N°. 3054. A0» 4870. 25 Januari. alle.'J»1* DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT 1 UfO b V°or Leiden per 3 maanden Franco per post Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. tuki fV tmeli Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTÏÏNTIEN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 24 Januari. °t°*{ Volgaarne voldoen wij aan het ons gedaan 58 oo^erzoek, om het onderstaande belangrijk verslag iterjan eene zoo bij uitstek nuttige inrichting, in ons blad op te nemen '°21 KWEEKSCHOOL BEWAARSCHOOL-HOUDKRESSEN. IN VERBAND MET «H NENE Bc WAUrSChooI VOOR JONGE KINDEREN, :u«3I te Leiden Rapenburg VV. I, N'. 41. De commissie, die zich de stichting van deze -kweekschool tot taak gesteld had, heeft thans het "genoegen ter algemeene kennis te mogen brengen, -dat zij haar doel nagenoeg geheel bereikt heeft. De eigenaardige bezwaren, aan zoodanige onder- -heming verbonden, zijn in zoover overwonnen, "dat men gerust zeggen kaner bestaat in ons -land voor jonge dochters weer eene gelegenheid -meer, om bepaaldelijk voor de leiding en opvoeding van kinderen op bewaarscholen onderwezen en gevormd te worden. Voor oprichters en bestuurders van zulke scho len, hetzij openbare, hetzij bijzondere, is hierdoor tevens de weg geopend om mettertijd in het bezit -te geraken van bekwame onderwijzeressen en -helpsters. En die weg zal steeds ruimer en ge makkelijker worden, wanneer gelijk Wij hopen, de proef te dezer stede genomen, door gunstige -resultaten bekroond, ook elders navolging mag "vinden en velen in Nederland hunne krachten zullen willen vereenigingen om in de bestaande - algemeene en reeds te lang en te diep gevoelde -behoefte te helpen voorzien. Moge daartoe dit eenvoudig verslag van den staat en de aanvanke lijke werking dezer Leidsche stichting menigen -lezer uitlokken en tevens aan de ouders voor 'wier kinderen de aan deze kweekschool verbonden bewaarschool bestemd is, de overtuiging geven dat - de opoffering die zij zich rechtstreeks voor hunne kleinen getroosten, tevens eene weldadige strek- king heeft ten behoeve van duizenden andere - kinderen van ons volk. Het .heerenhuis en erf, voor twee jaren door de commissie op eigen risico aangekocht, is sedert - door doelmatige vertimmering, zooveel mogetijk naar den eisch zijner tegenwoordige bestemming "ingericht. In eene fatsoenlijke buurt, in de onmid dellijke nabijheid van het groote Ruïne-plein gelegen, staat het bovendien geheel op zich zelf, -zoodat er van alle zijden overvloedig licht in al "de vertrekken valt. Voor gas- en verwarmings- toestellen is op voldoende en veilige wijze gezorgd, - en aan behoorlijke luchtverversching ontbreekt het niet. De bovenverdieping bevat de apparte- menten van de directrice en hare secondante, - alsmede de woning van den confierge en zijne vrouw. Het geheele benedenhuis is voor de school - bestemd. Het spreekvertrek dient tevens voor bestuurskamer en daaraan sluiten zich aehtereen- - volgens drie ruime schoollokalen, waarin des daags de bewaarschool gehouden en des avonds l86i de lessen gegeven worden voor de leerlingen der Bet kweekschool. De groote speelzaal heeft hare uit- !n 5 gangen in den tuiu, die geheel voor speelplaats is aangelegd en beplant. De inrichting van tafels fl® en banken en de verzameling van voorwerpen voor kamergymnastiek, Fröbeloefening en verdere j. sehoolbenoodigdheden is volledig en op de hoogte des tijds. f m,l De commissie mag zich verheugen dat de ex- e" ploitatie-kosten gedekt zijn door eene geldleening ;u^' van tienduizend gulden renteloos voorschot, af te l. o. lossen bij uitloting met premiën, en gewaarborgd 6'" door hypothecair verband op huis en erf. Door _J. de' gezamenlijke actiehouders wordt, met nog R" eenige andere donateurs, eene Vereeniging gevormd, aan wie jaarlijks op eene algemeene Vergade- ring rekening en verantwoording, benevens ver- slag van den toestand en de werking der inrichting 5t,i: gedaan, en in geval van vacature de voordracht ^van nieuwe commissarissen zal worden aange- boden. >ir. Of aan de finantiëele verplichtingen telken IyP: jare