zoodat] hij hem voor 'i duizend franken van dit nagemaakt werk had verkocht. De catalogus van de valsche stukken loopt over 600 geschiedkun dige ügurenmet vindt daarin brieven van Ar chimedes aan liiéron, van Cleopatra aan Cesar, van Pythagoras aan Eschyle, van Lazarus aan den apostel Paulus, van Pilatus aan Tiberius, enz. enz. Ziehier bijv. den inhoud van een brief van Cleopatra aan Julius Cesar: „WelbemindeI Onze zoon Cesarion groeit goed op. Ik hoop dat hij weldra geschikt zal zijn oui van hier naar Marseille te gaan, waar ik on der de gezonde luchtstreek, zijn opleiding wensch te voltooien. Ik verzoek u dus dringend mij te schrijven hoe lang ik nog in deze streek moet blijven, want ik wil Cesarion vergezellen." „Romk, het jaar VCC1X." „Cleopatka." Ook zijn er brieven van Karei den Groote, Frans 1, Newton en Rabelais. De beschuldigde heeft bij de voorloopige in structie geantwoord: „Wat men ook zeggen of doen moge, ik heb een gerust geweten; ik ben overtuigd niemand nadeel te hebben berokkend. Ben ik niet altijd even slim te werk gegaan om mijn doel te bereiken, en heb ik dus wel de toevlucht moeten nemen tot middelen, die de algemeene belangstelling meer opwekten, mijn doel was geen ander, dan om aan geschiedkundige feiten, aan de meeste geleer den ontsnapt of in vergetelheid geraakt, recht te doen wedervaren. Mijn doel was dus heilzaam, want ik kweekte de kennis aan en onderwees tot algemeen genoegen. Daarvan ligt het bewijs in de volle tribunes van de Academie van We tenschappen bij de behandeling van deze quaestie en nooit werd de heer Chasles met meer aan- pacht vereerd." Nadat Leverrier als directeur van het Parijsohe Observatorium is ontslagen, heeft de commissie van toezicht bevonden, dat alle papieren, het geheele archief van den sterrenkundige naar de maan is. Niet minder dan 57 ledige portefeuilles zijn er gevonden; alle astronomische waarnemin gen ontbreken, en daarvoor in de plaats heeft Leverrier alleen achtergelaten het portret van zijn vrouwEr is proces-verbaal opgemaakt en de deuren zijn verzegeld. I Ondanks de drukpersvrijheid, waariu Frank rijk zich thans verheugen mag, zijn in deze week acht drukpersprocessen aanhangig gemaakt. Eenige uitgebreide huiszoekingen werden dezer dagen te Parijs bewerkstelligd. Ook zouden vele personen heimelijk in hechtenis zijn genomen. De arbeidende stand staat aan het meerendeel dezer verrichtingen ten doel. Nog altijd zoekt men de draden van een komplot, dat de politie op het spoor is en waaraan veel gewicht gehecht wordt. Gisteren werden ook de bureaux van de Marseillaise doorzocht om een brief te vinden, die door Jeröme Napoleon ouderteekeud zou zijn. Men kon echter onverrichter zake teruggaan. De weduwe van den vermoorden politie-beambte Mourot, is een pensioen van 200U fr. toegekend. De gezamenlijke beambten van de politieprefec- tuur hebben n.l. een fonds van 1000 franken bijeengezameld, de stad Parijs geeft 800 fr. en liet ministerie 600 franken. (Jok de keizer heelt een jaargeld vuu 600 franken toegekend. TELEGRAMMEN. Sfokliolm, 17 Febr. De Rijksdag heeft aan genomen het voorstel van de commissie voor de constitutie, waarbij aan de christelijk afgeschei denen en aan de Israëlieten het recht van ver kiesbaarheid voor den Rijksdag en tot vervulling \au elke staatsbetrekking (met uitzondering van die van minister) wordt verleend. lu de Eerste Kamer is die beslissing genoineu met 93 tegen 18, in de Tweede met 116 tegen 58 stemmen. De bekrachtiging des Konings valt niet te be twijfelen. Promotion, Leiden, 17 Februari. