•uscische doodenstad van Marzabotto, en aan j 'Sferen] bij de vrienden der oudheidkunde wel- 11''rende plaatsen zullen op het programma feesten van het congres voorkomen. Het :u' liaansche gouvernement, de gemeentebesturen bij Bologna, Modena en Ravenne, en de meest ""stekende personen, hebben reeds de verzekering f P jevenl van hunne medewerking aan dit con- in is. Z. K. H. Prins Humbert heeft er het be- O'Herm heerschap over aanvaard. De leden van 1N voorloopig comité hebben dezen als dankbe- ging daarvoor aangeboden; een op perkament 'K";rgeschreven adres, versierd met schilderwerk '^ipenschilden van steden, en schoon gekleurde e"!ibesken, opgelegen met goud iu de zuiverste il der Italiaansche renaissance van de 15d' eeuw, erF'jr een bekwaam paleograaf uit Bologna M. F. ne'-.llani. Het is aan Z. K. H. overhandigd door nS n secretaris-generaal van het congres den heer 1 "'of. Capellini. Over een uitgekomen werk getiteld: Statislique ■néral de la Suisse, wordt in de Indépendance het 'lgende geschreven: Sedert het eerste deel van werk ons is geworden, hebben wij de ver wenste daarvan kunnen beoordeelen. Het is een '''aar kunstgewrocht; eene encyclopedie welke 'j in de minste zijner onderdeelen, een land, ils ,t door zijne natuurkundige vorming en zijne "lc litieke samenstelling zoo belangrijk is om te in 'studeeren, doet kennen. Al de klimaten van 11 ,s vasteland, met hunne voortbrengselen, doen 1 :;h er even goed wedervinden, als alle wetge- veiDgen, de meestachterlijke zoowel als de meest 'r0fdikale. Bergtoppen waarvan de zon bijna niet lllL)houdt de onbevlekte sneeuw te verlichten, diepe 1 'illeijen waar hare stralen met moeite naar innen dringen, zijn als het ware het beeld van 'O0:olitieke organismen, welke slechts vereenigbaar 'e "jn met eene zeer ver gevorderde beschaving, ID aast zeden en instellingen die herinneren aan '""'e meest barbaarsche tijden der middeleeuwen. nC! Dit land, dat zooveel verschillende gezichts punten aanbiedt, hebben zeventig Zwitsersche ge- UItïerden, bijeengeroepen door de zorgen van het in statistisch bureau, en door die van den geleerden ïeo Did den. irecteur Mr. Max Wirth, getracht te beschrijven. Het eerste deel handelt over het land zelf, de met zijne vulkanische werking naar buiten aan gevangen, na volgens het beweren van de oudste inwoners, ongeveer een halve eeuw van vorigen arbeid te hebben uitgerust. Zeker is het, dat de Ophir voormaals een zeer werkzame vulkaan is geweest, want de overblijfselen daarvan zijn nog in overgroote hoeveelheid in diens omtrek voor handen. Wel heeft men op sommige tijden willen beweren rook door den berg te hebben zien ontlasten, maar hetzij de wind dien rook spoedig vaneenscheidde of dat men aan eene door de wolken ontstane oogbechoogeling heeft blootgestaan, de aanvankelijke meening bevestigde zich niet vóór den 31sten October d. j. toen men den hoogsten top, genaamd Telia Maau, in dikke rookwolken gehuld zag en bijna gelijktijdig eene min of meer hevige aardbeving waarnam, die van een onderaardsch gedruis vergezeld ging. Het was alstoen circa 12 uren in den middag. Tegen 5 uren iutusschen helderde de lucht in de omgeving van den berg op en ontwaarde men dat de Telia Maau niet slecht rook, maar ook vuur uitwierp, terwijl gelijktijdig een fijne asch- regen begon te. vallen die tot den volgenden ochtend zou hebben aangehouden als wanneer men boomen en andere voorwerpen in de nabij heid met een aschlaag overdekt vond. Mijn onwillekeurig verwijl met u het voor gaande mede te deelen, heeft er evenwel toe ge leid dat dit bericht volkomen kau zijn, want thans heeft men alhier het bericht ontvangen dat ook in de Padangsche Bovenlanden hetzelfde ver schijnsel en eveuzoo de aardbeving en het onder aardsch geluid werd waargenomen, en wel uit den iets kleineren top van den Ophir: de Passa- maii was het, dat men aldaar rook en vuur zag uitwerpen. Het laat zich gevolgelijk verwachten