PARIJS!!! STAATSLOTERIJ. ADVERTENTIES. TE KOOP WED. VAN HAANSBERGÉN DUTILHT Wijnhandelaren te Leiden, GAZ-COKE, per Mud: ƒ1000 cn Premie ƒ30,000 op J\°. 1637(3, Het nieuwste uit Prof. PEKGBEB D'ALIOM HAAR-EXTRACT. geheel zou kunnen besparen, omdat zij slechts napleiterij zou zijn over verleden toestanden, waarvoor het ministerie zich niet verantwoorde lijk stelde; voor het toekomstige had zijn ambt genoot Daru reeds de denkbeelden van het kabi net bij de interpellatie over de ontbinding ontwik keld, en bij de verkiezingen, die zich tusschentijds mochten voordoen, zal de Regeering dezelfde strikte onzijdigheid handhaven, die zij sinds den 2de» Januari aan den dag heeft gelegd. ■Dit antwoord bevredigde den heer Picard niet en hij besteeg de tribune, waarvan hij in eene zeer beleidvolle rede de gronden voor de vol gende motie van orde toelichtte:De Kamer, van oordeel dat het stelsel van officieele candidaturen den parlementairen regeeringsvorm verloochent en schending van den volkssouvereiniteit is, gaat over tot de orde van den dag." De spreker was bij de toelichting ten hoogste verwonderd te ontwaren dat Ministers, van wie er sommige tegen bedoeld stelsel zoo hevig te kam pen hebben gehad, geen ondubbelzinniger woor den hebben gebezigd om het te veroordeelenzij hadden daarvoor nooit betere gelegenheid kunnen vinden dan na de zitting van gisteren, die be wees dat de Regeering over dezelfde meerderheid kon beschikken die den heer Rouher naar de oogen zag en dus eene veroordeeling van de officieele candidaturen weinig moeite zou gekost hebben. Bwèes verzekerd, dat ik geen voorstander ben van verkiezingen in het wilde; ik kan mij zeer goed voorstellen dat de Ministers gelijk wij zeg gendie of gene zouden wij niet gaarne missen dat de conservatieve partij, gelijk wij, hare kies- vereenigingeu heeft, maar de rechtstreeksche verkiezingen en eene parlementaire regeering zullen een doode letter blijven, als de ambtenaren van den staat dwang op de verkiezingen uitoe- fènen, die de regeering verplicht is tegen te gaan. Spr. betreurde ten slotte, dat het kabinet eene ontbinding heeft nagelaten. Ware dit geschied dan zouden wij nu reeds kalm aan de wetgeving kunnen arbeiden, terwijl wij nu staan tegenover een overgangs-kabineteen kabinet dat wij geen kwaad hart toedragen, maar dat evenmin als de Kamer hechte waarborgen voor een duurzaam bestaan in zich vereenigt. IDe heer Du Miral hield vervolgens een onuit puttelijke lofrede op de officieele candidaturen, onder de onafgebroken hilariteit van de linker zijde, en die slechts de algemeene aandacht tot zich trok, toen de heer Haentjes hem onder daverende toejuichingen in de rede viel en vroeg: waarom hij, een zoo heftig voorstander vau dit stelsel, dan niet eene motie van wantrouwen tegen het ka binet voorstelde, wegens de onzijdigheid die het bij de jongste partieele verkiezingen had inacht- genomen Nadat de heer Du Miral nog eenige door het gedruis onverstaanbare woorden over de jongste ongeregeldheden in het midden had gebracht, gaf men teekenen van ongeduld, en eenige stemmen vroegen sluiting van het debat; maar de heer Picard verzette zich daartegen en wilde niet dat de [egeering eene interpellatie onbeantwoord liet, die haar langs den wettigen weg van het recht an initiatief gericht was en waartoe zij hare oestemming had verleend; hij verlangde een tegorisch anlw oord op de vraag of zij de of ficieele candidaturen al of niet bleef handhaven. De minister Chevandier de Valdróme vraagt het oord. Hij kwam op tegen de bewering dat het kabinet en de Kamer in een tijdperk van overgang verkeerenop de zoo even gestelde vraag ant