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. Van der Loelï Pz., geb. te Appiugedam, met een academisch proef schrift getiteld: Over Hepatitis Suppurativa. Gemeenteraad. Zitting van Donderdag 17 Februari 1870. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig 20 leden. Atwezig met kennisgeving, de heeren Scheltema eu Hoog. De notulen van het verhandelde in de zittin» van Donderdag 13 Januari 11. worden gelezen en goed- gekeurd. De heer Hartevelt vroeg eu bekwam verlof om alvorens tot de orde van den dag werd overgegaan' het woord te mogen voeren. l)e voorzitter deelt mede: 1°. dat disposition van Gedep. Staten zijn inge komen, houdende goedkeuring van onderscheidene raadsbesluiten, bevorens genomen. 20. Missive dd. 31 Januari van het bestuur tot bevordering van het geregeld schoolbezoek binnen de gemeente Leiden, houdende dankbetuiging voor de gunstige beschikking van den raad op het verzoek om kosteloos gebruik te mogen maken van de kleine Gehoorzaal. Beide stukken worden ter kennisgeving aange nomen. 3°. Proces-verbaal, den 29",en Januari opgemaakt, van den staat der kassen en boeken van den ge meente ontvanger. 4o. Verslag van den toestand van het Ziekenhuis alhier over het jaar 1869. 5°. Exemplaar van een Open Brief van de Vereeni- ging tot verbetering van de volksgezondheid alhier betreffende het rioolstelsel. Deze drie stukken worden ter lezing gelegd. 6°. Voordracht van B. en W. betreffende de drink- waterverversching binnen deze gemeente. De voorzitter stelt voor dit stuk te doen drukken en ronddeelen. De heer Buys heeft tegen dit voorstel geen be zwaar, maar acht het wenschelijk dat het stuk dan ook voor bet publiek verkrijgbaar worde gesteld. Bij een zaak van zooveel gewicht als deze heeft het publiek daar recht op, opdat de raad zich met de opmerkingen, die van die zijde mochten komen, voor deel doe. De Voorzitter. Dit lag reeds in de bedoeling van het dagelijk8ch bestuur. Het voorstel wordt goedgekeurd. 7°. Adres van den hulponderwijzer Bokhorst, hou dende aanvraag om eene bijzondere bezoldiging en toelage, als hebbende diensten als hoofdonderwijzer gepraesteerd. Ter lezing nedergelegd. 8°. Missive van de comm. tot bevordering van het gods dienstig onderwijs alhier, houdende aanvraag om haar het lokaal in de Baaihal kosteloos af te «taan op de avonden van Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. De Voorzitter. Ik stel voor met het oog op het antecedent door den Baad gesteld door het toestaan van het verzoek van Mej. De Vries, ook thans be williging te verleenen onder te stellen voorwaarden, en daarin dadelijk beslissing te nemen. De heer Eigeman. Als lid dezer commissie dring ik aan op eene zoo spoedig mogelijke beslissing. De Voorzitter. Daartoe strekte juist mijn voorstel. Het voorstel wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter. Thans geef ik volgens de straks ver leende toestemming het woord aan den heer Hartevelt. De heer Hartevelt zegt, eerst Dinsdag-avond te 9 uren het convocatie biljet voor dezen raad ontvangen te hebben. Daarop komen nu punten voor, alsn°. 4, 6 en 7, die van zooveel belang zijn, dat spr. den tijd te kort achtte om die behoorlijk voor deze vergade ring te onderzoekeu. Daarom gaf spr. in overweging, de behandeling van bedoelde onderwerpen te verdagen. Den voorzitter was het onbekend, dat de brieven zoo laat zijn uitgereikt. Zoo even echter vernam hij dat de reden der vertraging daarin gelegen was, dat de commissie van financiën de stukken betreffende die onderwerpen eerst des middags geteekend had. Hij was bereid het voorstel over te nemen. De heer Tollens ondersteunde den voorzitter. De raad keurt het voorstel zonder