waar van aardwerken sprake is, met het oog op den gezondheidstoestand, op de inrichting der huisvesting van arbeiders naar gelang der om standigheden te letten, in dien zin, dat zoodanige maatregelen verordend worden, als noodig te achten zijn, om in de meest dringende behoefte aan reinheid, luchtverversching, drinkwater, enz. te voorzien. Onder die maatregelen zijn meer bepaald gebracht: 1. de dagelij ksche reiniging, vanwege den aannemer, van het terrein rondom de woningen op een voldoenden afstand, en aftapping van bedorven of stilstaande poelen; 2. de herhaalde levering door den aannemer van zuiver ligstroo en drinkbaar water en het plaatsen van een benoodigd aantal doelmatige privaten 3. de inrichting der lichtramen, tevens tot luchtverversching 4. het beschikbaar stellen van de noodige ge neeskundige hulp en van medicijnen, waartoe het veelal bij openbare werken in zwang zijnde gebruik, dat van eiken arbeider iets wekelijks op zijn loon wordt ingehouden, is gehandhaafd. (Stoomp.) De Minister van Binnenlandscbe Zaken maakt bekend, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woens dag 20 April a. s. en volgende dagen dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór den 6den bevorens be- hooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen, en over legging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekendgemaakt. In de laatste dagen der maand Februari zal, overeenkomstig art. 8, sub n°. 2, van Zijner Ma- jesteits besluit van 13 December I860 (Staatsblad n°. 147), aan het Departement van Buitenlandsche Zaken een examen gehouden worden ter vervul ling van éene plaats als voorloopig onbezoldigd attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique. Adspiranten voor gemeld examen worden uitge- noodigd zich schriftelijk te melden aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, met opgave van naam en woonplaats, en overlegging hunner geboorte-akte. Zr. Ms. raderstoomschip De Valk, onder bevel van den kap.-luit. t./z. J. M. J. Kroef, is, volgens een bij het Dep. van Marine ingekomen telegram, den 2den dezer van Napels, via Messina, naar Malta vertrokken. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip Het loo, onder bevel van den kap.-luit. t./z. Jhr. D. Bowier, is in den namiddag van den 3den dezer van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de Kust van Guinea. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Kampen, Mr. P. J. J. Linckers, thans kantonr. te Edam lot waterschout te Amsterdam W. F. H. Cramer, thans luit. ter zee 1* kl. Z. M. heeft den offic. van adm. der 2de kl. E. Canneman en den adelborst der lste kl. P. H. Ter Meulen, dienende bij de zeemacht in O.I., op hun verzoek, eervol ontslag verleend. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Metslawier, gem. Oostdongeradeel, Mr. L. W. Van Kleffens, cand.-not. en adv. te Oenkerk, alsmede plaats vervangend kantonrechter in het kanton Bergum, uit welke laatstgemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend. 's-Gravinhage, 3 Febr. Burgemeester en Wet houders hebben, het voornemen de zeebadinrich ting te Scheveningen toegankelijk te maken voor handwerkslieden en minvermogenden, voor vijf cents per bad. Daartoe wenschen zij een wagen, voor tien personen, elk in een besloten ruimte, waarin een kapstok, te doen vervaardigen, waar over behoorlijk toezicht zal worden .gehouden. Voor dien wagen zal eene uitgave van ƒ300 noo dig zijn. Het bestuur der 's-Gravenhaagsche Volks gaarkeuken niet kunnende voldoen zeker een verblijdend verschijnsel! aan al de aanvragen naar spijzen, heeft besloten eene tweede inrich ting te openen. Daartoe heeft het »ich gewend tot den Gemeen teraad, om een stal en koetshuis in de Vliersteeg in huur te bekomen, ten einde dat gebouw be hoorlijk in te richten. Dv. Z.