Dl PAGUSTBEON. PILLEN HOMY ADVERTENTIE N. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Mevrouw slaapt! ;en sta; nschel nede erkt sled en van dr 1 een i; e oevd 1 t'jger, len ziji lei doe I. Indi I eejan an d; '.hooi i ret. vi ander, boede ag). i im. t t.-grit Mr. I p. vs licht lagei t grill res t ij de: Been ast. t it. Vfij secret Secrt •nem r. !ante a; to M. 1 •g"J ikoel en I van verlof uit Nederland teruggekeerddat zijn overgeplaatst bij de infanterie: bij het 2de bat. de kapit. J. B. Van Overvest, en de 2de luits VV. FI A. Van der Noorda, H. L. F. Ligtenberg en J..F. Tetar Van Elven, de twee eersten van het 13de, de twee laatsten respect, van het 9de en llde bat bij het 5de bat. de 2de luit. H. H. Mensinga, van het garn.-bat. der 2de mil. afd. op Java; bij het 9de bat., de kapit. H. C. V. A. Demmeni, van het garn.-bat. van Riouw en onderh.; bij liet llde bat., de kapit. R. D. W. Koops en de 1ste luits. R. J. G. M. De Bruijn en W. Wunter, respect, van het garn.-bat. van Banka, het 16de bat. en het garn.-bat. van Paleinbang; bij het 13de bat., de kapit. O. H. J. Muller, van het 2de bat.; bij het 16de bat., de 1ste luit. H. C. Smallenbach, van het 2de bat.; bij het garn.-bat. der 2de mi litaire afdeeling op Java, de 1ste luit. H. M. De Graaf, van het 3de bat.bij het garn.-bat. van Suma tra's Westkust en onderhoorigheden, de 1ste luit. J. H. Kievits, van het 2de bat.bij het garnizoens bataljon der Wester-afd. van Borneo, de kapit. J. H. G. Godin, van het llde bat.bij het garnz.- bat. der Zuider- en Ooster-afd. van Borneo, de 2de luit. G. A. J. Mahncke, van het 14de bat. bij het subs.-kader te Soerabaya de 1ste luit. M. L. L. Schell, van het 14de bat. Dat zijn gesteld bij de inf. op non-activiteit, de kapit. A. M. De Buck, van het garn.-bat. van Palembang, en zulks te rekenen van den 29sten September 1869; de lste luitenant J. A. Van der Kruk, van het materieel, benevens de lste luitenant D. J. H. Schafer en de 2de luitenants H. IJpes en G. De Wijs, van het personeel dat zijn hersteld bij de infanterie: in activ., de lste luit. op non-act. E. C. Julien, zijnde hij in verband daarmede geplaatst bij het 14de bat.; de 2de luits. J. F. E. Fex, A. M. Win kel en J. W. Evers, en zulks te rekenen van 12 en 17 Mei en 23 September 1869; zijnde zij in verband daarmede teruggeplaatst bij hunne resp. vroegere korpsen (het 5de, 2de en 9de bat.). BUITENLAND. Bumenië. I VI r. ïgeni kbel sten imm. lays tres voo: i, et 'oer- ;e:rI w isi r I he; I vai j eger er'. J tei d(| -ff11 I dol Het Journal des Débals deelt een brief mede van den Heer Ad. Crémieux over de jodenvervolgin gen in Rumenië. De schrijver vertelt daarin, hoe naar aanleiding van eene circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, op den 7d,n December des vorigen jaars een aanvang is gemaakt met de ver drijving van alle joden uit de dorpen. Zij werden ge jaagd, mishandeld en geplunderd, niettegenstaande de hevigste koude; in éen district bedroeg het aldus verdreven aantal joden 500 personen. In de steden heeft men hen van half December af de deelneming aan publieke verkoopingen ont zegd. Dan herinnert de schrijver aan hetgeen in de Rumenische Kamer heeft plaats gehad; hoe de afgevaardigden eenstemmig waren in hunne goed keuring van deze maatregelen, hoe zij er op aandrongen om alle joden uit Rumenië te wee- ren, en hoe de Minister zich verontschuldigde, dat hij niets meer tegen de joden kon doen. Tegenover zulke feiten, behooren daar de groote mogendheden hunne stem niet te doen hooren De heer Crémieux wijst op art. 46 van hettrac- taat in 1858 