r. vac Iste, xpec spitiy1 2dü ;r, tfc tot m; arnar kl. F. ilit. h oo t ni kl. lart; kol.f le wi en F bescheiden uitgereikt of overgebracht, en dus tot htÉjnog min(jer ontvreemd kunnen worden, dan met B&ld: toestemming van de volksvertegenwoordiging, kking dus bij de wet. de poB jn -pijgg verscheen echter een keizerlijk besluit, tot dusver strikt geheim gehouden, waarbij be paald werd dat 35 brieven „van privaat karakter" lr0Pa' aan Napoleon I toebehoorende, uit 's rijks archief, in a'°' handen van Napoleon III zouden overgaan. Dit besluit, gecontrasigneerd door de toenmalige mi nisters Rouher en Vaillant, verscheen niet in de Staalt-Courant. De heer Richard heeft dit niet ontkend, maar liet daarop onmiddellijk volgen: dat „destukken langs den wettigen weg uit het archief waren genomen en dat hij dus niet bevoegd was die stukken terug te eischen." Dergelijke opheldering, nu, van het eerste verantwoordelijk kabinet was wel geschikt bevreem ding te baren. Niemand immers heeft het „privaat karakter" van de bewuste 35 brieven kunnen nagaan. De vertegenwoording is niet in de ge legenheid gesteld om dit te onderzoeken. De stukken zijn bovendien niet uit 's rijks archief gehaald om in een andere verzameling van den staat over te gaan, maar rechtstreeks naar het keizerlijk kabinet overgebracht en dus aan de geschiedenis onttrokken. Inderdaad eene regeering die nooit tot dergelijke handelingen hare toestem ming zou hebben gegeven, en zich onmachtig betoont om de gevolgen eener ongehoorde wet- schennis te herstellen, verdient de krachtige beschuldiging van den heer De Kératry, dat het in dit opzicht gemeene zaak heeft gemaakt met de Hofkliek. "Een vreeselijk verwijt tegen eene regeering die zich verbonden heeft om richtige uitvoering- te geven aan het senatus-consulte van 8 September, en dat sedert 2 Januari reeds menig bewijs van goeden wil heeft gegeven. .-; Om echter allen schijn te vermijden dat hare bedoelingen onoprecht zijn, dat de hierboven be doelde maatregelen niet in de wereld gestuurd zijn om de oogeu der natie te verblinden, zijn eenige maatregelen noodig, die de kroon op het werk zouden zetten een beroep op de natie zonder inmenging van het gezag, want de tegen woordige Kamer is gekozen onder officieele can- didaturen en den dwang van de prefecten, dus niet de getrouwe uitdrukking van den wil van het land; en eene algeheele centralisatie van de departementale- en gemeentebesturen. Op de zware wonde die de heer Lombard, vrederechter, bij het nemen van een barricade in de jongste ongeregeldheden bekwam, is een pleister gelegd in den vorm van een ridderkruis van het legioen van eer. Een gerucht wil dat de heer Thiers zijn man daat als volksvertegenwoordiger zal nederleggen. Men zegt dat de heer Rochefort uit de gevan genis een brief aan het lid der Kamer, den heer Cremieux heeft gericht, waarin de afgevaardigde van het 1» kiesdistrict te Parijs, hem zou ver zoeken de volgende quaestie aan de Kamer te onderwerpen Zou de heer Rochefort niet bij iedere zitting uit de gevangenis moeten ontslagen worden, om als volksvertegenwoordiger de debatten bij te wonen? De Raad van State zou, naar men verzekert, hare goedkeuring gehecht hebben aan het wets ontwerp tot opheffing van de veiligheidswet. Nadat in de zitting van het Wetg. Lichaam van Zaterdag 11., twee afgevaardigden een wets ontwerp ingediend hadden nopens het recht van initiatief der Kamergreep het volgend incident plaats: De heer Ordinaire vraagt het woord. De president vraagt waarin het onderwerp bestaat dat de spreker wenscht te behandelen. De heer Ordinaire. Ik heb van ons geacht medelid Rochefort een brief ontvangen om ter kennis van de Kamer te brengen. Verschillende ledenSpreek van de tribune. De heer Ordinaire begint op de tribune deze zinsnede van den brief voor te lezen „Aangezien de