hoofdzakelijke stemming goed. Aan de orde van den dag is 1°. Stemming over het al of niet behouden der bepaling, vervat in art. 82 der Algemeene Politie verordening, waaromtrent de stemmen in de raads vergadering van den 13den Januari 11. hebben gestaakt. De uitslag der stemming is, dat de bepaling wordt behouden met 19 tegen 9 stemmen. Tegen, de heerenBijleveld, Le Poole, Lezwijn, Hartevelt, Wttewaal, Cock, Dercksen, Verster en Du Bieu. De heer Du Bieu acht 't wenschelijk, met het oog op de vroegere discussie betrekkelijk art. 95 der Politie-veror dening, daarin eene geringe verandering te brengen. Hij moet nu aldus luiden: //De bruikers der bewoonde perceelen, die nalatig zijn voor de reinheid van de open bare straten, zijn verplicht voor het reinigen der straat zorg te dragen na aanzegging van het hoofd der politie, om binnen 12 uren dat bevel uit te voeren. Het zand, dat bij herstelling der straten daarop ge strooid wordt, mag gedurende de eerste 4 weken daarvan niet weggeveegd worden. De overtreding wordt, zoo daartegen met bij de algemeene strafwet is voorzien, gestraft met een geldboete van éen tot tien gulden." De verordening van 24 October 1867 wordt inge trokken." De heer Van Outeren verzoekt dit voorstel in handen der commissie voor de strafverordeningen te stellen. De heer Bijleveld heeft geen bezwaar tegen de wijziging en achtte het niet noodig opnieuw de bedoelde commissie daarover te hooren. De vorm van het voorstel is wel is waar door den heer Du Bieu gewijzigd, maar de hoofdzaak blijft dezelfde. Hij ziet in den wensch van den heer Van Outeren de neiging om feitelijk de zaak op de lange baan te schuiven. De heer Van Outeren verzekert, dat de commissie zich sterk maakt om de zaak voor de eerstvolgende vergadering in gereedheid te brengen. De reden van zijn wensch ligt hierin, dat de heer Du Bieu spreekt van intrekking van de verordening van October 1867, terwijl het onderwerpelijke artikel daaruit is gelicht. De Voorzitter is ook voor het uitstel tot een eerst volgende vergadering. De heer Bijleveld blijft aandringen en verlangt stemming. Het verzoek van den heer Van Outeren wordt toegestaan met 16 tegen 5 stemmen. Tegen, de heeren: Bijleveld, Wttewaal, Cock, Dercksen en Verster. 2°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooting van 1869. 3°. Suppletoire staat van begrooting van den ge meentedienst 1869. Beide onderwerpen worden zonder beraadslaging goedgekeurd. 4°. Voordracht tot verbouwing van de Lakenhal, om deze in te richten tot stedelijk Museum van Oudheden; met suppletoiren staat van begrooting. (Aangehouden volgens het voorstel-Hartevelt.) 5°. Adres van J. P. Bakker te Zoeterwoude, tot het bebouwen van grond aan deze gemeente behoo- ren de. De Voorzitter doet den secretaris de voorwaarden oplezen, waarop de commissie van fabricage gunstig voor dit verzoek gestemd is. De heer Hartevelt vraagt eenige inlichtingen, die door den heer Hubrecht worden beantwoord. In omvraag gebracht, wordt het verzoek toegestaan met 13 tegen 7 stemmen. Tegen, de heeren: Buys, Le Poole, Lezwijn, Harte velt, Tollens, Wttewaal en Van Heukelom. De nummers 6 en 7: het adres van den Baad van Administratie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij, en de voordracht tot het aanbrengen van veiligheidsmaatregelen aan de schietbaan, worden ingevolge het voorstel Hartevelt aangehouden. 