aanmaak van patroonhulzen met den aankleve van dien 68,490te zamen 199,445. Het doel is om 64,000 geweren naar het stelsel de Beau mont voor de infanterie-korpsen aan te schaffen. Van den heer W. Bosch, een van de oprich ters van de maatschappij tot Nut van den Javaan, komt in de N. li. Cl. van heden een open brief aan den afgev. Nierstrasz voor, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik verklaar dat ik nooit, rechtstreeks, noch zijdelings, aan het Gouvernement of wie ook, eenig landbouwcontract of andere voordeel ge vende gunst gevraagd heb. Mijne zonen zijn naar hun geboortegrond (Java) teruggekeerd. Niet om er een gunst of betrekking af te bedelen; maar om, zoo noodig, een stuk braakliggende gouvernementsgrond in koop of huur te eischen, krachtens het overal geldig na tuurlijk recht, dat de grond zijne kinderen moet voeden, die hem willen bearbeiden en vruchtbaar maken, voor hun levensonderhoud en in 't belang van den Staat. De Agrarische wet is in 'l belang van die zonen en toch werd dat ontwerp met geen woord in de geschriften der maatschappij aan geprezen. Ik heb op Java een zwager, de heer Nierstrasz doelde er op, die betrokken is bij uitgebreide pachtcontracten in de vorstenlanden; bij dien zwager, de heer G. L. Dorrepaal, zijn mijn zonen werkzaam. In 1851 was diezelfde zwager bezitter van een Gouvernements suiker-contract, met. gedwon gen arbeiders, iu Banjoemaas, en mijn schoonzoon had voor de helft aandeel in twee suiker-contrac ten in Samarang, niet 1000 bows grond en ge dwongen arbeiders, en toch rekende ik mij verplicht, tegen hel belang dier „relatiën", den ge- heelen vicieusen toestand op het krachtigste en openbaar te bestrijden, omdat de bevolking er onder verarmde en in ellende omkwam; en dien strijd heb ik nog geen oogenblik gestaakt, gesteund door de overtuiging, dat de rechtvaardigheid eenmaal moet zegevieren. Het was tegen den ernstigen raad mijner vrien den, dat ik die brochure over de vermeerdering van Java's bevolking publiceerde (bij Wijt 1851), waardoor ik mijn eigenbelang en dat van mijn talrijk gezin op het spel zette. Ik liep gevaar mijne betrekking f 19,000 'sjaars) te verliezen. Dat dit niet denkbeeldig was, bewees het ontslag (1851) van den ambtenaar Senn Van Basel, omdat hij een deel van den toestand in een eerbiedig adres aan Z. M. den Koning ontvouwd had. Niets meer, niets anders had hij gedaan dat mij niet een gelijk lot trof, is niet aan mijne voorzichtig heid te wijten. Nu heb ik ieder in de gelegenheid gesteld te oordeelen, hoeveel het eigenbelang en dat mijner naaste betrekkingen bij mij weegt, als het de algemeene belangen geldt. En nu tart ik den heer Nierstrasz niet alleen, maar iedereen, om een enkele vlek in mijn amb telijk en maatschappelijk leven aan te wijzen, of wat in weerspraak is met de zuiverheid van mijn strijd voor waarheid en recht, 't Is treurig, dat ik tot zoo iets geprovoceerd en gedwongen ben. Er moet een einde komen aan de schandelijke verdachtmaking. Ons parlement mag niet langer het tooneel er van zijn eu nog méér schade lijden aan zijne achtbaarheiddaarom rond en op den man af, daar ik mij zeiven te goed en te hoog acht, om te doen wat mijn beschuldiger niet beneden zich achtte. Al wat gij, mijnheer Nierstrasz 1 mij hebt pogen aan te wrijven, werp ik op u terug. Bovendien brandmerk ik ze met al het odieuse dat achtens waardige vertegenwoordigers en alle eerlijke lieden toekennen aan uwe gratuite handeling in het parlement, jegeus hen die zich daarin verant woorden noch verdedigen konden; die stempel is geen eereteeken, noch een sieraad op een hij de bezorging