iet buitenl. zaken en Louvet, handel. Volgens a wet;en andere lezing zou echter Gaudin de porte feuille van handel, Berthemy, thans gezant in „eëindl6 ^er- Staten, die van buitenl. zaken aanvaar- >k zjjulen, de overige ministers zouden hunne porte- issen dèuilles behouden, terwijl Ollivier zelf zich het Jn \viniepartement van justitie zou voorbehouden, om van heer gelegenheid te hebben, de algetneene poli- De da'6'' vau het ministerie te verdedigen in de Kamer. De Siècle van Zaterdag bevatte daarentegen de n Fen°'geilt'6 Emile Ollivier, binnenl. zaken, sche ^Jasseloup-Laubat, buitenl. zaken, Magne, fi- ary, h tanciën, Busson-Billault, justicie, Le Boeuf, oor- chten Ri&ault Oenouilly, marine, Bourbeau, on- lerwijs, Maurice Richard, openbare werken en jlement Duvernois, de redacteur van den zeer teizerlijkgezinden Peuple Francais handel en tzene een bj waai1 tot gt- and bouw. Het geloof aan ling i reden van laatstgenoemde een mogelijk op was, zoo het be- jtaan heeft, evenwel van korten duur. Naar aan- eiding van laatstgenoemde lijst, merkt de Siècle jp, dat Emile Ollivier zich bedriegt als hij hoopt net die elementen te zullen slagen. Zoo goed kis Rouher en Forcade zal hij kunnen bewerken, ause|dat de officiëele phalanx zich bij hem aansluit, im, 'naar de verstandigen, die weten wat ze willen j ;5n over hunne te volgen politiek beraadslagen, "'lie zullen hem niet aanhangen. Men spreekt van izer ,^en homogeen ministerie, maar die combinatie, j a 'Kis geen kabinet, 'tis een mozaïek, zegt het blad. Omtrent de eerstvermelde lijst, zegt een cor- 1, en n niett die t» iop, oeha] respondentie van 31 Dec., dat zoo die niet de goedkeuring de» Keizers mocht verwerven, Olli vier zijn mandaat zou neerleggen. Een gerucht voegde daarbij dat de heeren Ségris, De Talhouët feu Louvet, nadat de heer Chevandier de Valdröme ■ch had laten overhalen, meer geneigd zouden i, zijn, om gehoor te geven aan de wenschen van den ;0"ivier; mocht dit gerucht al juist zijn, wat echter voor het. oogenblik door niets gewaarborgd wordt, dan zou die toetreding toch te laat komen, ten- ?'minste zoo die correspondentie juist is, dat Olli vier het van de aanneming der lijst door den "''Souverein afhankelijk heeft gesteld of hij zijn mandaat zal du behouden of niet. tijd 11! Het slot van het proces Traupmann wordt door 'evade N. ft. Ct. aldus medegedeeld: Na vijf minuten neemt het Hof weder zitting ichaajn spreekt over Jean Baptiste Traupmann het vonnis des doods uit. (Een half onderdrukt ap- er uplaudissement onder de toehoorders. De beschul- die digde hoort zonder verbleeken de vreeselijke uit. geve spraak aan.) uttig Nadat de voorzitter den beschuldigde heeft en o doen weten dat hem drie dagen vergund zijn, jen ten einde zich in cassatie te voorzien, staat deze ai vi laatste op, groet glimlachend, en volgt, zonder oor eenig blijk van aandoening, de gendarmen, two //Pas op," sprak hij tot een der agenten, die inst hem bij den arm vatte „gij knijpt me." Ver- ïn ii volgens liet hij er lachend op volgen: „Wat zal en z heel Parijs over mij spreken. Ik wed dat er heel i wi wat tevreden zullen zijn, nu ze weten dat ik ter n la dood veroordeeld ben. Mij is 't om 't even." a vi Toen Traupmann op den drempel der gevan- ieuv genis den directeur en verscheidene geëmploi- eerden ontmoette, trad hij stoutweg op hen toe: „Welnu," riep hij „ik ben ter dood veroor- velldeeld dat had ik wel verwacht. Maar dat is lat minder! De hoofdzaak is, dat ik honger heb als rans een wolf: ik heb sedert van morgen niets ge- gd.' bruikt." Ila[ Eenige oogenblikken later heeft men hem van tj kleederen doen verwisselenhij zal deze niet el L alleggen, vóórdat zijn laatste uur zal geslagen we, hebben. In zijne cel gekomen, wierp hij zich op zijn bed en keerde 't hoofd naar den muur misschien om de aandoening te verbergen, die nei hij niet