8°. Voordracht tot wijziging van art. 25 der Ver ordening van 30 Juni 1866; art. 24 van die van 2 Juli 1866, en art. 20 van eene van dezelfde dag tec- kening. (Verordeningen op het Onderwijs.) Eerst uit de discussie bleek ons, dat die wijzigin gen strekten tot verhooging van uitgaven voor het onderwijs en wel voor het uitdeelen van prijzen op de scholen voor lager onderwijs, en tevens beschik kingen die met een en ander in verband stonden. De heer Le Poole acht de weldaad van het geven van kosteloos onderwijs reeds zoo groot dat hij ook met 't oog op betrachting van zuinigheid niet is voor het invoeren van het stelsel van prijzen uit deelen. De heer Byleveld is het eens dat zuinigheid be tracht moet worden, maar niet van oordeel dat dit motief in het onderhavig geval moet gelden. Men heeft hier niet te denken aan een //weldaad" maar aan een middel om den ijver van de leerlingen aan te vuren en om de vruchten van het onderwijs te verbeteren en te vermeerdereu. Dit hoofdmotief is prijzenswaardig. Met de zaak zelve kan spr. zich dus goed vereenigen, maar de redactie van de ver ordening leidt hem tot de vraag of de daarin be doelde staat, //gedrag'' alleen de maatstaf van beoor deeling is voor de aan leerlingen toe te kennen prijzen. Als dit de bedoeling is, vraagt hij, of dan ook geen jaarlijksche maatstaf noodig is van de vorderingen. Nu is er alleen gedrag, en z. i. zijn twee factoren voor de toekenning van prijzen noo dig: gedrag en vorderingen. TJit de voorgestelde wijziging van de verordening op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs blijkt hem dat zoodanige staat daar niet voorkomt; spr. vraagt daarvan de reden. De voorzitter refereert zich aan het antwoord van den vorigen spreker nopens de opmerking van den heer Le Poole, en geeft hem toe dat in den staat als maatstaf, vorderingen moet worden opge nomen. De reden voor het niet opmaken van een staat voor de door den vorige spr. bedoelde scholen, is, dat het getal leerlingen daar niet zoo groot is en dus de vorderingen door den onderwijzer dadelijk kunnen worden aangegeven. De heer Bijleveld. Het is ook niet de onderwijzer die naar dien maatstaf moet oordeelen, maar B. en W. Hij acht het na een en ander noodig en doet het voorstel om zoodanigen staat in al de drie ver ordeningen op te nemen. De heer Du Bieu ondersteunt dit ten sterkste. De voorzitter neemt het voorstel over, zoodat thans in de onderwerpelijke verordeningen zal worden ge- lascht: Jaarlijks wordt een' staat van het gedrag en de vorderingen der leerlingen opgemaakt. De heer Dercksen heeft met leedwezen het voor stel van B. en W., gevolg van aandrang van eenige leden der section, ontvangenhij blijft 't onraadzaam achten op dezelfde gronden als de heer Le Poole, om de kosten van het 't onderwijs op te jagen. Hij zal dus zijn stem daaraan nu niet en nooit geven, zoolang niet blijkt dat het fiuantieele nadeel door verhooging van schoolgeld wordt gedekt. De Voorzitter zegt dat die aandrang kwam van de meerderheid der sectien. De heer Tollens wijst er op, dat hij niet is voor uitzettiog van uitgaven maar het geld wordt hier werkelijk in het belang van minvermogenden besteed en het is hoogst noodig dat hunne kinderen worden aangestuwd om hun best te doen. De heer Buys kan zich bestrijding van het voorstel begrijpen als men het openbaar onderwijs en iedere uitgave die daarvoor gedaan wordt als een pis aller beschouwt; stelt men zich echter op het standpunt om het openbaar onderwijs te bevorderen en zoo goed mogelijk te maken, dan moet men iedere uitgave op zich zelve beoordeelen en niet zien naar hare verhooging maar onderzoeken of zij, zoo als hier, wenschelijk is. Ook om mede te werken tot we ring van het schoolverzuim, moet het oordeel over deze onbeduidende uitgave geheel anders uitvallen dan de meening van de beide heeren die zich er tegen