Volgens een correspondent, waarop het blad volkomen vertrouwen kan, zouden, indien de gou verneur Nagtglas was belast geweest met de ten uitvoerlegging van het tusschen Engeland en Ne derland gesloten tractaat, alle moeilijkheden, die thans zijn gerezen, vermeden zijn Gezegde cor respondent is van oordeel dat, indien er het be leid der Engelsche bezittingen was toevertrouwd aan een officier, die dezelfde bekwaamheden be zat en even minzaam was als kolonel Nagtglas, de zaken spoedig zouden geregeld zijn. Naar wij vernemen is Z. M. fregat met stoom- vermogen Admiraal van Wassenaar derr lslen Dec van Port Said vertrokken met bestemming naar Spezzia, om aldaar eenigen tijd te vertoeven, tot het doen van verschillende exercitiën, waartoe tot nog toe niet de minste gelegenheid was ge weest. Na een paar dagen van stormachtig weder en het daarbij breken van éene der sloepsdavids, is men, zoo het schijnt, genoodzaakt geweest eene veilige haven op te zoeken, om de voor noemde schade te herstellen. Naar luid van ons bericht is althans het fregat den 10dBn te Malta biunengeloopen. (Hbl.) Onder intrekking der plaatsing met den l,to" Januari aanstaande op Zr. Mr. ramschip de Buffel van den luit. ter zee der 2de kl. H. C. Juta, wordt met genoemden datum op dien bodem geplaatst de luit. ter zee der 2de kl. J. Fichet. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr.- rechtbank te Nijmegen Mr. J. C. J. Riveaux, adv., alsmede rechter-plaatsverv. in die rechtbank; tot griffier bij het kantongerecht te Edam Mr. C. W. A. Van Haersolte, advocaat te Zwolle; tot grif- fler bij het kantongerecht te Enkhuizen Mr. F. Uyttenboogaart, advocaat te Utrecht; tot griffier bij het kantonger. te Tiel Mr. J. F. Van Essen, thans subst. griffier bij de arr.-rechtbank te Zut- fen; tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Zutfen Mr. F. J. M. Jespers, thans griffier bij het kantongerecht te Zierikzee; tot griffier bij het kantongerecht te Zierikzee Mr. J. A. Bolle, adv. en cand.-notaris aldaar; op het daartoe door den benoemde gedaan verzoek, ingetrokken de benoeming van Mr. C. j. Geisweit van der Netten tot griffier bij het kantongerecht te Tiel. Z. M. heeft de met 1 Jan. a. s. aftredende leden der Hoofd-comm. tot de zaken der Israëlieten, de heeren Mr. H. H. Tels, te Rotterdam, J. E. Andries, te 's-Gravenhage, en D. Mendes, te Am sterdam, als zoodanig herbenoemd. Z. M. heeft bij het personeel van den militairen veterinairen dienst benoemdtot paardenarts vau de 1ste kl. (naar ouderdom van rang), bij het 4de reg. huzaren, den paardenarts van de 2de kl. J. L. N. WeisseDbruch, van het 2de reg. huzaren. Z. M. heeft benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraaf kantoren den telegrafist 2de kl. W. J. Gerbers en den telegr. 2de kl. J. P. De Keizer. 's-Gravenhaqe, 22 Dec. Naar wij vernemen heeft de plaatselijke schoolcommissie op verzoek van burgemeester en wethouders een ontwerp gereed gemaakt voor eene openbare meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs, met matig schoolgeld. Het plan is door het college van da- gelijksch bestuur voor advies in handen gesteld van den inspecteur van het lager onderwijs. Vad.) Delft, 23 Dec. Gaarne vermelden wij, dat het voortreffelijke voedsel, dat door de volksgaar keuken van den heer Boer tegen geringen prijs wordt aangeboden, meer en meer wordt gewaar deerd en verbruikers vindt, die uit éenen mond verklaren, dat zij de qualiteit en den smaak der spijzen uitmuntend vinden. Wij gelooven dan ook, dat men in vele opzichten een goed werk zal doen wanneer men het gebruik vandiekeu- „Ie moên mij maor wat van oe rogge verkoo- pen" zei de heerschap, 't Viel wel hard, w'ant met het stroo kon men de bonte