H0WEL1JKES, GEBOORTES ES STERFGEVALLEN. jaren dekmiddelen heeft gevonden. Voor zoover men de uitkomsten over 1869 kan nagaan, kan men aannemen, dat die gunstig is, in vergelijking met de begrooting. Want in de eerste tien maanden is op de dir. en indir. bel. een verhoogde opbrengst van 12 millioen; al wordt dit over de twee laatste maanden vergelijkenderwijs minder, dan zal het deficit over 1869 toch 10 a 12 millioen minder bedragen dan de raming. Duitschland. De verwachting, die we Zaterdag uitspraken, omtrent de plannen tot conversie van den Prui- sischen min. van financiën, Camphausen, is verwezenlijkt, want zoowel het Huis van Afge vaardigden als het Heereuhuis hebben die plan nen goedgekeurd, in het Heerenhuis evenwel niet dan na een langdurig debat: 6 leden stemden er echter slechts tegen, waaronder ook de graaf Zur Lippe. Engeland. Zoo al hetgeen telkens van de Fenians ver haald of bij geruchte gemeld wordt, waarheid bevat, dan moeten zij, die eenige symphatie voor hen en hunne wenschen koesteren, die ten eenenmale verliezen. De Daily Telegraph meldt thans uit Ierland, dat Fenians een man in King's County, bij wien ze geweren kwamen eischen, den neus hebben afgesneden. Een cor respondent van de Köln. Ztg. merkt naar aanlei ding hiervan op„Zoo dit waar is, dan wordt het toch tijd deze heeren te toonen, dat Dalmatische en Montenegrijnsche barbaarschheden, in het wes ten van Europa niet tehuis behooren. Te Londen wekt deze schanddaad een nog grooteren afkeer dan de agrarische moorden, waaraan dit jaar zoo rijk was. Een dergelijke toestand is dan ook op den langen duur niet te verdragen. Zeer ka rakteristiek is daarbij echter de klacht der Fe- niansche organen, dat het gouvernement thans groote troepenmassa's (in werkelijkheid niet meer dan 1500 man) naar Ieland zendt, om het volk tot vertwijfeling te brengenhoe die 1500 man nu, die op niemands last komen, Ierland tot ver twijfeling zullen brengen is moeielijk te vatten; bovendien is 't van algemeene bekendheid hoe verschoonend de regeering tegenover de oproer lingen tewerk ging: de regeering doet het moge lijke, om bloedige botsingen te voorkomen, niet om die uit te lokken; maar tot nog toe heeft ze voor die wijze van handelen al zeer weinig dank geoogst. Wanneer de Fenians het echter tot het uiterste drijven, dan zullen ze het zich zeiven te wijten hebben, wanneer aan de lankmoedigheid der regeering eveneens een einde komt. Frauki-jjk, De verkiezingen van den heer Leroux en van den hertog van Rivoli zijn geldig verklaard, die van eerstgenoemde echter niet dan na heftige bestrijding van den kant van Jules Favre, Picard en andere leden der oppositie. In dezelfde zitting van het Wetg. Lichaam is een aanvraag ingediend tot het houden eener interpellatie, betreffende het geheele financieele 6telsel en den aanleg van openbare werken; daarbij zal worden gewezen op de noodzakelijk heid om deze werken binnen een zoo kort mo gelijken tijd te voltooien en wel door middel van leeningen. Nog zal worden voorgesteld dat het Wetgevend Lichaam den wensch uitspreke dat art. 4 van het Senatus-Consult van 25 Dec. 1852 worde gewij zigd, opdat men tot eene wetgeving van 1833 tot 1845 terugkeere, betreffende het verleenen van concessiën tot het aanleggen van openbare wer ken en dat de onteigening van particuliere ei gendommen slechts krachtens eene wet zal kun nen