ZIEGELAAR ZIEGELAAR HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. VOOR DEN HANDEL. ADVERTENTIE!!!. ÏM BLIKSLAGERSKNECHT, ZANG^EREENIGING CAECILIA. SCHEEPMAKERS. 'S GRAVENHAGE. hadd itel irlanders niet meer kunnen vragen, op welken t no;, emai pnd men kan aannemen dat Pruisen Neder- 1 3"ids nationaliteit en grensgebied zal eerbie- t8 ;en. Dan zal men niet meer kunnen zeggen, E z'-t evenals het heden eene Deensch sprekende Deensch gezinde bevolking van Denemarken 'irukt, het ook morgen Nederlandsche provin- n ^ein aan Nederland kan ontnemen. Om het 5de 'n Vltikel van het Prager vredestractaat niet onuit- voerd te laten, daartoe hebben wij evenwel zoo besluit het blad nog andere en veel wichtiger redenen, dan alleen die van onze °P e'3inere en zwakkere naburige staten te moeten 'n Bruststellen." 1 naa Frankrijk. r De geschiedenis, en inzonderheid die van Frank- lett'k - zegt de heer Eugène Yung in het Journal Pe' s Débals - heeft dikwijls doen zien, dat de dood ng ',n iemand, die tot de geavanceerde partij behoort, ie<^ei de opeenhooping van menschen bij zijn begra- blatnis aanleiding hebben gegeven tot een opstand. Je?S3 6den Juni 1832 was eene onafzienbare menigte n 1Dj de begrafenis van den generaal Lamarque evegenwoordig. Eensklaps, in weerwil der verma- ieD(ingen van La Fayette, snijdt men de strengen oete\r paarden stuk, om zelf het lijk naar het Pan- riJkeon te dragen. Er worden schoten op de troepen ^'le'lost, die wederkeerig beantwoord worden. De e "Handelingen verspreiden zich door de stad, 'rd aken zich meester van eenige wachtposten, ver- ijzelen de gaslantaarns, werpen barricades op, i den volgenden dag had het bloedige, hardnek- •chige, verschrikkelijke gevecht bij het klooster aint-Merri plaats. kw Wij aarzelen niet te zeggen, dat de begrafenis huo,n Victor Noir meer dan iets geschikt was, om inder» hartstochten der menigte op te wekken. Een eekrnkman van twintig jaren, van wien men veel Terieds gehoord had, werd binnenshuis gedood door !r 'hn lid der familie van den Souverein. Zóo jong ïr r:eds ten grave, als slachtoffer van een moord- ijteEidige hand; - een bruid, weduwe geworden den vooravond van haar huwelijk; - en hij stotln wien deze rouw, dit drama vol schrik en hi immer, te wijten is, een neef des KeizersNooit e'!ig men meer menschen bijeen dan bij deze be- 'P lafenis; nooit zag men te midden van onzegroote leiztaatkundige schokken een talrijker volkshoop op aid 9 been; maar nooit ook i» een avond, volgende een dag die zulk een massa menschen ver- "wemigd heeft gezien, zóo rustig voorbijgegaan, jh -lkeen hield zich 's avonds weer met zijne gewone iken bezig; de couranten verkoopers alléén had- en eenige groepen om zich heen, evenals altijd, aut-ranneer er iets bijzonders is voorgevallen. et' Door de tegenwoordigheid van troepen kan men Ongeregeld lieden voorkomen, en soms hevige onlus- geltjD. Maar bij de begrafenis van Victor Noir heeft ing e menigte, ziende dat het Gouvernement haar daecht om den lijkstoet te volgen eerbiedigde, P dtreedzaam van dit recht gebruik gemaakt, ling Op de Boulevards was het 's avonds van den nt ig dezer veel kalmer dan op sommige avonden 'an de maanden Mei en Juni van het vorige leeliar, toen de bekende ongeregeldheden plaats eeradden. Wie kan zeggen wat gebeurd zou zijn, ge.idien destijds een voorval, geschikt om de ge- :rdtioederen zóózeer op te winden als de thans Gepleegde moord, 80,000 Parijzenaars op de been ude:ad gebracht? Vanwaar dit verschil? De tragische i ood van Victor Noir is een dier gebeurtenissen, Duitrelke men noch kan voorzien, noch beletten, siennder welk Regeeringssysteem ook. Hetzij de e rrukpers vrij is of aan banden ligt, er kan altoos drsen