Hl Hoe is zulk eene vergissing mogelijk, vraagt men wellicht. Men moet werkelijk eene zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad bijwonen om de mogelijkheid te begrijpen. De uitslag der stem mingen wordt namelijk door den voorzitter niet bekend gemaakt. Men moet daarnaar raden. 's-Gravenhage, IS Febr. Gisterenavond werd, door mevrouw de douairière Van der Ondermeulen, grootmeesteresse van het Huis van H. M. de Koningin, een groot bal gegeven, dat met de te genwoordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin en Z. K. H. den Prins van Oranje werd vereerd. Ook de ministers en de leden van het corps diplomatique behoorden tot de aanwezige genoodigden. Tot laat in den nacht duurde dit bal, dat zeer geanimeerd was. De prachtige toi letten der dames en de rijke uniformen en cos- tumen der heeren, benevens de schitterend ver lichte en met bloem- en heestergewassen versierde zalen, leverden een heerlijk effect op. In het Hó tel de l'Europe werd gisterenmiddag door den baron Van Harden broek, majoor-kom- mandaut van het Koninklijk korps scherpschutters van 's-Gravenhage aan de heeren oflicieren van dat korps een groot diner aangeboden. Bij die gelegenheid werden vele heildronken, zoowel op Z. M. den Koning en andere leden van het Vor stelijk Huis, als op den majoor-kommandant enz. ingesteld. Gisteren werd voor den Hoogen Raad in cassatie behandeld een vordering tot vernietiging van een testament op grond van krankzinnigheid of onnoozelheid van den erllater. In dit proces deed zich de belangrijke vraag voor of, als aide formaliteiten der wet bij het passeeren van het testament blijken te zijn vervuld en er dus in vermeld staat dat de erllater buiten tegenwoor digheid der getuigen zijn wil aan den notaris zakelijk heeft opgegeven en de verdere vormen bij art. 986 B. W. voorgeschreven, zijn in acht genomen, om te bewijzen dat de erllater onnoo- zel was tijdens het maken van het testament, men getuigen kan doen hooren of het testament zelf van valschheid moet betichten (inscrire en faux). De rechtbank te Utrecht had het eerste gevoelen omhelsd, het hof in Utrecht het laatst genoemde, terwijl uit de pleidooien van den adv. des eischers bleek, dat in 1862 de rechtbank te Tiel en het hof in Gelderland juist in andere orde hadden beslist, namelijk de rechtbank was voor inscription en faux, het hof voor getuigenbewijs. De Hooge Raad zal thans in deze betwiste vraag een voor de jurisprudentie gewichtige beslissing te geven hebben. Voor den eischer trad op Mr. A. W». Jacobson, voor den verweerder Mr. J.G. Rochussen. De adv.-gen. Karseboom zal den -kien Maart conclusie nemen. 's-Gravenhage, 19 Februari. Heden wordt de 53"" verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning met veel plechtigheid in de residentie gevierd. Van alle openbare en vele bijzondere gebouwen wappert de nationale vlag. Van den vroegen morgen en gedurende den geheelen dag doet het klokkespel zich bij afwisseling hooren. Tegen den middag had er eene groote parade van het garnizoen in de Malibaau plaats, waaraan ook het Koninklijk korps scherpschutters van hier heeft deelgenomen. Eene aanzienlijke menigte woonde de parade bij. Ten hove was er receptie van de personen, tot het Hof behoorende. Des namiddags was er groot diner ten hove, dat door de in de hofstad aanwezige leden van het Ko ninklijk gezin werd bijgewoond en waarop o. a. de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal waren genoodigd. Door den minister van buitenlandsche zaken werd een groot diner gegeven, dat door de leden van het corps diplo- mitique zal worden bijgewoond, en waarop o. a. ook genoodigd waren de ministers van staat, de burgerlijke en militaire gouverneurs, de voorzit ter van den Hoogen Raad enz. Na den afloop der parade werden de krijgslieden in de kazernen onthaald en ook de ouden van dagen en de wee zen mochten in de