N°. 3080, Vrijdag A°. 4870. 25 Februari. 1 EIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers 3.00. 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 23 Februari. De volgende week zal er door de Tweede Kamer 108,9; een wetsontwerp in behandeling worden geno- 354,7i meDj (jat zonder twijfel het belangrijkste is, dat door dit ministerie is ingediend. Andermaal zal de wetgevende macht beproeven, om de koloniale quaestie wel niet op te lossen, maar toch de oplossing'er van naderbij te brengen. Door de zoogenaamde Agrarische wet toch zal de grondslag voor belangrijke hervormingen gelegd worden. De minister De Waal zal beproeven, wat de minister Fransen Van de Putte ten val heeft ge bracht d en Javanen een wettelijke waarborg voor hunne rechten op den grond te geven, niet ont gonnen gronden op Java voor particulieren land bouw open te stellen, en alzoo de bronnen van het zoo vruchtbare Java voor moederland en koloniën rijker te doen vloeien, dan tot nu toe geschiedde. Bijna vier jaren geleden is het dat het wets ontwerp Fransen van de Putte, na de aanneming van een vreemdsoortig amendement, werd inge trokken sinds dien tijd beproefde de minister Trakanen nog een gedeeltelijke, weinig ernstige regeling en thans wordt in een andere vorm, en zeker minder volledig dan voor vier jaren, de hoofdgedachte van het eerste ontwerp weder aan het oordeel der Kamers onderworpen. Langzamerhand, op voorzichtige wijze, gewij zigd, voldoet het ontwerp thans aan vele wen- schen, door de liberale partij geformuleerd. Is dit ontwerp eenmaal wet, er zal een schrede voor waarts gedaan zijn en gelijk een stroom slechts een kleine opening noodig heeft, om spoedig alle be lemmeringen voor zijn loop te doen verdwijnen, zoo houden wij ons overtuigd, dat, welke vrees sommigen ook nog*mogen koesteren, omdat de uit voerende macht veel van hetgeen deze wet wil ge ven zou kunnen tegenhouden de uitvoering er van verzekerd is; want de liberale koloniale politiek wint dagelijks meer veld, en geene regeering, ware zij nog zoo reactionair, kan thans den stroom meer keereu. En terwijl thans dan ook vele liberalen hunne goedkeuring aan deze wet geven, zoo verwondert het ons toch, dat zij nog zoo spaarzaam met hunnen lof, zoo uiterst bedaard in hunne goed keuring zijn. Zijn velen in die vier jaren ont moedigd geworden? En zijn zij zoo sceptisch geworden omtrent alles wat koloniale hervor mingen betreft? Voorzeker er bestaat reden voor. Maar toch verdiende dunkt ons deze wet wel degelijk de sympathie van zoo velen, die jaren lang op deze hervormingen hebben aangedrongen. Er zal thans weder eene ernstige poging aangewend worden. Met deze wet zal het mogelijk zijn, dat tallooze misbruiken, nog steeds bestaande, al nemen zij dank zij een strenger toezicht ook af, zullen op geheven worden, dat malaise en achteruitgang plaats maken voor welvaart en ontwikkeling. En mocht het zijn dat dit wetsontwerp weder werd afgestemd en bij zijn voorgangers werd verzameld, voor hoe langen tijd zouden alle her vormingen op dit punt zijn belet? Wie zou het andermaal beproeven eene oplossing van deze quaestie aan de Kamer voor te stellen? .Uit eene goede bron verneemt men dat volgens aanschrijving van den lieer minister het voorne men bestaat om eerlaug in de gemeente Alphen een telegraafkantoor te plaatsen waaraan het postkantoor zal verbonden worden, onder bepa ling dat door de gemeente daarvoor een geschikt gebouw zal aangewezen worden tegen tegemoet koming van het rijk van eenige huurpenningen voor het gebruik van dat gebouw. Reeds is door het hestuur der gemeente Alphen daarvoor een gebouw met aangrenzenden grond aangekocht, zoodat aanvankelijk in eene groote behoefte voor deze streek zal voorzien worden. Mocht nu ook spoedig deze streek met een spoorweg begunstigd worden en daardoor haar isoleering ophouden. f w De negende voordracht in de natuurkunde van de maatschappij Diligenlia te 's-Gravenhage zal op Vrijdag den 25"en Februari worden gehouden door den heer Phil. Dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool alhier. Als onderwerp heeft hij gekozen het zetmeel. rt -ia^e Afdeeling voor Wis- en Natuurkundige yp£' Wetenschappen van de Kon. Academie van We tenschappen zal eene gewone vergadering hou- En den op Zaterdag den 26s,e° Februari e. k. des middags te twaalf uren, in het gebouw der Aca demie Trippenhuiste Amsterdam. Uitslag der bekroning van inzendingen op de twaalfde tentoonstelling van hyacinten en verdere bloem- bloembolgewassen, der vereeniging „Flora van Noordiuijk" te Noordwijk-Binnenvoor 40 ver scheidenheden hyacinten in bloem (20 dubbele en 20 enkele), zilv. verg. med. en f5 aan A. Van Raai van Konijnenburg, zilv. verg. med.aan W.v.d. Weyden, zilv. ined.aan W. v.d. Weyden; voor 20 verscheiden heden enkele hyacinten in bloem, zilv. verg. med. aan W. Hoog, zilv. med. aan N. II. v. d. Boon, kleine zilv. med. aan G. v. d. Berg, getuigschrift aan W. v. d. Weyden; voor 12 verscheidenheden enkele hyacinten in bloem, zilv. med. aan W. v. d. Weyden, kleine zilv. med. aan G. v. d. Berg, getuigschrift aan A. Van Raai van Konijnenburg Jr.; voor 20 verscheidenheden dubbele hyacinten in bloem, zilv. verg. med. aan W. v. d. Weyden, zilv. med. aan G. v. d. Berg, kleine zilv. med. aan W. Hoog; voor 12 verscheidenheden dubbele hya cinten in bloem, zilv. med. aan W. v. d. Weyden, kleine zilv. med. aan A. Van Raai van Konij nenburg Jr.; voor 40 potten in 40 verscheidenhe den enkele vroege tulpen in bloem, zilv. verg. med. aan W. v. d. Weyden met het lot tegen P. Alkemade Mz., zilv. med. aan P. Alkemade Mz.; voor 20 potten in 20 verscheidenheden enkele vroege tulpen in bloein, zilv. med. aan P. Alke made Mz., kleine zilv. med. aan A. Alkemade Mz., getuigschrift aan W. v. d. Weyden voor 15 pot ten in minstens 15 verscheidenheden dubbele vroege tulpen in bloem, zilv. med. aan J. C. D. De Geus; voor 12 verscheidenheden hyacinten op glazen in bloem, kleine zilv. med. aan M. v. d. Boon, getuigschrift aan De Bruyn; voorde meest aangebrachte groene planten tot opsiering, zilv. med. aan E. Grullemansvoor de fraaiste bloe menmand, met bloeiende crocussen, een prijs ter waarde van f 5 aan Mevr. Hoog, Enschedé. Prij zen van het bestuur: zilv. med. voor een groep ter opsiering aan Dr. J. Everwijn; kleine zilv. med. voor een groep planten, aan Bielen, tuin baas van T. A. G. Graaf van Limburg Stirum Noord wijk. De Staalt-Courant van heden behelst o. a. de volgende rivierberichten Keulen, 23 Februari. Waterstand 5 voet 7 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een tiende deel van de oppervlakte der rivier. Nijmegen, 22 Februari. Het ijs zit nog gedeel telijk vast; aan den rechteroever of Lentsche zijde begint het belangrijk te brokkelen; de overtocht geschiedt nog geregeld met losse vaar tuigen. Temperatuur 30° F. Vianeu, 23 Februari. Het ijs vast; overtocht zeer geregeld. Gorcum, 23 Februari. De toestand van het ijs onveranderdde voetpaden zijn opgebroken over tocht met schietschouwen. Temperatuur 27° F. Sliedrecht, 23 Februari. In de Benedeu-Mer- wede het ijs vast; in de Nieuwe Merwede blank water van beneden tot het Gat van den Voge laar. Dordrecht, 23 Februari. Het ijs vast; overtocht met ijsbooten. Brielle, 23 Februari. Vóór de stad blank water met weinig drijfijs. Volgens ontvangen bericht van Goedereede en llellevoetsluis zijn de benedeumonden der rivie ren, ten gevolge van den hoogen zeevloed van 21 dezer, open. Op de Oude Maas, Nieuwe Maas en in den benedenmond van de Lea heeft er bij vloed eenige ijsbeweging plaats gehad te Spijke- nisse, Maassluis, Rotterdam en Krimpen aan de Lek; het ijs heeft zich daarna weder gezet. Z. M. heeft aan de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid Ftevo, te ilarliugen, toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft goedgevonden1°. den ingenieur algemeen opziener op het stoomwezen der spoor wegdiensten H. J. P. Van Meurs, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen uit die betrekking; 2°. te benoemen tot ingenieur 2d° klasse bij het stoomwezen, genoemden heer H. J. P. Van Meurs3°. te bevorderen tot alge meen opziener op het stoomwezen der spoorweg diensten, den opziener van het stoomwezen F. P. J. Mahieu. Z. M. heeft aan den heer J. Gosschalk, te Am sterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph, hem door Zijne Majesteit den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft benoemd: 1°. tot ingenieur der 2d> klasse voor het stoomwezen W. Houwens, tot dusverre adspirant-ingenieur; 2°. tot adspirant- ingenieur voor het stoomwezen W. A. M. Piepers en N. Van Dissel. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen ambtenaar G. Van Stenis, laatstelijk lid van het college van boedelmeesteren te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1870, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Amsterdam, 22 Febr. Naar wij kunnen mede- deelen, is thans het kommandantshuis alhier defi nitief bestemd om tot bureaux voor het Rijk te worden ingericht. De staatsspoorweg-administratie uit Alkmaar zal daarin met Mei haar intrek nemen. De huur is voor eenige jaren aangegaan. Amsterdam, 23 Febr. In de ziting van den ge meenteraad is heden het voorstel van den heer A. De Vries, om de vaststelling der instructie van het Athenaeum te verdagen tot na de aan neming van de wet op het hooger onderwijs, waarover de stemmen in eene vorige zitting had den gestaakt, aangenomen met IS tegen 15 6temmen. Naar gemeld wordt, heeft de luit. t. z. 1ste klasse W. F. H. Cramer, eerste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, onlangs door Z. M. den Koning tot waterschout alhier benoemd, uit laatstgenoemde betrekking weder eervol ontslag verzocht. Gelijk men weet, is de heer Cramer door den raad niet tot dok- en ha venmeester benoemd, ofschoon de regeering en B. en W. de vervanging van beide ambten op éen persoon, gelijk zulks vroeger plaats had, wen- schelijk hadden geacht. 's-Gravenhage, 23 Febr. Bij den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een Koninklijk besluit van 13 dezer, waarbij de gemeente Odoorn wordt aangewezen als domicilie van ouderstand van M. Joling, min derjarig kind van G. Joling. Daarna zijn behandeld de volgende zaken 1°. Een beroep van L. C. Hogendoorn, te Voor burg, van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holl., houdende wijziging van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente 's-Gra venhage ten aanzien van den Schenkweg, in verband tot den aanleg van den spoorweg van 's-Gravenhage naar Gouda. Nadat de Staats raad Boot hieromtrent verslag had uitgebracht, werd door den heer Mr. D. Van Eek, adv. te 's-Gravenhage, als gemachtigde van den appellant, het verzoek gedaan voor dezen in de gelegenheid te worden gesteld kennis te nemen van nadere stukken, die, blijkens het uitgebracht rapport, eerst heden bij den Raad van State waren inge komen; en hij verzocht alzoo, dat eenig uitstel mocht worden verleend voor de nadere toelich ting van dit beroep. Na eenig verwijl gaf daarop de president te kennen, dat de Raad geen bezwaar vond aan het verzoek van den gemach tigde te voldoen, en is uit dien hoofde de ver dere behandeling dezer zaak uitgesteld tot heden over acht dagen. 2°. Een beroep van de commissie tot het be stuur over de kerkgebouwen enz. van de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam van een besluit van Gedep. Staten van N.-Holl., waarbij gehand haafd is de beschikking van Burg. en Weth.van Amsterdam, houdende afwijzing van het verzoek om den Wester- en Noorder- of Palmkerktoren weder ten gebruike open te stellen. Rapporteur, de staatsraad De Vries. 3°. Een beroep van M. Uosterbaan te Bolsvvard, van eene beschikking van het gemeentebestuur aldaar, weigerende de oprichting van een pak huis of bergplaats voor beenderen en lompen. Rapporteur de staatsraad Meeussen. De Vereeniging van en voor Nederluudsche Industrieeleu zal op Woensdag 2 Maart alhier hare S4"e algemeene vergadering houden. Voor deze vergadering zijn de volgende punten van behandeling aan de orde gesteld1. Driemaande- lijksch verslag van den secretaris2. Rekening en verantwoording 1S6970; 3. Begrooting 187071; 4. Gevolgen der afschaffing van de wet op de octrooien van uitvinding; 5. Belangen der natio nale nijverheid bij de pogingen tot uitbreiding onzer scheepvaart naar Indië en Amerika; 6. Het internationaal telegraafverkeer en het Nederl. concessie-stelsel; 7. De patentwet, eeoe belasting strijdig met de grondwet; 8. De aanhangige wets ontwerpen, tot nijverheidszaken betrekking heb bende. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is dezer dagen vanwege den minister van buiten- landsche zaken ingekomen de verklaring door de Nederlandsche, Belgische, Fransche en Groot- Brittannischegevolinachtigden te Parijs geteekend, tot wijziging van eenige bepalingen der overeen komst omtrent de suikerbelasting. Wij laten hier de namen enz. volgen van de zoo jammerlijk omgekomen bemanning der pinken van de heeren P. Krul en J. Hoogen- raad Pz. Eente schuit. Arie Knoester, stuurman, onge huwd; Maarten Korving, matroos, gehuwd, 3 kinderen; Maarten Korving (diens zoon) jongma- troos, ongehuwd; Jan De Jong, matroos, gehuwd, 2 kinderen; Jacob Pronk, idem; Jacob Rog, jongmatroos, ongehuwd; Arie Verhey, idem. Tweede schuit. Martinus Bruin, stuurman, ge huwd, 6 kinderenAlbert Bruin, broeder van eerstgemelde, matroos, gehuwd, 3 kinderenWil lem Harteveld, matroos, 6 kinderenWouter Taal, idem 2 kinderen; Rokus Taal (broeder van Wouter) jongmatroos, ongehuwd; Pieter Zeeg, matroos, gehuwd, 1 kind; Jacob Grootveld,jong matroos, ongehuwd. De pink van den reeder P. Krul, evenals die van den reeder P. De Niet, die zoo veel schade geleden heeft, maar waarvan de bemanuing gespaard is gebleven, zit te Vlieland op het strand. Een gisteren te Scheveningen ontvangen telegram uit Hellevoetsluis meldt: Maaskotter Clara, schipper A. Struys, binnen, alles welidem Louise, schipper W. Vrolijk, binnen, alles wel idem Johanna Theodora, schipper A. Rijcke, binnen, alles wel. Allen met mooie vangsten. Schipper Rijcke heeft de bemanning (zes koppen) van een Deensch schip in zee gered en behouden aange bracht. Almelo, 22 Febr. Den 21,Un dezer werd alhier in eene bijeenkomst van eenige ingezetenen het plan tot oprichting eener volksgaarkeuken be sproken, en eene commissie benoemd tot verdere uitvoering. Het „woord van den heer J. J.Cremeraan zijne landgenooten" voorkomende in Hel Vaderland van Maandag jl., zal zeker in Twenthe voldoeuden weerklank vinden. Alhier wordt reeds een adres gereed gemaakt, instemmende met de meening van den heer Cremer. Goes, 23 Febr. De christelijk-gereformeerde ge meente alhier heeft voor de negende maal eene poging aangewend tot vervulling der predikauts- vacature, en thans beroepen den heer J. Middel, te Gouda. Groningen, 23 Febr. Tot lid van Gedep. Staten dezer provincie is gisteren verkozen de heer Mr. B. Haitzema Viëtor, in plaats van den heer H. J. Smid, overleden. Leeuwarden, 22 Febr. Vermits met de maand Mei alhier het contract met den pachter van de fecale stollen, asch, vuilnis enz. ten einde loopt en de raad ten vorigen jare heeft besloten, de exploitatie van het ophalen van die stollen enz. rechtstreeks vanwege de gemeente te doen ge schieden, is in de zitting van Donderdag door den raad besloten tot liet aanstellen van een directeur der stadsreiniging op een bezoldiging van fit)0 'sjaars en 3 pCt. van hetgeen de ex ploitatie jaarlijks boven 10,000 bruto zal opbren gen. Burgemeester en wethouders zijn verder uitgenoodigd ten spoedigste over te gaan tot een oproeping van sollicitanten en, in afwachting van de definitieve infunctietreding van den directeur de noodige maatregelen te treffen, opdat de dieiist der stadsreiniging en de exploitatie van het asch- land met 1 Mei geen belemmering moge onder vinden. Helrenveen, 23 Febr. Met belangstelling heb ben we vernomen dat de voor korten lijd te dezer plaatse opgerichte vereeniging tot bestrij ding van het schoolverzuim op de openbare school veel sympathie ondervindt. Reeds hebben zich 119 leden aangesloten waaronder 32 vrouwen. Binnenkort zal er eene vergadering gehouden

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1