i\°. 3032, Woensdag A°. 1869. 29 December. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". KORNELIS PLANK. LB1DSC3 DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERXENTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 38 December. De volgende amendementen tot verlaging der begrooting zijn door de Tweede Kamer bij de behandeling er van aangenomen Op Hoofdstuk III van den heer Dun bar (met 37 tegen 35 stemmen) tot weg lating van de nieuwe gezantschapspost in Chinaf 18,000. en dientengevolge niettoekenning van wachtgeld aan den consul aldaar. 1,500. Op Hoofdstuk IV A. van den heer Van Naamen (met 42 tegen 27 stemmen) tot vermindering der al'deeling: Kosten der gevangenissen (verplaatsing tuchthuis naar Medenblik en bouw van een cel lulaire gevangenis te Arnhem). .„144,790. Op Hoofdstuk VII B. van den heer Van Lijnden (met 33 tegen 31 stemmen) tot weglating der kosten voor het alge meen college van toezicht op het beheer der goederen van de Herv. gemeente 6,800. Op Hoofdstuk VIII van den heer De Roo, tot weglating van de kosten voor een ka zerne te Breda (met 46 tegen 32 st.51,600. f 222,690. Voorts is afgestemd ondei-afd. 91 van Hoofdstuk V: onderhoud van eenige kleine riviertjes30,000. f 252,690. De min. van just, heeft echter na de aanneming van het amend, v. Naamen aangevraagd en ver kregen, voor een nieuw gebouw bij de gevangenis te Leeuwarden f 58,750. en de min. v. oorlog voor ver betering van de kazerne te Roer mond 4,000. terwijl een amend, van den heer Jonckbloet is aangenomen om voor het onderwijs in de ste nographic beschikbaar te stellen 400. -„ 63,150. Het geheele einde.is dus verminderd met/'189,540. Met 1°. Jannari a. s. treedt de nieuwe wet op de maten en géwichten in werking. Wij zullen dan, naar wij hopen, voorgoed afscheid nemen van de Amsterdamsche el en van het Amster- damsche pond. Tot inlichting van allen, die tot nu toe naar deze, wel is waar reeds sinds jaren afgeschafte, maten en gewichten hunne berekeningen maak ten, plaatsen wij de volgende opgave van de verhou dingen tusschen Amst. ellen en Ned. ellen, en van Amst. ponden en Ned. ponden. Wij hopen hier door de invoering der nieuwe wet te bevorderen. Dringend noodig is het, dat een ieder thans zooveel mogelijk daartoe helpt, bijdragen. Nu of nooit: geldt het thans. Een Ned. el (meter) heeft, gelijk men weet, 10 palm, 100 duim, en 1000 streep. Een oude Amst. el nu is gelijk aan 0,6878 Ned. el, of iets meer dan 68 Ned. duimen. NOVELLE DOOR H. TILLEMA. (Vervolg.) Er zijn onder die heidebewoners, die uitgezo gen worden. Een eenvoudig en ongemanierd paar menschen gaat in 't heideveld wonen. Wanneer hun wo ning, die zelden „een huisje" kan genoemd wor den, niet door hen zeiven gebouwd is, moeten ze gewoonlijk eenige huur betalen. Langzamer hand ontginnen ze. ee.nig land. Hoogst onbillijk is het nu, dat de eigenaar van den woesten grond, die hem niets opleverde, zoodra er iets van in cultuur is gebracht, huur verlangt. Grondbelas ting beeft hij in de eerste jaren niet van den ont gonnen grond te betalen. De „atheïstische staat," geef s. v. p. aan dit woord geen verkeerde be- Een Ned. pond (kilogram) heeft 10 ons, 100 lood en 1000 wichtjes. Een oud (Amst.) pond is gelijk aan 0,494 Ned. pond, dus bijna h Ned. pond of 5 ons. Wij hebben met opzet slechts alleen voordeel en het pond den wetenschappelijken naam hier bij gevoegd, en niet voor de onsen, palmen enz. Het gebruik dezer namen toch is niet verplichtend, en zou op dit oogenblik de invoering der nieuwe maten en gewichten ook slechts tegenwerken. Naar aanleiding van de bijeenroeping der Eerste Kamer ter hervatting harer werkzaamheden, geeft het Haagscke Dagblad heden een verschrikkelijk artikel onder den naam van De revolutie: 'tzij dat de Eerste