plaats hebben. Wat de kabinets-crisis betreft daaromtrent is nog niets beslist; het ministerie verkeert echter in kennelijken staat van ontbinding, en levert het bewijs zichzelf daarvan bewust te zijn, ook daar door, dat geen zijner leden antwoordt op de aanvallen der oppositie bij het onderzoeken der verkiezingen: men laat dit geheel en al aan de regeerings-commissarissen over. Dat de Keizer met den heer Daru eene samenkomst heeft gehad, verklaart laatstgenoemde zelf; hij voegt er echter bij, dat hemnoggeene portefeuille is aangeboden. Ollivier raakt intusschen hoe langer hoe meer op den achtergrond, en 't wordt waarschijnlijker dan ooit, dat het nieuwe kabinet hem niet on der zijne leden zal tellen, nu hij zich steeds meer en meer bij Jerome David, Mathieu, Granier de Cassagnac, in éen woord bij Arcadië aansluit. De geruchten, die in omloop zijn omtrent die kabinets-quaestie, zijn legio. Zoo wordt nu weer gewaagd van een onderhoud, dat de Keizer zou gehad hebben met niemand dan met Thiers, 't Behoeft nauwelijks vermelding, dat dit gerucht even onwaarschijnlijk is als dat omtrent de be weerde samenkomst van den Keizer me} Guizot. Men houdt het voor zeker, dat de Seine-prefect Haussmann het ministerie in zijn aftocht zal volgen. De maarschalk St.-Regnaud de Saint-Jean il'Angély ligt te Nizza op het uiterste. Te Parijs loopt het gerucht, dat de plannen tot aankoop en onzijdig-verklaring van hetSuez- kanaal door de groote mogendheden veel veld winnen, Re firman van den Sultan wordt aan den invloed van von Beust toegeschreven, evenals i de gelaten houding van den Khédive tegenover dat staatsstuk aan de raadgevingen van den En- gelschen gezant Elliot. TELEGRAMMEN. Florence, 18 Dec. De Kamer van Afgevaar digden beraadslaagt over eene petitie uit de wijnbouwende districten, waarin op de afschaf fing van het uitvoerrecht op den wijn wordt aangedrongen. De minister van financiën ver klaarde, dat de finantieele toestand des lands geen afschaffing van belasting toeliet. De Kamer heeft evenwel besloten de petitie aan den mi nister te verzenden. Madrid, 18 Dec. De generaal Prim heeft op eene interpellatie van den heer Castelar geant woord, dat in de quaestie omtrent de candidatuur voor den troon sedert de vorige week geen ver andering is gekomen. De hertog van Genua zal wel in Spanje komen; doch zelfs als hij niet kwam, zou de regeering daarom nog niet tot de republiek overgaan. Konstantlnopel, 17 Dec. De telegraphische gemeenschap met Bagdad is sedert gisteren her steld. Servir Etfendi is uit Egypte teruggekomen en heeft gisteren een langdurig onderhoud met den sultan gehad. Met de nieuwe Turksche leening staat het zeer gunstig. Het plan tot reorganisatie der Turksche armee is door den sultan nog niet bekrachtigd, doch men verwacht dat de goedkeuring spoedig zal volgen. Alle alhier gevestigde diplomaten zijn uit Suez teruggekomen. De heer Elliot wordt in de maand April uit Engeland terugverwacht. In de laatste dagen is het op de Zwarte Zee zeer stormachtig weder geweest. De Antilope is gisterenavond van Bhodes ver trokken. Ten gevolge van den Turkschen Hamman en vastentijd, zullen de officieele werkzaamheden gedurende eene maand grootendeels stilstaan. Konstanttnopel, IS Dec. De inschrijvingen voor de nieuwe leening zijn gisterenavond ge sloten. Voor 93061 obligatiën, een bedrag uitma kende van 1,861,220 pd. St., is