verantwoordelijkheid slechts een werk van bedrog is. Eenige stemmen ter rechterzijde: Dit is geen voorstel. De voorzitter. Dit is niet de gebruikelijke vorm van een voorstel. De heer Ordinaire. Onze medeleden hebben m. i. het recht om zich met de Kamer in ge meenschap te stellen, waar zij zich ook bevinden. De voorzitter. Niet onder de tegenwoordige omstandigheden. De heer Ordinaire. De heer Rochefort. ver langt dat deze kennisgeving ter lezing zal worden gelegd. Een stem ter rechterzijde: Ons bureau is niet de bus van de Marseillaise. De president is van oordeel dat dit zou strijden legen de gebruiken der Kamer. De heer Ordinaire blijft op de terlezingligging aandringen. De voorzitter volhardt in zijne weigering en brengt de sluiting van de discussie in stemming, die wordt aangenomen. Vervolgens is aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over de interpellatie van den heer Lefèvre-Pontalis, nopens de leiding van de landbouw enquête. La Cloche verzekert dat de commissaris van po litie, die Rochefort gearresteerd heeft, dezelfde zou zijn die den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, den graaf Daru, in 1851 bij den kraag heeft gepakt tijdens de inhechte nisneming van de afgevaardigden, die vereenigd waren op het bureau van den Maire van het tiende arrondissement. De Marseillaise is weder verschenen, onder direc tie van een der administrateurs. La France verzekert dat de heer Dubost, een jong advocaat, de tijdelijke hoofdredacteur is. Dui tAK'li lmnl. Het nieuw ontworpen Strafwetboek, voor den Noord-Duitschen Bond is thans door den Bonds raad afgehandeld en goedgekeurd. Daarnevens gaat een wetsontwerp, dat de invoering op den ]«te« Januari 1870 bepaalt. Het departement van justitie in den Bondsraad heeft op de door ver schillende bondstaten ingezonden wijzigings-voor- stellen, op enkele uitzonderingen na, afwijzend beschikt. De voornaamste daaronder zijn een voor stel van het het Koninkrijk) Saksen en het Groot hertogdom Oldenburg, om in de gevallen waar het Strafwetboek de doodstraf bedreigt, dit voor beide staten in tuchthuisstraf te veranderen. Het zal een der eerste wetsontwerpen zijn, die bij den Noord-Duitschen Rijksdag, welke tegen den 14d.D Februari is bijeengeroepen, zullen worden ingediend. Een aantal gewichtige hervormingen zijn nog bij den Bond aanhangig. Graaf Von Bismarck heeft Zaterdag 1.1. het zit tingjaar van de beide Kamers van den Landdag (het huis van afgevaardigden en het heerenhuis) namens Z. M. den Koning gesloten. In de sluitingsrede wordt gewezen op de vele nuttige wetsontwerpen, die het land aan de samen werking tusschen Vertegenwoordiging en Regee ring te danken heeft. Voorts wordt daarin gezegd dat de aanstaande bijeenkomst van den Noord-Duitschen Rijksdag, de verdaging onvermijdelijk maakte. Daar echter een van de Huizen heeft gemeend het daartoe strekkend voorstel te moeten verwerpen, ligt het in de bedoeling der Regeering eene buitengewone Zitting bijeen te roepen om de aanhangig geble ven onderwerpen af te handelen. In zijne laatste zitting had het afgevaardigden- huis nog met groote meerderheid geweigerd om een post goed te keuren, die op de rekening van 1869 voorkwam. Het bleek, datde vroegere minister Von der Heydt in strijd met de wet, eene leening had uitgeschreven, en nu weigerde het Huis om de rentepost daarvan, die op de rekening voor kwam, goed te keuren. De opvolger van den bewusten minister, de heer Camphausen, wees op verzachtende omstandigheden, doch verklaarde dat hij nimmer zich een dergelijke handeling zou veroorloven. Ook graaf Von Bismarck keurde de daad af, doch wees alle verantwoordelijkheid van zich af, door de verklaring dat hij van deze operatie niets geweten had (1). Hij hoopte even wel dat het Huis, wanneer het de rechtvaardiging van den heer Von der Heydt hoorde, weder