teruit geloopen: 1882er van 91% tot 91%, 1885er van 90% tot 90 a 9U« pCt. De spoorwegwaarden volgden bijna alle dezelfde beweging, uitgezon derd de Rockford Rock-Island die van 68% op 09% pCt, klom. Geld op Prolongatie was tot steeds verminde renden prijs goed verkrijgbaar van 7 op 6% en eindelijk voor 6 pCt. BUITENLAND. D ui tselilaiiel. Den 23 October jl. is te Berlijn, op aanschrij ving van den bondskanselier, eene commissie ver gaderd geweest, om, met het oog op liet voorstel van Saxen ter waarneming van den doorgang van Venus door de zon, die in 18/1 zal plaats vinden, een programma voor die waarneming, zoomede de raming der kosten, die daarmede gepaard gaan, tast te stellen. In die commissie hadden de volgende professoren zitting: Ai-ge- lander uit Bonn, Auwers en Forster uit Berlijn, Bruhus uit Leipzig, Hansen uit Gotha, Paschen uit Schwerin eu Wienecke uit Karlsruhe. De commissie, waarin Prof. Hansen het voorzitter schap bekleedde, heeft. thans haren arbeid geëin digd, waaromtrent weldra den Bondsraad zal be richt worden, opdat deze in die zaak een besluit kan nemen. Oosteui-ykscli-Hoiig;. ÜVTonai-cHie. Uit Pesth wordt aan de Neue Freie Presse ge schreven, dat de aanvrage om ontslag van graaf Taaffe bij den Keizer weinig indruk heeft ge maakt. Graaf Andrassy, door den Keizer naar zijne meening gevraagd omtrent den toestand in Cisleithanië, moet zich tegen het ministerie von Beust-Taaffe hebben verklaard. Aan de Pesther Lloyd wordt geschreven: „De nieuwe Min. van Buitenl. Zaken in Italië heeft nog op denzelfden dag van zijn optreden mo gelijk om de ongewenschte beteekenis weg te nemen, die men te Weenen mocht hechten aan de benoeming van generaal Govone, die inder tijd onderhandelde over de alliantie tusschen Pruisen en Italië langs telegraphischen weg den gezant te Weenen aangeschreven, aan de regeering te Weenen de uitdrukkelijke verzeke ring te geven, dat ook het tegenwoordige kabi net geen inniger wensch koestert, dan de op zoo gunstige wijze tot stand gekomen herstelde vriendschapsbetrekkingen met Oostenrijk te be waren en te bevorderen. Eugelaud. De directeurs der firma Overend Gurney en C°. stonden dezer dagen terecht voor het hof der Queens Bench. Het is ongeveer anderhalf jaar gele den, dat deze zaak voor den lord-mayor voorloopig behandeld werd, ten einde rechtsingang tegen de aangeklaagden te krijgen. Men zal zich her inneren, dat genoemde bankiers zijn gefailleerd voor ongeveer twee jaren, en dat dit ongeval het ongeluk geweest is van een overgroot aantal kleine kapitalisten, daar het crediet der firma even vast was, als hare zaken uitgebreid waren. De beschuldiging betreft voornamelijk de vraag, of, toen voor eenigen tijd deze zaak tot een naam- looze vennootschap vervormd werd, de directeu ren niet omtrent den stand der zaak geheel on juiste voorstellingen gegeven hebben, ten einde het publiek tot het nemen van anndeelen te be wegen. Frankr|]U. Van dag tot dag worden de kansen minder van Ollivier, om een ministerie zamen testellen, dat in de kamer door een vastaaneengesloten meerderheid gesteund wordt. Zichzelf daarvan bewust, heeft Ollivier dan ook zijn mandaat aan den Keizer teruggegeven, hoewel van een andere ^aijde ook beweerd wordt, dat hij nimmer een mandaat had ontvangen, maar alleen door den Keizer over den toestand geraadpleegd was. Doch hoe dit zij, er blijven den Keizer thans slechts twee wegen openóf hij moet een kabinet vor men uit de zuivere centre-gauche óf een van ge- geel administratieve beteekenis, zonder bepaalde politieke kleur, 't Staat vast, dat Forcade thans voor goed buiten elke combinatie staat. Hij is vastbesloten af te treden, evenals zijne collega's. Zondag waren ze allen met hunne families op du Tuilerieën aau het diner; 't had veel vaneen afscheidsdiner. Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Forcade in het departement van Lo-et-Garonne zonder tegenstand worden gekozen in het wetg. lichaam, waarvan hij, naar beweerd wordt, het voorzitterschap ambiliouneert. De heer Schneider is nog steeds ongesteld. Van zijne vervanging door Thiers hoort meu niets meer. Pater llyacintlie wordt tegen Kerstmis te Pa rijs uit de Ver. Staten terugverwacht. Een nieuw werk zal weldra het licht zien, getitclJ lie maarschalk Mitaine in Mexico'tis eene apologie van dien generaal en van het expeditie- leger in dat land. Parjjs, 21 Dec. In de vergadering der aandeel houders van het Crédit Mobilier, belegd om te beraadslagen over eene ineensmelting dier maat schappij met de Société Immobiliérezijn drie voor stellen ingediend. Een van den heer Germini heeft bijna de vereischte 2/3 der stemmen ver worven. De heer Germini heeft toen zijn voorstel in dien zin gewijzigd, dat niet 15, maar 12 mil- lioen aan de Société Immobiliérc zullen verstrekt worden. Dit gewijzigde voorstel is met eene groote meerderheid aangenomen De aandeelhou ders van laatstgenoemde maatschappij zullen nu weldra eene bijeenkomst houden, om over dit voorstel te beraadslagen. Het gerucht dat generaal Fleury St.-Pelers- burg zou verlaten, is ongegrond. Een gemachtigde uit Rumanië heeft alhier de kennisgeving overgebracht betreffende het huwelijk van Prins Karei met de Prinses Elisa beth. Hij is tot overbrenging van dezelfde bekend making naar Brussel en den Haag vertrokken. De heer Lehon heeft in het Wetgevend Lichaam verzocht eene interpellatie tot de Regee ring te mogen richten omtrent het régime in Algerië. Nadat de heeren Favré en Leboeuf hunne zienswijze daaromtrent hadden kenbaar gemaakt, heeft het gouvernement tot de interpellatie toe stemming gegeven tegen 20 Januari. De heer Simon heeft eene interpellatie inge diend, betreffende het entrepot te Berey. Hij gaf te kennen dat van wege de stad alweer terreinen zijn aangekocht en dat het alzoo schijnt alsof men andermaal zulke onwettige handelingen zal beginnen, als die ten vorigen jare door het Wetg. Lichaam zijn afgekeurd. De heer Simon heeft in de Kamer de vraag geopperd, welke maatregelen de Regeering ge nomen heeft, ten einde binnen acht dagen de ten uitvoerlegging der wet, waarbij het entrepot voor den wijnhandel te Parijs zal worden opgeheven, te vergemakkelijken. De Voorzitter van den Ministerraad heeft hierop geantwoord, dat hij de zaak zal onderzoeken. In het Wetg. Lichaam is de verkiezing van Chagot met 154 tegen 62 stemmen wettig \er- klaard. Betreffende de verkiezing van Rouxin is een rapport uitgebracht, in hetwelk tot nietig verklaring wordt geconcludeerd. Londen, 21 Dec. De heer Otway, onder-secre taris van Buitenlandsche Zaken, heeft voor zijn kiezers te Chattam eene redevoering gehouden, waarin hij constateerde dat Engeland met alle mogendheden op den besten voet staat. Rusland heeft alleszins voldoende ophelderingen gegeven ten opzichte van de houding tegenover Centraal- Azië aangenomen. Ten opzichte van de Alabama quaestie heerscht wederzijdsch eene goede ge zindheid, zoodat binnen korten tijd eène schikking zal getroffen zijn. De Engelsche diplomatie heeft hare goede diensten bewezen bij de regeling dei- Belgische Spoorwegquaestie, dank zij de gema tigdheid van Keizer Napoleon, die zich een waar vriend van Engeland heeft betoond. De quaestie, gerezen tusschen den Sultan en den Khedive is uit den weg geruimd, doordien de goede raad, door Clarendon gegeven, is nage leefd. Munchen, 21 Dec. De heer Von Braun, raads lid bij het departement van Koophandel, is tot Minister van Biunenlandsche Zaken benoemd. De heer Lutz, Minister van