3068. Donderdag A°. 1870. ÏO Februari. LEIBSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post.. 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor iederen regel..7ƒ0.15. Grootere lettor naar de plaateruimte die zij beslaan. Lelden, O Februari. opziï. smak ten t Wederom heeft het lot in onze hoofdstad be slist, en ditmaal heeft de conservatieve partij het gewonnen. Haar candidaat, de heer Van Reenen, heeft nu 14 stemmen boven de volstrekte meer- ■ugstt derheid verkregen, en is dus als afgevaardigde gekozen. De liberale partij heeft te Amsterdam de neder- Ikll ]aag geleden. Is het een gevoelig nederlaag, ge- jotiï lijk de tegenpartij niet zal nalaten van deze ver- YST>1 kiezing te verklaren? Wij hopen het later te mogen constateeren, dat de keuze van den oud voorzitter der Tweede Kamer, den heer Van Reenen, dezen naam niet verdient. Al keuren wij ook zijn houding in de °*bl" laatste jaren af, al komt het ons onbegrijpelijk voor hoe hij, na voor drie maanden, voor het - lidmaatschap bedankt te hebben, zich nu weder - candidaat kou stellen, en al is het onze opinie, dat zijne kiezers in de allereerste plaats recht hadden, om omtrent deze vreemdsoortige han delwijze eenig meerder licht te verkrijgen - wij mogen niet vergeten, dat hij jaren lang door de [liberale partij is gesteund geworden, dat hij nu nog in de liberale kiesvereeniging te Amster- - dam „de Grondwet" van de 59 uitgebrachte stem men 21 op zich vereenigde. Doch buitendien, zien wij hoevele kiezers er - thans in onze hoofdstad zijn" opgekomen, of liever hoevele er zijn weggebleven, kunnen wij dan die nederlaag zoo zwaar achten? Slechts 2055 stemmen werden er uitgebracht, waarvan de heer - Van Reenen er 1039 verkreeg, de heer Asser - 939. En dezen zomer verkregen de liberale can- didaten, die toen allen gekozen werden, meer - dan 1300 stemmen! De nederlaag der liberale partij is dan alleen toe te schrijven aan de slechte opkomst der kie zers; bij de keuze in October kwamen er nog minder op. Kan men dan niet zeggen, dat het - lot in onze hoofdstad beslist? Een ding mogen wij daarom niet nalaten - al is het met leedwezen - te constateeren. Een - nieuw leven openbaart zich in Amsterdam, en gaat men af op de stemmen, die uit de hoofdstad 3 vernomen worden, men zou allicht meenen, dat - te Amsterdam de liberale beginselen reeds zóo hadden wortel geschoten, dat men daar reeds aan - een toekomst-politiek ging denken. En toch, zien wij dat gebrek aan belangstelling bij de kiezers, zien wij hoe daardoor de verkiezingen een loterij worden, en hoe de uitslag door thermometherstand - en weersgesteldheid wordt beheerscht - men krijgt een geheel ander beeld van de hoofdstad - Amsterdam doet dan niet onder voor onze meest - achterlijke districten. Het Noorden heeft zich onthouden van aanbe- velingen voor de candidaturen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdis- trict Amsterdam, omdat het blad wat de uitslag zij: Asser of Van Reenen, Van Reenen of Asser, noch bijzonder voldaan, noch bijzonder onvoldaan zal zijn. Het blad geeft als zijn voornemen te kennen, aan onze vertegenwoordigers „wat meerde hand te houden", dan tot dusver geschiedde, en acht 61 het een groote fout dat de eenmaal gekozene bijna niet meer wordt gecontroleerd. Wij dachten, dat de laatste verkiezingen nog al krachtig liet bewijs hadden geleverd, dat de leden der Kamer door de kiezers waren gecon- 19.Ü tngr f 3' troleerd. Menigeen heeft zijn zetel in de Kamer verloren, tengevolge van de controle door de kie zers over hem uitgeoefend. Jl'. Wil Hel Noorden echter verder gaan, en ook de per leden der Kamer, gelijk het zegt, nu en dan aan rg. hunne beloften herinneren, het woord controle isldan minder juist. Het woord mandaat wordt dan juister. Niet wat de leden der Kamer zeiven verlangen, maar wat hunne kiezers willen, zou dan hun richtsnoer worden. Dat zoo iets niet wenschelijk is, behoeven wij niet aan te toonen de Grondwet toch verbiedt het uitdrukkelijk Ri te l.'