niet aan den post zijne goedkeuring zou onthoud. Bij het uiteengaan van het Huis van Afgevaar digden bood eene deputatie uit alle partijen samen gesteld, den president Van Forgenbeck een prach tig theeservies aan, met eene inscriptie toepas selijk op het tienjarig tijdperk dat die heer als voorzitter fungeert. De zitting der Kamer van Beieren, van Vrijdag, werd door den minister vorst Von Hohenlohe niet bijgewoond. Reeds dadelijk na de aanneming van de motie van wantrouwen tegen het kabinet, opgesloten in de artikelen 3 en I van het adres van antwoord, verliet Z. Exc. de vergaderzaal. De langdurige beraadslagingen over dit adres zijn in de zitting van Zaterdag afgeloopen; het is aangenomen met 78 tegen 62 stemmen. België. De Kamer van Afgevaardigden heeft in de zitting van Donderdag de beraadslaging overliet ontvverp-wetboek van koophandel voortgezet met de behandeling van het hoofdstuk Vennootschappen. Een zeer langdurige gedachtenwisseling werd gevoerd over een amendement van den Brussel- schen Afgevaardigde, de heer Watteeu,| op artikel 23, dat strekte om bij eventueele ontstentenis of afwezigheid van den directeur der commandi taire vennootschap, voorloopig een directeur te doen benoemen door den president van de recht bank van koophandel in de plaats waar de ven nootschap gevestigd is. Dit amendement werd na bestrijding van de regeering en den afgevaardigde Orts verworpen. Eene gelijke beslissing trof een amendement van den afgevaardigde Thonissen op hetzelfde artikel en dat aldus luidde: De verantwoorde lijkheid van den commanditairen vennoot zal eerst gevestigd zijn op het tijdstip dat deze zich mengt in het beheer van de vennootschap. Hierop werd artikel 23, dat de onderlinge ver bintenissen van de commanditaire vennooten omschrijft, aangenomen. De discussie over art. 24, 't laatste artikel van ge noemd hoofdstuk, is niet afgeloopen, ten gevolge van het verzenden van een daarop door den heer Orts voorgesteld amendement naar de afdeelingen. De tegen Vrijdag aangekondigde zitting kon geen voortgang hebben wegens ontoereikendheid van het getal leden. Te Charleroi hebben in de afgeloopen week onder de arbeiders uit de kolenmijnen eenige werkstakingen plaats gevonden. Ofschoon de loo- nen betrekkelijk zeer hoog zijn, 5 franken per dag, verlangen zij eene verhooging, waaraan de eigenaars van de mijnen niet willen toegeven. Rumenië. Het is vorst Karei van Rumenië tot dusverre niet gelukt mannen te vinden, die zich met de vorming van een nieuw ministerie willen belas ten. Na de aftreding van het kabinet Ghika ver eerde de vorst de presidenten der beide Kamers met het vertrouwen om een nieuw ministerie samen te stellen. Het schijnt dat deze staatslieden onoverkomelijke bezwaren ondervinden in de uitvoering van die taak en waarschijnlijk van dit mandaat zullen afzien. In dit geval is de komst van het be wind van de leiders der oppositie zeer waarschijnlijk te achten. GEVEILDE PEKCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Za terdag 12 Februari, ten overstaan van den Notaris P. Muller Een heerenhuis en erf aan de noordzijde van de Hoogewoerd, met fraai uitzicht aan den Rijn, Wijk III, N°. 417. Kooper H. Van Borselen q.q. voor 74375. Perceel N°. 2 is niet geveild. TELEGRAMMEN. Parijs, 12 Februari. De France beweert, dat verscheidene arrestaties het gevolg zijn van een komplot tegen het leven van den Keizer. Het gerucht loopt, dat zeer compromitteerende brie ven van Rochefort gevonden zijn bij sommige gearresteerde personen. De Patrie zegt, dat belangrijke, zeer compro- mitteereude stukken in beslag zijn genomen en tot grondslag zullen strekken van eene nauw keurige instructie. De openbare debatten, die daarover zullen ontstaan, kunnen ieder de gele genheid geven te beoordeelen of de beweging naar recht en billijkheid is onderdrukt. De Patrie spreekt het gerucht tegeD, dat generaal Castel- nau naar St.