buitenlaifdsch'e zaken administreert. Alleen blijft Von Bismarck nog Minister van buitenlandsclie zaken in Pruisen voor alles wat tusschen Pruisen en de Staten van den Noord-Duitschen Bond moet behandeld worden; als zoodanig heeft hij ook in liet Afgevaardigdenhuis een wetsontwerp betrek kelijk den afstand van een klein stukje land aan Bremen ingediend. Zoo is weder de Noord-Duitsche Bond eene schrede nader tot zijn doel gekomen, want ook is den lsle" Januari de rechtbank van Koophan del voor den Noord-Duitschen Bond in het leven getreden. In Pruisen hebben de afgevaardigden de discussiën over de nieuwe wet op de Iireise voortgezet, terwijl eene belangrijke werkstaking in Walden burg de aandacht op de sociale quaes- ties vau den dag weder met verdubbelde belang stelling vestigt. De opvoering van de Fidelio, door het Hoog- duitsch opera-gezelschap uit Rotterdam, had gis terenavond voor een niet minder talrijk publiek plaats, dan die van Figaro's llochzeit in de vo rige week. Het publiek bewees tot ons genoegen opnieuw, dat het de ijverige pogingen der directie in dezen op prijs stelt. Over de opvoering zelve, die grooten bijval bij de toeschouwers vond, willen wij alleen vernielden, hoe zoowel Mw. Saar, als friiulein Slevogt veel tot het succes bijbrachten, terwijl de lieer Schneider, die in de plaats van den heer Garso optrad allen lof verdientvooral de prachtige ouverture Leonore II hoorden wij met veel genoegen. Bij deze gelegenheid hebben wij weder de jaarlijks terugkomende klachten over de moei lijkheid om plaatsen te krijgen van verschillende kanten gehoord, en het is niet tegen te spreken, dat alles niet geschiedt, gelijk het behoort. Bij voorstellingen zooals deze, waar de aanvraag om biljetten zoo groot is, dat slechts ten deele daaraan kan voldaan worden, hangt het van liet bon plaisir van een of twee personen af, wie al of niet de gelukkige zal zijn, en plaatsen zal krijgen. Deze toestand is nog miuder te verdedigen, om dat de schouwburg een jaarlijksch subsidie van gemeentewege .ontvangt. Wil het publiek meer geld betalen voor zijn plaatsen, dan de directie eischt, zoo behoorde, ouzes inziens, deze te wa ken dat het voordeel daarvan ook in hare kas vloeide. Verschillende middelen worden er nu voor gesteld: sommigen willen, dat er bepaald wtirdt, dat niemand meer dan een zeker aantal plaatsen zal kunnen krijgen, en dit middel komt ons ook voor een der beste te zijn, al moge liet nog niet geheel alle misbruiken tegengaan. Doch dit zal ook wel nimmer bereikt worden. Wat wij vragen is dit: dat de directie, die het geenszins aan goeden wil ontbreekt, dat weten wij althans eens dit middel of een ander beproeve. Een groot deel van het publiek zal haar daarvoor dankbaar zijn. In de maand September zijn aan het postkan toor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden: P. Rolff te New-York; Mej. G. Westendorp te Brussel; Leenaerts te Verviers; Nolding te Carls- ruh; P. v. d. Schans te EltenDe Vree te Emmerik; J. 'frittering te Parijs. Een grief, die men wellicht somtijds niet zoo geheel ten onrechte tegeu onze natie te berde brengt, betreft het koele en onverschillige dat een schaduwzijde uitmaakt van hel karakter des Nederlanders. Toch gelooven wij niet, dat dit gebrek aan politiek leven, aan public spirit, zooals de Britten zeggen, een onuitwischbare vlek mag heeten in ons nationaal bestaan. In dit op zicht zullen musea, volksbibliotheken en vooral debatling-cocietie's ontzaglijk nuttig werken. Voor de verstandelijke ontwikkeling van den jonge ling, voor zijnen maatschappelijken omgang, kan veel meer worden bijgedragen door de voortdu rende wrijving van gedachten in een dispuut college, een wrijving die nuttig is, omdat ze nut tig maakt. Jammer slechts dat er hier te lande maar al te weinig