ingeschreven. Gis teren was de prijs ter beurze 306 franken. Rome, 19 Dec. Kardinaal Pentini is overleden. Men verzekert dat de paus geen kardinaal zal benoemen tijdens het concilie zitting houdt. Berlin, 18 Dec. Het Huis der Afgevaardigden heeft het budget goedgekeurd. De gezamenlijke ontvangsten worden geraamd op 168,251,372; de gewone uitgaven op 163,252,850, de buitengewone op 5,848,522; vermoedelijk batig slot 1 50,000 thalers. Berlijn, 19 Dec. Het Heeren huis heeft met schier eenparige stemmen het ontwerp van wet aangenomen tot consolideering der Pruisische staatsschuld. Het Heerenhuis heeft het wetsontwerp be treffende de uitvoering der herziene Rijnscheep- vaartakte van 17 October 1869 aangenomen. Weenen, 19 Dec. De minister van financiën heeft bij het Huis der Afgevaardigden de wets ontwerpen ingediend, betreffende het slaan van nieuwe munt (stukken van 8 en 4 fl.) en tot uitvoering der bepalingen omtrent de unificatie van staatsschuld. De Poolsche afgevaardigden hebben het voor stel van den Gallicischen Landdag aangaande de autonomie van Gallicië en eene wijziging dei- Grondwet ingediend. Het voorstel is in handen gesteld eener commissie van 24 leden. Bij den Rijksraad is een wetsontwerp in gediend, waarbij de minister van financiën ge machtigd wordt, om voor zekere categorie van schuldbrieven een laatsten termijn, binnen wel ken zij ter conversie kunnen worden aangeboden, vast te stellen. Na verloop van dien termijn zullen de coupons daarvan niet meer gerealiseerd kun nen worden. De Oesterr. Correspondenz bericht dat de pause lijke regeering zich bereid heeft verklaard om met Oostenrijk een handelstractaal te sluiten op den grondslag van de bepalingen ten aanzien der meest begunstigde natiën. Parjja, 19 Dec. De Public verzekert dat de heer Schneider zich in een beteren gezondheidstoestand verheugthij hoopt aanstaanden Dinsdag den voorzittersstoel in het Wetgevend Lichaam we der te bekleeden. De France en de Patrie zeggen dat er nog niets beslist is ten opzichte van de ministerieele quaestie. De Conslitutionnel zegt, dat de regeering in overweging heeft genomen een ontwerp van wet betreffende belangrijke wijzigingen van het tarief van in- en uitgaande rechten, waardoor het gouvernement aan billijke klachten gehoor wil geven. De Conslitutionnel deelt ook mede, dat er een gerucht loopt, dat het contingent van het leger van 100,000 tot op 80,000 man zal worden- ver minderd. GEVEILDE PEBCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Za terdag 18 December ten overstaan van den Nota ris P. Muller: Een fraaie speeltuin onder de gemeente Lei derdorp, tusschen de Zijlpoort en Oude Heeren gracht, Sectie A N°s. 242, 243 en 1397. Kooper D. J. Eggink qq. voor f1670. Ten overstaan van den Notaris A. Van Leeuwen N°. 1. Een huis en erf aan de westzijde van de Koepoortsgracht, Wijk II, N°. 46. Kooper H. B. Paats voor f 1375. N°. 2. Een dito aan de westzijde van de Hee- rensteeg, Wijk IV, N°. 799. Kooper M. Loeber voor f700. N°. 3. Een dito aan de westzijde van de Celle- broersgracht, Wijk I, N*. 469. Kooper G. Vilder voor f610. N°3. 4, 5 en 6. Drie huizen aan de noordzijde van de 2de Haverstraat, Wijk III, N°. 127, 128 en 129. Kooper J. J. Van Mastrigt voor ƒ690. N°. 7. Een partij tuingrond of warmoesland onder de gemeente Soeterwoude in de Witte Rozenlaan, geteekend N". 228 en 229, Sectie A, N°'. 