gesloten, waarbij de mogendheden aan alle niet-Christelijke Rumeniërs het genot van alle burgerlijke rechten in Rumenië waar borgen, en nu vraagt hij, of Europa rustig mag toezien, dat 2 èt 300,000 personen aldaar buiten de wet worden gesteld. KerUeljjlie Staat. J en- Aan de Liberté wordt het volgende staaltje ïen medegedeeld van de wijze waarop de Paus met de Kerkvaders omgaat. Op een vergadering had de Syrische patriarch van Babylonië, een oud man, die zich moeilijk in het Latijn uitdrukt en wiens stem te zwak is om zich te doen hooren, door een der andere Vaders een redevoering doen voorlezen. Hoofd zakelijk trok hij daarin te velde tegen de bepa lingen die over de rechten der bisschoppen han delen; en, in antwoord op het aangevoerde door sommige ultramontaansche prelaten, kwam inde oratie van den patriarch o. a. de volgende zin snede voor: „doet gij, mijne heeren, wat u goed dunkt; wij, Oosterlingen, zullen onze rechten handhaven, gelijk het Concilie van Florence ze erkend heeft; en, wat mij betreft ik heb ge zworen, alvorens mijn kerspel te verlaten, dat k van geen mijnei rechten zal afstand doen." Men moet weten, dat de Oostersche bisschop pen in het genot van vrijheden zijn, die aan de eerste eeuwen van de Christelijke jaartelling herinneren. Niet de Regeering, noch de Paus stelt hen aan doch de gemeenten zelf kiezen hare herders. En de patriarchen bezitten het voorrecht, van de verkiezingen der bisschoppen te regelen, hen iu te zegenen, hunne herderlijke brieven te apostilleeren kortom, tegenover hen ongeveer dezelfde rol te spelen, als de Paus tegen over de bisschoppen van den Latijnschen ritus. Nauw was het gesprokene den Paus ter oore gekomen of zie, de stoute redenaar wordt voor den zetel van Petrus ontboden. Mgr. Valerga Dg: a leidt den patriarch het kabinet des Pausen bin nen; déar wacht Pius hem, bleek en zichtbaar ontroerdeen papier ligt op de tafel't is een akte, waarbij de Oosterling zich verbinden zou van al zijne vrijheden en rechten afstand te doen. - „Onderteeken dit stuk!" - spreekt de opperpriester op bevelenden toon. De bevende patriarch verzoekt eerbiedig den inhoud van het document te mogen kennenen, als hij dien vernomen heeft - weigert hij zijn naam er onder te schrijven. Toen ontstak de Paus in woede; hij sloeg met de vuist op de tafel, verbrak de pen, die hij den weerspannigen patriarch te vergeefs had aangeboden, en verklaarde dat deze het vertrek niet verlaten zou, zonder geteekend te hebben, 't Geleek waarlijk op een hinderlaag. De Oosterling, hevig bewogen, trachtte Zijne Hei ligheid tot bedaren te brengen, sprak haar van den eed dien hij gezworen had, van de onmogelijkheid waarin hij zich bevond om dien te breken al om niet. Zijn praten strekte slechts om den Paus nog boozer te maken. Eindelijk, na een strijd van een uur, en nadat het Hoofd der Kerk uit woede drie pennen op zijn schrijflessenaar had stuk geslagen onderwierp zich de grijsaard, en mocht meer dood dan levend het pauselijk vertrek verlaten. Een oogenblik later beklaagde hij zich, met tranen in de oogen, bij zijn collega's, over de onwaardige behandeling die hij van Pius had moeten ondergaan. De correspondent van de Pall Mall Gazelle be vestigt in bijzonderheden dit voorval. Hij voegt er bij, dat het gansche verhaal hem is meegedeeld uit een bron, wier geloofwaardigheid niet te betwijfelen valt hoe ongelooflijk het bericht overigens ook klinken moge. Het gebeurde schijnt op de Kerkvaders in 't algemeen een diepen en zeer ongunstigen indruk gemaakt te hebben. En geen wonder! Want gelijk de briefschrijver in de Pall