van die dispuutcollegies on-! der de burger-jongelieden zijn. Behalve bij de studenten vindt men ze haast niet. Gansch an ders b. v. in Engeland, waar het land letterlijk van debating-societies wemelt, en waar geen jong mensch van eenige beschaafdheid in gebreke blijf) lid te worden van deze of gene dier inrichtingen' Maar waar ook vindt men zooveel leven bi, het volk, zooveel belangstelling in alles wal het volk en zijn belangen raakt, dan dkar aai de overzijde des Kanaals? Iedere poging, hier ti lande beproefd om ons uit den ouden sleur wak ker te schudden, moet dan ook door elk ontwikkelt Nederlander als een teeken van verbetering, als ee) hoop op de toekomst worden begroet en gesteund. Het is daarom, dat wij gaarne de aandacht vea tigen op een instelling, die in 1868 opgericht onder de leus vooruitgang, reeds aan menigea Amsterdamscheu burger een aangenamen avona heeft verschaft. Het reglement is zoo vrijzinn g saamgesteld, dat niemand, van welk politiek n( ander geloof ook hij zij, eenigen grond kan hebben het lidmaatschap te weigeren. Zijn wij wel onder richt, dan is ook elke ouderdom, elke overtuiging reeds in de jonge instelling vertegenwoordigd, en in het afgeloopen jaar werden beurtelings de meest uitéenloopende meeningen op staatkundig en godsdienstig gebied verdedigd, zonder datooil éen wanklank de kalmte der vergaderingen kwam storen. Een Debating-Society werkt zoodoende niet enkel der beschaving, maar ook der verdraag zaamheid in de hand. (Handbl.) Men meldt aan het Oir. DblNaar wij verne men, zal de spoorweglijn Gouda's-Hage met 1 Mei voor het publiek verkeer geopend worden; voor de reizigers tusschen 's-Hage en Utrecht zal dit eene besparing van tijd en geld zijnde reis van Utrecht naar 's-Hage, die thans over Rotter dam 3de kl. ƒ1.95 is, zou langs den te openen weg slechts ƒ1.50 kosten, zegt men. Algemeen roemt men de keurige inrichting van het station aan den Bezuiden-houtschen weg te 's-Hage, waarvan de weerga niet in ons vaderland aan getroffen wordt. De Minister van Marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in liet jaar 1870 een vergelijkend examen zal worden gehouden voor drie plaatsen van adspirant-ingenieur bij de Marine. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank te Deventer Mr. C. Duymaer van Twist, proc. bij die rechtbank en plaatsverv. kantonrechter aldaar. 's-Hage, 17 Jan. De netto-opbrengst der door de Rederijkers-Vereeniging Entre-Nous ten voor- deele der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers teKatwijk en Noordwijk gegeven tooneel- voorstelling op 9 Januari 11., bedraagt ƒ206.20. Verschillende zaken werden heden voor de arrond.-rechtbank alhier behandeld. Wij bepalen ons met slechts twee daarvan mede te deelen. In de maand November van het vorige jaar vermeldden verschillende dagbladen het bericht dat een jongen door zijn meester van Scheveuin- gen naar 's-Hage uitgezonden was, om voor de zen eenige boodschappen te doen waarvoor aan hem geld was medegegeven. De jongen bij zijn meester teruggekomen verhaalde hem dat hij op de hoogte van de begraafplaatsen op den Sche- veningschen weg door een manspersoon zou zijn aangehouden, die hem het geld zou hebben ont nomen Dit verhaal werd echter door den com missaris van politie niet geloofd en werd de jon gen eenige dagen in bewaring gehouden. Einde lijk kwam het kwaad voor den dag en sprak hij zijn verhaal weder geheel tegen onder voor geven dat men het geld bij zijn ouders thuis zou kunnen vinden. Werkelijk werd het dan ook in de hanebalken gevonden. Voor dit misdrijf stond deze knaap heden terecht. De subst.