gedeeltelijk voe den en ze hadden ook zoo gaarne een varkentje willen meslen. Maar men kon het den heerschap niet weigeren, want 't geld kwam hem eerlijk toe. „Nou krieg ik nog dartig gulden van oe" zei Jan Karlens, toen Barteld hem de rogge op den wagen geladen had „Maor dat zal wel Ie rechte komen, Jantien starkt, dunkt mij, aordig an. Ze inut neet zooveule prakkeseeren, maor meer mit nao buten gaon. Vrogger, too ze meer op 't land warkte, zag ze beter uut as nou." De eens zoo gezonde en krachtige huismoeder was zwak. „Niet prakkeseeren!" En had ze geen reden om bezorgd te zijn voor de toekomst. De vruchten van hun arbeid werden immers door den heerschap weggehaald? En had ze in 't voorjaar haar hoofdijzer niet moeten verkoo- pen, om den dokter te voldoen En Barteld wees haar op de bonte, die zoo glad was, dat men zich in haar spiegelen kon en op de klaver, die zoo heerlijk groeide. As ze 't hooi er van, maargoed binnen kregen en wanneer de boekweit niet verwaaide of be- voor, zouden zij, noch de bonte gebrek hebben te lijden. En zoodra er avonden kwamen, zou hij ken zooveel mogelijk bevorderlijk tracht te zijn, want alleen door een ruim debiet kan de on dernemer in staat gesteld worden goed en goed koop voedsel af te leveren. Gisterenmorgen voer P. Overgaauw met zijn zandschuit door het singelwater, toen hij, op de hoogte van de fabriek van den heer Hartogh, het ongeluk had over boord te vallen. Twee hon den, op de schuit aanwezig, hieven een erbar melijk gehuil aan, waardoor de aandacht van eenige personen in den omtrek werd getrokken, die weldra toesnelden en het gevaar zagen waarin de man, in het midden der diepe vaart, ver keerde. Niemand der omstanders intusschen durfde zich ler redding te water begeven, totdat een der werklieden van den heer Hartogh, P. Van der Zee genaamd, kwam aanloopen en zonder aarzelen, onder den uitroep „God helpe mij", in het water sprong, naar beueden dook en het geluk had deu man boven te brengen. Deze klemde zich echter in zijn doodsangst zoodanig aan zijn redder vast, dat beide mannen gevaar liepen te. verdrinken, toen nog juist bij tijds de lieer Hartogh met een bootje en eenige zijner werklieden den drenkelingen te hulp kwam, hen in zijn vaartuig opnam en aan wal bracht, waar zij verder in zijne fabriek op eene warme plaats goed werden verzorgd. Van der Zee was spoedig geheel hersteld; aan Overgaan v werd de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna hij naar het gasthuis werd vervoerd. Zijn toe stand is niet zonder gevaar. Het is niet de eerste maal, dat P. Van der Zee zijn leven waagt, om dat van een ander te redden. De man, echtgenoot en gezegend met negen kinderen, verdient dan ook ruimschoots, dat zijn kloeke daad worde erkend en beloond. Delftsclie Cl.) Rotterdam, 23 Dec. Gisterenavond heeft alhier een meeting plaats gehad, ter onderlinge beraad slaging over hel al of niet oprichten eener Rot terdamsche afdeeling van het Schoolverbond. Daartoe waren ruim 200 belangstellenden opge komen, terwijl hierbij een aantal dames door hare tegenwoordigheid toonden dat de ook tot haar gerichte oproeping niet vruchteloos was geweest. De Vergadering werd geleid door den heer Mr. L. G. Greeve, die de discussie opende met eene omschrijving van de aanleiding tot deze bijeenkomst en haar doel. Uit zijne mededeeling bleek, dat het plan tot deze oproeping het eerst was uitgegaan van de heeren schoolopzieners Dr. M. C. Mensing en Mr. A. M. De Cock, met den spreker, en dat onder de stadgenooten, die ten gevolge van dit onderling overleg door hen en anderen waren uitgenoodigd om eene verga dering bijeen te roepen, een dertiental daarvoor hadden bedankt, terwijl de namen van hen die zich daarentegen