buiten de lijn verlangt per post of per bode, bijv. Jansen Voorburg bode 's-llage of wel post 's-tlage, zoo verzending per post gewenscht wordt. Men ziet de woorden Mijnheer of dergelijke worden weggelaten, evenals de tot de duidelijk heid niets afdoeude woordjes te, per enz. Wenscht een afzender de bodekosten zelf te vol doen, opdat de geadresseerde het telegram geheel vrij ontvangt, dan zet hij er bij betaald, bijv.Jansen, Voorburg, bode 's-llage betaald. De bodekosten be- loopen dan naar gelang van den afstand, die veelal aan de kantoren bekend is, f 0.70 tot en met 21, en (1.40 voor den afstand van 22 tot 42 kilometers. De door het Rijk voorgeschreven vorm der telegrammen is: 1°. het adres, duidelijk en voluit geschreven, bij voorkeur voorzien van de doop namen des geadresseerden, met bijvoeging van den naam van diens beroep en der straat, als mede van huisnummer; in vele gevallen is het niet noodig al die bepalingen er bij te voegen, doch doet het geval zich voor, dat in eene plaats vele familiën wonen, die denzelfden geslachts naam voeren en soms hetzelfde beroep uitoefenen, dan wordt het telegram zonder die bijvoeging niet afgeleverd. Tot het adres behoort ook de aan wijzing voor bezorging buiten de lijn. 2°. De inhoud. kleed zooals Van Speijck droeg. Mocht gij u er door bezwaard achten, dan zult ge mij bereid vinden tot elke voldoening, zoodra zes mannen van eer wederzijds drie daartoe door ons uitgenoodigd, mochten verklaren, dat gij u op 3 Maart jl. als een Gentleman gedragen hebt, gelijk het een vertegenwoordiger betaamt." Door de plaatsing van de volgende circulaire, van het Hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, wen- schen wij bij te dragen tot eene meer algemeene verspreiding van het daarmede beoogde en zeer toe te juichen doel: „Er heeft zich alhier gevormd eene Vereeni ging tot bevordering van geregeld schoolbezoek. Zij stelt zich ten doel, vooral bij minvermogen den, te bewerken, dat de kinderen, althans tot twaalfjarigen leeftijd getrouw van het onderwijs, hetzij op openbare hetzij op bijzondere scholen, gebruik maken. Eene der voornaamste oorzaken van school verzuim is zonder twijfel, dat de kinderen coor de ouders gebruikt worden om in fabriek of werkplaats iets voor het huisgezin te verdienen. Het zal U bekend zijn, dat dit in vele gezinuen het geval is, en met ons zult gij 't betreuren, dat daardoor een belangrijk gedeelte van het opkomend geslacht beroofd wordt van die ontwik keling, die in een beschaafd land bij ieder bur ger moest te vinden zijn. Bij onze pogingen om dat kwaad tegen te gaan hebben wij gerekend op de medewerking, ook van hen, die, als hoofden van grootere of kleinere industrieele ondernemingen, rechtstreeks kunnen voorkomen, dat de kinderen ontijdig aan de school worden onttrokken. Zoo wenden wij ons ook tot U met dringend verzoek om onder steuning bij onzen arbeid. Wij zouden vreezen onbescheiden te worden, als wij U bepaalde maatregelen voorstelden, die door U zouden kun nen geuomen worden. Maar laat het ons toch geoorloofd zijn den wensch uit te spreken, dat door U geene kinderen van minder dan 12 jaren in dienst worden genomen, en dat ook zuiken, die reeds dien leeftijd hebben bereikt maar nog geen voldoend onderwijs hebben genoten, door uwe zorg nog zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om eenig school-onderricht te ontvangen. Bij eene eendrachtige samenwerking onzer industrieelen zou te Leiden het schoolverzuim op afdoende wijze kunnen worden bestreden. Wij vertrouwen, dat wij daarvoor ook op U mogen hopen en wij zullen ons gelukkig achten als wij van U de