N°. 3075. Vrijdag A°. 1870. 18 Februari. LEIMCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DiCR ADVERTÏÏNTIEN. Voor iederen regel...ƒ0.15. Grootere lettor naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 1? Februari. Van liet oud-lid der Kamer Mr. H. Godefroi komt in het Handelsblad van heden een ingezonden stuk voor over de invoering der nieuwe rech terlijke inrichting. De bewering, bij de jongste beraadslaging over de begrooting van justitie, als zou de behandeling van het ontwerp tot gedeel telijke herziening der burgerlijke rechtsvordering de gelegenheid moeten zijn, om de zaak der wet van 1S61 au fond uit te maken, oui „het pleit met betrekking tot die wet" te beslissen, heeft hem evenzeer bevreemd, als de toen gevoerde strijd over de vraag, of de gelegenheid daartoe niet lieier moet worden gezocht in de behandeling van het ontwerp op de rechterlijke indeeling, of wel in een voorstel tot wegneming eener be weerde autonomie tusschen art. 95 en de tabel, behoorende bij art. 41 der wet. Debat of stem ming over geen dier wetsvoorstellen, zoo betoogt Mr. Godefroi, kan het middel zijn. Voorzeker, vErwerping van een dier voorstellen zal ten ge volge hebben, dat de wet van 1861, evenals tot hiertoe, oningevoerd in het Staatsblad blijft staan. Meer intusschen zal daardoor niet beslist zijn. De beslissing van „het pleit nret betrekking tot de wet van 1861" zal daardoor niet verkregen wor den. Immers welk is dat pleit? Het is de vraag, of men de hoofdbeginselen dier wet al of niet wil; of men al of niet wil, dat de Hooge Raad hof blijve van cassatie; dat de eerste competentie der kantonrechters en der rechtbanken (in het hoogste ressort) worde uitgebreid; dat de straf rechtspleging (behoudens de kantourechterlijke strafzaken) geconcentreerd worde bij de recht banken; dat appèl ook worde toegestaan in cri- mineele zaken. En nu heeft men eenvoudig na te gaan, of al die vragen over de hoofdbeginselen der nieuwe rechterlijke inrichting, bij de behan deling bv. van het ontwerp tot herziening der rechtsvordering, aan de orde kunnen zijn, in dien zin, dat na een behoorlijk, grondig, opzettelijk debat, door stemming worde uitgemaakt, welke meeniug de meerderheid der Kamer over elke dier vragen is toegedaan. Schr. gelooft dat niemand zal beweren dat zoo iets mogelijk is, maar dan zal ook de verwerping vau het ontwerp tot her ziening der rechtsvordering te dien opzichte niets beslissen. 'Door welk middel alleen kan de invoering der wet van 1861 worden tegengehouden? Zoolang de tegenstanders staan tegenover een minister van justitie, die de wet wil invoeren; van wien zij dus geene intrekking, geene wijziging der wet, althans in hare hoofdbeginselen, te wachten heb ben, is het hun plicht van het recht van initiatief gebruik te maken, door niet alleen de intrekking der wet van 1861, maar, ter voldoening aan een grondwettelijk gebod, ook eene andere wet ter harer vervanging voor te stellen. Ten opzichte van geen onderwerp van wetgeving is de ver vulling van dien plicht gemakkelijker dan hier. Maar dien plicht, zoo eindigt Mr. Godefroi, ver vullen zij niet, door de invoering op indirecte wijze onmogelijk te maken; dus handelende, misbruiken zij hunne legislatieve bevoegdheid en doen zij zelfs de vraag rijzen, of de eischen der parlementaire loyauteit niet worden uit het oog verloren? De voornaamste wijzigingen in de bestaande postwetgeving, thans door de regeering voorge dragen, betreffen de navolgende puntenInvoe ring van een uniformport van 5 cent, voor brieven van 15 grammen en daarbeneden, doch met be paling, dat voor ongefrankeerde en ontoereikend gefrankeerde brieven dubbel port verschuldigd zal zijn, na aftrek, wat de laatstgenoemde betreft, van de waarde der gebezigde postzegels. Voor bespoedigde of expresse bestellingen van brieven en andere stukken, wordt tegen een door de egeering te bepalen loon, gelegenheid geopend, liet port van dagbladen blijft bepaald op éen cent