zal kunnen worden voldaan, is eene vraag die niet stellig kan worden beantwoord. Maar zij' baart weinig zorg, wanneer men uit de levensvatbaarheid, welke de school nu reeds toont te bezitten besluiten mag tot haren toekomstigen bloei. Gedurende den korten tijd van haar bestaan heeft er eene geregelde vermeerdering van in komsten plaats gehad ten gevolge vao de toene mende aanvraag tot admissie, zoowel van kweeke- lingen op de beide klassen van de kweekschool tegen eene jaarlijksche contributie van twaalf gulden, als van kinderen uit den meergegoeden stand op de bewaarschool tegen betaling van acht gulden per kwartaal, met eenige vermindering voor twee of meer kinderen uit hetzelfde huisgezin. Onze berekening is, dat zoodra op elk dezer scholen het getal leerlingen tot vijjlig zal geklommen zijn, de uitgaven, met inbegrip der uitloting, door de inkomsten geregeld zullen kunnen bestreden wor den. Aan het genoemde cijfer ontbreekt nog maar een vierde gedeelte en zonder overdreven voorstel ling durven wij verwachten, dat van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen steeds meer gebruik zal gemaakt worden, naarmate de begeerte om voor deze betrekking opgeleid tp worden, gaande weg bij onze Nederlandsche meisjes moet worden opgewekt door de bestaande behoefte zoowel in steden als ten platten lande, waar men zich tot dus ver nog heeft trachten te behelpen met een ge brekkig personeel, maar hiervan ook de schade lijke gevolgen hoe langer zoo meer begint in te zien. Het ligt immers voor de handeene be waarschool, dia niet aan haar doel beantwoordt, doet schade. Het geldt hier eene teedere zaak: namelijk de eerste ontwikkeling van het verstand en de vorming van het hart der prille jeugd. Hoe zal die gewichtige en moeielijke taak, waar van voor het aankomend geslacht in hoogeren en lageren stand zoo onbegrijpelijk veel afhangt, op waardige en doeltreffende wijze vervuld wor den, wanneer 't den vrouwen en meisjes, aan wie zij wordt toevertrouwd, nog te zeer ontbreekt aan een warm hart, een helder hoofd, een vro men, zedelijken zin, gepaard met een fijnen en beschaafden tact in den omgang met de kinder wereld? Maar hoe zullen deze immer daartoe ge raken, anders dan onder de leiding van personen, die zelfs theoretisch en praktisch getoond hebben al die vereischten te bezitten en ze door voorbeeld en onderricht te kuunen mededeelen? In de keuze van de vrouw die thans aan 't hoofd staat der beide scholen acht de commissie zich bij uitstek geluk kig geslaagd te zijn, en ook van hare Secondante bestaat de beste verwachting. De leercursus loopt van 1 September tot SI Juli. De toelating van nieuwe leerlingen, die ook tusschentijds kan plaats hebben, geschiedt door de commissie na een vooraf door de directrice ingesteld onderzoek naar den aanleg en de ge schiktheid der sollicitanten. Niemand zal kun nen worden toegelaten, die geen genoegzame blijken geeft dat zij de lagere school met vrucht bezocht heeft. Het langer of korter tijdperk der opleiding regelt zich naar de applicatie en de vorderingen in verband met den leeftijd der kweekelingen. Een voorloopig examen met het oog op de maandelijksche staten van gedrag en vorderingen, ten overstaan van de commissie af genomen, beslist over de vergunning tot het examen als bewaarschoolhouderes. De tijd schijnt ons niet ver meer af dat zulke examens door onze kweekelingen zullen kunnen afgelegd worden. Maar tot dusver kon er nog geen sprake zijn van rijpe vruchten, die nu reeds door de jeugdige inrichting zouden zijn afgeworpen. Over 't geheel zullen tijd en er varing moeten leeren of, en in hoever het voorgestelde doel al dan niet gestaan hebbe boven het beleid en de kracht der commissie. Zij zelve maakt zich geen illusies, maar poogt zooveel mo gelijk met onpartijdigen blik den gang van zaken gade te slaan, ten einde nog veel gebrekkigs te verbeteren en veel wat ontbreekt aan te vullen. Overigens laat zij de inrichting zooals zij nu reilt en zeilt, voor zich zelve spreken. Van ons Ge meentebestuur ontvangen wij veel blijken van belangstelling, gelijk wij die ook nog blijven