keur verdient. .De volkomen vrijheid overigens, om die definitieve regeling niet als verbindend aan te nemen, zal ook na haar vaststelling, nog bestaan, overeenkomstig het daaromtrent door het algemeen college ondubbelzinnig verklaarde in zijn circulaire van 5 October 1869, n°. 1. Het college vleidt zich, dat de uitkomst de zuiverheid zijner bedoelingen in het licht zal stellen en aan de gemeenten, die medegingen, geen teleurstelling zal bereiden. In dit vertrouwen zal het zijn taak ten einde toe rustig volvoeren. Naar men verneemt, is den heer Brummel- kamp, die onlangs afscheid nam als leeraar der Chr. Geref. gemeente te Tiel, opgedragen het geven van onderwijs in de Nederlandsche taal en geschiedenis aan den Prins Von Wied, ver loofde van H. K. H. Prinses Maria der Neder landen. De heer B. volgt thans de colleges in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Bonn. Aan de Prov. Drenltche en Ais. Courant wordt uit Meppel geschreven „Zijn wij wel onderricht, dan heeft de dezer dagen vermelde samenkomst der commissarissen des Konings van Groningen en Friesland te Leeu warden betrekking op een vermoedelijk bezoek van Z. M. aan het Noorden des lands." De Kólnitche Zeilung opende gisteren hare ko lommen met eene eerste beschouwing aan Ne derland gewijd. Zij behelst o. a.: Het bewijs voor de algemeene goedkeuring van het beleid door de Nederlandsche regeering gevolgd in zake de overeenkomst lusschen de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen endeFransche Oostermaatschappij, is gelegen in de overgroote meerderheid waarmede de begrooting voor het departement van buitenlandsche zaken in de beide takken der Wetgevende Macht werd aan genomen. De afkeer en vrees voor Pruisen vermindert, naarmate de partijen en dagbladen dezen waan als politiekwapen loslaten. De Internationale Tentoonstelling te Amsterdam en het Statistisch Congres te 's-Gravenhage toonen aan, dat ook Nederland al meer en meer behoefte gevoelt om uit den langdurigen staat van afzondering te ge raken en met meer vuur dan weleer er naar streeft om een werkdadig aandeel in de Euro- peesche volkshuishouding te nemen. Bij een blik op de pogingen om handel en verkeer te bevorderen, wordt de wensch geuit, dat Nederland in de toekomst ook eens werk zal maken van de munteenheid. Na een overzicht te hebben gegeven van de bestrijding, die de wet op het lager onderwijs van 1857 nog steeds ondervindt, brengt het blad als verontschuldiging voor deze meer breedvoe rige uiteenzetting de omstandigheid bij, dat Ne derland bijna het eenige land van Europa is waar de godsdienstlooze volksschool heerschende is, en vrienden en tegenstanders van die inrich ting hare werking steeds nauwgezet gadeslaan. Te (Heerde is in het.dennenbosch van den heer J. H. Van Meurs eene vreemde eend gevonden. Naar de beschrijving van Dr. Schlegel in zijne Fauna van Nederland te oordeelen, is het de gekiefde Smient, Anas rafina, en bewoont de kusten van de Noordoostelijke I.lszee tot aan Kamschatka. Van deze soort zijn er in de laatste zestig jaren slechts een paar in de provincie Noord-Holland geschoten. Het fraaie dier is zeer mak en nuttigt ons Geldersch roggebrood in water geweekt met graagte. Gisterenavond ongeveer te halfacht heeft een 7jarig meisje, ten huize harer tante het ongeluk gehad, door het vlamvatten harer boezelaar tegen de kachel, handen en aangezicht deerlijk te ver branden, doch op het hulpgeschrei van dit kind mocht het den vader, inmiddels toegeschoten, gelukken, zijn dochtertje nog intijds van een smartelijken dood te redden. Het kind is door den heer chirurgijn Desertine geneeskundig be handeld en buiten levensgevaar. Hedenvoormiddag is in den Cingel nabij de brug aan de Koepoort een slede met turf geladen door het ijs gezakt. De geleider heeft zich door een sprong gered. De SlaatsCouranl van heden behelst onder de rivierberichten: Keulen, 17 Febr. Waterstand 2 voet 10K> duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een achtste deel van de oppervlakte der rivier. In de ijsbezetting van onze rivieren is overi gens weinig verandering gekomen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats Mill, H. C. F. Kerstens, candidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Boxmeer, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend; een en ander in te gaan den l"1"1 Maart 1870. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Stavoren c.a. (Friesland), den heer L. A. H Cromrnelin, thans ontvanger der dir. bel. eu acc. te Amerongen c. a.; der dir. bel, en acc, te Amerongen c. a., den heer Jhr C. W. Stern, thans ontvanger derzelfde middelen te IJzendoorn c a. (Gelderland); en voorts het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te IJzendoorn, bevattende de gemeenten IJzendoorn en Echteld, opgeheven en gevoegd bij het ont vangkantoor derzelfde middelen te Dodewaard c. a., onder voortdurend beheer van den tegen woordigen titularis, den heer J. D. Dijckmeester. Amsterdam, 16 Februari. In de heden gehou den zitting van den Gemeenteraad zijn twee hoogst belangrijke zaken behandeld. Na langdu rige discussiën is met 18 tegen 16 stemmen aan genomen een voorstel van den heer Mr. A. De Vries, om de behandeling van het ingediende reglement voor Curatoren, Professoren en Stu denten aan te houden, totdat de wet op het hoo- ger onderwijs zal zijn aangenomen. Terwijl de heeren Wildschut, Van Bosse en de burgemees ter zeer aandrongen op de regeling dezer zaak, werd de tegenovergestelde meening ontwikkeld door de heeren Mr. A. De Vries, Mr. E. Boas, J. Jitta en A. Beeloo. Vervolgens behandelde de Raad het rapport der raadscommissie betreffende de aanklacht tegen den makelaar Smithuysen ter zake van handel voor eigen rekening. De heer Mr. De Vries ontwikkelde daai bij het gevoelen, dat de raad de attributen van het Openbaar Ministerie en strafrechter ten deze in zich vereenigde, en alzoo de zaak onvervolgd had kunnen laten. Nu hij echter in de vorige verga dering eene commissie benoemd had, moest hij straf uitspreken. Hij vereenigde zich zeer met de voorgestelde geringe straf van schorsing voor den tijd van 24 uren, op een tijdstip door Bur gemeester en Wethouders aan te wijzen. Men kon daartoe misschien wel kiezen den tijd tus- schen Zaterdagavond en Maandag-morgen. De heer Jitta, ofschoon tegen de wetsbepaling, wenscht een strengere straf en wel een schorsing voor den tijd van 14 dagen. Hij wenschte daardoor den eerbied voor de wet te handhaven. Zijn voorstel werd echter niet ondersteund. De heer Boas beweerde, dat niet was bewezen dat de oudste heer Smithuysen makelaar was, daar hij wel sinds 1831 als zoodanig was beschouwd, maar niet door de bevoegde macht (zijnde dat zijns inziens destijds alleen Z. M. de Koning en niet het gemeentebestuur) tot die functie aange steld. Na geanimeerde discussie is op dien grond besloten de zaak tot nader onderzoek naar de zelfde commissie te renvoyeeren. Aan het slot der vergadering is met 18 van de 31 stemmen tot haven en dokmeester alhier benoemd de heer W. F. Van Erp Taalman Kip, ond-inspecteur van het loodswezen in Oost-Indië. Op den heer Cramer waren 9, op den heer Ju nius van Hemert 4 stemmen vereenigd. Haarlem, 17 Febr. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende mededeeling dat, door Z. M. aan de meisjesschool alhier, tnet ingang van 1870 en tot wetleropzeggens, een rijks-subsidie van ƒ2000 'sjaars is verleend. Tot eene volgende vergadering werd aange houden een adres van Dr. J. Van Vloten, ver zoekende, om zoo mogelijk, alsnog terug te komen op het genomen besluit, waarbij aan de geheele gedempte Achter-Nieuwegracht de naam Parklaan is gegeven, en, den naam Parklaan slechts voor het eerste gedempte deel der gracht, van het Kenaupark tot den Kruisweg handhavende, de twee andere deelen Ripperda-park eD Coorn herts park te noemen. 