verklaren. Het staat vast dat de uitgaven vermeer derd worden, maar in vergelijking van het nut doet dit niets af. De heer Dercksen en Le Poole komen op tegen het verband dat de vorigen spreker brengt ten op zichte van hunne gezindheid jegens de openbare school en het onderwerpelijk voorstel. De heer Buys blijft volhouden dat het standpunt van beide leden tegen het voorstel zijn meening rechtvvardigt, want beiden veroordeelen het voorstel op grond dat het zal leiden tot verhooging van de kosten voor het openbaar onderwijs Als dit de quaestie is dan beoordeelt men de zaak niet objectief en dan ligt daarin z. i. afkeuring van het lager ouderwijs. Nadat nog eenige opmerkingen in het midden waren gebracht wordt het voorstel met de wijzigingen van den heer Bijleveld aangenomen met 18 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Le Poole on Verster. 9°. Adres van N. A. Van der Meer houdende ver zoek tot het maken van twee naar buiten openslaande deuren aan het pakhuis in de St. Aagtenstraat, Wijk n°. 103. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. 10°. Staten van af- en overschrijving dienst 1869, van a. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis; b. de Kamer van Koophandel en Eabrieken. Achtereenvolgens zijn beide staten zonder aanmer kingen goedgekeurd, en 11°. Adres van Dr. J. A. Herklots, om afschrij ving van plaatselijke directe belasting, dienst 1869, De Voorzitter geeft op een vraag van den heer Verster inlichting waarom een ander verzoek van den zelfden aard nog niet in behandeling is gebracht. De heer Hartevelt doet eene vraag om moeielijk- heden te voorkomen bij de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag en die loopt over de toepassing van den vermenigvuldiger bij verhuur van kamers. Na eenige discussiën berust de spr. in de inlich tingen van de voorzitter en den heer De Fremery. Niets meer aan de orders zijnde wordt de verga dering gesloten. LAATSTE BERICHTEN. Leiden, 17 Febr. De leden van het Nutherin neren wij aan de vergadering die morgen des avonds te halfacht ure zal worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Dr. Jan Ten Brink. 's Gravenhage, 17 Februari. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden onderzocht de volgende wetsontwerpen: 1°. regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht; 2Ö. regeling van het toezicht bij het oprichten van fabrieken, magazijnen, bewaar plaatsen en andere inrichtingen, \yelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en 3«. wij zigingen in het Wetboek van Burgerlijk© Rechts vordering. De kolonel Besier, chef van het topografisch bureau alhier is tijdelijk belast met de functiën van chef van den geueralen staf, in plaats van wijlen den generaal-majoor Van den Bosch. De Tweede Kamer zal morgen eene zitting houden Men verwacht tegen Maandag a. s. de behandeling van eenige wetsontwerpen. Naar men verneemt bevindt de heer Ro- chussen, die sedert eenige dagen ongesteld was, zich redelijk wel en moet de ziekte niet van dien aard zijn als het gerucht aanvankelijk deed ge- looven. Naar men verneemt wordt spoedig de aan bieding van een wetsontwerp tot instelling eener missie in China tegemoet gezien. Heden heeft bij den Hoogen Raad der Ne derlanden de heer Mr. E. A. A. IJssel de Schepper, onlangs benoemd tot procureur-generaal bij het Provinciaal gerechtshof in Utrecht, de gevorderd© ambts-eeden afgelegd. Diefstal van een paard uit de weide en diefstal bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, was de misdaad waarvoor de persoon van L. v. d. E., oud 26 jaren, voor het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland, onder