I De afloop der heden op het Raadhuis alhier gehouden aanbesteding van brugwerken is aldus De brug op de Oranjegracht bij de Waard- kerksteeg. Aannemer de Kon. Ned. Grofsmederij voor 853. Hoogste inschrijving voor f1260. De Brug over de Roomburger Molensloot. Aan nemer J. Groenewegen te Haarlem voor f 595. Hoogste inschrijving voor f952. De Brug over den Singel bij 't Haarlemmer- veer. Aannemer J. Groenewegen te Haarlem voor f1934. Hoogste inschrijving voor f 2530. De Kleine Havenbrug. Aannemer de Kon. Ned. Grofsmederij voor f6250. Hoogste inschrijving voor f6888. De Groote Havenbrug. Aannemers D. A. Schret- len en Co. voor f 15,606. Hoogste inschrijving voor 16,400. De Vereeniging tot verbetering van de volks gezondheid alhier, zal eene algemeene vergadering houden op Donderdag den 17de" Februari 1870, des namiddags te 7 uren, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De dochter van den vleeschhouwer B. op de Haarlemmerstraat alhier, geraakte gisteren in een bijt van de gracht op het Kort Rapenburg, maar werd dank zij de hulpvaardigheid van den turf boer Arie Heinik spoedig op het droge ge bracht. Een nat pak en de schrik waren de eenigste ongemakken die de deern ondervond. Het 7d0 Algemeen Ev angelisch Nationaal Zen- dingsfeest zal gehouden worden op Woensdag 22 Juni. Alleen op de lijnen van den Noord-Hol- landscben Staats- en Uollandschen IJzeren-Spoor weg zullen op den feestdag extra- en feesttreinen rijden. Men bericht, dat te Rotterdam een adres cir culeert, inhoudende het verzoek om afschaffing der nationale militie. Uit Boskoop schrijft men ons dd. 12 Februari: Behalve de levendigheid, die het ijs voor het oogenblik aanbrengt om ons schadeloos te stellen voor de anders drukke scheepvaart, is hier nog meer leven. Zoo werd op Woendsdag den 9den dezer eene uitvoering gegeven door de zangver- eeniging Harmonie, die opgeluisterd werd door het orgelspel van den heer Brons Middel van Gouda. De opbrengst van deze uitvoering, die zeer goed voldeed, was ten voordeele der armen. En niet minder voldeed de lezing over den dichter Vondel, welke gisterenavond door den heer Dr. C. A. Febbenhoff van Gouda gehouden werd in het departement der //Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." Deze lezing was belangrijk van inhoud en schoon van vorm. De aandacht, waar mede zij werd aangehoord, getuigde daarvan op de beste wijze. Nog kan van hier gemeld wor den, dat het aantal leden van de onlangs opge richte afdeeling van het //Schoolverbond" klim mende is en dat tot afgevaardigden naar de weldra te houden vergadering benoemd zijn de heeren Ham en K. J. W. Ottolander. De Staati-Courant van heden behelst de volgende rivierberichten Keulen, 12 Febr. Waterstand 4 voet 7 duim boven nul. Het drijfijs bedekt omstreeks de halve breedte der rivier. Nijmegen, 11 Febr. De Waal is overdekt met dun drijfijs. De overtocht geschiedt met losse vaartuigen. Het ijs heeft zich boven de Erlecom gezet. Temperatuur 16' F. Arnhem, 11 Febr. Blank water, met eenig nieuw ijs. Bij het Malburgsche veer heeft zich het ijs gezet. Wijk-bij-Duurstede, 11 Febr. In den Roodvoet het ijs vast; vóór de stad een weing dun drijfijs. Vreeswijk, 11 Febr. Boven- en benedenwaarts bet ijs vast met open vakken aan het veer, be neden Ameide en bij de Slaapwerf. Overtocht met zeilpont en roeibooten. Waterstand 2.45 me ter -f- AP. of 4.07 meter onder noodpeil. Westervoort, 11 Febr. Van af den IJselmond tot aan de spoorbrug zit het ijs vast; beneden de brug tot aan de Groote Durk blank water. Deventer, 11 Febr. Het ijs vast; passage over de schipbrug. Katerveer, 11 Febr. Het ijs vast; passage met de pont door eene sleuf. Kampen, 11 Febr. Het ijs vast; dikte 10 centi meter. Van Schokland tot hier heeft men het ijs te voet gepasseerd. Maastricht, 12 Febr. Van de Maasbrug zijn drie bogen door het ijs voor schepen gesloten. Grave, 11 Febr. Het ijs vast; overtocht door eene sleuf. Blauwe Sluis, 11 Febr. Het ijs vast met weinig open vakken. De passage over de rivier is gestremd. 