ver wachten van de Staten dezer Provincie en de Hooge RegeeriDg. Maar ook durven wij staat makepop de medewerking van menschenvrienden, wien het waarachtige heil van ons volk ter harte gaat. Bovendien hebben wij groote aanmoediging in het gunstige getuigenis door sommige deskundigen nopens den aard van het onderwijs op beiderlei school, en de methode die gevolgd wordt; ter wijl wij, wat de bewaarschool betreft, somwijlen eene bijzonder aangename voldoening mogen smaken in de goedkeuring van zoodanige ouders, die juist betgeen wij beoogen, voor hunne klei nen verlangen, namelijk niets minder maar ook niets meer dan eene geleidelijke oefening en gezonde ontwikkeling hunner lichaams- en geest vermogens op de meest eenvoudige ongedwon- gene wijze, zonder eenige kunstmatige vertoo ning en werktuigelijke africhting. Immers door dit haar natuurlijk ontwikkelend vormend en voorbereidend karakter meenen wij dat de be waarschool aan hare schoone en eenige bestem ming best zal beantwoorden, namelijk om een degelijken grondslag te leggen voor de latere vorming van het kind op meer gevorderden leeftijd. Maar zóo vertrouwen wij ook dat zij van lieverlede tot eene Model-bewaarschool zal kunnen gevormd worden, waarop wij onze leerlingen der Kweekschool met vrijmoedigheid zullen mogen wijzen als op een toonbeeld van gezonde praktijk op paedagogisch gebied. Van dit laatste hangt voor een groot deel de nuttige invloed af, dien de kinderschool op de kweekelingen der andere school zal belmoren uit te oefeneu. En dit recht vaardigt reeds ten volle de combinatie dezer twee instellingen, al hebben ze dan overigens ook geene andere gemeenschap dan dat ze, staande onder éen en hetzelfde administratief beheer, eikanderen finantiëel zullen moeten handhaven. Wat nu nog verder het onderwijs op de kweek- sbhool betreft, dat door de directrice en twee hoofdonderwijzers gegeven wordt, we zouden over de beginselen en de richting, den inhoud en de grenzen er van in 't breede kunnen en gaarne ook willen uitweidenmaar dit zou misschien de perken van een verslag te buiten gaau. Daarom bepalen we ons tot eene eenvoudige mededeeling vau het door onze cummissie vast gestelde navolgende PROGRAMMA DER LESSEN. Laagste klasse. 1. Leien. a. Proza en Poëzie. b. Verklaring van woorden en zinnen. 2. Kennis der Natuur, a. Natuurlijke Historie van dieren en planten. b. Technologie. c. Spij zen en dranken. •3. Vormleer, a. Beschouwing van lichamen, vlak ke lijnen, hoeken en punten. b. Toepassing van het geleerde op voorwerpen uit het dage lijkse!) leven. 4. Methode van Fröbel. Het werken met de ver schillende leermiddelen van Fröbel. 5. Zingen, a. Practische oefeningen. b. Theorie voor zoover die bij de practische oefeningen noodig is. 6. Teekenen. a. doorsneden van voorwerpen uit het dagelijksch leven. b. eenvoudige voorwerpen met eenige schaduw. c. meten als voorbe reiding tot het teekenen naar de natuur. 7. Taalkunde, a. Ontleding van den enkelvoudige» volzin. b. De rededeelen en hunne vormen. c. Eenvoudigste spelregels. d. Stijloefeningen. 3. Gymnastiek, a. Practische oefeningen uit de ka mergymnastiek. b. Theorie over het geraamte. Hoogste klasse. 1. Leien. 1. Proza en Poëzie. 2. Verklaring van woorden en zinnen. 3. Kinderpoëzie in het bijzonder, en het aan leeren van versjes voor de bewaarschool. 2. Kennis der Natuur. 1. Natuurlijke Historie van dieren, planten en delfstoffen. (Algemeen over zicht.) 2. Uitbreiding van liet gedeelte, dat meer bijzonder voor de bewaarschool geschikt is. 3. Technologie. 3. Vormleer. 1. Netwerken van grondvormen. 2. Oefeningen in het behandelen van de een voudigste vormen met kinderen. 3. Behan deling der methematische figuren in verband met de bouwdoozen, mozaïek, latten, stokjes en vouwbladen van Fröbel. 4. Opvoedkunde. 1. Lichamelijke opvoeding, wenken op het gebied der gezondheidsleer. 2 Begin selen der zielkunde. 3. Hoe kinderdeugden aan te kweeken en gebreken te bestrijden. 5. Aanschouwingsoefeningen, i. Oefeningen in het spreken met kinderen over a. Natuur- en kunstvoortbrengselen. b. Ambachten en naaste omgeving. c. Maten, munten enz. 2. Ge- talleer. 