-Petersburg zal vertrekken. De dagbladen behelzen een brief van Roche fort aan den heer Schneider, waarin het voorstel wordt gedaan, het Ministerie in staat van beschul diging te stellen, wegens aanhitsing van het volk tot een burgerkrijg. Madrid, 11 Febr. Rivero heeft in de Cortes de Carlisten beschuldigd, dat zij opnieuw sa menzweren en een opstand voorbereiden. Hij voegde er bij dat de regeering de constitutioneele waarborgen niet zou schorsen, welke ook de ge daante zij van den Carlistischen opstand en wan neer deze ook uitbreke. Weeiien, 13 Febr. De Neue Frtie Preste zegt uit een goede bron vernomen te hebben, dat graaf Von Beust, in overleg met de Ministers van andere groote mogendheden, een manifest te gen den Syllabus gereed maakt. Antwerpen, 13 Febr. De scheepvaart is gesloten en geene schepen kunnen opkomen. Bucharest, 13 Febr. Er is nog geen nieuw Kabinet geconstitueerd, hoewel de heer Ghika reeds sinds verscheidene dagen zich met de vor ming van een Ministerie bezig houdt. Hij stuit daarbij voornamelijk op tegenwerking van de zijde der Afgevaardigden. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 14 Febr. Z M. heeft benoemd tot plaatsvervanger bij de Arr.-ReclUbank te Lei den de heer Mr. Van Hamel, advocaat aldaar. Men verneemt met genoegen, dat H. M. de Koningin in beterschap toeneemt. Heden vroegtijdig is er een zeer feilen brand uitgebarsten in het nabijgelegen Rijswijk, zoo dat men de vlammen op menig punt van onze stad kon zien uitslaan. De brand werd het eerst ontdekt in een hooiberg, behoorende aan de boerderij, bewoond door den bouwman Verhuel. Men zegt bij geruchte dat de brand zou zijn ont staan ten gevolge van het uitslaan van vonken uit de locomotief van een der vroegtreinen van het Hollandsche spoor. Hoe dit zij, het vuur vande hooi mijt, aangewakkerd door den sterken wind, deelde zich dadelijk met groote snelheid aan de boerenwo ning mede en daarna even snel aan dc achtergelegen boerderij van Van Leeuwen, met dat ongelukkig gevolg, dat niet alleen beide woningen spoedig schier totaal afgebrand waren, maar dat ook helaas menschenlevens daarbij te betreuren zijn, tewijl ook een groot aantal koebeesten omgeko men is. Verheul werd spoedig bijna levenloos uit zijne woning gedragen en zou nu reeds aan de gevolgen zijn overleden. Zijne vrouw moet eveneens zwaar verwond en stervende zijn. De brand duurde tusschen 2 en 3 ure nog voort. Van de 36 stuks koebeesten moeten er niet min der dan 32 verbrand zijn. Ofschoon het eene naburige gemeente betreft, heeft onze opper- brandmeester de heer H. H. Van Gogh, zich onmiddellijk naar het terrein van den brand begeven. De felle wind moet zelfs hinderlijk aan de blussching zijn geweest, daar de waterstra len uit de spuiten als 't ware verspreid) werden. Naar men verneemt maakt de vraag be trekkelijk de opheffing der vesting's-Bosch, waar omtrent dezer dagen in sommige bladen ver schillende berichten voorkwamen, nog het on derwerp van overwegingen tusschen verschillende departementen van algemeen bestuur uit, zoodat ten dien aanzien nog niets is beslist. Door het Departement van Oorlog is voor de genie eene bepaling aangenomen, welke voor aannemers van groote werken allerbelangrijkst genoemd kan worden en die door het dep. van binnenl. zaken ook toepasselijk is verklaard op de werken onder zijn beheer. Meermalen werd vroe ger geklaagd over de moeilijkheid om te consta- teeren of de bij het bouwen gebezigde tras, wer kelijk inlands gemalen was, daar men uitslui tend hierin een bewijs voor de deugdelijkheid van dat belangrijk ingredient meende te zien. Herhaalde geschillen tusschen aannemers en ad- ministratiën zijn naar aanleiding van bedoelde moeilijkheid gerezen, daar steeds in de bestek ken voor openbare werken genoemde