MUZIEKUITVOERING VOOR DEN MANDEL. AD VERT EMTIEItf. Vereeniging NUT en GENOEGEN, BUITENGEWONE SPREEKBEURT MUZIEKSCHOOL. 6 6 tendien kunnen bepalen dat deze beslissing zal S aangeplakt worden in alle gemeenten, die tot het. district behooren, waar de afgevaardigde ver- S*Q V kozen is." elac ilee> •art Toen een enkel lid van de linkerzijde over de verbazende gestrengheid van die bepaling zich verzette, herinnerde de heer David aan de voor- f,di schriften van het reglement van 1849, waarbij be paald werd dat in dit geval de afgevaardigde gedu- D'! rende een maand de helft van zijne toelage als afgevaardigde zou verliezen, en dat buitendien 16 rJe beslissing, ten koste van dezen afgevaardigde, i".'in 1000 exemplaren zou bekend gemaakt wor- '"J Jen in alle gemeenten van zijn district. In een kiesdistrict van het departement der mej .dude, en in een van het departement der Ille- >t-Vilaine moet den 7Je" Februari een lid van )trei iat iet Wetgevend Lichaam worden verkozen, ter onyervulling van plaatsen die door de nietig-ver- aa daring der vorige verkiezingen ledig staan. De ?as acht prefect van de Aude heeft thans openlijk aan de riezers verklaard: „dat zij hun recht vrij zullen litoefenendat niemand hun rekenschap van ïunne voorkeur zal vragen, en dat het gouver- ^.lement hen des noods tegen aandrang van on- •echtmatigen aard zal beschermen." '"SCCI De prefect van het andere departement heeft n Openlijk verklaard: „dat het de wil des gouver- I ïëments is zich bij de verkiezing volstrekt onzij- jen'lig te houden." iten, dw er H Dat is taal, zegt het Journal des Débals, die nu foor het eerst sedert achttien jaren van een lepartements prefect wordt gehoordzij moet hun felven zeer vreemd hebben geklonken. Het eerste dat libe: dus f' te l' ;evolg van de verdwijning der olbcieele candid a- uren, zegt dat blad verder, is dat de verkiezin gen kalm zijn en buiten het kiesdistrict weinig ipmerkzaamheid trekken; vroeger werd door de priji lepa; iverheden gezegd dat wie tegen den ollicieelen ;andidaat stemde, zijne stem tegen den Keizer 'litbracht; zoo was eigenlijk de Souverein altijd n stemming. Thans is de Keizer buited het spel, in verdwijnt de onnatuurlijke hitte uit den ver kiezingsstrijd. be De soirées bij de Ministers beloven weer schit terend te worden. De notabiliteiten van de oude larlementaire partij, die vele jaren zich op een :erbiedigen afstand hebben gehouden, bezoeken hans de salons der Ministers. Op de soirée bij len Minister van Buitenlandsche Zaken merkte bij i :edies gew erd: nen Woensdag, behalve den heer Odillon Barrot, lie reeds den vorigen avond zijne opwachting lij den heer Ollivier had gemaakt, den heer tuizot en den hertog De Broglie op. Het is de £6Uft or andacht niet ontgaan, dat de voormalige Min. an Louis Philippe, in tegenwoordigheid van je u en heer Ollivier, een langdurig gesprek met en heer Daru had. ere [foe- De Figaro zegt dat de Keizer soms verbazend 0tetn de war moet geraken, daar ieder dagblad hem eersi'P eene verschillende wijze aanspreekt. !re De Constilutionnel zegt op eerbiedige wijze: Z. n S]M. de Keizer. No0, De France zegt eenvoudig: de Keizer. gj-r De Pays alleenZ. M. De Siècle, op familiare wijze: Napoleon III. De Cloche, op onverschillige wijze: Napoleon, leiui Rói-eil, op beminnelijke wijze: het uitvoe- prarend bewind. De Rappel, op geestige wijzeCesar. c|]ai De Marseillaise, op meedoogenlooze wijze: Sar- ,s;j anapalus, Herodes of Heliogabaldus. En als het je u;lad erg toornig is: Sardanapale, üls