den aanleg van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Blijkens de memoire van toelichting, bevat het ontwerp de volgende hoofddenkbeelden Het Rijk maakt niet alleen den boven-en onderbouw van den spoorweg met de stations voor personen en goederen, met al wat daartoe behoort, maar ook alle werken, welke van dien aanleg direct of indirect het gevolg zijn en in aanraking komen of in verband staan met gemeentewerkenhet onderhoudt de laatsten gedurende twee jaren, draagt ze daarna in onderhoud en, aanstonds na voltooiing, in beheer aan de gemeente over; het maakt of bekostigt alle veranderingen aan en verplaatsingen van gemeentewerken en gebou wen, voor den openbaren dienst bestemd, die van dien aanleg het gevolg zijn; het zorgt gedurende den aanleg voor het behoud van alle toe- en doorgangen, en het is verantwoordelijk voor alle schaden. De gemeente staat kosteloos aan het Rijk af: de gronden en wateren, die zij, hetzij privaat rechtelijk, hetzij publiek-rechtelijk, bezit en blij vend door deu spoorweg worden ingenomen de opstallen, waarmede die gronden en wateren zijn bezet, voor zoo veel die niet voor den open baren dienst zijn bestemd. Gisterenmiddag te 2 uren werd in het Odéon eene openbare vergadering gehouden der Neder- landsche Koraal-Vereeniging, bij welke gelegen heid eenige liederen of koraalgezangen ten ge- koore zijn gebracht, door de Vereeniging uitge geven. Deze koralen werden gezongen door de kwee- kelingen van het Blinden instituut, onder leiding van den heer Van Dapperen. Uit het verslag bleek, dat de staat der Vereeniging gunstig kan genoemd worden. De Vereeniging telt thans 120 correspondenten, 144 beschermers en 540 leden. In den loop van dit jaar werden 1046 exemplaren der liederen verzonden, welke meer en meer op de la gere school worden ingevoerd. Vooral in Friesland bestaat veel liefde voqr godsdienstige gezangen. Te 's-Gravenhage werkt met zeer gunstige uit komsten de klasse onder leiding van den heer Marinus. Tot lid van het hoofdbestuur werd in plaats van den hoogleeraar F. J. Domela Nieuwen- huis, die overleden is, benoemd de heer S. De Lange, te Rotterdam, en herbenoemd Ds. J. J. L. Ten Kate. Haarlem, 29 Dec. In de gemeenteraadszitting van heden is behandeld eene missive van den Minister van Financiën, betreffende het oprichten van een nieuw postkantoor alhier, voor rekening der gemeente, ouder aanbieding, dat het Rijk het gebouw alsdan voor een langen termijn zal huren voor 7 pCt. 's jaars van het voor aankoop, inrichting enz. aangewende kapitaal. Op voorstel van B. en W. heeft de vergade ring besloten, aan den heer minister te berichten, dat de raad er bezwaar invindt het door den heer minister gehuldigde beginsel aan te nemen, doch daar er werkelijk behoefte aan een beter post kantoor bestaat en de goede gezindheid van den minister dankbaar erkennende, beleefd, maar dringend verzoekt, dat ook in deze gemeente voor rekening van het Rijk een postkantoor ge sticht zal worden. 's Gravenhage, 29. In de zitting van het pro vinciaal gerechtshof (civiele kamer) van eergisteren is uitspraak gedaan in zake den heer L. Van Woudrichem van Vliet en firma Schooneveld en Zn. te Amsterdam. Het hof heeft het vonnis van de arrondissements rechtbank alhier bevestigd, den appellant door het gewezen vonnis niet bezwaard verklarende en diens beroep alzoo vernietigende. Rotterdam, 29 December. De looneelvoorstelling 14 December 11. door de vereeniging Eendracht kweekt Vriendschap gegeven in den schouwburg van de heeren Louis Bouwmeester Co., ten voor- deele der nagelaten betrekkingen van de veron- menig landbouwer, die zijn volk niet om te lezen, maar om te werken in dienst had. In 't eerst had ze trouw de dorpskerk bezocht, en ze had door woord en daad gepoogd den pre diker op het pad der waarheid terug te brengen, doch hare pogingen hadden op 's mans wereld- sche wijsheid schipbreuk geleden. En toen't. haar bleek, dat de leeraar zijn hard verhard had, hield ze 's Zondags godsdienstoefening in haar eigen woning, waarbij slechts weinig uitverkorenen, den koetsier en een tweetal daglooners, tegen woordig waren. In gevoelvolle woorden sprak ze haar hoorders toe over 'l hemelsch Jeruzalem. Maar 't was de de welopgevoede moeielijk, zich een Jeruzalem voor te stellen, ontdaan \an allen aardschen luis ter. 