woordde hij: Het verantwoordelijke ministerie laat de officieele candidaturen bepaald los; maar behoudt zich het recht voor om de kiezers van zijn voor- en tegenstanders op de hoogte te stellen. I Dit antwoord vermeerdert slechts de onzeker heid en stelt noch de rechter noch de linkerzijde tevreden, en nadat de heer Piré een rede had gehouden die te. loor gaat door de beweging, welke de verklaring van den minister verwekte, beklom het liberale lid de heer Grévy de tribune. De geachte deken van de orde van advocaten bestrijdt met de hem zoo eigen welsprekendheid krachtig de officieele candidaturen, die z. i. wei nig afwijken van de aangename candidaturen door den minister van binnenl. zaken bedoeld; gaat im mer de regeering eenmaal zoo ver, dan zal er ook zorg edragen worden dat die aangename candidaturen ten haren gunste uitvallen, want de nederlaag van dien candidaat is haar val: als zij strijdt, moet zij overwinnen. Maar het bewind behandelt, door zich in de verkiezingen te mengen, lijnrecht in strijd met de grondwet en 's lands wetten. De Kamer is daar om op de uitvoerende pmacht toezicht uit te oefenen; het zou dus een grove misslag zijn als die macht poogde invloed uit te oefenen op de verkiezing van hen die het volk daartoe aanwijst. De officieele candidatuur heeft haar goeden tijd gehad en reeds genoeg kwaad aan Frankrijk be rokkend. De redenaar voorspelt het kabinet dat Frankrijk zal weten wat het te doen staat met hen die een poging zouden durven wagen om dit stelsel andermaal recht van bestaan toe te kennen. Na deze rede achtte de heer Ollivier het noo- dig zijn gewicht in de 6chaal te leggen. Ziehier den hoofdzakelijken inhoud van zijn antwoord: „De officieele candidaturen bieden twee ge zichtspunten aan de practische en theoretische zijde. Wat de eerste betreft heeft de regeering, overtuigd als zij was, dat, welke mannen ook aan het bewind komen, deze op een onbegrensden steun kunnen rekenen, die zij niet mogen misbruiken, bij de partieele verkiezingen de strikste onzijdigheid in acht genomen. Zij zal dien weg blijven be wandelen bij alle eventueele verkiezingen van deze categorie, en zegt ook niet dat zij, wanneer het haar gegeven is bij de periodieke verkiezingen nog aan het bestuur te zijn, van deze houding zal afwijken. Wij willen niet dat de rechterlijke macht zich in de politiek mengt. Wij zullen een wetsontwerp indienen dat de maires meer onaf hankelijk van de regeering maakt (loi dedécen- tralisation) en hun elk politiek overwicht ontzegt. Kortom, wij zullen de gedragslijn, reeds als leden der kamer betreffende de algemeene verkiezingen aau het voormalig kabinet afgebakend, nauwge zet in praktijk brengen. Wat de theoretische zijde aangaat moet het vaststaan dat de regeeriug evenals de oppositie bevoegd is haar voorstanders te onderscheiden en te onderkennen, maar volstrekt niet het recht heeft om de administratieve macht ten hunnen gerieve in het werk te stellenen toch zullen wij van de bevoegdheid om onze voorstanders aan te wijzen zoo weinig mogelijk gebruik maken; mis schien wel nooit, want het wordt hoog tijd dat alle partijen zonder onderscheid zelfstandig op treden, door onafhankelijke leiding der verkiezin gen en met eigen candidaten. Er is immers geen krachtiger bewind denkbaar dan dat, hetwelk niet zijn vrienden steunt, maar door hen gesteund wordt." De linkerzijde ontving deze opene verklaringen met levendige bijvalsbetuigingen; de rechterzijde was als 't ware verpletterd, onder den indruk van die taal. In de gelederen vau die meerderheid, anders zoo overdreven mild in enthousiasme, heerschte de grootste verslagenheid, die zoo moge lijk