's-Bosch, 11 Febr. Boven het veer te Hedel het ijs vast, daar beneden blank water; overtocht met pont en roeibooten. In de veren te Well en Bokhoven geschiedt de overtocht nog met roei booten. Heusden, 10 Febr. Over de Doode Maas vóór de stad geschiedt de passage te voet over het ijs. Z. M. heeft 1°. tot schoolopziener in het 1ste schooldistrict van Noord-Brabant benoemd Dr. F. B. Trosée, te 's-Hertogenbosch, aan wien tevens met gemeld tijdstip eervol ontslag wordt verleend als schoolopziener in het 6de schooldistrict dier provincie; en 2". tot schoolopziener in het 6de schooldistrict van Noord-Brabant benoemd Mr. J. F. Coolen, te Veghel. Z. M. heeft den heer J. W. Bunge erkend als consul voor datjgedeelte van Hessen dat niet tot den Noord-Duitschen Bond behoort. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. de adjunct-com- miesen bij het Departement van Oorlog W. C. Lankhorst en Mr. J. A. Cramer te benoemen tot commies; 2°. den fortificatie-opzichter der 3de kl., als schrijver bij het Departement van Oorlog ge detacheerd, T. J. Besseling, te benoemen tot adjunct commies. Z. M. heeft Hoogstdeszelfs ordonnance-officier den lsten luit. Jhr. V. A. De Pesters, van het reg. veld-artillerie, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder 3de klasse der orde van St.-Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. De 2de luitenants bij het korps mariniers C. H. Pilaar en H. A. J. Batteké, kommandeerende de detachementen mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Hellevoetsluis en Willemsoord, worden met den laatsten dezer maand eervol van dat bevel ontheven, en daarin vervangen door de 2de luitenants H. B. Van Rh ij n en H. J. Jolles. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant t./z. N. M. J. Kroef, is volgens een bij het Departement van Marine ingekomen telegram, den 12den dezer van Malta naar Tunis en Cagliari vertrokken. Aan boord was alles wel. Amsterdam, 14 Febr. Door onzen stadgenoot den heer M. C. De Vries Jr. is eene medaille vervaardigd, betrekking hebbende op het onder wijs. De voorzijde bevat het volgende tafereel: Een oud eerwaardig man, het onderwijs voor stellende, heeft in de rechterhand een spiegel, met het omschrift: iDspice Cautus eris, d. i. ziet in mij en gij zult wijs worden; daarmede ver drijft hij de onkunde, voorgesteld door eene vrouw met misvormde en onedele gelaatstrekken en met opgeblazen wangen. Haar hoofd is omkranst met maankoppen. Boven haar vliegt een vleder- muis. Zij loopt blootvoets op een ongebaanden weg vol distelen en doornen. Het beeld, waar mede het onderwijs wordt aangeduid, houdt de linkerhand op het hoofd van een studeerend jongeling. Deze jongeling leunt tegen een voetstuk, waarop het wapen van Nederland is geplaatst, om te doen zieD, dat het Vaderland de steun der jeugd is; ter zijde van den jongeling verschijDt het beeld der eendracht; in hare rechterhand heeft zij een bundel pijlen en in hare linkerhand een olijftak. Het randschrift is: Dit onderwijs verdrijft de onkunde, beschaaft en leidt tot een dracht. Op de afsnede staat: wet op het lager onderwijs, 13 Augustus 1857. Op de keerzijde leest men Om aan te nemen onderwijs van goed verstand, gerechtigheid en recht en billijkheden Om den eenvoudige kloekzinnigheid te geven, den jongeling wetenschap en bedachtzaamheid. 