Kamer de geheele begrooting nog afhandele vóór het nieuwe jaar, 't zij dat zij alleen de wet op de middelen vaststellein beide gevallen, zoo betoogt het blad, heeft er een feitelijke revolutie plaats, welke nog gevaar lijker is dan eene revolutie, „die zich doet ken nen door feitelijk verzet, door het. opwerpen van barricades, door het afzetten of wegjagen van autoriteiten, zelfs van Vorsten" Zouden er werkelijk menschen gevonden wor den, die de dupen worden van zulke dwaasheden. De Eerste Kamer heeft gisterenavond eene ver gadering gehouden, waarin de afdeelingen zijn samengesteld. De volgende verzoekschriften zijn bij haar in gekomen 1°. van 1756 ingezetenen uit. Groningen, 216 uit Winschoten, 73 uit Kloosterburen, 49 uit Middelburg enz., houdende verzoek dat de kosten van defensie worden verminderd; van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die verzoekt dat Ameland met den vasten wal worde verbonden 2°. van de Synodale commissie, het college van toezicht over de kerkelijke goederen der Her vormde Kerk, den kerkeraad en notabelen der Hervormde gemeente te Brielle en te Ooltgens- plaat, het provinciaal kerkbestuur enz., houdende bedenkingen tegen de wijziging in de Tweede Ka mer gebracht, in Hoofdstuk VII C (Zaken van den Herv. Eeredienst enz.), en 3°. van den heer Van Cleeü', uitgever der Amerfoortsche Courant, hou dende verzoek dat er eene tijdelijke voorziening worde genomen omtrent de plaatsing van bui- tenlandsche loterijannonces in de Ned. dagbladen. Reeds heden zullen de afdeelingen bijeenkomen om een aanvang te maken met het onderzoek van de ingekomen wetsontwerpen. Het hoofdbestuur der Vereeniging lol Heil des Volks heeft zicli tot de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gewend met een adres, waarbij wordt aangedrongen op geheele afschaffing dei- kermissen. Is 't ons steeds aangenaam, wanneer wij van den bloei van eene der Vereen igingen hier ter stede kunnen melding maken, aan een woord van aanmoediging wiilen wij het ook niet doen ontbreken, waar het Leidsche. scherpschutters korps bewijzen geeft, dat het zijn taak ernstig ter harte neemt. Schietoefeningen om prijzen - als 't ware examina voor de schutters - mogen niet onvermeld blijven. Zondag jl. hield het korps een concours in de duinen van Katwijk, en dank zij de milde vrijgevigheid van verscheidene on zer stadgenooten konden er aan de overwinnaars mooie prijzen worden uitgereikt. De uitslag was als volgt: Op 100 passenle prijs (twee porceleinen lam pen) door W. Hoogenstraate.il; 2e prijs (een Amerikaanscli geweer) door N. Kettenes; 3e prijs (eene plaat in lijst) door H. Van der Kaay; 4e prijs (een reisnecessaire) door L. Van Schraven- dijk; ae prijs (eene reistasch) door J. Benier; 6e prijs (een bierglas met deksel) door H. C. Noyen. Op 200 passenle prijs (twee porceleinen lam pen) door J. C. Timmermans; 2e prijs (een Ame rikaanscli geweer) door G. Hazenberg; 3e prijs (een Flobert-buks) door P. F. Rollandet4e prijs (eene plaat in lijst) door C. H. C. Rollandet; 5e prijs (een reisnecessaire) door W. P. Mulié; 6e prijs (een binocle) door C. J. Van der Kaay; 7C prijs (twee bierglazen niet deksel) door G. O. L. Ten Sande. Gisterenmiddag zijn drie personen bij het ont laden van koopmansgoederen uit eene schuit, door de gladheid daarvan in het water der Lan- gegracht gevallen, doch spoedig zonder bekomen letsel weder daaruit gehaald. Gisterenavond ongeveer te halftien, is de per soon van G. K., van beroep sjouwer, door de gladheid der straten gevallen, waardoor hij het rechterscheenbeen gebroken heeft; hij is door de zorg van de politie naar liet Caecilia-gasthuis vervoerd gewordeD. In den vroegen morgen van Vrijdag den 24sten December jl. is de dijk van den drooggemaak- ten Holendrechter- en