-H.) Leerdam, 31 Januari. In de laatstgehouden ver gadering van den gemeenteraad, is aan den heer W. A. Kluit eervol ontslag verleend als gemeente ontvanger alhier, uithoofde zijner benoeming tot rijks-ontvanger te Meppel, en is in zijne plaats tot gemeenteontvanger alhier benoemd de heer A. IJzerman. Schoonoord, 1 Febr. Nu de algemeene aandacht in den laatsten tijd meer dan wel vroeger op het schoolverzuim gevestigd is, komen er soms beschamende feiten aan het licht. Zoo blijkt o. a. dat in deze omstreken nog kinderen van onderwijs verstoken blijven, door de hooge school gelden (ƒ4 per jaar.) Wel kende men als gewone oorzaak de onverschilligheid der ouders of de onmisbaarheid der kinderen bij den arbeid of te huis, of de afgelegenheid der school enz. Erger evenwel is het, wanneer het schoolgeld een slag boom wordt, die de kinderen van school houdt. En dit is hier werkelijk zoo, sedert verleden jaar, met bedreiging van inkwartiering door een soldaat, achterstallige schoolgelden geïnd werden van arme veenwerkers, die, om te betalen, hun geit of schaap verkpopen, een kerkboek, horloge of oorijzer verpanden moesten. Het is wel treurig! En niet alleen bij de minvermogenden vindt men sporen van schoolverzuim wegens de kosten van onderwijs, in naburige dorpen zijn zelfs voor beelden van welgestelde landlieden, die hunne kinderen thuis houden om het schoolgeld te be sparen. (N. R. Ct.) Utrecht, S Febr. Dezer dagen is een begin gemaakt met het afbreken van de overblijfselen van het kasteel Vredenburg, dat in de 16d,eeuw ter plaatse van het oude Katharijne-klooster werd gebouwd. Twee zware hoektorens waren van den ouden bouw overgeblevendaarvan is de eene geslecht, waartegen thans nog onder ande ren de stallen van den heer De Groot staan; de tweede is geheel ontmanteld, en toont belang rijke gewelven en een deel der onderaardsche doorgangen; die tweede toren blijft voorloopig nog staan. Men heeft bij den afbraak een groote gemetselde put gevonden, waarvan men nog niet weet, waartoe die gediend heeft. Zalt-Bommel, 29 Januari. Heden na den mid dag verlustigde zich op de gracht, die langs een gedeelte dezer stad loopt, eene menigte personen met schaatsenrijden. Op eene vreeselijke wijze zagen zij zich ech ter in hun ijsvermaak gestoord. Een zevental jon gelingen en meisjes, die en file reden, zakten plotseling door het ijs en verdwenen in de diepte Wel poogde men door alle krachtsinspanning de in doodsgevaar verkeerenden te redden toch moesten twee hunner het met den dood bekoo- pen, daar een jongeling en een meisje als lijken werden opgehaald. Mochten deze twee slachtoffers toch wederom tot waarschuwend voorbeeld strekken aan zoo- velen, die, om aan hun lust tot ijsvermaak te voldoen, hun leven op broos ijs zóo roekeloos op 't spel. zetten. Wordt het gerucht dat hier loopt, doch, dat wij hopen bezijden de waarheid te zullen zijn, bevestigd, dan zijn er heden te Tricht vijf.per sonen, die zich met schaatsenrijden vermaakten, jammerlijk verdronken. Deventer, i Febr. De commissie, aan welke de last was opgedragen om met den Minister van Oorlog nader te onderhandelen over de voor waarden, waarop eene uitlegging van de ves tingwerken om deze stad zou kunnen verkregen worden, heeft in de raadszitting van gisteren, bij monde van den heer L. Hulscher, wethouder voor openbare werken, rapport uitgebracht van een onderhoud, hetwelk de commissie den 19a«° Januari 11. met den minister over deze zaak ge had heeft. Ofschoon de minister aan zijne oor spronkelijke eischen van 200,000, door de ge meente in de kosten van het aanleggen van nieuwe verdedigingsmiddelen te dragen, bleef vasthouden, heeft hij toch eenige wijzigingen in zijne voor stellen gebracht, hierop nederkomende: dat de thans bestaande vestingwerken, uitgezonderd,Bas tion N°. 