's-Gkavenhage, 12 Febr. Aan het Hoofdbureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen alhier, werd heden aanbesteed het maken van het hoofd-administratiegebouw bij de Mo- reelsche laan te Utrecht. Er waren elf in- schrijvings-biljetten ingekomen. Het minste was dat van den heer A. C. Vink te Utrecht, voor f 113,748. Aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij zijn de voorwaarden medegedeeld, waarop de Minister van Binnenl. Zaken door den Koning gemachtigd is, haar concessie te verleenen voor den aanleg eD de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam, over Hilversum en Amersfoort, naar Zutfen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Daarbij is de voltooiing dier wegen bin nen zes jaren verplichtend gesteld. Men verneemt, dat de 's Gravenhaagsche afdeeling van de Maatschappij tot Nut van den Javaan Maandag 21 dezer in het locaal Diligen- tia eene openbare vergadering zal houden, ook voor dames toegankelijk. De heer Mr. J. Van Gennep, advocaat te Batavia, zal daarin over het inlandsch onderwijs op Java het woord voeren; andere sprekers zullen het onderwerp toelichten, dat ingeleid zal worden door den voorzitter van het afdeelings bestuur, Mr. O. Van Heukelom. Tot die vergadering zal vrije toegang worden verleend. Wederom is eene belangrijke verfraaiing dezer residentie in het verschiet. Ieder weet welk eene uitgestrektheid gronds, er ligt tusschen de vila van den heer Alsche aan het einde der Javastraat en het Scheveningsche tolhek, en ieder inwoner of bezoeker van 's-Hage weet ook hoe juist door den aanbouw van vele prachtige ge bouwen aan den overkant zoo in als langs de laan van Meerdervoort als op den weg zeiven, het dorre, zandige en eentonige van dat Alexan- ders-veld, nog meer afstak. Sedert jaren koester den dan ook velen den wensch, dat aanbouw en verfraaiing ook van deze vlakte spoedig mocht worden verwezenlijkt, opdat dit zoo bewonderens waardig schoon gedeelte der stad, het voorportaal als het ware tot de fraaie allée naar Schevenin- gen, zich waardig zou aansluiten aan Willems park, Zeestraat en Javastraat, aan Meerdervoort en Rustenburg. De verwezenlijking van dien wensch is thans nabij. Er zullen vooreerst op grondrente worden uitgegeven perceelen tot den aanleg van vier villa's en tot aanbouw van 28 huizen met tuinen. Aan dit plan is tevens verbonden eene dringend noodzakelijke verbreeding van dat gedeelte van den Scheveningschen weg en verbreeding tevens van den doorgang door het tolhek, een doorgang, aan allen die Scheveningen op een drukken zo- merschen dag en vooral op Zon- en feestdagen bezoeken, maar al te veel als belemmerend, ja soms, bij opeenhooping van opvolgende of van twee kanten aankomende rijtuigen, als gevaarlijk bekend. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs hield den 8""11 dezer eene vergadering in het locaal Diligentia alhier, welke door een vijftigtal leden werd bijgewoond. De vice-president, Jhr. G. J. G. Klerck, opende haar met eene toespraak, waarin hij met treffende woorden het verlies besprak, nog zeer onlangs door het Instituut geleden door het afsterven van den voorzitter, den heer F. W. Conrad, den laatst overgeblevene van de drie oprichters van die instelling, die op zijne terug- reize van den verren en moeilijken, maar gelukkig volbrachten tocht naar Egypte, ter bijwoning van de plechtige opening van het Suez-kanaal onder nomen, op vreemden bodem aan zijne dierbare betrekkingen en talrijke vrienden, na een werk zaam en nuttig leven, werd ontrukt. Die toespraak werd met talrijke bewijxen van levendige deel neming begroet. Dordrecht, 14 Febr. De hulponderwijzer PI die in arrest was genomen, als beschuldigd van een jongen op de 1ste openbare armenschool zoo danig mishandeld te hebben dat hij aan de ge volgen daarvan zou zijn overleden, is gisteren op vrije voeten gesteld en van alle rechtsvervolging ontslagen. Zwolle, 12 Februari. De directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, zoomede de