3. Vertellen. 6. Methode van Fröbel. 1. De methode in verband met de andere oefeningen der bewaarschool. 2. Het doel en den aard van elk deel in het bijzonder. 3. Hoe de leermiddelen van Fröbel op de bewaarschool aangewend moeten worden. 7. Zingen. 1. Practische oefeningen, (voortzetting van de oefening der le klasse). 2. Theorie. 8. Taalkunde. 1. Ontleding van den samengestelden volzin. 2. Eenvoudige mededeelingen uit de Etymologie en Syntaxis. 8. Spelling (voort zetting van het geleerde in de eerste klasse.) 4. Stijloefeningen. 9. Teekenen. 1. Nateekenen van een voorwerp, op liet. bord voorgeteekend en geschaduwd. 2. Lichamen behoorende tot de groep der vorrn- Ieervoorwerpen klassikaal beschouwen, de lij nen meten, den vorm teekenen en opschadu- wen. 3. Nateekenen van voorbeelden. 10. Gymnastiek. 1. Theorie: spieren, bloedsomloop, spijsvertering enz. 2. Invloed der gymnas tiek. 3. Inrichting der gymnastiek op de be waarschool. 4. Practische oefeningen en spe len, met en zonder zang. 5. Practische oefenin gen uit de kamergymnastiek. De lessen volgens dit progamma worden ver deeld over twaalf avonduren der week en trouw bezocht, gelijk uit de schoollijsten blijken kau. Zullen ze evenwel met succes worden bijgewoond en het dagelijksch pensum van schriftelijk huis werk behoorlijk kunnen worden afgedaan, dan spreekt het van zelf, dat de leeftijd der leerlingen, die voor de toelating vatbaar kunnen gekeurd wor den, op 15—19 jaar dient te worden vastgesteld. Wij hebben echter dezen regel nog niet willen toepassen, omdat wij het wat hard vonden de school te openen met afwijzing van sommige sollicitanten boven dien leeftijd, die bier ter stede zich reeds gedurende geruimen tijd aan het vak hadden gewijd en er nog dringende behoefte aan gevoelden om van de lessen der kweekschool gebruik te maken. Ook spreekt het van zelf, dat aanvanke lijk verreweg het meeredeel der kweekelingen, nu nog bestaat uit zulken, die te Leiden bij eigen familie gehuisvest en op weinge uitzonderingen na reeds in hoogeren of lageren rang eene be trekking hebben verkregen op de openbare of bijzondere bewaarscholen alhier. Nogtans kun nen wij de verklaring, die wij reeds meermalen hebben afgelegd, niet nadrukkelijk genoeg her halen, dat de kweekschool voor bewaarschoolhoude ressen niet voor Leiden en hare naaste omstreken alleen bestemd is, maar evenzeer openstaai voor meisjes uit ganscli Nederland. Jammer maar, dat onze commissie bij deze hare vrijgevige intentie gedurig stuit op eene zwarigheid, die zij zonder krachtdadige tegemoet koming onmogelijk zal kunnen opheffen. Vele ouders namelijk die, elders woonachtig, wel zou den wenschen hunne dochters den cursus gedu rende een of twee jaren te laten bijwonen, zien zich gedwongen hun plan op te geven om de moeilijkheid, die gelegen is in het zoeken en vinden van een geschikt kosthuis. Wij kunnen zeiven de moeite en de verantwoordelijkheid hier van kwalijk op ons nemen; maar wat wij zouden kunnen is dit: onverwijld pogingen aanwenden om aan de Inrichting zelve een kosthuis te verbinden waarin op de meest billijke voorwaarden zeker aantal meisjes van elders tijdelijk opgenomen en verpleegd konden worden, en tegelijk onder be hoorlijk toezicht in huiselijke vereeniging de ge legenheid zouden hebben om de overige uren van den dag te besteden tot de voorbereiding voor de avondlessen der kweekschool en daarenboven nog tot andere nuttige oefeningen en werkzaam heden. Het tijdige en gepaste, ja de volstrekte noodzakelijkheid van zoodanigen maatregel, die ook geheel met het oorspronkelijke doel der on derneming overeenkomt, zal elk moeten erkennen. En de vaste overtuiging, dat er vele meisjes door ge baat en vele ouders gerustgesteld kunnen worden, en de vruchten der kweekschool in veel wijde- ren kring en overvloedige mate zullen wor den genoten, geeft, dunkt ons, recht en vrijheid om nogmaals een beroep te doen op de mede werking van 't publiek. Terugziende op de door slaande proeven van onbekrompeue edelmoedig-

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 1