's-Gravenhaqe, 18 Febr. De heer procureur- generaal Van Maanen heeft in de zitting van den Hoogen Raad van gisteren conclusie genomen in de zaak van J. Hardeman, eischer, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde, waarbij het betrof de vraag, of de staat den eischer verschul digd is schadevergoeding wegens eene kudde schapen en lammeren, van hem in beslag geno men en verkocht, terwijl bij een arrest van den Hoogen Raad in strafzaken is beslist, dat de eischer tijdens de inbeslagneming niet verkeerde in re illicitaen tevens is vernietigd de door den judex fact! uitgesproken verbeurdverklaring van ge melde kudde. De heer proc.-gen. gaf o. a. als zijn gevoelen te kennen, dat ten deze het gewezen gunstig arrest van de strafkamer niets afdeed. Voorts was volgens hem de wet van 1865 inet 1 Januari 1868 nog van voortdurende kracht en werking en alzoo de naar aanleiding daarvan genomen ministerieele resolutie, waarbij de lijn van afsluiting tot wering van den invoer van verdacht vee terecht en wettiglijk was genomen. Hij oordeelde derhalve, dat er ten deze geene onrechtmatige daad was geschied door den staat, als hebbende de onderwerpelijke verkoop plaats gehad op rechterlijk bevel, dat niet onder worpen is aan het oordeel van de administratieve macht. Hij concludeerde op deze en andere gron den tot afwijzing der vordering, met veroordee ling van den eischer in de kosten. De uitspraak is bepaald op den l*1™ April. Daarna heeft het O. M. zijne conclusie voor gedragen in de zaak van E. S. Witkamp, te Amsterdam, uitgever van het Volksblad, eischer, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde; in welke zaak, gelijk men zich herinnert, het betreft eène vordering door den eischer tot te ruggave van ƒ13.50 wegens volgens hem te veel van hem gevorderd en door hem onder protest betaald frankeergeld van drukwerk, en welk drukwerk door den eischer bij wijze van bij voegsel met het Volksblad was verzonden. De heer proc.-gen. Van Maanen, instemmende met de gronden van verwering, van de zijde van den ged. aangevoerd, was mede van oordeel, dat, volgens de bepalingen der wet op de brievenposterij, de bedoelde drukwerken, die naar vorm en inhoud niet konden geacht worden een integreerend deel van de courant uit te maken, niet konden wor den aangemerkt als bijvoegsels van eene courant, eu het verhoogd frankeergeld alzoo terecht was gevorderd. Hij concludeerde mitsdien tot afwij zing der vordering, met veroordeeling van den eischer in de kosten. De uitspraak is bepaald op 25 Maart aanstaande. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn eergisteren ingekomen de volgende Koninklijke besluiten, als: 1°. van den 6d«" dezer, N°. 15, waarbij het Roomsch Ka tholiek kerkbestuur der parochie Wijhe niet- onvankelijk wordt verklaard in zijn beroep van eene beschikking van Gedep. Staten van Over- ijsel, waarbij bevestigd is een besluit van den gemeenteraad van Wijhe, houdende verbod tot oprichting eener bijzondere, begraafplaats in die gemeente; 2'. van dezelfde dagteekening, N°. 18, waarbij Ulestraten wordt aangewezen als domi cilie van onderstand van Jean Philippe Semmer- man; 3». van den 7d«" dezer, N". 17, waarbij de raad der gemeente Veendam niet-ontvankelijk wordt verklaard, in zijn beroep van een besluit van den commissaris des Konings en van twee besluiten van Gedep. Staten van Groningen, allen betrekkelijk de vaststelling der begrooting voor de dienstdoende schutterij te Veendam voor 1869; en 4". van dezelfde dagteekening N". 