ilall terecht opmerkt welk een onverzoenlijke geest moet er in het Vaticaan heerschen, indien zelfs een zachtzinnig oud man als Pius IX zich tot zulk een daad van geweld heeft kunnen laten vervoeren Diiitechlaufl. De koning van Beieren heeft aan den president der Eerste Kamer het volgende rescript doen toe komen: Het adres van antwoord, door de Eerste Kamer gesteld, heeft door zijne vijandige aanval len tegen het gansche ministerie, zonder dat daar voor eenige feitelijke of wettige reden bestaat, zich lijnrecht in tegenspraak gesteld met den verzoenenden geest, welke op de duidelijkste wijze spreekt uit de troonrede, door mij tot de verte genwoordigers des lands gehouden. Hierdoor is het mij niet mogelijk, dat adres van antwoord aan te nemen. Ik zal niettemin mijne krach tigste pogingen voortzetten om de rust des lands door partijwoelingen geschokt, te herstellen. Engeland. Sir Roderich Murchison, president van de geo- graphische vereeniging, die reeds eenmaal de geloofwaardigheid van een bericht omtrent Li vingstone's dood, gejijk de uitkomst bewees, te recht heeft in twijfel getrokken, toont thans ook, op grond van de laatste tijdingen die er van Livingstone zeiven bestaan, de waarschijnlijke onjuistheid van het bericht omtrent diens dood aan: hij berekent dat Livingstone onmogelijk daar kan geweest zijn, alwaar hij, volgens het gerucht, zou zijn omgebracht. Frankrijk. De minister van justitie heeft een ontwerp in gereedheid gebracht tot afschaffing der beruchte veiligheidswet; dit ontwerp is voor eenige dagen bij den staatsraad ingediend. Thans is het rapport bekend geworden, dat de heer Ollivier nopens deze zaak den Keizer heeft aangeboden. De min. zegt daarin o. a. het volgende De exceptioneele wetten mogen niet langer duren dan de omstandigheden, die haar in het leven hebben geroepen. De wet van 27 Februari 1858, betrell'ende het nemen van maatregelen van algemeene veilig heid, werd aangenomen, toen de aanslag van Orsini een groote ontsteltenis had teweeggebracht. Die wet heeft thans geen reden van bestaan meer. Die wet behelst bepalingen van tijdelijken en van permanenten aard. De eersten, die het uit vloeisel waren der staatkundige noodzakelijkheid van het oogenblik, zijn van zelf vervallen met den tijd die vervlogen is. Toen de termijn voor de exceptioneele volmacht, aan de regeering verleend, was verstreken, heeft zij de verlenging daarvan niet willen voorstellen. De andere bepalingen, van permanenten aard, zijn in onze strafwetgeving in vier artikelen opgenomen. Slechts éen er van is verscheidene malen toegepast; maar wellicht niet op die soort van schuldigen, welke de wet van 1858 heeft willen treffen. Bedoeld artikel voldoet bovendien niet aan de vereischten eener goede strafbepaling, daar het niet juist het delict omschrijft dat het wil straffen, het delict namelijk van „manoeu vres en verstandhouding, in het binnen- of bui tenland." Deze onbestemde incriminatie laat bij de opvatting te veel ruimte over voor willekeur, die bij elke strafwetgeving zorgvuldig vermeden moet worden. TELEGRAMMEN. Madrid, 4 Februari. In welonderrichte krin gen weerspreekt men het gerucht, als zou de Regeering voornemens zijn een candidaat voor den troon aan de Cortes voor te stellen. Dit ge rucht is trouwens in lijnrechte tegenspraak met het besluit, onlangs door de meerderheid geno men om voorloopig de quaestie van troonsopvol ging te laten rusten. p"»rUs, 4 Februari. In de Kamerzitting van heden beeft de minister Segris, in antwoord op de interpellatie van den heer Montpairoux, ver klaard, dat vele sterrenkundigen aan