nog toenam toen de heer Segris, minister voor het onderwijs, op eene vraag van den heer Simon, betuigde dat ook de inmenging van de onderwijzers opde verkiezingen zou worden tegen gegaan. Nadat hierop nog eenige leden van de rech terzijde en ter hunner beantwoording ook ledeu van de linkerzijde het woord hadden gevoerd, werd de discussie verdaagd tot den volgenden dag. Uit onze rubriek telegrammen van gisteren heeft men reeds den uitslag van deze interpel latie kunnen zien. thiag-elaiid. Londen, 21 Febr. In de zitting van het Lager huis werd de bill op de levensverzekering maat schappijen voor de tweede maal gelezen. De voorsteller, de heer Stephens Care, verdedigde haar, en wees daarbij op de oorzaken van den snellen achteruitgang dezer maatschappijen, die van alle ondernemingen aan de minste risico zijn blootgesteld. Hij toonde aau dat hun slechten toestand uit de ineensmelting van verschillende maatschappijen ontstond, en laakte in de sterkste bewoordingen de verliezen, die de werkende stand daardoor leed. De regeeriug kon zich over het algemeen met de strekking en hoofdbep lingen van deze wet vereenigen, maar stelde bij het debat eenige wij zigingen voor, die haar een strenger karakter gaven. De minister van koophandel, de heer Bright, neemt in beterschap toe, zoodat men zich vleit dat hij binnen eenige weken zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. Daarentegen is de minister van koloniën, lord Granville, ten gevolge van een aanval van jicht genoodzaakt zijn kamer te houden. TËLEGKAMMEN. Florence, 25 Febr. Bij Koninklijk besluit is het tractaat van uitlevering met Nederland uit voerbaar verklaard. Parijs, 25 Febr. In de zitting van het Wetgevend Lichaam heeft de Minister van Financiën de heer Buffet op eene interpellatie van den heer De Vendre verklaard, dat het ondoenlijk is de Pau selijke munt bij de openbare kassen gangbaar te stellen. Er circuleert voor ongeveer 20 millioen aan zulke munt in Frankrijk. Daarop moet 9 centimes per frank worden verloren en dit ver lies kan niet aan de schatkist worden opgelegd. De zitting is verdaagd tot 7 Maart. De heer De Kératry heeft heden in de zitting der Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat hij tegenover de vrijzinnige en moedige hou ding van het ministerie zijne interpellatie over de geestelijke corporatiën intrekt. Hij wil de re geering niet belemmeren en zal de indiening van het door haar aangekondigde wetsontwerp op het recht van vereeniging afwachten. De heer De Kératry werd levendig toegejuicht. Bucharest, 25 Febr. De Kamer van Afgevaar digden heeft, met verwerping van verdere toela gen, het Ministerie een subsidie van 200,000 fr. toegestaan tot tegemoetkoming aan R.-Katholieke scholen. STATEN -GrENERAAL. De Regeering heeft geantwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot nadere regeling der suikercultuur en wijziging van art. 60 Regeeri ngs-regiement. Met de meerderheid blijft de Regeering vasthou den aan de noodzakelijkheid der tusscheukomst van de Wetgevende Macht. De Regeering ofschoon daar latende of zij in de Memorie vau Toelichting een doorloopend pleidooi tegen de verplichte suikercultuur heeft willen leveren, erkent de oogen niet te willen sluiten voor de bezwaren aan die verplichte cultuur eigen. Zij blijft daarom volhouden dat aan de ge dwongen afgifte door den inlander van den voor eigen gebruik ontgonuen grond, na een bepaalden tijd een eiude moei komen en dat die tijd au moet bepaald worden. Niet enkel het finantieel behing houdt echter van onmiddellijke opheffing tetug, maar wel r.et aanzienlijk kapitaal dat in die industrie steekt, dat niet gedoogt de