verzekering mogen ontvangen, dat ons streven bij U goedkeuring vindt en door U krach tig zal worden ondersteuud." De heer W. C. Van der Waeijen Pieterszen, gemeente-architect te 's-Gravenhage, heeft met zijne mede-gecommitteerden, de HH. Conrad, van Middelburg, en Van Niftrick, van Amsterdam, het door hen opgemaakt en gedrukt rapport, be treffende het rioolstelsel te Leiden, in een uit- voerigen brief aan den raad dezer gemeente ver dedigd tegen de aanmerkingen en oordeelvellin gen, voorkomende in eendoorden druk algemeen verkrijgbaar gestelden „Open brief der Vereeniging tot bevordering der volksgezondheid te Leiden," en de daarbij gevoegde memorie van toelichting van den heer Maas Geesteranus. Onder de testamentaire beschikkingen van den te Dordrecht overleden heer L. Dupper Wz. komt een legaat van f 1000 voor aan de Leidsche Kweek school voor Zeevaart. Hendrik Jan Spijker, wiens overlijden wij reeds hebben medegedeeld, werd den l,ten Nov. 1802 te Amsterdam geboren. Na zijne studiën aan het Amsterdamsche athenaeum te hebben vol bracht, werd hij den 22itdn Juni 1826 te Leiden tot Doctor in de theologie bevorderd, na open lijke verdediging van zijn specimen de pretio institutionisbus divinis Lactantii statuendo. Op den 2d™ Aug. 1826 werd hij door het prov. kerk bestuur tot den H. dienst toegelaten. Den 7d8n Maart 1827 werd hij te Piershil, den 31'"" Mei 1829 te Waddingsveen, den 8,ten Mei 1831 te Dordrecht bevestigd. In Mei 1834 werd hij te Amsterdam beroepen, voor welk beroep hij ech ter bedankte. In 1S36 aldaar voor de tweede maal beroepen, nam hij het aan en werd den 7<ieD jjej JJJ37 ai[jaar ingezegend door zijn ambt genoot Ds. Van Limburg Brouwer. Vele belang rijke werken zagen van hem het licht, zoowel op theologisch als op letterkundig gebied. Hij was eenigen tijd scriba van het cl. bestuur vau Amsterdam, maar deed daar afstand van, bij zijne benoeming tot lid van de algem. synode. Iu 1858 werd hij lid van het prov. kerkb. van Noord-Holland en in 1859 secundus van den secretaris. De synode benoemde hem in de com missie tot het vervaardigen van eene betere bij belvertaling. In I860 was hij voorz. der synodale vergadering. Toen de ministeriën van eeredienst werden opgeheven werd hij benoemd tot admi nistrateur bij het departement van Hervormden eeredienst, welke betrekking hij tot aan zijn dood heeft vervuld. Door deze benoeming verloor de Hervormde gemeente te Amsterdam een zeer ge acht en bemind leeraar; terwijl Spijkers dood den staat van een ambtenaar beroofde, wiens gemis zwaar zal gevoeld worden. Spijker was ridder van den Nederlandschen Leeuw en vroeger lid van het hoofdbestuur van 't Nul. In de Zaterdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Groningen is mededeeld, dat de opbrengst der vuilnis aldaar in 1869 was (80,139,75. Deze hooge opbrengst is o. a. te danken aan de bepaling, dat de aan de verzameling, bewaring en bewerking verbonden ambtenaren een aan deel genieten in hetgeen boven de (40,000 aan opbrengst wordt verkregen. Deze regeling is sedert 7 Jan. 1865 aangevangen. In 1846 bedroeg de opbrengst (46,212.36'. Bij beschikking van 10 Maart 1870, 12de afd., is aan de firma M. J. Masion Zonen, te Dor drecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen en rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland en Zeeland. Bij beschikking van den Minister van Biunenl. Zaken van 10 Maart 11. is, met ingang van 1 Mei e. k., opgedragen: de dienst van den waterstaat in de 1ste inspectie te Arnhem aan den inspect. Jhr. J. Ortt van Schonauwen; de dienst van den waterstaat in de 2de inspectie te 's-Gravenhage aan den inspecteur. C. Brunings; de dienst van hoofdingenieur in het 5de district (Gelderland) aan den hoofdingenieur F. W. H. Van Opstall. De luitenant ter zee der 2de kl. L. M. L. De Haan, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en den 3den dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan H. J. Van de Poll, gew. adj.