tements de 1'Escaut etc., dat, niettegenstaande dezelfde onderwerpen bij latere reglementen zijn geregeld, door den Hoogen Raad alsnog verbin dend is verklaard als door geene tegenstrijdige bepaling afgeschaft. De Minister van Justitie blijft in zijn ant woord nopens de aanvulling en uitbreiding van art. 437 W. van Strafrecht volhouden, dat partieele verbetering van onvoldoend geregelde onderwer pen de voorkeur verdient boven eene algemeene herziening. Daarentegen blijkt uit het voorloopig verslag nopens de voorgestelde veranderingen in het Cri mineel Wetboek voor 't krijgsvolk te lande, dat de meerderheid der leden groot bezwaar tegen eene gedeeltelijke herziening van dat wetboek bleef koesteren. Een groot aantal ingezetenen der residentie uit allen rang en stand heeft zich bij adres ge wend aan Z. M. den Koning, met eerbiedig ver zoek dat het Z. M. moge behagen ter bevorde ring van ruimere circulatie, en dus in het publiek belang, de wegruiming der Gevangenpoort te ge lasten. Tot predikant bij de Evang. Luthersche ge meente alhier is gisterenavond beroepen Ds. J. C. Manssen, te Amersfoort. Arnhem, 4 Maart. Het provinciaal gerechtshof van Gelderland heeft gisteren de zaak behandeld van vrouw Lieberton, geb. Dirks, beschuldigd van kindermoord. In deze zaak werden gehoord 7 getuigen, onder welke de man der beschuldigde, die verklaarde dat zijne vrouw, nadat zij in 1867 met hem was gehuwd, reeds spoedig de gemeen schappelijke woning had verlaten en zich naar haren broeder te Maastricht had begeven, van waar zij weder naar Luik was gegaan; dat zij in Augustus 1S69 na den dood haars stiefvaders te dezer stede was teruggekeerd en haren intrek weer had genomen in het huis harer moeder in de Boekhorstenstraat alhier, waar hij, getuige, weer bij haar was komen wonen. Hij had wel vermoed en vernomen, dat zijne vrouw hare be valling te gemoet zag, maar haar dit nooit direct gevraagd, totdat hij, den 10d,n Januari jl. van zijn werk te huis komende, zijne vrouw te bed vond liggen en uit eenige andere omstandigheden kwaad vermoeden kreeg, waarop hij de politie waarschuwde, die aldus op het spoor der ge pleegde misdaad kwam. Verder werden als ge tuigen gehoord een agent van politie en de beek baas, die het lijk van het kind hadden gevonden, begraven op een stuk land bij het Spijkerhet was daar gewikkeld in een blauwen doek, de hals was met een bandje dichtgesnoerd en het geheel was met een emmer bedekt. Dit bandje bleek te zijn afgescheurd of gesneden van het nachtjak der beschuldigde. Dit laatste, zoowel als het bandje, de doek en de emmer waren als overtuigingsstukken ten processe aanwezig. De beschuldigde, die in de instructie aanvankelijk had opgegeven, dat zij zonder eenige hulp was bevallen, het kind had gedood en begraven, maar naderhand hierop in zooverre was teruggekomen, dat zij had erkend, dat hare moeder op haar verzoek het kind had begraven, trok ter terecht zitting hare bekentenis wel niet in, maar bleef die toch ook niet pertinent volhouden. Zij zeide slechts/indien dit alles zoo is, zal ik het wel gedaan hebben." De advocaat-generaal noemde de zaak, die thans door het hof behandeld werd, eene hoogst treurige. Hij wees op de wreede wijze, waarop de misdaad was volbracht; ter wijl het pasgeboren kind schreiende in de armen der moeder lag, doodde deze het, door het den hals te omwinden en alzoo te verworgen. De misdaad achtte hij volkomen bewezen. De adv.