twist ontstaan tusschen twee personenen wie r Tenkt er aan, dat, ten gevolge van zulk een twist, ij :;mand, als getuige een brief brengende, dood daieschoten zal worden? Evenmin denkt men aan labce mogelijkheid, dat hij, die den moord pleegt, laklen bloedverwant is van den Keizer. Gelukkig, diD.'at het vooral plaats had na de optreding van :t: zen liberaal Ministerie. Na Nooit had een onverwachte gebeurtenis aan rs,lie revolutionairen zulk eene schoone gelegenheid :ie egeven tot uitvoering hunner plannen. De historie ich vijst ons op groote omwentelingen, door voor- euballen van dien aard ontstaan. De revolutionairen i gaadden geen gunstiger aanleiding kunnen droo- vamen en met dit al is Parijs heel rustig gaan sesdapen. Men behoeft dus niet meer beangst te ooi'ijn. De crisis, te sterker naar mate zij plotseling pzi.e voorschijn kwam, is voorbij. De zwakheid der edetpruiers is gelegen in het dagelijks al meer in oplet licht tredende contrast tusschen hunne hevige «.taal en de daden van het Gouvernement. En dit ir 'S genoeg gezegd om het Ministerie een spoorslag irdee geven tot het voortzetten van de liberale taak, in. velke het op zich heeft genomen. Het zal inzien, ipelat dit het eenige middel is om de revolutionai- Di'en tot onmacht te doemen, als zij den volkstoorn euwillen opwekken. est De Figaro deelt het volgende gesprek mede, dat 'rude maarschalk Canrobert met iemand had, voor tgaat het lijk van Victor Noir ter aarde was be ng steld. loc- „Hoe denkt gij te handelen, maarschalk, zoo ivo:» een opstand mocht plaats hebben?" i „Mijn Hemel! dat is zeer eenvoudig. Ik moet Boerst een lijk onder mijne soldaten zien vallen. Ie Zoolang dit niet gebeurd is, verroer ik mij niet. Maar hebben ze een der mijnen van kant ge maakt, dan rrrran!" „Wat wilt gij zeggen met: rrran?" „Dat wil zeggen dat ik, als het noodig is, veer tigduizend man zal neervellen. Ik heb maar vijf minuten noodig om de rust in Parijs te herstellen." „Dat is kras." „Gij hebt gelijk, maar wat wilt ge? het moet wel zoo. De dichte, opeengedrongen menschen- massa's vrees ik het allerminst. Twee regimenten, gewapend met chassepots, meer heb ik niet noodig." TELEGRAM3IEN. Parys, 14 Januari. In het Wetgevend Lichaam heeft een discussie plaats gehad, betreffende de op gisteren uitgeschreven verkiezingen. De hee- ren Montpairoux en Picard verlangden dat de ambtenaren, die bij de jongste verkiezingen zich aan kwade praktijken hadden schuldig gemaakt, zouden worden afgezet. Hierop wees de minister van binnenlandsche zaken op de strenge orders die de prefecten en ambtenaren ontvangen hadden om voortaan een strikte onzijdigheid in acht te nemen. De heer Ollivier deelde bovendien mede, dat de vrederechter, waarvan de heer Picard ge sproken had, van zijn post ontzet was. Verder eischte de heer Picard een formeele verklaring van den minister, dat het gouvernement de ofti- cieele candidaturen zou afschaffen. De minister antwoordde, dat die quaestie bij de eerstvolgende algemeene discussie in behandeling zal komen. In den senaat is de heer Rouher terugge komen op zijn voorstel om aan de enquête naar de werking der handelstractaten ook den senaat en de regeering te doen deelnemen. Dit voorstel heeft de minister bestreden, op grond dat ook de senaat zal deelnemen aan de beraadslaging over het ontwerp dat de regeering te dier zake zal indienen, zoodat dit lichaam geacht kan worden iteds van zelf in de enquête te deelen. De heer Rouher vond dit antwoord niet afdoendevolgens hem zou de senaat in dit geval slechts de rol van toeschouwer vervullen. Verder betreurde de heer Rouher de overhaasting waarmede de regee ring was te werk gegaan bij het intrekken der tijdelijke admissiën van katoenen