fabrikanten dadelijk aan eigen krachten tot verkrijgiug van grond en arbeiders ter voortzetting hunner onderneming over te laten. Gaan deweg zal dit geschieden en de suikercultuur in vrije volkscultuur kunnen overgaan. De regeering hand haaft dan ook de oorspronkelijk gestelde overgangs maatregelen en termijnen, zoo dat in 1890 alle tus- schenkorast des bestuurs ophoude nadat vooraf ge- ruimen tijd is bestemd geweest voor het geleidelijk inkrimpen van gouvernements-aanplant bij elke onder neming. Het oogmerk van het ontwerp blijft: voor zichtige overgang van verplichte tot vrije cultuur, met zekerheid voor het behoud van de suikercultuur en voor het bestaan van bloeiende ondernemingen in het belang der bevolking. Er zijn geene wijzigingen in 't ontwerp gebracht. L.A.Vj'STj-1 BERICHTEN. 's Gravenhage, 26 Febr. Den 12dsn Febr. jl. is door de onderneming van wagendiensten „van Gend en Loos en Comp.," van 's-Hertogenboscli vervoerd naar Hedel, om verder per spoortrein te worden verzonden naar Leiden, eene door den lieer A. Bermati te 's Bosch verzegelde trom mel, aan het adres van „den heer C. A. Back te Leiden", uit welke trommel, waarvan het lak bij aankomst bleek geschonden te zijn, werden vermist, behalve eenige voorwerpen van minder waarde, een muntbiljet groot 10, V. C. n°. 960. Ter verbetering van het bericht, in de vorige week vermeld, heeft de officier van justi tie te Leiden medegedeeld, dat niet het muntbiljet, maar de coupon, gesloten in den vermisten brief, geadresseerd aan mejufvrouw A. Van Teylingen te Gorcum, vervallen is den 2dl° Januari II. Gisteren is alhier in 78jarigen ouderdom overleden Jhr. Mr. Godefridus Andreas Melort, laatstelijk raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Na verschillende rechterlijke be trekkingen te hebben bekleed, was lnj gedurende een aantal jaren lid van liet hoogste rechterlijke college hier te lande, tot dat hij voor eenige jaren wegens zijn lioogen ouderdom, zijn eervol ontslag uit die betrekking vroeg en verkreeg. Hij was den 9dc° November 1792 te Oudenbosch geboren. 2?Isle SlAU'S-I.OTL.ltl.l. vijfde klasse. zeventiende lijst. Trekking van Zaterdag 26 Februari. N°. 16376 31,000. N». 19242 ƒ3000. N°. 472 ƒ200. N°. 3439, 5566, 18268 ƒ100. Prijzen van ÏO. 44 4210 7214 11894 13700 15507 17852 18985 1580 7030 10930 13506 13987 15945 18320 19040 16de lijst staat N°. 10584 „niet" moet zijn 70. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. uiorg. nam. Dam. aam. avond avond 5 ii. 8 u. 12 Q. 4 u. 5 u. 8 a. 10 o. V rijdag 36' 34° 33° Zaterd. 33° 34° 42° 41° Wind: Vrijdag midd. 5 uren Z. O. Zaterdag morgen 5 uren Z. W. Ondertrouwd M. VAN SMIRREN met J. M. HOLTZ, Wed. P. H. Straatman. Leiden, 25 Februarij 1870. Receptie 27 Febr. Broederpad bij Leiden. .6 Maart te Amsterdam. Erkentelijk voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij het overlijden van den WelEd. Geb. Heer AELBRECHT VAN DER BURCH, betuigt de familie daarvoor haar op- regten dank. Leiden, 26 Februari 1870. De ondergeteekende betuigt, ook namens fa milie, zijnen dank voor de vele bewijzen van deelneming, die hij, zoowel van HH. officieren en onderofficieren, als van particulieren heeft mogen ontvangen bij het overlijden van zijn broeder, den heer L. T. SCHNEIDER, in leven Sergeant bij het 4d« Regiment Infanterie ie. Leiden. C. F. SCHNEIDER. Leiden, 26 Februari 1870. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming, ons betoond bij ons smartelijk verlies betuigen wij onzen welmeenenden dank. Dr. G. ZAALBERG. S. J. ZAALBERG, Brutel de la Rivière. Leiden, 26 Februari 1870. Onzen welmeenenden dank voor de bewijzen van belangstelling bij het overlijden van ons jongste kind. J. H. C. MARTIN. G. MARTINde Jager. Leiden, 26 Februari 1870. een BUITENVERBLIJF niet een mooien groo- ten Tuin in de onmiddelijke nabijheid der Stad, op den cingel bij de voormalige Koepoort, ge schikt om door een kleine familie winter en zo mer bewoond te worden. Te bevragen bij den Heer N. J.STALLINGA. jeveren steeds met het meeste succes de volgende regtstreeks ontvangene WIJNEN, die zij om derzelver uitmuntende kwaliteit en uiterst bil lijken prijs met vertrouwen aanbevelen, als: St. Emilion per kistje van 12 fl. 12.50. 13.50. Roode Port a port Pale Sherry i O Cold o ürv Pontac 1 Sweet 1 2 12 15.24. 12 „13.50. 12 i, 16. 12 „18— 12 24— Champagne merk Flécher Haltal 22.50. Alles inclusief accijns. Flesschen en Emballage contant zonder korting. Voorts andere gewone en fijne Bordeaux-, Bourgogne, Spaausche-, Hongaarsche-, Cham pagne- en Rijn-Wijnen. Afgehaaldƒ0.50. Te huis bezorgdidem. II. J. BOETJE, Oude Cingel. heden gevallen ten kantore van C. J. UEINTZ, Nieuwen Rijn over de Vischniarkt, alwaar ineda in deze geëindigde 271'1» Siaats-Lolerij zijn ge vallen de navolgende prijzen, als /5000 op N". 10733, ƒ2006 op N°. 2883 en J300 op N'. 2S20, alsmede op de N". 190-1, 7333, 7093, 8478, 0170, 10620, 12723, 12727, 12839, 12911, 11179, 14271, 16371 en 17434 ieder een prijs vau 1000. Voor de 2721" Staats-Lotery zijn van af he den licelc en gedeelten vau Loten volgens Prijscourant te bekomen. Leiden, 26 Februarij 1870. Geparfumeerde Versierselen, die thans te Pa rijs, zelfs door den hoogen adel, algemeen ge dragen worden, uit muskaatnoten zeer sfcriyk en OJn bewerkt. Uit zich zelf reeds welriekend, zijn ze nog bovendien met een extract vau het fijnste reukwerk zoo sterk doortrukken, dut de heerlijke geur altijd even frisch blijftzoowel door den schoouen en sierlijken vorm, uls door den llcfclijken onovertroffen geur overtreffen deze artikelen al het van dien aard beslaande. (Alles zwart van kleur). Uorologlckettlngcu voor Ileeren, met echt doublé geregen h ƒ3; a. Hals kettingen voor Dames met Caoutchouc geregen 4, b. tij ne Braceletten a ƒ2, c. Versierselen (stel) pracht g model h 4. Volledig stel, a, b, c te zamen a ƒ9. Verzending per omgaande tegen rembours of postwissel, [ranco aan ALOIS AMREIN (uit Parijs) Nieuwendijk, L 323, Amsterdam. Dit bovengenoemde extract, geheel berustende op de kennis der wetenschap en geregtvaardigd door de vele gunstig geslaagde proeven, is een middel om de haren en het hoofd te versterken, opnieuw voedsel te geven aan den haarbol, waar door de ziekelijke en vei flensde haren zich weder krachtig vaslzetten en tevens het hoofd verfrischt en verheldert; hel oude is voorbijgegaan en alles is nieuw geworden, het verouderde en nim mer voldoende stelsel, om elk liaarniiddel met vet of olie te vermengen, is ten eenenmale on houdbaar geworlen en duizenden hij tiendui zenden malen gebleken dat zulk een vetmengsel slechts alleen kan dienen om de haren te par- fulneeren, doch overigens de haren vuil en week maakt, benevens liet hoofd zacht en vatbaar voor ongemakken en krachteloosheid voor den groei van het haar. Welnu, alles overtuigt u dat gij Prof. Pergrer d'Aliou Haar-Extract moet gebruiken, hetwel 40 Cents per Flacon verkrijgbaar is gesteld bij J. J. Beuzemaker, Leiden. Wed Bosman, Gouda. F. A. G. van Deth, Gouda. A. Palmen, Delft. Iseriefen Zonen, 'sHage. W. A. Hoek, Schiedam. F. L. van Deth, Dordr. F. A. Boronie, Rotterd. i loin voorhanden: JAN KOSTER, Een verhaal il door R. Koopmans van Boekehen. Met ge kleurde platen in linnen prachtbandjeƒ1.90,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3