1745, 1749, 2549 en 2550. Koopers .1. Dingjan en M. Van der Valk voor ƒ1390. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag-avond 18 December. In deze zitting zijn de algemeene beschouwingen over de hoofdstukken marine en oorlog ten einde geloopen. De beide ministers hebben hunne begrootingen ten slotte nog verdedigd. De minister van oorlog bleef volhouden dat onze verdediging gaande weg meer volmaakt wordt, en dat bij de wet nopens het vest- tingstelsel zal blijken, op welk punt wij klaar zijn. Naar aanleiding van hetgeen door vroegere spre kers gezegd was, verklaarde de min., dat bet ook zijne meening was, dat Hannover voor een groot deel zijne annexatie heeft te wijten aan de verwaar- looziug van de middelen van defensie. De minister van marine antwoordde op eene op merking van don lieer De Casembroot dat de ver mindering van zijn budget niet het gevolg was van eenigen aandrang van den minister van finantiën en voorts op eene vraag van den heer Yan der Lin den dat hij voor zooveel mogelijk een voorstan der was van particuliere uitbestedingen voor de be hoeften van de marine. De minister van financiën bracht do blijde tijding dat blijkens nadere berichten uit de O.-I. nog 3 millioen uit vorige diensten beschikbaar zullen zijn, en dat alzoo voor den aanmaak van nieuwe geweeren tot geen verhooging van belastingen zal behoeven overgegaan te worden. Bij de beraadslagingen over Hoofdstuk VI Marine hebben onderscheidene sprekers het pro en contra van het plan om den aanbouw van vaartuigen op particu liere werven te doen plaats hebben besproken. De heer Nierstrasz en de heer Van Goltstein wezen op het gebrek aan concurrentie in dit geval, indien dit slechts óp Nederlandsche werven zou geschiedenbeide waren daarom tegen het beginsel. De heer De Ca sembroot verzette er zich ook geheel tegen, terwijl de minister verklaarde, dat zoo het beginsel, van ver plichten aanbouw op 's Rijkswerven, werd aangenomen hij zich zou bezwaard achten zich met de verdere uitvoering te belasten. De beer Nierstrasz kondigde een amendement aan, om het beginsel door de Kamer te doen uitmaken. Art. 19 wil hij verminderen met f350,000. Daarop zijn de beraadslagingen tot heden verdaagd. Zitting van Maandag 20 Dec. Het amendement van den heer Nierstrasz heeft uitvoerige discussiën uitgelokt. De heer Stieltjes, en na hem nog eenige andere leden, maakte zijn stem over het voorstel van den minister, omtrent den aanbouw bij particulieren, af hankelijk van het antwoord dat hij zou ontvangen op deze vraag, of alle fabrikanten in ons land tot concurrentie zouden toegelaten worden Zoo niet, dan ging hij met den minister niet mede. De heer Rutgers besprak de zaak uit een economisch oogpunt: 't is duidelijk dat particulieren goedkooper wer den de staat; maar daaruit volgt nog niet dat oor ken logschepen beter bij particulieren dan bij den staat worden gebouwd. Dit is alleen 't geval bij onder nemingen, die zoowel de constructie der werken als de exploitatie hebben, en dat laatste geldt niet bij particuliere werven. Als men ook 't oorlogvoeren kon uitbesteden, dan had de bouwmeester belang bij de exploitatie; maar de staat eiploiteert, en ondervindt dan naderhand de nadeelen, als de voorwerpen niet goed zijn. Spr. wees verder op de millioenen die de rijks werf te Amsterdam heeft gekost, en nu wil deze min. de werf te Rotterdam voor een