's I Heekenveen, 26 Febr. De onderwijzers in 't ir'c zesde district van Friesland, waartoe ook dit vaivlek behoort, hebben van hunnen schoolopziener, ir'"; Jhr. Mr. Van Beyma thoe Kingma, onderstaande circulaire ontvangen, die wij om hare belang- 011 rijkheid woordelijk laten volgen: „Ten einde met nauwgezetheid de wet toe te passen daar waar zij wordt ontdoken, verzoek jade ;ron ;ezel, rnnii e dt i uit :t ii ik u binnen acht dagen mij op te geven: a. het getal kinderen thans ter school; 4. liet middel getal in het winter- en zomerhalfjaar, ieder af zonderlijk; c. het hulppersoneel in uwe school werkzaam; d. de kaarten die u ontbreken; e. of gij schrijfvoorbeelden hebt, hoeveel, welke, en wat u in dezen ontbreekt; f. welke leer- it ii boeken, zoowel reken- als leesboeken, gij hebt en jiaa welke gij verlangt; g. hoe de verwarming en ven- tilatie uwer school geschiedt en wie daarin voor- °m zietA. welk schoolgeld bij u wordt geheven itscltl. welke jaarwedden en andere inkomsten gij hebt; ïkei j. hoeveel kinderen in uw ressort van 5 tot 12 uk jaar de school verzuimen; 1. voorts omtrent school- lochl lokaal, onderwijzerswoning als anderszins en alles, va: wat gij in 't belang van 't onderwijs vermeent ig i te moeten vermelden." Jtdi Middelburg, 2S Februari. Door burgemeester n d- en wethouders is in antwoord op een daartoe i' er strekkende missive van de regelings-commissie gin; van het Xllde taal-en letterkundig congres mede- ider gedeeld, dat geene bedenkingen bestaan tegen der, het besluit waarbij het tijdstip voor het in dit jaar binnen deze stad te houden congres is be- e paald op 30 en 31 Augustus en 1 September. Gemengde Berichten. In de Haarlemsche Courant van gisteren wordt tot verpleging eener hoogbejaarde dame gevraagd eene fatsoenlijke burgerjufvrouw, voor wie als hoofdvereischten o. a. zijn gesteld: zacht humeur, goed romans en slechts éene courant per dag te kunnen voorlezen. Maar éen courant per dag te kunnen voorlezen, daarvoor wordt óf eene ontzaglijk groote cou rant, óf een zeer bedaarde toon gevorderd, ter wijl de gelofte der hoogbejaarde dame om nooit meer dan éen courant daags te lezen inderdaad zeldzaam is. Als de burgerjufvrouw het vooruit zicht heeft, dat zij geen last zal hebben van die tallooze in uitgestrektheid wedijverende bladen en er met èen blad af is, zal zij zeker hare voorwaarden lager stellen. Het is nu maar te hopen voor haar, dat het nog al eene aangename courant is; in haar geval zouden wij eerst infor- meeren, welk blad de hoogbejaarde dame tot zijne getrouwe en uitsluitende lezeres kan rekenen. ArnhCl.) oie tike! dol slinj lom ldiëj oret ;t ii' van eem -aar- ;detj lich, bbeoi Inge] leili n: IW n e.l ïsj-j .ezel veil ene: goi doe' obei ené in te put relh ted I I* itsli ege aas. alle: i, ui ngs opg' di BUITENLAND. Franki-yit. De zesenvijftig leden die zich sedert de heug lijke batterij-verandering op 24 Februari 11. als tegenstanders van het ministerie gevormd hebben, maken zich den tijd van reces ten nutte tot het houden van drukke bijeenkomsten, met het doel om eene op zich zelf staande partij in de Kamer te vormen, die krachtig en hartstoch telijk tegen de nieuwe liberale beweging te velde zal trekken. Die bijeenkomsten worden geleid door twee der hechtste steunpilaren van het per soonlijk gezag, de afgevaardigden Jeröme David, neef van den Keizer, en Clément Duvernois, wiens nauwe betrekkingen tot het thans door den Keizer op zijde gezette Bonapartistisch orgaan le Peuple Francais algemeen bekend zijn. Als zoo vele bewijzen van de verbittering van deze te leurgestelde en zelfzuchtige staatslieden komt in da. eerste plaats in aanmerking en is van hoog gewicht een artikel van den laatsten afgevaar digde-journalist in bedoeld orgaan, waarin hij na mens de vrienden een hartelijke en welkome ont vangst verzekert aan allen, die den moed hunner overtuiging hebben en zoo onafhankelijk zijn om zich onder het vaan der „opposition constituti- onnelle" te