hiertoe hebben aangesloten, in de advertentie in de N. ft. C. van 12 dezer zijn medegedeeld. Naar er verondersteld werd, was de reden tot die niet-toetreding voor sommigen gelegen in de vrees dat de zaak ten doel had eene wettelijke schoolplichtigheid in het leven te roepen. De discussie liep daarna vooral over de quaestie van schoolplichtigheid; sommigen wilden zich reeds dadelijk liever niet bij het Schoolverbond aansluiten, uit vrees dat men dil beginsel in de statuten zou opnemen. Er werden evenwel verschillende argumenten aangevoerd, om het onhnudhare van zoodanige opvatting in het licht te stellen. Men herinnerde aan hetgeen op de eerste vergadeiing had plaats gehad, terwijl in het ondenkbare geval dat het Verbond schoolplichtigheid als beginsel aannam, de afdeeling Rotterdam niet verplicht zou zijn bij het Verbond te blijven. Ten slotte bleek het dat de overgroote meer derheid der aanwezige heeren zich bereid ver klaarde om zich tot eene afdeeling te constitueeren. de wol, die ze van hun schapen gekregen had den, kaarden en zij spinnen, 's Winters zou hij met garen op de weekmarkt staan en 't duur verkonpen, want niemand kon zulk mooi wollen garen spinnen als Jantien. En voortaan zouden ze zich wat minder op de. landontginning toeleg gen, want de heerschap sloeg toch telkens de huur op. Om wat vooruit te komen, zou hij in de koude winterdagen voor de bezem- en boenderbinder- heide plukken. Helaas! de heerschap deed hun berekeningen weer falen. Hij moest, volgens zijn zeggen, met Allerheili gen zooveel betalen, dat hij niet langer naar zijn geld kon wachten. Door 't afsterven van zijn vrouw had hij zooveel aan 't land moeten geven, „dat het schande was." 't Baatte niet, dat Bar teld om eenig uitstel verzocht, door te zeggen, „dat de heerschop 'n tikkeltien medelieden mos hebben." ,,'t Land," zei Jan Karstens, „had ook gien medeleiden met hum ehad en had hum gien dag uutstel egeven." En de armen werden genoodzaakt, wilden ze niet van het erf gedreven worden, „de bonte" aan de heerschop te verkoopen. Ze kwamen niet gaarne met de rechterlijke macht in aanraking De contributie is bepaald op f 1 's jaars en verder zijn de noodige schikkingen gemaakt om trent de samenstelling van een ontwerp-reglement vóór 1 Februari aanstaande. Het schijnt dat de politie zich thans het steeds te laat komen der treinen van den Rijn spoorweg aantrekt, daar er personen voor den rechter commissaris zijn gedagvaard om getuige nis af te leggen hoeveel sommige treinen te laat kwamen. Desniettemin was de laatste trein gis teren (Woensdag) avond weder ongeveer een half uur te laat, daar men er een twintigtal wagens met schapen had aangehaakt. De rechtbank alhier heelt heden eene gehuwde vrouw, op aanklacht van haren echtgenoot, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen, ter zake van door haar gepleegd overspel. Gouda, 23 December. Gisterenavond te vijl' uren had eene algemeene vergadering der liberale kiesvereeniging plaats. De opkomst was betrek kelijk zeer gering: er waren geen 4U leden te genwoordig. Nadat door den secretaris verslag was uitgebracht over den toestand der vereeni- ging, werden de heeren A. A G. Van Iterson en Mr. M. A. Pareau als leden van 't hoofdbe stuur herkozen. Een groot aantal voorstellen tot Wijziging van 't reglement moest uitgesteld wor den, omdat hel aantal leden, noodig om regle menten ie maken, (5oj niet aanwezig was. De bedoelde voorstellen /.uilen nu later worden be handeld, doch intusschen ter kennisneming aan de afdeelingen worden gezonden. Groningen, 21 Dec. De Gedep. Staten onzer provincie hebben besloten ter bestrijding van de kosten van de werken der kanalisatie eene in schrijving te openen van f 700,000 in