goederen, wijl deze admissiën gelijk te stellen zijn met een meer uitgebreid transito-recht, waarom zij dan ook met den gunstigsten uitslag in Duitsch- land, Oostenrijk en overal elders worden in prak tijk gebracht. Het gouvernement zal heden of morgen een ontwerp van wet indienen strekkende om de staatkundige vergrijpen, die door de pers of op andere wijze worden bedreven, naar een jury te verwijzen. Het Journal des Débals spreekt het gerucht te gen, als zou de heer Daru het plan hebben zijne portefeuille neder te leggen. Het blad verzekert dat er een volmaakte overeenstemming heerscht tusschen de ministers. Alle besluiten zijn door den ministerraad met eenparige stemmen genomen. Weenen, 14 Januari. Bij de debatten van het Heerenhuis over het adres van antwoord op de troonrede, hebbende vijf leden voor het ontwerp der meerderheid en vijf voor dat der minderheid gesproken. De algemeene beschouwingen zijn daarop gesloten. Geen der ministers heeft het woord gevoerd. Morgen discussie over de para grafen. St.•Petersburg, 14 Januari. Volgens den ofü- cieelen Invalide Russe, zal met April e. k. de wa pening van de gansche armee met achterladers voltooid zijn; tevens zijn gedurende 1869 over de verschillende vestingen des rijks 400 kanon nen van het nieuwe systeem verdeeld. Het oor logsbudget over 1870 bedraagt 140 millioen roe bels, d. i. 4 millioen meer dan over 1869. Rome, 14 Jan. Hedenochtend heeft de con gregatie van het concilie goedgekeurd de benoe ming eener deputatie voor de Oostersche zaken en de buitenlandsche missiën. Vervolgens is een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over het wetsontwerp op de tucht der geestelijkheid. Vijf der leden van het concilie hebhen het woord gevoerd. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 15 Januari. Aan de orde is de voortzetting der beraadslagingen over de ataatsbegrooting voor 1870, en wel over Hoofdstuk V (departement van binnenlandsche zaken. Er worden geene algemeene beraadslagingen over dat hoofdstuk gevoerd. Bij afdeeling 4, medische politie, komt ter sprake: de behoefte aan geneeskundigen ten platten lande, de geneeskundige examens, terwijl de heer van Nis pen van Pannerden de aandacht des ministers vestigt 1'. op de vraag: of de krankzinnigen-gestichten wel voldoen aan de eischen der wetenschap, en 2'. op de groote kosten tot verpleging van behoeftige krank zinnigen voor kleinere gemeenten, en de moeielijk- heid om ze in een gesticht te plaatsen. De Minister van Binnenl. Zaken antwoordt ad lam dat na eenige jaren de toestand veel zal verbeteren, omdat de jongelieden die de hoogere burgerscholen bezocht hebben, veel beter het natuurkundig examen zullen kunnen afleggen. Ad 2am dat, als de onder vinding leert dat de splitsing der examens nog niet voldoende is om ook voor de toekomst een voldoend getal geneeskundigen ten platte lande te leveren, hij nadere voorzieningen zal maken. Ten aanzien der vraag of de krankzinnigengestichten aan de eischen der wetenschap voldoen, zegt de min., dat hij zeker weet dat in Noord-Holland die gestichten volmaakt voldoen aan die eischen. Nopens het tweede punt door den lieer V. Nispen aangevoerd moet de min. opmerken, dat niet alleen kleine, maar ook groote gemeenten veel bijdragen tot de kosten van verple ging van arme krankzinnigen. Maar als nu de wij ziging der armenwet wordt aangenomen, dan zullen tal van gemeentebesturen van een grooten last onthe ven worden. Bij de afdeeling waterstaat zegt de min. van bmn. zaken 1°. Wat betreft den waterweg van Rotterdam naar Zee, tot zijn genoegen nu te kunnen voldoen aau de belofte in de Tweede Kamer aan den heer Vi- ruly gedaan tot nader onderzoek van de ver zanding van den