Oiviel Department. V e rleendEen tweejarig ver- BStcJ lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den landmeter ed - bii de statistieke opname voor de residentie Pekalon- A. E. H. C. P. P. De Seyff; aan den notaris te Taugerang P. Ch Simon; aan denassistent-res. Tan 'efl Madjalengka J. Van Vollenhovenaan den contr. lste ize klasse D. Pies en aan den ingenieur 2de klasse A. M. S. Hogerwaard. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met be vij: t,oud van recht op pensioen, de gewezen raadsheer iet in het hoog gerechtshof in Ned.-Indië Mr. J. J. Van n Angelbeek. Op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de npl griffier bij den landraad te Magelang A. Martherus; noo| uit i zijne betrekking, de contr. der lste kl. bij het n 2 binnenl. bestuur in de residentie W ester-afd. van Borneo J. W. Halkema. P| Benoemd: Tot griffier bij denlandr. te Magelang d o: J. C. Beek Tot adjunct grift', bij den landraad der acti] stad en voorsteden van Batavia P. A. Jasper; tot commies op het bureau van den assist.-resid. en ma- I gistraat te Makasser H. A. Claasien tot tydelijken envervanger van den notaris P. Ch. Simon te Tange- sch-5 rang gedurende de afwezigheid van dezen met verlof naar Europa A. Eeiger, cand.-notaristot contr. lste kl. in de resid. Wester-afd. van Borneo L. De Schee- tnl maker. tbed Goedgekeurd: dat door den resident van Timor i i3 belast: met de waarneming der betrekkingen van gouvernements landmeter en rooimeester in genoemde id residentie, de asp. ing. bij den waterstaat en 's lands burgerhjko openbare werken te Koepang J. B. F. L. a Muienbroek. Militair Departement. Ontslagen: op verzoek, 'u eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten ju; diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapit. n der inf. B. C. F. Hamers, C. T. De la Chaux en C. H. A. F. Catenius. 'enV Benoemd: Tot komm. der eerste mil. afd. op Java, is de kol. E. C. VaD Daalen, komm. der inf. te Willem p. 1; tot komm. der Padangsche bovenlanden, de luit.- kol. C. L. St. A. M. De Koy van Zuydewijn, plaat- selijk komm. te Soerabaya; tot chef van deu staf iedef in de eerste mil. afd. op Java, de kapit. van het9de [alt bat. inf. J. F. Haus; met bepaling, dat hij als zoo danig bij zijn wapen zal worden gevoerd a la suite"; tot adjunct boekh. bij het hoofdb. der mil. administ. astrl (militaire ambtenaar 3de kl), de gepasp. adj. onderoft'.- di, kwartierm. //voor memorie" G. J. De liaan, thans l belast met de waarn. dier betrekking. Overgeplaatst: bij den geneesk. dienst der Lam- idet I pongsche districten, de offic. van gez. 3de kl. J. B. Cr. Heesen, van het garniz. te Anjer (Bantam). Bij het 0(jgarniz. te Anjer (Bantam), de offic. van gez. 2de kl. E. W. Deibei, van het groot milit.-hospit. te Wel- u" tevreden (Batavia). oni. Bij het wapen der inf. Bevorderd: tot koloDe), ;|io' komm. der inf. te Willem I, de luit.-kol. G. P. De Neve, komm. der Padangsche bovenlanden. B e- noemd: tot plaats, komm. te Soerabaya, de luit.- lau kol der inf. op non-act. H. A. M. Latour. te i Bij het wapen der artillerie. Bevorderd: tot majoor, de kapit. Jhr. C. H. C. Flugi van Aspermont, thans met verlof in Nederland. aai nomen amendement, door de vertegenwoordiging voor 3 jaren gekozen worden. Frankrijk. Over de werkstaking van de mijnwerkers te Creuzot zijn thans meer uitvoerige berichten in gekomen, waaruit blijkt dat het eerste telegram over de oorzaak er van, gelijk wij reeds ver moedden, onjuist was, en dat wij gelijk hadden, toen wij van die oorzaak geen melding maakten. Wel is aan de strike, voorafgegaan een besluit, waarbij de arbeiders op voorstel van hun direc teur besloten hadden om de gemeenschappelijke kas zelve te administreeren, doch de oorzaak van het verzet heeft, zonder twijfel andere redenen. Het blijkt toch dat hier is gehandeld louter en alleen op instigatie van een der arbeiders, die zich verongelijkt achtte. Deze had een grooten invloed op allen, hoewel hij nog slechts eenige maanden te Creuzot was, en deze Assij, gelijk ziju naam is, staat waarschijnlijk in verbinding met de beruchte vereeniging: de