de Pavijsche sterrenwacht achtereenvolgens hun ontslag hebben ingediend, en dat de regeering een commissie zal benoemen, ten einde onderzoek te doen naar de redenen, die hen daartoe genoopt hebben. Het resultaat van dat onderzoek zal de Regeering af wachten, alvorens in dezen een besluit te nemen. De heer Crémieux diende een wetsontwerp in tot vermeerdering en wijziging van 43 artikelen in de Code van strafvordering. Hierop werd de discussie over de handels-scheepvaart voortgezet. De minister van marine zeide, dat de enquête zal aautoouen, of de klachten over de marine ge grond zijn; of het goed zal zijn de oude regle menten op te heffen en eene vrijheid te verlee- nen, die een nieuw leven zal geven aan den ge- heelen handel, gelijk aan de staatkunde; en of eene wijze en voorzichtige vrijheid niet de beste oplossing zal zijn. De minister zeide voorts, dat de zee-conscriptie noodig is voor de verdediging des lands; hij stemt er overigens in toe om de toepassing te verzachten, maar vraagt handha ving van het beginsel. De Kamer bepaalt, dat eene speciale commis sie van 18 leden zal worden belast met de en quête over den toestand der handelsmarine. Madrid, 4 Febr. Als gerucht wordt gemeld, dat de regeering, gepolst nopens haar voornemen, om den prins George van Saksen als candidaat tot den troon voor te dragen, heeft geantwoord, dat dienaangaande nog niets was bepaald. Promo tien. Leiden, 5 Febr. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde de heer T. F. Risselada, geb. te Sneek, met een academisch proefschrift, getiteld Over keering bij vernauwing van den bekkeningang; tot doctor in de geneeskunde de heer A. C. R. J. De Bruyn, geb. te Overlangel (Noord-Brabant), met een academisch proefschrift, getiteldDe dif- ferentieele diagnose van maagkanker en rondemaagzwecr en tot doctor in de rechten de heer J. J. Momma, geb. te Amsterdam, met een academisch proef schrift, getiteldArtikel 56 van hel Nederlandsch- lndisch regeerings reglement, in zijne wording geschetst. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 5 Febr. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben gisterenavond de luisterrijke soirée bij den Britschen gezant met hunne tegenwoordig heid vereerd. In het Politieblad komt als gesignaleerd voor Augustinus Slock, oud 37 jaren, geboren te Sas- van-Gent. Tegen hem is door de arrond. rechtb. te Goes, ter zake van het namaken en in omloop brengen van Nedsrlandsche guldens en Belgische stukken van twee franken, rechtsingang verleend met bevel van gevangenneming. Het laatst is hij te Gent (België) gezien. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. F»br. GEHUWD. 2. A. Kroese en H. Vos. Doornspijk 8. B J Koopman en G J. Meyer. Amsterdam 8. J. H. Cornelissen en M. G. Schmand. Amsterdam 3. B. E. Znrlabe en M. A. Mobrmann Uitgeest. Jan. BEVALLEN. 28. C. C. De Jonge van Zwynsbcrgen, geb Vegelin van Claer- [bergen, Z. V Hertogen busch. 31. S A. De Josseliu de Jong, geb. Voorduin, Z. St.-Oedcnrode. 31. M. V. Gillis, geb. Kuinders, D. Brussel. Febr. 1. C. I. Vau Teylingen, geb. Van de Wall, Z. Maastricht 1. A. A. Van Haeften, geb. Koolhaas, Z. Groningen. 1. M. M. Houwing, geb. Jannink, D. Enschedé. 2. C. G. Voorhoeve, geb. Hugenholtz, D. Rotterdam. 2. E. C. Salin, geb. Zijtsema, D. Amsterdam. 2. J. E. Everts, geb. Roding, Amsterdam. 2. J. C. Westerman, geb. Holm, D. Amsterdam. 2. A. P. Zegens Rijser, geb. Craandijk, Z. en D. Arnhem. 2. C. M. I. Kroon, geb Westerman, Z. Noord-Scharwonde. 2. M. K. Ter Meer, geb. Kreiss, Z. Haarlem. 3. A. E. Kuyper van Harpen, geb. Boelen, D. Rotterdam. 