langer vermeesteren kon. Ga België. >rnn en: 383 op hun tiende, 551 op hun elfde, terwijl al leen 517, dus alleen een vijfde, boven hun elfde jaar bleven school gaan. Hunne „natuurlijke eigenaars" hadden er over beschikt om ze naar de werkhuizen te zenden. In 1867 vroeg de gemeenteraad van Gent aan de Kamers dat een wet zou gemaakt worden waarbij het zou verboden worden in onze ka toen-, vlas-, kant- en zijdefabrieken kinderen beneden de 10 jaren te aanvaarden; verboden dat kinderen van 10 tot 11 jaar langer dan 6 uren per dag of drie dagen per week zouden werken; verboden dat de jongeliugen van 10 tot 18 jaar langer dan 12 uren per dag zouden werken. Die maatregelen zouden voor doel hebben eersleus de kinderen niet af te werken, en dan hun de gelegenheid te verschaften de helft van den tijd van tiea tot veertien jaar te blijven schoolgaan. Wij zeiden reeds welk onthaal dit vertoog schrift in onze wetgevende Kamers te beurt viel, en wachten met gespannen aandacht doch niet al te veel hoop wat er van het nieuwe vertoog, dat de gemeenteraad van Gent besloten heeft op te zenden, zal geworden. Volgens het onlangs door den heer Quetelet uitgegeven jaarboekje bedroeg de bevolking van het rijk, op 31 December 1868, 1,961,611 zielen, waarvan 1,858,038 in de steden en plattelands gemeenten van 5000 zielen en daarboven, en van 3,103,606 in de steden en plattelandsgemeenten van minder dan 5000 zielen. De bevolking van de hoofdsteden der negen provinciën bestaat uit 626,721 inwoners, waarvan de hoofdstad des rijks, Brussel, er 169,249 telt, niet inbegrepen de bevolking der aangrenzende gemeenten. Het cij fer der geboorten in 1868 (niet inbegrepen de levenloos geborenen) bedraagt 156,131, en het getal sterfgevallen 107,556, alzoo een meerder getal geboorten ten bedrage van 48,578. Er had den in 1868 36,271 huwelijken plaats en 60 echt scheidingen. Brabant komt in laatstgemeld cijfer voor tot een bedrag van 29, Luik tot een bedrag van 15. Op 31 December 1868 was de bevolking te Brussel 174,678 zielen. Het jaarboekje bevat verder vele wetenswaardige bijzonderheden en o. a. ook het plan van statistiek, aangenomen op het internationaal congres te 's-Hage in 1869. TELEGRAMMEIV. Rome, 1 Januari. De Civilta Cattolica zegt, dat de gouvernementen het Concilie noch begunstigd, noch rechtstreeks tegengewerkt hebben, uitge zonderd het schismatieke Rusland, dat den eeni- gen l'oolschen bisschop, die nog niet was gedood of naar Siberië verbannen, belet heeft hier te ko men verhalen van de smarten dezer tot marte laarschap gedoemde natie. Een enkel gouverne ment, dat van het edelmoedige Frankrijk, aan hetwelk de geheele katholieke wereld erkente lijk moet zijn, toonde zich welwillend door in den pauselijken staat een garnizoente behouden, dat een zeer sterke waarborg is voor de rust van het Concilie. Bucharest, 1 Januari. In de Kamer van afge vaardigden is een voorstel van den heer Balliacs, volgens hetwelk de Kamer door een commissie eene wet betreffende de Joden zal laten ontwer pen, naar de afdeelingen verzonden. Vervolgens bracht de Kamer een votum van vertrouwen aan de regeering uit. New-York, 1 Januari. Volgens tijdingen van Haïti hebben de opstandelingen zich meesterge maakt van Port au Prince en heeft de president Salnave de wijk genomen naar fort Alexandra. Parijs, 2 Januari. Er valt niets nieuws mede te deelen omtrent de ministerieele combinatie. De France is van gevoelen dat bij de samenstel ling het linker centrum zal zegevieren. Het offi- cieele blad bewaart voortdurend het stilzwijgen. Het Journal O/ficiel protesteert tegen de opruiing der revolutionaire dagbladen, naar aanleiding van quaestiën, die op het leger betrekking hebben. Het herinnert den schrijvers dier artikelen aan de wet van 1819, waardoor het gouvernement het in de macht heeft hen te straften. Parijs, 3 Jan. Het Journal