particuliere werf inrichten en die te Amsterdam op den achter grond stellen. Dit zou een eeuwigdurend afbreken en opbouwen en weder afbreken zijn. Tegen dat wan kelen heeft hij bezwaar, en daarom zal hij waar schijnlijk voor 't amendement stemmen. Hij wil den minister niet beletten de proef te nemen op een particuliere werf, maar hij is er tegen dat de min, wil laten uitmaken, dat men de werf moet laten verloopen en dure gepantserde schepen bij particulie ren zal laten bouwen. Per Telegraaf.) De min. van marine heeft ver klaard dat de bewoners van Commendah aan de kust van Guinea voor hunne euveldaden op de Nederland sche Marine een pak slaag hebben gehad. Het amendement Nierstrasz is ten slotte met 44 tegen 13 stemmen verworpen. Morgen na de pauze beraadslaging over het ont werp houdende toestemming tot het huwelijk van prinseB Marie met den prins von Wied. De geheele begrooting is aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. LAATSTE BERICHTEN. Leiden, 20 Dec. Men schrijft over het onheil te Leeuwarden, dat de brug nog geheel afgedraaid lag. De» brugwachters vrouw verkeerde, gelijk gezegd wordt, in zeer ziekelijken toestand, het geen den man langer te huis had gehouden dan de dienst had veroorloofd. Aan het sein was echter niet te bemerken, dat de brug niet gesloten was Ook werd nog niet met de gewone snelheid ge reden, waardoor de schok minder hevig was. De geruchten, dat dit ongeluk reeds inenschen- levens zou hebben gekost, hebben zich niet beves tigd. De heer P. alhier bevindt zich heden iets beter. 's-Gkavenhage, 20 Dec, Heden heeft Z. K. H. de Prins van Oranje voor een groot gedeelte de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bijgewoond. Z. M. heeft den heer G. H. Boekman, op zijn verzoek, eervol ontslagen als landmeter 1ste kl. bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen. In de zitting van den Hoogen Raad (kamer van strafzaken) van heden, heeft de Adv.-Gen. Römer conclusie genomen in de zaak van B. Walraven, die door het hof in Noord-Holland tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, ter zake van poging tot moord op zijn lOjarig zoontje gepleegd. Adv.-Gen. concludeerde tot verwerping. De uitspraak is bepaald op den 4d,n Januari a. s. Amsterdam, 20 Dec. Tarwe O. B. Pools. Rogge Petersburg 182, Taganrog 180, puike Taganrog 190 2/m, Galatz 186v. b.alles c. z/k.; Maart 183, 184; Mei 184, 185; stemming: Rogge on veranderd, levering vasterRaapolie vliegend 40%; najaar 3814, voorjaar 40* Lijnolie vliegend 3014, voorjaar 3114. Londen, 20 Dec. De correspondent van de Ti mes te Berlijn deelt aan genoemd blad mede, dat de Fransche regeering te Petersburg, Weenen, Florence, Berlijn en waarschijnlijk ook te Lon den, eene ontwapening heeft voorgesteld. ERRATA. In het Buitenlandsch Overzicht van Zaterdag jl. is abusievelijk de heer Lanza als min.-pre- sident van het nieuwe Italiaansche kabinet op gegeven zooals men weet wordt die waardigheid door den heer Sella bekleet. Omtrent den uitslag der verhuring van per- ceelen, die Vrijdag jl. heeft plaats gehad, heeft men ons eenige onjuiste opgaven gedaan. Zoo is de partij weiland enz. niet verhuurd aan G. Tibboel voor f200, maar voor denzelfden prijs aan W. De Bremmer; van het grasge was perceel 2 niet aan J. Zuiderveldt maar aan P. Zuiderwijk; perceel 3, aan J. Bink voor f 19, moet zijn aan W. Bink voor 20terwijl de huurprijs van het door H. Borgerding ge huurde perceel f25 bedraagt. Eerite Huvvelijki-Afkondiging van Leiden van den 19den December. G. Van Halteren jm. 27 j. en E. Van der Menlen jd. 24 j. B. Dreef jtn. 22 j. en J. De Jong jd. 23 j. P. II. Lokkers jm. 13 j. en J. M. Faes jd. 19 j. A. M. Hoos jm. 23 j. en S. C. M. Pattyn jd. 23 j. Uit de verschillende Dagbladen. Dec. gehuwd. 