-officier van justitie, Mr. De Jonge, requireerde tot schuldig verklaring aan misbruik van vertrouwen en ver oordeeling tot gevangenisstraf van 14- dagen, daar hij, hoewel beneden de zestien jaren oud, toch met oordeel des onderscheids had gehandeld. De andere zaak betreft de twee vrienden B. en L., schoorsteenvegers van beroep, die zich voor namelijk hadden toegelegd om de ingezetenen voor den minst mogelijken prijs een schoonen schoorsteen te bezorgen, maar later bleek dat zij niet zonder doel beneden den gewonen prijs hun beroep uitoefenden. Iu het laatst van het vorige jaar werd ten minste op drie verschillende plaatsen lood van daken gemist, waar zij juist waren werkzaam geweest. Deze twee vrienden stonden ook heden voor deze rechtbank terecht. De lst0 besch. B. die éen diefstal is ten laste gelegd ontkende alle schuld en de 2d8 besch. L., aan wie twee diefstallen van lood worden toege rekend, bekende alles volmondig, maar verklaarde tevens dat hij de geheele zaak met zijn vriend heeft uitgevoerd. De HH. Mrs. Hinlopen en Van Gigch hebben hen verdedigd en het daarop doen nederkomen dat hier geen voldoend wettig bewijs aanwezig is. Het Openbaar Ministerie requireerde tot hunne schuldigverklaring en veroordeeling tot éen jaar gevangenisstraf. In beide zaken zal de rechtbank den 2Pte" dezer uitspraak doen. Aan het locaal van het Provinciaal bestuur in Zuid-Holland, is heden aanbesteed: het drie jarig onderhoud van den zeedijk genaamd de contre-escarpe, bij Hellevoetsluis, met den daar sluitenden Zeebeksmuur, en van de Dijk- en oever- werken gelegen om 's Rijks quarantaine plaats op het eiland de Tieu Gemeten, in de provincie Zuid-Hollaud, ingaande den ls,8n Jan. 1870 en eindigende 31 Dec. 1872, in twee perceelen. Minste inschrijvers waren: perc. 1 de heer A. De Geus te Hardinxveld, voor 3192; perc. 2 de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor 3970. Burg. en Weth. hebben heden ten raadhuize alhier aanbesteed het onderhoud gedurende 1870 van: 1°. Schoolgebouwen c, a.; 2". eenige wonin gen en wachthuizen; en 3°. de openbare pompen. Miuste inschrijver in massa was de heer M. J. Van Zanten alhier voor 13270. Een tuinier, die eergisterenmorgen den Raamweg overging, bemerkte dat er iets in de daarnevens liggende sloot viel. Toen hij zich daar heen begaf, zag hij dat het een man was, dien hij terstond redde en iu een naastbijgelegen woning deed opnemen en verplegen. Het was een werk man, die, zoo men verzekert, uit Amersfoort her waarts gekomen was, en die, uitgeput door ver moeidheid, op den kant der sloot in slaap gevallen was. Zoo de tuinier daar niet ware voorbijgeko men, zou de werkman in de sloot zijn gestikt. Utrecht, 17 Jan. Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden in Klein Tivoli, van alhier werkzaam zijnde meubelmakers, die daarloe door de vereenigiug van meubelmakers te Amsterdam waren opgeroepen en welke vergadering door den lstl!l1 secretaris van de intern, arbeidersver- eeniging werd gepresideerd. Een groot aantal personen waren opgekomen; en deze poging, om ook alhier onder dien tak van nijverheid eene vereenigiug te stichten, werd met een gun- stigen uitslag bekroond, daar onmiddellijk 60 leden zich lieten inschrijven. Over een paar maan den zal alhier eene algemeene bijeenkomst door de internationale arbeidersvereeniging worden uitgeschreven, ten einde eene algemeene <f: neming van de werkende klasse uit te lokk^erolI de beide meubelmakersvereenigingen maken hit. s' van een onderdeel uit. Zwolle, 17 Jan. Naar men verneemt, circuUgjggJ hier ter stede een lijst, met het doel orn bij "de heereu prof. Raunstekei noegzame deelneming hoff, Ds. Van Gorkom en Ds. Maronier of P'jeven Kuenen uit te noodigen tot het houden van ,,g drietal lezingen in de concertzaal van liet Odcierm^ op nader te bepalen tijd. Op de lijst moeten re- v00 een vijftigtal handteekeningen voorkomen. Weststelli.ngweiie, 16 Januari. Door hee: gmg Trgest ipensi is, naar men