't Kwam haar telkens voor den geest niet ongelijk aan een schoone Hollandsche stad. En de tempel, had in haar droomen veel overeen komst met een dier kathedralen, waarin, onder meer overblijfselen der middeleeuwen, ook re- geerings banken zijn. Daar zag ze dan, in den geest, haar echtgenoot in den raad der edelen zitten, als de van God ingestelde overheid mede wakende over de ware leer. Ze bad en ze werkte, om voor den man barer keuze die standplaats te verkrijgen, waarop hij, door haar geboorte, recht- matigen aanspraak meende te hebben. gelukten te Terschelling, Katwijk en Noordwijk a/Z. heeft opgebracht de som van f 110, welke gelijkelijk onder beide plaatsen verdeeld is. Arnhem, 29 December. Men is hier niet afkee- rig van het denkbeeld, dat de persoon met wien de moedige cadet onlangs op Leeuwenstein ge worsteld heeft, geen nachtelijke dief, maar slechts een vrijer van eene der meiden zou geweest zijn; zeker kan dit tot geruststelling strekken van hen, die onze omstreken thans zoo onveilig wanen. Het adres van een honderdtal geachte in gezetenen, ter verkrijging eener middelbare school voor meisjes, was door den gemeenteraad gesteld in handen van de plaatselijke schoolcommissie en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, om gezamenlijk daarop te rapportee ren. Dit gemeenschappelijk rapport is dezer da gen vastgesteld, en daarbij wordt niet alleen de stichting van zoodanige school aanbevolen, maar ook een plan voorgesteld en de gunstige advie zen van de inspecteurs zoo van het lager als van het middelbaar onderwijs overgelegd. Daarbij wordt naar men wil, het denkbeeld aanbevolen, om eene directrice aan het hoofd der school te stel len, maar ter voorlichting en ten steun den di recteur der hoogere burgerschool aan hare zijde te plaatsen. Weldra zal het rapport openbaarge maakt worden. Enschede, 27 December. De bijzondere school voor fabriekskinderen alhier, door industrieelen aldaar opgericht en bekostigd, geeft bevredigende resultaten. Het getal leerlingen is thans tot 851 geklommen. Het schoolverzuim, dat vroeger groot was, is tot op een minimum teruggebracht. De meeste voldoening geeft ook de onlangs opgerichte zangschool, waarop reeds 80 leerlingen onderwijs ontvangen, en waarvoor eene uitmuntende piano is aangekocht. Zij zal ongetwijfeld op den duur een even heilzamen invloed hebben op de vor ming van den smaak en het gevoel der arbei dende klasse, als de andere school in hare oplei ding in kennis. De dreun van het straatgezang zal langzamerhand worden vervangen door melo dieën van schoone degelijke liederen. Ter bevor dering van het schoolbezoek zal in den zomer van het volgend jaar aan de schoolkinderen we derom een feest worden gegeven, waarvan zij zullen worden uitgesloten, die de school, de ge vallen van ziekte uitgezonderd, meer dan vijf maal verzuimd hebben. Voorts zullen prijzen worden uitgereikt aan de verdienstelijkste scho lieren. Kampen, 29 Dec. Het dezer dagen gehouden examen voor den officiersrang is voor het in structie-bataljon hoogst gelukkig afgeloopen. Men verzekert ons dat alle acht onderofficieren, die zich hadden aangemeld, tot 2den luitenant zijn bevorderd, en van deze onder de eerste nummers der aangestelden behooren. Groningen, 