Justitie, heeft de por tefeuille van Eeredienst aanvaard. Weenen, 21 Dec. Geene enkele der mogend heden heeft een voorstel tot ontwapening gedaan en ook geen zoodanig voorstel ontvangen. Madrid, 21 Dec. Men verzekert dat het Gou vernement bij de hervatting van de werkzaam heden der Cortes een termijn zal vaststellen, na afloop waarvan de candidatuur van den hertog van Genua zal worden opgegeven, wanneer als dan het Italiaansch Gouvernement niet ofliciëel zijne instemming met die candidatuur zal hebben kenbaar gemaakt. Er loopt een gerucht betreffende eene toena dering tusschen den Hertog van Montpensier en de ex-Koningin Isabella. Als dit gerucht bevestigd wordt, zal er bij de meeste leden der liberale unie eene toenadering' tot de progressisten plaats hebben. Laatstleden Zondag hebben te Paradas, in de provincie Sevilla, eenige kleine onlusten plaats gehad, waarbij de kreet „Leve de republiek I" werd aangeheven. Een persoon is daarbij gear resteerd. Rome, 20 Dec. Heden heeft het Concilie eene derde algenieene vergadering gehouden. Van de Vaders, die de afdeelingen voor zaken des geloofs zullen uitmaken, zijn er 14 benoemd. Voorname lijk behooren hiertoe de aartsbisschoppen van Kamerrijk, Utrecht, Posen, Mechelen, Baltimore en Westminster, de Bisschoppen van Poitiers, Jean, Sion en Paderborn, de primaat van Hon garije en de patriarch van Armenië. De Vergadering heeft 24 leden benoemd voor de afdeelingen voor zaken van tucht. Heden is uitgevaardigd eene Apostolische bul van 12 October, krachtens welke, uit aanmerking van den geest des tijds, het aantal gevallen, onderworpen aan geestelijke censuur, eene beper king ondergaat. Southampton, 21 Dec. Tijdingen uit llio de Janeiro melden, dat Lopez, aan een aantal scher mutselingen, tot zijn noordelijksten schuilhoek is teruggedreven, waar hij, 'wegens gebrek aan pro viand en ten gevolge van de onder zijne troepen heerschende demoralisatie, in de meest benarde omstandigheden verkeert. Px-omotiën. Leiden, 22 Dec. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren W. A. Van Lidth de Jeude, geb. te Tiel, met Stellingen, en P. Pet, geb. te Amsterdam, met een academisch proefschrift, ge titeld: üe vraclitbctaling in bel bedendaagsche Zee recht. Gemeenteraad. Kort verslag van het verhandelde in de openbare raadsvergadering te Aarlanderveen. Dinsdag den 21>'m December I860. Voorzitter: de Burgemeester, de heer A. P. Zaalberg. Present al de leden. 1°. Lezing en goedkeuring der notulen van de laatst- voorgaande vergadering; 2°. Mededeeling en aanneming voor kennisgeving van eenige ingekomen stukken; 3°. Vaststelling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1869, waarop voorkomen de heeren A. P. Zaalberg, Jhr. J. K. Vegilin van Claesbergen en H. M. Bessem, en waartegen geene reclames zijn ingekomen 4°. Vaststelling van het maximum van den onder stand voor het jaar 1870, ingevolge art. 25 der wet van den 28sten Juni 1854, Staatsblad N". 100; het maximum is verlaagd 5'. In behandeling genomen een adres van G. Ring- nalda cum suis, tot wederinvoering van schoolgeld op de openbare school; na eenige deliberatie is het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot afwij zende beschikking op het adres, eenparig aangenomen. 6'. Aangehouden een voorstel van B. en W. tot wijziging van de schoolverordening met betrekking tot den tijd van toelating der kinderen op de open bare school; die tijd is thans bepaald op 6jaren, terwijl het voorstel strekte tot verlaging met een jaar; 7°. Aangenomen een voorstel van B. en W. tot het doen van 2 af- en overschrijvingen op de begroo ting van 1869, waartoe bij die begrootiDg zelve mach- tiging was verleend; 8°. Gedelibereerd over een voorstel van Gedep Staten tot wijziging van de onlangs vastgestelde ver ordening tot keuring van vleesch en spekuithoofde de Raad de zienswijze van Gedep. Staten niet kan deelen, wordt besloten om bij de verordening zooate die te voren was vastgesteld, in hoofdzaak te vol harden. 