Internationale. Hij was eenige dagen niet op het werk geweest, eu zeer natuurlijk was zijn plaats in dien tijd door een ander ingenomen: Woensdag kwam hij terug, en zoodra hij dien andere op zijn plaats zag, gaf hij terstond Aan een veertigtal een teeken om niet voort te werken, en na een paar uur hadden allen hun arbeid gestaakt. De eigenaar, de Hr. Schneider, de president van het Wetg. Lichaam werd dadelijk ontboden hij ontving talrijke deputaties; sommigen vroegen hem om het aantal werkuren daags te vermin deren en de lonen te verhoogen. De rust werd dien dag niet verstoord. Middelerwijl gaf de Hr. Schneider bevel, dat wie op het eerste com mando van hem niet aan het werk zou gaan, voor goed weggezonden zou worden. De toestand toch was gevaarlijk; want worden de hoogovens gedurende 72 uren niet gestookt, dan zijn zij onbruikbaar, en wordt er in twee dagen niet gepompt, dan staan de mijnen onder water. Tot zoover de berichten van Donderdag. Vrijdag kwamen er uit Lyon 3001) man infan terie, en nog 500 man cavalerie. Korten tijd nadat deze aangekomen waren ging een groot deel van de arbeiders weder aan den arbeid, en aan 13 van de 15 ovens werd het werk voortgezet. Iutusschen hadden de eigenaars, Schnei der en Co. doen aanplakken, dat Zaterdag morgen te 6 uren het werk overal weder zou begonnen worden. Assij gaat intusschen voort met de arbeiders op te stoken; naar men zegt ontvangt hij geld uit Parijs. Ook wordt er beweerd dat hij in nauwe betrekking staat tot de Marseillaisse, die de arbeiders zeer aanmoedigt. Een der redacteurs werd den eersten dag te Creuzot gezien. Volgens een bericht van de Gaulois is de verspreiding van het blad thans aldaar verboden. Voor hetgeen Zaterdag en gisteren heeft plaats gehad, verwij zen wij naar de telegrammen. Bij de behandeling van het proces tegen de Marseillaise zijn noch Henri Rochefort, noch Grous set of Dereur opgekomen. De rechtbank heeft, na eene beraadslaging van een uur, vonnis ge wezen Rochefort is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en eene boete van 3000 franken; Grousset insgelijks 6 maanden gevangenisstraf, doch met eene boete van 2000 franken, Dereur tot eene gevangenisstraf van drie maanden en 500 franken boete. De zitting had in alle orde en zonder eenige storing plaats. De straffen, hoewel zij zich niet bepalen tot een eenvoudige boete, gelijk door sommigen was gewenscht, zijn toch aan een andere zijde lichter, dan weder anderen gedacht hadden, en eene ontzetting van burgerschapsrech ten is niet uitgesproken. In het Wetgevend Lichaam interpelleerde de heer Arago den Minister, om te vernemen of het gouvernement voornemens is een wetsont werp in te dienen, strekkende om aan de ge meenten in het arrondissement der Seine het recht toe te kennen tot het verkiezen harer ge meenteraden. Hierop antwoordde de Minister, dat de bedoelde verkiezingen eerst in Juli e. k. zullen plaats vinden, en dat de regeering vóór dien tijd een wetsontwerp zal ter tafel brengen, dat van toepassing zal wezen op alle gemeenten die thans nog van het recht tot verkiezing harer gemeenteraden zijn uitgesloten. Vervolgens is de discussie over de commercieele quaestie voort gezet. De heer Thiers heeft toen zijne redevoe ring over de handelsstaatkunde aangevangen. Hij heeft in den aanvang zijner rede gezegd, dat het Wetgevend Lichaam thans eene schoone taak te vervullen had; laat ons hopen, dat het die taak ten einde brenge. „Wij hebben, zegt spre ker, „aan het land de vrijheid geschonken, zon der onlusten te verwekken. Wij behooren het ook zijne welvaart terug te geven. Dit hangt ge heel van ons af. Wij moeten niet steeds op het verledene terugkomen, maar tevens niet verge ten, dat indien voortaan het land niet gelukkig en tevreden is, de geheele verantwoordelijkheid daarvan op ons zal drukken." De redenaar trad vervolgens in eene ontwikkeling van den tegen- woordigen toestand en van het doel, dat hij zich voorstelt te bereiken. „Wij verlangen", zeidehij, „geene prohibitie en zelfs geene werkelijk hooge beschermende rechten. Ik zal u het bewijs leve ren, dat de beschermende rechten nog geen 10 