de la Reine ro^toi-tense. end. Over het schouwspel, dat op den ochtend van jeveie executie van Troppmann het plein van La zondtoquette opleverde, schrijft men het volgende: itspr „Verbeeld u een kermis bij nacht zonder ver- durchting, kraampjes, kooplieden met kruiwagens al Met koek, worst, brandewijn, koffie, pruim- en loktabak, krantenverkooper, jongens met ban- leveien te huur, met planken op tonnen, met stoelen, in, (Hen schreeuwende, joelende, gillende, zingende, wiïheldende en vooral vechtende. Mannen met n bliielen aan vroegen de oorbijgangers of zij een relo laats wilden huren in een boom, waarbij zij van karien vorigen avond af wacht hebben gehouden. raS'IUe vensters zijn verhuurd. Daar ziet men de leeiubieuze dames die te goed gekleed zijn, om op rwairaat te blijven." s. It De Marseillaise bevat een artikel van Rochefort, fooriraarin deze verklaart dat hij Zaterdag niet voor at ve-é correctioneele Kamer zal verschijnen, omdat on«e magistraatspersonen niet krachtens het alge- naniieeo (stemrecht zijn verkozen en omdat aan de e dirfebatten geen openbaarheid zal gegeven worden. ;wci" ie> ve:;-i: TELïic; RAMMi: Se'iLl Madrid, 20 Jan. De. samenstelling der kies- s 'a,'ureaux doet vermoeden, dat de monarchaal-ge- va('t nde candidaten overal de overwinning zullen 11"' shalen, behalve te Badajoz en te HucocainVa- v0'slSncia. De verkiezing van den hertog van Mont- 'aarBISnsier te. Oviedo is waarschijnlijk. :dere!:weenen, 20 Jan. De commissie van den rijks- ewuhad heeft het voorstel der regeering omtrent de ;ce^ ihting van 1870 goedgekeurd. Een der leden der r eaa >mmissie, de heer Figuly, heeft zich voorbehou- :n om bij de beraadslagingen in de Kamer een ■volj J-.i voorstel te doen tot vermindering van het contin gent op 60,000 man, waardoor eene jaarlijksche bezuiniging van 20 millioen zou worden ver kregen. Parijs, 21 Januari. Een particulier schrijven uit Rome meldt, dat de aartsbisschop van Parijs gisteren in het Concilie een rede heeft uitgespro ken, die, wegens hare gematigdheid en juistheid, hem de gelukwenschen van vele zijner collega's bezorgde. Eene. petitie, strekkende om aan de buiten sporigheden der door leeken geredigeerde gods dienstige bladen perk te stellen, is reeds door een aanzienlijk getal kerkvaders onderteekend. Volgens berichten door de Figaro ontvangen, vermoedt men dat de grève onder de mijnwer kers te Creuzot bewerkt is door een agent van de internationale vereeniging. Opruiende dagbla den waren bij groote menigte onder de mijn werkers verspreid. In het Wetgevend Lichaam gaf heden de minister van binnenlandsche zaken de gevraagde ophelderingen omtrent de executie van Tropp mann, en verklaarde dat de quaestie of voortaan de doodvonnissen in het openbaar dan wel binnen de muren der gevangenis zullen voltrokken wor den, het onderwerp eener ernstige overweging bij de regeering zal uitmaken. Vervolgens vroeg de heer De Kératry of het waar is, dat sinds IS jaren uit het archief verschillende do cumenten zijn ontvreemd. De. heer Ollivier gaf ten antwoord, dat hij op zulke onbepaalde vra gen onmogelijk kau antwoorden. Wilde de heer De Kératry zich duidelijker verklaren, dan zou de minister een onderzoek instellen. De heer Choiseul diende een voorstel in, strekkende om aan de gemeenten het recht tot benoeming harer maires toe te kennenhiertegen werd van alle zijden, vooral door den heer De Montpayroux, heftig geprotesteerd. De discussie over de economische quaestie. werd daarop voortgezet. De heer Duvernois