| - ru4 Basi Lr. bJ ypOil -jlln het gewijzigd ontwerp van wet, houdende de begrooting van uitgaven voor den aadeg van staatsspoorwegen, dienst 1870, dat ter nadere overweging aan de Staten-Generaal is aangebo den, ts het bedrag van het artikel, waaruit de verbetering der haven te Harlingen zou betaald Worden en dat tot verwerping van het eerste ontwerp door de Eerste Kamer der Staten-Gene raal heeft geleid, pro memoria uitgetrokken en is het bedrag voor onvoorziene uitgaven met de som bij de eerste voordracht voor die havenverbetering voorgesteld, verhoogd, zoodat het eindcijfer der begrooting onveranderd blijft. Het is des ministers bepaald voornemen om, terstond nadat dit ontwerp tot wet zal verheven zijn, tot tegemoetkoming aan het verlangen der leden van de Staten-Generaal, die de verbetering van den haven te Harlingen tot een afzonderlijk onderwerp van behandeling wenschten gemaakt te zien, een ontwerp van wet bij de Kamer aan hangig te maken, waartoe hij bereids de mach tiging des Konings ontvangen heeft en hetwelk dan ook reeds bij den Raad van State in over weging is, waarbij de overschrijving uit de on voorziene uitgaven van de vroeger gebrachte som op het nu voor memorie uitgetrokken artikel wordt bevolen. Reeds in ons nummer van gisterenavond deelden wij kortelijk mede, dat aan de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal is toegezonden een wets-ontwerp op de rechterlijke indeeling. Thans geven wij eenige meerdere bijzonderheden. Het strekt om uitvoering te geven aan art. 95 in verband met art. 54 der wet van 31 Mei 186) Staatsblad n°. 49)- houdende eene nieuwe rech terlijke inrichting. Daarbij worden aangewezen het rechtsgebied, het getal, de zetels en de klas sen der arrond.-rechtbanken en kantongerechten, benevens het getal en de bezoldiging der leden en ambtenaren bij die colleges. Daaruit blijkt dat voorgesteld wordt1°. den zetel van den Hoogen Raad der Nederlanden te vestigen te 's-Graven- hage; 2". de gerechtshoven te vestigen te's-Bosch, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam en Leeu warden 3°. de rechtbanken te plaatsen te 's-Bosch, Breda, Maastricht, Roermond, Arnhem, Nijmegen, Tiel, Deventer, Almelo, Zwolle, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Axel, Zierik- zee, Amsterdam, Alkmaar, Hooru, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Heerenveen, Sneek, Gro ningen, Winschoten en Assen; en 4". de kanton gerechten te. vestigen te 's-Bosch, Oss, Tilburg, Veghel, Eindhoven, Oirschot, Heusden, Breda, Oosterhout, Ouden bosch, Bergen-op-Zoom, Maas tricht, Valkenburg, Heerlen, Sittard, Roermond, Weert, Venlo, Helmond, Arnhem, Wageningen, Doesburg, Terborgh, Nijmegen, Grave, Elst.TicI, Kuilenburg, Zalt-Bommel, Druten, Deventer, Ap peldoorn, Zutfen, Groenlo, Almelo, Enschedé, Goor, Zwolle, Ommen, Steemvijk, Kampen, Har derwijk, 's Gravenhage, Delft, Leiden, Alphen, Rotterdam, Schiedam, Brielle, Gouda, Schoonho ven, Dordrecht, Oud-Beierland, Sliedrecht, Gor- cum, Middelburg, Goes, Axel, Oostburg, Zierikzee, TholeD, Sommelsdijk, Amsterdam, Naarden, Alk maar, Helder, Hoorn, Medemblik, Purmerend, Haarlem, Zaandam, Lisse, Utrecht, Breukelen, Nijenrode, Amersfoort, Wijk-bij- Duurstede IJsel- stein, Woerden, Leeuwarden, Harlingen, Ber- likum, Dokkum, Bergum, Heerenveen, Beetster- zwaag, Sneek, Bolsward, Lemmer, Groningen, Zuidhorn, Onderdendam, Appingedam, Winscho ten, Zuidbroek, Assen, Meppel, Hoogeveen en Emmen. Volgens eene recapitulatie bij de toelagen van dit ontwerp gevoegd, bedragen de kosten van de verschillende rechterlijke colleges, volgens de organieke wetten van 1827,1835 en 1811, /T,098,300; volgens de. begrooting voor 1870 /"l,038,300, en volgens de wet van 1861. naar de thans voorge dragen indeeling, f 1,031,100. Volgens het tegen woordig voorstel zullen er zijn: 1 Hooge Raad, 5 gerechtshoven, 27 rechtbanken en 102 kanton gerechten, terwijl thans bestaan: 1 Hooge Raad, 11 hoven, 34 rechtbanken en 150 kantongerech ten. Er zullen 8 rechtbanken ingevolge dit voor stel vervallen, als die te Eindhoven, Zutfen, Lei den, Gorcum, Brielle, Goes, Amersfoort en Appingedam, terwijl daarentegen eene nieuwe rechtbank zou worden opgericht te Axel. Bij dit ontwerp worden in de wet van 1861 een drietal wijzigingen gebracht, betreffende het rechtsgebied der gerechtshoven, de klassificatie der kantonrechten en de bezoldiging der kanton rechters. Leiden en Alphen komen onder de arr.