-geu. concludeerde ten slotte tot schuldigverklaring der beschuldigde aan kindermoord, en hare veroor- deeliug tot de straf des doods. De verdediger der beschuldigde, Mr. H. G. P. Kolfschoten, conclu deerde tot vrijspraak. Na breedvoerige re- en du pliek bepaalde het hof de uitspraak op a. s. Za terdag, des voormiddags te 1 uur. In de gisteren gehouden vergadering van het Arnhemsche departement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid is een voorstel van het bestuur tot het in het leven roepen eener vereeniging, ten doel hebbende het verschaffen van geschikte woningen, met eenig terrein, aan werklieden en daaraan voor hen het voordeel te verbinden, na eenige jaren, ge heel en volkomen eigenaar vau hunne woningen te worden, in behandeling gekomen en, na met algemeeue stemmen in beginsel aangenomen te zijn, oin advies in handen eener commissie van zeven leden gesteld. Een minder gunstig lot viel een voorstel van het bestuurslid, Dr. L. Mulder, ten deel, strek kende op de punten van beschrijving voor de 93"° algemeene vergadering, in Juli 1870 te Til burg te houden, het voorstel te doen brengen, den vervaardiger van de galvano-plastiek-werken aan het monument te 's-Hage, den heer J. M. Van Kempen, te Voorschoten, vanwege de Ne derlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid met goud te bekronen; immers het werd, als strijdig met de wet, bij acclamatie verworpen. Utrecht, 4 Maart. Vrijdag jl. hield Dr. P. J. Kaiser, adjunct-verificateur van 's Rijks zee-instru menten te Leiden, in eene vergadering van het natuurk. gezelschap alhier, eene lezing over de photographie, beschouwd in hare toepassing op verschillende wetenschappen. In de vergadering vau het Schoolverbond wilde een der leden, de heer Timmers Verhoe ven, door het Verbond de belangen der fabrieks kinderen doen behartigen, en wel door het bond te doen aandringen op het tot stad komen van een wet, regelende dit onderwerp. Dit voor stel werd ingetrokken, hoofdzakelijk op grond der mededeeling van den voorzitter, dat een adres ter teekening zou circuleeren in den geest van het door den heer Cremer voorgestelde. Dit ge schiedde ook werkelijk en, zoo we ons niet ver gissen, werd het door alle aanwezigen geteekend. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Januari. Den 16d,n dezer is alhier overleden de oud- Directeur van Producten en Civiele Magazijnen en van Middelen en Domeinen, T. Ament. Ge durende een meer dan vijftigjarig verblijf op Java had hij in de verschillende werkkringen eene uitgebreide kennis van Indië opgedaan. Se dert verscheidene jaren had hij zich uit het amb telijk leven teruggetrokken en zich als eigenaar van verschillende landbouw-ondernemingen een aanzienlijk vermogen bijeenverzameld. Den 17de° is hier een bijna totale maaneklips geobserveerd, die, niettegenstaande den tijd van het jaar, gedurende het grootste gedeelte van zijn duur, duidelijk kon worden waargenomen. Regen is er te Batavia in den laatsten tijd niet veel meer gevallen; de Westmousson maakt den in gezetenen dezer plaats ditmaal het leven niet moeilijk; nog nergens hebben overstroomingen plaats gehad. De gezondheidstoestand der alhier uit Nederland aankomende suppletietroepen liet gedurende hun verblijf bij het subsistenten-cader immer veel te wenscheu over. In verband daarmede is thans verordend, dat die troepen, bij wijze van proef, aanvankelijk te Meester-Cornelis zullen worden gekazerneerd, terwijl tevens machtiging is ver leend om hen op 's lands kosten van uit de stad Batavia derwaarts te doen overvoeren met de wagens der Bataviasche Tramway-Maatschappij. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot hoofdingenieur 2de klasse bij den Waterstaat en burgerlijke open bare werken, Jhr. W. H. Teding van Berkhout; tot aaa.-res. van Demak, W. Ligtvoet; tot opz. 2de kl. bij den waterstaat en burgerlijke openbare werken W. C. H. L. G. Von Winckelman; tot ass.-res. van Boeleleng, E. Schalktot contr. 1ste kl. bij de land. ink. en cult., L. De Scheemaker, voor den dienst op Balitot ass.-bortulanus bij 's lands plantentuin te Buitenzorg H. J. Wigman Rz.bij den waterst. en burg. Openb. werkentot ing. 2de kl., C. Gasttot ing. 3de kl., J. P. Van der Ploeg; tot asp.-ing., H. E. Van Berckel. Ter Alg. Seer.: tot lsten comm., R. De Lannoy; tot 2de comrnL. B. Van Maanen en J. A. Van Dorss; tot 3den comm., JM. Speet Sr. Bij het binn. best. in de W.-Afd. van Borneotot contr. 1ste kl., D. F. W. Mijer; tot contr. 2de kl., M. J. Pluim Mentz; idem in bet Gouv. Celebes: tot contr. 