieux." En wat is thans hun deel? Zij zijn of zullen verdoemd worden evenals de aht Gratry, die op zoo uitstekende wijze het dogma der onfeilbaarheid heeft wederlegd. De aangelegenheden van Ierland voeren in Engeland nog steeds den boventoon. De Iersche landwet werd na de algemeene beschouwingen niet door het Huis met onbepaald verlof teruggezonden, zooals een der leden had voorgesteld, maar met 444 tegen 11 stemmen werd het in beraadslaging nemen van hare onderdeelen goedgekeurd. De minderheid bestond uit acht Ierlanders, de zoogenoemde „onverzoenlijken" en drie Engelschen van de conservatieve partij. Van de 102 Iersche parlementsleden waren 24 afwezig. Het Huis was ook geenszins voltallig, daar het getal leden 655 bedraagt. Met eene zekere spanning worden overigens de maatregelen tegemoet gezien, door Gladstone toegezegd nopens de vergrijpen tegen het eigen domsrecht en het leven, die zoo in Ierland als in En geland velen1 met groote bezorgdheid vervullen en het vertrouwen in de toekomst ernstig schokken. Het duel op leven en dood tusschen den hertog van Montpensier en zijn reefden Infant Enriko de Bourbon in Spanje, geeft aan vele buitenland sche bladen aanleiding om het terrein van de hooge politiek te betreden. Enkele zijn van meening, dat de hertog van Montpensier door deze bloedige daad in de schatting van de Span jaarden meer zal rijzen dan ooit te voren. De meeste daarentegen en berichten uit Madrid komen daarin overeen spreken van groote mis noegdheid hierover onder het volk, en zijn van oordeel dat niet alleen het magneet zich voor goed van de candidatuur van den, hertog zal afwenden, maar dat hij door dit tweegevecht alle hoop op den Spaanschen troon voor zich en zijn kinderen verwoest heeft, eii eigenlijk een politiekeu zelfmoord begaan heeft. Zonderlinge samenloop van omstandigheden: na een Bonaparte moest zich ook een Orleans, nauw aan de Bourbous vermaagschapt, schuldig makeu om zijn evenmensch als een hond neder te schieten. Ongelukkige Bourbous! Niet genoeg dat men ze van alle tronen heeft verjaagd, dat Nopoleon aan Isabella en haar man door een generaal laat waarsohuwen, dat de gastvrijheid welke zij genieten wel eens ingetrokken zou kunnen wor den, als zij zich niet zedelijker gedragen, be ginnen zij zich thans onderling te verdelgen. De toestand van Spanje blijft overigens als altijd. Wat heeft het geholpen dat de omwenteling daar is losgebarsten, die de sympathie van bijna allen in den lande, verwierf; dat eene regeering is omvergeworpen, die alleen haar steun vond in hofkabalen en kuiperijen; die slechts kon blij ven bestaan door dagelijksche verkrachting der vrijheden bij de constitutie gewaarborgd; die 's lands geldmiddelen verspilde; en die in éen woord geen begrip scheen te hebben van de eischen van onzen tijd en zelfs van de zedelijk heid? Het eenmaal zoo machtige vaderland van den cid zinkt ondanks dit, ondanks vrijere instellin gen hoe langer zoo dieper door rampzalige twee spalt. „C'est pour changer, toujours la même chose." Italië is in abstracte finantieele quaestién ver diept en het parlement is sedert den 7den Maart bijeen, maar heeft tot dusver niet veel belang rijks uitgevoerd; het is in afwachting der finan tieele plannen der regeering, waaromtrent de verschillende partijen eene zeer afwachtende houding aannemen, ofschoon hunne verdeeldheden eerder dreigen te verergeren dan te verminderen. Overigens is het zeer rustig. Er wordt vermoed dat Italië met welgevallen de onfeilbaarheid zou zien verklaren, al was het maar alleen om de terugroeping der Fransche troepen. In Oostenrijk kan het Ministerie Hasner niet er op bogen op vasten grond te staan. De tot vervelens toe op het tapijt gebrachte quaestiën met de Czechen en Galliciërs zijn nog ver er van af om in staat