pCt. bedragen en nergens zoo gering zijn. Ik zal u aantoonen, dat ook in de meest vrije landen bepalingen bestaan ter bescherming der nationale nijverheid, met name in Amerika, de Engelsche koloniën, Canada, Australië en Oost-Indië." Hij voerde vervolgens het gevoelen aan van Britsche voorstanders van het vrijhandelstelsel, die hoewel bij hun stelsel volhardende, toch van gevoelen zijn, dat het niet tot uitsluitenden regel moet strekken. De heer Thiers zeide voorts, dat het han delsverdrag voor de Fransclie zijdewaren van geen nut is geweest en dat het schadelijk heeft gewerkt voor de Fransche katoenen, daar zoowel Engeland als Zwitserland goedkooper katoen voortbrengen dan wij; het heeft de vlasnijrerheid benadeeld,daar een vierde gedeelte der inrichtingen van dien aard zijn geruïneerd; het heeft eindelijk de fabrieken van wollen stoffen in een slechten toestand gebracht. De spreker hecht zijn goedkeuring aan de decre ten van 10 Jan., welke de belangen hebben be schermd van een geheelen tak van industrie, vroeger ten gunste van eenige weinige bevoor rechten opgeofferdhij toonde vervolgens aan, dat de landbouw heeft geleden door den invoer van wol uit Australië en la Plata. Het geheim van Engelands meerderheid ligt in zijne marine; door het afschaffen der difterentieele rechten, hebben wij medegewerkt tot de stichting van het groote Britsche entrepot eu tot den voorspoed van Prui sen. Alle vreemde schepen, zegt de spreker, be zoeken onze havens; de schijnbare vermeerde ring van onzen handel met Groot-Brittannië. heeft alleen deze beteekenis, dat onze marine is te gronde gericht. De spreker erkent, in een verder gedeelte zijner rede, de uitbreiding van Frank- rijks handel, maar is van meening, dat men dit is verschuldigd aan vijftig jaren algemeene rust, alleen door korte oorlogen afgebroken. Frankrijk kan wel uitstekende, inaar geen goedkoope voort brengselen leveren. De redenaar zwaait vervol gens hoogen lof toe aan Groot-Brittannië, het toe vluchtsoord voor alle natiën, het type van vrij heid en edelmoedigheid jegens allen; maar is niettemin van gevoelen, dat Frankrijks toestand beter is, omdat het de verbruikers in zijn eigen boezem bevat. Het hangt niet van een kanonschot af, zegt de spreker, om ons genie, kennis en bekwaamheid te ontnemen. Engeland hangt af van de sluiting der havens van de Vereenigde Staten en van zijne eigene koloniën. Het kan door zijne eigene pro ducten worden verstikt; het omvat de geheele wereld met zijnen handel maar is overal kwets baar. „Het bevindt zich," zegt de spreker, „in den zelfden toestand als vroeger Nederland; er waren slechts vijftig jaren noodig om den handel van Nederland tot kwijnen te brengen. Cromwell kon digde de navigatieacte af; Colbert beschermde deu Franschen handel en daarmede was alles gezegd. Men moet dus niet wanhopen, en indien men wil kiezen tusschen ijdele theorieën en het gezond verstand, zal men aan Frankrijk, door het behoud van zijn inwendig vertier, een toe stand verzekeren, op hechter grondslagen steu nende dan die van Groot-Brittannie." Toejuichingen op een zeker aantal banken.) TELEGRAMMEN. Par()s, 23 Januari. De heer Pougerville, lid der Academie, is overleden. De Réveil deelt een brief mede van Ledru Rollin aan Louis Noir, waarin hij zegt, dat hij de taak om voor de familie Noir te pleiten van de hand wijst, omdat deze te aanvaarden gelijk staat met de erkenning van Keizerlijke rechters. Madrid, 23 Januari. De verkiezingen voor het lidmaatschap der Cortes zijn den eersten dag bijna overal ten gunste der monarchale partij uitge vallen. Te Oviedo heeft de Hertog van Montpen- sier eene groote meerderheid van stemmen ver kregen. Lissabon, 22 Jan. De leden der Kamer van af gevaardigden hebben protest ingediend tegen de ontbinding der Kamer. Naar men verzekert, zijn de verkiezingen vastgesteld tegen 6 Maart. Creuzot, 22 Januari. De nacht is zonder rust verstoring voorbijgegaan; en toen hedenmorgen te 6 uren de werkplaatsen geopend werden, stonden overal troepen geposteerd, ten einde te beletten dat de welgezinde arbeiders door de leiders der grève van het hervatten