per nummer, behoudens, dat voor nummers van meerdere zwaarte dan 40 grammen hooger port gevorderd wordt. Invoering voor andere gedrukte stukken van een port van twee cent per 40 grammen. Ingeval van ontoereikende frankeering is driemaal het ontbrekende ver schuldigd. Invoering van een port van drie cent per 40 grammen voor monsters of stalen van koopwaren. Vermindering van het recht, Wegens verzendingen van aangegeven geldswaarde aan toonder tot vijf cent voor elke 50 gulden. Verminderd recht op de postwissels, dat zal be dragen 5 cent voor sommen beneden 1010 cent voor sommen van ƒ10 tot ƒ25 en 10 cent meer voor elke 25 daarboven. Bevoegdheid van de postadministratiën om, tegen betaling van 10 cent voor elke ƒ10, zich met invorderingen op quitautiën te belasten. Verminderd port voor brieven over zee aangebracht of langs denzelfdeu weg naar de koloniën verzonden, van 30 op 20 cent. Tevens is de bevoegdheid opgenomen, om tegen betaling gestempelde couverten en formu lieren uit te reiken. Eindelijk zijn de vrijstellin gen ingetrokken voor alle brieven, die niet over dienstzaken tusschen ambtenaren worden gewis seld. Bij de uitvoerige toelichting schat de minister de aanvankelijke uitkomst der herziening op eene vermindering in opbrengst van ƒ263,720, wordende echter van toenemend postverkeer met vertrouwen eene klimmende opbrengst verwacht. De wet zal bij gedeelten in werking kunnen gebracht worden, doch met 1 Januari 1871 vol ledig uitgevoerd moeten zijn. De commissie, fnngeerende als voorloopig hoofd bestuur van het Schoolverbond, heeft eene circu laire verspreid, waarin zij in de eerste plaats mededeelt, dat het doel, hetwelk zij zich voor stelde met het tijdig toezenden en zooveel mogelijk algemeen verspreiden van liet door haar ontwor pen concept reglement voor een groot gedeelte is bereikt. Van verschillende zijden zijn haar opmerkingen, bedenkingen en voorstellen mede gedeeld, die allen getuigen van warme belang stelling en op enkele uitzonderingen na van welwillende appreciatie harer pogingen om te voldoen aan de moeilijke taak, die zij op zich heeft genomen. Die mededeelingen hebben haar omtrent ver scheidene onderdeden van het reglement mee ningen kenbaar gemaakt, afwijkende van die, waardoor zij bij het ontwerpen was geleid ge worden de commissie heeft geoordeeld, tot be sparing van tijd en tot vereenvoudiging der beraadslagingen, eenige daarmede overeenstem mende veranderingen in haar concept-reglement te kunnen aanbrengen. Art. 4 zal nu luiden: „Het Schoolverbond heeft ten doel, allerwege in ons vaderland een geregeld schoolbezoek te vorderen." Hoofdat. II. 1- lift. C. D. en E (Art. IS24) vervallen en worden vervangen door de volgende twee nieuwe bepalingen onder lit. A. In de tweede plaats heeft de commissie gemeend omtrent een belangrijk punt, namelijk de bepaling, wie tot de aanstaande algemeene vergadering moesten worden opgeroepen, eene verandering te moeten brengen. Ha ernstig overleg is zij tot de overtuiging gekomen, dat de eenige practische oplossing bij het verschil van gevoelen hieromtrent was, al degenen tot de algemeene vergadering op te roepen, die van hunne belangstelling in de zaak van het Schoolverbond hadden doen blijken, hetzij door het bijwonen der vergadering op den 27",n October 11., hetzij door toe te treden als lid van het verbond. De zwarigheid, dat daardoor aan hen, die in de plaats der bijeenkomst woonachtig zijn, bij de stemming eene overwegende meer derheid zou worden gegeven boven hen, die van elders komen, heeft zij trachten uit den weg te ruimen door de bepaling dat de vergadering niet zal gehouden worden te Utrecht maar op eene plaats, waar nog geene afdeeling van het School verbond werd opgericht. Dieutengevolge heeft de commissie in hare bijeenkomst vau den 9den dezer het navolgende bepaald Den 2d<>n Maart a. s. ten 12 ure precies zal eene algemeene vergadering gehouden worden te Am sterdam, in het lokaal der beide Departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, tot welker bijwoning met recht van stemming worden opgeroepen; al degenen, die de presentielijst van de ver gadering op den 27""" October 11. te Utrecht heb ben geteekend, of ter vervaoging daarvan hun kaartje hebben afgegeven alle leden der aldeelingen welke zich ook slechts voorloopig hebben geconstitueerd en daarvan officieel hebben kennis gegeven, en alten, die hoezeer tot geene afdeeling behoo rende, zich vóór den 22,ten Februari bij den secretaris van het hoofdbestuur als lid van het schoolverbond hebben aangemeld. De leden, niet tot eene afdeeling behoorende, en zij, die nog niet als lid zijn toegetreden, noch op de vergadering van den 27sk" October II. de presentielijst geteekend of hun kaartje afgegeven hebben, worden verzocht ven hun voornemen tot bijwoning der algemeene vergadering te doen blijken, door het toezenden van een naamkaartje aan den heer L. Mulder voor of op den 25sten Februari a. s. Ter bestrijding der onvermijdelijke kosten zal door ieder, die de vergadering bijwoont, aan den ingang der zaal eene bijdrage van ƒ0.50 worden betaalt Met leedi-. ezeu zal men het overlijden verne men, in den ouderdom van 67 jaren, van den heer J. A. Van den Bosch, adjudant-generaal van Z. M. den Koning, vroeger adjudant van Z. K. H. den Pnus van Oranje en minister van oorlog onder het ministerie Van Zuylen-Heemskerk. In die betrekking was de generaal altijd met den meesten ijver bezield en om zijn persoon lijke hoedanigheden wist hij zich de achting der beide Kamers van de Staten-Generaal te ver werven. Na zijn aftreden benoemde Z. M. hem tot chef van den generalenstaf, eene betrekking die hij niet lang zou vervullen, want spoedig na den vul van het genoemde kabinet, herhaalde zich bij den generaal dezelfde ziekte, die hem bij zijn ministerschap geruimeu tijd aan de legerstede gekluisterd hield eu die hem thans ten grave sleepte. Zie Laatste berichten). Verheven muziek die Mozart geschreven heeft! Welk een hemels breed verschil tusschen den smaak van den nieuweren tijd en de vrucht van de Duitsche classici. Beide methodes hebben evenwel hare aanhangers. Welnu, voor de clas- sieke dilettanten is een genotrijke avond in het verschiet. Mozarts Zauberflüte zal op Maandag 21 dezer door het Hoogduitsehe Opera-personeel van Rotterdam in den Schouwburg alhier ten gehoore worden gebracht. De goede elementen, die in het gezelschap van den directeur Saar worden aangetroffenhet on berispelijk orkest, dal door dien verdienstelijken musicus met een zeldzaam aplomb gedirigeerd wordt, en de onderhoudende tekst, waarmede dit indrukwekkend toonwerk gepaard gaat, zijn voor ons genoegzame waarborgen dat de zaal schier te klein zal z n voor het aantal ingezetenen, dat dit muzikaal genot niet onopgemerkt weuscht te laten voorbijgaan. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat in de maand Juni a. s. een vergelijkend examen zal worden ge houden tusschen de adspirauten voor eene plaat sing als cadet aan de Kon. Militaire Academie. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toe gelaten, behooreu de aanvrage daartoe vóór den l>i«n jyie; a s aan j)et Departement van Oorlog te zenden. De verzoeken welke na dat tijdstip worden gedaan, blijven buiten aanmerking. Het volgend aantal plaatsen als cadet is dit jaar tot aanvulling opengesteld voor den dienst liier te lande: voor de infanterie 19, voor de artillerie 12, voor de genie 2;-voor den dienst in Oost-Indië: voor de infanterie 17, voor de artillerie 8, voor de genie 3; - voorden d.enst in West-Indië: voor de infanterie 1, voor de artillerie 1. Bij beschikking van 15 Februari 1870, N". 