verschillende gestichten deel nemen aan de vreugde van den dag. Er worden vele toebereidselen gemaakt voor de illuminatie, die hedenavond zal worden ont stoken. Gelijk gewoonlijk zullen de gebouwen van de departementen en van het provinciaal gou vernement door gas of met lampions worden ver licht, aangebracht hetzij aan eerepoorten of zui len, hetzij aan kronen, bollen, naamcijfers als anderszins. Ook eenige sociëteiten en andere ge bouwen zullen verlicht worden. Het fraaiste deel der illuminatie zal zeker dat zijn van stadswege aangericht op den Langen Vijverberg en het Bui tenhof, die guirlande-gewijze verlicht worden. Aan beide zijden van den Vijverberg zijn muziek tempels opgeslagen, waar de muziekkorpsen dei- schutterij en van het reg. huzaren zich gedurende den geheelen avond zullen doen hooren. Dan be staat het voornemen, om van het eilandje in den Vijver nu en dan bengaalsch vuur af te ste ken. Gaat men daarbij na, dat de Vijver een ijsveld aanbiedt, dat waarschijnlijk honderden, zoo niet duizenden personen aan het ijsvermaak zullen deelnemen, en dat duizenden de illuminatie zullen bijwonen, hetzij op den Vijverberg, hetzij op het Buitenhof, dan kan men zich reeds vooraf eene buitengewone beweging en levendigheid voorstellen en kan men met grond verwachten dal deze verlichting rond het ijsvermaak, een heer lijk gezicht zal opleveren. HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zijn gisterenavond, na eene langdurige afwezig heid, ten gevolge van hunne reis naar Suez, in goeden welstand, laatstelijk komende van Luxem burg, in deze residentie teruggekeerd. De overgroote meerderheid der bij het sec- tieonderzoek aanwezige leden heeft nopens de nieuwe voordracht der begrooting van uitgaven voor de staatsspoorwegen dienst 1870 het gevoelen uitgesproken, dat de wijze waarop dit wetsont werp is ingericht niet geschikt is om de zaak tot een goed en regelmatig einde te brengen. Ofschoon de post voor de haven van Harlingen nu slechts pro memorie is uitgetrokken en uitde onvoorziene uitgaven fen behoeve daarvan niet kan worden beschikt, zoo was het toch duidelijk in de Eerste Kamer vooral gebleken dat men die zaak geheel afgescheiden wilde hebben van de spoorwegbegrootiug en behandeld in eene afzonderlijke wet zonder eenige prejudice door een begrootings-post. De overgroote meerderheid verklaarde zich dan ook tegen het bahoud van art 11. Slechts door enkele leden is de tegen woordige vorm verdedigd, meenende dat de ver betering van de haven van Harlingen een nood zakelijk complement was van den Noorderspoor weg. Kampen, 17 Febr. In de op heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Kamper veen is tot hoofdonderwijzer aldaar benoemd de heer J. D. G. Plaggert, thans hulponderwijzer te Haarlem. <3- e lire narde Berichten. In den nacht van 10 op 11 dezer is het volgende mysterieuze feit te Brussel voorgevallen. Men vraagt zich af: is het eeue misdaad? Is het een zelfmoord? Is het een toeval? Deze vra gen moet men zich voor het oogenblik doen tegenover het geheimzinnige feit dat Donderdag avond in de woning van den heer Delpature, restaurateur in de rue de Brabant, voorgevallen is. De omstandigheden waardoor deze zaak om ringd is en de toestand van een der handelende personen in het drama, verplicht ons tot groote omzichtigheid. Donderdag traden een heer eri dame even voor elf uren in bovengenoemd etablissement. De heer vraagt een beafstuk en een tlesch Bordeaux-wijn, hetwelk hij zich liet voordienen in een afzon derlijk kabinet op de tweede verdieping. Tegen middernacht, toen men zich verwonderde dat die personen nog niet naar beneden gekomen waren, loopt een jongen naar het kamertje en bemerkt dadelijk, niet zonder verrassing, dat de sleutel van buiten weggenomen was; hij kwam naderbij en hoorde iets dat naar snorken geleek. In de gedachte dat die personen in slaap ge vallen waren, klopte