dat eerstdaags eene meer werkdadige werking zal plaats hebben, en voegt men nu hierbij de veeziekte, die steeds toeneemt en in de maand October weder 368 karbouwen heeft weggeno men, dan ziet men de toekomst voor deze afdee- ling bekommerend en treurig te gemoet. De Adsisteut-Resideut gaat echter met zijne gewone voortvarendheid en ijver voort de afsluitingsmaat regelen met de meestmogelijke nauwgezetheid ten orming van zijn bodem, zijn bergen, zijn klimaat, wtijn bronnen, zijn dieren, zijn landbouw en zijn 'Oningen op de Alpen. ïtel De volgende deelen zullen behandelenhet !n' olk, de oudheden, de oorsprong, de taal, de 1 "jop der bevolking, de middelen van ver- n,Leer, de geestelijkheid, rechterlijke macht, de chool] de verschillende instellingen als die van ^weldadigheid etc., de politiek, het hypotheekatcl- lftel, de financiën, het leger, de. zeden, feesten, en lok eindelijk de industrie en koophandel. e'Het werk in zes deelen verdeeld zal voor het VOf!iude des jaars voltooid zijn, voor het zesde deel emwacht men echter nog de laatste opgaven van "net Statistisch bureau. De prijs is, de omvang en de nette typographi- aa:che uitvoering van het boek in acht genomen be":eer matig. r0P| De eerste oplage is in Zwitzerland in minder '"lan acht dagen uitverkocht. rti: KOLONIËN. BATAVIA, 9 Decmber. J' De Sumalra-Courant van 27 November meldt het volgende omtrent de jongste zending van den lieer llu':Mess naar de Mentawei-eilanden „Reeds kort nadat de adsistent-resident H. A. Mess, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Borneo, "Han zijne eerste zending naar de Mentawei- eilanden was teruggekeerd, en dus nadat het |V sloopen en plunderen van een der handelsvaar- 0' tuigen van den Maleier Badoe Atta naar behoo- keiren onderzocht, vereffend en geregeld was, hoorde a men te Padang nu en dan gewagen van betrek- kelijk onbelangrijke vijandelijkheden, waarmede onze handelsvaartuigen in den Mentaweischen Archipel vanwege de inboorlingen zouden te kam- *h' pen hebben, toen op Zondag den 19Jen October 1 P'. jl. vernomen werd, dat een schoener, varende ep onder Nederl. vlag, in de baai Si Lipat, aan de oostkust van de kampong Tabekat, door de inboor lingen aldaar afgeloopen en de bemanning ver- p moord was. ner Bedriegen wij ons niet, dan is de reis van den er heer Mess, vooral met het oog op hare waar- ras schijnlijke ernstige gevolgen, ook ditmaal zeer ijk belangrijk te noemen, en zou het rapport, rakende pM de onderzochte quaestie, in zeer bepaalde bewoor- gir dingen op het nemen van ingrijpende maatrege- n i len aangedrongen hebben. os'' „Naar men ons verzekert, heeft zich het bestuur o' van S. W. K. met de denkbeelden van den heer Mess vereenigd en is het voorstel der regeering o i onlangs men beweert per jongste mail met in nadruk aangeboden." niefl j,[en schrijft uit de Binnenlanden „Ziekte heeft mij tot dusver weerhouden u mededeeling te doen van een natuurverschijnsel, hetwelk eenige dagen het onderwerp der alge- mebne gesprekken is geweest en aldus deze an ders zoo stille, ja eentonige afdeeling" (Aijer- Bangies en Rau) „eenigermate in opschudding heeft gebracht; de Ophir is namelijk wederom BUITENLAND. Rusland. Als hoofdaanlegger van de jongst ontdekte samenzwering noemt de Mosk. Ztg. den gewezen student aan de Petersburger Hoogeschool, Niecza- jew, die zich sinds eenigen tijd te Genève bevond, en van daar, gezamenlijk met Bakunin, het ver spreiden der revolutionaire propaganda in Rus land bevorderde. Reeds in Augustus jl. waren in de voornaamste Russische steden talrijke exem plaren eener proclamatie in omloop, waarbij, onder het opschrift „het begin der Revolutie, medegedeeld werd, dat de voornaamste Russische emigranten naar hun vaderland zouden terugkee ren, om als zendelingen van de revolutie werk zaam te zijn. Werkelijk heeft de politie zekerheid verkregen, dat verscheidene dier personen, waar onder ook Nieczajew, zich in vele plaatsen hebben opgehouden; zelfs is het waarschijnlijk dat som migen der saamgezworenen zich nog heden iu de eene of andere voorstad van Moskou of St.