N°. 3080, Dinsdag A°. 1870. 8 Maart. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER. ADVKRTKNTIBN. Voor iederen regel, .v0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 7 Haart. Verdiepte de Kamer zich tot dusver in de theo retische zijde van het Agrarisch vraagstuk voor 4 Indië, Zaterdag jl. verliet zij dit terrein om het ontwerp-De Waal van zijn practische zijde te bezien. De amendementen, vruchten van de geheele «jnp discussie der vorige dagen, kwamen in overwe ging. Eerst die van de heeren 's Jacob en De Casembroot op alinea 1 en aan het slot der zit- '1 ting dat v6n den heer Heemskerk Az. op 3. Besluiten vielen er nog niet, daar de regeling van den voorzitter om de stemmingen eerst te houden nadat het debat gesloten is, de goedkeu ring der Kamer heeft mogen wegdragen. Bij het debat waren twee richtingen duidelijk te onderkennen: de conservatieven willen en vandaar hun amendementen in de wet zelve de regelen van uitvoering opgenomen hebben en die niet aan het uitvoerend gezag overlatende Biinister van koloniën daarentegen bleef met de bem eigene welbespraaktheid volhouden dat dit volstrekt niet noodig was, de wet slechts hoofd beginselen moest inhouden en de amendementen overbodig waren, daar regelen bij algemeene verordening vast te stellen in den zin zooals hij aags te voren had blootgelegd, aan de wenscben an de conservatieven tegemoet kwamen. Een en ander was het culminante punt van leidooien voor en tegen, wier eentonigheid aan- ;enaam werd afgewisseld door een even hei- ere als eenvoudige uiteenzetting van de \vet3- oordracht door den heer Van der Linden, tegelijk en warm woord ter harer verdediging. Hij ontnam haar geheel de zwarte afschildering die de tegen- tanders hadden voorgespiegeld en constateerde dat de hervorming slechts het gezonde doel na jaagde om Westersch kapitaal, Westersche energie en verstand op Java over te brengen, zonder de minste krenking van de Oostersche maatschappij, zonder iels te kort te doen aan den Javaan, die thans door de conservatieve partij zoo nadruk kelijk wordt in bescherming genomen. Het is opmerkelijk, dat men tot dusver alleen van liberale zijde klachten hoorde aanheffen lover de verdrukking van de Javanen onder het alleenzaligmakend cultuurstelsel, eu thans zijn het Ie conservatieven die daartegenover uit éen mond verbreiden: uw liefderijke zorgen voor den Ja vaan krenken slechts hunne rechten, zijn slechts berekend op exploitatie-zucht van dat arme volk Wij zijn hun vrienden, en dit zullen wij blij ven zoolang het gebouw van v. d. Bosch niet tot den laatsten steen gesloopt is. De rede van den heer v. d. Linden werd be antwoord door den heer Insinger, een behouds- man door merg en been, waarna de heer Nierstrasz nog een wanhopige poging deed om de discussie over de wet te verdagen en tevens zijn lust bot vierde om toch maar te spreken. De voortzetting der behandeling van de aan gevangen discussie over al. 3 en het amendement Heemskerk Az. werd tot heden verdaagd. Naar wij vernemen, is de heer Ferdinand Reichenheim, penningmeester van het Berlijnsche centraalcomité voor de internationale tentoonstel- (ling, in 1869 te Amsterdam gehouden, door Z. M. den Koning benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Volgens een particulier bericht van Palermo, I dd. 25 Febr., had Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, te Cagliari met eene warme toe spraak afscheid genomen van Zr. Ms. stoomschip de Valk, en bij die gelegenheid eene aanzienlijke som gelds en verschillende rijke cadeaux ter ver deeling onder de equipage uitgereikt. Kort nadat de Prins vertrokken was, kwam Z. K. H. Prins Alexander aan boord met HDs. gevolg. De Prins is in schafting bij de officieren. Den 2d,n Februari ging men van Napels naar Malta, bij welke gelegenheid I de Prins het schip van de reede bracht en zijn eerste wacht deed. Den 3don kwam men te Mes sina, alwaar men een paar dagen vertoefde en toen doorstoomde naar Malta. Het was prachtig weder. Na zes dagen toevens, zette men koers naar Tunis, doch was men