bepaling was opgenomen en met certificaten moest wor den bewezen. Thans is door genoemd departe ment bepaald, dat voortaan ook buitenlands ge malen tras wordt toegelaten. Alleen zal van den trasleverancier een deugdelijk bewijs van her komst worden gevorderd en de stof zelve worden onderworpen aan strenge keuring, waarbij de dusgenoemde naaldproeven herhaaldelijk zullen worden aangewend. Deze belangrijke wijziging zal voortaan in de bestekken van openbare wer ken worden opgenomen en de te nemen ken- ningsproeven behoorlijk omschreven. IJselmonde, 11 Febr. Werden de leden van de Vereeniging Harmonie alhier, in eene vorige bij eenkomst vergast op de uitstekende voordrachten van den heer H. C. Hellerman te Kinderdijk, thans trad, door de zorg van het bestuur, de heer R. Koopmans van Boekeren, uit Leiden, in de vergadering van de Vereeniging op, en werd het genot van den avond nog meer verhoogd door de uitvoering van het déclamatorium „Reinier Claessen's dood" en eenige losse stukjes voor zang en piano. De rede en bijdrage van den heer Koopmans van Boekeren maakten een zeer aangenainen indruk; algeuieene bijvalsbetuigingen vielen hem ten deel. Toen de voorzitter, bij het eindigen der vergadering, den dank bracht aan allen, die tot het succes van den avond hadden bijgedragen, en in het bijzonder behoefte gevoelde den rede naar een warm woord van dank toe te spreken, wees hij nog, en terecht, op het voorrecht, dat tegenwoordig ook kleinere plaatsen genieten, nu mannen van naam met welwillendheid hunne gaven ook dAar doen hooren. HUWELIJKEN, GEBOORTEN Efl SIERfGEVALLEK, Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den I3den Februari. J. C. Huisman jtn. 27 j. en M. S. Hotter jd. 32 j. N. Ven RoaaeD jtn. 25 j en J. Fontein jd. 14 j. V. Vakkei wedr. SO j. en C. ^M. Van der Linden, wett gescb., 32 j. F. J. Smagten jtn. 80 j. en E. Haaabeck jd. 30 j. A. Kruit j«. 20 j. en E. Van der Leek jd. 24 j. P. J. Hejkoop jtn. 23 j. en M. Singerling jd. 21 j. A. Van de Berg jtn. 32 j. en E. W. Hiracb jd. 19 j. E. Gerritse jm. 20 j. en H. P. H. Pa ling jd 25 j. J. Van Uuuren wedr. 40 j. en P. Spruyt jd. 27 j. J- Mootan jtn. 25 j en G De Jonge jd. 31 j. J. G. Meyer jtn. 27 j. en M. M. Scheen jd. 22 j. B. Gordyu jtn 29 j. en H. Nyaaen jd. 31 j. W Kettenea jm. 27 j. en T. M. Ter Meer Jd. 20 j. Uit de verschillende Dagbladen. Febr. aiuuwo. 7. A. E Depiere en M. A. M. Scbtnid. Breda. 9 W. J. Dankelman co L. F. M. H Van Rijckevorsel. Hertogen botch, 10. H F. Webrmauu en M. Al. H. Classen. Maastricht 10. F. II. Meijman en B. G, P. Booten Amsterdam 10. J. W. B Pas en M H. J. Vitter. Amiterdam. Febr. zetallkn. 7. C, E. Muyderroan, geb Oort, D. Zutfeu 7. J J. M. Doorenbot, geb. Boeije, I). Hoogezand. j 8. F. Wedekind, geb. Grimm, D. Elburg. 9. I. Scbmitz, geb. Klau9Z, Z. Rotterdam. 8. H. Ruiger, vsu Rozenburg, geb. Tiuholl. il. AmiUSnm 9. G. Van Scüooten, geb Kloosterboer, Z. Deventer 9. J. P. Sprenger, geb. Knorre, Z. Leeuwarden. 9. A. M. Ca_Van Ronem, geb. De Bordes, I). Hoorn. 9. A. C Klaatsen, geb. Das, Z. Arnhem 9. S.E C. Van Marselis Hartsinck, geb. Matlhes, Z Amsterdam 9. A. M. M. Van den Berg, geb. Van der Horst, D Haarlemmer 10. N. Post, geb. Koldenhof, D. Rotterdam. 10. A. Voüte, geb. Bok, Z Amsterdam. Febr. OTaitLiDKM. 6. A. Metz, gek. Kruyt, V. 41 j. Alkmaar. 7. J. C. C. Moroberg, M. 89 j. Utrecht. 7. A. Frans, wedr. 89 j. Haarlem. 9 P. Huisken, geb. Polt, V. 60 j. Rotterdam. 9 Varkevisser, k. 17 m. - Scbeveningen. 9. J C M. Ten Hagen, M. 43 j. Amsterdam. 11. C. E. Neber, geb. Genting, wede. 80 j. Amsterdam. [bout. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 n. 8 u 12 Q. 4 Q 5 u 8 Q. 10 D. Zaterd. J 25° 24° 23® Zondag 20® 22° 27° 26° 25° 23. 22° Maand. 26° 27® 32» 30® Wind: Zondag midd, 5 uren N. O,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3