-Pe- tersburg verscholen houden. Spanj e. Volgens de jongste berichten uit Madrid is aan de Cortes mededeeling gedaan van een bij het gouvernement ontvangen telegram uit Cuba, in houdende dat er dezer dagen nog een gevecht was voorgevallendat daarbij 80 opstandelingen gesneuveld en een groot aantal gewond zijn dat dit gevecht als het laatste kon worden beschouwd dat sedert 3000 opstandelingen zich onderworpen hebben, en dat de opstand gefnuikt is. Italië. De Paus heeft, volgens berichten van het Ka tholieke Journal de Bruxelles, den 9d°n dezer in eene openbare audiëntie tot een twaalf honderd tal buitenlandsche Katholieken de volgende woor den gesproken: „Toen Jezus door Zijne ouders in den tempel hervonden werd, gaf Hij op hun verwijt ten antwoord dat Hij het werk van Zij nen Hemelschen Vader te doen had. Om aan dat werk te arbeiden belegde ik het concilie hetwelk thans op het Vaticaan vereenigd is en de gedachten der gansche wereld bezig houdt. Er zijn lieden die gelooven dat het concilie alles iu orde zal brengen, en dat het al de verdeeld heden onder de menschen zal doen ophouden. Doch het hart en het hoofd der menschen kunnen enkel worden veranderd door den Hemelschen Vader, die alleen bij machte is om het aanschijn der aarde te vernieuwen. „Anderen denken dat deze vergadering tot niets zal dienen, en zij lachen er over. Ik ben maar een mensch, een arm en ellendig mensch. Maar ik ben de Paus, de stedehouder van Jezus Christus, het hoofd der Katholieke kerk; ik, de Paus, heb het concilie belegd, en het concilie zal Gods werk doen. Vermeende wijzen zouden wil len dat men zekere vraagpunten liet rusten en zich onthield van alles wat, zooals zij zich uit drukken, tegen de richting van den tijdgeest zou aandruischen. Maar ik zeg dat de gansche waar heid moet gezegd worden, dat men nooit schro men moet de waarheid te verkondigen en de dwaliug te veroordeelen. Ik wil vrij en onaf hankelijk zijn. De zaken der wereld, daarmede houd ik mij niet op. Ik ben werkzaam voor de zaak van God, van de Kerk, van den Heiligen Stoel en van de gansche Christenheid. Bidt alzoo, bid vurig, en dwingt den Heiligen Geest door uwe smeekgebeden om tusschen beide te komen en om de vaders van het concilie te verlichten, opdat de waarheid zegeprale en de dwaling over wonnen worde." TELEGRAMMEN. en voorbijgangers) met stokslagen uiteengedreven. Patrouilles cavalerie hebben de Boulevards stap voets doorkruist. JMar-ktbericliteii. Rotterdam, 17 Jan. N. Tarwe 20 ct., Kanarie- zaad 25 ct., Paardenboonen 25 ct. en Bruineboo- nen 50 ct. lager. Overigens onveranderd. Meekrap. Bij ruime aanbiedingen was de han del heden weder beperkt. Slechts enkele zeer puike partijtjes vonden nemers. Kei'lce 1 ij li Nieuws. Berlijn, 17 Januari. Heden is de onderhande ling tusschen de Pruisische Regeering en het Cbineesche gezantschap geëindigd met een krach tige verklaring van graaf Von Bismarck ten gun ste van China, als antwoord op eene dépêche van Burlingame. Munclien, 17 Januari. Bij de opening van den Landdag werden in de troonrede aangekondigd voorstellen betreffende de kieswet, in welk het directe kiesrecht tot grondslag is aangenomen, en een ontwerp betreffende de organisatie der schutterij. De troonrede vermeldde overigens, dat, ondanks eene zuinige raming der uitgaven, de Regeering toch het budget niet kan doen sluiten zonder de belastingen te verhoogen. Betreffende de Duitsche politiek wordt de kommer, dat de rechtmatige zelfstandigheid vau Beieren gevaar zou loopen, geheel ongegrond geheeten. Getrouw aan het alliantie-verdrag met Pruisen, zeide de Koning, zal ik met mijne machtige bondgenoo- ten voor Duitschlands en daarmede voor Beierens eer instaan, wanneer onze plicht dit gebiedt. Hoe ik ook het herstel van eene nationale verbinding