zevenhon derd aandeelen, ieder van f 1000, rentende 5 pUt. in het jaar. Khommime, 22 December. In Maart 1370 zal alhier eene tentoonstelling worden gehouden van bloeiende bol- en knolgewassen enz Zij gaat uit van het departement Krommenie der Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid, en zal geregeld worden door de heeren Groenewegen en Comp. te Amsterdam. Er zijn 4 gouden, 12 verguld zilveren, 14 zilveren en 5 bronzen me dailles uitgeloofd. Van verscheidene departemen ten, corporatiën en particulieren zijn blijken van bijval en ondersteuning ontvangen, zoodat deze tentoonstelling belooft goed te zullen slagen. Bkrgen-op-Zoom, 22 Dec. Zaterdag jl. had er eene verzakking plaats op den nieuwen grint weg, leidende naar het stationsgebouween rij tuig met passagiers bleef in den grond zitten, en slechts met veel moeite en inspanning kon het voertuig op den straatweg gebracht worden. De kloof is over de geheele breedte van den weg en de zijpaden, 10 meter lang en ruim een me ter diep. Naar men zegt heelt de verzakking plaats gehad op de scheiding der gemetselde ka zematten, die bij de slooping der vesting zijn blij ven zitten. De veelvuldig gevallen regens werken thans zeer nadeelig en doen verdere verzakkin gen vreezen. Middelburg, 22 Dec. Gisterenavond is alhier eene afdeeling van het Schoolverbond geconsti tueerd. Eene commissie zal worden benoemd tot redactie van het reglement. Een 48-tal ingezete nen traden als leden toe; hel minimum der con tributie is bepaald op vijftig cents. Gemengde Berichten. Voor het standbeeld van de Lainartiue is te Parijs en Macon voor 72,500 franken ingeschreven het beeld zal, volgens besluit van deu gemeente raad te Macon, aldaar op de wapenplaats wor den opgericht. Naar de hoofdelijke bijdragen der bevolking, tot de budgets van oorlog en marine, van Europa, volgen de Staten elkander op als volgt: en waren te eenvoudig door looze middelen de wet te ontduiken. „'t Is beste," trooste de landeigenaar, „dat ze tegen 'i veurjaar 'n aander koechien kochten. Ze konden 't mit minder schoon dier, as de bonte was, 't wel doen." In den vroegen morgen van den Allerheiligen jaarmarkt was Jan Karstens vergezeld van een knecht gekomen, en had „de bonte" uit den stal des armen gehaald. „Van aovond kom ik an, om oe 't geld, dat ie nou van mij kriegt au te rekken," grijnsde de geldduivel, toen Jantien bitterlijk weende. 't Was haar, of men haar een kind ontvoerde. Zij herinnerde zich hoe zij het dier verzorgd en gevoerd had, en hoe 't onder haar handen tot een schoone koe was opgegroeid. Hoe vroolijk kon „de bonte" loeien, wanneer ze in haar stal letje trad. En was 't niet of het dier haar zijn nood klaagde, nu 't onder zijn wegvoering zoo luid mogelijk loeide. „Nee; de heerschop is 'n onmensch," zei Bar teld, die thans het zoo ledig in zijn woning vond, alsof een dierbaar lid des gezins ten grave was gebracht. „Wij hadden wiezer edaone" zei hij, as we mit onze geld in de kamer egaone wassen. Wat Gr.-Britt. en Ierl f 9.49 Beieren f 3.10 Pauselijke Staat 7.61 Oosten rijk- Frankrijk „6.76 tlong. Monarchie „3.08 Nederland 6.32 „3.03 Denemarken „5.07 Griekenland 2.99 Rusland „5.03 „4.63 „2.95 „2.51 h 2.00 Gemiddeld cijfer voor Europa Wurtemberg Noord-Duitsche Rumenië ,z 1.84 „4 31 Zwitserland v 1.54 Hessen Darmsladt 3.73 Servië if 1 54 rr 0 96 Noorwegen 3.59 Lichtenst.ein, Mo België 3.54 naco, Montene Baden „3.23 gro, San Ma Italië „3.17 rino, enz. 0 buitenland. Deuemarkeu. De vroegere Deensche minister president Mon- rad, die sedert eenigen tijd openbare voordrachten houdt te Kopenhagen, heeft op 15 December eene redevoering gehouden over de Deensche politiek. Hij beweerde daarbij dat Denemarken in de bestaande