kop der dammen in zee. Het rapport daaromtrent opgemaakt, is zeer gunstig, want daaruit blijkt dat de diepte sedert met 1 meter is toegeno men, terwijl er nog voortdurend eene verdieping buiten de dammen wordt waargenomen, Wat het onderhoud van de kleine rivieren aangaat erkent de min. met de HH. Yan Bijlandt, Van Nispen en De Vos Van Steenwijk, die dit punt bespraken dat er voorziening moet plaats hebben want dat de toestand onhoudbaar iszijne voorgangers even als hij hebben eene regeling beproefd, doch vruchteloos. De min. zal eene wetsvoordracht doen o. a. der Berkelwerken. terwijl al 't andere van zooveel belang is dat de re geering niet kan stilzittenzij is dan ook bepaald voornemens, hetzij bij de begrooting of bij eene spe ciale wet de zaak tot oplossing te brengen. Aan den heer Geertsema antwoordt de min. ten opzichte der droogmaking van de Zuiderzee, dat indertijd de aan vraag om concessie in handen van den raad aan waterstaat is gestelddat daarop aanmerkingen ge maakt zijn die door de maatschappij zijn beant woordt dat daarop nieuwe aanmerkingen gemaakt zijn die ook aan de maatschappij zijn medegedeeld, waarop deze nog niet heeft geantwoord. Maar hij gelooft dat de maatschappij niet het laatste woord nog ge zegd heeft. De concessie der aanhechting van Ame land is verleend en de subsidie daarvoor zal onder worpen worden aan het oordeel der wetgevende macht. Het hoofdstuk is nadat nog de afdeeling onderwijs tot discussion had aanleiding gegeven aangenomen met 31 tegen 4, stemmen. Maandag te elf uren voort zetting. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 15 Jan. De minister van justitie heeft bij resolutie van 13 Januari jl. goedgevon den aan den rijksveldwachter 3de klasse J. T. Van Doesburg, gestationneerd te Wijk-bij-Duurstede, en aan de veldwachters dier gemeente Th. Bijde- beeke en J. Bos, tevens onbezoldigde rijksveld wachters, zijne bijzondere tevredenheid te kennen te geven over hunnen buitengewonen ijver in de opsporing van den dader van een aantal vee diefstallen, zoowel onder genoemde, als omliggende gemeenten gepleegdwaarvan eervolle vermelding in het Alg. Politieblad is geschied. Aan voormelden Van Doesburg is te dier zake tevens toegekend de titulaire rang van brigadier. Op 25 en 26 Nov. jl. zijn te Oudshoorn in be slag genomen twee guldenstukken, voerende de beeltenis van Koning Willem III en hetjaartal 1863, zonder randschrift, welke stukken door het muntcollege zijn verklaard valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. On geveer een jaar geleden werd door een te Nieuw- Helvoet woonachtig persoon te Hellevoetsluis ver haald, dat hij zeven valsche guldens in zijn bezit had. Op dien persoon rusten vermoedens, dat hij een van die guldenstukken in omloop heeft gebracht. Wellicht zijn of worden er in die of andere nabijliggende gemeenten meer dergelijke valsche guldens als muntspecie in betaling gege ven. In dat geval verzoekt de officier van justitie te Brielle, aanhouding en onmiddellijk bericht. Uit de verschillende Dagbladen. Jail. GEHUWD. 11. J. Schneider cn C. T. Jorritsma. Vught. 13. S. J. Bosman en A. Souget. Amsterdam. 13. J. J. Bonhuys en H. C. Magnu9. Haarlem. Jan. BEVALLEN. 11. C. Vitringa, geb. Schouten, l). Deventer. 11. H. A. P. Evers, geb. Peerlkarap, Z. Arnhem. 11. J. J. Steffcn9, geb. Beets, Z. Helder. 11. L. A. Bakker, geb. Lansdorp, Z. Purmercnde. 12. M. J. Boeken, geb. Van Meegen, Z. -- Arasterdam 12. E. VV. Mijs, geb. Brouwer, Z. Tiel. 18. M. R. W. H. Vermeys, geb. Swemar, Z. Utrecht. 12. M. M. J. Van Bork, geb. Vierling, Z. Alpben a/Rijn. 13. E. M. Hollefeld, geb. Heoveldop, D. Arasterdam. Jan. OVERLEDEN. 9. P. Van Rin9iira, M. 81 j. Amsterdam. 