3de kl., J. W. Van Heusden; tot ambt. ter besch., E. J. Jellesma; bij de plaatsel. scboolcomm. te Ambarawa, tot seer. J. J. Van Santen; bij de land. ink. en cult., tot contr. 1ste kl. P. G. A. Van Delden en Jhr. K. Wickers; tot contr. 2de kl., R. W. H. Pitlo en J. G. IJssel de Schepper; tot lid van bet bestuur over bet weduwen- en weezenfonds van burg. ambt., Mr. J. De Wal Hzn.tot alg. ontv. te Soerabaya, A. E'. Van der Ventot not. tevens vendum. te Poerworedjo, W. P. Van den Heuvell; tot not. te Ngawi, R. J. Van Lier; tot subst.-griff. bij den raad van just, te Samarang, Mr. L. W. C. Van den Berg; tot lid van bet best. van het R.-Katb weeshuis te Samarang, J. F. J. Karthaus; tot hoofdond. aan de lag. school le Probolingo, M. Valk Lzn.tot hoofdond. aan de lag. school te Padang- Pandjang, A. J. Biesbaar. Ontslagen: Bij de pl. scboolc. te Djokjokarta, eervol, wegens vertrek, als lid B. J. Ovink, en in zijne plaats benoemd C. G. S. Begemann; eervol, de tel. 3de kl. F. C. Lammerding en H. F. Middleton. Goedgekeurd: Dat door den consul van Groot- Brittanmë te Batavia zijn benoemdTot waarnem. vice-consuls van Groot-Brittannié te Samarang W. F. Fraser, en te Soerabaya J. Forrest. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den letterzetter lste kl. H. J. Versteegb; wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. W. H. Van der Horst, en aan den aspir.-ingen. bij den waterst.: en 's lands burg. openb. werken A. J. P. Saayinans Vader. Militair Departement. Bevorderd. Bij het wapen der infanterie. Tot maj.: bij het dep. van oorlog, de kapit. P. A. A. Collard, van dat dep.; bij het öde bat., A. H. 1'. C. F. Rödlichtot kapit. bij het garn.- bat. der Mol. Eil., de lste luit. J. A. Scbeiner; tot lsten luit., bij bet 6de batde 2de luit. J. L. De Bank Langenborst; bij bet 7de bat., de 2de luit. P. H. J. Oostbeut, allen van bet korps. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbrach ten diensttijd, met behoud van recht op pens., de dir. offic. van gez. lste kl. C. W. F. Mogk. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den opz. over den timmermanswinkel en de boutzagerij bij den artil.-constructiew. te Soerabaya P. A. Panser; wegens ziekte aan den grav. bij bet lithogr. etabliss. der genie-dir. W. D. Wiemans. Marine Departement. Benoemd: Tot mach.-leerl. lste kl. J. W. Goard, met de waarn. dier betrekking belast. Tot loodsleerling bij het loodsw. te Soerabaya, J. P. A. Muller. Belast: Met de waarneming der betrekking van tweeden gezagv. bij den dienst der kustverl., en ge plaatst op bet lichtschip in de Lucipara-passage, K. Laros. Overgeplaatst: Van bet kustlicht te Tandjong- kalean naar dat op het eil. Noodwacbter, de lichtopz. 2de kl. L. B. C. Van Rooijenvan het kustlicht op Noodwachter naar dat te Tandjong-kalean, de lichtopz. 2de kl. L. Van Don. Ontslagen: Eervol, onder toek. van wachtg., de gezagh. der gouv.-mar. E. Roelofsop verzoek, eervol, met behoud van recht op pens. de loods in Straat Bali J. A. Corneliseervol uit zijne betrekking, onder toek. van wachtg., de gezagh. der gouv. marine, laatst genoemde bij vergisssing vermeld onder de beschik kingen, door den Kommandant der zeemacht genomen. BUITENLAND. Frankrij k. Het Journal des Débats behelst een merkwaardig artikel over de verhouding van Frankrijk tot het oecumenisch concilie. Deze kerkvergadering, zegt o. a. het blad, in plaats op stichtelijke wijze haar werk te verrichten, biedt een tooneel vol hartstocht en verdeeldheid. De wijze lessen van hen die de kerk van de gevaarlijke helling waarop zij gevoerd wordt willen redden, worden in den wind geslagen en hen blijft slechts de wellicht ijdele hoop over dat het concilie zal verdaagd worden. Dit laatste zouden ook de katholieke mogendheden vurig verlangen. Nu lijdt het, volgens de meeste dagbladen, geen twijfel dat de Fransche regeering in dien zin krachtig te Rome zou zijn opgetreden. Dit nu betreurt het J. d. D. in hooge mate. Waarom moet de regeering in zulke vraagstukken tusschen beiden treden. Zij heeft aan de