of/lciel deelt de sa menstelling van het ministerie als volgt mede: Emile Ollivier, justitie: Daru, buitenl. zaken; Chevandier de Valdröme, binnenl. zaken;Buffet, finantiën; de generaal Leboeuf, oorlog; Rigault de Genouilly, marine; Ségris, openbaar onderwijs; de Talhouët, publieke werken; Louvet, koophan del; Vaillant, chef van het huis des keizers; Maurice Richard, schoone kunsten. Bij keizerlijk decreet wordt het ministerie van het huis des Keizers afgescheiden van het ministerie van schoone kunsten. De heer Parieu is benoemd tot president van den Raad van State en de Saint Paul Duvergier tot lid van den Senaat. Huncheii, 9 Jan. De koning heeft den heer Eisen- hart, een liberaal, chef van het kabinet, benoemd tot minister zonder portefeuille. Aan eene correspondentie van hel Vaderland 11ontleenen wij het volgende Het onderzoek over den toestand der werkende klasse in België te Brussel verschenen, leert Y Pljffj Ons dat er van de vierenvijftig duizend werk- 1lieden in onze fabrieken drieduizend zijn be- tee neden de twaalf jaren, werkende gemiddeld jC'' twaalf uren per dag. In Oost-Vlaanderen 10 alleen zijn er op de kantwerkscholen 20,000 jonge zu werksters, die van hun zesde jaar veroordeeld zijn tot gestadigen arbeid. Te Gent leidt men de kinderen naar de fa- 00' brieken op hun negende-jaar, soms vroeger; te Denderinonde op hun achtste, te Doornik, Ieperen 'in en Kortrijk op hun zevende. In den regel wer- a ken zij daar van twaalf tot veertien uren. In gesloten zalen, waar katoenstof en oliegeur de lucht bezwangert, zijn zij tot beweegloozen, werk- nl tuiglijken arbeid gedoemd, die hun lichaam niet versterkt en hun geest versteent. 211 Hoe het met de verstandelijke ontwikkeling c' dier paria's gelegen is, zullen ons de|vo!gende cijfers leeren. In de schooljaren 186465, 1865 1866 verlieten 3261 leerlingen de Gentsche stads scholen; 234 veranderden alleen van school, 121 stierven, 147 verlieten de stad, zoodat er eigen lijk alleen 2756 in aanmerking komen; van dezen verlieten er 53 de school op hun zevende jaar, 177 op hun achtste, 237 op hun negende, Kerkelijk Nieuws. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen: te Rozenburg: Jansen Schoonho ven te Moerdijk; te Bergambacht en teOoltgens- plaat: P. Deetman te Beunekom; te Monniken dam: J. F. Van Dijk te .Hilversum; teCortgene: J. Kromsigt te Wijk b/H.; te Colmschate: L. C. Ten Bruggencate te Hoornaar; te Losdorp: C. De Wilde te Poortvliette ScheveningenW. Van den Beytel te 's-Grevelduin Kapelle; te Roden Goudschaal te Wirdum. Bedankt: voor Leimuiden: J. Krayenbelt te Heemstede; voor IJselstein A. E. G. Van Haa- genhuyze te Heino; voor St.-Jansga c. a.: J. J- Van der Weydenvoor KockengenF. C. Ma gendans te Baambrugge; voor Nieuwleuzen: A. Piper te Heemse. Aangenomen: Uitwijk c. a.: doorJ.C.Mon- tijn te Loenen; Nederhemert: door P. S. Nie- meyer, cand.; Leerbroek: door J. T. F. U. Lauts te OosterlandOpperdoesdoor F. J. Folpmers te Oudega; Anjum: door II. A. Leemans Sr. te Genemuiden. Evang. Ldthersche Kerk. Beroepen: te Middelburg: J. A. Heiwig te Enkhuizen. Christ. Gereform. Kerk. Beroepen: te Emden N. M. Stellens te Veld huizen te LippenhuizenG. Bramer te Josken- huizen; te Bergum: O. Los te Nieuwer-Amstel. Bedankt: voor Haren: R. H. Vos te Vries. Officieele Berichten. BURGEMEESTER ex WETHOUDEBS vak LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den l"™ February 1S68, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 14d.n Maart daaraanvolgende, n°. 42, waarbij tevens is aangehaald de verordening regelende de inrorde ring dier belasting, vastgesteld den 3d,n Februarij van dat janr. Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat met de uitreiking der beschrijvings-billetten voor die belasting, voor het jaar 1870, op Maandag aanst. den 3den Januarij 1870 een aanvang wordt gemaakt, wor dende de belastingschuldigen uitgenoodigd de daarin vervatte vragen behoorlijk, bepaald en zonder voor behoud, te beantwoorden, en daarbij tevens mede te werkeD tot datgene wat noodig is om deze beschrij ving ordelijk te doen afloopen. Leider, 31 December 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het 2° suppletoir ko hier van de plaatselijke directe belasting, voor 1869, is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, Dij besluit van den 28,te» dezer maand, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verpligt is zijn aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, 31 December 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 van bet Koninklijk besluit van den lsten December 1865 Staatsblad n*. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking; Doen te weten, dat in de maand Januarij 1870 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de emeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan e voortbrengselen met Certificaten van Neder landschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlands-Indië kunnen worden inge voerd, en roepen mitsdien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, ln de maand Januarij 1870 ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. Leiden, 27 December 1869. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 1 Januari. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad dezer gemeente een voorstel ingediend dd. 27 December, dat a. s. Dinsdag zal behandeld worden en van den vol genden aard is: „onder mededeeling dat B. en W., bij de opdracht der nieuwe directie, aan het gemeentebestuur de bevoegd zullen voorbehouden, om enkele malen gezelschappen van elders ten tooneele toe te laten, nemen zij de vrijheid den raad voor te stellen om aan den Franschen Schouwburg, onder de gewone voorwaarden, voor het tooneeljaar 1870/71 wederom te verleenen een subsidie van f 15,500." B. en W. hebben, alvorens daartoe over te gaan, overwogen in hoever het tot dusver ver leend cijfer van f 15,500 voor vermindering vat baar zijn. Beperking dier som zou onmiddelijken invloed hebben op de appointementen, welke de directie bij het aangaan van overeenkomsten kan toekennen, en bij gevolg' op het gehalte der aan het tooneel te verbinden artisten. De maat regel zou dus den goeden naam, dien het Fransch tooneel der residentie thans geniet, in gevaar kunnen brengen; en dit is voor B. en W. een afdoende redea om iedere inkrimping van het subsidie bepaaldelijk te ontraden. Zoolang nu dit subsidie wordt toegekend, blijven zij met het oog op hun vooritel van de maand Januari van het vorig jaar van meening, dat de groote opera moet behouden blijven. Van wege den minister van binnenlandsche zaken zullen ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed Donderdag, 6 Januari: het maken van de pij lers en het linker landhoofd van de brug over de nieuwe Maas te Rotterdam. Donderdag, 13 Jan.: het verdiepen van de nieuwe haven van Middelburg benevens het afsnijden van de bogt dier haven te Middelburg. Donderdag, 20 Jan.: de voltooiing der afsnijding van de Maas door den Hedelschen Waard bene den Empel, met daarbij behoorende rijs- en grond werken. Donderdag, 27 Jan.: 1°. het maken van werken beoosten Rotterdam, tot verandering van water leidingen van het hoogheemraadschap Schieland, ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Breda2°. het maken, leveren #n opstellen van tien draaischijven ten dienste der centrale werkplaatsen te Zwolle. Donderdag, 3 Febr.: het dempen van de Bin- nen-Rotte te Rotterdam en het maken van fun- deringwerken en afwateringvverken in die gracht. Donderdag, 10 Febr.: het maken van gebouwen en eenig# andere werken voor het hoofdmaga zijn en de centrale werkplaats te Zwolle. En Donderdag 10 Maart.: het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Oude Maas bij Dordrecht. H. M. de Koningin heeft op Oudejaars avond de Godsdienstoefening in de Duitsche kerk, onder het gehoor van Ds. Quant, bijgewoond. Heden middag is er ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag bij HH. MM. den Koning en de Koningin receptie gehouden van de hier aan wezige leden der Koninklijke familie, HH. Exc. de ministers, en de dignitarissen van bet. koninklijk civiel en militair huis. 