28 Dec. Door den gemeenteraad alhier zijn vastgesteld de reglementen op de ver loskundige praktijk bij behoeftige'kraamvrouwen, en de reglementen voor een inrichting tot ver loskundig onderwijs. Breda, 28 Dec. Heden werd de eerste spade gestoken in onze wallen, en is de slechting van de vesting begonnen. Even buiten de Ginneken- poort zijn tusschen de 290 a 800 man bezig om de thans hoog besneeuwde wallen om te spitten. Gemengde Berichten. Men verhaalt het volgende curieuze geval, dat in een der kleine staten van Europa zou hebben plaats gehad. In den drang der omstandigheden had men besloten door een fabrikant in een na burig land weder een ramtorenschip te laten bou wen, dat een millioen gulden kosten zou Van wege het gouvernement werd een bevoegd per soon afgevaardigd om over den bouw het toezicht te houden. Toen het oorlogsgevaarte was afgele- Maar ook de predikant wenschte de aanzien lijke personen met hart en ziel een voornamer werkkring toe. Hij wenschte verlost te worden, van een ijverige Dorkas, die met honingzoete woordjes waarschuwde „tegen valsche leeraars en tegen ongezonde leer." Hij ijverde soms van den kansel tegen vrouwkens, die altijd leeren, en nimmer tot kennis der waarheid komen." Indien de burgemeester zich minder met de kerk bemoeide," meende de bezadigde school meester, 't zou voor hem, gelijk voor menig an der, beter zijn. Nu hij den predikant tegen heeft, wordt den geheelen kerkeraad, wiens leden voor het meerendeel zitting in den gemeenteraad heb ben, tegen hem ingenomen." Duidelijk openbaarde zich dit, toen de post van hulponderwijzer vakant was. De gemeente raad wensche de jaarwedde van den toekomsti- gen ondermeester met vijftig gulden te verhoo- gen, toen de burgervader voorgesteld had, dien post met een gelijk bedrag te verminderen. ;/Ik zou meer voor 't onderwijs over hebben, indien het christelijk nationaal was," had hij ge zegd. „Wat verstaat de burgemeester onder dat woord?" vroeg hierop een der oudste raadsleden. Uit het antwoord, dat het hoofd der gemeente toen gaf, werd het zelfs den eenvoudigste dtiide- verd, bood de aannemer aan dezen zaakgelas tigde een douceur aan van een halve tonne goudst De zaakgelastigde, een eerlijk man, weigert dit geld, dat hij niet verdiend had, en blijft weige ren ten spijt van des aannemers aandrang, die zich gecompromitteerd acht door de weigering. De zaak wordt ter beslissing gebracht voor de regeering van den kleinen staat. De hoofdambte naar, met den aanbouw belast, zit er mee ver legen, maar adviseert toch dat de gratificatie moet worden aangenomen, opdat niet aan het licht kome dat deze door andere zaakgelastigden vroeger niet werd geweigerd. Wat in zulk een land het budget van oorlog en marine hoog moet zijn I Dezer dagen heeft op een Parijsch tooneel een ongeval plaats gehad, hetwelk te wijten is aan de onvoorzichtigheid der tooneelspelers. In het stuk Paris-revue moest een spoortrein met volle kracht uit een tunnel komen en het tooneel over- snellen. De figurant-reizigers schenen blijde te zijn uit de donkere tunnel te komen, althans waren zij niet zoodra op het tooneel of allen begaven zich aan de lichtzijde van den trein om ,n de zaal te kijken, met het gevolg dat de trein omviel en reizigers en wagens een chaos vormden, waardoor echter niemaDd eenig letsel bekwam In Goes schijnt men zoo druk te adverteeren dat de uitgever van het Lijstje der godsdienstoefe ningen der Protestantsche gemeenten te Goes" het noo- dig geoordeeld heeft te berichten dat met 1°. Januari gelegenheid bestaat om daarop adverten- tiën te plaatsen. De Bórsen-Zeitung meldt dat de heeren Grattoni, Brassey en Dr. Strousberg zich verbonden hebben de tunnel door den St.