hij aan de deur, doch ont ving geen antwoord. Hij luisterde nu nog nauw lettender toe, en toen scheen het hem alsof dat snorkend geluid iets zeer vreemds had. Hij duwt nogmaals tegen de deur, maar roept tegelijkertijd om hulp. Door de deur van een aangrenzend salon komt men in het kabinet, en daar doet een verschrikkelijk schouwspel zich voor. Het meisje, op den grond uitgestrekt, lag met woest rollende oogen en samengewrongen handen met den dood te worstelen; naast haar lag de man die het souper besteld had. Hij was doodsbleek, slaakte diepe zuchten, doch op het eerste gezicht reeds kon men bemerken dat zijn toestand minder gevaarlijk was dan die der vrouw. Men liet dadelijk de politie waarschuwen. Twee geneesheeren, door de politie gerequireerd, be vonden zich spoedig in de kamer en brachten de hulp aan, welke hun toestand vereischte. Wat het meisje betreft bleveu alle pogingen om haar in het leven terug te roepen vruchteloos, en na onduldbaar lijden, strierf zij in de armen van een der geneesheeren, te twee uren in den mor gen. De heer herstelde weder. Het lijk der vrouw werd naar de morgue van Scharbeeck verv oerdhet was een schoon meisje van 20 a 26 jaren. Zindelijk gekleed, doch zonder opschik, terwijl niets in haar toilet aanduidde dat zij tot den demi monde behoorde. Wat was daar nu gebeurd? Onmogelijk is het nog dit te zeggen. Aan de justitie zij opgedragen om dat geheim op te lossen. De heer die te Thourout in Vlaanderen ont vanger van de registratie is, Duvelaer heet en achtendertig jaren oud is zegt dat hij, den zelfden morgen te Brussel aangekomen, in den loop van den dag met het jonge meisje kennis gemaakt had en met haar naar het thé&tre de la Monnaie gegaan was, waar men dien avond les Amours du diable speelde (twee bij hen ge vonden sorties bevestigen dit). Het jonge meisje moet daarop den wensch uitgedrukt hebben te soupeeren, en toen heeft hij haar bij Depature gebracht. Eensklaps werd zij door een zenuw achtige aandoening getroffen, waarop hij haar een weinig laudanum had toegediend, dat hij gewoonlijk bij zich draagt, doch haar toestand moet hem zoo getroffen hebben dat hij tot de gemoedsverwarring was gebracht, waarin men hem later vond. Het lijk van het meisje, wier indentiteit nog niet geconstateerd is kunnen worden, is Zater dag naar het hospitaal Saint-Jean overgebracht. De heer is gearresteerd, naar de gevangenis des Petits-Carmes gebracht en ter beschikking van den procureur des kouings gesteld. Als een nieuw staaltje van de bijzonder juiste geographische kennis der Franschen, vooral der ge leerden, diene - bij de vele die bekend zijn - de volgende zinsnede, die wij lazen in een der laatste afleveringen van Cosmos, het orgaan voor de we tenschappelijke nieuwsberichten: „Un tilleul qui est une curiosité existe en Autriche, dans l'ile de Tholen, prés du village de Martens dyk." BUITENLAND. Hugelaud. Londen, 16 Februari. Het Lagerhuis heeft he den sedert de opening van het nieuwe zittingjaar, zijn eerste belangrijke zitting gehouden. De lang verbeide, op iedere denkbare wijze aangevallen en verdedigde regeeringsdaad, de tweede die Ier land in zijn vaan voert sedert een Britsche regee ring het motto van O'Connell /rechtvaardigheid voor Ierland," ook tot de hare heeft gekozen, is ge schied de Iersche agrarische wet is door Glad stone ingediend. De tribunes van het parlement waren stampvol. In de loge van de pairs bevon den zich de hertog van Cambridge, prins Christiaan van Sleesvvijk Holstein, prins Teek en ook lord Cairns, wiens vertrek naar Mentone, volgens de verzekeringen van de pers, verdaagd schijnt te zijn. Alvorens zijn uiteenzetting van de bill, die drie uren duurde, aan te vangen, beantwoordde Gladstone eene interpellatie betreffende het En- gelsch-Fransch handelstractaat. Hij achtte het niet geraden van Engelands kant ten deze een stap te doen, zoolang dit