verneemt, een request ingediAgj^ aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche -j ,jei ken, ten doel hebbende, om in het ontwerp ee wijziging der armenwet ook te doen oprier,], eene bepaling, gelijk van doel en strekking gec de 4de alinea van art. 28 der gemelde en th0f q vigeerende wet. I j Over néral lgend t we enste aar 1 in t do; litiel stude s va ïh e' ugen Sneek, 15 Januari. De uitslag der putbo: volgens het Nortons-systeem was ongunstig. Se groote 14 dagen was men er mede bezig 0| binnenplaats van het huis van arrest; nadat eeij malen de staven waren gebroken en de de nog betrekkelijk gering was, werd het v. gestaakt, zoodat ongeveer 400 te vergeefs uitgegevende gemeente zal nu, naar ik vernej eenige gewone welputten doen graven. Een kundige verklaarde reeds vóór den aanvang opgemelde proeven, dat in onze streken effect zoude verkregen worden. In hoever oordeel juist is en of het terrein, waar de prot^^ genomen zijn, minder geschikt is dan ant^^ wellicht beter gelegen punten, laat ik aan t> oordeel dan het mijne over. illeije Veghel, 14 Jan. Dezer dagen werden ti°0lolitie arbeiders van den landbouwer Laarakkers te E- B bij het uitgraven van hooge zandheuvelen itt'BMj zijner akkers, in de nabijheid zijner laudh(e m gelegen langs den in aanleg zijnden provincu jj-. weg van Haps naar Oeffeit, potjes gevonden sulltel gebrande asch en beenderen (Urnen) duii.' ,ertje aanwezig waren. Aanvankelijk sloeg meni;tatig| acht op deze voorwerpen en zij kwamen ;rect( verbrijzeld te voorschijndoch een ter inte grootte van p. m. 14 liter bevindt zich in handenormj den burgemeester aldaar, dat slechts zeer wt-n beschadigd is en waarin de asch en beendert jn ruime mate aanwezig ziju. De burgemeestei jje ze gaarne belangstellenden wil vertoonen, 0|k er prijs op, om dat wat nog opgedolven zoo mogelijk ongeschonden in bewaring te neceer Iu het belang der oudheid- en historiekunde^^ melden wij bovenstaand in uw veel blad, opdat de aandacht van liefhebbers k- j valle- ,ok e Maastricht, 14 Januari. In verband met: jje( bekende zienswijze in zake de wederinvoeMj- der schutterijwet hier ter stede, is onze Ge«\vach net S De 'volgc Gr e me ngde verstand had plaats gehad. Zij werd bleek en giug naar het venster, van waar men het gezicht op de berkenlaan had, en staarde met flikkerende oogen en trillende lippen in de diepte van het groene gewelf. „Hij moet van dezen kant ko men het is de naaste weg van Klarenveen," zeide zij na eenige minuten sprakeloos getuurd te hebben. „Lena, ga eens vragen wat oom en tante vinden dat wij doen moeten. Ik geloof dat ik maar vast naar de kerk zal rijdenhij zaj daar misschien al zijn." „Wacht een oogenblik," smeekte ik, „de bode die het is gaan onderzoeken zal spoedig terug zijn." En toen, om haar verzoek niet te weder streven, ging ik naar beneden, hoe veel het mij ook kostte Emma alleen te laten. Ik vond mijn heer en mevrouw Hagenaar alleen in eene ka mer. Zij hadden zich van de gasten afgezonderd, die reeds, volgens de gedane uitnoodiging, ver zameld waren. „Ik kan dien toenemenden twijfel niet meer aan zien," zeide mevrouw Hagenaar, die zich dwong om kalm te blijven. „Ik kan niet naar het arme kind toegaan, en met haar spreken. Willem, wat kunnen wij doen?" „Niets," zeide de heer Hagenaar op strengeu toon: „wij kunnen nog een oogenblik wachten jnaar niet lang." „Zoudt gij ook eens op Klarenveen laten vra gen?" zeide zij nog eens na eenige minuten van 1 pijnlijk stilzwijgen. „Dat nooit 1" antwoordde hij, en toen ging ik, diep bedroefd, naar Emma's kamer terug. Zij was hoe langer hoe onrustiger geworden. Het was nu twintig minuten over twaalven. Ik kon haar niets geen troost geven. „Wordt er eene boodschap naar Klarenveen gezonden?" vroeg zij ongeduldig, terwijl zij zich bij mijne