3 en het hoornwerk buiten de Bergpoort, alle aan de gemeente kunnen worden overgege ven. Deze zou daarover de vrije beschikking er langen, zonder daarbij verplicht te worden de daarop staande werken binnen een te bepalen tijdsverloop te moeten sloopen. Ook het kruit magazijn zou uit het bewoonde naar een meer verwijderd gedeelte van de vesting kunnen wor den overgebracht. Het rapport is naar de afdeelingen verzonden. Frbderiksoord, 31 Jan. De bevolking van de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, Frederikioord, Wilhelmina'soord en Willemsoord, bestond op 1 Jan. jl. uit 1088 m. en 953 vr., te zamen 2041 personen, verdeeld in 322 huisgezin nen. Daaronder zijn begrepen 68 m. en 44 vr., te zamen 112 bestedeliDgen, op contract met gemeente- en armbesturen, weeshuizen, corpora- tiën en particuliere personen geplaatst. De bevol king bestaat, naar hare godsdienstige gezindheid, uit 1472 Hervormden, 504 Roomsch-Katholieken, 25 Israëlieten, 22 Doopsgezinden, 14 Evang. Lu- therschen, 3 Hersteld Lutherschen en 1 Remon- strantsc'ne. Het getal geboorten bedroeg in 1869 37, dat der sterfgevallen 26. KOLONIËN. Bij den terugblik, dien de courant van de ko lonie Curafao aan het afgeloopen jaar wijdt, worden in herinnering gebracht de ziekten en andere rampen, die Curapao en onderhoorige eilanden getroffen hebben. Het gebrek aan goed drinkwater, ten gevolge van langdurige droogte, heeft ongetwijfeld een nadeeligen invloed op de gezondheid der bevolking uitgeoefend. Door bedoeld gemis van water is de oogst van de maïs en alle andere voortbrengselen van den landbouw in het regenseizoen van 186869 geheel mislukt en was er groot gebrek aan voeder en drinkwa ter voor het vee. Veel vee is dan ook bezweken, ja op enkele plantages is het geheel uitgestorven. Eerst omstreeks het midden des jaars kreeg men in het Oosten en midden des eilands regen; in de Westdivisie is die tot November uitgebleven. Het regenseizoen van 186970 is gelukkig gun stiger dan het vorige. Men heeft van Saba en elders inaïs tot zaad moeten ontbieden, daar het vorige geheel verloren is. Bij aanhouden van den regen zal men een voordeeligen oogst van boonen en andere rankvruchten kunnen verwachten; van de maïs zeer weinig. Plantzaad van boonen heeft men van de overkust en zelfs van St.-Do- mingo bekomen. Door de lang aangehouden droogte was daar entegen de zoutoogst zeer gunstig en door een redelijk goeden afzet heeft men op eenige plan tages het werkvolk kunnen bezighouden melt ft lichten en afleveren van zout. De eilanden Bonaire en vooral ook Aruba den in de driejaren 1867r69 door dezelfde ri pen als Curapao getroffen. De liefdadigheid van de ingezetenen blonk die tegenspoeden weder op het «choonst zoowel door liefdegiften als door werkverscl De prijs der voornaamste levensbehoeften door de mislukking van den oogst, langen zeer hoog; gelukkig is de maïsoogst in tweede helft des jaars, in Venezuela en Niet Grenada, zeer voordeelig geweestj zoodat de vensmiddelen op dit eiland reeds veel mat^ van prijs geworden zijn. Op de scheepstimmerwerven was weinig drijvigheid. Op 1 Januari 1870 is het getal vs tuigen, alhier te huis .behoorende, 69„ zijnd, meer dan in 't jaar te voren. De vooruitzichten zijn thans vrij gunstiger.,, in 't begin des vorigen jaars. Het landbouwbed en de veefokkerij doen zich vooral onder be. omstandigheden