directeur der Nederl. Centraalspoor- wegmaatschappij, waren Donderdag jl. voor de rechtbank gedagvaard, wegens het niet op den gestelden tijd doen vertrekken van sommige trei nen van het station Zwolle. Het O. M. heeft echter tot vrijspraak gerequireerd, omdat die bestuurders niet voor soortgelijke overtredingen aansprakelijk konden gesteld worden. Groningen, 11 Febr. Naar inen verneemt, zijn met ons gemeentebestuur van Rijkswege onder handelingen geopend tot overname door de ge meente van den viaduct over den Oosterweg, onder deze gemeente behoorende. Leedwarden, 11 Febr. Tevergeefs zal men in ons land een provinciale hoofdplaats zoeken, waar de weekmarkt zoo druk bezocht wordt en zoo veel handel geschiedt als hier ter stededie marktdag wordt dan ook door vele reizigers uniek genoemd. De dag van heden, begunstigd door het fraaiste winterweder, gaf daar weder blijken van,doordien deze stad heden calculatief door tusschen de 25- a 3Uduizend ingezetenen dezer provincie en Gro ningen niet alleen maar zelfs uit Drenthe en Overijsel werd bezocht. Mocht men dit vriezend weder zonder sneeuw in de eerstvolgende week behouden, en men ter voorkoming van ongelukken ophouden met stroo men (les extrêmes se touchent) en de schaatsen- rijderij op Maandag e. k. door mannen, Donder dag door vrouwen en mannen, en Zaterdag op Konings verjaardag met narresleden doorgaan dan kan men zeggen dat de Friezen nog niet ge heel van hunne voorouders zijn ontaard, maar gelijk zij in den winter feestvieren. Het terrein en het aan te brengen decoratief voor genoemde hardrijderijen laten niets te wen- schen over, waarom ze dubbel een bezoek waard zijn van de liefhebbers van schaatsenrijden uit deze en andere provinciën van ons Rijk. Dokkum, 11 Febr. Alhier is eene afdeeling van het Schoolverbond tot stand gekomen en het be stuur benoemd, waarin o. a. zitting hebben de predikanten der Hervormde en Christ.-Afgeschei- den gemeente. Wie toetreedt, verbindt zich eo ipso tot het bestrijden van schoolverzuim door alle geoorloofde middelen. Gemengde Berichten. De dominé van Binnenwijzend, die er was gaan doopen, en een deurwaarder, die er was gaan dagvaarden, zijn beiden op het eiland Urk in gevroren. In de Leeuwarder Courant van Vrijdag komen niet minder dan 33 aankondigingen van hardrij derijen op schaatsen voor. Het gezamenlijk bedrag der prijzen en premiën is f 3,100 a f 3,200. Benoemd: Tot adv. en p> nog m toestei dus bi, ln l' tot du paald aan Ne hande beslui! nisters Staats- De liet d langs genorr stukki Der vcranh ding I karak nagas legen stukk gehaa staat keizei die n ming betoo schen besch in di de H "Eei die te ge en d: Civiel Departement, ucuucmu: moui,""PBR^sche bij het hoogger. Mr. J. J. O. Enschedétot tn den corrector bij de landsdrukkerij te B&tai A. A. M. Matheij, laatstelijk die betrekking kleed hebbende; tot assist.-resid. voor de pol te Samarang, de secr. der resid. Samarang B. Zutphen. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, gens ziekte, aan den lsten komm. ter alg. Jhr. J. H. Hora Siccama. Ontslagen: Eervol, met behoud van op pens., de ass.-res. van Temanggoong J, Van Rijckeervol, uit zijne betrekking, we ziekte, onder toekenning van wachtg., de 2de: bij de landsdr. te Batavia J. Klein; eervol ot toek. van wachtg. de ass.-res. voor de pol. te marang W. H. Van der Horst; eerv., uit'sk dienst, met behoud van recht op pens. de g pakhuism. te Tjikao .T. J. P. Cantervisscher. Goedgekeurd: Dat door den landraai Bondowosso is benoemd tot subst. bij die ret buiten bezwaar van den lande, P. C. Are: ambt. op wachtg., toegevoegd aan den res. Bezoeki. Militair Departement. Benoemd: Tot dir. vac groot mil. hosp. te Samarang (mil. ambt. lstef de mil. ambt. 2de kl. P. G. De, Booy, expet' de 1ste afd. van het depart, v. oorl.; tot hospitt; van het garniz.