bijeen roeping geen hinderpalen in den weg gelegd, het is dus niet meer dan plicht de zaken hun loop te laten volgen. Staatkundige of administra tieve vraagstukken, waaraan eene regeering zich zou kunnen gelegen laten liggen, zijn hierbij niet betrokken. Wij staan slechts voor eene zuiver dogmatische en doctrinaire quaestie, die meer eigenaardig tot de bijzondere zorg der kerk be hoort. Veroorlooft men zich in dergelijke zaken een raadgevende stem te doen hooren aan iemand die zich onfeilbaar beschouwt, men werkt juist het tegendeel uit van hetgeen verlangd wordt. Volgt uit de geschiedenis, die Frankrijk den oudsten zoon der kerk noemt, dat eene Fransche regeering naar kerkelijke beginselen moet han delen? Grootere onjuistheid zou wel nimmer beweerd kunnen worden. De Fransche regeering vertegenwoordigt ieder burger zonder onderscheid van geloof, en waakt slechts voor de richtige uitvoering van 's lands wetten. Wil nu de Paus het dogma der onfeil baarheid uitspreken en vaststellen, dan mag dit der kerk bezorgdheid baren, maar waarin zou dit de wetten van welk land ter wereld afbreuk kunnen doen? Hoe zou dit op Fraukrijks bur gerlijke wetgeving eenigen invloed kunnen uit oefenen P En nu moge men beweren dat de Paus het recht heeft de grondslagen van de maatschappij te regelen en te hervormen, hij zou de macht niet hebben een Fransch burger te ontslaan van de gehoorzaamheid aan de wetten verschuldigd? Meer vraagt de regeering niet. Het is volstrekt hare taak niet te onderzoeken of ons geweten geweld wordt aangedaandit is onze zaak. En wat de twisten of oneenigheden op het concilie of de verdediging van de vrijheid en integriteit der kerk betreffen, aan onze bisschop pen om daarin op te treden of zich tegenover dwang en geweld te verdedigen, zooals reeds menigeen gedaan heeft. Die Eerwaarden zullen ook ongetwijfeld over laden met strengere Syllabussen uit Rome terug- keeren; maar zullen zij dan niet staan tegenover eene maatschappij, die op geheel andere grondsla gen rust dan Romes wil, en te midden van hun medeburgers als vreemdelingen in hun eigen land? Heeft de bestaande Syllabus iets uitgewerkt? Welke was haar invloed op de burgerlijke wet geving? Zijn niet al onze instellingen, zelfs die van 89, waarop toch de Fransche maatschappij berust, door de thans nog vigeerende Syllabus vervloekt en in den ban gedaan En hebben wij ons er iets aan laten gelegen liggen. Zijn wij er toch niet gekomen? Wij zien dus volstrekt niet in, waarom het Fransche gouvernement zich in deze quaestie zou behooren te mengen. Een daad van inmenging verlangen wij ech ter van de regeering, maar een daad om een tusschenkomst te verbreken, die van onze zijde schending van de Fransche grondwet mede brengt. Wij bedoelen de terugroeping van onze troepen uit Rome. Als de regeering bevreesd is voor de macbtsoverscbrijdiug en de onzinnige aanmatigingen die den strijd van het concilie in het gansche christendom dreigen over te brengen, dat zij zich dan ook gedenke dat dit alles be schermd en verdedigd wordt door de Fransche driekleur en de Chassepot-geweren. Engeland. Londen, 3 Maart. In eene zitting van drie uren hield het Lagerhuis zich heden bezig met vele aangelegenheden van lokalen aard. Karakteristiek is echter, dat een voorstel om de spoorweg maatschappijen te verplichten des winters in de waggons waterstoven aanwezig te hebben, de aandacht van een hoog lichaam zoodanig tot zich kon trekken, dat het Huis daarover ruim een dei 1 mii br< wil zet voi en uur beraadslaagde, en dat het per slot van kening het voorstel verwierp, omdat het -&bi kostbaar en derhalve te nadeelig voor de beli gen van de aandeelhouders was." Dit valt echter niet moeilijk uit te als men weet, dat in het Lagerhuis meer j 100 directeuren van spoorweg-maatschapp: zitting hebben, die in den regel een dichte p lanx vormen waar het verzet geldt tegen hen mingen in het spoorwegwezen. Deze leden wai LJ dan ook heden in talrijken getale aanwezig, wani verwerping van de waterstoven had