I In de troonrede die Z. M. uitsprak wordt een terugblik geslagen op hetgeen in het afgeloopen zittingjaar tot sland is gebracht. 'Is ben «gen a veiniol millio s te dj ;eslach: biedigc t onttrc jaren rin eei iige vrj verlee; iteenlo oest vej as voo: als J kabic dat b men \r' den it veg c: hen® Cllt Di' vvi en d1 ele n der GujiJ hull |De heer Juies Simon heeft bij het wetg. lich. een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs ingediend. De hoofdbepalingen van dit wetsontwerp zijn Art 1 Het lager onderwijs wordt op alle ge meentescholen kosteloos verstrekt fflBArt 2. Ieder huisvader of voogd, wiens zonen of dochters \an 6 tot 13 jareu de lagere gemeente- of bijzondere school niet bezoeken, moet in de maand Januari van ieder jaar het gemeentebe stuur de bewijzen leveren dat zijn kinderen huis onderwijs ontvangen. Art. 3. Ieder huisvader of voogd, wiens zoon of dochter den ouderdom van 13 jaren bereikt heeft, is verplicht aan het gemeentebestuur een bewijs over te leggen, waarin de openbare of bijzondere onderwijzer verklaart dat het kind geregeld van het zesde jaav of de school heeft, be zocht. Bij nalatigheid zal het kind een examen moe ten afleggen voor eene commissie, samengesteld uit vijf leden van den gemeenteraad onder voor zitterschap van den maire. De gemeente-onder wijzer zal die commissie met raadgevende stem bijstaan. Alle onderwijzers en onderwijzeressen van de gemeente zijn bevoegd tot het. bijwonen van die examens. Art. 4. De ouders of voogden, die hun kinderen geen behoorlijk onderwijs hebben doen genieten, zullen vervolgd en gestraft worden met vervallen verklaring van hunne kiesbevoegdheid voor niet langer dan tien jaren. Buitendien kan de rech ter eene geldboete opleggen van 100 tot 1000 fr. ten voordeele van de geldmiddelen van het ge meenteschoolwezen. Het vonnis zal gedurende een maand aangeplakt worden aan den ingang van het stadhuis en aan de woning van den ver oordeelde. Ieder patroon, die een kind onder de dertien jaren in zijn dienst heeft, behoort te zor gen dat dit de openbare of bijzondere school minstens 10 uren per week bezoekt. Bij nalatig heid wordt hij evenals de vader of voogd ver volgd en tot dezelfde straf veroordeeld. In dit geval kunnen voor den vader of voogd verzach tende omstandigheden in aanmerking komen. De „Société de Géographie" hield eergisteren onder voorzitterschap van den heer De Chasseloup Laubat te Parijs eene algemeene vergadering, waarin de jaarlijksche prijs van 10,000 franken, door de Keizerin geschonken „vooi den Fransch- man die door een reis, ontdekking, geschrift of onderneming de verspreiding van de aardrijkskun dige wetenschap of Frankrijks handelsbetrek kingen bevorderd heeft," voor de eerste maal e uitgeloofd werd. Deze prijs werd volgens een door den heer Du Bocage uitgebracht rapport aan den heer Ferdinand De Lesseps toegekend. De heer De Lesseps, die de zitting bijwoonde, betuigde zijn oprechten dank voor deze hooge onderscheiding, maar verzocht de 10,000 franken 1^. aan de expeditie af te staan, die de heeren De Bizemont en Sir Samuel Baker naar de binnen landen van Afrika ondernemen zullen. Hij ver- Waarde zich bereid de aan deze belooning ver- Ibonden gouden medaille te aanvaarden. Saksen. Dresden, 24 Febr. De Koning heeft hedenmiddag Iden Landdag gesloten. Dankbaar erkende Z. M. de bereidwilligheid pn het toestaan van een aanzienlijke som voor den wederopbouw van een Koninklijken schouw burg gelegen. Daardoor is het behoud verzekerd van een met roem bekende school voor de kunst, en een der schoonste openbare werken