voorzit terschap van den heer Mr. Frangois heden terecht stond. Uit de behandeling dezer zaak is gebleken, dat de besch. in den avond van 29 op 30 Sep tember jl. als laatste werk door zijn meester, te Rijpwetering bij Leiden woonachtig, en bij vvien hij tegen daggeld in dienst was, doch welke dienst hij tot het ondergaan van gevangenisstraf moest verlaten, was opgedragen een bruin langstaart merriepaard in de weide te brengen. Daaraan scheen hij te hebben voldaan, want hij bracht later hoofdstel en leidsel terug, dat door zijn meester in de kolfbaan, achter zijn woonhuis gelegen, werd geborgen. Den volgenden ochtend ging de meester (eerste getuige in deze zaak) naar de weide om de bruin te halen, doch het hek stond open en bruin was niet te vinden, ook hoofdstel en leidsel waren verdwenen. Het paard werd volgens verklaring van getuigen aan een ander te Haarlemmermeer voor f40 verkocht. Ofschoon de verklaringen der get. door den besch. niet werden tegengesproken, kan hij zich toch niets herinneren van den diefstal en ook niet dat hij in verschillende tapperijen heeft aange legen en na den verkoop onderscheidene malen op wijn en jenever heeft getracteerd aan ver schillende personen, die dit echter voor het Hof onder eede hebben verklaard. Een der ge tuigen zeide hem vooral te herkennen aan het priksel van een jaartal op den rechter arm, het geen ter terechtzitting bleek juist te zijn. Besch. bleef echter bij zijn ontkentenis volharden. Hij werd in 1867 door de rechtbank te Leiden tot een jaar, in 1869 door dezelfde reahtbank tot zes weken en laatstelijk door het Hof tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, welke straf juist inging op den dag waarop hij den diefstal zou gepleegd hebben. Het Openb. Ministerie, door den heer Mr. Van Maanen waargenomen, requireerde tot schuldig verklaring aan het hem ten laste gelegde en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 13 ja ren en 4 maanden. Mr. Van der Burgh, die als verdediger aan den besch. was toegevoegd, be sloot met de vrijspraak voor zijn cliënt aan het Hof te verzoeken. De uitspraak is bepaald op morgenochtend te 10 uren. In de twee muziektempels op den Langen Vijverberg zullen Zaterdag-avond a. s, ter gele genheid van 's Konings verjaardag het muziek korps der dd. schutterij en van het 1ste regem. huzaren zich doen hooren. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Febr. gkuuwd. 14. Th. Prins en L. S. Bcrail. Harderwijk. Febr. bevaxle.n. 10. A. E. Visser, geb. Uc Haan, Z. Amsterdam. J2. E. Noskc, geb. Van der Üroecke, Z. Axel. 12. C. Groot, geb. Kruyer, Z. Zijpe. 13. H. VV. Du Buy, geb. Droito, Z. Haarlem. 14. C. Jansen, geb. Baerselman, D. Amsterdam. 14. A. K.. Boon, geb. Van Hoorn, Z. Amsterdam. 14. B. C. Va3tenhouw, geb. Begcmann Sietzes, D. Amsterdam. 14. A. Des Tombe, geb. Van Hees, D. Haarlem. 15. S. P. M. A. Herckenrath, geb. De Voys, D. Amsterdam. Jan. overleden. 27. K. M. E. Gerlach, V. 51 j. Aalsmeer. Febr. 10. H. G. F. Van Booren, M. 23 j. Amsterdam. 11. D. Igcsz, Z. 17 j. Hoorn. 12. C. F. W. Gölte, M. 44 j, Amsterdam. 12. H. L. Keyser, Z. 20 j. Amsterdam. 12. A M Brinckamp, V. 70 j. Amsterdam. 12. C. W. Wijchgram, M. 04 j. Buitenpost. 12. J. T. Joha, Z. 8 ra. Hazerswoude. 12. P. H. Vergers, M. 22 j. Haarlem. 13. J. W. Kutsch LojeDga, M. 28 j. Leeuwarden. 13. J. T. Grashuis, M. 29 j. Schiedam. 13 J C. Geerligs, gob. Ueyling, M. 63 j. Anoa-Paulowna. 13. P. Slagter Tz., wodr. 04 j. Berkhout. 14 A. C. Van Beest, geb. Van der Veen, V. 61 j. Delft, 14. J. A. Deyll, V. 63 j. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3