10. P. J. Gelderman, M. 23 j. Eibergen. 11. G. Andriesse, M. 66 j. Rotterdam. 11. J. H. M. Janssen, M. 48 j. Groningen. 11. B. Verloop, wedr. 77 j. Eemnes-Buiteu. 11. N. G. Bleekendaal, wedr 60 j. Haarlem. 12. W. A. Van Oawerkerk, Z. 20 j. Gorcum. 12. G. Hooghwinkel, M. 68 j. Schoonhoven. 12. M. Groenendijk, M. 64 j. Heerjansdaro. 12. I. Van Harrcveld, M. 67 j. Haarlem. 12. A. C. Van Harreveld, geb. Ombach, V. G7 j. Haarlem. 13. H. Van de Stadt, Z. 14 j. Zaandam Het gebeurt maar al te dikwijls dat hande laars, door onvoldoende fondsen, aan hunne zaken niet die uitbreiding kunnen geven, welke zij zouden wenschen of als gevolg van eene crisis bij een te groote voorraad goederen in magazijn of door eenige andere oorzaak zich door oogen blikkelijke behoeften verplicht zien tot buiten sporige opofferingen hunne toevlucht te nemen en einde hun crediet te redden. Le Mandataire Commercial172, faubourg Saint- Denis, hoek rue Lafayette te Parijs, opgericht en onder bestuur van den Heer L. F. Vigneron, heeft ten doel den handel in deze te hulp te ko men tegen zeer matige voorwaarden. Hare operatiën bestaan in Voorschot In specie op allerhande koopwaren en verkoop daarvandes noods worden zij on- middelijk gerealiseerd. Voorschot In specie op alle Fransche en vreemde waarden, effecten, aaDdeelen, obliga tiën enz. Verleening van crediet, Toorschot van bank- waarden, na ingewonnen informatiën en alleen op voorwaarde van stipte voldoening der vastge stelde termijnen. Vertegenwoordiging, verkoop ln commissie en dép6t van allerhande koopwaren. Voor inlichtingen en voorwaarden vervoege men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON. Bevallen van eene Dochter Vrouwe C. E. BUCAILLE van Alphen. Leiden, 14 Januarij 1870. Heden overleed na een langdurig doch gedul dig lijden, in den ouderdom van 47 jaren, mijn geliefde Echtgenoot JOHANNES JACOBUS KOOREMAN. Wat ik en mijne jeugdige kin deren in hem verliezen, kunnen zij alleen be seffen, die den overledene van nabij gekend hebben. Wed. J. J. KOOREMAN, Leiden, 14 Januarij 1870. Kruijt. De affaire zal door mij en mijnen zoon op den- zelfden voet worden voortgezet, waartoe ik mij, in mijnen treurigen toestand, bij deze minzaam aanbeveel. Men vraagt aan de Openbare School voor Lager Onderwijs te Noordwijk-Binnen een Hulponder wijzer. Tractement driehonderd gulden. Sollicitanten worden verzocht voor 1 Febr. hunne brieven en stukken franco in te zenden aan den Burgemeester. Zij die de ingezonden model- len voor het op te richten stand- beeld van HERMANUS BOER- HAAVE wenschen te zien, worden verzocht zich daartoe in de volgende week (met uitzondering van Woensdag 19 Januarij) aan te melden bij den Portier van het Akademiegebouw, en wel tusschen 10 ure des morgens en 3 ure des namiddags. Namens de Commissie: J. A. BOOGAARD. Leiden, 15 Januarij 1870. zijn werk grondig verstaande, kan dadelijk vast werk bekomen. Adres met franco brieven onder let ters A. Z. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. Voor de uitvoering van Dinsdag 18 Januari a. s. zijn nog Kaarten a 09 Cts. en Tekstboekjes a 15 Cts. verkrijgbaar bij de Heeren SCHREU- DER en VAN BAAK, en des avonds aan de Zaal. Zes bekwame SCIUXPNAKERSKYECHTS kunnen terstond vast werk bekomen en zeker zijn door voortdurende overwerkuren goede weekloonen te verdienen. Franco brieven, met opgaaf van ouderdom en waar werkzaam geweest, worden ingewacht bij H. T. PELTENBURG te Haarlem. SS. SPUISTRAAT, 25. hoek Haagpoort, 11 yv Bi. PAKJES Franco. Op franco aanvrage wor den franco per post prijscou ranten gezonden, 'der nieuw ste modellen Heeren-, I funics- en Kinderlaarzen, Schoenen enz. 25. SPUISTRAAT, 25.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3