plaats 108 tegen 76 stemmen, die van de niet-belt Wa ko nopens het staatstoezicht op sta 1 ketels, met het doel om het gevaar voor ,^e schenlevens door een strenger, toezicht te vets Tc] deren, werd voor de eerste maal gelezen. vai hebbenden. Een bill TELEGRAMMEN. he dei ing vo nu eei Oc hie hei ma te: rei sti zo VI de ge nii dii op wa ParUs, 4 Maart. Het Journal Officiel deelt i decreet mede van 2 Maart, tot benoeming t hei Monsgr. Ginoulhiac, Bisschop van Grenoble, P? Aartsbisschop van Lyon. Tusschen Koning Franfois en Koniii. Isabella is het tot eene schikking gekomen;, vroeger aangekondigde proces zal derhalve i plaats hebben. In de zitting van den Senaat heeft de I Rouher medegedeeld, dat de heeren Boinvilli en Agueseau hunne interpellatiën betreffende ongeregeldheden te Parijs hebben ingetrokl De vergadering heeft daaraan hare adhaesie schonken. De Franfais deelt een brief mede van d- Bisschop van Montpellier, uit Rome van 27 Fe Deze zegt daarin, dat de brief van Bisschop Lm tegen Mongr. Dupanloup niet van dien aard dat een prelaat, wiens geheele leven eene be haftige toewijding aan het Pausdom was, t daardoor getroffen kon gevoelen. Hij voegt er dat zulk een manifest vóór elk besluit van l Concilie moet beschouwd worden als een ast op de vrijheid van het Concilie, terwijl ieder dezer vergadering aan dezelfde aanvallen is blo gesteld. Gisteren zijn de leden van het Wetg. Lichai op de Tuilerieën te dineeren geweest. Bij gelegenheid heeft de Keizer formeel zijn ki te kennen gegeven, om onder de tegenwoordig dï omstandigheden niet over te gaan tot eene o: va binding van het Wetgevend Lichaam. Florence, 4 Maart. De Opinione meldt datde heer Sella gisteren in het Departement van 1 nanciën met een aantal politieke personen ee: conferentie heeft gehouden, om hun advies in: winnen omtrent de ontwerpen van overeenkom:?: in zake der spoorwegen, welke stukken int volgende week bij het Parlement zullen wort ingediend. De Koning is hedenmorgen te Milaan am komen. Pesth, 4 Maart. In de gisteren gehouden ferentie der Deak-partij heeft de Minister i Eeredienst zijn ontwerp van wet op de f-i dienstvrijheid bekend gemaakt. Daarin wor uitoefening van eiken eeredienst en de opt ting van godsdienstige genootschappen vrijges: Het huwelijk wordt voorts tot. de burgert) administratie gebracht en aan de ouders n vrijheid omtrent het onderwijs der kinderen gestaan. Londen, 4 Maart. De Porte heeft eene ciic laire tot de mogendheden gericht, waariD i hare suzereine rechten op Montenegro handt® maar zich bereid verklaart eene gemengde cd: missie van Turken en Montenegrijnen bijeen roepen, ten einde alle quaestiën over priu eigendom tot eene beslissing te brengen. Bome, 3 Maart. Op bevel van den Paus ii Otservalore Romano voor onbepaalden tijd geschor- omdat het blad, zich niet bekreunende om dei zijne redactie gerichte waarschuwingen, oni meer heeft gemeld, dat Don Carlos te Lyon c onderhoud heeft gehad met den ex-Hertog R Modena. Men gelooft dat de Osservatore Maant weer zal mogen verschijnen. Ci da re t« 't dc M di dl di O' VI VI Marktberichten. Amsterdam, 4 Maart. Tarwe, O. B. Pools 3; 320. N. B. Pools 297. Rogge, Petersburg 175,1 Galatz 178, 180; Taganrog 174, 175; N. Pre 185 c. z./k. Levering, Maart 173, 174; Oct. li- Mei 178. Stemming Tarwe onveranderd. Rosf Levering prijshoudend. Koolzaad, April 7711 Sept. 7414; Oct. 75. Raapolie vliegend 41X," voorjaar 4114, 41* najaar 4114, 41 s, 41*. H olie vliegend 33; voorjaar 3314, 33(4, 33*; b jaar 3414. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraadabp over het wetsontwerp tot aanvulling van art. 62 o het Regeer.-Regl. voor Ned. Indië Agrarische l'1 en wel over de beide eerste alinea's van het er- art. van het ontwerp en de daarop voorgestelde aft dementen. De alinea's luiden als volgt: Litt. A.//Volgens regels bij algemeene verorden' te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht rf niet langer dan 75 jaren."

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2