- comm. der 1ste kl. ter provinciale griffie van Utrecht, verleend een pens. ten laste van den Staat, ten bedrage van f 320 'sjaars, op grond van artt. 5 en 43 der wet van 9/3 Mei 1846/51 Staatsblad n». 24/49). Z. M. heeft aan Mr. C. Duymaer van Twist, op zijn daartoe gedaan verzoek, eerv. ontsl. ver leend als plaatsverv. kantonr. te Deventer. z! M. heeft den offic. van gez. der 3dèj de zeemacht J. J. Van Effen, met ingang v; llden daaraanvolgende, bevorderd tot oft gez. der 2de kl., met bepaling dat hij za| nemen tusschen de offic. van gez. de 2de J C. Pannevis en B. Léon. Z. M. heeft benoemd tot dir. van het pol Bodegraven den heer C. Saton, thans geagj klerk ten postkantore te Alphen. Voorschoten, 11 Maart. Bij de gisteren gehad hebbende verkiezing van éen lid vr>| gemeenteraad alhier, zijn van de 123 kiez, opgekomen, terwijl de stemmen op de navol heeren zijn uitgebracht: J. M. Van Kempen? Van Steyn 19, P. Hooymans 18, C. Van! reu 10, J. Van der Zalm 5, J. Verhoog 3,1 Zeideren, C. H. Immerzeel, J. C. Biben en P. Van Leeuwen ieder 1 stee Er moet derhalve eene herstemming hebben tusschen de heerenJ. M. Van Kt] en P. Van Steyn. 's-Gravenhage, 10 Maart. De aandeelh der Maatschappij tot exploitatie der Staats# wegen zijn tegen 23 Maart tot eene algeifL vergadering samengeroepen. Op die vergacM' zal voorgesteld worden om het maatschap M kapitaal van zes millioen op dertien mil gulden te brengen. Voor deze vermeerderd zeven millioen nominaal zullen obligatiën uitgegeven, rentende 5 percent 'sjaars; de van uitgifte zal ongeveer 90 percent zijt zekerheid dezer obligatiën zullen bij de 5 landsche Bank worden gedeponeerd zeven m te maken aandeelen; wanneer de obligat: ders zulks verlangen, kunnen zij hunne obl( tegen aandeelen verwisselen. Geschiedt zulk: dan zullen de obligatiën a pari worden at De Maatschappij zal alzoo ruim zes mij gulden in handen krijgen, waarvan 214 mi. moeten dienen om de schuld aan de scl af te doen. De overschietende drie en ee:| millioen zullen dienen voor uitbreiding vi materieel en andere zaken. De Maatschappl taalt tegenwoordig aan de Regeering j: f 125,000 interest; aan interest en aflossinl de zeven millioen obligatiën moet jaarlijks worden ruim (370,000, zoodat de Maatsc in het vervolg jaarlijks (245,000 meer zal e] uitkeeren dan thans. Uit het verslag der plaatselijke schooi missie nopens den toestand van het lager wijs over 1869, aan den gemeenteraad oi legd, blijkt dat die toestand in het afgeltj jaar gunstig was. Het onderwijzend personeel op de schol 's-Gravenhage (Scheveningen hieronder begrt bestond den 318Wn December 1869 uit 59 fe onderwijzers en hoofdonderwijzeressen, gepit aan het hoofd van scholen, 185 hoofd-, hol; huisonderwijzers of onderwijzeressen en kweekelingen, mede op die scholen werkzs Uit die opgaven, te zamen getrokken, q deeld door 4, 3 of 2, naarmate zij voor dj school vier-, drie- of slechts tweemalen strekt, blijkt, dat het gemiddeld getal den:] schoolgaande kinderen is geweest: 5357 j'j of 9 meer dan in 1868, 5227 meisjes of 13 J dan in 1868; dus 10584 kinderen, waarvar teloos onderwijs hebben genoten: 3193jong) 48 minder dan in 1S68, 3291 meisjes oft! dan in 1868, dus 6484 kinderen of44mindt! in 1868. Door de oprichting van het Scho:1 bond te Utrecht en van eene afdeeling daj te 's-Gravenhage is in 1869 eene krachtige wes tot bestrijding van het schoolverzuim opgq Dat er te 's-Gravenhage schoolverzuim i: mand zal het ontkennen, doch de plaat schoolcommissie gelooft dat onze gemeen dezen opzichte vergelijkenderwijs in eenl gunstigen toestand verkeert. ge ha ge mi 3°. Aanwijzing, zoo men het antwoord wil voor uit betalen, door de woordenantwoord betaald, beteekenende dat danantwoord van 20 woorden betaald. 