-Gothard binnen den termijn van zeven jaren te voltooien. De volgende cijfers zijn ontleend aan de mis daden-statistiek in Frankrijk gedurende 1867. De bevolking der steden geeft in evenredigheid drie maal meer misdadigers dan de plattelands-bevol king, 22 aangeklaagden had men op de 100,000 inwoners in gemeenten boven 2000 zielen, en slechts 7 van plaatsen beneden dit bevolkingscij fer. Van 185060 hadden 43 pCt. der misdadi gers geen onderwijs genoten. Van 186065 was dit cijfer 39, en in 67 slechts 36. Het getal zelf moorden vermindert. Onder de aangeklaagden waren er 56 pCt on gehuwd, 37 gehuwd met of zonder kinderen. Van de zelfmoordenaars waren er 2373 gehuwd en 1693 ongehuwd. Bij de misdadigers bedroeg het getal mannen 80 pCt., terwijl ook 80 pCt. der overledenen door zelfmoord mannen waren. In de steden kwamen 22 zelfmoordenars op 100,000 inwoners, op het platteland slechts 10. Een derde gedeelte der zelfmoorden werd door hersenziekten veroorzaakt. Te Athene heeft men de overblijfselen ontdekt van het Stadion, de plaats waar in de oudheid de wedrennen van paarden en wagens gehouden werden. Koning George heeft het terrein gekocht en den architect Ziller belast opgravingen te dier plaatse te doen. Reeds heelt men een gedeelte voor den dag gebracht: eene soort van amphi theater voor de rechters en de autoriteiten, opge vuld met een groot aantal zeer fraaie en goed geconserveerde marmeren zetels voor de rechters en de autoriteiten en vele andere overblijfselen van de bouwkunst uit den tijd van Herodus Atticus. BUITENLAND. Turkije. De tekst van het antwoord van den Onderko ning van Egypte, door Server-Effendi overgebracht, is bekend geworden. De Onderkoning geeft daarin te kennen, dat hij den firman des Sultans heeft ontvangen met al den eerbied, dien hij aan de lijk, dat christelijk nationaal, hetzelfde beteekende, als confessioneel. „Gesteld eens, dat het onderwijs in dien geest zal worden gegeven, wie bezit daartoe de noo- dige bekwaamheid?" voegde men hem toe. „Zal elk maatschappelijk onderwijzer, zich als cathe- chiseermeester kunnen opwerpen, zonder daartoe door een kerkelijk bestuur bevoegd te zijn ver klaard? Ik zwijg nog van het inbreuk maken op de wet," ging de spreker voort, „waarbij de be trekking van kerkelijk beambte, zelfs die van voorlezer, zonder bewilliging van Gedeputeerde Staten met die van onderwijzer, onvereenigbaar is; maar zullen ouders, die tot andere protestant sche gezindten behooren, er in bewilligen, dat men hunne kinderen een zekere confessie op dringt?" „En hoe te handelen, indien eenige Roomsch Katholieken, zich hier vestigden?" voegde een ander er bij. „Aan alle gezindten dezelfde rechten en naar 't aantal kinderen subsidie verleenen," zei de burgemeester." Hierop ontstond een levendige discussie. Velen poogden het voorstel bespottelijk te maken. „In elk geval" zei in 't eind een bezadigd man „is 't onuitvoerbaar. Gesteld eens," hervatte hij, dat we een subsidie voor 't bijzonder onder- keizerlijke bevelen van zijn leenheer verschuldigd is, en dat de afkondiging van dien firman met de vereischte plechtigheden heeft plaats gehad. De. Onderkoning heeft Server-Effendi zijn ant woord ter hand gesteld, met de bede, dat de'. Sultan hem die gunsten moge doen deelachtig worden, waaraan hij onder alle omstandigheden zoo groote behoefte heeft. Wellicht zal zich bin nenkort eene andere gelegenheid aanbieden, dat de Onderkoning een beroep zal moeten doen op de goedwilligheid van den Sultan en de goedgun stige aandacht van den groot-vizier. De Levant Herald zegt in het bezit te zijn van particuliere telegrammen, meldende, dat de Onder koning weigert gevolg te geven aan den eisch der Porte, tot overgave van de gepantserde sche pen, onlangs voor Egypte aangekomen. De Turquie bevat mededeelingen van gelijke strekking. Beide bladen zijn echter als tegenstan