onderwerp in Frankrijk aan de orde was. Het verdrag was nog niet geëxpireerd, maar de beide mogendheden hadden thans wederzijds het recht om het op te zeggen of het stilzwij gende van kracht te doen blijven. Bij deze ge legenheid gaf Gladstone tevens te kennen dat de onderhandelingen met Oostenrijk over een te sluiten handelsverdrag ten einde zijn gebracht en de ratifleatiën spoedig zouden worden uitge wisseld, waarna dit bij het parlement zou wor den ingediend. Met eene vrijmoedigheid en openhartigheid, waarmede Gladstone in belangrijke oogenblikken ook zijn tegenstanders voor zich weet te winnen, begon Engelands premier zijn rederoering over de belangrijke bill onder de cheers van beide zijden van het Huis. Hij ving aan met een beroep te doen op de vaderlandsliefde en het billijkheids gevoel van het Huis, beschouwde vervolgens deze bill slechts als een overgangsmaatregel tot meer ingrijpende hervormingen en verzocht aan ieder, die wanne belangstelling voor deze zaak had, hem met raad en daad bij te staan, wanneer ver betering of wijziging noodig mochten worden geoordeeld. Gladstone zeide dat hij bepaald de eischen van de ultras verwierp om permanent bezitrecht uit de pacht te doen voortspruiten, omdat hierdoor de grondeigenaren alle verantwoordelijkheid zou den verliezen. De bill liet slechts bescherming der pacht toe in de gevallen waarin de pachter zijn pachtpenningen betaalt en vergoeding voor al de vei beteringen door dezen aangebracht, welke de pachtwaarde verhoogen. In Engeland en Schotland, waar deze vei houding burgerrecht heeft verkregen, is de waard» van den grond in de laatste 40 jaren vervijfvoudigd. De bill stelt verder voor, om pachters, die eigenaars van grond willen worden, voorschotten van staats wege te verleenen; echter niet voor het koopen van andere landerijen, als die zij in pacht heb ben en dan nog als de grondeigenaren daarmede instemmen. De termijn van pachtopzegging wordt door de bill van 6 op 12 maanden gebracht. De grondeigenaar kan zich verder bij verpachtin gen, tegen eventueele vorderingen tot schadever goeding voor tijdelijke verbeteringen, dekken, indien hij een pachtcontract voor 31 jaren wil aangaan, maar voor duurzame verbeteringen blijft hij na afloop van dezen termijn vergoeding verschuldigd. Wijders beveelt de bill het oprichten van een agrarischerechtbank (Landed Estates Court), en laat hooger beroep toe. Gladstone besloot deze uiteenzetting van de hoofdbeginselen der bill met den wensch, dat uit dit werk rust en zegen over het Ierland dei- toekomst mocht opgaan. Van alle kanten van het Huis werd deze rede toegejuicht. De bill werd vervolgens voor de eerste maal gelezen. De tweede lezing is tegen den 7den Maart aan de orde gesteld. De oppositie heeft den strijd tot dien tijd uitgesteld. Donderdag 17 dezer hield het Lagerhuis slechts eeue korte zitting, waarin de tweede lezing plaats vond van de in het vorige zittingjaar onafgedane bill,die aan een weduwnaar toestaat om metdezus- ter van zijn overleden vrouw in den echt te treden. Het lid Jacob Bright diende daarop een bill;T om aan de vrouwen, die eigenaressen of ve huursters van huizen zijn, het stemrecht toe BU kennen. Die bill is voor de eerste maal geleze LEIT Het verblijf van den minister van koophan Ge; John Bright te Norwood oefent op zijn gezor, des heidstoestand een weldadigen invloed uit. Hij deze; reeds zoover hersteld, dat hij de lucht niet me. Br. in een rijtuig maar te voet kan genieten. 