's-Gravenhagk, 3 Januari. Hedenavond wordt er, bij gelegenheid van het Nieuwjaars-feest, een groot gala-bal ten hove gehouden. In de heden gehouden zitting van den Hoo- gen Raad, Kamer van Strafzaken, heeft de Adv.- Gen. Römer conclusie geeomen in de beide za ken betreffende overtreding der patentwet. Adv.- Gen. conclueert: in de zaak van J. Van Kuik, die door het hof in Overijsel is veroordeeld we gens verzuim van aangifte in het patent als on dernemer van een openbaar rijtuig tot vervoer van reizigers, tot verwerping van de voorziening in cassatie, en in de zaak van zijn Excellentie den minister van financiën, tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij H. Jansen is vrij gesproken van het hebben eener roeiboot in vaar baren staat op de rivier de Waal, liggende on gesloten, zonder daartoe de noodige vergunning te bezitten, tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof. In beide zaken zal de Hooge Raad den 18ll•,l Januari a. s. uitspraak doen. In de Volksvriend van 1 dezer komt het vol gende voor onder het opschrift Jenever-rampen: Jeneverrampen in 1869. 66 gevallen van gevan genneming en veroordeeling; 12 van moord en manslag; 52 van verwonding en mishandeling; 47 zelfmoorden. N. B. Een tapper te Kampen uit boosheid dat een klant, die hem nog geld schuldig was, hem niet betalen wilde, krijgt een beroerte en valt op de plaats dood neder. Deze doode werd niet opge teld, hoewel onder de jeneverrampen vermeld, omdat wij verlegen waren in welke categorie dit geval te moeten rangschikken. De overige cijfers zijn uit enkele couranten opgezameld en werden in dit blad. maandelijks vermeld. Op Dinsdag 1, en Donderdag 6 dezer zullen door den Minister van Financiën geene audientien worden verleend. Men verzekert dat namens de Ned. Rhijn- Spoorweg-maatschappij dezer dagen zijn aange kocht het locaal van het koffiehuis de Kroon en daar naast liggende woningen, staande op de dagelijksche Groenmarkt, teneinde aldaar een bestelhuis te vestigen. Amsterdam, 2 Jan. Men meldt ons dat het ge tal proces-verbaal tegen de Rijnspoorweg-maat schappij, ter zake van te laat vertrek en aankomst der treinen jl. Vrijdag reeds een cijfer van 113 had bereikt, welk getal naar men zegt tot heden weder aanmerkelijk is geklommen. Geen trein vertrekt of arriveert, of de rijksveldwacht staat aan de hoofdstations op post, uiet het oog op de uurwijzers gericht. Men verdiept zich in gissingen wat het gevolg zal zijn van dezen maatregel. (Hbld). Tarwe, O. B. Pools. 338 op tijd. Rogge, Galatz 195, dito 190 c. z/k., puike Taganrog 185 c. z/k., Petersburg 182 c. z./k., dito 187 c. z/k., mindere Taganrog 180 c. z./lc., Pruisische 190 c. z/k. Maart 181, 183, p. Mei 1S6, 185. Tarwe onveranderd. Rogge stil, Levering lager. Raapolie vliegend 10», najaar 38» voorjaar 40», Lijnolie vliegend 31, najaar-, voorjaar 32. Koolzaad, April 78, Sept. en Oct. 70. Deventer, 2 Jan. De spoorweg van deze stad op Leeuwarden is gereed. Het proces verbaal van overgave van den Staat aan de Exploitatie-maat schappij zal naar men ons meldt weldra worden ingezonden aan het Depart, van Binnenlandsche Zaken. Maastricht, 2 Jan. Binnen kort zullen alhier vanwege het Depart, van Finantiën weder do meingronden worden verkocht; het laat zich aan zien dat die uithoofde de gunstige ligging voor uitbreiding der bebouwde gemeente zeer gezocht zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1870 | | pagina 3