3. A. D. J. Van Duyl, geb. Van der Pant, D. Zutfen. Jan. OVKRLBDKN. 23. J. K. C. Begemanü, M. 36 j. Haarlem. 30. C. M. De Koek, geb. De Joncbeere, V. 64 j. LicDden. 30. G. Op 't Landt, M. 51 j. Medemblik. 30. A. Sloot, M. 64 j. Amsterdam. II. J. C. Van der Kuyll, wedr. 93% j. Hilversum. 81. J. Badon Ghijben, M. 71 j. Breda. 31. E. C. Van den Bosch, V. 78 j. Utrecht. 81. A. Kistemaker, geb. Brommer, V. 51 j. Zijpe. 31. J. Boef Jz., M. 52 j. Amsterdam. 11. C. Rave, geb. Schroitz, wede. 67 j. Amsterdam. 31. L. C. Torroyn, wedr. 79 j. Neuenaus. 31. W. G. Brack, geb. Mace, V. 28 j. Amsterdam. Febr. 1. H. C. Illig, M. 34 j. Amsterdam. 1. 11. Lassaay, M. 32 j. Nieuwcr-Amstel. 1. H. P. G. M. De Mau, M. 55 j. Nijmegen. 1. A. Ouweleen, V. 21 j. Woubruggc. 1. A. M. Bohlander, geb. Beyer, V. 66 j. Amsterdam 2. A. P. Dyserinck, 1). 7 j. Haarlem 2. T. C. DingemaDS, geb. Schelt, wede. 64 j. Rotterdam. 2. W. G. Herklots, Z. 14 j. Rotterdam. 2. A. Stam, M. 46 j. Hellevoetsluis. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg morg. uam. nam. nam. avond avond 5 D. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. Vrijdag 42' 40° 82* Zaterd. 34* 35° 41° 40° i Wind: Vrijdag midd. 5 uren Z. O. Bevallen van een Zoon M. C. FEENDERS Stevens. Leiden, 5 Februari 1870. Eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van onzen Zoon, betui gen wij onzen hartelijken dank. G. J. C. KRAMER. G. C. M. KRAMER, Oegstqeest RhijnzigtRoyaards. 5 Februari 1870. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onze geliefde Moeder HENDE- RIKA VAN LANGEVELD, Wed. den Heer Wouter Zirkzee, zoo van hier als van elders on dervonden, betuigen wij onzen oprechten dank. J. E. ZIRKZEE. G. ZIRKZEE. E. ZIRKZEE. Leiden, 3 Februari 1870. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelne ming, bij het overlijden van mijn geliefden Echt genoot ontvangen, betuig ik, mede namens mijne kindereu en verdere familie, mijn hartelijken dank. Wed. E. L. SCHLETTE, Leiden, 5 Februari 1870. Wagner. Voor HH. Studenten is er een TAFEL open voor 2, 4 of 6 Personen. F. B. J. QUANT, Hoogewoerd. Koninklijke llollandsclic Tooncclislen onder directie van «I. c. VALOIS. Maandag 7 Februarij 1 O Kluchtspel in 5 Bedr., naar het Hoogduitsch van A. von Kotzebue. daarna Vaudeville in 1 Bedrijf, naar het Fransch door Rosier Faassen. Aanvang ten ure. Prijzen der Plaatsen: Loges ƒ1.60. Baignoires f 1.20. Parterre ƒ1. Galerij 0.50. Achter-Galerij 0.80. Plaatsen kunnen besproken worden van 102 uur, d 10 cents extra per plaats. Zcnuwzwakheld. Voor menschen, die door het veranderlijke weder lijden, zoodat de gewone werkzaamheden des levens een zware taak, de noodzakelijkheid van te denken, iets vermoeiends wordt, en, indien eenmaal de zenuwen in de war zijn, elke dag eene reeks van werkelijke of ingebeelde ellende veroorzaak:, is hel, om aan die pijnigingen te ontkomen alleen noodzakelijk Holloway's Pillen te gebruiken, welke een verzwakt, geschokt gestel meer dan eenige an dere artsenij ter wereld zuiveren en versterken. Zij reinigen het lichaam van alle onzuiverheden, geven veerkracht aan de maag, regelmaat aan de hersenen, werkzaamheid aan de nieren, de blaas en de darmen. Zij verdrijven neerslachtig heid en lichamelijke vermoeidheid, en geven den geest kracht en vroolijkheid weder. Door het vermeerderd debiet zijn de pryzen als volgt Doosjes Pillen ƒ0.80, ƒ1.85, ƒ3.00, 6.75, 13.50, ƒ20.50. Zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOL LOWAY'S ETABLISSEMENT te Londen, 533 Oxfordstreet, vroeger 244 Strand,

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3