voor. Mogen die gunstige y/J uitzichten zich verwezenlijken en deze, om 1 ligging zoo belangrijke kolonie tot nieuwen bi komen 1 BUITENLAND. aan veel hui! bev< oorc dat neer hui; naa ring 39,7 war D 'den doe krij bije lam lam G En; van Coc sch dag zijr ,DoJ hee Spaiye. Uit de officieele opgaven omtrent de verkiezingen voor de Cortes blijkt, dat 751, kiezers aan de stemming hebben deelgenote lan Deze brachten 519,000 stemmen uit in mot de chaal-democratischen zin; 140,000 op republii' -kit nen en 89,000 op Carlisten. De republikeins -dei zei en vei B r scb sto der het I 1 i onl Ea, sto vei bir de hel doi gei en ge minderheid is met zes leden versterkt. De r kieziDgen gingen gepaard met ongeregeldhei waarbij bloed stroomde. Te San-Roque vielen republikeinen, woedend dat zij het onder? delfden, met messen aan op hen, die hun e didaat hadden bestreden. In verschillende wijl der stad werden er straatgevechten gelere waarbij ook overheidspersonen werden gekwt In het geheel zijn er twee personen gedood zes gekwetst. De militaire macht heeft, in pil van vuur te geven, door een charge met de jonet de menigte uiteengedreven. In het ets geval zou het aantal dooden veel grooter weest zijn. Ook te Valencia zijn twaalf personen gekw en zeven gedood. Ungeland. In het Mansion House te Londen is onlangs s groote meeting gehouden onder praesidium vau, lord-mayor, tot bespreking van de emigratiequi tie. De genomen besluiten waren in den zin i, noodzakelijkheid van geldelijke tusschenkpr der regeering tot bevordering van landverhu.iz:: De lord-mayor deed opmerken, hoe door de n beterde middelen van vervoer landverhuic naar de koloniën in waarheid slechts een plaatsing van werkvolk naar een ander detv het rijk mocht heeten. Sir George Greyt innerde, hoe de vreeselijke uitbreiding der arme in Engeland dateerde van het ophouden dert zending van landverhuizers op kosten der regeer van het moederland en van de koloniëD. Z men, zeide deze spreker, dat wij groot gepi- zijn, en geen nieuwe uitbreiding der kolo.ii behoeven, dan antvvoord ik, dat ophoudeD i te groeien hetzelfde is als achteruit te gaaD Het parlementslid Morley wilde niet yerge dat ook in Engeland millioenen akkers onbebom zijn; doch op de verbetering der wetten opt grondeigendom, ten gevolge waarvan het bests der uitgebreide parken en weeldebosschen mogelijk zal worden, kon men niet wachten wonen, zeide hij, in Londen familiën, die ge: vader op zoon aan de armen zijn, enjaaropj kn wi niets te zeggen. Hoe het met mij is, weet ik zelf nog niet recht. Geheel de uwe. Frisingen." Mijn brief verzond ik toch, in spijt van zijn verzoek, maar kreeg daarop geen letter ant woord, dat ik mij dan ook, na de ontvangst zij ner kennisgeving, niet had voorgesteld. Even min scheen hij nota te nemen van mijn communicatie van de geboorte van ons kind. Acht dagen later evenwel trad hij geheel onver wacht mijn kamer binnen. Hoe dikwerf ik mij ook reeds had verwonderd over het snelle ver ouderen en vervallen van sommige menschen, zóo als bij hem had ik het nog nooit gezien. Geen grijze haren had hij gekregen, maar overigens was hij in zijn geheele uiterlijk, in al zijn be wegingen een oud man geworden. Zijn aange zicht was vol rimpels, zijn geheele gestalte ge bogen en vermagerd. „Zeg mij Diets, zeg mij niets!" riep hij zoo als ik met uitgestoken hand hem tegemoet kwam. En terwijl hij mijn hand aanvatte en drukte, vervolgde hij„in zulk een vroolijk huis en bij zulke gelukkige menscheD moet men van geen treurige dingen spreken 1 Kom, laat ons wat gaan zitten. Ik heb al lang roudgeloopen, en ben moe. Vertel me eens, hoe gaat het met je beste vrouwtje en met den