181, 12de afdeeling, is aan J. Van den Bogaard, te Gennep, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizi gers, goederen en vee tusschen Rotterdam, Gen nep en Boxmeer. Wassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee F. R. Toewater, is, blijkens een bij het Dep. van Marine ingekomen telegram, den 15de° dezer van Spezzia vertrokken, ten einde de reis naar Ne derland te aanvaarden. Gisteren zakte op het Galgewater de jongeling V. door het ijs en zon gewis het aantal slacht offers van deze dagen vermeerderd hebben, indien niet drie huzaren den drenkeling uit zijn hache- lijken toestand hadden gered. Te Utrecht is gisteren een huwelijk voltrokken tusschen een bruid en bruidegom, die doofstom De Staats-Courant van heden behelst de volgende rivierberichten Keulen, 16 Febr. Waterstand 2 voet 5 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks een achtste deel van de oppervlakte der rivier. Lobith, 14 Februari. Het ijs vast. Huihuizen, 14 Februari. Het ijs vast. Nijmegen, 15 Febr. De Waal over ruim de halve breedte overdekt met dun drijfijs. De over tocht geschiedt nog geregeld met losse vaartuigen. Temperatuur 22 F. St.-Andries: Waal en Maas, 13 Febr. Het ijs vast. Bommel, 14 Februari. Het ijs vast; passage te voet en met schietschouwen. Van de Ilellouwsche kerk tot aan het Brakelsche veer blank water. Pannerden, 14 Februari. Het ijs vast. Arnhem, 15 Febr. Steeds eenig drijfijs; de pas sage in het veer is met schuiten. Wijk bij-Dnur6tede, 15 Febr. Het ijs in den Roodvoet vast; vóór de stad blank water. Vreeswijk, 15 Febr. Het ijs vast; overtocht met roeiboofen door het open vak. Waterstand 2.37 meter -f- AP. of 4.15 meter onder noodpeil. Vianen, 16 Febr. Het ijs vast. Krimpen, 15 Febr. Het ijs vast; overtocht over het ijs met bespannen rij- en voertuigen. Gorcum, 16 Febr. Het ijs vast, dikte 16 centi meter. Over het ijs wordt een voetpad gelegd naar Sleeuwijk. Werkendam, 14 Febr. Het ijs in de Boven- en Nieuwe Merwede vast. Sliedrecht, 16 Febr. Het ijs vast. Dordrecht, 15 Febr. In de Dordsche water wegen het ijs va6t; overtocht met ijsbooten en te voet. Rotterdam, 15 Febr. Het ijs vast; overtocht op vele plaatsen te voet. Brielle, 15 Febr. In de ijsbezetting geene ver andering. Westervoort, 15 Febr. Idem. Deventer, 15 Febr. Idem. IJsdikte 18 centimeter. Katerveer, 15 Febr. Idem. IJsdikte 18 Kampen, 15 Febr. Idem. IJsdikte 19 Maastricht, 16 Febr. Van de Maasbrug blijven steeds acht van de negen bogen door het ijs voor schepen gesloten. Grave, 14 Febr. Het ijs vast; passage te voet; de overvaart geschiedt door eene sleuf met de halve pont. Blauwe Sluis, 15 Febr. Het ijs vast; in het veer alhier alsmede in dat te lloenza üriel en Empel geschiedt de overtocht te voet over het ijs; de open vakken worden kleiner. IJsdikte 21 centimeter. 's-Bosch, 15 Febr. Boven het Hedelsche veer het ijs vast; overtocht met pont en roeibooten beneden het veer blank water. Van den mond der Oude Dieze tot Nederhemert het ijst vast met vele kleine openingen. In de veren te Bok hoven en Well wordt het ijs te voet gepasseerd. IJsdikte op het Bossche veld 18 centimeter. Heusden, 14 Febr. Het ijs onder Wijk en Aal burg vast; het wordt in de veren aldaar te voet gepasseerd. Op de Doode Maas heeft het ijs eene dikte van 16 centimeter. Veen, 14 Febr. Van Wijk tot beneden deze plaats het ijs vast, op sommige punten is het op en in elkander geschovende overtocht in de veren geschiedt te voet over het ijs en met de schiet- schouw. Zr. Ms. fregut met stoomverinogen Admiraal Van Z M. heeft aan Mr. C. Fock, Hoogstdeszelfs Minister van Binnenlandsche Zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen der orde van de IJzeren Kroon l6te klasse, hem door Zijne Majesteit den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft aan Mr. D. J. baron Mackay, te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van komman- deur der orde van Frans Joseph, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft goedgevonden aan de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid Ie Veendam toestemming tot oprichting te verleenen. Z. M. heeft aan Joannes Pieters, gewezen hoofd- onderwijzer aan de Rijks lagere school te Roer-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1