der Duitsche Staten wensch en hoop, zal ik toch slechts aan zoodanige vorming van Duitschland mijne toestemming geven, in welke de zelfstan digheid van Beieren niet wordt bedreigd. Parijs, 17 Januari. In het Wetgevend Lichaam stelde de Afgevaardigde Estancelin een motie voor om over te gaan tot de orde van den dag, van den volgenden inhoudIn vertrouwen op de kloekheid vau den Minister en recht doende aan de maatregelen, welke de Regeering genomen heeft om de openbare rust te bewaren, betaamt het de vervolgingen tegen Rochefortin te trekken. OUivier verklaart, dat het Ministerie het voor stel niet aanneemt, en overweegt wat gebeuren kan, wanneer de autorisatie om Rochefort te vervolgen, welke hij vraagt, geweigerd wordt. Dit zou hem de voortzetting van het ondernomen werk onmogelijk maken. Rochefort zegt, dat ze kere moordaanvallen recht geven om alles te zeggen. De menigte zal beweren, dat de Regee ring tot eiken prijs een haar onaangenaam afge vaardigde uit de Kamer zoekt te verwijderen. Hij wil zich niet verdedigen en waarschuwt de Regeering niet voort te gaan met onhandighe den. Want het is de Republiek, die profijt trekt uit de fouten van het Keizerrijk. De heer Picard keurt de vervolging af en be treurt het, dat een dergelijk terrein gekozen is voor het opwerpen van een Kabinetsquaestie. De minister Ollivier eischte dat de autorisatie tot de vervolging zou worden verleend. Hij wil wel de volstrekte vrijheid der pers, maar gelooft niet dat het met die vrijheid overeenkomt, dat de pers een beroep op de wapenen doet. Dit is een daad, die het gouvernement vervolgen zal, terwijl zij de hernieuwing niet dulden zal van hetgeen men genoemd heeft „dagen der revolu tie." Het gouvernement wil geenerlei revolutie, maar verzoening en ontwikkeling van alle vrij heden. Nadat nog de heeren Jules Simon en Piré het woord hadden gevoerd, heeft de Kamer machti ging verleend om Rochefort te vervolgen. Het besluit werd genomen met 226 tegen 3-1 stemmen. Raspail is zeer ziek. Er staan eenige groepen nieuwsgierigen rondom het gebouw van het Wetgevend Lichaam. Men verzekert dat er eenige agitatie heerscht te Belleville. De voltrekking van het doodvonnis aan Tropp- mann zal, naar verzekerd wordt, morgen plaats hebben. Madrid, 17 Jan. De heer Zorilla is benoemd tot president van de Cortes met 100 stemmen. Op den heer Rios Rosas waren 61 en op den heer Figueras 39 stemmen uitgebracht. Parijs, 18 Jan. Gisterenavond is de orde, hoe wel niet ernstig, gestoord. Volgens de Gaielte des Tribunaux had zich te 6 uren eene bende van ongeveer 600 personen in de nabijheid van het Palais Bourbon geposteerd en werden de kreten aangeheven vanleve Rochefort I weg metOllivier! Door de agenten van politie uiteengejaagd, begaf de genoemde bende zich naar de straat Abou- kir, voor het bureau van de Marseillaise, dezelfde kreten aanheffende. Ongeveer op hetzelfde tijdstip trok eene andere bende van 200 man door de straat Denis, ouder het uiten van oproerige kre ten en tegen 11 uren liep eene troep, voorna- lijk uit jonge lieden en kinderen samengesteld, de voorstad Montmartre af, onder het zingen der Marseillaise en het roepen: leve R-ochefort! Deze bende werd door de burgers zeiven (winkeliers Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Hoevelaken: H. J. P. Van dei- Linden te Zevenbergen; te Doesburg: De Wolff te Dalfsente OosterwoldeG. Ringnalda te Aar- landerveente OpheusdenE. A. Lazonder te Berkel; te Hantum: E. J. Wisseling te Haar lemmermeer; te O.- en W.