- hosp. te Padang (mil. am bt. 2de, de mil. ambt. 3de kl. J. M. Van Zeventer, tt. belast met de waarn. dier betrekking; tot mi zijnm. van het afd. kleedingmagaz. te Saman (mil. ambt. 2de kl.), de mil. ambt. 3de kl. F Schottelink, 1ste komm. bij het groot milit. Ik te Soerabayatot spijsverzorger bij het groot m hosp. te Weltevreden (milit. ambt. 3de kl.) adjud.-onderoffic.-hospitaalm. J. Groenhart; komm. van het reg. O.-I. caval. de luit.-kol.f Hoolboom, van dat wapen, thans met de neming belast. Verleend: een tweej. verl. naar Nederl.,: den lsten luit. der inf. J. Waagen. Een tw, verl. naar Nederl., wegens ziekte, aan den Is luit. der art. J. J. Kolsch. Belast: Met de waarn. der betrekking lsten komm. bij het gr. mil. hosp. te Soerab; de adj.-onderoff.-hospitaalm. P. L. F. Vrijdag lende hij gedurende zijn nog loopend verbant zijn dienst worden gevoerd //voor memorie". Geplaatst: Bij het 5de bat. inf., de maj Loggere. Overgeplaatst: Bij het 8ste bat. inf., dei W. E. F. Van Heemskerck, van het 5de bat den gen. dienst ter Sumatra's Westkust, de van gez. 2de kl. H. Greve, van het gr. mil.-b; te Soerabaya bij het gr. mil.-hosp. te Soerabi de off. van gez. 2de kl. A. Teii Bosch, vat gen. dienst ter Sumatra's Westkust; bij het g: te Soerakarta de off. van gez. 2de kl. J. W. Sikkes, van den gen. dienst ter Sumatra's Wi kust; bij den gen. dienst der Mol. eil., de apt 3de kl. S. C. A. Lens, van het gr. mil.-hosp. Samarang. Marine Departement. Benoemd: Tot derii commies bij het dep. der marine de klerk lit A. Desperoux; tot schipper van den stoomhS germolen n°. 1 bij het marine-établ. te Soerabi; de bootmansmaat bij de equipagewerf aan c établ. F. Van Meenen. BUITENLAND. Frankrijk. Feitelijk deelden wij eergisteren het hevig io, dent in het. Wetgevend Lichaam mede, ontsli uit het antwoord van den Minister van Scho: Kunsten, Richard, aan den afgevaardigde Kératry, over het ontvreemden van stukken 's Rijks Archief. Meermalen grepen in de las dagen hevige tooneelen tusschen het Ministfl en de linkerzijde plaats. Dit verschijnsel, mogen het niet ontveinzen, verheugt ons. is waar kunnen wij niet altijd den heftïj vorm van verschillende redenaars goedkeur, maar het verblijdend feit is, dat in de Vertel woordiging mannen zitting hebben, die me! KOLONIËN. BATAVIA, 6 Januari. Door den Gouverneur-Generaal vanNed.Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: gusoogen het kabinet bespieden op den tochti het constitutioneele keizerrijk, die waken het aannemen van een slakkegang of voorj binnensmokkelen van maatregelen met autf' tische neigingen, kortom die geen schoone den maar daden verlangen. Wij kunnen ons dan ook zeer goed verkl- dat de woorden van den heer Richard onto; denheid onder de liberale gelederen veroorzaak Ministers, die immers het vaan, waarop als vies liberalisme staat, ontplooid hebben, mof met het hoofd van den staat niet heulen omr voor het herstellen van daden onder het pers® lijk gezag begaan, achter den dekmantel onmacht te verschuilen. Ter juist begrip van een en ander achten 1 het niet ondienstig eene nadere uiteenzetting" de oorzaak te geven, die het krachtig verb van den afgevaardigde van Marseille had uit lokt. Het is bekend dat Frankrijk een uitgestret| bewaarplaats heeft, waarin stukken en dofl inenten betreffende de geschiedenis van dit bi naar volgorde gerangschikt zijn. De bepaling: voor het beheer van dit archief zijn in h vastgesteld. Daaronder ii een voorschrift/ dat ge- On bedo, doelc zijn eenip werl zond wooi dida niet het depa O] vred in plei: van E daal M gen: Cre van zoel ond ■- Z uit als woi E har ont S van ont ini! pla, I bes me kei I zin we 1 voc 1 lm. me i lai I ge i de br di be

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2