door hevigen tegen wind verplicht den 14d,n op Cagliari te ankeren. De Prins heeft altijd bij beurten de wacht gedaan, bleef zeer gezond en opgeruimd en nam zelfs een werkzaam deel aan het schijfschieten. De ver- jaardag van Z. M. den Koning is aan boord plech tig gevierd. De Prins onthaalde dien dag de equipage op wijn, eieren, sinaasappelen en witte brood, 's avonds werden er blikvuren ontstoken en vuurpijlen afgestoken. Het volk heeft zich uit muntend geamuseerd. De Prins had, volgens zijne verklaring, nog nooit zijns vaders verjaardag zoo aangenaam doorgebracht. Den 26,1"n was men te Palermo aangekomen. Wij vernemen uit een goede bron, dat de heer G. A. De Geus alhier, opzichter van Rijnland, een watermachine heeft uitgevonden, die van groot nut kan zijn voor de polders, die last van water hebben. Deze machine zal, behalve andere roordeelen, op zeer onkostbare wijs het overtol lige water op de boezems kuunen wegschaffen. Wij vernemen dat onze stadgenoote, de bekende schrijfster onder het pseudoniem van Agatha, zal optreden als hoofdredactrice van het weekblad ter ontwikkeling van de vrouw: On» Streven,dat bij de firma Van Dijk en C'. te Schiedam wordt uitgegeven. De strijd tusschen mejufvrouw Betty Perk en die uitgevers heeft dus tot de verrassende ontknooping geleid, dat wij thans twee talentvolle Nederlandsche vrouwen aan een uitstekend doel werkzaam zullen zien. Bij beschikking van den Minister van Financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de adminiatratie der posterijen hunne functiën zul len uitoefenen als volgt, te wetende commiezen der -3de klasseP. C. Van Aken, ten postkantore te 's-HertogenboschP. J. Fabius, op het spoor wegpostkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheim J. D. J. M. Bekaar, ten postkantore te Utrecht; H. J. Payen, op het spoorwegpostkantoor Amster dam-Emmerik-Bentheim; L. M. H. Gudde, ten postkantore te Venlo; en A. I. H. Bachiene, ten postkantore te Haarlem; en de surnumerairs: E. A. W. Camp, ten postkantore te Zwolle; en H. Van der Poel, ten postkantore te Rotterdam. De Minister van Oorlog heeft o. a. aan de mili taire autoriteiten ter kennis gebracht1*. dat de lichting der nationale militie van 1870 bepaald is op 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee2". dat te dezer jare bij de drie regimen ten vestingartillerie en het bataljon mineurs en sappeurs geene plaatsvervangers zullen worden ingedeeld; 3°. dat in verband met het aangenomen beginsel om de militie te localiseeren, de miliciens, zooveel doenlijk, behooren te worden ingelijfd bij korpsen of onderdeelen daarvan in of nabij de woonplaats dier manschappen garnizoen hou dende. Volgens een daarbij gevoegden staat zullen de 11000 man die de lichting van 1S70 uitmaken, verdeeld worden over de verschillende korpsen, als volgt: regiment grenadiers en jagers 700; lste reg. infanterie 950; 2de reg. 900; 3de reg. 1000; 4de reg. 1050; 5de reg. 1050; 6dereg. 1050; 7de reg. 950; 8ste reg. 1000. Cavalerie, lste reg. huzaren 95; 2de reg. 130; 3de reg. 95; 4de reg. 95. Artillerie, reg. veld-art. 500lste reg. vest.-art. 410; 2de reg. 390; 3de reg. 410; reg. rijdende art. 75; het korps pontonnier» 50, en het bat. mineurs en sappeurs 100. De audientiën van de Ministers van Justitie, van Financiën en van Koloniën zullen respectie velijk op Woensdag en Donderdag den 9d" en 10d,n Maart aanstaande niet plaats hebben. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol land hebben besloten het door elke gemeente te dragen gedeelte van het aandeel dezer provincie, in de te leveren manschappen voor de lichting dei- Nat. Militie van 1870 te bepalen, als o. a.'s-Gra- venhage 245; Delft 70; Rotterdam 297 Sahiedam 53; Leiden 116; Gouda 40, en Dordrecht 60. Na afgelegd eindexamen zijn tot veearts be vorderd de navolgende kweekelingen van's Rijks veeartsenijschool: L. Hermkes uit Horst, J. F. P. Schönfeld uit Bellingwolde, F. Mos uit Asseu, P. A. Vau den Munckbof uit Venray en H. Luurs uit 't Zandt. De officier van gez. der 2de kl. W.Littel wordt met den 16d,n Maart a.s. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. aan eerstgenoemde van kommandeur en aan laatstgenoemde van ridder der orde van Isabella la Catolica, hun door Z. H. den Regent van Spanje geschonken. Z. M. heeft aan Jhr. A. Klerck, secretaris-gene raal bij het Departement van Marine, en aan den luitenant ter zee lste klasse H. Van Goens, adju dant van den Minister van Marine, vergunning \erleend tot het aannemen bd dragen der ver sierselen, eerstgenoemde van kommandeur der Wasa-orde en laatstgemelde van ridder der St.- Olafs-orde, hun door Z. M. den Koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft aan de heeren Felix Polak, bankier te 's-Gravenhage, en M. Parser, vice-consul van Spanje te Scheveningen, verguuning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, Amsterdj m, 5 Maart. Het college Z'eemanthoop heeft zich tot Z. M. den Koning gewend, met een adres waarin gewezen wordt op het belang dat de Nederlandsche scheepvaart heeft bij de vestiging van een meteorologisch observatorium op de Azorische eilaoden, welks oprichting thans mogelijk is, doordien aan de American Cable Company vergunning i» verleend een telegraaf kabel over die eilandeD ta leggen. Burg. en Weth. der gemeente Amsterdam brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan eene op te richten openbare school van ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse voor meisjes moet worden benoemd een hoofdonderwijzeres. De voordeelen aan deze betrekking verbonden zijn: eeue jaarwedde van f 1600, teruggave vau de eerste drie grondslagen der personeele belas ting, vrije woning of eene billijke vergoeding voor huishuur. Dordrecht, 5 Maart. Alhier heeft eene com missie, bestaande uit de heeren Dr. J. C. Van Deventer, P. M. Keiler van Hoorn, J. Vriesen- dorp, J. J. B. J. Bouvy en Dr. A. Van Oven, in de Dordrcchliche Courant, belangstellenden tot eeDe meting opgeroepen, ten einde een adres aan den gemeenteraad in te dienen, tot oprichting eener Hoogere Burgerschool voor meisjes. Arnhem, ^5 Maart. Het provinciaal gerechtshof van Gelderland heeft bij arrest van heden de schuld van vrouw Lieberton geboren Dirks aan de haar ten laste gelegde feiten als niet wettig en overtuigend bewezen aangenomen, en haar diensvolgeDS vrij gesproken. Groningen, 3 Maart. Te Delfzijl heeft zich het zonderlinge geval voorgedaan, dat tien dagen na den verjaardag van den Koning die heuglijke gebeurtenis gevierd werd. Natuurlijk werd bij die gelegenheid menig toast uitgebracht, waarbij »de harten van konings- en vaderlandsliefde blaakten". Groningen, 4 Maart. Donderdag is alhier in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer Guyot, die zich in zijne langdurige betrekking van leeraar aan het doofstommen-instituut alhier niet alleen aller achting heeft verworven, maar ook zich van zijne taak uitmuntend heeft gekwe ten. Hij was de zoon van den stichter van ge noemd instituut. Deventer, 4 Maart. De paardeuslachterij, of schoon pas in 't leven geroepen zijnde, wordt reeds met den ondergang bedreigd, doordien bij den mingegoeden stand nog groot vooroordeel tegen het gebruik van paardevleesch heerscht. Breda, 5 Maart. Naar men verneemt, bestaat het voornemen oin in den loop van dit jaar ook het kamp op de Teteringsche heide, nadat de cadetten der Kon. Mil. Academie aldaar gekam peerd hebben, door eenige artillerie-kompagnieën van de verschillende regimenten vesting-artillerie te doen betrekken. Gemengde Berichten. Men heeft volgens de Allgemeine Zeiiung eene statistiek opgemaakt omtrent de verhouding, waarin de verschillende nationaliteiten in het Concilie vertegenwoordigd zijn. Daaruit blijkt, dat de catholieken van Noord-Duitscbland op de 810,000 en die van den Kerkelijken Staat, op de 12,000 zielen eene stem op het Concilie hebben, zoodat éen Italiaan uit den Kerkelijken Staat meer gewicht heeft dan 60 Duitschers. Voorts heeft men bevonden dat de 512 voorstanders der onfeilbaarheid in het Concilie eene bevolking van van 73-011,000 en de 94 tegenstanders eene van 46,278,000 