-Blokker: G.C. Balsem te Haringkarspel; te Waal op Tessel: R. A. Van Deursen te Purmer; te Austerlitz: L. H. F. Kreutzberg te Zeist; te Coevorden: G. A Feyn- vandraat te Zwartsluis. Bedankt: voor Oolgensplaat: door P. Deet- man te Bennekom; voor llagestein: door D. Nies- sen te Nieuwe Tonge; voor Dreischor: door C Reyers te Ellewoutsdijkvoor Rozenburg: door E. Jansen Schoonhoven te Moerdijk. Aangenomen: te Haastrecht: door H. L. De Voogt te Arkel; te Uitgeest: door Schultz te Brielsch-Nieuwlandte Cortgenedoor J. Krom- sigt te Wijk b. H. Christ. Gereform. Kerk. Beroepen: te Schiedam: J. W. A. Notten te Middelharnis. Aangenomen: te Katendrecht: door W. Eichhorn te. Haarlem; te Emden: door N. M. Stellens te Veldhuizen. Bedankt: voor Amersfoort: door II. M. Vau der Vegt te Arnhem. Of f icieele Berichten. BURGEMEESTER EX WETHOUDERS VAX LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werk bazen enz., welke over bet afgeloopen jaar 1S69 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om kuune rekeningen ten spoedigste, immers vóór ull° Januarij e. k., ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) iu te leveren. Leidek, 17 Januarij 1870. LAATSTE 1 lliL'lCHI'FX. 's-Gravenhage, 18 Januari. De Eerste Kamer heeft het hoofdstuk financiën aangenomeu met 25 tegen 1 stem (Schot), nadat de minister, in eea uitvoerige rede, de verschillende sprekers "had* beantwoord. De minister bleef volhouden dat er voor alsnog geen behoefte was aan belas- tingverhooging en dat het tijdstip voor eene al- geheele herziening van het belastingstelsel nog niet gekomen was; er moet nog veel voorbereid worden, alvorens een geformuleerd voorstel kan gedaan worden. De discussie over het hoofdstuk koloniën is aangevangen doch nog niet afgeloo pen. De begrootingen voor Suriname en Curasao zijn zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Loenen, den E. E. L. Leinweber, thans commies der posterijen van de 2de lel. Z. M. heeft den heer D. J. P. N. Gaijmans, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuwkoop c. a. benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Oosterwolde c. a. residentie Makkinga (Friesland) en den heer G. J. Van Kerkwijk, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Mijdrecht c. a. benoemd tot ontv. derzelfde middelen te W jjhe (Overijssel.) HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke stand van Katwijk van den 1"°" tot den 15dCD Januari 1870. Gehuwd: Cornclis Plokker jm. 22 j. en Jannetje Vau Rhijn jd. 21 j. Ba6tiaau Van Dijk wedr. 43 j. en Lcybet Dc Jong jd. 38 j. Bewallen: Auna Maria Wilhelnoina Hnkker, geb. Diedoricb, D. Willompje Schaap, gcb. Van Rijn, Z. Aagje Pronk, Z. Cornelia Van Dijk, geb. Kuyt, Z. Jaapje Van Duyvcnbode, gcb. Van Beelen, D. Geertruida Aanhano, geb. Van Leeuwen, D. Jannetje Haasnoot, geb. Ouwchand, Z. Maria Haasnoot, geb. Verloop, Z. Marijtje Van Uuyvenvoordc, geb. Van Duyn, Z. Margarelba Caspore, gcb. Van den Berk, Z. Jacoba Van Duyo, geb. Van Rijn, Z. Elisabeth Onderwater, geb. t)e Jong, Z. Arendje Vau Dijk, geb. Van Rijn, Z. Aagje Haasnoot, geb. Van der Plas, Z. Overleden: Hendrik Van Egmond 7 ra. Cornclis Van Bcclen lid. Tcunisjc Van Duyvenbodc 32 j., gehuwd met Arend Van Velzen. Aaltje Kuyt 15 d. Willem Wassenaar 47 j., wedr. van Pieternella Wassenaar. Uit de verschillende Dagbladen. Jan. gehuwd. 12. H. J. Leygraafl en C. M. H. Van Rooyen. Utrecht. 13. S. Nauta Andreac en M. E. Schreuder. Leeuwarden. 15. J. K. Hessig en E. H. J. Snijders. Middelburg. jao. bevallen. 12. J. J. Meyer, geb. Damstd, Z. Kampen. 12. S. C. Schmidt, geb. Offers, D. Stads-Kanaal. 13. J. A. M. Wiarda, gcb. Bel, Z. Edam. 13. J. N. Schaaps, geb. Brantjes, Z. Alkmaar. 13. E. K. Hijmans, gcb. Van Ll'ssa, Z. Wijk-bij-Duurstede. 14. C. A. Havelaar, gob. Rucb, Z. Rotterdam. 14. E. C. S. W. Van Mierop, geb. Prins, Z, Hillcgersberg. 14. E. A. Bal, geb. Van Zeyl, D. Rotterdam. 14. H. J. Dorpema, geb. Blom, Z. Amsterdam. 15. E. H. A. Van Hattcra, gcb. Van Meygaardt, D. Rotterdam. Jan. OVERLEDEN. 11. C. Leendertz, V. 49 j. Arasterdam. 12. M. De Vlieger, geb. Gaauderse, V. 3C j. Noord-Gouwe. 12. E K. C. Lazooder, geb. Hoogendoorn, V. 3G j. Schoon- 12. H. A, A. C. P. F. Tacke, M. 75 j. Haarlem. [boven. 14. C. Vau Beek, M. 79 j. Melissaut. 14. K. Blauboer, geb. Spita, V. 30 j. Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3