onder de regeering van 's Konings broeder uitgevoerd. Het alles beheerschend en gewichtig vraagstuk nopens de hervorming van het belastingstelsel is niet opgelost. Z. M. opende, het uitzicht dat in den volgenden Landdag een meer ingrijpende her- vormingsvoovdracht zou gedaan worden. De regeering zal vele wenschen door den Laud- dag geuit in ernstige overweging nemen, en aan die betreffende hervormingen in de provinciale- en gemeente-instellingen, en het volksonderwijs door wetsvoordrachten in het volgend zittingjaar tege moet komen. Zij zal daarbij de grondwettige voorschriften als uitgangspunt nemen, maar ook de oogen niet sluiten voor verbeteringen, die met de veranderde tijdsomstandigheden en de erva ring in liet buitenland opgedaan strooken. Beieren. De berichten dat de koning in het ontslag van vorst Hohenlohe zou bewilligd hebben schijnen eenigermate voorbarig tezijn geweest. UitMunchen schrijft men te dien aanzien aan de Correspon dence du Nord Est, dat de koning tot dusver nog geene beslissing heeft genomen, hoewel vorst Ho henlohe daarop blijft aandringen. Vooral de in houd der openingsrede van den Noord-Duitschen Rijksdag, zou deze laatsten in het voornemen ge sterkt hebben om het gezag neder te leggen. Nu de zaken zoo staan, voegt de Correspondance er bij, is het duidelijk dat de portefeuille van buiten- landsche zaken niet aan den graaf De Bray, ge zant te Weenen, noch aan den baron De Perglas, gezant te Berlijn is aangeboden kunnen worden. Overigens zou de eerste ais onderteekenaar van het verdrag met Pruisen, in de Kamer dezelfde tegenstand ontmoeten als zijn voorganger. TELEGRAMMEN. Brussel, 24 Febr. In de Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft de interpellatie plaats ge had, betreffende de veroordeeling van journalisten, ouidat zij weigerden de namen te noemen van hen, die hun mededeelingen hadden verschaft betreffende misdaden die in Brussel gepleegd waren. Er werden uitvoerige inlichtingen gege- veu door den minister van justitie, waarmede het incident alliep. Berl(jn, 24 Febr. Bij gelegenheid der derde lezing van het ontworpen verdrag tot wederzijd- sche rechtspraak met Baden, had in den Rijks dag een langdurig debat plaats over de jongste resolutie van Lasker. De conservatieven en de Fortschrittspartij verklaarden zich tegen die re solutie. Ook Von Bismarck kon haar niet goed keuren. Hij zou gaarne de Badensche regeering tot nadere aansluiting bij den Bond zien over gaan, doch hij wilde haar daarin volkomen vrij heid laten, en geen de minste pressie uitoefenen. Bovendien was de troetreding van Baden tot den Bond voor het oogenblik minder wenschelijk, daar zij den nationalen vooruitgang van de Zuid- Duitsche Staten zou stremmen, en de roeringen in Beieren nog meer zou aanwakkeren. Daarom - meende Von Bismarck - zou de Bond, onder de tegenwoordige omstandigheden een verzoek van Baden om toetreding moeten van de hand wijzen en zich moeten voorbehouden een gun stiger tijdstip daartoe te mogen aanvragen. Ver der wees Von Bismarck op de reeds ten deele voltooide Duitsche eenheid en op den invloed des Konings van Pruisen ook in het Zuiden. Hij ein digde met te verzoeken, dat, als een bewijs van vertrouwen in de regeering, het voorstel zou ingetrokken worden. - Na eene langgerekte discussie, gaf de heer Lasker aan dit verzoek gehoor en nam zijne resolutie terug, dewijl het volstrekt niet in zijne bedoeling lag een votum van wantrouwen tegen de buitenlandsche politiek van het Ministerie uit te lokken, daar hij inte gendeel de nationale houding van het Badensche