-recht bank te 's-Gravenhage. De klasse der arrond.-rechtbanken en het getal en de bezoldiging der leden van en ambtenaren bij de arrond.-rechtbanken, worden geregeld over eenkomstig den volgenden staat. Eerste klasse: Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam, Utrecht en Arnhem: pres. ƒ3000, vice- pres. 2500, lid ƒ2000, officier ƒ3000, subst.-offic. ƒ2000, griffier ƒ1500, subst.-griffier ƒ1000. Tweede klasse: 's-Hertogenbosch, Breda, Maas tricht, Zwolle, Haarlem, Dordrecht, Middelburg, Leeuwarden, Groningen en Assenpres. 2400, vice-pres. ƒ2100, lid ƒ1800, officier ƒ2400, subst.- officier 1800, griflier ƒ1400, subst.-griffier ƒ900. Derde kla6se: Roermond, Tiel, Deventer, Nij megen, Almelo, Zierikzee, Axel, Alkmaar, Hoorn, Sneek, Heerenveen en Winschotenpres. ƒ2000, lid ƒ1500, officier ƒ2000, subst.-oflic. 1500, griff. ƒ1200, subst.-griffier ƒ800. Bij elke rechtbank hoogstens 5 rechter-plaats- vervangers; geene bezoldiging. De klassen der kantongerechten en de bezol diging der kantonrechters en griffiers bij de kan tongerechten worden geregeld overeenkomstig den volgenden staat Eerste klasse: Amsterdam (de 4 kantons), 's-Gra venhage, Rotterdam (de 2 kantons), Utrecht: een kantonrechter 8000, een griffier 600. Tweede klasse: 's-Hertogenbosch, Maastricht, Arnhem, Zwolle, Leiden, Dordrecht, Haarlem, Leeuwarden, Groningen, Assen: een kantonrech ter ƒ2400; een griffier 450. Derde klasse: Breda, Roermond, Nijmegen, Grave, Deventer, Zutfen, Delft, Schiedam, Gouda, Middelburg, Alkmaar, Amersfoort, Harliugen, Dokkum, Heerenveen, Winschoten: een kanton rechter ƒ1800; een griffier ƒ400. Vierde klasse, waaronder Alplien en Lisse, een kantonrechter ƒ1200; een griffier 350. Vijfde klasse, een kantonrechter f 900, een griffier 350. Bij elk kanton hoogstens 4 rechter-plaatsver vangers; geene bezoldigingen. De thans bestaanne arrond.-rechtb. en kantong., die in de staten van de artt. 2 en 3 niet zijn ver meld, zijn opgeheven Het personeel waaruit die rechtbanken en kan tongerechten zijn samengesteld, is ontslagen. De leden, ambtenaren van het Openbaar Mi nisterie, griffiers en substituut-griffiers van en bij de opgeheven rechtbanken, en de kantonrechters en griffiers bij de kantongerechten in de opgehe ven kantons genieten, voor zooverre zij niet worden herbenoemd, een wachtgeld, bedragende twee derden van hunne tegenwoordige bezoldiging, met inbegrip voor de kantonrechters en de grif fiers bij de rechtbanken en kantongerechten van hunne emolumenten, berekend naar de gemid delde opbrengst in de driejaren aan de invoering dezer wet voorafgaande, alles behoudens aanspraak op pensioen. Tot eene betrekking geroepen waaraan eene mindere bezoldiging dan aan hunne tegenwoor dige verbonden is, genieten zij, boven de bezol diging aan de nieuwe betrekking verbonden, zoo danige toelagen, als noodig is om hen in het genot te stellen van een inkomen uit 's Rijks schatkist, gelijk aan hunne tegenwoordige bezoldiging. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in liet hoofd kiesdistrict Amsterdam, ter vervanging van Mr. M. H. Godefroi, die zijn lidmaatschap heeft ne- dergelegd is als volgt: Uitgebracht 2055 stemmen. Van onwaarde 6 stemmen. Volstrekte meerderheid 1025. Gekozende heer Mr. G. C. J, Van Reenen, oud voorzitter der Tweede Kamer, met 1039 stemmen. De heer Prof. T. M. C. Asser bekwam 939 stemmen, terwijl Mr. ,T. J. Teding van Berkhout 56 stemmen op zich vereenigde. De keizer en keizerin van Frankrijk hebben Maandag 11. den baron Mackay, voorzitter van de Jury voor de onlangs te Amsterdam gehouden Internationale Tentoonstelling van voorwerpen betreffende de huishouding en het bedrijf van den werkenden stand, in een bijzonder gehoor ontvangen. Onze landgenoot genoot de onder scheiding het eere diploma, waarmede de keizer bekroond is, te overhandigen. Aan de leden der Tweede Kamer zijn toege zonden twee geschriften, als: 1°. openbare brief aan