der werk zaamheden zouden worden teruggehouden. On danks eenige oploopen en bedreigingen van de zijde der kwaadwilligen, heeft men geen enkele daad van geweld te betreuren. Ongeveer twee derden van de werklieden hebben den arbeid hervat. Creuzot, 23 Jan. (1 uur). Gisterenavond heb ben er geen ongeregeldheden plaats gehad. Er wordt aan de hoogovens gewerkt. Men vlijt zich dat heden de orde zal gehandhaafd en morgen het werk met lust zal hervat worden. Intusschen doen de aanstokers der beweging alle moeite om haar gaande te houden en den welgezinden werk lieden vrees in te boezemen. Petersburg, 22 Jan. Bij keizerlijk decreet van 14 Januari is een ontwerp vastgesteld van een nieuw spoorwegnet, dat 800 wersten van den Kaukasusweg en 3000 a 4000 wersten voor han del en nijverheid nuttige lijnen omvat. Dresden, 22 Jan. De Eerste Kamer heeft met 24 tegen 21 stemmen het voorstel tot verminde ring der krijgsmacht aangenomen, in weerwil van het verzet van de meerderheid der commis sie, in wier handen het was gesteld, en van de regeering. Parijs, 24 Jan. Aan den Figaro wordt uit Creu zot gemeld, dat, hoewel de werkplaatsen aldaar gewoonlijk des Zondags stilstaan, het grootste gedeelte der werklieden gisteren 'taau den arbeid is gegaan en dat anderen hun voornemen hebben aangekondigd, om dit heden te doen. Een werk man, met name Saogis, die een beroep op de wapenen heeft gedaan, is verleden Zaterdag ge arresteerd; twee andere personen zijn in hech tenis genomen wegens aanhitsing tot rebellie. De openbare vergadering, tegen gisteren aange kondigd, is door den prefect verdaagd. Daarentegen heeft eene particuliere bijeenkomst plaats gehad, waarin naar men verzekert, door de, werksta- kenden het besluit is genomen den arbeid niet te hervatten, maar zich kalm en bedaard te ge dragen. De werklieden, die weder aan den arbeid zijn gegaan, staan thans als 82 op de honderd. De Figaro deelt onder voorbehoud en als ge rucht de volgende verklaring mede, door twee getuigen in de zaak van Pierre Bonaparte afge legd. Toen de heer Ulric de Fonvielle zich bevond in den winkel van den apotheker, werwaarts het lijk van Victor Noir was gebracht, riep hij uit „hij heeft mijn vriend gedood, maar een geduchte oorveeg gekregen". Liverpool, 24 Jan. Gisteren heeft in de Ka tholieke kapel hier ter stede een groot ongeluk plaats gehad. Tengevolge van een valsch alarm van brand, maakte, zich eene groote ontsteltenis van de aanwezigen meester; ieder drong naar de deur en niet minder dan 15 personen werden doodgedrukt. Londen, 24 Jan. De Times meldt, dat waar schijnlijk eerstdaags de inschrijving zal worden opengesteld op de 5 pCts. Russische leening van k 12 millioen, bij Rothschild, te Londen en Parijs. Madrid, 23 Jan. De. uitslag van den tweeden dag der verkiezingen, zoowel hier als in de pro vinciën, is over het algemeen gunstig voor de monarchalen. LAATSTE BEK1CHTEN. 's-Giiavenhaoe, 24 Januari. Z. M. de Koning zal zich, naar men verneemt, binnen eenige da gen naar Apeldoorn begeven ter bijwoning eener hertenjacht. Z. K. H. de prins van Oranje is reeds gis terenochtend tot datzelfde einde uit deze residen tie vertrokken. Aan de bureaux van de rijkstelegraaf op het Plein alhier is heden aanbesteed: de aanleg eener telegraaflijn met éen draad langs den Ne- derlandschen Rijnspoorweg van Gouda naar's-Gra- venhage. Voor deze besteding waren vijf biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer H. Hotz alhier voor f 2566. De hoogste inschrijving bedroeg f 5237. De inrichting voor minderjarige idioten alhier is weder te klein geworden om aan alle aanvragen tot plaatsing te voldoen, en dus is eene. uitbouwing noodzakelijk. Om in de uitga ven daartoe vereischt, tegemoet te' komen, zijn een tiental dames van de aanzienlijkste familiën van voornemen een Bazar te houden in de maand Maart aanstaande. Zij hebben de vrijheid geno men zich tot hare stadgenooten te wenden met beleefd verzoek haar met geschenken voor dit doel te willen verblijden. De Arrondissements-Rechtbank alhier heeft heden o. a. uitspraak gedaan in de zaken van 1°. den Scheveningschen krullenjongen; en 