9°. Met inachtneming van art. 3 van het regle ment op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid- Holland wordt besloten tot wijziging en aanvulling van den legger der wegen en voetpaden in deze gemeente, speciaal ten aanzien van den weg van af de Aarbrug in de richting van den aanslaguitma kende een gedeelte van den weg aan de Lage Rijn zijde, van Leiden naar Zwammerdam. Niets meer aan de orde zijnde brengt de voorzit ter den leden bij het scheiden des jaars een afscheids groet toe, met den wensch dat het nieuwe jaar den Raad even eendrachtig en ernstig als tot heden moge zien voortarbeiden aau de bevordering van de open bare gemeentebelangen hierna wordt de v ergadering gescheiden. Officieele Berichten. Rationale Militie. BURGEMEESTER KN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19dco Augus tus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie Herinneren hen, die op den Dten Januari) 1870 hun 19dr jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de gebore nen in het jaar 1851, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20>'e, ingezetenen zijn geworden, de verplig- ting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1870. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de arti kelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l<tcn Januarij van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1*. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28'ten Julij 1850 Staatsblad n". 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3". hij, van wiens ouders de langstlevende ingeze ten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van we- derkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20s'e, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens 't. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1". de in een vreerad Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2*. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. dat, in welke gemeente men moet worden inge schreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overledeo, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3'. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wieDs voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°, van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden ge daan. te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l'ten en den 31»'« Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid oi ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn bei den overledeD, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op Maandag den 10 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 11 n n u n de wijken 4 en 5, op Woensdag den 12 n n n n n wijk 6, op Donderdag den 13 n n u n wijk 7, op Vrijdag den 14 n n n u n de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk dat de geboorte-acten, die de belangheb benden, bij do inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor lien, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. Leiden, 13 December 1869. STATEN-G-E1VERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 December. De Kamer heeft de volgende wetsontwerpen aan genomen met algemeene stemmen Wijziging van de Hoofdstukken IV, V en VI der Staatsbegrooting voor 1868. Naturalisatie van J. F. Eisele en 7 anderen. Het Vilde Hoofdstuk A (nationale schuld) der Staatsbegrooting voor 1870, met 75 tegen 2 stemmen. De wet op de middelen, raming voor 1870, met 47 tegen 30 stemmen. Het Vilde Hoofdstuk B (Departement van Fin.) dienstjaar 1870. Hierbij heeft de Min. van Fin. eene wijziging der postwet toegezegd. Morgen Koloniën. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhage, 22 Dec. Door de afdeeling's-Gra- venliage van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, is besloten in 1871 alhier een nationalen wedstrijd te houden tusschen werklieden in de verschillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstel ling der ingionden voorwerpen enz. Aan hel hoofd der commissie, met de uitvoering van dien wedstrijd en die tentoonstelling belast, staat de heer J. Loudon, Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, eerevoorzitter, de heer Gevers Deijnoot, burgemeester der residentie, voorzitter, en de heer Verhuell, onder-voorzitter. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepeu te gen Maandag aanstaande des avonds om hal f acht ure. Florence, 21 Dec. In den Senaat is de discussie begonnen over den voorloopigen dienst der staat huishouding. Na eene redevoering van den heer Cambray-Diguy, die betoogde dat onder zijne ad ministratie de finantiële toestand was verbeterd, heeft de heer Lanza gezegd, dat eene nieuwe uitgifte van rentebrieven tot de onmogelijkheden behoorde, doch dat het ministerie andere mid delen zou vinden, om in den dienst te voorzien. De heer Scialvid heeft het ministerie bestreden. Morgen voortzetting. H0WEL1JKEN. GEBOORTEN Eli STERFGEVALLEN" Burgerlijke stand van Leiden van den 16den tot en met den 22sten December. Gehuwd: Mr. A. L. Clignett jm. en M. L. Beets jd. D. Kramer jm. en M. De Bey jd. H. J. Schneider wedr. eu M. De Krijger wede. Bevallen: E. Batteljee, geb. Vau Houten, D. J. E. Dille, geb. Timmermans, D. H. C. Briining, geb. Menie, D. C. E. De Kleynen, geb. Hensing, Z. S. Ftvier, geb. Van Berkel, D J. A. Roos, geb. Roszberger, Z. G. Vuu Har- tevelt, geb. Van Leeuwen, Z. J. Verver, geb. Stijger, Z. E. Stikkelorum, geb. Van Wecrlee, D, M. Tegclaar, geb. Van Biemen, D. VV. IJzerman, geb. Van Helden, Z. P. Van Li*, geb. Crama, D. C. VV. Flaman, geb. Selier, Z. M.J.Smit, geb. Van Wijk, Z. C. Goddiju, geb. Weylaart, D. D.tweel. M. H. Willcbrandi, geb. Hoogeboora, Z. E. Touw, geb. Den Harder, D. J. Bavelaar, geb. Loeber, D. P. T. M. Weu- uekers, geb. Van Deventer, D. M. J. Zwaau, geb Seyu, D. J. Marjee, geb. Draaisma, D. N. A. J. Van Noord, gpb. Van Leeuwen, D. - M. C. Van Evert, geb. Van der Walle, D. J. M. Houwaart, geb. De Vries, D. G. H. E. Lambert, geb. Muller, D. M. Prins, geb. Bekooy, Z. A Roseboom,' geb. Sluis, D. VV. F. Loeber, geb. Noest, D. A. P. H oefbamer, geb. Duyvewaerd, Z. J. S. Heppenstrijdt, geb. Lolkes de Beer, Z. C. Ligtvoet, geb. Lafeber, Z. M. M. Teerlink, geb. Bin- deU, Z. VV. Haasbeek, geb. Cboufoer, Z. Overleden: E. v. d. Milden, geb Gerard, 81 j. M. Trouwee D. 7 m. J. De Vrind Z. 5 d. L. Wallaart 1). 1 Th. J. Hnygens, geb. Koenen, 14 j. H. A. De Wolff 54 j. C. F. Muller 58 j. J. VV. Filippo D. 7 m J. J. Bakker D. 5 j. J Ouvlee Wr. 79 j. E. M. Th. Vau Zeyl 63 j. E. Diukla, wede. J. Gestmau, 75 j. J. Huge 48 j. Uit de verschillende Dagbladen. Dee. GEHUWD. 18. J. Schipper Jr. cn J. Slotboom. Oud-Loosdrecht. 10. L M. J. Wenniger en S. H. E. De Pril. Harderwijk. Qec. BEVALLEN. 17. T. Van Lokhorst, geb. Swartaenburg, D. - Wilnis. 17. M. A. C. Van Beest, geb. Van Gelder, Z. Woebrugge. 17. J. D. Vreede, geb. Mouton, Z. Alkmaar. 18. T. Honig, geb. De Jong, D. Koog a/Zaan. 18. S. H. Bremer, geb. De Bruyo, Z. Nijmegeu. 19. A. B. Wijsman, geb. Broese, D. Amsterdam. 19. G. H. Bemcubruggc, geb. Krümpelmann, D. Laetrup 20. M. J. Tiesscu, geb. Raucb, D. Amsterdam. 20 M. A. Venijl, geb. Van der Graaf, E. Charloii. 20. H. J. Kranendonk, geb. Ven der Lecq, D. Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3