de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal ter verduidelijking van een open brief aan de leden der Tweede Kamer gezonden door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Breda; en 2°. Katholiek-Neder- landsche Brochuren-vereeniging onder directievan Dr. W. J. F. Nuijens en Dr. E. P. J. Van der Hurk. (De afschaffing der doodstraf op Christelijk standpunt beoordeeld door J. Bos Pz) Haarlem, A. B. Van den Heuvel. Ter kennis van den Minister van Binnenland- sche Zaken is gekomen, dat door den Raad eener gemeente is besloten over te gaan tot vernietiging van een deel van het gemeente-archief, en dat aan dit besluit ook gevolg is gegeven. Ten einde te voorkomen dat bij dergelijke maat regelen stukken, die, zoo niet voor de adminis tratie dan toch voor de geschiedenis van meer of minder belang kunnen zijn, te loor gaan, heeft de Minister 's Konings Commissarissen verzocht de gemeentebesturen uit te noodigen, tot geen vernietiging van stukken van het gemeente-archief over te gaan, tenzij de provinciale archivaris geraadpleegd zij, en deze van oordeel is, dat de stukken van geenerlei gewicht voor de geschie denis zijn. Nog is ter kennis van den Minister gebracht, dat in vele gemeenten de bewaring der archie ven te wenschen overlaat, en zijn de Commissa rissen des Konings uitgenoodigd bij het jaarlijks bezoeken der gemeenten op dit punt vooral de aandacht te vestigen en hun invloed te bezigen, opdat vooral voor de archieven de vereischte zorg worde gedragen. De Minister van Oorlog heeft, bij circolaire van 28 Januari jl., ter keiiuis van het leger ge bracht, dat, ten gevolge van de door hem ge troffen schikkingen, de waterstaatskaart van Ne derland op de schaal van 150,000, uitgegeven door het Departement van Binnenlandsche Zaken, voor de officieren, de administratiën van de korpsen en de inrichtingen van het leger verkrijgbaar zal zijn voor den lialven prijs, dat is, in plaats van ƒ1.50, tegen 75 cents per blad Elk blad van deze kaart bevat in den regel een vierde,'gedeelte van een blad der topographische en militaire kaart en is dienovereenkomstig gemerkt, terwij, ieder blad afzonderlijk verkrijgbaar is. Tot nog toe zijn de volgende bladen verschenen: Algemeene Toelichting, Terschelling, Vlieland, Enkhuizen Stavoren, Helder, Medemblik, Alkmaar, Amster dam, Hillegom, 's-Gravenhage en Utrecht. In be werking is Rotterdam, te volgen door Gorcum en Amersfoort. De bestelling kan alleen geschie den aan den met den verkoop belasten boekhan delaar Martinus Nijhoff te 's Gravenhage, hij franco en schriftelijke aanvraag, onderteekend met ver melding van rang en woonplaats. Men deelt aan het U. Dbl. mede „Het schijnt met den spoorweg van Amster dam—AmersfoortHilversumUtrecht op vrij goeden voet te staan; het is er ernst mede en spoedig denkt men de concessie te verkrijgen. Er moeten dan ook reeds bij de genie plannen worden gemaakt voor de veranderingen in de fortificatiën, door die lijn noodig, waarvoor, naar men zegt, voor de drie forten nabij deze stad eene som van 160,000 zou zijn bestemd. De Minister van Oorlog had aanvankelijk voor de defensie 450,000 van de concessionarissen ge vraagd voor de geheele lijn Amsterdam—Amers foort—Utrecht. Welke de richting is voor de lijn nabij deze stad is nog niet zeker; men weet, dat er een plan is voor een nieuw station bij het Hieronymusplein, en een ander tot aansluiting aan het reeds bestaande station van den staats spoorweg." Men schrijft ons uit Groningen van eergisteren: Het gerucht, u van hier medegedeeld, dat in de wet op de defensie onze vesting zou worden op geheven, is reeds langen tijd hier in omloop. Er bestaat veel grond van waarheid voor dit gerucht, aangezien reeds voor eenige jaren alles is opge nomen om zuidelijk van de stad of op ongeveer 2'/i uur afstands een geretrancheerd kamp te ma ken, dat de vesting zou vervangen. Hbl Ook in het noorden van Europa is het koud. Te Koningsbergen en Breslau stond gisteren de thermomether 12° Eahr. onder 0 en te Berlijn op 0. De Belgische en Fransche posten zijn heden niet aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1