scharen. Het Journal des Débats ontleedt dit artikel en heeft den indruk bekomen dat er. vrees in door straalt of deze partij wel ooit veld zal winnen. Niets is rechtmatiger, gaat het blad voort, dan deze verwachting, en als reden daarvoor zinspeelt het op het feit dat deze houding die zich slechts zou kunnen doen gevoelen bij belangrijke geschilpun ten met de linkerzijde en het ministerie wel eens tot ontbinding van het Wetgevend Lichaam aanleiding zou kunnen geven, en dan de vraag sterk op den voorgrond zou treden wat er, indien de verkiezingen vrij volbracht werden, van deze partij overbleef. De heer Duvernois betreurt vervolgens in dit artikel dat men reactionaire beginselen toeschrijft aan mannen, die vast besloten zijn om mede te werken tot een vrijzinnig staatsbestuur, terwijl aan de mannen, die Frankrijk willen regeeren naar de beginselen van 1316, het brevet van de echte liberale beginselen voor te staan, wordt uitgereikt. Daartegen voert het Journal des Débats aan, dat, terwijl het ministerie gezind is en blijk heeft gegeven om de vrijheid der verkiezingen niet aan banden te leggen, de 56 leden niets liever zouden weuscheu dan het behoud van de regee- rings-eandidaturen, waaraan zij ontegenzeglijk hunne verkiezing te danken hebben. Dit nu zou het terugkomen op eene hervorming, waar voor zich de openbare meening met nadruk in de bres heeft gesteld, en dus een reactionaire maatregel bij uitnemendheid zijn. Ernest Rétian, de bekende schrijver van het leven van Jezus en het leven der apostelen, wien ten gevolge van zijn moderne godsdienstige begrippen die hij in het „Collége de France" verkondigde, in 1862 de leerstoel voor de He- breeuwsche, Chaldeeuwsche en Syrische taai en letterkunde ontnomen werd, heeft zich bij brief tot den minister voor het ouderwijs gewend, waarin hij aandringt op het herstel van dien leerstoel, die sedert den dood van zijn opvolger Munck niet weder bekleed werd, en tevens het opmaken van een nominatie van hoogleeraren in bedenking geeft. De Palric, die dezen briefin extenso mededeelt, weerspreekt tevens de berichten dat Rénan dien leerstoel voor zich bedongen zou hebben. Zijn hare inlichtingen juist dan heeft de minis terraad jl. Woensdag beslist, dat bewuste cursus weder geopend zou worden en zouden reeds de curatoren van het „Collége de France" en de „Académie" uitgenoodigd zijn een voordracht op te maken van candidaten. Het blad verwacht stellig dat indien de heer Renan de eerste aanbevolene is, de betrokken minister hem zal benoemen. Uit Rome wordt aau het Journal des Débats dd. 24 Februari geschreven, dat het Concilie een nieuw tijdperk intreedt. In de volgende week zal de Syllabus aan zijn oordeel onderworpen worden, en spoedig daarop het dogma der onfeilbaarheid. De Syllabus zal over het algemeen vrij wel eensluidend zijn met die welke door de Augsb. Zeit. openbaar is gemaakt, een blad dat tot groot misnoegen van het Vaticaan voortdurend uitmuntend op de hoogte is van hetgeen in de kerkvergadering voorvalt. De academie van wetenschappen heeft in hare zitting van 28 Febr. 11. tot correspondeerend lid benoemd den heer M. W. H. Hiller te Cambridge (Engeland), ter vervulling van de plaats in de afdeelingdelfstofkunde, opengevallen doorhetover- lijden van den heer Fournet te Lyon. De Marseillaise bericht dat onderscheidene van hare redacteuren, die wegens de laatste woelingen in hechtenis waren genomen, slechts voorloopig op vrije voeten zijn gesteld. De heer Dumon, minister van financiën onder Louis Philippe, tijdens het ministerie Guizot, is in den ouderdom van 77 jaren overleden. De Carnaval-feesten zijn te Parijs in vollen gang. De eigenaardige en polsierlijke optochten met de vette ossen, paaschossen zou men in Nederland zeggen, doen de straten van voet gangers wemelen. Maandag jl. bracht de stoet het jaarlijksch bezoek aan de Tuilerieën. De Kei zer, de Keizerin en de Keizerlijke Prins vertoon den zich op het balkon en werden door trommel slag, fanfares