heeft het vrij handelsstelsel verdedigd. De heer Lesperut heeft de quaestie der vrijstelling van den borg tocht bij den invoer in 't midden gebracht, en te dier zake rechtstreeks den afgetreden minister Forcade geïnterpelleerd. Deze verzocht hem niet in de discussie te mengen. Hij wenschte zijn meening over de bekende besluiten van 10 Ja nuari nog niet zoo spoedig bekend te maken. Wel wenschte hij het tegenwoordig ministerie te ondersteunen, dat zich in moeilijke omstandig heden aan 's lands dienst gewijd heeft. De heer Malezeux achtte een parlementaire enquête in de economische quaestie noodzakelijk en gispte het bestaande stelsel. De minister van Koophandel verklaarde, dat de regeering zal antwoorden, als de algemeene discussiën geëindigd zijn. Hij zal alsdan de inzich ten der regeering over het opzeggen van de han- delstractaten, over de parlementaire enquête en over de tijdelijke vrijstellingen kenbaar maken. Na den minister hebben nog eenige leden het woord gevoerd over de metaal-nijverheid. De heer Thiers zal morgen spreken. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Rëforme. De heeren Vermorel en Clé ment zijn veroordeeld tot zes maanden en de drukker tot een maand gevangenisstraf. In de andere zaak van de Réforme is de lieer Malespine veroordeeld tot vier maanden, de heer Félix Pyat tot zes maanden en de drukker tot een maand gevangenisstraf. Er heerschte gisterenavond de volmaakste kalmte te Creuzot. Een regiment infanterie is gearriveerd, om een mogelijk conflict te voorkomen tusschen de arbei ders, die het werk staakten, en hen die wenschen te werken. Het schijnt zeker dat velen morgen hunne gewone bezigheden zullen hervatten. Florence. 21 Jan. De zitting van het parle ment is tot 7 Maart a. s. geprorogeerd. Rome, 21 Jan. In de heden gehouden congre gatie hebben vijf vaders van het Concilie het woord gevoerd, onder welke mgr. Dupanloup. Madrid, 21 Jan. De uitslag van den eersten dag der verkiezingen is geweest als volgt: Pera- lès, democraat, heeft 5308, en Guisasola, repu blikein, 3819 stemmen verkregen. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van het Koninklijk besluit van den lsten December 1865 Slaalsblad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt eene lijst van ben, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met Certificaten van .Veder- landschcn oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden inge voerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, In de maand Januarij 1S70 ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. Leiden, 27 December 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. Jacques Chbispijn, 2°. Jacobus Leonardus Cbeyghton, 3". Henricus Heitteich, 4°. Dominicus Henricus Kreps, 5®. Eduard Noordijk, 6°. Jan Rodenburg, 7°. Helena Schouten, huisvrouw van Johannes Christiaanse, 8 Johanna Seljee, buisvrouw van Johannes Wil lem van der Steen, 9°. Jacobus Smittenaar, 10°. Martinus Gerardus Vinkestetn, allen wonende binnen deze gemeente, waarbij zij vergunning ver zoeken tot bet inrigten eener bewaarplaats van petro leum alsmede het adres van Abraham de Vroede, tabaksverkooper alhier, houdende verzoek om den be- staanden tabakseest in het huis aan de Breèstraat, hoek Sint Pieterskerk-Koorsteeg, wijk IV n°. 309, te mogen doen verplaatsen Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiëu de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Dinsdag den 25sten January aanst., 'svoormid- dags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging met te hebben verzet. Leiden, 21 Januarij 1870. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 22 Jan. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn, den heer J. Roldanus, thans ontvanger der re gistratie en domeinen te Middelharnis; te Does- burg, den heer G. IJ. Blaauw, thans ontvanger der registratie en domeinen te Schagen. De Commissaris des Ivonings in de provincie Zuid-Holland heeft den 18den dezer bepaald dat de loting voor de Nationale Militie dit jaar zal plaats hebben te Leiden, voor die gemeente op Dinsdag, Woeusdag en Donderdag, 8, 9 en 10 Februari, ten 9 uren en voor de gemeenten Oegst- geest, Zoeterwoude en Leiderdorp op Maandag 7 Februari, te halfelf, halftwaalf en 12 uur. Amsterdam, 22 Jan. Het aantal studenten voor de militaire geneesk. dienst tot opleiding voor officieren van gezondheid aan het Athaeneum- Illuslre en garnizoens-hospitaal alhier, is als volgt: 23 voor het leger hier te lande; 49 voor Oost- Indië; 2 voor West-Indië en 9 voor de zeemacht; alsmede 16 voor de pharmaceutische dienst voor Oost- en West-Indië. Harderwijk, 22 Jan. Van liet leger hier te laDde is een aantal militairen met een nieuw engagement bij het Oost-Indische leger overge gaan. Die manschappen zijn bij het koloniaal werfdepot alhier in de sterkte opgenomen. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Jan. 20. 20. 20. 20. 20. 20. 20. Jan. 17. is. 18. 18. 18 18. 18. 19. 20. 20. Jan. 13. 15. 17 17. 17. 18. 18. 18. 19. 19. Uit de verschillende Dagbladen. GEHUWD. J. Verschoor van Nisse en J. S. Van Es. Haarlem. Reyue en T. Zijp. Oterlcek. C. Waller en C. P. S. Van Marken. Amsterdam. W. Van den Bergh en C. E Embroek. Rotterdam. H. Waldeck en J. W. Bernart. Amsterdam. N. Z. Grocnewoudt en G. C. W. Mnnz. Amsterdam. 1). Goede Jr. en G. Slegt. Landsmeer. BEVALLEN. Spaander, geb. Oostwoud Wijdenes, Z. Abbekerk. J. J. Dutry fan Haeften, geb. Beyerman, L). Haaften. E. Kuypers, geb. Over, I). Amsterdam. K. Vis, geb. Feikema, I). Zaandjjk. C. M. Kramer, geb. Royaards, Z. Oegstgeaat. Modderman, geb. Haitzcma Viétor, Z. Winschoten. E. B. Bodenstaff, geb. Dirks, Z. Wageniogen. Eicbholtz, geb. Optekamp, Z. Amsterdam. H. Suerraondt, geb. Mees, I). Rotterdam. M. C. Van der Slnys, geb. Fruyt, D. Amsterdam. ovkkledkn. Figee, V. 59 j. Zuid-Waddinxvecn. Ellerbroek, wedr. 75 j. Bovencarspel. J. G. Hordijk, V. 52 j. Amsterdam. Van den Noort, wedr. 92 j. Kampen. H. Hirdes, M. 43 j. Heemstede. J. Rosclje, M. 72 j. Arasterdam. H. Hoiman, M. 80 j. Emmerich-Eyland. H. Schrakatnp, vredr. 72 j. Leeuwarden. Commandeur Kz., M. 65 j. Wognum. W. J. Swellengrebcl, V. 57 j. Utrecht. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. Dam. nam. avond avoad 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 n. 30° 2S° 26» 30» 32° 40° 39° Vrijdag Zaterd. Wind: Vrijdag midd. 5 uren N. O. Het gebeurt maar al te dikwijls dat hande laars, door onvoldoende fondsen, aan hunne zaken niet die uitbreiding kunnen geven, welke zij zouden wenschen of als gevolg van eene crisis bij een te groote voorraad goederen in magazijn of door eenige andere oorzaak zich door oogen blikkelijke behoeften verplicht zien tot buiten sporige opofferingen hunne toevlucht te nemen en einde hun crediet te redden. Le Mandalaire Commercial, 172, faubourg Saint- Denis, hoek rue Lafayette te Parijs, opgericht en onder bestuur van den Heer L. F. Vigneron, heeft ten doel den handel in deze te hulp te ko men tegen zeer matige voorwaarden. Hare operatiën bestaan in Voorschot