volk eerbiedigde. Het verdrag werd daarop goed gekeurd, Parjjs, 24 Febr. Bij de voortzetting van de beraadslagingen in de zitting van het Wetgevend Lichaam nopens de interpellatie van den heer Picard over de oflicieele candidaturen geeft de heer Cassagnac te kennen, dat hij overtuigd is dat de verklaring, gisteren door den Minister van Binnenlandsche Zaken afgelegd, het gevoelen van de Regeering behelst. Hij wenscht dus niet het woord te voeren. De heer Ollivier zegt dat er geene dubbelzin nigheid mag bestaan tusschen de woorden door hem gesproken en die door den heer Chevandrier geuit. Beide Ministers toch beoogen hetzelfde, n. 1. dat het Gouvernement, getrouw blijvende aan zijne vorige verklaringen, geen oflicieele candi daturen zal stellen en eene volstrekte neutraliteit in acht zal nemen. {Toejuichingen, zelfs van de linkerzijde.) De heer Martel verlangt dat de Kamer tot de orde van den dag zal overgaan, nu de Minister zulk eene ondubbelzinnige verklaring heeft af- De. heer Cassagnac betreurt eene dergelijke verklaring en meent, dat het Gouvernement het recht heeft zich in de verkiezingen te men gen. De heer Ollivier zegt, dat, toen het kabinet de verantwoordelijkheid der regeering op zich laadde, het zich verbonden heeft om het regeeringsbeleid te verdedigen, maar door waardige en afdoende middelen. De regeering wenscht niet terug te keeren tot de dwalingen, die voortgesproten zijn uit het kiesstelsel van het verleden. {Toejuichingen, vooral van de linkerzijde.) Het gouvernement wordt gesteund door de meerderheid der Kamer. Het behoeft geene kunstmatige middelen om zich te handhaven. De heer De Cassagnac. wijst er op, dat ook Casi- mir Périer zijn gevoelen is toegedaan, n. 1. dat het Gouvernement zich met de verkiezingen moet bemoeien. De heer Ollivier antwoordt hierop dat er een fundamenteel verschil bestaat tusschen het tegen woordige Kabinet en dat van Périer. Toen laatst genoemde de, teugels van het bewind in handen nam, heerschte er gisting in de gemoederen om dat men vrijheid verlangde. Ons, zegt de Minister, werd het bewind toevertrouwd omdat er eene te groote concentratie van het gezag was. Men zou 't in ons kunnen minachten indien wij, het libe ralisme huldigende, niet tevens de orde hand haafden. Wij willen ons niet afscheiden van hen, die het gezag sedert 18 jaren hebben gesteund. Maar wij wenschen ons zeiven tevens gelijk te blijven en het verleden niet te verloochenen. In dien de Keizer ons met zijn vertrouwen heeft vereerd, dan moet dit hieraan worden toege schreven, dat wij een richting vertegenwoordigen. Wij zouden het gezag ondermijnen, indien onze daden in strijd waren met die richting. {Toejui chingen, vooral uit het linker-centrum.) De rechterzijde bewaart het stilzwijgen. De zitting zal worden opgeheven. Er ontstaat eene groote opgewondenheid. Er vormen zich talrijke groepen. De heer Pinard verklaart dat hij het Kabinet, na de verklaringen door den heer Ollivier afge legd, niet kan ondersteunen. Hij verlangt, even als de heer De Cassagnac, tot de orde van den dag over te gaan. De heer Thiers bestrijdt dit verlangen en her innert dat de Kamer zich sedert 1863 op een dynastiek terrein heeft geplaatst door de noodza kelijke vrijheden te eischen. De heer Ollivier verklaart het voorstel, om tot de orde van den dag over te gaan, eenvoudig te willen aannemen. Dit voorstel wordt daarop met 188 tegen 56 stemmen aangenomen. De zitting wordt daarna opgeheven. Parijs, 24 Febr. Er loopt een gerucht dat de regeering een nota naar Berlijn heeft gezonden betreffende het Prager-vredestractaat. Berljjn, 24 Febr. Het bericht dat gisteren morgen de minister van den keizer van China, Burlingam, te Petersburg overleden is, beves tigt zich. Eerst sedert weinige dagen leed hij aan een hevige longontsteking. Madrid, 24 Febr. De lmparcial zegt, dat de karlistische beweging binnen 4 dagen moest uit breken, onder aanvoering van Don Carlos. Bechtzakea. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Vrijdag 25 Februari 1870, zijn ver oordeeld D. v. Z. te Leiden, wegens diefstal in dienst baarheid en oplichting tot 1 j. cell. gev. en 2 geldb. ieder van f 25 of voor iedere boete 1 d. gev. J. v. d. O. te Katwijk, wegens diefstal, tot3 m. gev. P. S. te Leiderdorp, wegens verbreking van af sluiting, tot 5 d. gev. G. H. S. te Leiden, wegens verzuimde aangifte voor de nation, militie, tot eene geldb. van ƒ4 of 1 d. subsid. gev. M. v. d. V te Noordwijk, wegens jachtovertreding, vrijge sproken. P. D., J. J. G., G. v. d. W., B. H. v. U. en F. M. R,, allen te Leiden, wegens ontd. van pl. bel. op de honden, de twee eersten vrij gesproken, de derde tot een geldb. van f 6 of 1 d. gev., de beide laatsten tot eene geldb. van f 5 of 1 d. gev. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 25 Febr. Koflle. Vast; de omgang was zeer gering door het gesloten water. Suiker. Ruwe en geraffineerd. De inarkt ver keert in eene kalme stemming. Afdoeningen van eenig belang vonden niet plaats. Thee. In een gunstige stemming, omgang ge ring. Rijst. Zonder handel. Spcceryen. Mede zonder omgang. Meekrap. Met zeer weinig handel en flauw gestemd. Indigo. Eenige kisten goede middelsoorten wer den tot vaste prijzen verkocht. Potasschen. Petersburger loco 14-Juli-Au- gustus-aflading ƒ13 a f 12.87'. Tin. Gunstig gestemd en ƒ69 voor Banca be taald. Katoen. Iets flauwer gestemd met geregelde vraag voor verzending. Wol. Verkocht 107 balen Kaap, tot vaste prijzen. Petroleum. Gedurende de geheele. week bijna zonder zaken, daar de overtocht over de Maas zeer belemmerd was. Prijzen geheel onveranderd en nominaal. Oliën. Raapolie cont. ƒ45.75, Mei ƒ45.50, Dec. ƒ45.25. Lijnolie cont. 34.75, Mei ƒ35.50, 35.75, Dec. 36.75. Patentolie cont. 50.25, Mei ƒ50, |naj. ƒ49.75. Granen. Zeer stil; prijzen onveranderd. Meel. 1ste qual. ƒ15, 15.50 2de qual. 12.50, ƒ14; 3de qual. ƒ11, 11.10. Keizersmeel 20, ƒ25. Officieel e Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Balt us van een Burg, kastenmaker, wonende alhier, houdende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, eene vuring te mogen doen plaatsen in zijne womng aan den Nieuwen Rijn, Wijk VIII n". 825; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari) 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 28"«» Februarij aanst., 's voormid dags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwij i, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 23 Februarij 1870. IVATIOXALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doeu te weten dat de ingezetenen die verlangen mogten als vrij williger bij de nationale militie op te treden, zich daartoe vóór den 1""" Maart aaustaaude ter gemeente secretarie behooren aan te geven. De bepalingeu der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: /'Art. 11. Om vrijwilliger bij de mililie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwenaar en ingezeten wezen, voorts iigcbauielijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den l-lu° Ja nuary van het jaar der optrrding als vrijwilliger het 20"<' jaar ingetreden zyu en hei 35"" jaar niet vol- bragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevor derde lengte, wordt bewezeu door een getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gedieud, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, bij het verlaten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft ge diend, een getuigscbrilt hebbe ontvangen, luboudende, dat bij zich gedurende zijn diensttijd goed heelt gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat, zijn veertigste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de mi litie worden toegelaten." En wordt wijders ter kennis van de belanghebben den gebragt, dat tot het opmaken van het getuig schrift, bedoeld bij genuemd art. 11 der wet, dage lijks, uitgezonderd de Zondag, van des voormiddags tl en tot des namiddags drie uren, ter secretarie de zer gemeente de gelegenheid bestaat. Leiden, 12 Februarij 1870. Marktberichten. Amsterdam, 25 Febr. Rogge, Petersburg 172 c. z./k.Galatz 176 c. z./k.Taganrog 174, 177 c. z./k. N. Pruis. 185, 186 c. z./k. Levering, Maart 173, 174; Juli 177, 178; Oct. 180, 181, 182. Stemming, Rogge onveranderd. Levering hooger. Raapolie, vliegend 41^; voorjaar 41%, 41 k, 41 ft; najaar 4114. Lijnolie, vliegend 32; voorjaar 32% najaar 34. LAATSTE BERICHTEN,, Volgens gisteren te Zwolle outvangen telegra fisch bericht is de trein aan den centraal spoorweg, die ten 12% ure van Utrecht vertrokken is, in de nabijheid van Harderwijk buiten staat geraakt om zijn reis te vervolgen Bijzonderheden ont breken. 's-Gravenhage, 25 Febr. De Minister van Fi nanciën heeft bij resolutie van 10 dezer bepaald, dat de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Beest c. a. en te Haren c. a. respectievelijk in de negende klasse blijven gerangschikt. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal hebben heden het onderzoek voortgezet over liet wetsontwerp tot regeling der schutterijen. Haarlem, 24 Febr. Gehoor gevende aan de roepstem van den heer J. J. Cremer, omtrent de wenschelijkheid van het indienen van een adres aan Z. M. den Koning, tn einde er eene wet tot stand kome, die in het lot der fabriekskin deren voorzie, heeft onze geachte stadgenoot Dr. E. Van der Ven het initiatief daarloe genomen, door een rekest aan Z. M. op eene voor ieder toegankelijke plaats ter teekening te leggen, van geheel denzelfden inhoud als het model vau den heer Cremer. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Febr. gehuwd. 23. W. A. M. Kalkman on D. Verdijsseldonk. Rotterdam. Febr. bevallen. 20. J. J. Blijdensteni, geb. Blenkcn, D Enschede 23. J. Pos, geb. Hoogcrbrugge, Z. Amsterdam. 23. N. T. Claus, gob. Tjebbes, l). Amsterdam. Febr. overleden. 13. M. Pilger, geb. Klijnenberg, wede. 80 j. Amsterdam 18. J. Kern, wedr. 76 j. Worraer. 18 J. E. Grosraan, M. 67 j. Amsterdam. 19. I. Van Seventer, M. 53 j. Nieuw-Hellevoet. 19. M. JeDnes, geb. Wamaars, V. 58 j. Vollenhove. 19. A. G. Leeflang, geb. Steenkuyl, V. 66 j. Amsterdam. 19. H W. Revit, wedr. 88 j. Amsterdam. 19 B. Put, geb Koopman, wede. 76 j. Buiksloot 20. A. Delia, geb. Janssen, wede. 77 j. Rotterdam. 20. J. H. Sipmau, wedr. 62 j. Eist. 20. T. J. Swillens, M. 71 j. Nieuwkoop 20. C. Taanman Pz., M. 74 j. Zaandam. 20. J. VV. Brons, M. 34 j. Amsterdam. 20. C. M. F. Vogclezang, geb. Haase, V. 27 j. Amsterdam. 20. H. C. Heiosius, geb. Bruyn, wede. 69 j. Amsterdam. 20. J. W. Schorer, M. 66 j. Amsterdam. 21. J. Hop, M. 75 j. Warder. 21. N. Moonen, geb. De Jong, wede. 65 j. Spaarndam. 21 L. V. Baggerman, M. 55 j. Haarlem. [terdam 22. A. C Van Leeuwen, geb. Robertson, wede. 78 j. Rot-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3