en de „vives l'Empereur!" begroet. Van de Tuilerieën begaf de ossenstoet zich naar prins Napoleon en van daar zette men den tocht door Parijs voort. De keizer en de keizerin woonden op vasten avond de tooneelvoorstelling in het „Palais Royal" bij. Op een diner dat de oud-studenten van de Polytechnische school den 2S,len Februari ter eere van den minister van binnenl. zaken, den heer Chevandier, gaven, heeft deze een rede ge houden, waarin hij de politiek slechts aanroerde, om te kennen te geven dat de meest volmaakte eensgezindheid tusschen de ministers heerschte. Engeland. Londen, 1 Maart. Het Lagerhuis hield zich in de zitting van heden bezig met de begrooting voor liet Departement van Marine en de monde linge toelichtingen die de eerste lord der admi raliteit daaromtrent gaf. De voordracht bepaalt de sterkte der manschappen op 61,000 koppen; matrozen en marine-soldaten, en raamt de uit gaven op 9,250,530 pd. st., een cijfer bijna zoo laag als in 1858. De vermindering voor scheeps werven en het aanbouwen van schepen beloopt omstreeks 600,000 pd. st. De uitgaven voor amb tenaren zijn van 125,000 sterl. op 75,000 pd. st. teruggebracht. Zooals te verwachten was liet de oppositie deze gelegenheid niet voorbijgaan om van deze bezuinigingen een schadelijken invloed op den dienst te voorspellen. Desniettegenstaande nam het Huis de begroo ting aan. De afgevaardigde Beaumont richtte tot den minister Gladstone de vraag, of hij het eens was met de verklaringen van zijn ambtgenoot Lowe, die in beginsel tegen handelsverdragen met vreemde mogendheden gestemd was. Gladstone bevestigde dit in algemeene bewoordingen. Zich op het standpunt van Cobden stellende, beschouwde hij b. v. verdragen gelijk dat het welk met Frankrijk gesloten was, als een we- derzijdsche vooruitstrevende schrede op de baan van het vrijhandel-stelsel tegenover een miuinum van bescherming van de binnenlandschenijverheid. Hij had het voornemen morgen het met Oosten rijk gesloten handelsverdrag het Huis aan te bieden. Dit verdrag schaft de invoerrechten op koren en hout af, waardoor de nog bestaande beschermende rechten steeds verminderen. Ten slotte gaf Gladstone op eene interpellatie van loid Manners de stellige verklaring, dat de regeering in de volgende week een wetsvoor- dracht zou indienen regelende: „binnen de gren zen der grondwet" eene meer afdoende bescher ming van het leven en den eigendom in Ierland. De beeldhouwer Adams-Acton heeft dezer dagen de laatste hand gelegd aan een marmeren standbeeld van den staatsman Gladstone, dat uit vrijwillige bijdragen van mannen van alle politieke partijen te Liverpool bekostigd is. Het standbeeld zal waarschijnlijk in de „St.-Georg's Halle" te Liver pool worden geplaatst. De Minister van Buiteulaudsche Zaken graaf Clarendon ontving gisteren een deputatie, waar onder zich vele parlementsleden van naam en rang bevondeu, om bezwaren in te brengen tegen het met China gesloten tractaat. Graaf Clarendon kon zich volstrekt niet vereenigen met de onvoor waardelijke afkeuring van dit tractaat en zette zeer breedvoerig de voordeelen van verschillende bepalingen uiteen. Een andere deputatie maakte hare opwachting bij den graaf De Grey en den staats-secretaris Forster om hen te verzoeken op de scholen onder wijs in de staathuishoudkunde te doen geven. De beide hooge ambtenaren gaven de toezegging dat het Kabinet deze zaak nauwgezet zou overwegen. Het telegraphisch verkeer neemt ten gevolge van de ineensmelting van het telegraaf- en post wezen wekelijks toe. Volgens eene statistieke opgave van den inspecteur voor het postwezen beliep het getal aangeboden telegrammen in de week van 26 Febr. 16,124 tegen 14,821 in de vorige week. TELEGRAMMEN. Munclien, 2 Maart. De zitting van den Landdag is van 1 Maart tot 12 April verlengd. Londen, 2 Maart. Het Lagerhuis heeft met 153 tegen 48 stemmen de voordracht van Forrens verworpen, om, ter vermindering van de nood der arbeidende klassen, een subsidie voor land verhuizers toe te kennen. Londen, 3 Maart. De bevolking van de repu bliek S. Domingo heeft zich met groote meer derheid voor de inlijving bij de Ver. Staten ver klaard. Aan de Roode rivier is een contra-revolutie uit gebarsten, de aanvoerder der insurgenten, Rielle, wordt door de Engelsche kolonisten belegerd ge houden Parijs, 5 Maart. Delaunay is tot. directeur van het observatoire benoemd. Fraise, de moordenaar van de rue Amelot is gisteren opgehangen gevonden. De Constitutionnel loochent, dat er gisting te Creuzot zou heerschen. STATEN-GENERAlAL. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der algemeene be raadslaging over de Agrarische wet. De heer Nierstrasz vraagt overlegging van het rapport omtrent het grondbezit, en vindt in de stukken, gisteren door den minister daaruit voorgelezen, een bewijs voor zijne stelling dat de in lander zijn grond onvervreemdbaar acht. Spr. houdt vol, dat de memorie van Muntinghe be staat. Na den geringen steun bij de andere leden ondervonden, dringt hij niet nader aan op zijn betoog omtrent het recht der regeering, doch zijne vrees, dat 't uitgeven in erfpacht voor den Javaan toch niet nuttig zal zijn, bracht hij weder door verschillende citaten te staven. De grond zal de Javanen ontnomen worden. Hij ziet reeds in 't verschiet annonces en aanplakkingen van Maatschappijen, die er zich op zullen toeleggen, om de gronden van de inlanders voor spotprijzen te erlangen. [Schaamde de heer N. zich niet, zoo iets heden te zeggen na de lage ad verten tie in het Dagblad?] De particuliere industrie zal de gouvernements-cul- tuur verdringen, en hij beroept zich op den heer Van der Wijck, om te betoogen dat van de gouverne- ments koffiecultuur gunstiger productie dan bij de par ticuliere verkregen wordt. De heer Van Loon heeft evenmin gerustheid ver kregen omtrent de eerbiediging van de rechten der inlanders, en heldert nader zijne vergelijking met de Roodhuiden op. De heer 's Jacob kan zijne rede niet zoo overladen met ornamenten vinden, als de Minister wilde doen gelooven. Na eene uitweiding hierover komt deze spr. terug op enkele punten uit die rede, en hij eindigt met dezelfde gedachte waarmede hij toenmaals besloot Wij hebben, zoo zeide hij, behoefte aan een man fier van karakter, van een vaste en milde overtuiging, bereid niet als despoot, maar als legaal autocraat, het geschokte gezag te herstellen. Dies zullen wij met dankbare handen aangrijpen, al had hij ook geene agrarische wet in zijne portefeuille. De heer Van Lijnden verdedigt de wetsvoordracht wat het uitgeven van gronden in erfpacht betreft. Al ware de eigendomsquaestie voor Indisch recht ook betwistbaar, dan nog is het de taak van den Souve- rein om het belang van den inlander in dezeD in overeenstemming te brengen met ons belang. Moeten wij, omdat het Christendom Diet in overeenstemming is met het Mohamedanisme, den inlander het Chris tendom onthouden? Maar de wet moet waarborgen geven dat er geen inbreuk gemaakt wordt op de rechten van den Javaan, en hier vereenigt spr. zich met de bezwaren van den heer De Casembroot omtrent de onvolledigheid dei- voordracht. Is echter het uitgeven van gronden in erfpacht niet het hoofddoel der wet, gelijk hij o a. uit de redevoering van den heer Mirandolle meent te moeten opmaken, dan heeft de wet eene strekkingdie spr. niet toejuicht, en dan hoopt hij dat er een amende ment zal voorgesteld worden, om alleen de twee eerste alinea's te behouden. De heer v. Voorthuizen gelooft dat het geen onmo gelijk werk is, om het werk van den min. aanneme lijk te maken. Per Telegraaf De sprekers zijn opnieuw door den minister beantwoord De heer v. d. Hucht sprak voor de wet De algemeene beraadslagingen zijn gesloten morgen de onderdeelen van het artikel. LAATSTE BEKICHTEN. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering van het Schoolverbond gehouden, die gisterenavond werd voortgezet. Er waren behalve het Hoofdbestuur 90 leden tegenwoordig. Nadat de president, de heer Mulder, eene ope ningsrede had gehouden, bracht de secretaris, Ds. Har ting een verslag uit van de handelingen van het Hoofdbestuur, waaraan wij ontleenen dat zich reeds 91 afdeelingen met 5500 leden officieel hebben geconstitueerd. Daarna kwam het reglement in behandeling. Op art. 1 werd een amendement verworpen om de bepaling op te nemen dat de bond ook het volksonderwijs zou trachten te verbeteren. Het artikel werd ten slotte aangenomen zoo als het door de commissie was voorgesteld nl.: „het Schoolverbond heeft ten doel, allerwege in ons vaderland een geregeld schoolbezoek te be vorderen." Art. 2. Vermijding van het krenken van iemands godsdienstige gevoelens, werd na bestrijding ge schrapt, onder aanneming van eene motie van dezen inhoud: „De vergadering als beginsel vaststel lende dat de handelingen van het schoolverbond zich moeten kenmerken door stipte onpartijdig heid met betrekking tot de godsdienstige gevoelens zijner leden, is van oordeel, dat van dit beginsel niet afzonderlijk melding behoeft gemaakt te worden in dit reglement. De artt. 4, 5, 6 en volgends worden met ge ringe wijzigingen aangenomen nadat daarbij de voorstellen tot invoering van of onderzoek naar het wenschelijke van leerplichtigheid werden verworpen. Omtrent de contributie is bepaald, dat die alge meen op 0,50 wordt gesteld waarvan 1/3 voor het hoofdbestuur. Bij een nieuw artikel in plaats van art. 18 is be paald, dat er algemeene leden kunnen zijn, die zich niet aan een afdeeling kunnen of willen aansluiten. Een tweede nieuw artikel luidt: Vrouwelijke leden, die geen lid eener afdeeling wenschen te worden, kunnen eene afzonderlijke vereeniging vormen. Alle andere artikelen zijn hetzij ongewijzigd hetzij zonder ingrijpende wijzigingen goedgekeurd. Het reglement is in zijn geheel aangenomen. Nadat de president de vergadering hiermede geluk had gewenscht heeft Ds. Harting den bond voor geconstitueerd verklaard. Het mandaat van het voorloopig hoofdbestuur is tot de algem. vergadering in Mei a. s. verlengd. De vergadering is hierop gesloten. 's Gravenhage, 3 Maart, Heden is bij den Hoogen Raad der Nederlanden beëedigd als ad vocaat bij dat hoogst rechterlijk college, de heer Mr. J. H. D. Kraeuther. Maandag den 4 April a. s. zal, op de schiet banen bij Waalsdorp door de scherpschuttersver- eeniging van 's-Gravenhage, eene plaatselijke wedstrijd worden gehouden. Deze zal aanvangen 's morgens te 9 uren. Aan den wedstrijd kan al leen worden deelgenomen door leden der Ver eeniging, die tot de schietoefeningen toegelaten zijn. Die wenschen mede te dingen, moeten daar van vóór of op 21 Maart 1870 schriftelijk kennis geven aan den secretaris van het bestuur, met opgave van den afstand waarop, zij, met inacht neming van de bepalingen, wenschen mede te dingen. De wedstrijd wordt gehouden op afstan den van 100, 200 en 300 passen. Ter mededinging op 100 passen worden alleen toegelaten die nooit op een grooteren afstand hebben geschoten. Die op 200 en 300 passen een prijs behaalt, zal de keuze hebben tusschen twee prijzen. De eerste prijs wordt toegekend aan hen die op 200 en 300 passen gezamenlijk het hoogste getal punten be haalt. Er wordt op een afstand van 200 passen een wedstrijd opengesteld met de Reinmington- geweren, door den Koninkl. Beschermheer bij den 2*" nationalen wedstrijd uitgeloofd en door de Vereeniging behaald. Tot dien wedstrijd wor den slechts 20 leden toegelaten. Zij zullen Zondag 20 Maart in de gelegenheid worden gesteld zich in het schieten met het Remmington-geweer te oefenen. Er zal uitsluitend gebruik worden ge maakt van de wapenen door de Vereeniging verstrekt. Aan het Min. van Binnenl. Zaken is heden aanbesteed: het maken van een gedeelte van den Middelburg-Veerschen en van een gedeelte van den Arnemuider-Veerschen watergang met bij- behoorende kunstwerken. Mi.iste inschrijver was de heer F. Volkers, te Dordrecht, voor 39,900,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3