omstandigheden niet op de ou- ondersteuniug van Frankrijk of van eenige andere groote mogendheid rekenen kan, maar zich beijveren moet om tot ontwapening over te gaan. De heer Monrad betoogde dat Denemar ken op finantieel gebied zich tot voorbeeld van Europa moest stellen en op de begrootingen der departementen van oorlog en marine ingrijpende bezuinigingen moest invoeren. Wat de quaestie van een of- en defensieve alliantie met Zweden en Noorwegen betrof, verklaarde hij deze wel zeer wenschelijk te achten, maar niet te geloo ven dat die tot stand zou komen. Engeland. Het gouvernement is voornemens bij het Lager huis een bill in te dienen, tot afschaffing van de voorbereidende verkiezingen bij de hustings, eene soort van algemeene stemming door het opsteken der handen; dat gebruik dagteekent reeds uitliet Saksische tijdperk. Bij dezelfde bill zou de ge heime stemming worden ingevoerd bij de ver kiezingen voor het Lagerhuis en de gemeente raden. De indiening dier bill is waarschijnlijk een gevolg der debatten in de vorige zitting gevoerd, waarbij de liberale partij een levendig verlangen naar die veranderingen aan den dag legde, doch de conservatieven er krachtig tegen opkwamen. Franki*jjk. De heer Cliévreau, de prefect van Lyon, die naar Parijs is ontboden, zal waarschijnlijk in zijne tegenwoordige betrekking worden vervan gen door den heer Sender, directeur-generaal aan het min. van binnenl. zaken. De heer Ché vreau zal geen deel uitmaken van het nieuwe kabinet, maar als prefect van politie optreden in plaats van den heer Piétri, die op zijne beurt tot opvolger van den heer Haussmann zal worden benoemd. Woensdag heeft de keizer aan eenige afgevaar digden, die op de Tuilerieën dineerden, verklaard, dat er geen ministerie zou gevormd zijn vóór de opening der gewone zitting, maar dan ook zeker. De Marseillaise van Rochefort, deelt het soort van manifest mede, dat Prins Napoleon den 24»'«" Maart 1848 tot de burgers van Corsica heeft ge richt, toen hij zich aldaar candidaat stelde voor de Nationale Vertegenwoordiging. In dat stuk leest men o. a. het volgende: „Als een kind van Corsica, als zoon van Jéröme Bonaparte, als neef van Napoleon, heb ik gemeend van Corsica de eer te mogen vragen, een zijner vertegenwoordigers te zijnOpgevoed te mid den van vervolging, in ballingschap, heb ik mijn tijd en verstand gebruikt, om vreemde landen te bestudeeren, ze van nabij te leeren kennen, en Frankrijk, het vaderland dat mij ontzegd is en bin we in ons trouwen veuruut egaone? Niks. Wij hebt nou 'n stuk of wat schaopen, maar," begon hij te denken, „zijn de voordeelen, die zij opleveren, niet geheel ten voordeele van deu heerschap. Wat baatte het, dat ze land ontgon nen, zoo ze terstond huur, van het in cultuur ge brachte, moesten betalen „'k Mag er neet an denken," zei Jantien ter wijl ze vruchteloos haar tranen zochtte bedwingen. Ze had gehoopt, dat haar oudste meisje eens haar hoofdversiersel zou kunnen dragen. En had Barteld, toen hij op een Zondag-middag met hun driejarig zoontje op de knieën gezeten had, hem 't horologie niet voorgehouden en gezegd, dat Peter, as hij groot was, dat mooie duik zol hebben? En 't een zoowel als 't ander was ten gelde gemaakt, moeten worden. Thans had de heerschap door 't wegnemen „der bonte" haar hoop opeen betere toekomst geheel ontnomen. Ik begrijp zeer goed mijnheer of mevrouw, die u verwaardigd mijn geschrijf te lezen, dat ge 't zeer eenvoudig zult vinden. „Een eenvoudig ge schrijf over eenvoudige lieden." Maar vergeet bij deze juiste beoordeeling niet, dat eenvoudige inenschen een hart hebben, 't welk kloppen kan voor iets dat echter beneden uwe sfeer ligt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2