van wijzen te worden gebracht. De staat van beleg in Cattaro is opgeheven, d aar de bergbewoners thans rustig zijn. De rustverstoringen aan de Montenegrijnsclie grenzen hebben geen verdere gevolgen gehad. De Keizer heeft voor Hongarije het wetsont werp bekrachtigd, dat de verplichting van bur gerlijke huwelijks-inzegening invoert en de echt verbintenis tusschen Christenen en Joden toestaat. In Rnmcnlë is een poging van der Israëlieten kwaadgezinde partij, om hen van eenige belang rijke burgerschapsrechten nopens het in bezit of in pacht bekomen van landerijen uit te sluiten verijdeld. Het Ministerie verdedigde het daartoe strek kend wetsontwerp krachtig eu vond daarin steun hij de overgroote meerderheid der Kamer. Door liet Ministerie van Koloniën wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de volgende bekendmaking, voorkomende in de Ja- vasche Courant vau den 21"6° Januari jl., N°. 6. De directeur van binnenlandsch bestuur brengt ter ieders kennisse dat, verdeeld in de Davolgende hoeveelheden, op nader te bepalen dagen van de maanden April, Juli, Augustus, September, Oc tober en December 1870, des voormiddags te 10 uren, in een nader aan te wijzen locaal te Ba tavia, in het openbaar zullen worden verkocht 450,000 pikols suiker, afkomstig uit den oogst van 1S70, en 50,000 pikols koffie waarvan 25,000 uit den oogst van 1S69 en 25,000 uit die van 1870. Burgemeester en Wethouders van Leiden heb ben bekend gemaakt, dat de lijsten der perso nen, die tot het verkiezen van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, weder vastgesteld en gedurende de eerste veer tien dagen voor een ieder ter inzage zijn ne- dergelegd op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine pers van het Raadhuisvoorts dat van die lijsten zijn afgelaten de personen, die een of meer der voor het kiesrecht gevorderde ver- eischten verloren hebben of overleden zijn. In de openbare vergadering der Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen trad giste renavond als spreker op de heer H C. Rogge, alhier. Tot onderwerp had hij gekozen onze nationaliteit. In een gesprek van verschillende personen, on derscheiden richtingen toegedaan, werden de meest uiteenloopende gevoelens ontwikkeld, vooral over de radicale hervorming op koloniaal gebied. Tot menige practische opmerking gaf deze be schouwing aanleiding. Met belangstelling werd deze rede aangehoord. Na de pauze droeg hij eenige gedichten voor van de Haarlemsche dichteres Elisabeth Hoofinan, gehuwd met Kolaart. Het was ons recht aange naam deze kennis te vernieuwen met eene dich teres die, reeds anderhalve eeuw geleden, door zangerigheid en eenvoudigheid uitmuntte. Het niet talrijk opgekomen publiek gaf dan ook aan 't slot doqr warme toejuiching zijne in genomenheid te kennen. In de eergisteren gehouden zitting van de Letter kundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, las de heer Boot het verslag der beoordeelaars over negen ingezonden Latijnsche dichtstukken. De gouden medaille werd toege kend aan een gedicht over den sterrenhemel, ge titeld: Urania. Bij de opening van het naambriefje TELEGRAPHIE. POPULAIR VOORGEDRAGEN DOOR EEN NEDERLANDSCH DESKUNDIGE. (Vervolg). V. Het is bekend, dat men reeds vóór de geboorte van Christus mededeelingen op meer of minder grooten afstand wist over te brengen. De onder ling vooraf aangenomen teekens, het alphabet of wat men daartoe aanwendde, bestonden uit een zeker aantal vuren, op verschillende verheven heden naar gelang van omstandigheden ontstoken en weder uitgedoofd. De. ontwikkeling en volmaking van deze wijze, om tijdingen met spoed naar andere plaatsen over te brengen, ging uiterst langzaam. In den laatsten tijd werd echter door de invoering van de optische telegraaf eene belangrijke schrede