nadering snel omwendde. „Neen," zeide ik aarzelende, „uw oom vond beter van niet." „Dus deukt oom Willem o hemel wat denkt hij, Lena?" riep zij uit. En terwijl zij sprak rolden de tranen langs hare wagen en vielen in groote droppels op de fijne kant en het glanzig satijn. „Mijn hart zal breken als het nog langer moet duren. Ik kan niet meer. Ik heb al zooveel om hem geleden. Dit had hij mij moeten bespareu." Zij barstte in hartstochtelijk snikken uit toen zij dat gezegd had en wierp zich op de canapé, ter wijl door die beweging sluier en krans geheel verkreukt werden. En terwijl zij daar in dien vreeselijken strijd van liefde en twijfel, van vrees en schande, die haar op eens overviel, inéén kromp, kou ik niets doen om haar tot bedaren te brengen. Het eenige wat ik deed was mijne koude hand op hare gloeiende te leggen en die zacht te drukken. Op eens kwam zij overeind. „Lena," begon zij, „ik heb u veel van Gerard verteld maar niet alles. Hij heeft mij nog eeDS bedrogen en ik vergaf het hem. Dat wist gij nog met." Ik vond niet noodzakelijk hare vernedering te vermeerderen door haar te zeggen dat ik het wel wist, en zweeg dus. „Maar ieder ander weet het," vervolgde zij met hijgenden boezem, terwijl hare stem bijna in gillen overging; „toen heb ik niet willen buigen en al dien tijd hebben oom en tante zich verweten dat zij mijne wenschen toegaven, en nu zal ik er onder bezwijken." De klok sloeg éen. „Ga om Gods wil naar beneden," riep zij uit terwijl zij opsprong. „Houd iedereen hier van daan, blijf zelve weg totdat gij mij zeg gen kunt dat hij gekomen is. Ik zal krankzinnig worden als ik niet alleen blijf." Voor de tweede maal verliet ik haar om die hopelooze zending te volbrengen. Enkele meu- schen hielden mij tegen voor ik de deur bereikte van de kamer waar de Hagenaars nog alléén waren. „Jufvrouw Booger," zeide eene dame die ik kende, „mij dunkt dat het onder deze om standigheden beter is dat wij onze rijtuigen laten voorkomen en stil weggaan." teraad bij Z. M. den Koning in hooger b<^, gekomen tegen een besluit van Gedep. o van Limburg, waarbij deze, ambtshalve, a3.cile gemeentebegrooting hebben doen toevoegen,eer nieuw artikel, wegens kosten van wederop: pe ting der dienstdoende schutterij, en zulks tojan bedrag van ƒ7400. Overwegende, dat de termijn van derti; gen, voor het hooger beroep gesteld, dooi gemeenteraad niet is nagekomen, heeft Z. besluit van 6 Januari 11., den raad met-ona kelijk verklaard in zijne, onder dagteekeniiï.ye°s 28 Oct. 11., ingestelde voorziening. p Mess BerichtenTari eilan De vijfde zitting van het internationale coigloop voor anthropologic en archaeologie zal 1 l tuige 1870 te Bologna geopend worden. Bezoekuren de Terramares in de Provincie Modena, a men 'kelij „Nu reeds?" vroeg ik met bitterheid. onze Zij haalde de schouders op. „Waarlijk, i'ArcI loof dat het beter is; wij wenschen natu pen allen het beste, maar de toestand is zoo pijl. Mijnheer en mevrouw Hagenaar zijn diepiondi klagen en de arme Emma niet minder oostl er zijn er die dit oorzien hebben." ling- „Dan zal ik u groeten," zeide ik op l moo toon. Toen ging ik naar binnen om met nier Bi Hagenaar te spreken, die nu even bitter heei weenen als de verlatene bruid. Wij berat sctn duizend plannen, gaven ze als onmogelijk bela op en maakten telkens nieuwe. Wij hoopt' de vermoedden, wij trachtten verontschuldigd dinp vinden. Alles te vergeefs. De uren kropen 1 len Tweemaal was ik reeds weer aan Emma: geweest die gesloten was, en zij had re! van toegelaten. Mes „Laat mij toch alleen," zeide zij, toen i- onls laatsten keer aanklopte„ik heb geen nu< nad nog iemand te zien, Lena! Gij weet niftlBj het is; liet is erger dan de doodl" mei Wordt s«w|llet me der Bat hee

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 2