catholieken vertegenwoordigen. Bij de voorstanders worden 142,570 en bij de tegenstan ders 492,320 zielen door eene stem vertegenwoor digd. Wij behoeven niet op te merken dat de Allg. Zeit. zich op een verkeerd standpunt stelt. Het Concilie is geen parlement, het mist daartoe ten eenemnaale het karakter en de pondspondgewijze berekening van het aantal vertegenwoordigers en vertegenwoordigden is ook hier niet van toe passing. De kerk beslist niet door stemming van meerderhedenhare besluiten ontleent zij of be weert zij te ontleenen aan een ander gezag, dan aan het modern gezag van de meeste stemmen. Dezer dagen heeft de hertog van Saksen-Coburg- Gotba voor de eerste maal tijdens zijne 26jarige regeering een doodvonnis bekrachtigd. Het was het vonnis van den chirurgijn Kuhn, te Ohrdrufl', veroordeeld wegens moord, gepleegd op een jong meisje. Alvorens de hertog aan de rechterlijke uitspraak zijne sanctie gaf, had hij aan het hof van appèl te Eisenach om advies gevraagd, eu van daar ten antwoord ontvangen, dat, wanneer het vonnis van zulk een misdadiger niet werd uitgevoerd, het vertrouwen op de rechtbank der gezworenen geheel zou verloreu gaan. Dit vooral had deu hertog doen besluiten om het vonnis te onderteekeneu. Op den dag der executie was het juist 31 jaren geleden sedert de doodstraf aldaar te lande was voltrokkeD. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Januari. In de Javatche Courant maakt de Directeur van Binnenlandsch Bestuur bekend, dat in de maan den Juli, Augustus, September en October dezes jaars, 450,000 picols gouvernements-suiker alhier zullen worden verkocht, liggende en afgeleverd wordende te Cheribon, Tagal, Samarang, Soera- baya en Passaroeanalsmede in de maanden April en December 50,000 picols gouverneuients koffie, liggende en afgeleverd wordende te Sama rang en Batavia. In dezelfde courant wordt ook door genoemden Directeur bekend gemaakt, dat de koffie veilingen te Padang zullen gehouden worden in de maan den Maart, Juni, September en December. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het vermelde in uw ge acht blad dd. 7 Maart jl., inhoudende: „dat er eene beslissing wordt ingewacht omtrent het vraagstuk wie den toren van de Mare-kerk moet onderhouden, die zich, gelijk de buren verklaren, in zoodanigen toestand bevindt, dat het le vree zen is, dat zij bij stormweder zal instortende kerkelijke- of burgerlijke-gemeente? enz." terwijl aan het slot daarbij is gevoegd: „wij zullen nu even wel zien wat de advokaat der gemeente??aan wien in een der laatste zittingen van het vorige jaar door den gemeente-raad gehouden, de stuk ken zijn in handen gegeven, hierop zal antwoor den," rijst bij mij de vraag of het niet beter ware, nu dat antwoord van dien advokaat op zich schijnt te laten wachten, en dat wel juist in eene maand gewoonlijk zoo rijk in storm weder, indien door hel gemeenle-betluur werd on derzocht in hoeverre dat beweren der buren ge grond, en, zoo de regtmatigheid hiervan aan des kundigen mogt blijken, dat er dan maatregelen werden genomen ter voorkoming van eventueele ongelukken en schade (des noods in wettigen vorm, ter vrijwaring van latere beweringen van eigendom, die uit dit onderhoud mogten kunnen voortvloeijen)? Dié onkosten zouden later, wanneer het advies van den advokaat mogt zijn ingekomen, of, bij niet berusten daarin, na bekomene regterlijke beslissing, op de verliezende partij kunnen wor den verhaald. Zou hiermede het algemeen belang niet beter zijn gediend dan met langwegblijvende adviezen en zou dit ook niet meer overeenkomstig de roe ping zijn van het gemeente-bestuur, die voor de openbare veiligheid en het belang der finantiën van de gemeente moet waken? Leiden, dd. 7 Maart. A. EENE GOEDE INRICHTING BINNEN LEIDEN. Terwijl er in den tegenwoordigen tijd veel wordt gedaan, om den werkmansstand te ontwik kelen eu te beschaven, en men ieder weldenkend burger der maatschappij meer en meer belang ziet stellen in alles, wat er gedaan wordt oin dit

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1