2°. de schoorsteenvegers-looddieven. De rechtbank heeft den krullenjongen, op grond dat hij met oordeel des onderscheids gehandeld had, veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Ten aan zien van de schoorsteenvegers heeft de rechtbank den 1""" besch. wegens gebrek aan wettig bewijs vrijgesproken en den 2<Un besch. schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Van de behandeling de zer zaken maakten wijjin de vorige week,melding. Bij arrest van den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) van den 21,w" December jl. is beslist dat de onderwijzer, die in het bezit is der bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid, vol gens de tegenwoordige wet op het lager onderwijs geen bevoegdheid heeft bijzonder onderwijs te geven, zoolang hij niet in het bezit is van een derde bewijs, dat namelijk de twee gemelde be wijzen door Burg. en Weth. der gemeente, waar het onderwijs gegeven wordt, zijn gezien en in orde bevonden; dat ook de wet, met bet oog op de verleende ruimte in het stuk van hooger beroep, in het belang van dat bijzonder onderwijs, aan dat visum een bijzonder gewicht hecht; en dat de rechter alzoo, door te beslissen dat bij art. 8 der gemelde wet geene straf was bedreigd legen overtreding van art. 37, dat artikel heeft geschonden. nd BUITENLAND. en; iclie, OoDtenry kaoh-Honj;. Monarchie. ank, In de Zaterdag door het Huis der afgevaardig de den gehouden zitting heeft de graaf Von Beust spr& geantwoord op de tegen hem ingebrachte be ter' schuldiging, dat hij met het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede instemde, ofschoon hij penb het niet in allen deele goedkeurde. Hij zeide, dat slis;, het onjuist was te beweren, dat de woordvoer- nnii ders der verschillende nationatiteiten nimmer tot: tot samenstemming zouden willen gebracht wor den; bij had immer overgeheld tot de partij van is verzoening. Hij ontkende, met een van de hoof- ioc den der Slavische partij te hebben onderhandeld en, of van de ter zijner beschikking gestelde gelden ren gebruik te hebben gemaakt ten nadeele van het ,m ministerie of van de constitutie des lands. Als en min. van buitenl. zaken had hij er wel degelijk tem belang bij, dat aan den binnenlandschen strijd mij: een einde kwam. Ook in de delegatiën had men irat hem verweten, dat zijne buitenlandsche staat- zal, kunde niet vredelievend was, ofschoon de be- 30„! trekkingen met alle vreemde mogendheden zoo )ra, vredelievend mogelijk waren. Zijn ijverigst stre ven was naar een algemeenen vrede gericht. Uuitsolilaiicl. Het Pruisische Afgevaardigden-Huis heeft Za terdag een reeks amendementen op het ontwerp der regeering betreffende de Kreisordnung aange nomen. Daar hierdoor een, vau de regeerings- voordracht geheel afwijkend, beginsel is aangeno- [er men, verwacht men dat de regeering het ontwerp zal intrekken. [er: De liberale partij heeft hierbij een grooten ga zegepraal, behaald: het gold de vorming van velj Amtsbezirke, vereenigingen van gemeenten onder éen hoofd, tot éene corporatie. Gemeenten met jP minder dan 1500 inwoners worden samengevoegd j(J tot corporation van 2- tot 5000 zielen. Het ont werp wilde aan deze Amte slechts in bijzondere gevallen de regeling van enkele aangelegenheden zf opdragen: de afgevaardigde Miquel stelde voor, om bij de wet te bepalen dat zij een communal- verband, éene gemeente zouden vormen. Dit werd aangenomen met 184 tegen 167 stemmen. De macht die thans nog de landeigenaars in hunne gemeenten hebben, zal daardoor verbro ken worden; bleef aan elke gemeente, tot zelfs aan de kleinsten, de zorg van alle gemeentezaken opgedragen, dan zou aan deze eigenaars weder de macht in handen gegeven worden. Door de aanneming van een volgend amendement van den heer Miquel werd het stelsel van de re geering ten dien opzichte geheel omvergegooid, daar nu bepaald is dat elk Amt zijne vertegen woordiging zal bezitten. De regeering wilde alle macht aan een Amtshauplmann opdragen, die door den koning benoemd werd. Deze Amtshauplmann zal, volgens het aange :ën; voli'

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3