Bullewijker-polder, in de gemeente Onder-Amstel, doorgebroken, ten ge volge waarvan de polder is overstroomd. Het gat in den omringdijk is ruim twaalf meter wijd de diepte bedraagt meer dan vijf voet. Onmid dellijk zijn de noodige maatregelen genomen om zoodra mogelijk tot dichting der doorbraak te kunnen overgaan. Staats-lpt Het Hdbl. vermeldt dat de bewoners bij hunne vlucht niets hebben kunnen medenemen, zoodat thans een dertigtal huisgezinnen aan alles gebrek heeft. Op den 24-|i°n dezer maand werd in een der localen van het stationsgebouw te Zutfen eene buitengewone vergadering gehouden van het ge nootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen. Tot eere leden van liet Genootschap werden benoemd Dr. W. N. Du Rieu en prof. Dr. H. Kern, bei den te Leiden. Vervolgens kwam een voorstel in behandeling om een adres in te dienen, betredende het aan hangig ontwerp van wet, regelende het hooger onderwijs. Nadat eene vrij uitvoerige discussie was gevoerd over de vraag of het genootschap bij zijne tegenwoordige inrichting wel als rechts persoon erkend en dus bevoegd was tot het in dienen van een dergelijk adres, werd besloten, om die erkenning nog aan te vragen. Een concept-adres werd vervolgens in behan deling gebracht en na eene langdurige eu be langrijke discussie, waarin bijna al de voor naamste punten, op het gymnasiaal onderwijs betrekking hebbende, tor sprake, waren gebracht, met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen In den loop der discussie werd een betrekkelijk groot aantal amendementen voorgesteld, waarvan sommige werden aangenomen, andere verwor pen. Zoodra het adres bij de Kamer is ingediend, zullen wij in staat gesteld worden een overzicht van de hoofdpunten aan onze lezers mede te deelen. (Arnh. Cl.) Men deelt aan het Utrechtsch Dagblad mede: „Naar men verneemt, is er eerstdaags eene reorganisatie van den geneeskundigen dienst dei- zeemacht te wachten. De officieren van gezond heid van de 3de kl. zullen vervallen, met dien verstande, dat de tegenwoordige studenten voor den militairen geneeskundigen dienst dadelijk tot officier van gez. der 2de kl. zullen benoemd worden, na goed afgelegd staats-examen als arts. De tegenwoordige offic. v. gez. 3de kl. zullen dan, al naar gelang van een afgelegd examen, hunne anciënniteit boven de nieuwbenoemde oflic. v. gez. 2de kl. terug erlangen. De aan den rang van majoor geassimileerde oflic. v. gez. zul len ook vervallen, en zullen dus evenals bij de andere oflicieren van marine slechts een kolonel als inspecteur, luit,-kolonels, kapiteins met twee kl. en 1ste luitenants het korps uitmaken. Dit is gewis eene groote schrede voorwaarts op den weg der verbetering, die ook bij de landmacht dient ingeslagen te worden, wil men niet lang zamerhand den goeden geest eu den dienstijver zien te gronde gaan, die dit korps zoo hij uit nemendheid bezielt. Het geheele leger zal onder de ongunstige, omstandigheden, waarin het korps mil. geneesk. tegenwoordig verkeert, lijden en het. zal wel het eenige van het geheele leger zijn, waarbij men kapiteins aantreft, die 16 jaren in dien rang dienen. Zoolang het lot en de toe komst van de oflic. van den geneesk. dienst der landmacht niet op dezelfde wijze als zulks nu bij dat der marine zal plaats hebben verbeterd en gewijzigd worden, zoolang zal men ook niet aan de eischeu, er aan gesteld, kunnen voldoen, zoolang zal men het getal,; volgens de organisatie voorgeschreven, niet voltallig krijgen, zoolang zal ieder oflic. v.