voorwaarts gedaandoor middel van deze nieuwe vinding konden de tijdingen betrekkelijk vrij snel en onder vele omstandigheden overgebracht worden. Ontegenzeglijk heeft de optische telegraaf ge wichtige diensten bewezen: in alle landen, zelfs in China, werd daarvan dan ook gebruik ge maakt. Evenwel stuitte men gedurig op hinderpalen: vermits de teekens altijd op aanzienlijke afstanden moesten waargenomen, opgeteekend en meesten tijds verder overgebracht worden, gebruikte men over dag hoog geplaatste balken, des nachts lan tarens. Bij mistig weder was het echter meer malen onmogelijk, zelfs met behulp van verre kijkers, de gemaakte teekens waar te nemen. Behalve de telegraaf had men nog een ander middel van gedachtenwisseling: ik bedoel de duivenpost. Hoezeer men hierdoor in den regel zijn doel bereikte, ondervond men echter ook meermalen teleurstelling. Nu ontmoetten de dui ven op groote afstanden tegenwind of ongunstig weder, dan weder vlogen zij terug naar de plaats van waar zij het laatst gekomen waren, een an deren keer verloren zij den onder de vleugelen gehechten brief, eindelijk werden zij onder weg gelokt of doodgeschoten, enz. Men moest zich echter behelpen met de mid delen, waarover men kon beschikken, en ver beeldde zich reeds het in het spoedig overbrengen van tijdingen tot eene aanzienlijk hoogte gebracht te hebben. Door den graad van volmaaktheid, dien de electro-magnetische telegraaf in onze. dagen heeft bereikt, kunnen wij die hulpmiddelen uit den ouden tijd derven en beschouwen ze als van geene waarde, in vergelijking niet het ons thans bekende middel van snelle gemeenschap. Geene bergen of zeeën, nacht of dag, regen of zonneschijn, koude of hitte, zelfs geene afstanden hoe groot ook zijn bij machte te beletten, dat de belangrijkste tijdingen in een oogwenk door de telegraaf worden overgebracht. Een dief, op het punt het vasteland te verla ten, wordt door de hem nagezonden telegraphi- sche tijding ingehaald, aan de bevoegde overheid overgeleverd en in boeien geklonken terugge zonden, om voor zijne euveldaad te boeten. De moordenaar, den eenen voet reeds op eene stoomboot, die hem naar een ander werelddeel zou brengen, wordt naar aanleiding van een tele- graphisch bericht gearresteerd en naar den ker ker gevoerd, en zoodoende voor de maatschappij onschadelijk gemaakt. De booswicht, reeds in een vreemden staat aangekonjen, waar hij zich veilig waant, valt daar plotseling in de handen der op telegraphisch bevel opsporende politie, of wordt uit zijne wo ning gesleurd, waar hij in vrede dacht te rusten. Eene moeder ligt op sterven, en verlangt haren zoon te zien, vóór dat zij deze wereld verlaten moet: de telegraaf biedt hare diensten aan en na verloop van korten tijd zit de zoozeer ver wachte zoon aan de sponde zijner stervende moeder. Een zoon bevindt zich in een vreemd land in kommervolle omstandigheden, en zal bezwijken zoo niet spoedig hulp voor hem komt opdagen. Zijne laatste penningen besteedt hij, om dit aan zijne verwijderde familie en betrekkingen bekend te maken, en' al spoedig ontvangt hij de gerust stellende tijding dat reeds ondersteuning is afge zonden. Een koopman, die op het punt staat zich fail liet te verklaren, ontvangt tijding, dat zekere artikelen op eene andere plaats of in een ander land veel aftrek hebben; hij laat naar zijne cor respondenten seinen en alras heeft hij het bericht, dat aanzienlijke partijen tot zeer lage prijzen voor hem zijn gekocht; zijn fortuin is weer ge maakt en zijn naam als man van eer blijft onge schonden. Doch waartoe meer voorbeelden aangehaald Waar zouden wij eindigen, zoo ,wij de personen wilden opnoemen, die niet van tijd tot tijd, ja voor wie het om zoo te zeggen niet eene da^e-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1