stamhouder?" Dit moest ik hem eerst zeggen, maar toen liet ik mij niet meer weerhouden, naar het gebeurde te vragen, en drong er op aan, alle bijzonder heden te vernemen, hoe ongenegen hij ook scheen tot de mededeeling er van. Eindelijk moest hij wel toegeven. „Verwacht niet veel merkwaar digs," zeide hij eindelijk, met een somberen glim lach: „het is heel kort en eenvoudigl" en toen vertelde hij mij ook zoo kort mogelijk dat die oude tante niet had gerust voor Agnes, die in haar beur eenige nog levende bloedverwant zag, schoon zij tot nog toe nooit met elkaar in aan raking waren geweest, eindelijk besloot de reis te doen, zonder geleide van haar man, wiens tegenwoordigheid te Frisingen dringend vereischt werd, en bijkans tegen zijn wil, daar hem het offer aan de oude tante veel te groot scheen, en hij zijn vrouw ongaarne miste. Intusschen kreeg hij de meest geruststellende tijding van de reis en de aankomst; de oude tante was zeer zwak en ternauwernood nog bij machte, om hare nicht, naar wie zij zoo sterk verlangd had, toe te spre ken. Acht dagen later schreef Agnes, dat de oude vrouw overleden was; daar het beheer der haar toegevallen nalatenschap in goede handen was, zou zij slechts nog tot na de begrafenis blijven. Die treurige dagen hadden haar sterk aange daan, schreef zij, en zij verlangde weer naar rust. De vrees, dat zij reeds afgereisd zou zijn, deed hem het reeds gevormde plan haar te gaan halen weder opgeven. Binnen acht dagen zou zij toch zeker wel terug zijn. In stede van zijn vrouw, kwam echter op dien tijd een brief van hare kamenier, die haar alleen vergezeld had, meldende, dat haar mevrouw, na een ongesteld heid van slechts drie dagen, aan een ontsteking in de ingewanden, overleden was. ToeD Frisin gen op het slot aankwam, vond hij nog slechts de gesloten kist. Haar aangedicht zag hij niet meerwant, na de mededeeling van den dokter, dat de ontbinding zich zoo spoedig had geopen baard, kon hij niet besluiten, haar de volschoone, die hij, gedurende haar leveD, wel in het ver borgen, maar toch zoo vurig had liefgehad, in zulk een toestand terug te zien. Want, dat hij zijn vrouw, aan wier zijde hij, zich zeiven getrouw blijvende, oogenschijnlyk zoo koud als ijs, een gedeelte van zijn leven had doorgebracht, waarachtig liefhad, dat bleek mij thans, nadat het ijs eenmaal gebroken was, op de meest overtuigende wijze, en de uitbarsting van zijn, aan wanhoop grenzend zieleleed, was, hoe spoedig hij zich zeiven ook weder meester was, hartverscheurend. „Gij ziet, dat ik gelijk had, toen ik u verzocht, mij niets te zeggen," .besloot hij. „De stemmen in mijn binnenste zijn voller en luider dan de uwe en houden mij mijn zware schuld ge voor oogen. Had zij geweten, hoe.ikj haar in hart beminde, en nog bemin, zij zou me nt verlaten hebben." Na dien tijd zonderde hij zich nog meer leefde nog eenzamer dan voorheen, en all: gaf hij ook den omgang met ons geheel e; op. Bij de enkele gelegenheden, die ons ver met hem samen brachten, vonden wij hein kens norscher, stekeliger en bitterder dan en ongeduldiger tegenover alles, wat hem oogen blik in zijn rustelooze werkzaamheid wij hield of belemmerde. VaD Agnes sprak hij r® zelfs haar naam kwam niet over zijn lip1 En zoo verstreek het eene jaar na het ander Wordt vervolgt 1 dr la ee an de ve ca trc tit Li i te] ki. - mi ni de da Dat het gebruik van de nieuwe bspftinW! voor maten en gewichten niet igder even kelijk valt, bewees de nota, dje dezer ,dageD dame van hqar vleeschhouwer ontvipg. had voor haar uitgetrokkengeleverd in (je (W Januari 1870, te zamen 64 hectoliters vleescl)

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2