ders van den Khedive bekend. Duitscliland. Het gerechtelijk onderzoek naar het bedrieglijk ontduiken van den militairen dienst in Pruisen en meer bepaald in Westfalen heeft verschil lende praktijken aan het licht gebracht, die niet getuigen van groote Noord Duitsche vaderlands liefde. Bij de gebroeders Dickhoff te Bochum werd een fonds gevonden van 100,000 thl., dat uitsluitend bestemd was tot het oinkoopen van ambtenarenakten van overlijden, vervalsching van de lijsten, verkeerde opgaven omtrent de lichamelijke gesteldheid van de dienstplichtigen werden te baat genomen om het doel te berei ken; 22 officieren van gezondheid en een hoofd officier zijn gevangengenomen als medeplichtigen aan het bedrog. Het bedrog is ontdekt door een boer, die een wissel van 500 thlr. weigerde te betalen, waarvoor hij geaccordeerd had, indien zijn zoon niet behoefde te dienen. Voor de recht bank gedaagd, deelde de boer al de bijzonder heden van dezen handel mede. De vrijgekochte verdedigers van 't vaderland zijn onmiddellijk opgeroepen om zonder uitzondering soldaat te worden; terwijl de rechtbank het onderzoek voortzet, dat telkens meer burgerlijke en mili taire ambtenaren doet ontdekken, die mede plichtig zijn aan dezen vrijhandel. Engeland. Te Bristol heeft op Maandag-avond bij het in gaan van de comedie een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Om de nieuwe Kerstpantomine „Robinson Crusoe" te zien, had zich reeds vroegtijdig eene ontzettende schare volks voor deze van het theater verzameld, die, toen de deuren werden geopend, met vreeselijk geweld binnendrong: Dit gedrang zou wellicht nog geen ongelukken veroorzaakt hebben, wanneer niet het geroep van „brand!" den schrik onder de binnendrin gende menigte had verspreid en het gedrang zoo deed toenemen, dat niet minder dan 14 personen dadelijk dood gedrongen, en 4 zulke kneuzingen bekwamen, dat zij eenige uren later den geest gaven. Hoewel de in Londen bestaande theaters in derdaad nog zeer slecht rentegevende onderne mingen zijn, worden er steeds plannen gevormd tot de oprichting van nieuwe muzentempels, welker ontwerpers, niettegenstaande de afschrik wekkendste voorbeelden, zich inet de meest stoute verwachtingen vleien. Tot de laatste van die plannen behoort dat tot oprichting van een opera gebouw te Londen gelijk er in de wereld nog geeu is aan te wijzen. Tot dusverre is nog maar alleen de plaats en het plan aanwezig; de ver eischte kapitalen moeten eerst gevonden worden, en het is niet onmogelijk dat het ontwerp op deze belangrijke aangelegenheid schripbreuk zal lijden. Het Colosseum in Regentspark, aan de meeste bezoekers van Londen genoegzaam bekend, ligt sinds vele jaren ongebruikt, aangezien het ter wijs toestonden, waaruit zullen de kosten ter oprichting van gezonde schoollokalen bestreden worden. Wanneer wij van 't beginsel uitgaan, dat zij, aan wie subsidie verleend wordt, ineen eigen schoollokaal moeten voorzien, hoe dan te handelen met adressanten, die hiertoe niet bij machte zijn „Indien ze zich niet met het christelijk natio naal onderwijs kunnen vereenigen en geen ge noegzame middelen bezitten, een eigen school te stichten, blijven ze de moderne staatsschool be zoeken" antwoordde de burgemeester. „Maar zou men, door zoo te handelen zich niet aan een groote onbillijkheid schuldig maken?" voegde men hem toe. „Gelden, die tot subsi die zullen verstrekken, worden immers evengoed door een bijzondere minderheid als door een bij zondere meerderheid bijeengebracht?" 't Was te vergeefs dat de burgemeester dit ar gument bestreed, door te beweren, dat zij, die in de kosten van een eigen schoollokaal konden voorzien, de bemiddelste ingezetenen waren, en daardoor de meeste belasting betaalden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2