18, houdende niet-ontvankelijk-verklaring van het gemeente bestuur van Winschoten in zijn beroep van het besluit van Gedep. Staten van Groningen, hou dende definitieve vaststelling der begrooting van de schutterij voor die gemeente voor 1869. Daarna is behandeld een beroep van den ge meenteraad van Winschoten van besluiten van Gedep. Staten van Groningen, waarbij 1". de schutterlijke begrooting voor 1870 definitief is vastgesteld, en 2'. de goedkeuring is geweigerd aan de gemeentebegrooting voor 1870. Rap porteur, de staatsraad Meeussen. Aan het Ministerie van Binnenl. Zaken werd heden herbesteed: het verdiepen van de Nieuwe Haven van Middelburg, benevens het afsnijden van de bocht dier haven bij Middelburg. Daarvoor waren zeven biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren L. Kalis Kz. te Slied recht, P. Langeveld Pz. en P. Blokland te Hardinxveld voor 707,900. Door de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam, is gisteren in het lokaal van het Prov. bestuur van Zuid-Holland aanbe steed 1'. het leveren van materialen en het ver strekken van arbeiders voor het doen van buiten gewone herstellingen, enz. aan den ringdijk der droogmakerij, aan eenige daarmede in verband staande kaden en wegenen voor het doen van grondopruimingen tot bevordering van den water toevoer Daar de benedengemalen, gedurende het jaar 1870; 2°. het doorgraven van kaden en wegen met de aangrenzende akkers binnen de beringing der plassen, voor de te maken hoofd- en lengte- tochten in de droogmakerij. De heer B. P. De Groot te Giesendam was minste inschrijver voor beide bestedingen, als: IV voor 30 pCt. beneden het tarief, en 2°. voor ƒ9400. Men zegt dat ter gelegenheid van'sKonings verjaardag door Z. M. eenige onderscheidingen zullen worden verleend. Hier ter stede worden pogiDgen aangewend tot het oprichten eener Maatschappij tot verzeke ring tegen spoorweg- en ander levensgevaar, on der de zinspreuk: Help u lelven. Hïknvliet, 10 Febr. Op de Maas voorde Nieu- wesluis onder deze gemeente bevonden zich he denmiddag verscheidene menschen, zoo te voet als op schaatsen, toen men op eens een sterk gekraak hoorde. Op het geroep„de Maas breekt op!" ontkwamen nog velen het gevaar, die nog bij tijds den wal bereikten; maar elf personen, zoo jong als oud, konden den wal niet bereiken en dreven op de achter hen opgebroken ijsbaan het hoofd van het kanaal voorbij. Het geroep om hulp en de groote schrik aan den wal was groot. Redding aan te brengen was ieders doel. Zoo spoedig mogelijk werd een ijsschouw bemand en te water gebracht; met alle mogelijke inspan ning roeide men nu de ijsbaan na en spoedig mocht het aan de bemanning der boot gelukken die nabij te komen, de elf in grooten angst ver- keerende personen in de boot op te nemen, en tot groote vreugde der aanschouwere aan den wal te brengen. De Maas heeft zich spoedig daarna weder vast gezet, doch mët een groot open wak naar de zijde van de Oude Maas, waarheen gemelde personen op de ijsbaan gedreven waren. Utrecht, 16 Febr. De kapitein A. A. A. AVk.l Laak is in rang van het 1ste reg. bij het reg. inf. alhier overgeplaatst. Arnhem, 16 Febr. Aan den adjudant-onderoDiJ vaandeldrager H. Van der Werf, van het sl reg. inf. alhier, is voor 36 jaren trouwen militair) dienst de gouden medaille toegekend alsmede, gratificatie van ƒ50, aan dat eereteeken (e| bonden. 's-Bosch, 17 Febr. Op voorstel van den 1ste: officier van gezondheid in dit garnizoen zal, t zake van de felle koude eu de daardoor ontsta^ merkelijke ziekte onder het garnizoen, degroo, parade op 's Konings verjaardag, a. s. Zaterds; niet gehouden worden; men is met reden vreesd dat daardoor het getal zieken aanzienlij: zou vermeerderen. Onlangs is in de nieuwsbladen ineldii,, gemaakt van een duel dat in de nabijheid Breda tusschen twee officieren met de sabel ha. plaats gehad en waarbij aan een hunner de pin: van de rechterhand was afgehakt. Te dier zake hebben voor den krijgsraad alhie:' terechtgestaan de 1ste luitenants M., A. en i d. G. Bij vonnis van