«gez. zich aan de knellende en niet naar verdienste loonende betrekking trach ten te onttrekken. Z. M. heeft aan L. Arts, referendaris bij het departement van Buitenlandsehe Zaken, met ul timo Maart 1870 een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor zijne ijverige en langdurige diensten den iande bewe zen, en behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangende kan- teekenis, is soms menschelijker dan menig chris telijk individu. Al zijn slechts weinig landeigenaars met Jan Karstens te vergelijken, velen van hen heloonen echter den zwaren arbeid, die ter ontginning van woeste gronden vereischt wordt, metontdank. Zoolang de staat vau den ontgonnen grond geen inkomsten trok, verdiende de vlijtige ontginner van het opbrengen van landhuur verschoond te blijven. Zoodra de arbeider eenig land in cultuur gebracht heeft, eischt men huur. Onnatuurlijk is het derhalve niet, dat hij nu voortaan zijn vlijt enkel aan den ontgonnen grond besteed. „Hoe meer vlijt, ik aanwend, des te meer moet ik be talen," denkt hij. En menig arm, doch oppassend paar, werd, nadat ze eenige jaren met ijver den on vruchtba ren grond hadden bewerkt, door een schraap- zuchtigen landheer, de hoop op een betere toe komst geheel ontnomen. Zou er niets te doen zijn om ook in hun lot verbetering te brengen Heeren en Mevrouwendie het nut, dat ge kunt stichten, gewoonlijk in een elïecten trom mei sluit, in welke de schuldbrieven van soms oorlog voerende mogendheden, zoo vreedzaam naast el kander liggen, koopt minder papier en meer land. Besteed eens een paar duizend galden bij wijze van proefneming, tot den aankoop van een stuk heideveld, dat zoo dicht mogelijk aan een vaart ligt. Zet er een huisje op en plaatst er een paar oppassende jongelieden in. Vraag in den eerste tijd geen rente van uw geld, en ge zult na eenige jaren, door de meerdere waarde, die uw land zal hebben verkregen, uw kapitaal meer dan verdubbeld vinden. En dan hebt ge meer nut gesticht, dan door 't koopen van menigen schuld brief. Wanneer sommige geldleeningen niet gesloten waren, er zou op vele plaatsen minder bloed zijn vergoten en minder jammer en ellende over lan den en volken zijn uitgestort. „Maar" zal men misschien beweren, „vele ka pitalen in landontginningen gestoken, leverden weinig of in 't geheel geen rente op." Ik weet, dat men wijzen zal op de schatten door de Maatschappij van Weldadigheid besteed. Maar volgens mijn inzien, leverden groote ka pitalen in heidevelden getrokken, geen voordee- len genoeg op, omdat niet al de aangekochte grond te gelijk in cultuur kon gebracht worden. Men beproeve 't liever op kleine schaal en op de door mij voorgestelde wijze. Men beproeve geen land te ontginnen met men schen, die door ziekte of ouderdom verzwakt ziju, of met hen, die door ouoppasseudheid of verweekeling hun toekomst verwoest hebben, maar men bezige bij voorkeur krachtige eneen- voudige lieden, die nog een toekomst voor zich hebben. Waar een erustigen wil heerscht, vermag men veel. Voorbeelden, dat sommige proeven van land- ontginning niet aan de voorgestelde uitkomst beantwoorden, zijn in menigte voorhanden. Men leere er uit, voor welke misgrepen men zich heeft te wachten. Maar uit de welgeslaagde, zie men hoe men de landontginning moet aanvatten. Door een practischen blik, en eenige ervaring wordt veel meer uitgewerkt, dan door theoriën. Waar men het waarachtig belang des lands en het heil des naasten op het oog heeft, daar ver- rijze naast de Maatschappij tot Nut van den Javaai^ een Maatschappij tot landontginning in Nederland. Leden van Bijbel-, Zendeling- en Trac- taatgenootschappenOprichters van confessio- neele breischooltjes en ondersteuners van Chris telijke Zondags- en dagelijks Christelijk wordende scholen! Donateurs van vrome jongelingsvereeni- gingen! hebt allen een penniirgsken veil voorde landontginning in uw vaderland. Helpt ook gij het pauperisme bestrijden wees gedachtig, dat de mensch ook vleesch is.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1