4°. De onderteekening. Men houde hierbij in het oog, dat in het opge geven telegram geene doorhalingen moeten voor komen, tenzij de afzender aan den voet verklare, dat hij de daarin gebrachte veranderingen goed keurt: de woorden behooren duidelijk geschreven te zijn, opdat de telegraafambtenaar niet behoeve te raden en gissen, en zoo missen. Het is geoorloofd, een telegram met. een doop naam te teekenen, mits men aan het kantoor ook den geslachtsnaam opgeve, die dan niet wordt overgeseind, maar waarvan toch aanteekeniog wordt gehouden. Een vooruitbetaald antwoord kost den afzender ook (0.30; de geadresseerde, heeft dan niets te betalen, hij ontvangt bij het telegram eene kas- aanwijzing, waarvoor hij aan elk kantoor de door den afzender uitgegeven kosten kan terug vragen, hetzij in geld, hetzij door het verzenden van een telegram. Ten bewijze, dat hij die kasaanwijzing ingewisseld en het bedrag, daarop uitgedrukt, orn zoo te zeggen ontvangen heeft, behoort hij daarop zijne handteekening te plaatsen. Voorts kan men een telegram doen aanteeke- nenmen ontvangt dan alsdien een antwoord van het kantoor van beslemming de mededeeling, aan wien en hoe laat het afgezonden telegram werd afgeleverdbij onbestelbaarheid ontvangt men in eene uitvoerige mededeeling de redenen vermeld, waardoor de onbestelbaarheid veroor zaakt werd. Voor de aanteekening wordt de prijs 1 van het telegram verdubbeld: men heeft dan echter meer zekerheid, dat het ouverminkt is I overgekomen, doordien het in zijn geheel wordt teruggeseind naar het kantoor van afzending, waar het met het oorspronkelijke telegram wordt vergeleken. I In de reglementen is opgenomen, dat geslachts namen, aan éen geschreven, als éen woord wor den geteld. Zoo is VandenBerg éen woord, Van den Berg echter drie woorden, evenals v. d. Berg. Hieruit blijkt reeds, dat op zich zelf staande letters elk voor éen woord geteld wordeuwordt daarmede echter een handels- of goedermerk be doeld, dan geldt eeue bijeenvoeging tot vijf let ters voor 'éen woord. Elk woord, uit niet meer dan zeven lettergre pen bestaande, gaat voor éen woord door, worden zij echter door een koppelteeken verbonden, of door eene apostrophe gescheiden, dan telt e deelte voor éen woord. Een getal, uit vijf cijfers bestaande, rekenl voor éen woord; een daarin voorkomende k> punt of breukteeken geldt dan voor een Aldus is: 41725; 41,24; 12H, uit vijf teekei staande, éen woord; 416253; 10,000; 12} teekens bevattende, ieder twee woorden, et De streep, door een afzender onder een i of eene uitdrukking gemaakt, wordt ook o' bracht, doch telt voor éen woordalle I zinteekens, die in een telegram voorkomen den met zorg overgebracht, doch komen berekening van het woordental niet in aas kmg. De naam van het kantoor van afzeüdin dagteekening, alsmede de tijd van aante worden den gedresseerde kosteloos medegel De kosten der telegrammen worden dooi afzender voldaan en bedragen, gelijk wij1 gezegd hebben, voor de kantoren in Nede van 1 tot 20 woorden (0,30, met opkliv van 0.15 voor elk geheel of gedeeltelijk tal woorden daarboven. Wordt verwijl

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2