dien krijgsraad den 15fe dezer uitgesproken, is de luitenant A. vrijgespro- J 2 ken, doch de beide anderen zijn schuldig verklaard, i alsM. aan verwonding, geen ziekte of beletsel om te werken hebbende opgeleverd, gepleegd met voorbedachten rade en gepaard aan verzach- tende omstandigheden en v. d. G. aan medeplich tigheid aan dat feit. Voorts zijn de schuldigverklaarden veroordeelt te weten: M. tot 15 dagen cellulairegevangemt straf en v. d. G. tot 14 dagen kamerarrest me: accès. Beide veroordeelden hebben gratie gevraagd, Vknlo, 16 Febr. De majoor W. T. baron Vat der Cappellen, van het 2de reg. huzaren, is dezei dagen belast met het toezicht over de rij- et: hoefsniidschool. Brieven uit Grouda. Mijnheer de Redacteur! Maandag jl. was hier vergadering van de al deeling Gouda van het Schoolverbond. Het bestuc verwachtte zeker, dat vele leden daaraan de zouden nemenhet had gezorgd voor eene zat die zeker 200 personen kan bevatten en er kwa men er slechts 35 a 36 op, eene omstandigheid dii niet gunstig werkte, omdat de zaal ledig scheet en daarenboven slecht verwarmd was. Was hei getal leden klein, toch mag men zeggen dat alle standen en alle geloofsbelijdenissen vertegenwoor digd waren. De leeraren der hoogere burgersch» len waren allen of bijna allen aanwezig; me: merkte er ook den rector der Latijnsche scfio op. Het lager onderwijs was er slechts vertegen woordigd door 1 hoofdonderwijzer eener bijzon dere en 1 hulponderwijzer van eene openbar; school, hetgeen nog al verwondering baarde. Aan de orde waren 1°. Bespreking van het ont- werp-reglement en 2°. verkiezing van afgevasr digden ter algemeene vergadering. Over art. 1, I luidende: „Het vermijdt, bij de keuze en toepassisj i der aaa te wenden middelen, zorgvuldig alles waar- door de godsdienstige gevoelens onder zijne leden zouden kunnen| worden gekrenkt," werd zeer veel I gesproken. De eerste sprekers wenschten dit weg gelaten te hebben, omdat het van zelf spreek; 1 dat dit niet geschieden mag. Evenzoomin zeide F een geacht lid, als een handelshuis, als het zijne kantoren opent, der wereld zal zeggen: „wijl mogen niemand bedriegen," evenzoomin be hoeft een Schoolverbond te zeggen dat het nie-1 mands godsdienstig gevoel mag krenken. Anderen wenschten het tegendeelzij wilden die woorden behouden om de bevreesde zielen gerust te stellen, en eindelijk werd besloten de woorden „oniit zijne leden" weg te laten, zoodat, als het artikel zoo in de algemeene vergadering wordt aange nomen, het Schoolverbond niets mag doen wal de godsdienstige gevoelens van dezen of genen zoude kunnen krenken. Ik geloof dat die taak moei lijk te vervullen zal zijn. Niets te doen wat onder 3,300,000 zielen het godsdienstige gevoelen van iemand zou kunnen krenken, wie kan dat? Op merkelijk kwam het mij voor, dat al degenen, die gestemd hadden voor de geheele weglating r«» het artikel, voor dit besluit hebben gestemd: ik vind toch dat het genomen besluit veel meer strijdende is met hunne meening, dan het arti kei zelf. Art. 9 werd ook niet goedgekeurd. Alle aan wezigen waren eenparig van gevoelen, dat allt leden de geschriften gratis moesten ontvangen, omdat men veronderstellen moet dat ieder naar zijn vermogen geeft; dat allen ook gelijke rechten toekomen, en dat soms personen, wie het niet past ƒ1.50 per jaar te contribueeren, veel kunnen doen om het geregeld schoolgaan te bevorderen. Men besloot dan ook ter algemeene vergadering voor te stellen, dat van ieder geschrift éen exem plaar aan iedere afdeeling zou gezonden worden en dat de afdeeling van ieder haar nuttig voor komende, een exemplaar voor ieder lid tegeD be taling zou kunnen ontbieden. Art. 19 werd zeer afgekeurd. Waarom, werd gevraagd, moet een donateur minstens 2.50 voor de drukwerken betalen, terwijl een lid hetgeen

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2