In specie op allerhande koopwaren en verkoop daarvan; des noods worden zij on- middelijk gerealiseerd. Voorschot In specie op alle Fransche en vreemde waarden, effecten, aamleelen, obliga tien enz. Verleening van crediet, voorschot van bank- ïvaarden, na ingewonnen informatiëu en alleen op voorwaarde van stipte voldoening der vastge stelde termijnen. Vertegenwoordiging, verkoop In commissie en dépöt van allerhande koopwaren. Voor inlichtingen en voorwaarden vervoege men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON RUITERS ter liquidatie van het Kans- en ntkeertngsfonds, gevestigd geweest te Leiden, onder directie van de Heeren G. J. ROLLAN- DET, Mr. C. A. DE VASSY en M. H. ESSER, maken bekend dat met de toezending der man daten ter uitbetaling der bepaalde percenten aan de deelhebbers een begin is gemaakt. Zij ver zoeken den deelhebbers, aan wie op den l8l"° Maart a. s. nog geen mandaat zal zijn toegezon den, daarvan aan een huDner met gefrankeerde brieven bericht te zenden. Arbiters voornoemd, J. C. VAN DER LEE. P. VENKER. Mr. A. J. WIJNSTROOM. Het Bestuur der Leldsclic Sehouwbarg-Vereenlglng, wen- schende te gemoet te komen aan de, van verschillende zijden, geopperde bezwa ren bij het bespreken van plaatsen in den Schouw burg, heeft besloten, dat, bij wijze van proef, van nu af tot nadere kennisgeving, door niemand meer dan vijf plaatsen te gelijk zullen kunnen worden besproken. Namens het Bestuur: L. DRIESSEN, Secretaris. Schoolsteeg, op Woensdag 26 Januari 1870, des avonds te 9 uren. Toegangkaarten zijn gratis verkrijgbaar bij de Leden van het Bestuur, als J. N. v. d. MARK, Kort Rapenburg. G. P. PHILIPPO, Middelweg. J. C. VERMEY, Diefsteeg. H. J. TRAP, Oude Heerengracht. H. LA BREE, Midd. Raamsteeg, en N. J. KORBEE, Oude Rijn, 6 130. HET BESTUUR. Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Tot het doen inschrijven van Leerlingen wordt men verzocht zich vóór 31 Januari a. s. schrifte lijk aan te melden bij den ondergeteekende. Er bestaat gelegenheid om onderwijs te ont vangen op de navolgende blaas-instrumenten Fluit. Hobo. Clarinet. Cornet ès Pistons. Waldhoorn De prijs voor het onderwijs per kwartaal is f 7.25. De Commissaris-Secretaris, J. HOOG. Leiden, 22 Januari 1870. in de Kerk der DOOPSGEZINDEN alhier, op Klaanilag 21 Januari 1§70, 's namiddags te twee uren, door L. II. VAX DIJKEN, van Appingadam. Alle belangslellenden worden uitgenoodigd om, door inschrijving, voor een of meer toegangkaar tjes a 49 cents, op de lijsten die langs de huizen zullen circuleeren, een bewijs te geven van hunne deelneming in het lot van dezen ongelukklgen blinde. Toegangkaarten zullen ook verkrijgbaar zijn in den Boekhandel van JACs. HAZENBERG CORNsZ., Rapenburg. IDIATON zeker middel tegen kiespijn. Het fleechje 45 cents. WORMPATRONEN tot verdrijving der wormen bij kin deren en volwassenen, per stuk 6 cents. STAALWIJN wordt reeds sedert jaren met het beste gevolg gebruikt tegen bleekzucht, gebrek aan eet lust, geeuwhonger, zenuwachtige hoofdpijn, en vooral bij beginnende longtering. De flesch f 1. UNIVERSEEL ZUIVERINGS-ZOUT roor alle lijders aan maagpijn, maagkramp, 'braaklust, slechte spijsver tering enz., verkrijgbaar per pond a 60 cents, in de depots te Leiden, N. K. SWEMEK, Amsterdam, M. CLEBAN C°.; Delft, B. R. FRANKAMP; 's Gravenhage, G. J. v. d. GAAG en K. P. CATENIUS; Haarlem, J. P. KART- HAUS en J. v. d. PAVORD SMITS. Urocliures over bet gebruik en/., gralis.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3