16. J. D. C. C. W. De Constant Rebecque en II. S. Hora Siccama. Dec. bevallen. [Loosduineu. 15. II. Van Aebt, geb. Boer, Z. Oudewater. 16. J. Raue, gcb. Neiszen, D. Geldrop. 16. P. H. Ten Sijthofl, geb. Westenenk, Z. Amsterdam. Dec. overleden. 2. J. C. Stoffei-3, M. 58 j. Amsterdam. 11. R. Hecht, geb. Oppenheimcr, wed. 63 j. Frankfort a/M 12 A. Van der Kolf, geb. Schuit, V. 60 j. Heilo. 12. J. M. A. Van de Poll, geb. Van der Crab, V37 j. Veeneo- 14. H. Moll Bz., wedr. 82 j. Rotterdam. [daal. 14. M. C. De Vries, geb. Koning, V. 49 j. Amsterdam. 14. B. L. C. Boddendijk, M. 70 j. Doetinchem. 14. A. G. Ort,tgeb. Göbel, V. 75 j. Gorcum. 14. A. H. Cambier, geb. Slicbtenbree, V. 11 j. Vianen. 15. J. B. Van der Borcht, M. 70 j. Rotterdam. 11. F. Stam, M. 38 j. Edam. 15. J. E. Spanjersberg, D. 9 j. Rotterdam. 15. B. T. Barfoed, geb. Rosenberg, V. 72 j. Laurfig. 15. M. B. Jacobi, geb. Batelt, V. 45 j. Amsterdam. 15. N. Niemeyer, geb. Hillen, V. 69 j. Amsterdam. 16. J. M. Wirix, geb. Strengnarts, wede. 84 j. Rotterdam 17. L. M. Rijken, D. 10 j. Rotterdam. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned. Iudie. Gehuwd: W. A. C. De Bloeme cn C. M. De Bordes. Sa- marang. P. Vos Van Zalingen en S. Walbeehm. Rionw. F. Resner, officier, en A. A. H. Van Hartrop. Makasier. G. Vogelenzang en M. E. Trouerbacb. Makasscr. A. J. Crommelin eo A. W. J, Van HareDcarspel. Batavia. Bevallen: M. E. Van Lawick van Pabst, echtg. van J. Th. Hofland, Z. Tangeragoong. A. W. M. S. Muller, geb. Kobold, D. Batavia. Echtg. van Alex. Regensburg, I). Batavia. A. L. R. De Jager, geb. Croeie, Z. Samarang. Echtg vuu K. W. Van Zeyl, Z. Samarang. D. J. Krayt, geb. Van der Linden, Z. Samarang, Mevrouw Van Bueren, geb. Onnen, D. Soerabaya. E. E. Wolff, geb. Looker, Z. Soerabaya. Mevr. Jeekcl, geb. Schouten, Z. Makas9er. M. F. Jacobs, gcb. Bar ros, Z. Tjiamies. M. T. Homann, geb. v. d. Meer, D. Ba- tavia. M. A. Van der Velden, echtg. van A. De Boer, Z. Soe rabaya. F. S. E. Van Vollenhoven, geb. Palm, D. Pndaog. M. H. E. Gaal, geb. Claa99en, Z. Patjitan. W. C. Van der Kemp, geb. De Vogel, D. Loemadjang. O J. Boers, geb. Ra ket, Z. Batavia. S. Van Rossem, gcb. Lamraers Van Tooreii- burg, Z. Batavia. E. F. A. Holtz, gcb. Schiekc, I). Balang- nipa. Echtg. van P. Volder Jr 1). Makasser. E. J. Vcr- schuereD, geb. Bédier de Prairie, Z. Bcnkoelen. J. C. De Graaff, geb. Haltrop, Batavia. M. C. Micbiclsen, geb. Ten Broecke Hoekstra, D. Batavia. Overleden: E. W., dochtertje van E. Schipper, Hoffman. Batavia. Vrouwe C. Luck, geb. Hcrlich. Batavia. P. A. Ver steeg, M. 88 j. l'robolingo. C. E., dochtertje van J. L. De Grave en Van Elk. F. Kolmus Gz., M. Soerabaya. Kindje van A. J. Voet eu W. U. F. Fcist. WinoDgan. W. F. Duroas, M. Wonosobo. A C. Rudolph, M. 54 j. Toelooug-Angoong. Dochtertje van II. W. C. Veldman en Van Vooren. Batavia. W. H. C. Veldman, M. Samarang. Echtgenoot eu Zooutje tan K. VV. H. De Coënens. Telok.-BetoDg.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3