0: dat, Disraëli, die aan eene keelongesteldheid lij tot 1 wordt beter. meei Kei-keiyiie Staat. Qm De Augsb. Zeitung deelt mede dat een van hi 00|i oudste en beste mederedacteuren, Dr. Albert Drt terjj sel (katholiek), die sedert 30 jaar te Rome woc 0pen achtig is en haar van daar zeer kalme corr, pen3 pondentiën schreef, den 4d" Februari van <j. hen markies Pio Capranica, secretaris-generaal v k;ez< de Pauselijke politie, op last van den Paus, t bij bevelschrift ontving om Rome binnen een va Zijn, gestelden termijn te verlaten, op grond dat d g0e(i heer de schrijver zou zijn van de brieven oi Waa het Concilie in dat blad. deze Noch de ontkenning van den geleerde, nt en 2 de tusschenkomt van het Pruisische gezantschi om hebben de uitvoering van dit bevel kunnen wee wap. houden. vere De Augsb. Zeilung verklaart op zijn eer en gewet voor dat Dr. A. Dressel niet de schrijver is van i en n bewuste brieven. Rt TELEGRAMMEN. Berlijn, 18 Febr. De leden van den Rijksdi hebben de presidenten van het vorige jaar, o heeren Simson, Ujest en Bennigsen, met 144,1: en 101 stemmen van de 155 gekozen. Geen dr tegen-candidaten had meer dan 5 stemmen. De vrije conservatieven besloten voorloopig ge tl' tegen-adres te stellen. In de zitting van den Rijksdag heeft de hei Wiggers en eenige andere leden eene interpe 1 latie aangekondigd, om aan den Bondskanselii te vragen of er ook stappen gedaan zullen wc den bij de Mecklenburgsche Regeering, omdi deze haren Landdag tegen denzelfden datum het bijeengeroepen, waarop de opening van den Rijt dag moest plaats hebben. Parijs, 18 Febr. Naar men verzekert, zal lifl linkercentrum van het Wetg. Lichaam aanstna: den Maandag, naar aanleiding der interpellate van den heer Jules 1' avre, eene gemotiveerd orde van den dag voorstellen, houdende een votuc' van vertrouwen in het ministerie. bodi om ij vei trou pers zijn L HANDEL. het tro nel tw doi bij ter OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, IS Febr. Koffie. In eene. gunstige stemming door dei coulanten afloop der veiling bij de Ned. H.-5I waarin tot 1% ets. boven taxatie alles genome: werd. Er is veel vraag vooral naar ordinair: soorten. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. In eene zet, ,]a] kalme stemming en met beperkten omgang. Tliee. Vast, de omgang bepaalde zich tot enk: ceelen der lading Deerfool met 5 c. avails op n veilingsprijs. Kijst. Zonder omgang. Specerijen. Vast, de omgang wordt tegeu^L tet houden door het besloten water, daar de ordei ter voor export niet knnnen uitgevoerd worden. Vruchten. Zonder handel. neekrap. Stil op vorige prijzen. Indigo. Kleine partijtjes vonden koopers tt< 25 c. boven taxatie. Pofastchen. Petersburger locof 13.75, Augustui atlading van Rusland 12.75. Katoen. In kalme doch vaste stemming. Wol. Zonder handel. Tin. Vast. Banca 68 betaald. Billiton 66.5Ö| Petroleum. Met kleine omzettingen voordrii gende behoeften tot onveranderde prijzen. OUën. Raapolie cont. f45.50; Mei f45, f45.5f Dec. f44.26, f 44.50. Lijnolie cont. f 34.50; Mil f 34.75; Dec. f 36.50. Patentolie cont. f50; Md f50; naj. ƒ49. Granen. Zeer stil. Meel. 1ste qual. ƒ15, f 15.502de qual. 12.iT f 14; 3de qual. fll, f 11.50. Keizersmeel, 20, pri loc gei pri en ni pe rio 51 Fel 10. 16. 17. 17. 17. 17. 17. 17. Rechtzaken. Fel 13 In de correctioneele zitting der rechtbanku' Leiden van Vrijdag 18 Februari 1870, zijn ver u oordeeld J. C. B. te Voorschoten, wegens onwillige vei wonding, tot eene geldb. van f 8 of subsid. gev. 15 van 2d. M. M. te Oegstgeest, wegens mi; 41 3 .1 16 handeling, tot eene gev. van 1 m, boete van f-'l i0 of sub. gev. vau 5 d. P. B. te's-IIage, wege» 16 diefstal, vrijgesproken. D. L. B. te Leiden. J® wegens misbruik van vertrouwen, tot eene cell fi 17 gev. van 3 m., 2 geldb. ieder van f 12.50 of voor I 17 iedere geldb. subsid. gev. van ld. R. L. te Oegstgeest, wegens mishandeling, vrijgesprv u ken. G. H. B. te Leiden, wegens verzuim va» 11 aangifte voor de nat. militie, eene geldb. van fSHjj of subsid. gev. van ld. W. D. M. te Leiden, jij wegens idem, tot eene geldb. van f 2 of subsid.I 11 gev. van 1 d. G. J. v. d. L. te Leiden, wegens H overtr. van de pl. bel. op de honden te Leiden, j, lot eene geldb. van f 5 of subsid. gev. van 1 d.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2